Bareback - 9
|
2. Sat, September 18 2021, 3:00 PM 1.
Jacob Todechine - Gallup, NM
|
2.
Tom Chee - Denver, CO
|
3.
Hunter Big Eagle - Harrold, SD
|
4.
Kelsey Nordvold - Pierre, SD
|
4. Sun, September 19 2021, 3:00 PM 1.
Shawn Best Ii - Omak, WA
|
2.
Tyrick Wilson - Chinle, AZ
|
3.
Norman Osceola - Okeechobee, FL
|
4.
Cheyenne Autumn - Covelo, CA
|
5.
Steven Dewolfe - Buffalo Gap, SD
|
|
Barrel Racing - 50
|
1S. Sat, September 18 2021, 10:00 AM 1.
Phannette Gray - Ridgeview, SD
|
2.
Shannoah Danks - Mandaree, ND
|
3.
Ashley Whatley - Sulphur, OK
|
4.
Taylor Christensen - Kyle, SD
|
5.
Maddey Clary - Ronan, MT
|
6.
Sadie Dale - Halliday, ND
|
7.
Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
|
8.
Brittany Bird - Cut Bank, MT
|
9.
Kakes Tibbits - Pine Ridge, SD
|
10.
Kelly Hunter Boomer - Kyle, SD
|
11.
Brooke Pipkins - Tuttle, OK
|
12.
Chalon Lefebre - Bloomfield, NM
|
13.
Amber Alsterlund - Viola, ID
|
14.
Megan Small - Busby, MT
|
15.
Karlee Meyers - Box Elder, MT
|
16.
Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
|
17.
Maelee Heart - Parshall, ND
|
18.
Kelsey Gillin - Ronan, MT
|
19.
Shaylyn Becenti - Lukachukai, AZ
|
20.
Chantel Becenti - Lukachukai, AZ
|
2. Sat, September 18 2021, 3:00 PM 1.
Madisyn Osceola - Okeechobee, FL
|
2.
Kyra Teehee - Oktaha, OK
|
3.
Jc Hawk - Scottsdale, AZ
|
4.
Fallon Real Bird - Garryowen, MT
|
5.
Gabriyelle Irving - Pierre, SD
|
6.
Lori Hickman - Neasho, MO
|
7.
Hannah Rupprecht - Bladen, NE
|
8.
Chaise Teehee - Oktaha, OK
|
9.
Mercedes Bradfield - Whitewater, CO
|
10.
Bobbi Fisher - Scenic, SD
|
3S. Sun, September 19 2021, 10:00 AM 1.
Katie Fisher - Kyle, SD
|
2.
Cindy Jacobs - Porcupine, SD
|
3.
Sallye Williams - Skiatook, OK
|
4.
Jocee Louis - Browning, MT
|
5.
Tatum Ward - Whitehorse, SD
|
6.
Tae Heathershaw - Martin, SD
|
7.
Kesse Deal - Dupree, SD
|
8.
Tomie Peterson - Parade, SD
|
4. Sun, September 19 2021, 3:00 PM 1.
Kylie Gilbert - Farmington, NM
|
2.
Grace Kelly - Bismarck, ND
|
3.
Aryzona Cummings - Henryetta, OK
|
4.
Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
|
5.
Jennifer Turner - Vinita, OK
|
6.
Jo Jo Fischer - Manderson, SD
|
7.
Keanna Dedman - Nazlini, AZ
|
8.
Lita Crawler - Morley, AB
|
9.
Kaitlyn Prentice - Bokchito, OK
|
10.
Sydney Gray - Ridgeview, SD
|
11.
Shausta Blodgett - Amidon, ND
|
12.
Sierra Farland - Tonalea, AZ
|
|
Bull Riding - 33
|
2. Sat, September 18 2021, 3:00 PM 1.
Ty Goseyun - Cibecue, AZ
|
2.
O'Dey Tom - Lupton, AZ
|
3.
