Geddes, SD
Bareback - 3
1. Sat, July 16 2022, 7:00 PM
1.
Kashton Ford - Sturgis, SD
2. Rowdy Cranston - Moorcroft, WY
3. Mark Kenyon - Hayti, SD
Barrel Racing - 40
1. Sat, July 16 2022, 7:00 PM
1.
Kristen Zancanella - Aurora, SD
2. Jordan Fischer - Lesterville, SD
3. Teyana Moody - Woonsocket, SD
4. Tyra Harrington - Dell Rapids, SD
5. Keylee Zancanella - Aurora, SD
6. Avery Schacht - Lake Andes, SD
7. Alyssa Gabrielson - Gary, SD
8. Layci Jo Condon - Creighton, NE
9. Kassidy Rozell - Brookings, SD
10. Meggie Conner - Beresford, SD
2S. Sun, July 17 2022, 9:00 AM
1.
Megan Marone - Pukwana, SD
2. Bailey Wickre - Platte, SD
3. Patty Finney - Ainsworth, NE
4. Kate Havlik - Kimball, SD
5. Dori Hollenbeck - Winner, SD
6. Sierra Lee - Rhame, ND
7. Jody Marone - Pukwana, SD
8. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
9. Jenna Humble - Oshoto, WY
10. D'Ann Gehlsen - Mission, SD
11. Ashley Odenbach - Taylor, NE
12. Elle Ravenscroft - Nenzel, NE
13. Karissa Rayhill - Torrington, WY
14. Shannon McBride - Brookings, SD
15. Chanda Schnoor - Chambers, NE
16. McKensey Allen - Inwood, IA
17. Hannah Havlik - Kimball, SD
18. April Herbst - Mitchell, SD
19. Carole Hollers - Sturgis, SD
20. Stephanie Lang - Chancellor, SD
21. Shelby Lang - Chancellor, SD
3. Sun, July 17 2022, 7:00 PM
1.
Shada Beeson - Wagner, SD
2. Shaw Nelson - Hartford, SD
3. Dale Forman - Ree Heights, SD
4. Heather Bosse - Cogswell, ND
5. Neli Kvale - Volin, SD
6. Lexy Leischner - Parkston, SD
7. Sherri Knippling - Chamberlain, SD
8. Lily Kenny - Akron, IA
9. Taryn Starr - Geddes, SD
Bull Riding - 16
1. Sat, July 16 2022, 7:00 PM
1.
Zach Parker - Bassett, NE
2. Carter Hanson - Alcester, SD
3. Raile Joens - Eagle Butte, SD
4. Jack Walters - Centerville, SD
5. Michael Vogt - Whitewood, SD
6. Jesse Kline - Hartford, SD
3. Sun, July 17 2022, 7:00 PM
1.
Kyle Hapney - Harrold, SD
2. Steven Garrigan - Ft. Pierre, SD
3. Nate Bausch - Chadron, NE
4. Chaz Carda - Sioux Falls, SD
5. Travis Peterson - Tyler, SD
6. John Jacobs - Alexandria, SD
7. Jett Sjeklocha - Hayes Center, NE
8. Dylan Rice - Flandreau, SD
9. Blaine Peterson - Tyler, MN
10. Travis Hofmann - Plainview, NE
Calf Roping - 23
1. Sat, July 16 2022, 7:00 PM
1.
Tyler Esser - Frankfurt, SD
2. Jess Woodward - Dupree, SD
3. Dillion Sackett - Alcester, SD
4. Tobin Esser - Frankfort, SD
5. Drew Stroschein - Dell Rapids, SD
6. Lane Schoenfeld - Astoria, SD
2S. Sun, July 17 2022, 9:00 AM
1.
Treg Schaack - Edgemont, SD
2. Thane Lockhart - Oelrichs, SD
3. Colton Carlson - Jamestown, ND
4. Myles Kenzy - Iona, SD
5. TY Moser - Wolsey, SD
6. Cooper Deveraux - Newcastle, WY
7. Beau Dean - Platte, SD
8. Stratton Kohr - Gillette, WY
9. Tyler Fagerhaug - Wessington, SD
10. Cade Lockhart - Oelrichs, SD
11. Jake Deveraux - Newcastle, WY
12. Newt Bruley - Willow Lake, SD
3. Sun, July 17 2022, 7:00 PM
1.
