Lower Brule, SD
Bareback - 2
3. Sat, August 14 2021, 1:00 PM
1.
Jhett Knight - Pine Ridge, SD
2. Hunter Big Eagle - Harrold, SD
Barrel Racing - 26
1S. Fri, August 13 2021, 9:00 AM
1.
Heather Bosse - Cogswell, ND
2. Raelin Jurgens - Parker, SD
3. Tammy Watson - Mitchell, SD
4. Karissa Rayhill - Torrington, WY
5. Sierra McGregor - Canistota, SD
6. Hallie Fulton - Miller, SD
7. D'Ann Gehlsen - Mission, SD
2. Fri, August 13 2021, 2:00 PM
1.
Kailee Webb - Isabel, SD
2. Cheyenne Carroll - Harrold, SD
3. Jacey Camac - Kimball, SD
4. Victoria Blatchford - Brookings, SD
5. Jazmyn Longbrake - Faith, SD
6. Kaylee Williams - Faith, SD
7. Taylor McGregor - Canistota, SD
8. Lacey Juelfs - Buffalo, SD
3. Sat, August 14 2021, 1:00 PM
1.
Raylee Fagerhaug - Wessington Springs, SD
2. Sage Kohr - Gillette, WY
3. Callie Aamot - Desmet, SD
4. Kassidy Peters - Brookings, SD
5. Becky Amio - Blunt, SD
6. Becky Barry - Belle Fourche, SD
7. Ava German - Peever, SD
8. Dale Forman - Ree Heights, SD
9. Cydney Peterson - Minot, ND
10. Ryen Sheppick - Pierre, SD
11. Lynn Kohr - Gillette, WY
Bull Riding - 6
2. Fri, August 13 2021, 2:00 PM
1.
Kyle Hapney - Harrold, SD
2. Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
3. Sat, August 14 2021, 1:00 PM
1.
Riley Laplante - Dupree, SD
2. Willard Laplante - Dupree, SD
3. Jhett Knight - Pine Ridge, SD
4. Xavian Laplante - Eagle Butte, SD
Calf Roping - 14
1S. Fri, August 13 2021, 9:00 AM
1.
Stratton Kohr - Gillette, WY
2. Rio Nutter - Rapid City, SD
2. Fri, August 13 2021, 2:00 PM
1.
Beau Dean - Platte, SD
2. Paden Belkham - Blunt, SD
3. TY Moser - Volga, SD
4. Reece Ullerich - Humboldt, SD
3. Sat, August 14 2021, 1:00 PM
1.
Brock Belkham - Flandreau, SD
2. Dillon Sackett - Alcester, SD
3. John Thelen - Sioux Falls, SD
4. Brayden Price - Red Owl, SD
5. Troy Wilcox - Red Owl, SD
6. Myles Kenzy - Iona, SD
7. Lee Sivertsen - Ree Heights, SD
8. Trey Young - Dupree, SD
Goat Tying - 15
1S. Fri, August 13 2021, 9:00 AM
1.
Karissa Rayhill - Torrington, WY
2. Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
3. Joey Carley - Philip, SD
4. Sarah Vos - Caputa, SD
5. Timber Ann Kelly - Gardendale, TX
6. Layni Stevens - Saint Lawrence, SD
7. Lainee Schonebaum - Burke, SD
2. Fri, August 13 2021, 2:00 PM
1.
Jayda Tibbs - Ft. Pierre, SD
2. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
3. Madison Moody - Letcher, SD
3. Sat, August 14 2021, 1:00 PM
1.
Shea Husted - Harrold, SD
2. Haley Husted - Harrold, SD
3. Dale Forman - Ree Heights, SD
4. Raylee Fagerhaug - Wessington Springs, SD
5. Cashae McGee - Rhame, ND
Ladies Breakaway - 35
1S. Fri, August 13 2021, 9:00 AM
1.
Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
2. Hallie Fulton - Miller, SD
3. Sarah Vos - Caputa, SD
4. Layni Stevens - Saint Lawrence, SD
5. Timber Ann Kelly - Gardendale, TX
6. Lainee Schonebaum - Burke, SD
7. Joey Carley - Philip, SD
8. Keisha Rayhill - Martin, SD
9. Josey Poppens - Larchwood, IA
10. Tatum Carey - Huron, SD
11. Tierny Hamlin - Highmore, SD
12. Karissa Rayhill - Torrington, WY
13. Jennifer Gale - Hartford, SD
2. Fri, August 13 2021, 2:00 PM
1.
