Bareback - 3
|
2. Fri, July 21 2023, 4:00 PM 1.
Dallas Young Pine - Calgary, AB
|
2.
Curly Twigg - Lethbridge, AB
|
3. Sat, July 22 2023, 1:00 PM 1.
Cam Bruised Head - Standoff, AB
|
|
Barrel Racing - 41
|
1S. Fri, July 21 2023, 9:00 AM 1.
Lita Crawler - Morley, AB
|
2.
Jessica Not Afraid - Hardin, MT
|
3.
Karlee Meyers - Box Elder, MT
|
4.
Chyanne Ogle - Wood Mountain, SK
|
5.
Charlize Littlelight - Mount Currie, BC
|
6.
Carsyn Hibbs - Billings, MT
|
7.
Carly Day Chief - Standoff, AB
|
8.
Keira Simonson - Loring, MT
|
9.
Kelsey Gillin - Ronan, MT
|
10.
Cee Black Rabbit - Tsuu' Tina Nation, AB
|
11.
Chantelle Day Chief - Cardston, AB
|
12.
Charmayne Pickens - Standoff, AB
|
13.
Simone Soop - Calgary, AB
|
14.
Tess Potts - Vernon, BC
|
15.
Cheyenne Black Water - Cardston, AB
|
16.
Jocee Louis - Browning, MT
|
17.
Destiny Stevens - Strathmore, AB
|
18.
Tessie Lamere - Box Elder, MT
|
19.
Katrina Williams - Mount Currie, BC
|
20.
Savannah Joe - Sacaton, AZ
|
21.
Kristen Kipp - Browning, MT
|
2. Fri, July 21 2023, 4:00 PM 1.
Brittany Bird - Cut Bank, MT
|
2.
Shayanne Bear - Sundre, AB
|
3.
Sheryl Manychief - Calgary, AB
|
4.
Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
|
5.
Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
|
6.
Fallyn Creighton - Cardston, AB
|
7.
Janae Devine - Cardston, AB
|
8.
Rhegan Shade - Lethbridge, AB
|
9.
Jorgia Wildman - Siksika, AB
|
10.
Lacey Bish - Calgary, AB
|
3. Sat, July 22 2023, 1:00 PM 1.
Vanessa Bell - Billings, MT
|
2.
Raquel Wildman - Morley, AB
|
3.
Carly Cardinal - Keg River, AB
|
4.
Sonya Dodginghorse - Tsuu T'Ina Nation, AB
|
5.
Tyressa Labelle - Morley, AB
|
6.
Sharlee Scout - Cardston, AB
|
7.
Cayda Dodginghorse - Tsuut'Ina Nation, AB
|
8.
Brandi Two Guns - Tsuut'Ina, AB
|
9.
Kaylee Cardinal - Key River, AB
|
10.
Sara Little Bear - Standoff, AB
|
|
Bull Riding - 6
|
2. Fri, July 21 2023, 4:00 PM 1.
Lucky David - Brocket, AB
|
2.
Cass Waters Jr - Pine Ridge, SD
|
3. Sat, July 22 2023, 1:00 PM 1.
Kaw-Liga Jackson - Goodfish Lake, AB
|
2.
Isaiah McRae - Keremeos, BC
|
3.
Tahj Wells - Browning, MT
|
4.
Rocky Baptiste - Morley, AB
|
|
Calf Roping - 42
|
1S. Fri, July 21 2023, 9:00 AM 1.
Spencer Whipple - St. Francis, SD
|
2.
Troy Crawler - Morley, AB
|
3.
Nolan Conway - Cut Bank, MT
|
4.
Eric Paul Watson - Box Elder, MT
|
5.
Taylor Wells - Lethbridge, AB
|
6.
Jay Crawler - Morley, AB
|
7.
Andre Lafrance - Wyola, MT
|
8.
TY Black Water - Standoff, AB
|
9.
Marty Watson - Box Elder, MT
|
10.
Tristin Dixon - Morley, AB
|
11.
Dory Shade - Black Diamond, AB
|
12.
Rick Fox - Cardston, AB
|
13.
Kaydin Small - Lodgegrass, MT
|
14.
Rooster Yazzie - Brimhall, NM
|
15.
Alonzo Skunkcap - Browning, MT
|
16.
Pepper Penner - Claresholm, AB
|
17.
