Bareback - 5
|
3. Sat, August 12 2023, 2:00 PM 1.
Steven Dewolfe - Buffalo Gap, SD
|
2.
Conner Heinert - New Underwood, SD
|
3.
Curly Twigg - Lethbridge, AB
|
4. Sun, August 13 2023, 1:00 PM 1.
Jacob Todechine - Gallup, NM
|
2.
Cam Bruised Head - Standoff, AB
|
|
Barrel Racing - 37
|
2S. Sat, August 12 2023, 9:00 AM 1.
Lita Crawler - Morley, AB
|
2.
Karsen Kling - Grassy Butte, ND
|
3.
Brittany Bird - Cut Bank, MT
|
4.
Mesa Bell - Polson, MT
|
5.
Kelsey Pepion - Browning, MT
|
6.
Jaycine Crawler - Morley, AB
|
7.
Tyressa Labelle - Morley, AB
|
8.
Alexi Buffalo - Dillon, MT
|
9.
Chantelle Day Chief - Cardston, AB
|
10.
Kristen Kipp - Browning, MT
|
11.
Simone Soop - Calgary, AB
|
12.
Janae Devine - Cardston, AB
|
13.
Camille Whitney - Cochrane, AB
|
14.
Karlee Meyers - Box Elder, MT
|
15.
Kaylee Cardinal - Key River, AB
|
16.
Fallyn Creighton - Cardston, AB
|
17.
Claire Myers - Ponoka, AB
|
18.
Charlize Littlelight - Mount Currie, BC
|
3. Sat, August 12 2023, 2:00 PM 1.
Cee Black Rabbit - Tsuu' Tina Nation, AB
|
2.
Shayanne Bear - Sundre, AB
|
3.
Tessie Lamere - Box Elder, MT
|
4.
Carly Day Chief - Standoff, AB
|
5.
Tristin Bull - Good Fish Lake, AB
|
6.
Lacey Bish - Calgary, AB
|
7.
Carly Cardinal - Keg River, AB
|
8.
Raquel Wildman - Morley, AB
|
9.
Cheyenne Black Water - Cardston, AB
|
10.
Kelsey Gillin - Ronan, MT
|
4. Sun, August 13 2023, 1:00 PM 1.
Sheryl Manychief - Calgary, AB
|
2.
Katelin Conway - Cut Bank, MT
|
3.
Sharlee Scout - Cardston, AB
|
4.
Elaina Simon - Calgary, AB
|
5.
Destiny Stevens - Strathmore, AB
|
6.
Sonya Dodginghorse - Tsuu T'Ina Nation, AB
|
7.
Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
|
8.
Cayda Dodginghorse - Tsuut'Ina Nation, AB
|
9.
Charmayne Pickens - Standoff, AB
|
|
Bull Riding - 8
|
3. Sat, August 12 2023, 2:00 PM 1.
Tahj Wells - Browning, MT
|
2.
Kaw-Liga Jackson - Goodfish Lake, AB
|
3.
Rocky Baptiste - Morley, AB
|
4.
Isaiah McRae - Keremeos, BC
|
5.
Dugan Black - Lukachukai, AZ
|
4. Sun, August 13 2023, 1:00 PM 1.
Kyan Young - Broadus, MT
|
2.
Lucky David - Brocket, AB
|
3.
Preston Louis - Browning, MT
|
|
Calf Roping - 27
|
2S. Sat, August 12 2023, 9:00 AM 1.
Adam Soop - Cardston, AB
|
2.
Marty Watson - Box Elder, MT
|
3.
Ty Black Water - Standoff, AB
|
4.
Kash Weasel Fat - Cardston, AB
|
5.
Jake Crawler - Morley, AB
|
6.
Dax Eagle Bear - Standoff, AB
|
7.
Pepper Penner - Claresholm, AB
|
3. Sat, August 12 2023, 2:00 PM 1.
Andre Lafrance - Wyola, MT
|
2.
Dory Shade - Black Diamond, AB
|
3.
Milen Fisher - Ashland, MT
|
4.
Shawn Fisher - Ashland, MT
|
5.
BO Wells - Cardston, AB
|
6.
Jayton Ky Day Chief - Standoff, AB
|
7.
Wright Bruised Head - Tsuu'Tina, AB
|
8.
Zane Not Afraid - Lodge Grass, MT
|
9.
Eric Paul Watson - Box Elder, MT
|
10.
Leon Littlelight - Tsuut'Tina, AB
|
4. Sun, August 13 2023, 1:00 PM 1.
Tristin Dixon - Morley, AB
|
2.
Taylor Wells - Lethbridge, AB
|
3.
