Bareback - 4
|
2. Sat, November 12 2022, 1:00 PM 1.
Cauy Betony - Tonalea, AZ
|
2.
Cam Bruised Head - Standoff, AB
|
4. Sun, November 13 2022, 1:00 PM 1.
Tom Chee - Newcomb, NM
|
2.
Kirby Spencer - Holbrook, AZ
|
|
Barrel Racing - 58
|
2. Sat, November 12 2022, 1:00 PM 1.
Carli Jones - Kayenta, AZ
|
2.
Adessa Kinlecheenie - Winslow, AZ
|
3.
Audre Etsitty - Tsaile, AZ
|
4.
Shonto Henio - Ganado, AZ
|
5.
Autumn Farland - Tonalea, AZ
|
6.
Sierra Farland - Tonalea, AZ
|
7.
Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
|
8.
Karsyn Yazzie - Rough Rock, AZ
|
9.
Shylo Whipple - St. Francis, AZ
|
10.
Traci Worker - Shonto, AZ
|
3S. Sun, November 13 2022, 8:00 AM 1.
Tashina Neztsosie - Ganado, AZ
|
2.
Bailey Nelson - Hardin, MT
|
3.
Natalie Thompson - Lukachukai, AZ
|
4.
Patrice Yazzie - Flagstaff, AZ
|
5.
Kylie Webster - Flagstaff, AZ
|
6.
Vanessa Begay - Window Rock, AZ
|
7.
Shelby Roanhorse - Maricopa, AZ
|
8.
Roqui Lee - Fruitland, NM
|
9.
Janae Jackson - Winslow, AZ
|
10.
Yolanda Nez - Fountain Hills, AZ
|
11.
Sharaya Edgewater - Ganado, AZ
|
12.
Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
|
13.
Kassidy Dennison - Tohatchi, NM
|
14.
JC Hawk - Scottsdale, AZ
|
15.
Raynell Holgate - Page, AZ
|
16.
Brittany Bird - Cut Bank, MT
|
17.
Kaylee Barker - Camp Verde, AZ
|
18.
Kelsey Dictson - Mescalero, NM
|
19.
Tatum Ward - Whitehorse, SD
|
20.
Arianna Jones - Chinle, AZ
|
21.
Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
|
22.
Mia Wilson - Shiprock, NM
|
23.
Lariat Nahkai - Yatahey, NM
|
24.
Kaitlyn Haven - Window Rock, AZ
|
25.
Constance Benally - Leupp, AZ
|
26.
Cheyenna James - Many Farms, AZ
|
27.
Phannette Gray - Ridgeview, SD
|
28.
Tenai Lansing - Cortez, CO
|
29.
Marsha Bitsui - Ganado, AZ
|
30.
Alexandra Benally-Begay - Leupp, AZ
|
31.
JO Whitehair - Kisili, AZ
|
32.
Keelyn Etsitty - Fruitland, NM
|
33.
Riana Lopez - Sells, AZ
|
34.
Gracie Alcott - Winslow, AZ
|
35.
Devyn Dennison - Tohatchi, NM
|
36.
Erin Jones - Chinle, AZ
|
37.
Julia Benally-Begay - Leupp, AZ
|
38.
Mariah Clark - Sacaton, AZ
|
4. Sun, November 13 2022, 1:00 PM 1.
Tara Seaton - Winslow, AZ
|
2.
Alyssa Yazzie - Buckeye, AZ
|
3.
Taylor Lewis-Moore - Camp Verde, AZ
|
4.
Justine Doka - Fountain Hills, AZ
|
5.
Sweetpea Jensen - Flagstaff, AZ
|
6.
Kylie Gilbert - Farmington, NM
|
7.
Keleigh Lee - Farmington, NM
|
8.
Recinda Yazzie - Flagstaff, AZ
|
9.
Jareth Curley - Ganado, AZ
|
10.
Kylie Dodson - Tonalea, AZ
|
|
Bull Riding - 29
|
2. Sat, November 12 2022, 1:00 PM 1.
Jerrison Begay - Houck, AZ
|
2.
Rory Billie - Winslow, AZ
|
3.
Ken Antonio - Montezuma, UT
|
4.
Mika Clark - Window Rock, AZ
|
5.
Tyrell Harvey - Rock Point, AZ
|
6.
Wesley Larrabee - Sacaton, AZ
|
7.
Robbie Taylor - Chinle, AZ
|
8.
Jaquez Antonio - Whiteriver, AZ
|
9.
Tony Shirley - Ganado, AZ
|
10.