Jake Crawler - Morley, AB
|
18.
Hiyo Yazzie - Brimhall, NM
|
19.
Zane Not Afraid - Lodge Grass, MT
|
20.
Rilee Fisher - Ashland, MT
|
21.
Corbin Fisher - Ashland, MT
|
22.
Jake Fox - Cardston, AB
|
2. Fri, July 21 2023, 4:00 PM 1.
Dax Eagle Bear - Standoff, AB
|
2.
Adam Soop - Cardston, AB
|
3.
Chad Johnson - Cut Bank, MT
|
4.
Gavaro Harrison - Chinle, AZ
|
5.
Lyle Fox - Cardston, AB
|
6.
Slim Creighton - Standoff, AB
|
7.
Bailee Benjamin - Cardston, AB
|
8.
Jayton Ky Day Chief - Standoff, AB
|
9.
Leon Littlelight - Tsuut'Tina, AB
|
10.
Rodie Owen Pickens - Standoff, AB
|
3. Sat, July 22 2023, 1:00 PM 1.
Bailey Bates - Tohatchi, NM
|
2.
Michael Bates - Tohatchi, NM
|
3.
Bo Wells - Cardston, AB
|
4.
Milen Fisher - Ashland, MT
|
5.
Wright Bruised Head - Tsuu'Tina, AB
|
6.
Robert Kittson - Harlem, MT
|
7.
Ethan Marceau - Browning, MT
|
8.
Kash Weasel Fat - Cardston, AB
|
9.
Blake Blomberg - Fallbrook, CA
|
10.
Mike White Quills - Cardston, AB
|
|
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 56
|
1S. Fri, July 21 2023, 9:00 AM 1.
Shaina Black Water - Standoff, AB
|
2.
Henny Bruised Head - Standoff, AB
|
3.
Chelsey Gibson - Thoreau, NM
|
4.
PJ Fox - Cardston, AB
|
5.
Kylee Jo Washakie - Fort Washakie, WY
|
6.
Sunni Yazzie - Morley, AB
|
7.
Fallyn Creighton - Cardston, AB
|
8.
Jocee Louis - Browning, MT
|
9.
Chyana Johnson - Browning, MT
|
10.
Cee Black Rabbit - Tsuu' Tina Nation, AB
|
11.
Katrina Williams - Mount Currie, BC
|
12.
Kyla Two Bulls - Lame Deer, MT
|
13.
Lita Crawler - Morley, AB
|
14.
Odessa Yazzie - Brimhall, NM
|
15.
Cheyenne Doore - Cardston, AB
|
16.
Rose Croff - Lodge Grass, MT
|
17.
Darcy Skunkcap - Browning, MT
|
18.
Aimee Rose Cutknife - Morley, AB
|
19.
Dovelyn Bruised Head - Standoff, AB
|
20.
Tess Potts - Vernon, BC
|
21.
Katelin Conway - Cut Bank, MT
|
22.
Raven Shade - Cardston, AB
|
23.
Charmayne Pickens - Standoff, AB
|
24.
Callie Dixon - Morley, AB
|
25.
Kiley Shade - Cardston, AB
|
26.
Savannah Joe - Sacaton, AZ
|
27.
Grace Kelly - Bismarck, ND
|
28.
Sydney Not Afraid - Lodge Grass, MT
|
29.
Carly Day Chief - Standoff, AB
|
30.
Destiny Stevens - Strathmore, AB
|
31.
Checotah Many Grey Horses - Cardston, AB
|
32.
Bailey Bruised Head - Standoff, AB
|
33.
Jessica Not Afraid - Hardin, MT
|
34.
Mari Ereaux - Hays, MT
|
35.
Tessie Lamere - Box Elder, MT
|
36.
Colleen Crawler - Morley, AB
|
2. Fri, July 21 2023, 4:00 PM 1.
Rayne Bruised Head - Standoff, AB
|
2.
Kelsey Pepion - Browning, MT
|
3.
Jewel Bettelyoun - Eagle Butte, SD
|
4.
Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
|
5.
Brittany Bird - Cut Bank, MT
|
6.
Kaylyn Day Chief - Standoff, AB
|
7.
Emily Ramone - Hays, MT
|
8.
Rhegan Shade - Lethbridge, AB
|
9.
Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
|
10.
