Winner, SD
Bareback - 6
1. Fri, July 21 2023, 7:30 PM
1.
Cayden Wolfe - Spearfish, SD
2. Grady Hemmingson - Bradley, SD
3. Sat, July 22 2023, 7:30 PM
1.
Tanner Rupprecht - Campbell, NE
2. Hunter Big Eagle - Harrold, SD
4. Sun, July 23 2023, 7:30 PM
1.
Jhett Knight - Dupree, SD
2. Reigns Provost - Rapid City, SD
Barrel Racing - 68
1. Fri, July 21 2023, 7:30 PM
1.
Becky Barry - Belle Fourche, SD
2. Paige Marzahn - Redfield, SD
3. Reagan Sperry - Aberdeen, SD
4. Sherri Knippling - Chamberlain, SD
5. Jessica Ludemann - Ft. Pierre, SD
6. Teya Moody - Woonsocket, SD
7. Jayla Jones - Bath, SD
8. Trenda Fecht - Ashby, NE
9. Sarah Hossle - Winner, SD
10. Tia Jandreau - Highmore, SD
11. Lanell Graham - Valentine, NE
12. Cassidy Spiehs - Valentine, NE
2SS. Fri, July 21 2023, 7:30 PM Second Section
1.
Kortni Kauer - Winner, SD
2. Athena Willuweit - Winner, SD
3. Kristen Zancanella - Aurora, SD
4. Kelly Hunter Boomer - Kyle, SD
5. Elle Ravenscroft - Nenzel, NE
6. Addison Salverson - Mound City, SD
7. Daisy Dean - Platte, SD
8. Kristi Alley - Isabel, SD
9. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
10. Taylor Sillivan - St. Paul, NE
11. Krystal Dorsey - Isabel, SD
12. Keylee Zancanella - Aurora, SD
3. Sat, July 22 2023, 7:30 PM
1.
Jodi Nelson - Hartford, SD
2. Hannah Kuehn - Redfield, SD
3. Jonnie Anders - Quinn, SD
4. Leah Schwindt - Ainsworth, NE
5. Cheryl Wallace - Broken Bow, NE
6. Emilee Pauley - Wall, SD
7. Patty Finney - Ainsworth, NE
8. Taylor Burgee - Onida, SD
9. Victoria Blatchford - Brookings, SD
10. Joni Hoffman - Northvill, SD
11. D'Ann Gehlsen - Mission, SD
12. Madison Rotenberger - Brookings, SD
3SS. Sat, July 22 2023, 7:30 PM Second Section
1.
Tyra Harrington - Dell Rapids, SD
2. Tammy Watson - Mitchell, SD
3. Sophie Meyer - Rapid City, SD
4. Bailey Witt - Valentine, NE
5. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
6. Mindy Woodward - Dupree, SD
7. Bailey Wickre - Platte, SD
8. Michele Witt - Valentine, NE
4. Sun, July 23 2023, 7:30 PM
1.
Jenna Humble - Oshoto, WY
2. Jymmie Jensen - Ord, NE
3. Sierra Lee - Rhame, ND
4. Lainee Schonebaum - Burke, SD
5. Sadie Podzimek - Ludlow, SD
6. Megan Marone - Pukwana, SD
7. Rose Ann Ewan - Sparks, NE
8. Landry Haugen - Sturgis, SD
9. Kit Painter - Springview, NE
10. Kristine Castellaw - Woodlake, NE
11. Jodi Marone - Pukwana, SD
12. Shandra Hapney - Harrold, SD
4SS. Sun, July 23 2023, 7:30 PM Second Section
1.
Keisha Rayhill - Martin, SD
2. Shelby Lang - Chancellor, SD
3. Jacey Camac - Kimball, SD
4. Kensey Allen - Larchwood, IA
5. Shada Beeson - Wagner, SD
6. Emma Ricke - Volin, SD
7. Dori Hollenbeck - Winner, SD
8. Rhetta Haase - Volin, SD
9. Tara Webb - Volin, SD
10. Stephanie Lang - Chancellor, SD
11. Samantha Ford - Mitchell, SD
12. Keva Lindquist - Lake Andes, SD
Bull Riding - 16
1. Fri, July 21 2023, 7:30 PM
1.
Chaz Carda - Sioux Falls, SD
2. Kaler Kirkie - Ft. Thompson, SD
3. Jett Sjeklocha - North Platte, NE
4. Tanner Christian - Woonsocket, SD
5. Tate Meyer - Huron, SD
6. Nate Bausch - A, NE
3. Sat, July 22 2023, 7:30 PM
1.
Steven Garrigan - Ft Pierre, SD
2. Dakohta Reynolds - Rapid City, SD
3. Kyle Konechne - Burke, SD
4. Rowdy Hughson - Provo, SD
5. JC Austin - New Boston, IL
4. Sun, July 23 2023, 7:30 PM
1.
