Bareback - 8
|
3. Sat, August 06 2022, 6:00 PM 1.
Hunter Big Eagle - Harrold, SD
|
2.
Jacob Todechine - Gallup, NM
|
3.
Jhett Knight - Dupree, SD
|
4.
Cheyenne Autumn - Covelo, CA
|
4. Sun, August 07 2022, 2:00 PM 1.
Steven Dewolfe - Buffalo Gap, SD
|
2.
J.R. Chino - Mescalero, NM
|
3.
Jacob Etsitty - Black Mesa, AZ
|
4.
Kelsey Nordvold - Pierre, SD
|
|
Barrel Racing - 36
|
1S. Fri, August 05 2022, 10:00 AM 1.
Saylor Wilson - Bowman, ND
|
2.
Kennedy McLellan - Dupree, SD
|
3.
Kesse Deal - Dupree, SD
|
4.
Tae Heathershaw - Martin, SD
|
5.
Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
|
6.
Gabriyelle Irving - Pierre, SD
|
7.
JC Hawk - Scottsdale, AZ
|
8.
Jo Jo Fischer - Manderson, SD
|
9.
Shylo Whipple - St. Francis, AZ
|
2S. Sat, August 06 2022, 10:00 AM 1.
Gracie Alcott - Winslow, AZ
|
2.
Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
|
3.
Kelly Hunter Boomer - Kyle, SD
|
4.
Taylor Christensen - Kyle, SD
|
5.
Savannah Joe - Sacaton, AZ
|
6.
Keelyn Etsitty - Fruitland, NM
|
7.
Sallye Williams - Skiatook, OK
|
8.
Reba Foote - Parshall, ND
|
3. Sat, August 06 2022, 6:00 PM 1.
Kaitlyn Prentice - Bokchito, OK
|
2.
Tiffany Teehee - Claremore, OK
|
3.
Shaina Clifford - Lame Deer, MT
|
4.
Malyka Muller - Peralta, NM
|
5.
Kassidy Dennison - Tohatchi, NM
|
6.
Paisley Gallegos - Keenesburg, CO
|
7.
Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
|
8.
Rayna Grimes - Kyle, SD
|
9.
Fallon Real Bird - Garryowen, MT
|
10.
Jennifer Turner - Vinita, OK
|
4. Sun, August 07 2022, 2:00 PM 1.
Grace Kelly - Bismarck, ND
|
2.
Cindy Jacobs - Porcupine, SD
|
3.
Tatum Ward - Whitehorse, SD
|
4.
Shannon Timberman - Mills, WY
|
5.
Katie Berkram - Hardin, MT
|
6.
Tyressa Labelle - Morley, AB
|
7.
Kakes Tibbits - Pine Ridge, SD
|
8.
Jessica Havener - Lodge Grass, MT
|
9.
Shausta Blodgett - Amidon, ND
|
|
Bull Riding - 33
|
3. Sat, August 06 2022, 6:00 PM 1.
Noah Thomas - Whiteriver, AZ
|
2.
Frank Walker - Fort Apache, AZ
|
3.
Jaquez Antonio - Whiteriver, AZ
|
4.
Dustin Reidhead - Whiteriver, AZ
|
5.
Jeremy Begay - Round Rock, AZ
|
6.
Levi Irving - Navajo, NM
|
7.
Mika Clark - Window Rock, AZ
|
8.
Riggin Wimberley - Manderson, SD
|
9.
Tony Shirley - Ganado, AZ
|
10.
Cole Brewer - Dupree, SD
|
11.
Cole Reddy - Pine Ridge, SD
|
12.
Zechariah Lupe - Whiteriver, AZ
|
13.
Lante' Swallow - Batesland, SD
|
14.
Jacob Todechine - Gallup, NM
|
15.
Kasen Johnson - Mandaree, ND
|
16.
Koltin Ecoffeyu - Wounded Knee, SD
|
17.
Jhett Knight - Dupree, SD
|
4. Sun, August 07 2022, 2:00 PM 1.
Spur White Clay - Fort Smith, MT
|
2.
Mervin Declay Sr - Whiteriver, AZ
|
3.
Kevin Hunter - Kyle, SD
|
4.
Teigan Gray - Wall, SD
|
5.
Stran Smith - Lantry, SD
|
6.
Maize Two Bears - Cannon Ball, ND
|
7.
Tell Pearman - Eagle Butte, SD
|
8.
Kaler Kirkie - Chamberland, SD
|
9.
Ty Allen - Martin, SD
|
10.
