Isabel, SD
Bareback - 3
3. Sun, August 08 2021, 6:00 PM
1.
Chad Phipps - Hermosa, SD
2. Colton Shelley - Newell, SD
3. Jhett Knight - Pine Ridge, SD
Barrel Racing - 64
1. Sat, August 07 2021, 6:00 PM
1.
Megan Vanliere - Pierre, SD
2. D'Ann Gehlsen - Mission, SD
3. Tera Moody - Letcher, SD
4. Natalie Veit - Dupree, SD
5. Christy Willert - Kadoka, SD
6. Laura O'Leary - Timber Lake, SD
7. Aubree Stevens - Dupree, SD
8. Stephanie Curtis - Fruitdale, SOUTH DAKOTA
9. Amanda Lundquist - Golden Valley, ND
10. Layni Stevens - Saint Lawrence, SD
11. Becky Barry - Belle Fourche, SD
12. Ava German - Peever, SD
13. Sydney Theobald - Ft. Pierre, SD
14. Bobbi Grann - Flandreau, SD
2S. Sun, August 08 2021, 8:00 AM
1.
Callie Robinson - Moorcroft, WY
2. Sarah Rose - Volga, SD
3. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
4. Melissa Morris - Pierre, SD
5. Karly Bang - Killdeer, ND
6. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
7. Arina Haugen - Sturgis, SD
8. Landry Haugen - Sturgis, SD
9. Kailyn Groves - Faith, SD
10. Taylor Hanson - St. Onge, SD
11. Lana Rau - Mobridge, SD
12. Jane Burke - Newell, SD
13. Jenna Humble - Mud Butte, SD
14. Joey Carley - Philip, SD
15. Sidni Ferguson - Dupree, SD
16. Kari Addison - New Underwood, SD
17. Brandy Holzer - Mobridge, SD
18. Shyanne Howell - Belle Fourche, SD
19. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
20. Wanda Brown - Edgemont, SD
21. Ryleigh Hauer - Scottsbluff, NE
22. Tomi Bradford - Selby, SD
23. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
24. Cashae McGee - Rhame, ND
25. Tessa Caspers - New Underwood, SD
26. Karli Verhulst - Reva, SD
27. Taylor Engesser - Spearfish, SD
28. Britta Thiel - Belle Fourche, SD
29. Becky Amio - Blunt, SD
30. Rickie Engesser - Spearfish, SD
31. Jordan Hanson - Belle Fourche, SD
32. Katie Dibbern - Interior, SD
33. Lanay Dale - Timber Lake, SD
34. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
35. Courtney Tope - Buffalo, SD
36. Summer Kosel - Glenham, SD
3. Sun, August 08 2021, 6:00 PM
1.
Sydney Maher - Timber Lake, SD
2. Kristi Alley - Isabel, SD
3. Sage Kohr - Gillette, WY
4. Brelan Maher - Isabel, SD
5. Lynn Kohr - Gillette, WY
6. Heather Bosse - Cogswell, ND
7. Macy Schiley - Meadow, SD
8. Kailee Webb - Isabel, SD
9. Cydney Peterson - Minot, ND
10. Hallie Fulton - Miller, SD
11. Brandee Wardell - Buffalo, SD
12. Krystal Dorsey - Isabel, SD
13. Kenlea Heck - Isabel, SD
14. Jaymi Meeks - Lantry, SD
Bull Riding - 22
1. Sat, August 07 2021, 6:00 PM
1.
Chazz Gabe - Timber Lake, SD
2. Kyle Hapney - Harrold, SD
3. Carter Tisdall - Selby, SD
4. William Knight - Dupree, SD
5. KT Burgee - Eagle Butte, SD
6. Xavian Laplante - Eagle Butte, SD
7. Slater Ducheneaux - Timber Lake, SD
8. Rylee Knight - Dupree, SD
9. Austin Pateneande - Timber Lake, SD
10. Thane Keller - Timber Lake, SD
3. Sun, August 08 2021, 6:00 PM
1.
Hudson Johnson - Kadoka, SD
2. Reece Reder - Belle Fourche, SD
3. Cash Schiley - Meadow, SD
4. Zach Faehnrich - Mobridge, SD
5. Hadley Joens - Eagle Butte, SD
6. Jhett Knight - Pine Ridge, SD
7. Thomas Dryer - Selby, SD
8. Dylan Bradford - Selby, SD
9. Lane Miller - Bowdle, SD
10. Wacey Ferguson - Hermosa, SD
11. D'Angelo Garduna - Belle Fourche, SD
12. Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
Calf Roping - 27
1. Sat, August 07 2021, 6:00 PM
1.
Lan Furher - Belle Fourche, SD
2. Rio Nutter - Rapid City, SD
3. Riley Routier - Buffalo, SD
2S. Sun, August 08 2021, 8:00 AM
1.
Chandler Comfort - Elwood, NE
2. Bodi Mattson - Sturgis, SD
3. Troy Wilcox - Red Owl, SD
4. Weston Mills - Gillette, WY
5. Tanner McInerney - Alzada, MT
6. Tyler Thiel - Belle Fourche, SD
7. Wyatt Treeby - Hecla, SD
8. Doug Lawrence - White Horse, SD
9. Tanner Fite - Hermosa, SD
10. Cole Robinson - Moorcroft, WY
11. Brayden Price - Red Owl, SD
12. Jason Lawrence - Washburn, ND
13. Logan Murphy - Alzada, MT
14. Newt Bruley - Willow Lake, SD
3. Sun, August 08 2021, 6:00 PM
1.
TY Moser - Volga, SD
2. Brock Belkham - Flandreau, SD
3. Chance Derner - New Underwood, SD
4. Collin Palmer - Bison, SD
5. John Thelen - Sioux Falls, SD
6. Sam Larson - Prairie City, SD
7. Jess Woodward - Dupree, SD
8. Stratton Kohr - Gillette, WY
9. Rafe Wientjes - Onida, SD
10. Sterling Lee - Rhame, ND
Goat Tying - 17
1. Sat, August 07 2021, 6:00 PM
1.
Karissa Rayhill - Torrington, WY
2. Layni Stevens - Saint Lawrence, SD
2S. Sun, August 08 2021, 8:00 AM
1.
Joey Carley - Philip, SD
2. Karli Verhulst - Reva, SD
3. Rickie Engesser - Spearfish, SD
4. Sidni Ferguson - Dupree, SD
5. Kailyn Groves - Faith, SD
6. Madison Rotenberger - Ludlow, SD
7. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
8. Landry Haugen - Sturgis, SD
9. Natalie Leisinger - Recluse, WY
10. Courtney Tope - Buffalo, SD
11. Timber Ann Kelly - Gardendale, TX
12. Cashae McGee - Rhame, ND
3. Sun, August 08 2021, 6:00 PM
1.
Opal Harkins - Deadwood, SD
2. Macy Schiley - Meadow, SD
3. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
Ladies Breakaway - 88
1. Sat, August 07 2021, 6:00 PM
1.
Ava German - Peever, SD
2. Amy Johnson - Reva, SD
3. Caitlyn Olson - Buffalo, SD
4. Sydney Theobald - Ft. Pierre, SD
5. Keisha Rayhill - Martin, SD
6. Jacque Peterson - Isabel, SD
7. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
8. Layni Stevens - Saint Lawrence, SD
9. Megan Marone - Pukwana, SD
10. Laura Hunt - Ridgeview, SD
11. Wacey Brown - Piedmont, SD
12. Patty Jo Burress - Isabel, SD
13. Tatum Carey - