Hermosa, SD
Bareback - 4
1. Fri, July 15 2022, 7:00 PM
1.
Tyler Gras - Gordon, NE
2. Rowdy Cranston - Moorcroft, WY
3. Iver Paul - Faith, SD
4. Kashton Ford - Sturgis, SD
Barrel Racing - 26
1. Fri, July 15 2022, 7:00 PM
1.
Sierra Lee - Rhame, ND
2. Blaise Lange - Harrison, NE
3. Sindi Jandreau - Kennebec, SD
4. Bridget Johnson - Belle Fourche, SD
5. Cashae McGee - Rhame, ND
6. Britta Thiel - Belle Fourche, SD
7. Becky Barry - Belle Fourche, SD
8. Jenna Humble - Oshoto, WY
9. Katy Harper - Rapid City, SD
10. Shyanne Howell - Belle Fourche, SD
11. Carole Hollers - Sturgis, SD
12. Karissa Rayhill - Torrington, WY
2S. Sat, July 16 2022, 10:00 AM
1.
Alex Whipple - Parmelee, SD
2. Cedar Kohr - Gillette, WY
3. Annie Cuny - Piedmont, SD
4. Kari Salverson - Mound City, SD
5. Piper Cordes - Wall, SD
6. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
7. Natalie Veit - Dupree, SD
8. Lynn Kohr - Gillette, WY
9. Jonnie Anders - Quinn, SD
10. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
11. Sage Kohr - Gillette, WY
12. McKencie Jendersee - Box Elder, SD
13. Kelly Anders - Quinn, SD
14. Addison Salverson - Mound City, SD
Bull Riding - 4
1. Fri, July 15 2022, 7:00 PM
1.
Rowdy Hughson - Edgemont, SD
2. Cooper Kursave - Arcadia, NE
3. Michael Vogt - Whitewood, SD
4. Jason Kursave - Arcadia, NE
Calf Roping - 15
1. Fri, July 15 2022, 7:00 PM
1.
Bernie Girard - Alliance, NE
2. John Thelen - Pierre, SD
3. Tegan Fite - Hermosa, SD
4. Chance Barnes - Chadron, NE
5. Dustin Raupe - Douglas, KS
6. Tyler Thiel - Belle Fourche, SD
7. Tanner Fite - Hermosa, SD
8. Brayden Price - Faith, SD
2S. Sat, July 16 2022, 10:00 AM
1.
Rio Nutter - Rapid City, SD
2. Chandler Comfort - St. Onge, SD
3. Conner Herren - Crooks, SD
4. Jake Deveraux - Newcastle, WY
5. Cooper Deveraux - Newcastle, WY
6. Troy Wilcox - Red Owl, SD
7. Matthew Heathershaw - Quinn, SD
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 37
1. Fri, July 15 2022, 7:00 PM
1.
Kylene Baker - Buffalo Gap, SD
2. Jaicee Williams - Wall, SD
3. Caitlyn Olson - Buffalo, SOUTH DAKOTA
4. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
5. Landry Haugen - Sturgis, SD
6. Amy Johnson - Reva, SD
7. Josie Mousel - Colman, SD
8. Kaycee Werdel - Chadron, NE
9. Sierra Lee - Rhame, ND
10. Taylor Raupe - Douglas, KS
11. Karissa Rayhill - Torrington, WY
12. Emilia Schaffer - Broadus, MT
2S. Sat, July 16 2022, 10:00 AM
1.
Sierra Hilgenkamp - Wall, SD
2. Natalie Veit - Dupree, SD
3. Jennifer Gale - Humboldt, SD
4. Kallie Carey - Wall, SD
5. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
6. Shawna Letcher - Rapid City, SD
7. Kassidy Caspers - New Underwood, SD
8. Toree Edgar - Oral, SD
9. Wregan Brown - Piedmont, SD
10. Taryn Sippel - Pierpont, SD
11. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
12. Karlie Nelson - Philip, SD
13. Laramie Nutter - Rapid City, SD
14. Tessa Caspers - New Underwood, SD
15. Arena Haugen - Sturgis, SD
16. Wraylee Brown - Piedmont, SD
17. Acelyn Brink - Buffalo, SD
18. Wacey Brown - Piedmont, SD
19. Jessica Hemphill - Rapid City, SD
20. Layni Stevens - St. Lawrence, SD
21. Jessica Caspers - New Underwood, SD
22. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
23. Addison Salverson - Mound City, SD
24. Sage Kohr - Gillette, WY
25. Jayda Reinert - Wall, SD
Mixed Team Roping - 14
1. Fri, July 15 2022, 7:00 PM
1.