Ryder Rowland - Ree Heights, SD
2. BO Brozik - Gregory, SD
3. Lane Miller - Bowdle, SD
4. John Jacobs - Rapid City, SD
5. Jhett Knight - Dupree, SD
Calf Roping - 16
1. Fri, July 21 2023, 7:30 PM
1.
Beau Dean - Platte, SD
2. Tristan Spencer - Pierre, SD
3. Nathan Sandoz - Atkinson, NE
4. Swade Reis - Reliance, SD
5. Trayer Schmidt - White River, SD
6. Drew Stroschein - Dell Rapids, SD
3. Sat, July 22 2023, 7:30 PM
1.
Tucker Pape - Pisgah, IA
2. Skylar Hulm - Belle Fourche, SD
3. John Klooz - Purdum, NE
4. Jamie Wolf - Winner, SD
4. Sun, July 23 2023, 7:30 PM
1.
Jess Woodward - Dupree, SD
2. Dillon Sackett - Alcester, SD
3. Treg Thorstenson - Dupree, SD
4. Linkyn Petersek - Winner, SD
5. Chance Grill - Mitchell, SD
6. Myles Kenzy - Iona, SD
Goat Tying - 17
1. Fri, July 21 2023, 7:30 PM
1.
Kate Weborg - St. Charles, SD
2. Tricia Lammers - Orient, SD
3. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
4. Addison Salverson - Mound City, SD
5. Chenoa Vandestouwe - Sioux Center, IA
3. Sat, July 22 2023, 7:30 PM
1.
Camry Elshere - Elm Springs, SD
2. Rayha Richert - Brookings, SD
3. Riley Donnelly - Elk Point, SD
4. Maddee Doerr - Creighton, NE
5. Madison Rotenberger - Brookings, SD
4. Sun, July 23 2023, 7:30 PM
1.
Jessica Woodward - Custer, SD
2. Acelyn Brink - Newell, SD
3. Jami Bergeson - Hartford, SD
4. Arina Haugen - Sturgis, SD
5. Karissa Gotschall - Torrington, WY
6. Layni Stevens - Gillette, WY
7. Landry Haugen - Sturgis, SD
Ladies Breakaway - 60
1. Fri, July 21 2023, 7:30 PM
1.
Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
2. Kazney Knippling - Chamberlain, SD
3. Kelly Gambill - Johnstown, NE
4. Tessa Caspers - New Underwood, SD
5. Sadee Adamson - Kilgore, NE
6. Rachel Kelderman - Hudson, SD
7. Madelyn Saienga - Miller, SD
8. Tricia Lammers - Orient, SD
9. Misti Brown - Valentine, NE
10. Hallie Reeves - Lincoln, NE
2SS. Fri, July 21 2023, 7:30 PM Second Section
1.
Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
2. Keylee Zancanella - Aurora, SD
3. Daisy Dean - Platte, SD
4. Chenoa Vandestouwe - Sioux Center, IA
5. Cheyenne Vandestouwe - Inwood, IA
6. Athena Willuweit - Winner, SD
7. Breezy Amiotte - Interior, SD
8. Elle Ravenscroft - Nenzel, NE
9. Kate Weborg - St. Charles, SD
10. Addison Salverson - Mound City, SD
11. Jaylynn Ravenscroft - Nenzel, NE
3. Sat, July 22 2023, 7:30 PM
1.
Emilee Pauley - Wall, SD
2. Maddee Doerr - Creighton, NE
3. Riley Donnelly - Elk Point, SD
4. Taylor Burgee - Onida, SD
5. Savana Johnston - Elm Springs, SD
6. Calli Bauer - Arcadia, NE
7. Amanda Sellin - Norfolk, NE
8. Caysen Gran - Kennebec, SD
9. Chloe Herren - Crooks, SD
10. Camry Elshere - Elm Springs, SD
11. Alison Rice - Flandreau, SD
12. Rayha Richert - Brookings, SD
3SS. Sat, July 22 2023, 7:30 PM Second Section
1.
Bailey Wickre - Platte, SD
2. Colbee Woodward - Dupree, SD
3. Mindy Woodward - Dupree, SD
4. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
5. Bailey Witt - Valentine, NE
4. Sun, July 23 2023, 7:30 PM
1.
Arina Haugen - Sturgis, SD
2. Jessica Woodward - Custer, SD
3. Acelyn Brink - Newell, SD
4. Sadie Podzimek - Ludlow, SD
5. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
6. Jami Bergeson - Hartford, SD
7. Danielle Wray - Ord, NE
8. Sierra Lee - Rhame, ND
9. Patty Jo Burress - Isabel, SD
10. Layni Stevens - Gillette, WY
11. Landry Haugen - Sturgis, SD
4SS. Sun, July 23 2023, 7:30 PM Second Section
1.