Heston Zonnie - Kayenta, AZ
|
4.
Korwin Kinlicheenie - St. Michaels, AZ
|
5.
Tom Chee - Denver, CO
|
6.
Ivan S Yazzie - Tohatchi, NM
|
7.
Slick Phelps - Porcupine, SD
|
8.
Kasen Johnson - Mandaree, ND
|
9.
Cannon Cravens - Tahlequah, OK
|
10.
Kelsey Nordvold - Pierre, SD
|
11.
Cole Reddy - Pine Ridge, SD
|
12.
Callie Dixon - Morley, AB
|
13.
Blaine Logg - Ganado, AZ
|
14.
Dugan Black - Lukachukai, AZ
|
15.
Brent Thompson - Lukachukai, AZ
|
16.
Jacob Todechine - Gallup, NM
|
17.
Jayde Murphy - Cut Bank, MT
|
4. Sun, September 19 2021, 3:00 PM 1.
Norman Osceola - Okeechobee, FL
|
2.
Maize Two Bears - Cannon Ball, ND
|
3.
Tieler Cummings - Henryetta, OK
|
4.
Bo Tyler Vocu - Ashland, MT
|
5.
Olathe Schmidt - White River, SD
|
6.
Bill Watson - Box Elder, MT
|
7.
Kaler Kirkie - Chamberland, SD
|
8.
Amber Toledo - Tonalea, AZ
|
9.
Shawn Best Ii - Omak, WA
|
10.
Lyle Clark - Kayenta, AZ
|
11.
Mika Clark - Window Rock, AZ
|
12.
Dawson Petrik - Lake Andes, SD
|
13.
Zechariah Lupe - Whiteriver, AZ
|
14.
Cleve Spang - Billings, MT
|
15.
Blake Rides The Bear - Crow Agency, MT
|
16.
Skye Joaquin - Sacaton, AZ
|
|
Calf Roping - 42
|
1S. Sat, September 18 2021, 10:00 AM 1.
Corbin Fisher - Ashland, MT
|
2.
Ke'Juan Gaines - Beggs, OK
|
3.
Wacey Real Bird - Garryowen, MT
|
4.
Jacoby Heathershaw - Martin, SD
|
5.
Kenny Glasses - Chinle, AZ
|
6.
Dalton Porch - Kadoka, SD
|
7.
Matthew Heathershaw - Quinn, SD
|
8.
Zane Not Afraid - Lodge Grass, MT
|
2. Sat, September 18 2021, 3:00 PM 1.
Dillon Wickum - South Heart, ND
|
2.
Tristin Dixon - Morley, AB
|
3.
Malachi Pablo - Bloomfield, NM
|
4.
Ty Allen Fischer - Ashland, MT
|
5.
Kee Etsitty Jr. - Chinle, AZ
|
6.
Braydon Boyd - Vander Wagon, NM
|
7.
Seth Whiteclay - Pryor, MT
|
8.
Loren Sam - Chinle, AZ
|
9.
Garrison Begay - Ganado, AZ
|
10.
Rontrey Burkhalter - Muskogee, OK
|
11.
Blaine Mitchell - Chinle, AZ
|
3S. Sun, September 19 2021, 10:00 AM 1.
Joshua Felicia - Wyola, MT
|
2.
Paden Belkham - Blunt, SD
|
3.
Preston Watson - Box Elder, MT
|
4.
Jesse Chase - Mandaree, ND
|
5.
Quinton Inman - Ketchum, OK
|
6.
Marty Watson - Box Elder, MT
|
7.
Brent Belkham - Blunt, SD
|
8.
Tee Jim - Shiprock, NM
|
9.
Eric C. Watson - Box Elder, MT
|
10.
James Arviso - Winslow, AZ
|
11.
Bill Watson - Box Elder, MT
|
4. Sun, September 19 2021, 3:00 PM 1.
Casey Stone - New Town, ND
|
2.
Marvin Tolth - Farmington, NM
|
3.
Collin Johnson - Browning, MT
|
4.
Chops Yazzie - Fort Yates, ND
|
5.
Eric Paul Watson - Box Elder, MT
|
6.
Michael Bates - Tohatchi, NM
|
7.
Troy Crawler - Morley, AB
|
8.
Norman Mitchell - Hulbert, OK
|
9.
Doug Lawrence - Whitehorse, SD
|
10.
Logan Vocu - Ashland, MT
|
11.
Mark Cuny - Porcupine, SD
|
12.
Jeremy Burkhalter - Porter, TX
|
|
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 61
|
1S. Sat, September 18 2021, 10:00 AM 1.
Maelee Heart - Parshall, ND
|
2.
Shaylyn Becenti - Lukachukai, AZ
|
3.
Chantel Tsinigine - Gilbert, AZ
|
4.
Phannette Gray - Ridgeview, SD
|
5.
Chalon Lefebre - Bloomfield, NM
|
6.
Brittany Bird - Cut Bank, MT
|
7.
Brooke Pipkins - Tuttle, OK
|
8.
Chelsea James - Porterville, CA
|
9.
Megan Danks - Mandaree, ND
|
10.
Arianna Jones - Chinle, AZ
|
11.
Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
|
12.
Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
|
13.
Megan Small - Busby, MT
|
14.
Cherish Johnson - Mandaree, ND
|
15.
Kurrie Small - Lodge Grass, MT
|
16.
Charmayne Pickens - Standoff, AB
|
17.
Ciara Lefebre - Bloomfield, NM
|
18.
Bradi Fisher - Scenic, SD
|
19.
Shay Campbell - Valier, MT
|
20.
Erin Jones - Chinle, AZ
|
21.
Kendyl Hutton - Sperry, OK
|
22.
Kaycee Werdel - Chadron, NE
|
23.
Sadie Dale - Halliday, ND
|
2. Sat, September 18 2021, 3:00 PM 1.
Kade Bettelyoun - Pine Ridge, SD
|
2.
Chyana Johnson - Browning, MT
|
3.
Callie Dixon - Morley, AB
|
4.
Reneille Sells - Chinle, AZ
|
5.
Kyla Two Bulls - Lame Deer, MT
|
6.
Heidi Cuny - Buffalo Gap, SD
|
7.
Savannah Fish - Harrah, OK
|
8.
Jc Hawk - Scottsdale, AZ
|
9.
Mindy Fish - Harrah, OK
|
10.
Madisyn Osceola - Okeechobee, FL
|
11.
Kayla Wickum - South Heart, ND
|
12.
Sunni Dixon - Morley, AB
|
3S. Sun, September 19 2021, 10:00 AM 1.
Amy Eagleton - Sallisaw, OK
|
2.
April Pablo - Crown Point, NM
|
3.
Kim R Jim - Shiprock, NM
|
4.
Cedar Jandreau - Kennebec, SD
|
5.
Tomie Peterson - Parade, SD
|
6.
Erin Etsitty - Mulhulland Well, NM
|
7.
Shawntaya Murphy - Tohatchi, NM
|
8.
Kadin Jodie - Churchrock, NM
|
9.
Jocee Louis - Browning, MT
|
10.
Shelby Cuny - Hardin, MT
|
11.
Mercedes Williams - Faith, SD
|
12.
Tessa Goldade - Timber Lake, SD
|
13.
Kesse Deal - Dupree, SD
|
14.
Tatum Ward - Whitehorse, SD
|
4. Sun, September 19 2021, 3:00 PM 1.
Lynelle Etsitty - Fruitland, NM
|
2.
Bailey Chase - Mandaree, ND
|
3.
Kari Jo Lawrence - Whitehorse, SD
|
4.
Keleigh Lee - Fruitland, NM
|
5.
Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
|
6.
Lita Crawler - Morley, AB
|
7.
