Flandreau, SD 6/3
Bareback - 7
3. Fri, June 03 2022, 6:30 PM
1.
Hunter Big Eagle - Harrold, SD
2. Chase Yellow Hawk - Blunt, SD
3. Mark Kenyon - Castlewood, SD
4. Jay Wright - Bonesteel, SD
5. Connor Heinert - New Underwood, SD
6. Clancy Clifford - Porcupine, SD
7. Cash Owens - Truman, MN
Barrel Racing - 53
1S. Fri, June 03 2022, 11:00 AM
1.
Kristen Zancanella - Aurora, SD
2. Bailey Wickre - Platte, SD
3. Shelby Lang - Chancellor, SD
4. Kaydi Anderson - St James, MN
5. Kayla Peters - Brookings, SD
6. Sidney Johnson - Sisseton, SD
7. Keylee Zancanella - Aurora, SD
8. Phannette Gray - Ridgeview, SD
9. Kathy Stoker - Tomah, WI
10. Cindy Loiseau - Eagan, SD
11. Chanda Schnoor - Chambers, NE
12. Bailey Horejsi - Echo, MN
13. Lila Luedemann - Hanover, MN
14. Karissa Rayhill - Torrington, WY
15. Billie Treeby - Hecla, SD
16. Riley Donnelly - Elk Point, SD
17. Charleigh Brewer - Wessington, SD
18. Tessa Caspers - New Underwood, SD
19. Haley Huls - Lennox, SD
20. Morgan Anderson - Brookings, SD
21. Alex Kraus - Pierre, SD
22. Kassidy Rozell - Brookings, SD
23. Erin Staton - Crescent, IA
24. Rachel Hansen - Walton, NE
25. Tyra Harrington - Dell Rapids, SD
26. Stephanie Lang - Chancellor, SD
27. Cindy Baltezore - Beresford, SD
28. Courtney Loiseau - Eagan, SD
29. Sloan Olson - Flandreau, SD
30. Jodi Nelson - Hartford, SD
31. Courtney Otto - Marshall, MN
32. Ashley Hewitt - Kerkhoven, MN
33. Jordan Jehn - Brookings, SD
34. Kimberly Johnson - Sherman, SD
35. McKensey Allen - Inwood, IA
36. Kailey Dejong - Harrisburg, SD
37. Lindsey Loiseau - Woonsocket, SD
38. Heather Bosse - Cogswell, ND
39. Lexy Leischner - Parkston, SD
40. Alyssa Gabrielson - Perham, MN
41. Jaymi Zacharias - Hartford, SD
42. Sarah Hossle - Winner, SD
43. Neli Kvale - Volin, SD
3. Fri, June 03 2022, 6:30 PM
1.
Oilvia White - Oak Grove, MN
2. Tia Jandreau - Highmore, SD
3. Dori Hollenbeck - Winner, SD
4. Jamie Wendt - Little Fork, MN
5. Cassie Mehlbrech - Canistota, SD
6. Rachel Kelderman - Hudson, SD
7. Sarah Rose - Volga, SD
8. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
9. Allison Burgau - Sioux Falls, SD
10. Meggie Conner - Beresford, SD
Bull Riding - 11
3. Fri, June 03 2022, 6:30 PM
1.
Ayden Favio - Worthing, SD
2. Blaine Holcomb - Pierre, SD
3. Tanner Young - Pierz, MN
4. Jesse Griffith - Glendive, MT
5. Wyatt McGee - Benson, MN
6. Carter Hanson - Alcester, SD
7. Andrew Coughlin - Spearfish, SD
8. Jesse Kline - Hartford, SD
9. Chase Owens - Truman, MN
10. Jack Penk - St. Cloud, MN
11. Blaine Petersen - Tyler, MN
Calf Roping - 37
1S. Fri, June 03 2022, 11:00 AM
1.
Trey Young - Dupree, SD
2. Jess Woodward - Dupree, SD
3. Chase Lako - Mandan, ND
4. Clay Bauer - Arcadia, NE
5. Jamie Thompson - Brookings, SD
6. Bodie Mattson - Sturgis, SD
7. Austin Hurlburt - Norfolk, NE
8. Cullan Hewitt - Kerkhoven, MN
9. Myles Kenzy - Iona, SD
10. Rio Nutter - Rapid City, SD
11. Scott Halverson - Shareview, SD
12. Beau Dean - Platte, SD
13. Luke Madsen - Lawton, IA
14. Chance Oftedahl - Pemberton, MN
15. Matt Nelson - Colman, SD
16. Rex Treeby - Hecla, SD
17. Cody Huber - Albia, IA
18. Rafe Wientjes - Onida, SD
19. Gannon Gustafson - Granite Falls, MN
20. Mikey Loiseau - Eagan, SD
21. Jeremy Olson - Shell Lake, WI
22. Grant Turek - St. Paul, NE
23. Casey Hume - Brodhead, WI
24. Grant Lindsley - Osceola, NE
25. Jaxson Davis - Bloomfield, IA
26. Chance Derner - New Underwood, SD
27. Jace Ullerich - Humbolt, SD
28. John Thelen - Pierre, SD
3. Fri, June 03 2022, 6:30 PM
1.
