Faith, SD
Bareback - 4
3. Sat, August 13 2022, 6:30 PM
1.
Logan Vanwell - Selby, SD
2. Cayden Wolfe - Faith, SD
4. Sun, August 14 2022, 2:00 PM
1.
Kashton Ford - Sturgis, SD
2. Iver Paul - Faith, SD
Barrel Racing - 70
1. Fri, August 12 2022, 6:30 PM
1.
Kailyn Groves - Faith, SD
2. Sarah Hossle - Winner, SD
3. Tia Jandreau - Highmore, SD
4. Bradi Bachand - Kadoka, SD
5. Piper Cordes - Wall, SD
6. Sherri Knippling - Chamberlain, SD
7. Jenna Humble - Oshoto, WY
8. Phannette Gray - Ridgeview, SD
9. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
10. Brylee Grubb - Spearfish, SD
11. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
12. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
13. Tiersyn Grubb - Spearfish, SD
14. Kari Addison - Belevidere, SD
2S. Sat, August 13 2022, 8:00 AM
1.
Jaycee Eaton - Dupree, SD
2. Sidney Hanson - Faith, SD
3. Sydney Maher - Timber Lake, SD
4. Jenny Belkham - Blunt, SD
5. Jaycie West - New Underwood, SD
6. Callie Robinson - Moorcroft, WY
7. Brooklyn Hanson - Faith, SD
8. Annie Cuny - Rapid City, SD
9. Joey Carley - Philip, SD
10. Jonnie Anders - Quinn, SD
11. Layna Tibbs - Fort Pierre, SD
12. Victoria Blatchford - Brookings, SD
13. Cashae McGee - Rhame, ND
14. Rayel Livermont - Martin, SD
15. Jordan Tierney - Oral, SD
16. Madison Felchle - Park City, MT
17. Heather Bosse - Cogswell, ND
18. Bethany Keller - Spearfish, SD
19. Brandee Wardell - Buffalo, SD
20. Amy Johnson - Reva, SD
21. Megan Vanliere - Pierre, SD
22. Carole Hollers - Sturgis, SD
23. Amanda Wells - Sturgis, SD
24. Falon Meinzer - Belvidere, SD
25. Taylor Hanson - St Onge, SD
26. Jane Burke - Newell, SD
3. Sat, August 13 2022, 6:30 PM
1.
Kesse Deal - Dupree, SD
2. Kaylee Williams - Faith, SD
3. Payton Smith - Lantry, SD
4. Presley Johnson - Sturgis, SD
5. Kali Young - Dupree, SD
6. Tommie Kay Martin - Hayes, SD
7. Mia Hernes - Faith, SD
8. McKencie Jendersee - Box Elder, SD
9. Sidni Ferguson - Dupree, SD
10. Kennedy McLellan - Dupree, SD
11. Madison Brooks - Faith, SD
12. Kayclynn Young - Dupree, SD
13. Natalie Veit - Dupree, SD
14. Katie Dibbern - Interior, SD
15. Jazmyn Longbrake - Dupree, SD
4. Sun, August 14 2022, 2:00 PM
1.
Holly Costello - Newell, SD
2. Taylor Engesser - Spearfish, SD
3. Sidney Johnson - Sisseton, SD
4. Rickie Engesser - Spearfish, SD
5. Alyssa Gabrielson - Gary, SD
6. Maycie Brunelle - Spearfish, SD
7. Katie Hostutler - Midland, SD
8. Amanda Lundquist - Golden Valley, ND
9. Karissa Rayhill - Torrington, WY
10. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
11. Minda Woodward - Dupree, SD
12. Shada Selby - Ridgeview, SD
13. Bridget Johnson - Belle Fourche, SD
14. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
15. Becky Barry - Belle Fourche, SD
Bull Riding - 9
1. Fri, August 12 2022, 6:30 PM
1.
Chazz Gabe - Timber Lake, SD
3. Sat, August 13 2022, 6:30 PM
1.
Jaiden Ducheneaux - Timber Lake, SD
2. Austin Pateneaude - Timber Lake, SD
3. Hadley Joens - Eagle Butte, SD
4. Tyler Stambach - Dupree, SD
5. Raile Joens - Eagle Butte, SD
6. Reece Reder - Belle Fourche, SD
4. Sun, August 14 2022, 2:00 PM
1.
Tel Trohkimoinen - Vale, SD
2. Kash Krogman - Sturgis, SD
Calf Roping - 29
1. Fri, August 12 2022, 6:30 PM
1.