Rayne Bruised Head - Standoff, AB
|
8.
Sierra Farland - Tonalea, AZ
|
9.
Shausta Blodgett - Amidon, ND
|
10.
Grace Kelly - Bismarck, ND
|
11.
Shelly Vocu - Ashland, MT
|
12.
Kylie Gilbert - Farmington, NM
|
|
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 16
|
2. Sat, September 18 2021, 3:00 PM 1.
Doug Fitzgerald - Babb, MT
|
2.
Montana Barlow - Rock Point, AZ
|
3.
Tom Chee - Denver, CO
|
4.
Leegene Barlow - Rock Point, AZ
|
5.
Tyrus Ashley - Mandaree, ND
|
6.
Seth Longbrake - Milesville, SD
|
7.
Phillip Whiteman - Busby, MT
|
4. Sun, September 19 2021, 3:00 PM 1.
Kaden Deal - Eagle Butte, SD
|
2.
Cole Elshere - Faith, SD
|
3.
Jeremy Meeks - Scenic, SD
|
4.
Cole Pateneaude - Halliday, ND
|
5.
Joe Scott Iii - Madras, OR
|
6.
Bo Tyler Vocu - Ashland, MT
|
7.
Shawn Best Ii - Omak, WA
|
8.
Joe Scott Jr - Madras, OR
|
9.
Kash Deal - Dupree, SD
|
|
Sr. Breakaway - 43
|
1S. Sat, September 18 2021, 10:00 AM 1.
Allen Fisher - Ashland, MT
|
2.
Tronnes Birdinground - Crow Agency, MT
|
3.
Tim Pipkins - Tuttle, OK
|
4.
Hubert Heart Sr. - New Town, ND
|
5.
John Small - Lodge Grass, MT
|
2. Sat, September 18 2021, 3:00 PM 1.
Gilbert Janis - Pine Ridge, SD
|
2.
Allen Cuny - Buffalo Gap, SD
|
3.
Mindy Fish - Harrah, OK
|
4.
Clayton Danks - Mandaree, ND
|
5.
Terry Fischer - Fort Yates, ND
|
6.
Sam Bird - Cut Bank, MT
|
7.
Darcy Dixon - Morley, AB
|
8.
Dusty Lebeaux - Porcupine, SD
|
9.
Everett Hall - New Town, ND
|
10.
Jake Longbrake - Dupree, SD
|
11.
Leon Monroe - Phoenix, AZ
|
12.
Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ
|
3S. Sun, September 19 2021, 10:00 AM 1.
Galen Means - Eagle Butte, SD
|
2.
Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
|
3.
Darryl Boyd - Vanderwagon, NM
|
4.
Robie Inman - Ketchum, OK
|
5.
Darrel Watson - Box Elder, MT
|
6.
Tom Knight - Eagle Butte, SD
|
7.
Fay Jandreau - Highmore, SD
|
8.
Victor Begay - Seba Dalkai, AZ
|
9.
Carl Begay - Leupp, AZ
|
10.
Ralph Williams - Skiatook, OK
|
11.
Terry Tatsey - Browning, MT
|
12.
Kurt Etsicitty - Vanderwagon, NM
|
13.
Myron Heathershaw - Martin, SD
|
14.
Chuck Morgan - Comanche, OK
|
4. Sun, September 19 2021, 3:00 PM 1.
Marty Jandreau - Kennebec, SD
|
2.
Bart Ness - Kennebec, SD
|
3.
Spider Ramone - Hays, MT
|
4.
Lynelle Etsitty - Fruitland, NM
|
5.
Eric C. Watson - Box Elder, MT
|
6.
Marvin Tolth - Farmington, NM
|
7.
Frank Whitecalfe - Garrison, ND
|
8.
Troy Crawler - Morley, AB
|
9.
Robert Bruised Head - Standoff, AB
|
10.
Lynn Williams - Faith, SD
|
11.