Tyler Esser - Frankfurt, SD
2. Colton Carlson - Jamestown, ND
3. TY Moser - Volga, SD
4. Tanner Scheevel - Lester Prairie, MN
5. Marty McPherson - Piedmont, SD
6. Wyatt Treeby - Hecla, SD
7. Newt Bruley - Willow Lake, SD
8. Dillion Sackett - Alcester, SD
9. Stratton Kohr - Gillette, WY
Goat Tying - 11
1S. Fri, June 03 2022, 11:00 AM
1.
Sarah Vos - Caputa, SD
2. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
3. Linley Schmitz - Jefferson, SD
4. Maddee Doerr - Creighton, NE
5. Brenlee Logan - Rock Springs, WY
6. Opal Harkins - Deadwood, SD
7. Charleigh Brewer - Wessington, SD
8. Jacey Hupp - Huron, SD
9. Jordan Jehn - Brookings, SD
10. Karissa Rayhill - Torrington, WY
11. Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
Ladies Breakaway - 56
1S. Fri, June 03 2022, 11:00 AM
1.
Josie Mousel - Colman, SD
2. Sydney Graff - Long Pine, NE
3. Chloe Herren - Crooks, SD
4. Alli Masters - Leon, IA
5. Megan Turek - St Paul, NE
6. Heidi Johnson - Flandreau, SD
7. Alyssa Gabrielson - Perham, MN
8. Desta Misegades - Henning, MN
9. Shalee King - Kayseville, UT
10. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
11. Sidney Johnson - Sisseton, SD
12. Haley Huls - Lennox, SD
13. Tessa Caspers - New Underwood, SD
14. Bailey Wickre - Platte, SD
15. Jenna Hume - Orfordville, WI
16. Jenna Fulton - St Lawrence, SD
17. Becky Christenson - Saint James, MN
18. Jacey Hupp - Huron, SD
19. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
20. Keylee Zancanella - Aurora, SD
21. Riley Donnelly - Elk Point, SD
22. Braelee Viers - Granite Falls, MN
23. Ally Zehrer - Dayton, MN
24. Sarah Vos - Caputa, SD
25. Samantha Bergeson - Hartford, SD
26. Jordan Jehn - Brookings, SD
27. Anna Rathe - Brookings, SD
28. Bailey Hurlburt - Norfolk, NE
29. Allison Moore - Toronto, SD
30. Courtney Otto - Marshall, MN
31. Abby Jo Treeby - Hecla, SD
32. Kayla Peters - Brookings, SD
33. Maddee Doerr - Creighton, NE
34. Haley Brown - Porcupine, SD
35. Kassidy Caspers - New Underwood, SD
36. Diana Grill - Mitchell, SD
37. Callie Shepherd - Marshall, MN
38. Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
39. Brenlee Logan - Rock Springs, WY
40. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
41. Lainee Schonebaum - Burke, SD
42. Courtney Birkholtz - White, SD
43. Kaitlyn Coulter - Lamberton, MN
44. Phannette Gray - Ridgeview, SD
45. Kassidy Rozell - Brookings, SD
46. Carm Schneider - Tomah, WI
3. Fri, June 03 2022, 6:30 PM
1.
Kaycee Wilking - Hartford, SD
2. Syerra Christensen - Kennebec, SD
3. Rachel Kelderman - Hudson, SD
4. Jennifer Gale - Humboldt, SD
5. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
6. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
7. Meggie Conner - Beresford, SD
8. Alison Rice - Flandreau, SD
9. Jaycie Pulscher - Flandreau, SD
10. Sydney Hollenbeck - Winner, SD
Mixed Team Roping - 27
1S. Fri, June 03 2022, 11:00 AM
1.