Vinell Mariano - Pinedale, NM
|
11.
Sheldon Notah - Window Rock, AZ
|
12.
Dugan Black - Lukachukai, AZ
|
13.
Levi Irving - Navajo, NM
|
14.
Cody Rustin - Whiteriver, AZ
|
4. Sun, November 13 2022, 1:00 PM 1.
Larren Daley - Whiteriver, AZ
|
2.
Zechariah Lupe - Whiteriver, AZ
|
3.
Cota Nahkai - Shiprock, NM
|
4.
Kolt Tom - Lupton, AZ
|
5.
Skye Joaquin - Sacaton, AZ
|
6.
O'Dey Tom - Lupton, AZ
|
7.
Kailar Charley - Winslow, AZ
|
8.
Timmie Cosay Jr. - Whiteriver, AZ
|
9.
Jeron Daley - Whiteriver, AZ
|
10.
Kash Long - Winslow, AZ
|
11.
Kirby Spencer - Holbrook, AZ
|
12.
Latrell Long - Winslow, AZ
|
13.
Tom Chee - Newcomb, NM
|
14.
John Encinas - Sells, AZ
|
15.
Clay Wagner - Round Rock, AZ
|
|
Calf Roping - 47
|
2. Sat, November 12 2022, 1:00 PM 1.
Spencer Whipple - St. Francis, SD
|
2.
Lucas Edgewater - Ganado, AZ
|
3.
Gavaro Harrison - Chinle, AZ
|
4.
JW Boyd - Kayenta, AZ
|
5.
Noah Haven - Window Rock, AZ
|
6.
John Clymo - Edgewood, NM
|
7.
Tom Young - Sells, AZ
|
8.
Kevin Maho - Tuba City, AZ
|
9.
Rory Billie - Winslow, AZ
|
10.
Kenny Glasses - Chinle, AZ
|
3S. Sun, November 13 2022, 8:00 AM 1.
Dennison Boone - Tohatchi, NM
|
2.
Robert Jr. Lupe - Whiteriver, AZ
|
3.
Gerald Daye - Gallup, NM
|
4.
Casey Green - Coolidge, AZ
|
5.
TY Pablo - Crownpoint, NM
|
6.
Ryan Cody Nez - Shiprock, NM
|
7.
Aaron Tsinigine - Tuba City, AZ
|
8.
Clifford Williams - Winslow, AZ
|
9.
Roy Begay - Fort Defiance, AZ
|
10.
Donovan Yazzie - Brimhall, NM
|
11.
Garrison Nez - Lukachukai, AZ
|
12.
Malachi Pablo - Bloomfield, NM
|
13.
Stran Daye - Gallup, NM
|
14.
Michael Bates - Tohatchi, NM
|
15.
Erich Rogers - Round Rock, AZ
|
16.
Emerson Long Jr - Yatahey, NM
|
17.
Michael Williams - Lukachukai, AZ
|
18.
Hiyo Yazzie - Brimhall, NM
|
19.
Erik Becenti - Brimhall, NM
|
20.
Rooster Yazzie - Brimhall, NM
|
21.
Ignatius Brad Lupe - Whiteriver, AZ
|
22.
Dylan Nez - Holbrook, AZ
|
23.
Dwight Dixon - Kayenta, AZ
|
24.
Tyler Etsitty - Kayenta, AZ
|
25.
AJ Haven - Window Rock, AZ
|
26.
Blaine Mitchell - Chinle, AZ
|
27.
Leroy Etsitty - Kayenta, AZ
|
4. Sun, November 13 2022, 1:00 PM 1.
James Arviso - Winslow, AZ
|
2.
Cota Nahkai - Shiprock, NM
|
3.
Zechariah Lupe - Whiteriver, AZ
|
4.
Kyle Dean Dennison - Tohatchi, NM
|
5.
Allen Charley - Window Rock, AZ
|
6.
Jay Guerrero - Wadsworth, NV
|
7.
Justin Tsosie Jr - Tsaile, AZ
|
8.
Derrick Begay - Winslow, AZ
|
9.
Kee Etsitty Jr. - Chinle, AZ
|
10.
Benson Charley - Crown Point, NM
|
|
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 84
|
2. Sat, November 12 2022, 1:00 PM 1.
Raquel Sells - Kayenta, AZ
|
2.
Taylor Benally - Crownpoint, NM
|
3.
Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
|
4.
Vanessa Segay - Window Rock, AZ
|
5.
Sierra Farland - Tonalea, AZ
|
6.