Norman Bates - Tohatchi, NM
|
12.
Mark Cuny - Porcupine, SD
|
|
Steer Wrestling - 39
|
2. Sat, September 18 2021, 3:00 PM 1.
Tronnes Birdinground - Crow Agency, MT
|
2.
Lyman Colliflower - Eagle Butte, SD
|
3.
Wacey Real Bird - Garryowen, MT
|
4.
Walker Small - Ashland, MT
|
5.
Ty Allen Fischer - Ashland, MT
|
6.
Cameron Fanning - Olivet, SD
|
7.
Sawyer Strand - Platte, SD
|
8.
Kash Shade - Lethbridge, AB
|
9.
Daycen Hunt - Eagle Butte, SD
|
10.
Jeremiah Jodie - Crownpoint, NM
|
11.
Garrison Begay - Ganado, AZ
|
12.
Truman House - Prewitt, NM
|
3S. Sun, September 19 2021, 10:00 AM 1.
John Colliflower Iv - Cardston, AB
|
2.
Jon Wells - Lethbridge, AB
|
3.
Greg Louis - Browning, MT
|
4.
Brent Belkham - Blunt, SD
|
5.
Joe Wilson - Martin, SD
|
6.
Hollis Jodie - Winslow, AZ
|
7.
Colton Martinez - Sacaton, AZ
|
8.
Doug Fitzgerald - Babb, MT
|
9.
Joe Ross - Rosebud, SD
|
10.
Matt Jodie - Churchrock, NM
|
11.
Sheridan Jodie - Church Rock, NM
|
12.
Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
|
13.
Herbie O'Daniel - Kodoka, SD
|
14.
Tyler John Byrne - Martin, SD
|
15.
Quinton Inman - Ketchum, OK
|
4. Sun, September 19 2021, 3:00 PM 1.
Michael Bates - Tohatchi, NM
|
2.
Collin Johnson - Browning, MT
|
3.
Jordan Wiseman - El Reno, OK
|
4.
Dakota Giesbrecht - Standoff, AB
|
5.
Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD
|
6.
Wyatt Knight - Eagle Butte, SD
|
7.
Chops Yazzie - Fort Yates, ND
|
8.
Casey Stone - New Town, ND
|
9.
Jeremy Burkhalter - Porter, TX
|
10.
Trayer Schmidt - White River, SD
|
11.
Tuck Johnson - Browning, MT
|
12.
Colby Stufflebean - McAlester, OK
|
|
Team Penning - 0
Team Roping - 93
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 10
|
2. Sat, September 18 2021, 3:00 PM 1.
Riggin Wimberley - Manderson, SD
|
2.
Robbie Johnson - Chinle, AZ
|
3.
Drekell Johnson - Chinle, AZ
|
4.
Kolt Tom - Lupton, AZ
|
4. Sun, September 19 2021, 3:00 PM 1.
Wynn Lawrence - White Horse, SD
|
2.
Hazin Schmidt - White River, SD
|
3.
Logan Vocu - Ashland, MT
|
4.
Tyin Mowery - Manderson, SD
|
5.
Wawa Ben - Peridot, AZ
|
6.
Rhone Schmidt - White River, SD
|
|
Jr. Breakaway - 38
|
1S. Sat, September 18 2021, 10:00 AM 1.
Kelsey Gillin - Ronan, MT
|
2.
Hanson King - Crownpoint, NM
|
3.
Brooke Pipkins - Tuttle, OK
|
4.
Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
|
5.
Krista Tsingine-Yazzie - Fruitland, NM
|
6.
Nick Three Irons - Lodge Grass, MT
|
7.
Dalton Porch - Kadoka, SD
|
8.
Janae Wagner - Crownpoint, NM
|
2. Sat, September 18 2021, 3:00 PM 1.
Curtis Pretty On Top - Hardin, MT
|
2.
Bailey Three Irons - Crow Agency, MT
|
3.