Jay Hollenbeck - Valentine, NE
2. Scott Halverson - Fairview, SD
3. Jamie Wolf - Winner, SD
4. Jace Ullerich - Humboldt, SD
5. Rafe Wientjes - Onida, SD
Goat Tying - 10
1. Sat, July 16 2022, 7:00 PM
1.
Avery Schacht - Lake Andes, SD
2. Tricia Lammers - Miller, SD
3. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
2S. Sun, July 17 2022, 9:00 AM
1.
Chenoa Vande Stouwe - Inwood, IA
2. Karissa Rayhill - Torrington, WY
3. Jessica Stevens - Creighton, NE
4. Jacey Hupp - Huron, SD
5. Kate Havlik - Kimball, SD
3. Sun, July 17 2022, 7:00 PM
1.
Dale Forman - Ree Heights, SD
2. Riley Donnelly - Elk Point, SD
Ladies Breakaway - 59
1. Sat, July 16 2022, 7:00 PM
1.
Meggie Conner - Beresford, SD
2. Tricia Lammers - Miller, SD
3. Sloan Anderson - Whitehorse, SD
4. Jaycie Pulscher - Flandreau, SD
5. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
6. Heidi Johnson - Flandreau, SD
7. Alison Rice - Flandreau, SD
8. Alyssa Gabrielson - Gary, SD
9. Keah Munsen - White Lake, SD
10. Kassidy Rozell - Brookings, SD
11. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
12. Keylee Zancanella - Aurora, SD
2S. Sun, July 17 2022, 9:00 AM
1.
Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
2. Sarah Vos - Caputa, SD
3. Rehme Dibbet - Geddes, SD
4. Jazz McGirr - Huron, SD
5. Amber Coleman - Ewing, NE
6. Whitney Knippling - Whitewood, SD
7. Josey Poppens - Larchwood, IA
8. Bodelle Mueller - Sutherland, NE
9. Carole Hollers - Sturgis, SD
10. Samantha Bergeson - Hartford, SD
11. Jessica Stevens - Creighton, NE
12. Megan Marone - Pukwana, SD
13. Danielle Wray - Ord, NE
14. Hannah Wagner - Cambridge, MN
15. Sydney Hollenbeck - Winner, SD
16. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
17. Jenna Fulton - Miller, SD
18. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
19. Jacey Hupp - Huron, SD
20. Chenoa Vande Stouwe - Inwood, IA
21. Lacey Camp - Arthur, NE
22. Daisy Dean - Platte, SD
23. Teagan Bruley - Willow Lake, SD
24. Sydney Graff - Long Pine, NE
25. Rachel Kelderman - Hudson, SD
26. Jaylynn Ravenscroft - Nenzel, NE
27. Jami Bergeson - Hartford, SD
28. Bailey Wickre - Platte, SD
29. Kate Havlik - Kimball, SD
30. Hannah Havlik - Kimball, SD
31. Brook Jamison - Ashby, NE
32. Swayze Ness - Kimball, SD
33. Rayel Livermont - Martin, SD
34. Sierra Lee - Rhame, ND
35. Karissa Rayhill - Torrington, WY
36. Megan Turek - St Paul, NE
3. Sun, July 17 2022, 7:00 PM
1.
Riley Donnelly - Elk Point, SD
2. Jennifer Gale - Humboldt, SD
3. Megan Delay - Beresford, SD
4. Payton Donnelly - Chamberlain, SD
5. Lainee Schonebaum - Burke, SD
6. Kazney Knippling - Chamberlain, SD
7. McKenzi Raine - Volin, SD
8. Jordan Jehn - Brookings, SD
9. Jaydn Kirwan - Valentine, NE
10. Summer Beeson - Wagner, SD
11. Anna Rathe - Brookings, SD
Mixed Team Roping - 24
1. Sat, July 16 2022, 7:00 PM
1.
Jayme Peterson - Belle Fourche, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
2. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Dillion Sackett - Alcester, SD
2S. Sun, July 17 2022, 9:00 AM
1.
