Crow Agency, MT - Native Days
Bareback - 5
2. Sat, June 25 2022, 2:30 PM
1.
Conner Heinert - New Underwood, SD
2. Steven Dewolfe - Buffalo Gap, SD
3. Sun, June 26 2022, 2:30 PM
1.
Kyle Charley - Lukachukai, AZ
2. Clancy Clifford - Porcupine, SD
3. Kirby Spencer - Holbrook, AZ
Barrel Racing - 37
1S. Fri, June 24 2022, 8:00 AM
1.
Tessie Lamere - Box Elder, MT
2. Shonto Henio - Ganado, AZ
3. Justine Doka - Fountain Hills, AZ
4. Simone Soop - Calgary, AB
5. Jessica Havener - Lodge Grass, MT
6. Carsyn Hibbs - Shepard, MT
7. Katelin Conway - Cut Bank, MT
8. K'La Gonzalez - Polson, MT
9. Graysen O'Connor - Arlee, MT
10. Kinahlei Armajo - Lodge Grass, MT
11. Tracey Duck Chief - Siksika, AB
12. Kakes Tibbits - Pine Ridge, SD
13. Lacey Bish - Calgary, AB
14. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
15. Nyis Colliflower - Box Elder, MT
16. Katie Berkram - Hardin, MT
17. Tae Heathershaw - Martin, SD
2. Sat, June 25 2022, 2:30 PM
1.
Grace Kelly - Bismarck, ND
2. Karlee Meyers - Box Elder, MT
3. Kelsey Gillin - Ronan, MT
4. Shannon Timberman - Mills, WY
5. Cheyenne Rondeaux - Alpine, TX
6. Bailey Nelson - Hardin, MT
7. Courtney Not Afraid - Lodge Grass, MT
8. Sharaya Edgewater - Ganado, AZ
9. Brittany Bird - Cut Bank, MT
10. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
3. Sun, June 26 2022, 2:30 PM
1.
Shantell Brewer - Dupree, SD
2. Fallon Real Bird - Garryowen, MT
3. Janae Devine - Cardston, AB
4. Jackie Colliflower - Cardston, AB
5. Mesa Bell - Polson, MT
6. Kaye Pretty On Top - Garryowen, MT
7. Megan Small - Busby, MT
8. Greta Gustafson - Browning, MT
9. Amanda Not Afraid - Crow Agency, MT
10. Alyssa Yazzie - Buckeye, AZ
Bull Riding - 13
2. Sat, June 25 2022, 2:30 PM
1.
Wynn Wells - Browning, MT
2. Tahj Wells - Browning, MT
3. Xavier Hunt - Kayenta, AZ
4. Bryanna Bedoni - Pryor, MT
5. Phillip Cole - Billings, MT
6. Kobe Whitford - Cut Bank, MT
7. Spur White Clay - Fort Smith, MT
3. Sun, June 26 2022, 2:30 PM
1.
Kirby Spencer - Holbrook, AZ
2. Kaler Kirkie - Chamberland, SD
3. Tell Jacobs - Halliday, ND
4. Bo Tyler Vocu - Ashland, MT
5. Maize Two Bears - Cannon Ball, ND
6. Kasen Johnson - Mandaree, ND
Calf Roping - 27
1S. Fri, June 24 2022, 8:00 AM
1.
Joshua Felicia - Wyola, MT
2. Spencer Whipple - St. Francis, SD
3. Braydon Boyd - Vander Wagon, NM
4. Zane Not Afraid - Lodge Grass, MT
5. Sarcee Real Bird - Crow Agency, MT
6. Marty Watson - Box Elder, MT
7. Seth Whiteclay - Pryor, MT
8. Dustin Bird - Cut Bank, MT
9. Nolan Conway - Cut Bank, MT
10. Eric Paul Watson - Box Elder, MT
11. Preston Watson - Box Elder, MT
2. Sat, June 25 2022, 2:30 PM
1.