Robbie Johnson - Chinle, AZ
|
4.
Riggin Wimberley - Manderson, SD
|
5.
Hadley Not Afraid - Hays, MT
|
6.
Shannoah Danks - Mandaree, ND
|
7.
Rowdy Martin - Hayes, SD
|
8.
Shilah Williams - Tuba City, AZ
|
9.
Tommie Kay Martin - Hayes, SD
|
10.
Jocelyn Co'Nei'Sen'Ney - Sacaton, AZ
|
11.
Aarianna Henry - Box Elder, MT
|
3S. Sun, September 19 2021, 10:00 AM 1.
Martin Watson - Box Elder, MT
|
2.
Paden Belkham - Blunt, SD
|
3.
Tayzen Cummings - Henryetta, OK
|
4.
Twister Jim - Shiprock, NM
|
5.
Kadin Jodie - Churchrock, NM
|
6.
Talan Cummins - Lodge Grass, MT
|
7.
Jett Turner - Vinita, OK
|
4. Sun, September 19 2021, 3:00 PM 1.
Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
|
2.
Logan Vocu - Ashland, MT
|
3.
Tyin Mowery - Manderson, SD
|
4.
Rosalinda Ben - Peridot, AZ
|
5.
Autumn Farland - Tonalea, AZ
|
6.
Kayen Armajo - Lodge Grass, MT
|
7.
Hazin Schmidt - White River, SD
|
8.
Rhone Schmidt - White River, SD
|
9.
Wawa Ben - Peridot, AZ
|
10.
Wynn Lawrence - White Horse, SD
|
11.
Keegan Dee - Mandaree, ND
|
12.
Bailey Chase - Mandaree, ND
|
|
Jr. Barrel Racing - 35
|
1S. Sat, September 18 2021, 10:00 AM 1.
Kali Young - Dupree, SD
|
2.
Krista Tsingine-Yazzie - Fruitland, NM
|
3.
Kayclynn Young - Dupree, SD
|
4.
Peyton Porch - Kadoka, SD
|
5.
Tristin Small - Ashland, MT
|
6.
Bailey Nelson - Hardin, MT
|
7.
Brooke Pipkins - Tuttle, OK
|
8.
Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
|
9.
Kinzie Small - Ashland, MT
|
10.
Lacey Parrish - Kirtland, NM
|
11.
Delaney Rose Fisher - Ashland, MT
|
2. Sat, September 18 2021, 3:00 PM 1.
Aarianna Henry - Box Elder, MT
|
2.
Shannoah Danks - Mandaree, ND
|
3.
Riata Wimberley - Manderson, SD
|
4.
Ava German - Peever, SD
|
5.
Bailey Three Irons - Crow Agency, MT
|
6.
Maddey Clary - Ronan, MT
|
7.
Nevaeh Little Bear - Cochrane, AB
|
8.
Tommie Kay Martin - Hayes, SD
|
9.
Gabriyelle Irving - Pierre, SD
|
10.
Addy Bowen - Scenic, SD
|
11.
Kyra Teehee - Oktaha, OK
|
12.
Hadley Not Afraid - Hays, MT
|
4. Sun, September 19 2021, 3:00 PM 1.
Lexie Crawler - Morley, AB
|
2.
Bailey Chase - Mandaree, ND
|
3.
Jernie Roper - Oktaha, OK
|
4.
Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
|
5.
Maddie Lou Gray - Ridgeview, SD
|
6.
Fallon Real Bird - Garryowen, MT
|
7.
Aryzona Cummings - Henryetta, OK
|
8.
Paytin Johnson - Kyle, SD
|
9.
Kennedy McLellan - Dupree, SD
|
10.
Jo Jo Fischer - Manderson, SD
|
11.
Rosalinda Ben - Peridot, AZ
|
12.
Kelsey Gillin - Ronan, MT
|
|
SRTR - 39
Steer Roping - 0
|