Brook Jamison - Ashby, NE & Monte Jamison - Ashby, NE
2. Ashley Odenbach - Taylor, NE & Chet Odenbach - Taylor, NE
3. Lacey Camp - Arthur, NE & Gunner Walker - Arthur, NE
4. Hannah Havlik - Kimball, SD & Chase Varilek - Geddes, SD
5. Whitney Knippling - Whitewood, SD & Allen Auer - Whitewood, SD
6. Jacey Hupp - Huron, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
7. Rachel Kelderman - Hudson, SD & Kail Vaith - Lesterville, SD
8. Pam Hollenbeck - Long Pine, NE & Todd Hollenbeck - Long Pine, NE
9. Danielle Wray - Ord, NE & Jade Nelson - Midland, SD
10. Megan Marone - Pukwana, SD & Dave Marone - Pukwana, SD
11. Karissa Rayhill - Torrington, WY & Brock Gotschall - Torrington, WY
12. Bodelle Mueller - Sutherland, NE & Marvin Mueller - Sutherland, NE
13. Cedar Jandreau - Kennebec, SD & Myles Kenzy - Iona, SD
14. Colton Carlson - Jamestown, ND & Chenoa Vande Stouwe - Inwood, IA
3. Sun, July 17 2022, 7:00 PM
1.
Riley Donnelly - Elk Point, SD & Cory Donnelly - Elk Point, SD
2. Jenica Arens - Brandon, SD & Rod Brown - Porcupine, SD
3. Payton Donnelly - Chamberlain, SD & Troy Donnelly - Elk Point, SD
4. Chuck Nelson - Hartford, SD & Jennifer Gale - Humboldt, SD
5. Megan Delay - Beresford, SD & Ben Delay - Beresford, SD
6. Shaw Nelson - Hartford, SD & Brad Nelson - Hartford, SD
7. Levi Heckenlaible - Menno, SD & Anna Rathe - Brookings, SD
8. Barry Knippling - Chamberlain, SD & Kazney Knippling - Chamberlain, SD
Saddle Bronc - 14
1. Sat, July 16 2022, 7:00 PM
1.
Seth Wallace - Walsh, CO
2. Buster Reis - Reliance, SD
3. Roy Casteel - Vale, SD
4. TJ Morrison - Piedmont, SD
5. Jackson Ford - Sturgis, SD
3. Sun, July 17 2022, 7:00 PM
1.
Dylan Suhr - Canton, SD
2. Kyle Hapney - Harrold, SD
3. Christopher Nelson - Lake Andes, SD
4. Ridge Ward - Martin, SD
5. Miles Kreeger - Lake Andes, SD
6. Cooper West - Philip, SD
7. Jack Skavdahl - Harrison, NE
8. John Thelen - Pierre, SD
9. Zane Howe - Rapid City, SD
Sr. Breakaway - 17
1. Sat, July 16 2022, 7:00 PM
1.
R.E. Lamle - Cody, NE
2. Bart Ness - Kennebec, SD
3. Darren Lammers - Chancellor, SD
4. Scott Reiners - Lennox, SD
2S. Sun, July 17 2022, 9:00 AM
1.
Dean Moncur - Piedmont, SD
2. Blaine Carey - Huron, SD
3. Shawn Carey - Highmore, SD
4. Mark Schumacher - Wolsey, SD
5. JB Lord - Mitchell, SD
6. Dave Marone - Pukwana, SD
3. Sun, July 17 2022, 7:00 PM
1.
Chuck Nelson - Hartford, SD
2. Rod Brown - Porcupine, SD
3. Scott Hollenbeck - Winner, SD
4. Bogie Webb - Volin, SD
5. Steve Klein - Sioux Falls, SD
6. Barry Knippling - Chamberlain, SD
7. Scott Vandenberg - Sioux Falls, SD
Steer Wrestling - 16
1. Sat, July 16 2022, 7:00 PM
1.
Jaxson Hauk - Wall, SD
2. Carter Kennedy - Beresford, SD
3. Clint Nelson - Philip, SD
4. Joe Ross - Rosebud, SD
2S. Sun, July 17 2022, 9:00 AM
1.
Dean Moncur - Piedmont, SD
2. Jace Christiansen - Flandreau, SD
3. Sawyer Strand - Platte, SD
4. Sid Hart - Yankton, SD
5. Craig Parks - Nenzel, NE
6. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD
7. Tyler Ravenscroft - Nenzel, NE
8. Rhett Witt - Valentine, NE
3. Sun, July 17 2022, 7:00 PM
1.