Milen Fisher - Ashland, MT
2. Norman Mitchell - Hulbert, OK
3. Spur White Clay - Fort Smith, MT
4. J.C. Crowley - Poplar, MT
5. Lucas Edgewater - Ganado, AZ
6. JC Lawrence - Ashland, MT
7. Neil Tatsey - Valier, MT
8. Dillon Wickum - South Heart, ND
3. Sun, June 26 2022, 2:30 PM
1.
Merval Not Afraid - Lodge Grass, MT
2. Brock Belkham - Flandreau, SD
3. Alonzo Skunkcap - Browning, MT
4. Sterling Small - Busby, MT
5. Corbin Fisher - Ashland, MT
6. Bode Scott - Custer, MT
7. Ty Allen Fischer - Ashland, MT
8. Wyatt Gibson - Thoreau, NM
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 36
1S. Fri, June 24 2022, 8:00 AM
1.
Tae Heathershaw - Martin, SD
2. Roxanne Not Afraid - Lodge Grass, MT
3. Justine Doka - Fountain Hills, AZ
4. Nyis Colliflower - Box Elder, MT
5. Kakes Tibbits - Pine Ridge, SD
6. Fallon Doka - Fountain Hills, AZ
7. Kayleigh Three Irons - Crow Agency, MT
8. Olivia Many Wounds - Calgary, AB
9. Kelsey Pepion - Browning, MT
10. Arena Plenty - Garryowen, MT
11. Cammie Fox - Cardston, AB
12. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
13. Jewel Bettelyoun - Eagle Butte, MT
14. Katelin Conway - Cut Bank, MT
15. Kelci Bends - Cherry Creek, SD
16. Tessie Lamere - Box Elder, MT
2. Sat, June 25 2022, 2:30 PM
1.
Brittany Bird - Cut Bank, MT
2. Mykayla Tatsey - Valier, MT
3. Kayla Wickum - South Heart, ND
4. Grace Kelly - Bismarck, ND
5. Cheyenne Robinson - Lame Deer, MT
6. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
7. Darcy Skunkcap - Browning, MT
8. Bailey Nelson - Hardin, MT
9. Kyla Two Bulls - Lame Deer, MT
10. Sophia Sandquist - Trail City, SD
3. Sun, June 26 2022, 2:30 PM
1.
Carly Day Chief - Standoff, AB
2. Jessica Not Afraid - Hardin, MT
3. Callie Dixon - Morley, AB
4. Shantell Brewer - Dupree, SD
5. Megan Small - Busby, MT
6. Mesa Bell - Polson, MT
7. Sydney Not Afraid - Lodge Grass, MT
8. Sunni Dixon - Morley, AB
9. Elauna Nelson - Hardin, MT
10. Kana Tucker - Garryowen, MT
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 8
2. Sat, June 25 2022, 2:30 PM
1.
Phillip Whiteman - Busby, MT
2. Malcolm Heathershaw - Quinn, SD
3. Kordell Walker - Elmo, MT
4. Hahots Shebala - Kooskia, ID
3. Sun, June 26 2022, 2:30 PM
1.
Bo Tyler Vocu - Ashland, MT
2. Ned Pretty On Top - Garryowen, MT
3. Wyatt Pretty On Top - Garryowen, MT
4. Justin Whiteman - Busby, MT
Sr. Breakaway - 16
1S. Fri, June 24 2022, 8:00 AM
1.
Blair Matheson - Mandan, ND
2. Hardee Skunkcap - Browning, MT
3. Gilbert Janis - Pine Ridge, SD
4. Billy Lamere - Box Elder, MT
5. Bob Joseph - Oakdale, CA
6. John Small - Lodge Grass, MT
7. Darrel Watson - Box Elder, MT
8. ED Harry - Wadsworth, NV
9. Eric C. Watson - Box Elder, MT
10. Troy Crawler - Morley, AB
11. Clayton Small Jr. - Busby, MT
12. Mike Not Afraid - Hardin, MT
13. Jake Longbrake - Dupree, SD
14. Marty Not Afraid - Lodge Grass, MT
15. Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
16. Terry Fischer - Fort Yates, ND
Steer Wrestling - 19
1S. Fri, June 24 2022, 8:00 AM
1.