Leanne Johnson - Cut Bank, MT
|
3. Sat, July 22 2023, 1:00 PM 1.
Bailey Bates - Tohatchi, NM
|
2.
Kasey Ramone Has Eagle - Dodson, MT
|
3.
Camille Hodgson - Tsuu'Tina, AB
|
4.
Cammie Fox - Cardston, AB
|
5.
Nyis Colliflower - Box Elder, MT
|
6.
Brandi Two Guns - Tsuut'Ina, AB
|
7.
Mykayla Tatsey - Valier, MT
|
8.
Sherris McArthur - Maskwacis, AB
|
9.
Sara Little Bear - Standoff, AB
|
10.
Roxanne Not Afraid - Lodge Grass, MT
|
|
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 10
|
2. Fri, July 21 2023, 4:00 PM 1.
Randon Boyce - Browning, MT
|
2.
Randin Wagner - Browning, MT
|
3.
Avery Three Irons - Crow Agency, MT
|
4.
Shane Bird Rattler - Browning, MT
|
5.
Jesse Racine - Browning, MT
|
3. Sat, July 22 2023, 1:00 PM 1.
Jay Joaquin - Sacaton, AZ
|
2.
Chad Phillips - Houck, AZ
|
3.
Shane Phillips - Houck, AZ
|
4.
Llewellyn Paul - Shiprock, NM
|
5.
Cory Fox - Standoff, AB
|
|
Sr. Breakaway - 35
|
1S. Fri, July 21 2023, 9:00 AM 1.
Joe Yellow Old Woman - Cardston, AB
|
2.
Hardee Skunkcap - Browning, MT
|
3.
John Small - Lodge Grass, MT
|
4.
Ken Augare - Browning, MT
|
5.
Elliot Benjamin - Morley, AB
|
6.
Marvin Yellow Bird - Maskwacis, AB
|
7.
Daryl St. Goddard - Browning, MT
|
8.
Keith Tatsey - Heart Butte, MT
|
9.
Kelvin Fox - Cardston, AB
|
10.
Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
|
11.
Darrell Taypotat - Broadview, SK
|
12.
Billy Lamere - Box Elder, MT
|
13.
Sam Bird - Cut Bank, MT
|
14.
Carver Salter - Morley, AB
|
15.
Keith Johnson - Maskwacis, AB
|
16.
Jay Louis - Vernon, BC
|
17.
Eric C. Watson - Box Elder, MT
|
2. Fri, July 21 2023, 4:00 PM 1.
Ray Augare - Browning, MT
|
2.
Russell Wells - Standoff, AB
|
3.
John Pickens - Standoff, AB
|
4.
Frid England - Cut Bank, MT
|
5.
Leon Littlelight - Tsuut'Tina, AB
|
6.
Terry Tatsey - Browning, MT
|
7.
Jordon Bruised Head - Standoff, AB
|
8.
Robert Bruised Head - Standoff, AB
|
9.
Chad Johnson - Cut Bank, MT
|
10.
Darcy Dixon - Morley, AB
|
3. Sat, July 22 2023, 1:00 PM 1.
Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ
|
2.
Spider Ramone - Hays, MT
|
3.
Benny Yazzie - Coyote Canyon, NM
|
4.
Darrell Crowchild - Tsuut'Ina, AB
|
5.
Troy Crawler - Morley, AB
|
6.
Rudy McLean - Morley, AB
|
7.
Keith Lefthand - Eden Valley, AB
|
8.
Robert Wells - Cardston, AB
|
|
Steer Wrestling - 28
|
1S. Fri, July 21 2023, 9:00 AM 1.
Coy Black Water - Cardston, AB
|
2.
Tuck Johnson - Browning, MT
|
3.
Jay Many Grey Horses - Standoff, AB
|
4.
Nolan Conway - Cut Bank, MT
|
5.
Tristin Dixon - Morley, AB
|
6.
Rooster Yazzie - Brimhall, NM
|
7.
Kaden Conway - Wickenberg, AZ
|
8.
Hiyo Yazzie - Brimhall, NM
|
2. Fri, July 21 2023, 4:00 PM 1.
TY Day Chief - Standoff, AB
|
2.
Lyle Fox - Cardston, AB
|
3.
Greg Louis - Browning, MT
|
4.
Kash Shade - Lethbridge, AB
|
5.