Grady Aasby - Highmore, SD
2. Tucker Even - Burke, SD
3. Jason Hapney - Harrold, SD
4. Josh Heckenlaible - Menno, SD
Team Penning - 16
1. Sat, July 16 2022, 7:00 PM
1.
Wally Bakke - Irene, SD & Taryn Guinn - Chamberlain, SD & Doni Zeller -
2. Larry Fossum - Hartford, SD & Glen Dieters - Larchwood, SD & Mike Austin -
3. Robert Devitt - Harrisburg, SD & Tara Thompson - Sioux Falls, SD & Bryan Runge -
4. Robert Runge - Davis, SD & Leon Baier - Mitchell, SD & Jay Reurink -
5. Charlie Walters - Sioux Falls, SD & Tyler Steever - Lennox, SD & Todd Steever -
6. Jordan Konechne - Platte, SD & Clayton Gustad - Platte, SD & Kyle Konechne -
7. Christine Connot - Winner, SD & Mary Pat Fawcett - Ree Heights, SD & Lennie Steffen -
8. Christian Delange - Corsica, SD & Wade Groeneweg - Corsica, SD & Brad Groeneweg -
3. Sun, July 17 2022, 7:00 PM
1.
Harold Fischer - Vermillion, SD & Stephanie Jacobsen - Mitchell, SD & John Havranek -
2. Tucker Ashley - Pukwana, SD & Joann Syrovatka - Utica, SD & Scott Vandenberg -
3. Heather Bosse - Cogswell, ND & Tom Varilek - Geddes, SD & Warren Kehn -
4. Tom Jones - Sioux Falls, SD & Brad Nesheim - Dimock, SD & Steve Klein -
5. Lindsay Borgmann Zobrist - Mt. Vernon, SD & Paul Borgmann - White Lake, SD & Collin Borgmann -
6. Mick Varilek - Geddes, SD & Chuck Nelson - Hartford, SD & Gary Garbe -
7. David Horn - Piedmont, SD & Randy Olson - Harrisburg, SD & Kerry Horn -
8. Terry Trower - Wentworth, SD & Teresa Mead - Jefferson, SD & Bogie Webb -
Team Roping - 25
1. Sat, July 16 2022, 7:00 PM
1.
Kaden Slykhuis - Letcher, SD & Tater Moody - Woonsocket, SD
2. Toby Moody - Letcher, SD & Myles Cuka - Letcher, SD
3. Myles Clements - Philip, SD & Tyson Floyd - Presho, SD
4. Tucker Rozell - Brookings, SD & Jared Lynch - Valley Springs, SD
5. Joe Ross - Rosebud, SD & Clint Nelson - Philip, SD
6. Tyler Esser - Frankfurt, SD & Chase Olson - Hartford, SD
7. Payton Pirrung - Hartford, SD & Mason Bice - Nisland, SD
2S. Sun, July 17 2022, 9:00 AM
1.
Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD & Beau Dean - Platte, SD
2. Lane Hall - Sutherland, NE & Marvin Mueller - Sutherland, NE
3. Cameron Jensen - Bingham, NE & Gunner Walker - Arthur, NE
4. Jared Odens - Pierre, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
5. Chet Odenbach - Taylor, NE & Amos Lange - Ord, NE
6. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Jade Nelson - Midland, SD
7. JB Lord - Mitchell, SD & Elliot Gournea - Kennebec, SD
8. Cooper Brott - Gothenburg, NE & Todd Hollenbeck - Long Pine, NE
9. Bodelle Mueller - Sutherland, NE & David Kennedy - Sutherland, NE
10. Jake Deveraux - Newcastle, WY & Quincy Reynolds - Rozet, WY
11. Brook Jamison - Ashby, NE & Monte Jamison - Ashby, NE
3. Sun, July 17 2022, 7:00 PM
1.
Levi Heckenlaible - Menno, SD & Josh Heckenlaible - Menno, SD
2. Teigan Vanderpol - Geddes, SD & Garret Varilek - Geddes, SD
3. Jace Ullerich - Humboldt, SD & Rafe Wientjes - Onida, SD
4. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
5. Scott Halverson - Fairview, SD & Troy Donnelly - Elk Point, SD
6. Blase Steffen - Gregory, SD & Riley Hannum - Ft. Pierre, SD
7. Emmit Holzbauer - Platte, SD & Rowdy Moore - Winner, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0