Joshua Felicia - Wyola, MT
2. Bridger Amiotte - Wall, SD
3. Nolan Conway - Cut Bank, MT
4. Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
5. Walker Small - Ashland, MT
6. Jerret Pinto - Billings, MT
2. Sat, June 25 2022, 2:30 PM
1.
Jon Wells - Lethbridge, AB
2. Derek Azure - Harlem, MT
3. Micah White Clay - Hardin, MT
4. Clay Martinez - Sacaton, AZ
5. Arlan Minue - Warner, AB
3. Sun, June 26 2022, 2:30 PM
1.
Rj First Rider - Standoff, TX
2. John Colliflower Iv - Cardston, AB
3. Lyman Colliflower - Eagle Butte, SD
4. Brock Belkham - Flandreau, SD
5. Nick Clairmont - Ronan, MT
6. Shane Day Chief - Standoff, AB
7. Ty Allen Fischer - Ashland, MT
8. Tyler Houle - Ronan, MT
Team Penning - 0
Team Roping - 63
1S. Fri, June 24 2022, 8:00 AM
1.
Spencer Whipple - St. Francis, SD & Josh Whipple - Saint Francis, SD
2. Jeffery Robinson - Lame Deer, MT & Cj Robinson - Polson, MT
3. Nolan Conway - Cut Bank, MT & Dustin Bird - Cut Bank, MT
4. Talan Cummins - Lodge Grass, MT & Roddy Not Afraid - Lodge Grass, MT
5. Braydon Boyd - Vander Wagon, NM & Jim Cole - Harlem, MT
6. Andre Lafrance - Wyola, MT & Mike Limberhand - Worden, MT
7. Donavin Limberhand - Lame Deer, MT & Tuffy Limberhand - Lame Deer, MT
8. Justin Tom - Pryor, MT & Tad Williams Jr. - Washoe Valley, NV
9. Delvin Ereaux - Hays, MT & Spider Ramone - Hays, MT
10. Aaron Henry - Box Elder, MT & Justin Four Colors - Box Elder, MT
11. Jerret Pinto - Billings, MT & Robert Nelson - Hardin, MT
12. Jacoby Heathershaw - Martin, SD & Bridger Amiotte - Wall, SD
13. Preston Watson - Box Elder, MT & Darrel Watson - Box Elder, MT
14. Corbin Fisher - Ashland, MT & John Bell - Harlem, MT
15. Justin Tom - Pryor, MT & Gunner Plenty - Garryowen, MT
16. Arlen Armajo Jr - Fort Washakie, WY & Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
17. Daryl Wright - Box Elder, MT & Preston Watson - Box Elder, MT
18. Jake Longbrake - Dupree, SD & Ed Harry - Wadsworth, NV
19. Braydon Boyd - Vander Wagon, NM & Alonzo Skunkcap - Browning, MT
20. Daryl Wright - Box Elder, MT & Darrel Watson - Box Elder, MT
21. Tobin Cummins - Lodge Grass, MT & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
22. Wacey Real Bird - Garryowen, MT & John Hall - Buffalo, WY
23. Talan Cummins - Lodge Grass, MT & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
24. Hance Indian Three Irons - St Xavier, MT & Gunner Plenty - Garryowen, MT
25. Jake Longbrake - Dupree, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
26. Wacey Real Bird - Garryowen, MT & Mike Limberhand - Worden, MT
27. Michael Butterfly - Hays, MT & Donavin Limberhand - Lame Deer, MT
28. Eric Paul Watson - Box Elder, MT & Eric C. Watson - Box Elder, MT