Jake Fox - Cardston, AB
|
4.
Lane Dixon - Morley, AB
|
5.
Nolan Conway - Cut Bank, MT
|
6.
Rick Fox - Cardston, AB
|
7.
Kyan Young - Broadus, MT
|
8.
Mike White Quills - Cardston, AB
|
9.
Rodie Owen Pickens - Standoff, AB
|
10.
Jay Crawler - Morley, AB
|
|
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 43
|
2S. Sat, August 12 2023, 9:00 AM 1.
Brandi Two Guns - Tsuut'Ina, AB
|
2.
Aimee Rose Cutknife - Morley, AB
|
3.
Dovelyn Bruised Head - Standoff, AB
|
4.
Mesa Bell - Polson, MT
|
5.
Fallyn Creighton - Cardston, AB
|
6.
Tess Potts - Vernon, BC
|
7.
Rayne Bruised Head - Standoff, AB
|
8.
Kyla Two Bulls - Lame Deer, MT
|
9.
Danielle Augare - Browning, MT
|
10.
Bailey Bruised Head - Standoff, AB
|
11.
Jocee Louis - Browning, MT
|
12.
Chyana Johnson - Browning, MT
|
13.
Cheyenne Doore - Cardston, AB
|
14.
Mykayla Tatsey - Valier, MT
|
15.
Lita Crawler - Morley, AB
|
16.
Jaycine Crawler - Morley, AB
|
17.
Megan Lunak - Browning, MT
|
18.
Martina Monroe - Maricopa, AZ
|
19.
Henny Bruised Head - Standoff, AB
|
20.
Camille Hodgson - Tsuu'Tina, AB
|
21.
Kelsey Pepion - Browning, MT
|
22.
Brittany Bird - Cut Bank, MT
|
23.
Colleen Crawler - Morley, AB
|
3. Sat, August 12 2023, 2:00 PM 1.
Rose Croff - Lodge Grass, MT
|
2.
Roxanne Not Afraid - Lodge Grass, MT
|
3.
Tessie Lamere - Box Elder, MT
|
4.
Raven Shade - Cardston, AB
|
5.
Callie Dixon - Morley, AB
|
6.
Carly Day Chief - Standoff, AB
|
7.
Sydney Not Afraid - Lodge Grass, MT
|
8.
Olivia Many Wounds - Calgary, AB
|
9.
Emily Ramone - Hays, MT
|
10.
Cee Black Rabbit - Tsuu' Tina Nation, AB
|
4. Sun, August 13 2023, 1:00 PM 1.
Kiley Shade - Cardston, AB
|
2.
Leanne Johnson - Cut Bank, MT
|
3.
Katelin Conway - Cut Bank, MT
|
4.
PJ Fox - Cardston, AB
|
5.
Cammie Fox - Cardston, AB
|
6.
Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
|
7.
Sherris McArthur - Maskwacis, AB
|
8.
Destiny Stevens - Strathmore, AB
|
9.
Charmayne Pickens - Standoff, AB
|
10.
Elaina Simon - Calgary, AB
|
|
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 4
|
3. Sat, August 12 2023, 2:00 PM 1.
Llewellyn Paul - Shiprock, NM
|
2.
Jay Joaquin - Sacaton, AZ
|
4. Sun, August 13 2023, 1:00 PM 1.
Jesse Racine - Browning, MT
|
2.
Randin Wagner - Browning, MT
|
|
Sr. Breakaway - 36
|
2S. Sat, August 12 2023, 9:00 AM 1.
Lawrence Crawler - Morley, AB
|
2.
Troy Crawler - Morley, AB
|
3.
Russell Wells - Standoff, AB
|
4.
Robert Bruised Head - Standoff, AB
|
5.
Frid England - Cut Bank, MT
|
6.
Leon Monroe - Phoenix, AZ
|
7.
Chris Lamere - Box Elder, MT
|
8.
Darrell Taypotat - Broadview, SK
|
9.
Eric C. Watson - Box Elder, MT
|
10.
Jay Louis - Vernon, BC
|
11.
Ralph Romo - Fort Mcdowell, AZ
|
12.
Ollie Benjamin - Morley, AB
|
13.
Ken Augare - Browning, MT
|
14.
Keith Tatsey - Heart Butte, MT
|
15.
John Pickens - Standoff, AB
|
16.
Hardee Skunkcap - Browning, MT
|
3. Sat, August 12 2023, 2:00 PM 1.
Greg Two Young Men - Morley, AB
|
2.
Jordon Bruised Head - Standoff, AB
|
3.
Keith Lefthand - Eden Valley, AB
|
4.
Carver Salter - Morley, AB
|
5.