Jayda Tibbs - Ft. Pierre, SD
2. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
3. Kaylee Williams - Faith, SD
4. Jentri Hurlburt - Arcadia, NE
5. Hanna Hostutler - Midland, SD
6. Cheyenne Carroll - Harrold, SD
7. Carole Hollers - Sturgis, SD
8. Jenny Belkham - Blunt, SD
9. Sydney Hollenbeck - Winner, SD
10. Hanna Schmidt - Keldron, SD
11. Syerra Christensen - Kennebec, SD
12. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
13. Jessica Hemphill - Rapid City, SD
14. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
3. Sat, August 14 2021, 1:00 PM
1.
Holly Oftedahl - Brookings, SD
2. Sage Kohr - Gillette, WY
3. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
4. Jessica Magilke - Solen, ND
5. Ryen Sheppick - Pierre, SD
6. Jazz McGirr - Huron, SD
7. Dale Forman - Ree Heights, SD
8. Shea Husted - Harrold, SD
Mixed Team Roping - 14
2. Fri, August 13 2021, 2:00 PM
1.
Jolene Loiseau - Flandreau, SD & Dylan Hart - Flandreau, SD
2. Jayla Reed - Faith, SD & Ty Spickelmier - Faith, SD
3. Syerra Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
4. Hanna Schmidt - Keldron, SD & Rory Brown - Edgemont, SD
5. Hanna Hostutler - Midland, SD & Jesse Hostutler - Midland, SD
6. Kaylee Williams - Faith, SD & Dalton Moore - Lower Brule, SD
7. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD & Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
8. Cedar Jandreau - Kennebec, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
9. Jentri Hurlburt - Arcadia, NE & Clayton Symons - Mitchell, NE
3. Sat, August 14 2021, 1:00 PM
1.
Brett Wilcox - Red Owl, SD & Melissa Wilcox - Red Owl, SD
2. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Wroper Kosel - Leola, SD
3. Alex Hale - Union Center, SD & Tee Hale - Union Center, SD
4. Tanielle Arneson - Enning, SD & Tarin Arneson - Red Owl, SD
5. Kassidy Peters - Brookings, SD & Tucker Rozell - Brookings, SD
Saddle Bronc - 4
2. Fri, August 13 2021, 2:00 PM
1.
Cooper West - Philip, SD
2. Kyle Hapney - Harrold, SD
3. Sat, August 14 2021, 1:00 PM
1.
John Thelen - Sioux Falls, SD
2. Jhett Knight - Pine Ridge, SD
Sr. Breakaway - 27
1S. Fri, August 13 2021, 9:00 AM
1.
Chuck Hamlin - Highmore, SD
2. John Hoven - McLaughlin, SD
3. Blaine Carey - Huron, SD
4. Bogie Webb - Volin, SD
5. Steve Klein - Sioux Falls, SD
6. Barry Knippling - Chamberlain, SD
7. Ross Weintjes - Mound City, SD
8. Chuck Nelson - Hartford, SD
9. Scott Vandenberg - Sioux Falls, SD
10. Shawn Carey - Huron, SD
11. Darren Lammers - Chancellor, SD
12. Bart Ness - Kennebec, SD
2. Fri, August 13 2021, 2:00 PM
1.
Fay Jandreau - Highmore, SD
2. Lynn McNenny - Sturgis, SD
3. Mark Schumacher - Wolsey, SD
4. Glen Hostutler - Midland, SD
5. JB Lord - Aurora, SD
6. Kirk Ford - Sturgis, SD
7. Scott Hollenbeck - Winner, SD
8. Marty Jandreau - Kennebec, SD
3. Sat, August 14 2021, 1:00 PM
1.
Chad Hetzel - Lemmon, SD
2. Dean Moncur - Piedmont, SD
3. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
4. Tim Nelson - Midland, SD
5. Gary Zilverberg - Holabird, SD
6. Jim Hale - White Owl, SD
7. Gerald German - Peever, SD
Steer Wrestling - 16
1S. Fri, August 13 2021, 9:00 AM
1.
Brent Woodward - Dupree, SD
2. Sawyer Strand - Platte, SD
2. Fri, August 13 2021, 2:00 PM
1.
Daycen Hunt - Ridgeview, SD
2. Tevin Cowan - Harrold, SD
3. Jason Hapney - Harrold, SD
4. Lucas Camac - Kimball, SD
5. Tate Petrak - Martin, SD
6. Denton Good - Long Valley, SD
7. Clint Nelson - Philip, SD
8. Miles Spickelmier - Buffalo, SD
3. Sat, August 14 2021, 1:00 PM
1.
Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD
2. Tee Hale - Union Center, SD
3. Brett Wilcox - Red Owl, SD
4. Tegun Spring - Enning, SD
5. Ty Hale - Union Center, SD
6. Jace Christiansen - Sioux Falls, SD
Team Penning - 14
1S. Fri, August 13 2021, 9:00 AM
1.
Larry Fossum - Hartford, SD & Mike Austin - Centerville, SD & Harold Fischer -
2. Daryl Hammerstrom - Davis, SD & Terry Trower - Dell Rapids, SD & Bogie Webb -
3. Joe Skibinski - Sioux Falls, SD & Mark Braunschmidt - Garreston, SD & Anna Braunschmidt -
4. Paul Borgmann - White Lake, SD & Colin Borgmann - White Lake, SD & John Havranek -
5. Tom Jurgens - Parker, SD & Tammi Jurgens - Parker, SD & Raelin Jurgens -
6. David Horn - Piedmont, SD & Randy Olson - Harrisburg, SD & Kerry Horn -
7. Gary Garbe - Alpena, SD & Mick Varilek - Geddes, SD & Chuck Nelson -
8. Scott Vandenberg - Sioux Falls, SD & Leon Baier - Mitchell, SD & Tucker Ashley -
9. Doni Zeller - Reliance, SD & Sydney Zeller - Reliance, SD & Wally Bakke -
10. Jim Dunkelberger - Sioux Falls, SD & Leslie Dunkelberger - Sioux Falls, SD & Robert Runge -
11. Mary Pat Fawcett - Ree Heights, SD & Lennie Steffen - Colome, SD & Lane Fawcett -
12. Heather Bosse - Cogswell, ND & Tom Varilek - Geddes, SD & John Dean -
13. Steve Klein - Sioux Falls, SD & Tom Jones - Sioux Falls, SD & Brad Nesteine -
14. Bryan Runge - Tea, SD & Tara Thompson - Sioux Falls, SD & Robert Devitt -
Team Roping - 27
1S. Fri, August 13 2021, 9:00 AM
1.
Dylan McGregor - Salem, SD & Tyler Mcgregor - Canistota, SD
2. Bart Ness - Kennebec, SD & Darren Lammers - Chancellor, SD
3. Layne Carson - Grassy Butte, ND & Elliot Gourneau - Kennebec, SD
4. Ross Weintjes - Mound City, SD & Tracer Olson - White River, SD
2. Fri, August 13 2021, 2:00 PM
1.
Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Daycen Hunt - Ridgeview, SD
2. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
3. Lucas Camac - Kimball, SD & Fay Jandreau - Highmore, SD
4. Shaw Loiseau - Colman, SD & Dylan Hart - Flandreau, SD
5. Cameron Jensen - Bingham, NE & Clayton Symons - Mitchell, NE
6. Teagan Gourneau - Presho, SD & Tyson Floyd - Presho, SD
7. Donny Moore - Lower Brule, SD & Dalton Moore - Lower Brule, SD
8. Glen Hostutler - Midland, SD & Jesse Hostutler - Midland, SD
9. Jace Ullerich - Humboldt, SD & Reece Ullerich - Humboldt, SD
10. Blair Lammers - Hermosa, SD & Bryan Lemmon - Torrington, WY
11. JB Lord - Aurora, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
12. Marty McPherson - Piedmont, SD & Ty Spickelmier - Faith, SD
13. Cameron Irwin - Edgemont, SD & Rory Brown - Edgemont, SD
3. Sat, August 14 2021, 1:00 PM
1.
Tim Nelson - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
2. Blasé Steffen - Gregory, SD & Riley Hannum - Ft. Pierre, SD
3. Jim McGregor - Salem, SD & Jeremy Mcgregor - Salem, SD
4. Tarin Arneson - Red Owl, SD & Brayden Price - Red Owl, SD
5. Trevor Olson - Mud Butte, SD & Sam Huffman - Lemmon, SD
6. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
7. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD & Dean Moncur - Piedmont, SD
8. TY Hale - Union Center, SD & Tee Hale - Union Center, SD
9. Wroper Kosel - Leola, SD & Wyett Magilke - Solen, ND
10. Chasyn Ystaas - Dickinson, ND & Chad Ystaas - Dickinson, ND
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0