Emma Ricke - Volin, SD
2. Sydney Hollenbeck - Winner, SD
3. Shada Beeson - Wagner, SD
4. Karissa Gotschall - Torrington, WY
5. Keisha Rayhill - Martin, SD
6. Ryen Sheppick - Pierre, SD
7. Lainee Schonebaum - Burke, SD
8. Samantha Ford - Mitchell, SD
9. Bailey Hapney - Pierre, SD
10. Kit Painter - Springview, NE
11. Jacey Hupp - Huron, SD
Mixed Team Roping - 25
1. Fri, July 21 2023, 7:30 PM
1.
Madelyn Saienga - Miller, SD & Clay Stevens - St. Lawarence, SD
2. Jordyn Tibbs - Elkton, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
3. Daisy Dean - Platte, SD & Beau Dean - Platte, SD
4. Jadyn Fleischman - Lincoln, NE & Kail Vaith - Lesterville, SD
5. Jessica Ludemann - Ft. Pierre, SD & Shane Ludemann - Ft. Pierre, SD
6. Tricia Lammers - Orient, SD & Brady Lammers - Miller, SD
7. Tessa Caspers - New Underwood, SD & Nichols Caspers - New Underwood, SD
8. Clay Holz - Aurora, SD & Keylee Zancanella - Aurora, SD
9. Lanell Graham - Valentine, NE & Zeb Graham - Valentine, NE
10. Rachel Kelderman - Hudson, SD & Tate Thompson - Ethan, SD
3. Sat, July 22 2023, 7:30 PM
1.
Chloe Herren - Crooks, SD & Darren Lammers - Chancellor, SD
2. Jenika Arens - Ponca, NE & Rod Brown - Ponca, NE
3. Calli Bauer - Arcadia, NE & Dawson Phillips - Winner, SD
4. Jennifer Gale - Humboldt, SD & Don Christensen - Beresford, SD
5. Cheyenne Haukaas - Winner, SD & Peter Haukaas - Winner, SD
6. Riley Donnelly - Elk Point, SD & Cory Donnelly - Elk Point, SD
7. Amanda Sellin - Norfolk, NE & Tucker Pape - Pisgah, IA
4. Sun, July 23 2023, 7:30 PM
1.
Layni Stevens - Gillette, WY & Treg Thorstenson - Dupree, SD
2. Kit Painter - Springview, NE & Jhett Hollenbeck - Lonepine, NE
3. Kelsey McDaniel - Midland, SD & Tucker Mcdaniel - Midland, SD
4. Patty Jo Burress - Isabel, SD & Hayes Burress - Isabel, SD
5. Jacey Hupp - Huron, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
6. Danielle Wray - Ord, NE & Jade Nelson - Midland, SOUTH DAKOTA
7. Megan Marone - Pukwana, SD & Royce Bruns - Plankington, SD
8. Cedar Jandreau - Kennebec, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
Saddle Bronc - 18
1. Fri, July 21 2023, 7:30 PM
1.
Buster Reis - Reliance, SD
2. Malcolm Heathershaw - Quinn, SD
3. Jared Schultis - Tryon, NE
4. Monte Bailey - Lakeside, NE
5. Brody McAbee - Lakeside, NE
6. Cooper West - Philip, SD
7. Jackson Ford - Sturgis, SD
8. Clint Donaldson - Sturgis, SD
9. Isaiah Bartels - New Underwood, SD
10. Clay Longbrake - Howes, SD
3. Sat, July 22 2023, 7:30 PM
1.
Mason Hood - Burke, SD
2. Zane Howe - Rapid City, SD
3. CY Hughson - Provo, SD
4. Rowdy Hughson - Provo, SD
5. Lane Hines - Wolsey, SD
4. Sun, July 23 2023, 7:30 PM
1.
BO Brozik - Gregory, SD
2. Miles Kreeger - Lake Andes, SD
3. Kyle Hapney - Desmet, SD
Sr. Breakaway - 22
1. Fri, July 21 2023, 7:30 PM
1.
Barry Knippling - Chamberlain, SD
2. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
3. Fay Jandreau - Highmore, SD
3. Sat, July 22 2023, 7:30 PM
1.
Arlie Hulm - Spearfish, SD
2. Don Ell - Spearfish, SD
3. Darren Lammers - Chancellor, SD
4. Chris Herren - Crooks, SD
5. Shaw Loiseau - Flandreau, SD
6. Mark Schumacher - Wolsey, SD
7. Chuck Nelson - Hartford, SD
8. Chuck Hamlin - Highmore, SD
9. Kirk Ford - Sturgis, SD
10. Dean Moncur - Piedmont, SD
4. Sun, July 23 2023, 7:30 PM
1.