Kaitlyn Latham - Flandreau, SD & Cole Stevens - Hammond, WI
2. Carm Schneider - Tomah, WI & Tony Schneider - Tomah, WI
3. Callie Shepherd - Marshall, MN & Ty Jurgenson - Marshall, MN
4. Rachel Kelderman - Hudson, SD & Kail Vaith - Lesterville, SD
5. Jolene Loiseau - Flandreau, SD & Dylan Hart - Flandreau, SD
6. Kaycee Wilking - Hartford, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD
7. Isaac Tilstra - Hills, MN & Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
8. Haley Brown - Porcupine, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
9. Scott Halverson - Shareview, SD & Opal Harkins - Deadwood, SD
10. Levi Heckenlaible - Menno, SD & Anna Rathe - Brookings, SD
11. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
12. Ally Zehrer - Dayton, MN & Clay Ullery - Aurora, SD
13. JR Dees - Aurora, SD & Keylee Zancanella - Aurora, SD
14. Megan Delay - Beresford, SD & Ben Delay - Beresford, SD
15. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Dillion Sackett - Alcester, SD
16. Jenna Hume - Orfordville, WI & Jess Hume - Orfordville, WI
17. Sydney Graff - Long Pine, NE & Matt Kasner - Cody, NE
18. Jordan Tibbs - Flandreau, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
19. Shaw Nelson - Harford, SD & Brad Nelson - Hartford, SD
20. Riley Donnelly - Elk Point, SD & Corey Donnelly - Elk Point, SD
21. Jenica Arans - Brandon, SD & Rod Brown - Kyle, SD
22. Jodi Nelson - Hartford, SD & Don Christensen - Beresford, SD
23. Carson Garry - Hartford, SD & Jennifer Gale - Humboldt, SD
24. Chloe Herren - Crooks, SD & Conner Herren - Crooks, SD
25. Becky Christenson - Saint James, MN & Keith Newberg - Saint James, MN
26. Sidney Johnson - Sisseton, SD & Tyan Johnson - Sisseton, SD
27. Jenna Fulton - St Lawrence, SD & Beau Dean - Platte, SD
Saddle Bronc - 14
3. Fri, June 03 2022, 6:30 PM
1.
Jaedyn James - Reliance, SD
2. Dustin Rozeboom - Burke, SD
3. Tiegen Robertson - Caputa, SD
4. TJ Morrison - Piedmont, SD
5. Isaac Peiks - Tripp, SD
6. Ridge Ward - Martin, SD
7. Dylan Suhr - Canton, SD
8. Cody Owens - Truman, SD
9. Zane Howe - Rapid City, SD
10. Clay Longbrake - Howes, SD
11. Clint Donaldson - Sturgis, SD
12. John Thelen - Pierre, SD
13. Kyle Hapney - Ft. Pierre, SD
14. Cooper West - Philip, SD
Sr. Breakaway - 17
1S. Fri, June 03 2022, 11:00 AM
1.
JB Lord - Aurora, SD
2. Tony Schneider - Tomah, WI
3. Keith Newberg - Saint James, MN
4. Terry McCutcheon - Brookings, SD
5. Rod Brown - Kyle, SD
3. Fri, June 03 2022, 6:30 PM
1.
Terry Trower - Wentworth, SD
2. Bogie Webb - Volin, SD
3. Blaine Carey - Huron, SD
4. Steve Klein - Sioux Falls, SD
5. Marty Jandreau - Kennebec, SD
6. Mark Schumacher - Wolsey, SD
7. Scott Hollenbeck - Winner, SD
8. Sam Kruger - Beaver Creek, MN
9. Darren Lammers - Chancellor, SD
10. Scott Reiners - Lennox, SD
11. Chuck Nelson - Hartford, SD
12. Fay Jandreau - Highmore, SD
Steer Wrestling - 10
1S. Fri, June 03 2022, 11:00 AM
1.
Jayce Doan - McKenzie, ND
2. Tucker Even - Burke, SD
3. Austin Hurlburt - Norfolk, NE
3. Fri, June 03 2022, 6:30 PM
1.
Sawyer Strand - Platte, SD
2. Carter Kennedy - Beresford, SD
3. Colt Dunkelberger - Huron, SD
4. Jace Christiansen - Sioux Falls, SD
5. Chase Olson - Hartford, SD
6. Tanner Scheevel - Lester Prairie, MN
7. Sid Hart - Yankton, SD
Team Penning - 14
2TP. Fri, June 03 2022, 5:30 PM
1.