Tristan Spencer - Pierre, SD
2. Bodey Waln - Martin, SD
3. Winston Brown - Piedmont, SD
4. Tregg Thorstenson - Lantry, SD
2S. Sat, August 13 2022, 8:00 AM
1.
Rio Nutter - Rapid City, SD
2. Brock Belkham - Flandreau, SD
3. TY Moser - Wolsey, SD
4. Stratton Kohr - Gillette, WY
5. Bodie Mattson - Sturgis, SD
6. Brent Belkham - Blunt, SD
7. Paden Belkham - Blunt, SD
8. Weston Mills - Gilette, WY
9. Myles Kenzy - Iona, SD
3. Sat, August 13 2022, 6:30 PM
1.
Grey Gilbert - Buffalo, SD
2. Austin Hurlburt - Norfolk, NE
3. Grant Lindsley - Osceola, NE
4. Grant Turek - St. Paul, NE
5. Dawson Phillips - Winner, SD
6. Cooper Deveraux - Newcastle, WY
7. Jake Deveraux - Newcastle, WY
8. Matthew Gray - Faith, SD
4. Sun, August 14 2022, 2:00 PM
1.
Troy Wilcox - Red Owl, SD
2. Kody Woodward - Dupree, SD
3. Brayden Price - Red Owl, SD
4. Trey Young - Dupree, SD
5. Thane Lockhart - Oelrichs, SD
6. Jess Woodward - Dupree, SD
7. John Thelen - Pierre, SD
8. Cade Hammerstrom - New Underwood, SD
Goat Tying - 17
1. Fri, August 12 2022, 6:30 PM
1.
Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
2. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
3. Brylee Grubb - Spearfish, SD
4. Tiersyn Grubb - Spearfish, SD
5. Kailyn Groves - Faith, SD
2S. Sat, August 13 2022, 8:00 AM
1.
Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
2. Jacey Hupp - Huron, SD
3. Layni Stevens - St. Lawrence, SD
4. Landry Haugen - Sturgis, SD
5. Cashae McGee - Rhame, ND
3. Sat, August 13 2022, 6:30 PM
1.
Sidni Ferguson - Dupree, SD
2. Tommie Kay Martin - Hayes, SD
3. Jaysee Jones - Howes, SD
4. Kaylee Williams - Faith, SD
4. Sun, August 14 2022, 2:00 PM
1.
Karissa Rayhill - Torrington, WY
2. McKenna Clingman - Moorcroft, WY
3. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
Ladies Breakaway - 89
1. Fri, August 12 2022, 6:30 PM
1.
Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
2. Sloan Anderson - Whitehorse, SD
3. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
4. Patty Burress - Isabel, SD
5. Bailey Peterson - Dupree, SD
6. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
7. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
8. Kaycee Moody - Buffalo, SD
9. Kailyn Groves - Faith, SD
10. Tayla Thorstenson - Lantry, SD
11. Sophia Sandquist - Trail City, SD
12. Brook Jamison - Ashby, NE
13. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
14. Brylee Grubb - Spearfish, SD
15. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
16. Kayla Spickelmier - Buffalo, SD
17. Phannette Gray - Ridgeview, SD
18. Lainee Schonebaum - Burke, SD
19. Gracy Gilbert - Camp Crook, SD
2S. Sat, August 13 2022, 8:00 AM
1.
Carole Hollers - Sturgis, SD
2. Kamira Miller - Newell, SD
3. Tessa Caspers - New Underwood, SD
4. Sidney Hanson - Faith, SD
5. Jessica Caspers - New Underwood, SD
6. Rayel Livermont - Martin, SD
7. Amy Johnson - Reva, SD
8. Layni Stevens - St. Lawrence, SD
9. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
10. Sierra Lee - Rhame, ND
11. Callie Robinson - Moorcroft, WY
12. Jenny Belkham - Blunt, SD
13. Brooklyn Hanson - Faith, SD
14. Lacey Hewitt - Whitewood, SD
15. Layna Tibbs - Fort Pierre, SD
16. Syerra Christensen - Kennebec, SD
17. Joey Carley - Philip, SD
18. Rylee Price - Faith, SD
19. Jayda Reinert - Wall, SD
20. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
21. Madison Felchle - Park City, MT
22. Jacey Hupp - Huron, SD
23. Reagan Grueb - Dupree, SD
24. Josee Saults - Big Springs, NE
25. Landry Haugen - Sturgis, SD
26. Ryen Sheppick - Pierre, SD
27. Jordan Tierney - Oral, SD
28. Sarah Vos - Caputa, SD
29. Savana Johnston - Elm Springs, SD
3. Sat, August 13 2022, 6:30 PM
1.