Scott Hollenbeck - Winner, SD
2. Shawn Carey - Huron, SD
3. Bogie Webb - Volin, SD
4. Blaine Carey - Huron, SD
5. Tim Nelson - Midland, SD
6. Glen Hostutler - Midland, SD
7. Dave Marone - Pukwana, SD
8. Lynn Williams - Faith, SD
9. Marty Jandreau - Kennebec, SD
Steer Wrestling - 27
1. Fri, July 21 2023, 7:30 PM
1.
Colt Dunkelberger - Huron, SD
2. Swade Reis - Reliance, SD
3. Jimmy Lammers - Miller, SD
4. Stran Williams - Wall, SD
5. Tristan Spencer - Pierre, SD
6. Brady Lammers - Miller, SD
7. Chase Olson - Harford, SD
8. Tegan Spring - Enning, SD
9. Jeff Johnston - Thedford, NE
3. Sat, July 22 2023, 7:30 PM
1.
Dean Moncur - Piedmont, SD
2. Grady Aasby - Highmore, SD
3. Brent Woodward - Dupree, SD
4. Daycen Hunt - Ridgeview, SD
5. Jace Christiansen - Sioux Falls, SD
6. Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
7. Sawyer Strand - Platte, SD
8. Kody Woodward - Dupree, SD
9. Sid Hart - Yankton, SD
4. Sun, July 23 2023, 7:30 PM
1.
Jason Hapney - Harrold, SD
2. Chance Grill - Mitchell, SD
3. Joe Ross - Rosebud, SD
4. Beau Wiebelhaus - Springview, NE
5. Gabe Taylor - Valentine, NE
6. Tucker Even - Burke, SD
7. Lucas Camac - Kimball, SD
8. Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
9. Clayton Elliot - Valentine, NE
Team Penning - 0
Team Roping - 31
1. Fri, July 21 2023, 7:30 PM
1.
Tricia Lammers - Orient, SD & Brady Lammers - Miller, SD
2. Clay Holz - Aurora, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
3. Taten Hill - White River, SD & Stetson Shelbourn - Winner, SD
4. Tater Moody - Woonsocket, SD & Myles Cuka - Letcher, SD
5. Trayer Schmidt - White River, SD & Buster Reis - Reliance, SD
6. Teigan Vanderpol - Geddes, SD & Clay Stevens - St. Lawarence, SD
7. Jeff Johnston - Thedford, NE & Quincy Opela - Stapleton, NE
8. Tegan Marzahn - Redfield, SD & Shane Ludemann - Ft. Pierre, SD
9. Jon Saienga - Miller, SD & Ross Varilek - Geddes, SD
10. Rope Reis - Reliance, SD & Barry Knippling - Chamberlain, SD
3. Sat, July 22 2023, 7:30 PM
1.
Tobin Esser - Frankfort, SD & Lane Schoenfeld - Astoria, SD
2. Shaw Loiseau - Flandreau, SD & Darren Lammers - Chancellor, SD
3. Rod Brown - Ponca, NE & Peter Haukaas - Winner, SD
4. Garret Phillips - Winner, SD & Rowdy Moore - Winner, SD
5. Jaxon Hauk - Scenic, SD & Jhett Hauk - Scenic, SD
6. Blase Steffen - Gregory, SD & Riley Hannum - Ft. Pierre, SD
7. Heath Barlow - Chambers, NE & Jeremy Wagner - Ewing, NE
8. Jennifer Gale - Humboldt, SD & Don Christensen - Beresford, SD
9. Tyler Christensen - Beresford, SD & Cory Donnelly - Elk Point, SD
10. Wyatt Cahoy - Winner, SD & Dawson Phillips - Winner, SD
4. Sun, July 23 2023, 7:30 PM
1.
Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
2. Tucker Even - Burke, SD & Tyson Floyd - Presho, SD
3. Weston Mills - Gilette, WY & Jade Byrne - Martin, SD
4. Jacey Hupp - Huron, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
5. Jason Schnoor - Chambers, NE & Monte Painter - Springview, NE
6. Tim Nelson - Midland, SD & Myles Kenzy - Iona, SD
7. Dave Marone - Pukwana, SD & Royce Bruns - Plankington, SD
8. Sage Burress - Isabel, SD & Treg Thorstenson - Dupree, SD
9. Tucker McDaniel - Midland, SD & Jade Nelson - Midland, SOUTH DAKOTA
10. Jess Woodward - Dupree, SD & Lynn Williams - Faith, SD
11. Glen Hostutler - Midland, SD & Jesse Hostutler - Midland, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0