29. Arlen Armajo Jr - Fort Washakie, WY & Brandon Armajo - Lodge Grass, MT
30. Marty Watson - Box Elder, MT & Joshua Felicia - Wyola, MT
31. TY St. Goddard - Browning, MT & Jim Cole - Harlem, MT
32. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Brandon Armajo - Lodge Grass, MT
33. David Madison - Wolf Point, MT & Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
34. Aaron Henry - Box Elder, MT & Marty Watson - Box Elder, MT
35. Andre Lafrance - Wyola, MT & Merval Not Afraid - Lodge Grass, MT
36. TY St. Goddard - Browning, MT & Ryle Whitford - Browning, MT
37. Shane Many Wounds - Tsuut'Ina, AB & Mason Dodginghorse - Calgary, AB
38. Neil Tatsey - Valier, MT & Ryle Whitford - Browning, MT
39. Nolan Conway - Cut Bank, MT & John Bell - Harlem, MT
40. Seth Whiteclay - Pryor, MT & Sarcee Real Bird - Crow Agency, MT
41. Jeremy Not Afraid - Lodge Grass, MT & Zane Not Afraid - Lodge Grass, MT
42. Troy Crawler - Morley, AB & Terry Fischer - Fort Yates, ND
43. Joshua Felicia - Wyola, MT & Curtis Pretty On Top - Hardin, MT
44. Rope Three Irons - Lodge Grass, MT & Dustin Bird - Cut Bank, MT
2. Sat, June 25 2022, 2:30 PM
1.
Hance Indian Three Irons - St Xavier, MT & Justin Three Irons - Hardin, MT
2. Robert Nelson - Hardin, MT & Chaz Bends - Hardin, MT
3. Michael Butterfly - Hays, MT & Justin Four Colors - Box Elder, MT
4. Kaydin Small - Lodgegrass, MT & Jeffery Robinson - Lame Deer, MT
5. Rope Three Irons - Lodge Grass, MT & Colten Fisher - Billings, MT
6. Kaydin Small - Lodgegrass, MT & Rilee Fisher - Ashland, MT
7. Bob Joseph - Oakdale, CA & Ed Harry - Wadsworth, NV
8. Neil Tatsey - Valier, MT & John Hall - Buffalo, WY
9. Cameron Three Irons - Crow Agency, MT & Jerret Pinto - Billings, MT
10. Rilee Fisher - Ashland, MT & Milen Fisher - Ashland, MT
3. Sun, June 26 2022, 2:30 PM
1.
Charlie Ereaux - Hays, MT & Curtis Pretty On Top - Hardin, MT
2. Dylan Johnson - Shepherd, MT & Tad Williams Jr. - Washoe Valley, NV
3. Shariff Sells - Kayenta, AZ & Clay Gunshows - Lodge Grass, MT
4. Charlie Ereaux - Hays, MT & Merval Not Afraid - Lodge Grass, MT
5. Ty Allen Fischer - Ashland, MT & Corbin Fisher - Ashland, MT
6. Shariff Sells - Kayenta, AZ & Wyatt Gibson - Thoreau, NM
7. Tobin Cummins - Lodge Grass, MT & Colten Fisher - Billings, MT
8. Ty Allen Fischer - Ashland, MT & Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
9. Dylan Johnson - Shepherd, MT & Clay Gunshows - Lodge Grass, MT
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 5
1S. Fri, June 24 2022, 8:00 AM
1.
Kyler Notah - Sheepsprings, NM
2. Tahj Wells - Browning, MT
3. Tyren Stewart - Crow Agency, MT
4. Bre'Zhon Paul Spang - Busby, MT
5. Nate Tsosie - Billings, MT
Jr. Breakaway - 17
1S. Fri, June 24 2022, 8:00 AM
1.