Kaylee Williams - Faith, SD
2. Caitlyn Olson - Buffalo, SOUTH DAKOTA
3. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
4. Mercedes Williams - Faith, SD
5. Calli Bauer - Arcadia, NE
6. Meza Ham - Shadehill, SD
7. Acelyn Brink - Newell, SD
8. Jaysee Jones - Howes, SD
9. Jessica Hemphill - Rapid City, SD
10. Tommie Kay Martin - Hayes, SD
11. Kallie Carey - Wall, SD
12. Madison Brooks - Faith, SD
13. Kari Jo Lawrence - Whitehorse, SD
14. Natalie Veit - Dupree, SD
15. Sidni Ferguson - Dupree, SD
16. Kassidy Caspers - New Underwood, SD
17. Laura Hunt - Ridgeview, SD
4. Sun, August 14 2022, 2:00 PM
1.
Wregan Brown - Piedmont, SD
2. Bailie Donner - Morristown, SD
3. Kristen Lawrence - Mobridge, SD
4. Shayna Deal - Faith, SD
5. Alyssa Gabrielson - Gary, SD
6. Wraylee Brown - Piedmont, SD
7. Wacey Brown - Piedmont, SD
8. Colbee Woodward - Dupree, SD
9. Racquel Wientjes - Opal, SD
10. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
11. Cassidy Schuelke - Opal, SD
12. Sidney Johnson - Sisseton, SD
13. Taylor Engesser - Spearfish, SD
14. McKenna Clingman - Moorcroft, WY
15. Josie Mousel - Colman, SD
16. Rickie Engesser - Spearfish, SD
17. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
18. Kenley Day - Meadow, SD
19. Karissa Rayhill - Torrington, WY
20. Hannah Hostutler - Meadow, SD
21. Shada Selby - Ridgeview, SD
22. Jacque Peterson - Isabel, SD
23. Jessica Magilke - Solen, ND
24. Kelsi Costello - Newell, SD
Mixed Team Roping - 42
1. Fri, August 12 2022, 6:30 PM
1.
Chantel Kolb - Belle Fourche, SD & Nevada Berquist - Belle Fourche, SD
2. Patty Burress - Isabel, SD & Hayes Burress - Isabel, SD
3. Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
4. Sophia Sandquist - Trail City, SD & Sonny Sandquist - Trail City, SD
5. Bailey Peterson - Dupree, SD & Cal Peterson - Dupree, SD
6. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
7. Brook Jamison - Ashby, NE & Shad Chadwick - Mitchell, NE
8. Sloan Anderson - Whitehorse, SD & Kritter Lamb - Whitehorse, SD
9. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Dalton Lessert - Martin, SD
2S. Sat, August 13 2022, 8:00 AM
1.
Layni Stevens - St. Lawrence, SD & Tregg Thorstenson - Lantry, SD
2. Savana Johnston - Elm Springs, SD & Riley Hannum - Ft. Pierre, SD
3. Kristie Thorstenson - Dupree, SD & Jace Thorstenson - Dupree, SD
4. Cedar Jandreau - Kennebec, SD & Brian Lemmon - Torrington, WY
5. Tessa Caspers - New Underwood, SD & Nichols Caspers - New Underwood, SD
6. Amy Johnson - Reva, SD & Brad Johnson - Reva, SD
7. Ashly Price - Faith, SD & Jade Nelson - Midland, SD
8. Jacey Hupp - Huron, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
9. Trina Arneson - Enning, SD & Melvin Arneson - Enning, SD
10. Rayel Livermont - Martin, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
11. Landry Haugen - Sturgis, SD & Tyon Arneson - Faith, SD
12. Syerra Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
13. Rylee Price - Faith, SD & Rope Roghair - Isabel, SD
3. Sat, August 13 2022, 6:30 PM
1.
Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Jewel Bettelyoun - Eagle Butte, SD
2. Tristan Kennedy - Faith, SD & Klayte Mclellan - Dupree, SD
3. Calli Bauer - Arcadia, NE & Dawson Phillips - Winner, SD
4. Jesse Clement - Ridgeview, SD & Jessica Hemphill - Rapid City, SD
5. Kassidy Caspers - New Underwood, SD & Grey Gilbert - Buffalo, SD
6. Laura Hunt - Ridgeview, SD & Jj Hunt - Ridgeview, SD
7. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Braden Traveine - Lantry, SD
8. Kaylee Williams - Faith, SD & Jd Williams - Faith, SD
4. Sun, August 14 2022, 2:00 PM
1.