Landry Haugen - Sturgis, SD & Brayden Price - Faith, SD
2. Donelle Cobb - Red Owl, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
3. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
4. Karissa Rayhill - Torrington, WY & Brock Gotschall - Torrington, WY
2S. Sat, July 16 2022, 10:00 AM
1.
Chuck Nelson - Hartford, SD & Jennifer Gale - Humboldt, SD
2. Stran Williams - Wall, SD & Acelyn Brink - Buffalo, SD
3. Melissa Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
4. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD & Nevada Berquist - Belle Fourche, SD
5. Tessa Caspers - New Underwood, SD & Nichols Caspers - New Underwood, SD
6. Tanielle Arneson - Red Owl, SD & Chandler Comfort - St. Onge, SD
7. Brooke Howell - Belle Fourche, SD & Riley Curuchett - Casey, WY
8. Kassidy Caspers - New Underwood, SD & Tanner Fite - Hermosa, SD
9. Amy Johnson - Reva, SD & Brad Johnson - Reva, SD
10. Laramie Nutter - Rapid City, SD & Rio Nutter - Rapid City, SD
Saddle Bronc - 8
1. Fri, July 15 2022, 7:00 PM
1.
John Thelen - Pierre, SD
2. Teigen Robertson - Caputa, SD
3. Teigan Clark - Meadow, SD
4. Jackson Ford - Sturgis, SD
5. TJ Morrison - Piedmont, SD
6. Roy Casteel - Vale, SD
7. Leif Midell - Harrison, NE
8. Seth Johnson - Chadron, NE
Sr. Breakaway - 9
1. Fri, July 15 2022, 7:00 PM
1.
Dusty Lebeaux - Porcoupine, SD
2. Fay Jandreau - Highmore, SD
3. Marty Jandreau - Kennebec, SD
4. Kirk Ford - Sturgis, SD
5. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
2S. Sat, July 16 2022, 10:00 AM
1.
Arlie Hulm - Spearfish, SD
2. Dean Moncur - Piedmont, SD
3. Chuck Nelson - Hartford, SD
4. Lyle Wilcox - Red Owl, SD
Steer Wrestling - 14
1. Fri, July 15 2022, 7:00 PM
1.
Clint Nelson - Philip, SD
2. Jaxson Hauk - Wall, SD
3. Cass Lytle - Quinn, SD
4. Sam Olson - Buffalo, SOUTH DAKOTA
5. Joe Ross - Rosebud, SD
2S. Sat, July 16 2022, 10:00 AM
1.
Tye Hale - Red Owl, SD
2. Teigen Marchant - Newcastle, WY
3. Dean Moncur - Piedmont, SD
4. Tegun Spring - Enning, SD
5. Seth Shorb - Hermosa, SD
6. Stran Williams - Wall, SD
7. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD
8. Brett Wilcox - Red Owl, SD
9. Tee Hale - Union Center, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 20
1. Fri, July 15 2022, 7:00 PM
1.
Payton Pirrung - Hartford, SD & Mason Bice - Nisland, SD
2. Kyle Mahon - Stepheville, TX & Dillon Alvarez - Menoken, ND
3. Zach Wilkinson - Rapid City, SD & Wyatt Maciejewski - Hermosa, SD
4. Tucker McDaniel - Midland, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
5. Tegan Fite - Hermosa, SD & Tanner Fite - Hermosa, SD
6. Jackson Hauk - Scenic, SD & Cade Hammerstrom - New Underwood, SD
7. Blase Steffen - Gregory, SD & Riley Hannum - Ft. Pierre, SD
8. Joe Ross - Rosebud, SD & Clint Nelson - Philip, SD
9. Louis Lahoz - Stephenville, TX & Jake Beard - Menoken, ND
10. Logan Wilson - Caputa, SD & Nolan Smith - Rapid City, SD
2S. Sat, July 16 2022, 10:00 AM
1.
Nevada Berquist - Belle Fourche, SD & Chandler Comfort - St. Onge, SD
2. Matthew Heathershaw - Quinn, SD & Wyatt Schaack - Wall, SD
3. Tye Hale - Red Owl, SD & Tee Hale - Union Center, SD
4. Clay Edgar - Oral, SD & Jeff Carney - Rapid City, SD
5. Marty McPherson - Piedmont, SD & Tracer Olson - Dickinson, ND
6. Brady Jospeh - Edgemont, SD & Logan Schliind - Torrington, WY
7. Hardy White - Lingle, WY & Riley Curuchett - Casey, WY
8. Rio Nutter - Rapid City, SD & Conner Herren - Crooks, SD
9. Jake Deveraux - Newcastle, WY & Quincy Reynolds - Rozet, WY
10. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0