Tuffy Limberhand - Lame Deer, MT
2. Kassidy Heathershaw - Martin, SD
3. Mervin Whitford, Jr - Box Elder, MT
4. Aarianna Henry - Box Elder, MT
5. Curtis Pretty On Top - Hardin, MT
6. Bailey Three Irons - Crow Agency, MT
7. Kale Ereaux - Hays, MT
8. Martin Watson - Box Elder, MT
9. Memphis Dodginghorse - Calgary, AB
10. Dayle Bad Warrior - Dupree, SD
11. Kayen Armajo - Lodge Grass, MT
12. Bailey Nelson - Hardin, MT
13. Clayton Three Irons - St Xavier, MT
14. Brooke Fox - Cardston, AB
15. Kruz Ereaux - Hays, MT
16. Nick Three Irons - Lodge Grass, MT
17. Leela Pepion - Browning, MT
Jr. Barrel Racing - 26
1S. Fri, June 24 2022, 8:00 AM
1.
Rozyn Clifford - Lame Deer, MT
2. Graysen O'Connor - Arlee, MT
3. Leah Thompson - Hardin, MT
4. Kashlyn Speak Thunder - Wolf Point, MT
5. Jhett Dale - Shiprock, NM
6. Kenzie Kallenberger - Havre, MT
7. Bailey Three Irons - Crow Agency, MT
8. Leela Pepion - Browning, MT
9. Neepin Houle - Box Elder, MT
10. Shiloh Henio - Ganado, AZ
11. Shonto Henio - Ganado, AZ
12. Bailey Nelson - Hardin, MT
13. Lexie Crawler - Morley, AB
14. Savaya Alden - Fort Smith, MT
15. Aarianna Henry - Box Elder, MT
16. Tristin Small - Ashland, MT
17. Hadley Not Afraid - Hays, MT
18. Jo Jo Fischer - Manderson, SD
19. Kinzie Small - Ashland, MT
20. Addison Conway - Cut Bank, MT
21. Memphis Dodginghorse - Calgary, AB
22. Brooke Fox - Cardston, AB
23. Dayle Bad Warrior - Dupree, SD
24. Araeya Nelson - Polson, MT
25. Shylo Whipple - St. Francis, AZ
26. Kassidy Heathershaw - Martin, SD
SRTR - 21
1S. Fri, June 24 2022, 8:00 AM
1.
Hoss Pepion - Browning, MT & Hardee Skunkcap - Browning, MT
2. Jake Longbrake - Dupree, SD & Troy Crawler - Morley, AB
3. Sam Bird - Cut Bank, MT & Billy Lamere - Box Elder, MT
4. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
5. Eric C. Watson - Box Elder, MT & Darrel Watson - Box Elder, MT
6. Sam Bird - Cut Bank, MT & Ted Hoyt - Cut Bank, MT
7. JD Youngbird - Wilton, ND & Jerome Bell - Harlem, MT
8. Delvin Ereaux - Hays, MT & Spider Ramone - Hays, MT
9. Billy Lamere - Box Elder, MT & Eric C. Watson - Box Elder, MT
10. Hoss Pepion - Browning, MT & Terry Fischer - Fort Yates, ND
11. Bob Joseph - Oakdale, CA & Ed Harry - Wadsworth, NV
12. Hardee Skunkcap - Browning, MT & Clarence Three Irons - Lodge Grass, MT
13. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Spider Ramone - Hays, MT
14. Clayton Small Jr. - Busby, MT & Ed Harry - Wadsworth, NV
15. Jake Longbrake - Dupree, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
16. Clarence Three Irons - Lodge Grass, MT & Robert Nelson - Hardin, MT
17. Bob Joseph - Oakdale, CA & Mike Not Afraid - Hardin, MT
18. Troy Crawler - Morley, AB & Ted Hoyt - Cut Bank, MT
19. Delvin Ereaux - Hays, MT & Jerome Bell - Harlem, MT
20. Robert Nelson - Hardin, MT & Lt Hugs - Fort Smith, MT
21. Clayton Small Jr. - Busby, MT & Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
Steer Roping - 0