Wyett Magilke - Solen, ND & Jessica Magilke - Solen, ND
2. Kelsey McDaniel - Midland, SD & Tucker Mcdaniel - Midland, SD
3. Tanielle Arneson - Enning, SD & Tee Hale - Union Center, SD
4. Brooke Howell - Belle Fourche, SD & Bobby Harris - Highmore, SD
5. Kenley Day - Meadow, SD & Justin Day - Meadow, SD
6. Hannah Hostutler - Meadow, SD & Joesy Hauser - Meadow, SD
7. Donelle Cobb - Red Owl, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
8. Melissa Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
9. Neal Engesser - Spearfish, SD & Taylor Engesser - Spearfish, SD
10. Cassidy Schuelke - Opal, SD & Wyatt Schuelke - Opal, SD
11. Sidney Johnson - Sisseton, SD & Tyan Johnson - Sisseton, SD
12. Shayla Howell - Belle Fourche, SD & Guy Howell - Belle Fourche, SD
Saddle Bronc - 16
3. Sat, August 13 2022, 6:30 PM
1.
Toarin Humble - Faith, SD
2. Tayson Jones - Howes, SD
3. Teigen Robertson - Caputa, SD
4. Ian Arneson - Meadow, SD
5. Clay Longbrake - Howes, SD
6. Clint Donaldson - Sturgis, SD
7. Lanny Brooks - Faith, SD
8. Teigan Clark - Meadow, SD
4. Sun, August 14 2022, 2:00 PM
1.
Rhett Fanning - Martin, SD
2. Cole Pateneaude - Golden Valley, ND
3. Jackson Ford - Sturgis, SD
4. Cade Costello - Newell, SD
5. Izaah Bartels - Caputa, SD
6. John Thelen - Pierre, SD
7. Kaden Deal - Eagle Butte, SD
8. Cooper West - Philip, SD
Sr. Breakaway - 23
1. Fri, August 12 2022, 6:30 PM
1.
Bogie Webb - Volin, SD
2. Mark Schumacher - Wolsey, SD
3. Chuck Hamlin - Highmore, SD
4. Barry Knippling - Chamberlain, SD
5. Darren Lammers - Chancellor, SD
6. Fay Jandreau - Highmore, SD
7. Tucker Stocklin - Isabel, SD
8. Glen Hostutler - Midland, SD
2S. Sat, August 13 2022, 8:00 AM
1.
Blaine Carey - Huron, SD
2. Dean Moncur - Piedmont, SD
3. Shawn Carey - Highmore, SD
4. Tim Nelson - Midland, SD
5. Chad Hetzel - Lemmon, SD
3. Sat, August 13 2022, 6:30 PM
1.
Arlie Hulm - Spearfish, SD
2. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD
3. Lynn Williams - Faith, SD
4. Bart Ness - Kennebec, SD
4. Sun, August 14 2022, 2:00 PM
1.
Guy Howell - Belle Fourche, SD
2. Neal Engesser - Spearfish, SD
3. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
4. Lyle Wilcox - Red Owl, SD
5. Kirk Ford - Sturgis, SD
6. JB Lord - Brookings, SD
Steer Wrestling - 26
1. Fri, August 12 2022, 6:30 PM
1.
Clint Nelson - Philip, SD
2. Joe Ross - Rosebud, SD
3. Miles Spickelmier - Buffalo, SD
4. Tucker Even - Burke, SD
5. Tristan Spencer - Pierre, SD
2S. Sat, August 13 2022, 8:00 AM
1.
Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD
2. Daycen Hunt - Ridgeview, SD
3. Calder Johnston - Elm Springs, SD
4. Seth Shorb - Hermosa, SD
5. Brent Woodward - Dupree, SD
6. Carson Johnston - Elm Springs, SD
7. Kody Woodward - Dupree, SD
8. Maxx Richardson - Long Valley, SD
9. Trig Olson - Prairie City, SD
10. Denton Good - Long Valley, SD
11. Tate Petrak - Martin, SD
3. Sat, August 13 2022, 6:30 PM
1.