Destinee Bigman - Phoenix, AZ
|
7.
Lavina Willie-Nez - Gallup, NM
|
8.
Adessa Kinlecheenie - Winslow, AZ
|
9.
Autumn Farland - Tonalea, AZ
|
10.
Audre Etsitty - Tsaile, AZ
|
3S. Sun, November 13 2022, 8:00 AM 1.
Kayla Thomas - Many Farms, AZ
|
2.
Kayla Cowboy - Gallup, NM
|
3.
Savannah Joe - Sacaton, AZ
|
4.
Laurel Jones - Blue Gap, AZ
|
5.
Larhae Yazzie - Window Rock, AZ
|
6.
Rikki Velasquez - White River, AZ
|
7.
Hallie Jo Chee - Leupp, AZ
|
8.
Charmayne Bigman - Tonopah, AZ
|
9.
Phannette Gray - Ridgeview, SD
|
10.
Mia Wilson - Shiprock, NM
|
11.
Nyokia Goseyun - Bylas, AZ
|
12.
Yolanda Nez - Fountain Hills, AZ
|
13.
Elisha Paul - Window Rock, AZ
|
14.
Shawntaya Murphy - Tohatchi, NM
|
15.
Shilah Williams - Tuba City, AZ
|
16.
Joni Begay - Chinle, AZ
|
17.
Autumn Whitehorse - Page, AZ
|
18.
Tara Seaton - Winslow, AZ
|
19.
Aiesha Curley - Tohatchi, NM
|
20.
Kadin Jodie - Churchrock, NM
|
21.
Ashley Yazzie - Brimhall, NM
|
22.
Martina Monroe - Maricopa, AZ
|
23.
Roqui Lee - Fruitland, NM
|
24.
April Pablo - Crown Point, NM
|
25.
Tamika Begay - Indian Wells, AZ
|
26.
Erynne Sells - Tonalea, AZ
|
27.
JC Hawk - Scottsdale, AZ
|
28.
Heather Rogers - Round Rock, AZ
|
29.
Erin Jones - Chinle, AZ
|
30.
Lariat Nahkai - Yatahey, NM
|
31.
Victoria Randall - Peridot, AZ
|
32.
Rawlinda Ben - Peridot, AZ
|
33.
Raynell Holgate - Page, AZ
|
34.
Sunshine Mustache - Tsaile, AZ
|
35.
Tenai Lansing - Cortez, CO
|
36.
Chantel Tsinigine - Gilbert, AZ
|
37.
Kassidy Dennison - Tohatchi, NM
|
38.
Twila Jones - Tohatchi, NM
|
39.
Germaine Daye - Gallup, NM
|
40.
Joncelita Begay - Chinle, AZ
|
41.
Arianna Jones - Chinle, AZ
|
42.
Jocelyn Co'Nei'Sen'Ney - Sacaton, AZ
|
43.
Cheyenna James - Many Farms, AZ
|
44.
Taniah Nez - Ganado, AZ
|
45.
Robyn Holgate - Page, AZ
|
46.
Lynelle Lee - Fruitland, NM
|
47.
Latasha Long- Murphy - Crownpoint, NM
|
48.
Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
|
49.
Devyn Dennison - Tohatchi, NM
|
50.
Leishawn Bahe - Blue Gap, AZ
|
51.
Hailey Rae Begay - St Michaels, AZ
|
52.
Tekayle Bitsilly - Tsaile, AZ
|
53.
Serena Dahozy - Window Rock, AZ
|
54.
Arena Ben - Peridot, AZ
|
55.
Janae Jackson - Winslow, AZ
|
56.
Odessa Yazzie - Brimhall, NM
|
57.
Kaitlyn Haven - Window Rock, AZ
|
58.
Brittany Bird - Cut Bank, MT
|
59.
Michelle D Whitehorse - Kayenta, AZ
|
60.
Bailey Nelson - Hardin, MT
|
61.
Vanessa Begay - Window Rock, AZ
|
62.
Lillian Lupe - Whiteriver, AZ
|
63.
Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
|
64.
Chelsey Gibson - Thoreau, NM
|
4. Sun, November 13 2022, 1:00 PM 1.
Shaelene Singer - Winslow, AZ
|
2.
Sherina Singer - Winslow, AZ
|
3.
Kylie Gilbert - Farmington, NM
|
4.
Keleigh Lee - Farmington, NM
|
5.
Jareth Curley - Ganado, AZ
|
6.
Recinda Yazzie - Flagstaff, AZ
|
7.