Terry Trower - Wentworth, SD & Teresa Mead - Jefferson, SD & Bogie Webb -
2. Daryl Hammerstrom - Davis, SD & Brodie Hammerstrom - Davis, SD & Tracie Hammerstrom -
3. Brad Nesheim - Emery, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD & Tom Jones -
4. David Horn - Piedmont, SD & Randy Olson - Harrisburg, SD & Kerry Horn -
5. Leon Baier - Mitchell, SD & Robert Runge - Davis, SD & Jay Reurink -
6. Tara Thompson - Sioux Falls, SD & Robert Devitt - Harrisburg, SD & Bryan Runge -
7. Doni Zeller - Reliance, SD & Taryn Guinn - Chamberlain, SD & Wally Bakke -
8. Lennie Steffen - Colome, SD & Mary Pat Fawcett - Ree Heights, SD & Kris Connet -
9. Vern Dubbelde - Canistota, SD & Cassie Mehlbrech - Canistota, SD & Eric Sandbulte -
10. Larry Fossum - Hartford, SD & Mike Austin - Centerville, SD & Glen Dieters -
11. Lindsay Borgmann Zobrist - Mt. Vernon, SD & Paul Borgmann - White Lake, SD & Collin Borgmann -
12. Mick Varilek - Geddes, SD & Chuck Nelson - Hartford, SD & Gary Garbe -
13. Tyler Steever - Lennox, SD & Charlie Walters - Sioux Falls, SD & Todd Steever -
14. Mark Braunschmidt - Garreston, SD & Joe Skibinski - Sioux Falls, SD & Anna Braunschmidt -
Team Roping - 34
1S. Fri, June 03 2022, 11:00 AM
1.
Payton Pirrung - Hartford, SD & Mason Bice - Belle Fourche, SD
2. Carson Garry - Hartford, SD & Don Christensen - Beresford, SD
3. Matt Nelson - Colman, SD & Gannon Gustafson - Granite Falls, MN
4. Ethan Parr - Mitchell, SD & Conner Herren - Crooks, SD
5. Chance Oftedahl - Pemberton, MN & Wyatt Kanan - Wellerd, MO
6. Bodie Mattson - Sturgis, SD & Brian Lemon - Torrington, WY
7. Sutton Adams - Dell Rapids, SD & Ty Jurgenson - Marshall, MN
8. Jared Hamilton - Backus, MN & Cory Dorman - Backus, MN
9. Carm Schneider - Tomah, WI & Tony Schneider - Tomah, WI
10. Chuck Nelson - Hartford, SD & Brad Nelson - Hartford, SD
11. Tate Johnson - Sisseton, SD & Tyan Johnson - Sisseton, SD
12. Logan Olson - Flandreau, SD & Matt Kasner - Cody, NE
13. Rex Treeby - Hecla, SD & Myles Kenzy - Iona, SD
14. JR Dees - Aurora, SD & Coley Nichols - Riverton, WY
15. Mick Loiseau - Eagan, SD & Mikey Loiseau - Eagan, SD
16. Rio Nutter - Rapid City, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
17. Nathan Poss - Scotia, NE & Grant Lindsley - Osceola, NE
18. Lucas Thomsen - Fulton, SD & Lane Severson - Beresford, SD
19. Clay Ullery - Aurora, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
20. Cameron Irwin - Buffalo, WY & Cash Hetzel - Lemmon, SD
21. JB Lord - Aurora, SD & Dustin Harris - O'Neil, NE
22. Clay Bauer - Arcadia, NE & Zac Dunlop - Rolla, ND
23. Jace Ullerich - Humbolt, SD & Rafe Wientjes - Onida, SD
24. David Kartak - Monicello, MN & Cody Mcmahon - Ortinville, MN
3. Fri, June 03 2022, 6:30 PM
1.
Isaac Tilstra - Hills, MN & Lance Knutson - Flandreau, SD
2. Nathan Pelke - Mondovi, WI & Conner Thiel - Plymouth, WI
3. Randall Fuhrer - Wagner, SD & Kail Vaith - Lesterville, SD
4. Tyler Esser - Frankfurt, SD & Drew Stroschein - Dell Rapids, SD
5. Newt Bruley - Willow Lake, SD & Wyatt Treeby - Hecla, SD
6. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
7. Levi Heckenlaible - Menno, SD & Josh Heckenlaible - Menno, SD
8. Marty McPherson - Piedmont, SD & Brayden Wiesen - Piedmont, SD
9. Lane Goebel - Marshall, MN & Cole Stevens - Hammond, WI
10. Shaw Loiseau - Flandreau, SD & Dylan Hart - Flandreau, SD
Over 40 CR - 7
1S. Fri, June 03 2022, 11:00 AM
1.
Casey Hume - Brodhead, WI
2. Todd Rose - Volga, SD
3. Jeremy Olson - Shell Lake, WI
4. Jeff Grill - Mitchell, SD
5. Brent Hurlburt - Norfolk, NE
6. Jamie Thompson - Brookings, SD
7. Rusty Kluender - Arcadia, NE
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0