Rhone Schmidt - White River, SD
|
11.
Heston Zonnie - Kayenta, AZ
|
12.
Olathe Schmidt - White River, SD
|
13.
Tanner Carlow - Rapid City, SD
|
14.
Slick Phelps - Porcupine, SD
|
15.
Kelsey Nordvold - Pierre, SD
|
16.
Cody Rustin - Whiteriver, AZ
|
|
Calf Roping - 39
|
1S. Fri, August 05 2022, 10:00 AM 1.
Spencer Whipple - St. Francis, SD
|
2.
Brock Belkham - Flandreau, SD
|
3.
Beau Grant - Wingate, NM
|
4.
Dalton Lessert - Martin, SD
|
5.
Laron Johnson - Bixby, OK
|
6.
Stran Daye - Gallup, NM
|
7.
Riggin Wimberley - Manderson, SD
|
8.
Gerald Daye - Gallup, NM
|
9.
Caden Stoddard - Norris, SD
|
10.
Gavaro Harrison - Chinle, AZ
|
11.
Matthew Heathershaw - Quinn, SD
|
2S. Sat, August 06 2022, 10:00 AM 1.
Dalton Porch - Kadoka, SD
|
2.
Roy Begay - Fort Defiance, AZ
|
3.
Erik Becenti - Brimhall, NM
|
4.
Roessel Jackson - Many Farms, AZ
|
5.
Kenny Glasses - Chinle, AZ
|
6.
Quinton Inman - Ketchum, OK
|
7.
Wyatt Gibson - Thoreau, NM
|
8.
Bodey Waln - Martin, SD
|
3. Sat, August 06 2022, 6:00 PM 1.
Malachi Pablo - Bloomfield, NM
|
2.
Milen Fisher - Ashland, MT
|
3.
Chance Barnes - Chadron, NE
|
4.
JC Lawrence - Ashland, MT
|
5.
Sterling Small - Busby, MT
|
6.
Benson Charley - Crown Point, NM
|
7.
Joshua Felicia - Wyola, MT
|
8.
Ignatius Brad Lupe - Whiteriver, AZ
|
9.
Jay Guerrero - Wadsworth, NV
|
10.
Allen Charley - Window Rock, AZ
|
4. Sun, August 07 2022, 2:00 PM 1.
Dillon Wickum - South Heart, ND
|
2.
Blair Burk - Durant, OK
|
3.
Payden Belkham - Blunt, SD
|
4.
Brent Belkham - Blunt, SD
|
5.
Ty Allen - Martin, SD
|
6.
Ty Allen Fischer - Ashland, MT
|
7.
Zane Not Afraid - Lodge Grass, MT
|
8.
John Clymo - Edgewood, NM
|
9.
Emerson Long Jr - Yatahey, NM
|
10.
Norman Mitchell - Lame Deer, MT
|
|
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 49
|
1S. Fri, August 05 2022, 10:00 AM 1.
Taniah Nez - Ganado, AZ
|
2.
Nyokia Goseyun - Bylas, AZ
|
3.
Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
|
4.
Phannette Gray - Ridgeview, SD
|
5.
Elauna Nelson - Hardin, MT
|
6.
Kiallen Gibson - Thoreau, NM
|
7.
Tae Heathershaw - Martin, SD
|
8.
Saylor Wilson - Bowman, ND
|
9.
Kari Jo Lawrence - Whitehorse, SD
|
10.
JC Hawk - Scottsdale, AZ
|
11.
Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
|
2S. Sat, August 06 2022, 10:00 AM 1.
Rawlinda Ben - Peridot, AZ
|
2.
Shelby Cuny - Hardin, MT
|
3.
Fallon Doka - Fountain Hills, AZ
|
4.
Chelsey Gibson - Thoreau, NM
|
5.
Yolanda Nez - Fountain Hills, AZ
|
6.
Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
|
7.
Lynelle Lee - Fruitland, NM
|
8.
Sherina Singer - Winslow, AZ
|
9.
Kelci Bends - Cherry Creek, SD
|
10.
Savannah Joe - Sacaton, AZ
|
11.
Mercedes Williams - Faith, SD
|
12.
Josey Johnson - Porcupine, SD
|
13.
Kadie Bends - Ashland, MT
|
14.
Robi Jo Treat - Ketchum, OK
|
15.
Jewel Bettelyoun - Eagle Butte, SD
|
16.
Shawntaya Murphy - Tohatchi, NM
|
17.
Kyla Two Bulls - Lame Deer, MT
|
18.