Justine Doka - Fountain Hills, AZ
|
8.
Kayla Jodie - Crown Point, NM
|
9.
Fallon Doka - Fountain Hills, AZ
|
10.
Kylie Dodson - Tonalea, AZ
|
|
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 8
|
2. Sat, November 12 2022, 1:00 PM 1.
Leegene Barlow - Rock Point, AZ
|
2.
Bryan Moreno - Kayenta, AZ
|
3.
Montana Barlow - Rock Point, AZ
|
4.
Llewellyn Paul - Shiprock, NM
|
5.
Jerrick Hildreth - Continental Divide, NM
|
4. Sun, November 13 2022, 1:00 PM 1.
Creighton Curley - Window Rock, AZ
|
2.
Tom Chee - Newcomb, NM
|
3.
Robert Burbank - Gallup, NM
|
|
Sr. Breakaway - 33
|
1S. Sat, November 12 2022, 9:00 AM 1.
Darryl Boyd - Vanderwagon, NM
|
2.
Alvin Smith - Crown Point, NM
|
3.
Woody Smith - Tonopah, AZ
|
4.
Ray Smith - Shiprock, NM
|
5.
Lynelle Lee - Fruitland, NM
|
6.
Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ
|
7.
Florinda Jackson - Window Rock, AZ
|
8.
Howard Begay - Chambers, AZ
|
9.
Art Sells - Chinle, AZ
|
10.
Tommy Jr. Nez - Shiprock, NM
|
11.
Ervin Rogers - Taylor, AZ
|
12.
Leon Monroe - Phoenix, AZ
|
13.
Garry Harrison - Chinle, AZ
|
14.
Henry Dodson Sr. - Tonalea, AZ
|
15.
Kenny Welch - Snowflake, AZ
|
16.
Benny Yazzie - Coyote Canyon, NM
|
17.
Casey Green - Coolidge, AZ
|
18.
John Boyd Jr. - Window Rock, AZ
|
19.
Jimmy Beatty - White River, AZ
|
20.
Victor Begay - Seba Dalkai, AZ
|
21.
Leon Walker - Ft. Apache, AZ
|
22.
Randy Little - Flagstaff, AZ
|
23.
Shea Enos - Scottsdale, AZ
|
24.
Shoncey Charlie - Shiprock, AZ
|
25.
Gus Vaile - Maricopa, AZ
|
26.
Victor Upshaw Sr - San Carlos, AZ
|
27.
Gary Bahe - Chinle, AZ
|
28.
Jackson Riggs - Bapchule, AZ
|
29.
Bancroft Bigman - Page, AZ
|
30.
Jan Biakeddy - Leupp, AZ
|
31.
John Clymo - Edgewood, NM
|
32.
AJ Haven - Window Rock, AZ
|
33.
Carl Begay - Leupp, AZ
|
|
Steer Wrestling - 25
|
2. Sat, November 12 2022, 1:00 PM 1.
Clay Martinez - Sacaton, AZ
|
2.
Brandon Lynch - Chinle, AZ
|
3.
John Clymo - Edgewood, NM
|
4.
Lyman Succo - Crownpoint, NM
|
5.
Leander Real Bird - Gilbert, AZ
|
6.
Raylondo Antonio - Tsaile, AZ
|
7.
Jeremiah Martin - Crownpoint, NM
|
3S. Sun, November 13 2022, 8:00 AM 1.
Hiyo Yazzie - Brimhall, NM
|
2.
Emerson Long Jr - Yatahey, NM
|
3.
Marshall Allen - Sheep Springs, NM
|
4.
Michael Bates - Tohatchi, NM
|
5.
Jaylan Wagner - Crownpoint, NM
|
6.
Ryan Cody Nez - Shiprock, NM
|
7.
Cota Nahkai - Shiprock, NM
|
8.
Rooster Yazzie - Brimhall, NM
|
4. Sun, November 13 2022, 1:00 PM 1.
Jared Pino - Crownpoint, NM
|
2.
Avery Jodie - Crownpoint, NM
|
3.
Matt Jodie - Churchrock, NM
|
4.
Jeremiah Jodie - Crownpoint, NM
|
5.
Brandon Bates - Winslow, AZ
|
6.
Brent Jodie - Crownpoint, NM
|
7.
Javier Jim - Winslow, AZ
|
8.
Hollis Jodie - Winslow, AZ
|
9.
Brad Begay - Rehoboth, NM
|
10.