Tucker Rabbit - Standoff, AB
|
6.
Jake James Day Chief - Standoff, AB
|
7.
Wynn Bruised Head - Standoff, AB
|
8.
Wright Bruised Head - Tsuu'Tina, AB
|
9.
Shane Day Chief - Standoff, AB
|
10.
Otys Little Mustache - Brocket, AB
|
3. Sat, July 22 2023, 1:00 PM 1.
Dakota Giesbrecht - Standoff, AB
|
2.
Jim Stevens - Strathmore, AB
|
3.
Brandon Bates - Winslow, AZ
|
4.
Derek Azure - Harlem, MT
|
5.
Dusty Louis - Browning, MT
|
6.
Jan Onespot - Calgary, AB
|
7.
Bart Holloway - Siksika, AB
|
8.
Arlan Minue - Warner, AB
|
9.
Trevin Fox - Browning, MT
|
10.
Michael Bates - Tohatchi, NM
|
|
Team Penning - 0
Team Roping - 91
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 9
|
2. Fri, July 21 2023, 4:00 PM 1.
Westin Bruised Head - Tsuut'Ina, AB
|
2.
Tage Crow Chief - Standoff, AB
|
3.
Jett Littlechild - Maskwacis, AB
|
4.
Christian Bevans - Cardston, AB
|
3. Sat, July 22 2023, 1:00 PM 1.
Ryder Jackson - Goodfish Lake, AB
|
2.
Bre'Zhon Paul Spang - Busby, MT
|
3.
Chase Blue - Browning, MT
|
4.
Yak'Maxn Louie - Cawston, BC
|
5.
Noah Calf Robe - Lethbridge, AB
|
|
Jr. Breakaway - 22
|
1S. Fri, July 21 2023, 9:00 AM 1.
Martin Watson - Box Elder, MT
|
2.
Addison Conway - Cut Bank, MT
|
2. Fri, July 21 2023, 4:00 PM 1.
Talvin Champ - Cut Bank, MT
|
2.
Kaison Birdinground - Lodge Grass, MT
|
3.
Mervin Whitford, Jr - Box Elder, MT
|
4.
Westin Bruised Head - Tsuut'Ina, AB
|
5.
Makeisha Day Chief - Cardston, AB
|
6.
Kayen Armajo - Lodge Grass, MT
|
7.
Hayden Edwards - Browning, MT
|
8.
Leela Pepion - Browning, MT
|
9.
Teagan Calf Boss Ribs - Browning, MT
|
10.
Checotah Many Grey Horses - Cardston, AB
|
3. Sat, July 22 2023, 1:00 PM 1.
Shylo Whipple - St. Francis, SD
|
2.
Brooke Fox - Cardston, AB
|
3.
Kruz Ereaux - Hays, MT
|
4.
Cassie Deroche - Browning, MT
|
5.
Kenny Helgeson - Dodson, MT
|
6.
Kale Ereaux - Hays, MT
|
7.
Rhegan Shade - Lethbridge, AB
|
8.
Aarianna Henry - Box Elder, MT
|
9.
Zunika Dixon - Morley, AB
|
10.
Ty Kittson - Harlem, MT
|
|
Jr. Barrel Racing - 16
|
1S. Fri, July 21 2023, 9:00 AM 1.
Deni Conway - Cut Bank, MT
|
2.
Addison Conway - Cut Bank, MT
|
2. Fri, July 21 2023, 4:00 PM 1.
Leela Pepion - Browning, MT
|
2.
Checotah Many Grey Horses - Cardston, AB
|
3.
Makeisha Day Chief - Cardston, AB
|
4.
Hayden Edwards - Browning, MT
|
5.
Brynlee Benjamin - Morley, AB
|
6.
J'Lyn Baptiste - Morley, AB
|
7.
Lexie Crawler - Morley, AB
|
3. Sat, July 22 2023, 1:00 PM 1.
Jada Wells - Cardston, AB
|
2.
Brooke Fox - Cardston, AB
|
3.
Whitney Tatsey - Heart Butte, MT
|
4.
Aarianna Henry - Box Elder, MT
|
5.
Rhegan Shade - Lethbridge, AB
|
6.
Shylo Whipple - St. Francis, SD
|
7.
Amber Many Guns - Siksika, AB
|
|
SRTR - 39
Steer Roping - 0
|