Grey Gilbert - Buffalo, SD
2. Sam Olson - Buffalo, SOUTH DAKOTA
3. Bobby Brewer - Dupree, SD
4. Austin Hurlburt - Norfolk, NE
4. Sun, August 14 2022, 2:00 PM
1.
Carson Good - Long Valley, SD
2. Brett Wilcox - Red Owl, SD
3. Jason Hapney - Harrold, SD
4. Bridger Amiotte - Wall, SD
5. Jackson Hawk - Wall, SD
6. Tegun Spring - Enning, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 45
1. Fri, August 12 2022, 6:30 PM
1.
Joe Ross - Rosebud, SD & Clint Nelson - Philip, SD
2. Payton Pirrung - Hartford, SD & Mason Bice - Nisland, SD
3. Brady Burress - Isabel, SD & Cal Peterson - Dupree, SD
4. Darren Lammers - Chancellor, SD & Glen Hostutler - Midland, SD
5. Nevada Berquist - Belle Fourche, SD & Wade Monnens - Hulett, WY
6. Blair Lammers - Hartford, SD & Shad Chadwick - Mitchell, NE
7. Casey Holmes - Buffalo, SD & Tyrel Thybo - Reva, SD
8. Sage Burress - Isabel, SD & Jess Harper - Faith, SD
9. Tyrell Moody - Buffalo, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
10. Bodey Waln - Martin, SD & Tregg Thorstenson - Lantry, SD
11. Kritter Lamb - Whitehorse, SD & Dalton Lessert - Martin, SD
12. Brook Jamison - Ashby, NE & Clayton Symons - Mitchell, NE
2S. Sat, August 13 2022, 8:00 AM
1.
Brett Mattson - Sturgis, SD & Travis Rogers - Deadwood, SD
2. Jace Thorstenson - Dupree, SD & Jeff Thorstenson - New Underwood, SD
3. Trevor Olson - Mud Butte, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
4. Marty McPherson - Piedmont, SD & Easton West - New Underwood, SD
5. Weston Mills - Gilette, WY & Ryan Harris - Gilette, WY
6. Blase Steffen - Gregory, SD & Riley Hannum - Ft. Pierre, SD
7. Bodie Mattson - Sturgis, SD & Brian Lemmon - Torrington, WY
8. Tarin Arneson - Enning, SD & Melvin Arneson - Enning, SD
9. Tim Nelson - Midland, SD & Myles Kenzy - Iona, SD
10. Brent Belkham - Blunt, SD & Paden Belkham - Blunt, SD
11. Rio Nutter - Rapid City, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
12. Jared Odens - Pierre, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
13. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Jade Nelson - Midland, SD
14. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
15. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD & Dean Moncur - Piedmont, SD
3. Sat, August 13 2022, 6:30 PM
1.
Cooper Deveraux - Newcastle, WY & Jake Deveraux - Newcastle, WY
2. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Jewel Bettelyoun - Eagle Butte, SD
3. Arlie Hulm - Spearfish, SD & Skyler Hulm - Belle Fourche, SD
4. Garret Phillips - Winner, SD & Dawson Phillips - Winner, SD
5. Bobby Brewer - Dupree, SD & Klayte Mclellan - Dupree, SD
6. Colby Hetzel - Lemmon, SD & Hunter Carlson - White Shield, ND
7. Canton Hunt - Ridgeview, SD & Jj Hunt - Ridgeview, SD
4. Sun, August 14 2022, 2:00 PM
1.
Travis Johnson - Sisseton, SD & Tyan Johnson - Sisseton, SD
2. Jackson Hawk - Wall, SD & Cade Hammerstrom - New Underwood, SD
3. Wroper Kosel - Leola, SD & Wyett Magilke - Solen, ND
4. Tucker McDaniel - Midland, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
5. Guy Howell - Belle Fourche, SD & Bobby Harris - Highmore, SD
6. Brigg Price - Red Owl, SD & Casper Hammerstrom - New Underwood, SD
7. Wyatt Schuelke - Opal, SD & Kaden Deal - Eagle Butte, SD
8. JB Lord - Brookings, SD & Jake Nelson - Midland, SD
9. Jess Woodward - Dupree, SD & Trey Young - Dupree, SD
10. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
11. Tye Hale - Red Owl, SD & Tee Hale - Union Center, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 4
2S. Sat, August 13 2022, 8:00 AM
1.
Matthew Jones - Midland, SD
2. Hank Taton - Bison, SD
3. Ryan Harris - Gilette, WY
4. Brock Belkham - Flandreau, SD