Ray Augare - Browning, MT
|
6.
Billy Lamere - Box Elder, MT
|
7.
Jeremy Not Afraid - Lodge Grass, MT
|
8.
Terry Wellman Jr - Browning, MT
|
9.
Leon Littlelight - Tsuut'Tina, AB
|
10.
Rudy McLean - Morley, AB
|
4. Sun, August 13 2023, 1:00 PM 1.
Marvin Yellow Bird - Maskwacis, AB
|
2.
Robert Wells - Cardston, AB
|
3.
Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ
|
4.
Spider Ramone - Hays, MT
|
5.
Keith Johnson - Maskwacis, AB
|
6.
Darrell Crowchild - Tsuut'Ina, AB
|
7.
Stephen Fox - Coolidge, AZ
|
8.
Elliot Benjamin - Morley, AB
|
9.
Darcy Dixon - Morley, AB
|
10.
Terry Tatsey - Browning, MT
|
|
Steer Wrestling - 19
|
3. Sat, August 12 2023, 2:00 PM 1.
Wynn Bruised Head - Standoff, AB
|
2.
Otys Little Mustache - Brocket, AB
|
3.
TY Day Chief - Standoff, AB
|
4.
Greg Louis - Browning, MT
|
5.
Jay Many Grey Horses - Standoff, AB
|
6.
Dusty Louis - Browning, MT
|
7.
Wright Bruised Head - Tsuu'Tina, AB
|
8.
Shane Day Chief - Standoff, AB
|
9.
Dakota Giesbrecht - Standoff, AB
|
10.
Tuck Johnson - Browning, MT
|
4. Sun, August 13 2023, 1:00 PM 1.
Nolan Conway - Cut Bank, MT
|
2.
Arlan Minue - Warner, AB
|
3.
Tristin Dixon - Morley, AB
|
4.
Kash Shade - Lethbridge, AB
|
5.
Jim Stevens - Strathmore, AB
|
6.
Lane Dixon - Morley, AB
|
7.
Derek Azure - Harlem, MT
|
8.
Tucker Rabbit - Standoff, AB
|
9.
Jan Onespot - Calgary, AB
|
|
Team Penning - 0
Team Roping - 68
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 8
|
3. Sat, August 12 2023, 2:00 PM 1.
Andreas Bull - Good Fish Lake, AB
|
2.
Westin Bruised Head - Tsuut'Ina, AB
|
3.
Tage Crow Chief - Standoff, AB
|
4.
Yak'Maxn Louie - Cawston, BC
|
5.
Ryder Jackson - Goodfish Lake, AB
|
4. Sun, August 13 2023, 1:00 PM 1.
Noah Calf Robe - Lethbridge, AB
|
2.
Tayton Strongman - Ponoka, AB
|
3.
Jett Littlechild - Maskwacis, AB
|
|
Jr. Breakaway - 12
|
3. Sat, August 12 2023, 2:00 PM 1.
Hayden Edwards - Browning, MT
|
2.
Makeisha Day Chief - Cardston, AB
|
3.
Martin Watson - Box Elder, MT
|
4.
Leela Pepion - Browning, MT
|
5.
Westin Bruised Head - Tsuut'Ina, AB
|
6.
Mervin Whitford, Jr - Box Elder, MT
|
4. Sun, August 13 2023, 1:00 PM 1.
Memphis Dodginghorse - Calgary, AB
|
2.
Zunika Dixon - Morley, AB
|
3.
Byron Simon - Tsuu Tina, AB
|
4.
Rhegan Shade - Lethbridge, AB
|
5.
Addison Conway - Cut Bank, MT
|
6.
Checotah Many Grey Horses - Cardston, AB
|
|
Jr. Barrel Racing - 13
|
3. Sat, August 12 2023, 2:00 PM 1.
Leela Pepion - Browning, MT
|
2.
Lexie Crawler - Morley, AB
|
3.
Hayden Edwards - Browning, MT
|
4.
Makeisha Day Chief - Cardston, AB
|
5.
Amber Many Guns - Siksika, AB
|
4. Sun, August 13 2023, 1:00 PM 1.
Brynlee Benjamin - Morley, AB
|
2.
Zunika Dixon - Morley, AB
|
3.
Jada Wells - Cardston, AB
|
4.
Deni Conway - Cut Bank, MT
|
5.
Addison Conway - Cut Bank, MT
|
6.
Memphis Dodginghorse - Calgary, AB
|
7.
Checotah Many Grey Horses - Cardston, AB
|
8.
Rhegan Shade - Lethbridge, AB
|
|
SRTR - 43
Steer Roping - 0
|