Kyle Dean Dennison - Tohatchi, NM
|
|
Team Penning - 0
Team Roping - 93
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 5
|
1S. Sat, November 12 2022, 9:00 AM 1.
Cordarrell Henry - Ft. Apache, AZ
|
2.
Royd Billie - Winslow, AZ
|
3.
Colby Segay - Window Rock, AZ
|
4.
Kody Lafrance - Crow Agency, MT
|
5.
AJ Etsitty - Pinon, AZ
|
|
Jr. Breakaway - 37
|
1S. Sat, November 12 2022, 9:00 AM 1.
Clayton Segay - Many Farms, AZ
|
2.
Noelle Walker - Chinle, AZ
|
3.
Kaleb Nez - Page, AZ
|
4.
Kody Lafrance - Crow Agency, MT
|
5.
Cauleen Segay - Window Rock, AZ
|
6.
JW Boyd - Kayenta, AZ
|
7.
Samuel Bigman - Tonopah, AZ
|
8.
Kc Sandoval - Yahtahey, NM
|
9.
Royd Billie - Winslow, AZ
|
10.
Kc Buck Phillips - Round Rock, AZ
|
11.
Hayes Caboni - Kayenta, AZ
|
12.
Rosie Ben - Peridot, AZ
|
13.
Kayden Stevenson - Crownpoint, NM
|
14.
Daniel Bigman - Tonopah, AZ
|
15.
Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
|
16.
Kenya Tsosie - Crownpoint, NM
|
17.
Bailey Nelson - Hardin, MT
|
18.
Colby Segay - Window Rock, AZ
|
19.
McKail Williams - Holbrook, AZ
|
20.
Adessa Kinlecheenie - Winslow, AZ
|
21.
Braden Ben - Peridot, AZ
|
22.
Colter Yazzie - Coyote Canyon, NM
|
23.
Amy Murphy - Crownpoint, NM
|
24.
Aaric Begay - Tsaile, AZ
|
25.
Jared Yazzie - Kayenta, AZ
|
26.
Kylee Sandoval - Yahtahey, NM
|
27.
Faith Whitehorse - Kayenta, AZ
|
28.
Fallon Jones - Tohatchi, NM
|
29.
Janae Wagner - Crownpoint, NM
|
30.
Taylor Dodson - Tonalea, AZ
|
31.
Jasmine Yazzie - Kayenta, AZ
|
32.
Hanson King - Crownpoint, NM
|
33.
Dustyne Yazzie - Phoenix, AZ
|
34.
Aleigha Randall - Peridot, AZ
|
35.
Shilah Williams - Tuba City, AZ
|
36.
Kayden Caboni - Kayenta, AZ
|
37.
Rondy Henio - Pine Hill, NM
|
|
Jr. Barrel Racing - 29
|
1S. Sat, November 12 2022, 9:00 AM 1.
Cauleen Segay - Window Rock, AZ
|
2.
Faith Kinlecheenie - Winslow, AZ
|
3.
Bailey Nelson - Hardin, MT
|
4.
Carli Jones - Kayenta, AZ
|
5.
Shylo Whipple - St. Francis, AZ
|
6.
Kelsey Dictson - Mescalero, NM
|
7.
Faith Whitehorse - Kayenta, AZ
|
8.
Lacey Parrish - Kirtland, NM
|
9.
Houstin Kinlecheenie - Winslow, AZ
|
10.
Shonto Henio - Ganado, AZ
|
11.
Adessa Kinlecheenie - Winslow, AZ
|
12.
Kylee Sandoval - Yahtahey, NM
|
13.
Jasmine Yazzie - Kayenta, AZ
|
14.
Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
|
15.
Aleigha Randall - Peridot, AZ
|
16.
Taylor Dodson - Tonalea, AZ
|
17.
Kayden Caboni - Kayenta, AZ
|
18.
Karsyn Yazzie - Rough Rock, AZ
|
19.
Rosie Ben - Peridot, AZ
|
20.
Zayla Aguilar - Chinle, AZ
|
21.
Fallon Jones - Tohatchi, NM
|
22.
Dustyne Yazzie - Phoenix, AZ
|
23.
Kennedy Dennison - Tohatchi, NM
|
24.
Tedra Leonard - Ganado, AZ
|
25.
Angelina Benally-Begay - Leupp, AZ
|
26.
Shiloh Henio - Ganado, AZ
|
27.
Noelle Walker - Chinle, AZ
|
28.
Kyrie Walker - Chinle, AZ
|
29.
Kambree Holiday - Dennehotso, AZ
|
|
SRTR - 30
Steer Roping - 0
|