Jolynn Martinez - Gallup, NM
|
3. Sat, August 06 2022, 6:00 PM 1.
Kade Bettelyoun - Pine Ridge, SD
|
2.
Autumn Whitehorse - Page, AZ
|
3.
Joni Begay - Chinle, AZ
|
4.
Shaina Clifford - Lame Deer, MT
|
5.
Kayla Cowboy - Gallup, NM
|
6.
Devyn Dennison - Tohatchi, NM
|
7.
Kadin Jodie - Churchrock, NM
|
8.
Joncelita Begay - Chinle, AZ
|
9.
Kassidy Dennison - Tohatchi, NM
|
10.
Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
|
4. Sun, August 07 2022, 2:00 PM 1.
Sophia Sandquist - Trail City, SD
|
2.
Shausta Blodgett - Amidon, ND
|
3.
Sydney Not Afraid - Lodge Grass, MT
|
4.
Heidi Cuny - Buffalo Gap, SD
|
5.
Cheyenne Robinson - Lame Deer, MT
|
6.
Leishawn Bahe - Blue Gap, AZ
|
7.
Kakes Tibbits - Pine Ridge, SD
|
8.
Kayla Wickum - South Heart, ND
|
9.
Cedar Jandreau - Kennebec, SD
|
10.
Kaycee Werdel - Chardon, WY
|
|
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 7
|
3. Sat, August 06 2022, 6:00 PM 1.
Stade Riggs - Tuba City, AZ
|
2.
Justin Whiteman - Busby, MT
|
3.
Jhett Knight - Dupree, SD
|
4. Sun, August 07 2022, 2:00 PM 1.
Malcolm Heathershaw - Quinn, SD
|
2.
Ridge Ward - Martin, SD
|
3.
Tyrus Ashley - Mandaree, ND
|
4.
Jeremy Meeks - Scenic, SD
|
|
Sr. Breakaway - 22
|
1S. Fri, August 05 2022, 10:00 AM 1.
Gilbert Janis - Pine Ridge, SD
|
2.
Allen Cuny - Buffalo Gap, SD
|
3.
Dusty Lebeaux - Porcupine, SD
|
4.
Garry Harrison - Chinle, AZ
|
5.
Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
|
2S. Sat, August 06 2022, 10:00 AM 1.
Bart Ness - Kennebec, SD
|
2.
Victor Martinez - Farmington, NM
|
3.
Marty Jandreau - Kennebec, SD
|
4.
Robie Inman - Ketchum, OK
|
5.
John Small - Lodge Grass, MT
|
6.
Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD
|
7.
John Clymo - Edgewood, NM
|
8.
Blair Matheson - Mandan, ND
|
9.
Victor Begay - Seba Dalkai, AZ
|
10.
Mark Cuny - Porcupine, SD
|
11.
Carl Begay - Leupp, AZ
|
12.
Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ
|
13.
Ralph Williams - Skiatook, OK
|
14.
Lynelle Lee - Fruitland, NM
|
15.
Lynn Williams - Faith, SD
|
16.
Jake Longbrake - Dupree, SD
|
17.
Terry Fischer - Fort Yates, ND
|
|
Steer Wrestling - 24
|
1S. Fri, August 05 2022, 10:00 AM 1.
Joe Ross - Rosebud, SD
|
2.
Sawyer Strand - Platte, SD
|
3.
Trayer Schmidt - White River, SD
|
4.
Tyler John Byrne - Martin, SD
|
5.
Bridger Amiotte - Wall, SD
|
6.
Herbie O'Daniel - Kodoka, SD
|
2S. Sat, August 06 2022, 10:00 AM 1.
Quinton Inman - Ketchum, OK
|
2.
Kaiden White Bear - Wolf Point, MT
|
3.
Walker Small - Ashland, MT
|
3. Sat, August 06 2022, 6:00 PM 1.
Dan Tedrick - Pryor, OK
|
2.
Javier Jim - Winslow, AZ
|
3.
Joshua Felicia - Wyola, MT
|
4.
Brandon Bates - Winslow, AZ
|
5.
Jaylan Wagner - Crownpoint, NM
|
6.
Victor Martinez - Farmington, NM
|
7.
Brad Begay - Rehoboth, NM
|
8.
Stetson Thompson - Alva, OK
|
9.
Matt Jodie - Churchrock, NM
|
4. Sun, August 07 2022, 2:00 PM 1.
Joe Wilson - Martin, SD
|
2.
Bodey Waln - Martin, SD
|
3.
Ty Allen Fischer - Ashland, MT
|
4.
Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD
|
5.
Brent Belkham - Blunt, SD
|
6.
John Clymo - Edgewood, NM
|
|
Team Penning - 0
Team Roping - 71
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 7
|
3. Sat, August 06 2022, 6:00 PM 1.
Troy Francis - Winslow, AZ
|
2.
Rio Luger - Lame Deer, MT
|
3.
Wynn Lawrence - White Horse, SD
|
4.
Kyler Notah - Sheepsprings, NM
|
4. Sun, August 07 2022, 2:00 PM 1.
Biddy Deschine - Tonalea, AZ
|
2.
Hazin Schmidt - White River, SD
|
3.
Tyren Stewart - Crow Agency, MT
|
|
Jr. Breakaway - 30
|
1S. Fri, August 05 2022, 10:00 AM 1.
Tommie Kay Martin - Hayes, SD
|
2.
Rowdy Martin - Hayes, MT
|
3.
Wynn Lawrence - White Horse, SD
|
4.
Bailey Nelson - Hardin, MT
|
5.
Klayte McLellan - Dupree, SD
|
6.
Paisley Gallegos - Keenesburg, CO
|
7.
William Waln - Martin, SD
|
8.
Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
|
9.
Riata Wimberley - Manderson, SD
|
10.
Araeya Nelson - Polson, MT
|
11.
Kassidy Heathershaw - Martin, SD
|
12.
Hazin Schmidt - White River, SD
|
13.
Kaylee Byrne - Martin, SD
|
14.
Paytin Jo Johnson - Scenic, SD
|
15.
Kayen Armajo - Lodge Grass, MT
|
16.
Dayle Bad Warrior - Dupree, SD
|
17.
Madilyn Waln - Martin, SD
|
2S. Sat, August 06 2022, 10:00 AM 1.
Peyton Porch - Kadoka, SD
|
2.
Jett Turner - Vinita, OK
|
3.
Kc Sandoval - Yahtahey, NM
|
4.
Braden Ben - Peridot, AZ
|
5.
Daylan Nez - Winslow, AZ
|
6.
Jernie Roper - Oktaha, OK
|
7.
Rosie Ben - Peridot, AZ
|
8.
Tuffy Limberhand - Lame Deer, MT
|
9.
Breezy Amiotte - Interior, SD
|
10.
Julie Ann Weaver - Vinita, OK
|
11.
Troy Francis - Winslow, AZ
|
12.
Janae Wagner - Crownpoint, NM
|
13.
Aaric Begay - Tsaile, AZ
|
|
Jr. Barrel Racing - 31
|
1S. Fri, August 05 2022, 10:00 AM 1.
Dayle Bad Warrior - Dupree, SD
|
2.
Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
|
3.
Paisley Gallegos - Keenesburg, CO
|
4.
Gabriyelle Irving - Pierre, SD
|
5.
Riata Wimberley - Manderson, SD
|
6.
Bailey Nelson - Hardin, MT
|
7.
Paytin Jo Johnson - Scenic, SD
|
8.
Merisha Long - Meatmore, NM
|
9.
Sattyn Wilson - Bowman, ND
|
10.
Madilyn Waln - Martin, SD
|
11.
Araeya Nelson - Polson, MT
|
12.
Cayci Spencer - Faith, SD
|
13.
Kassidy Heathershaw - Martin, SD
|
14.
Jo Jo Fischer - Manderson, SD
|
15.
Tommie Kay Martin - Hayes, SD
|
16.
Shylo Whipple - St. Francis, AZ
|
2S. Sat, August 06 2022, 10:00 AM 1.
Tashina Neztsosie - Ganado, AZ
|
2.
Breezy Amiotte - Interior, SD
|
3.
Kali Young - Dupree, SD
|
4.
Quinn O'Rourke - Porcupine, SD
|
5.
Julie Ann Weaver - Vinita, OK
|
6.
Charlee O'Rourke - Porcupine, SD
|
7.
Roz Clifford - Lame Deer, MT
|
8.
Peyton Porch - Kadoka, SD
|
9.
Tristin Small - Ashland, MT
|
10.
Kayclynn Young - Dupree, SD
|
11.
Kinzie Small - Ashland, MT
|
12.
Tee Livermont - Kyle, SD
|
13.
Jernie Roper - Oktaha, OK
|
14.
Rosie Ben - Peridot, AZ
|
15.
Jade Alkire - Parshall, ND
|
|
SRTR - 15
Steer Roping - 0
|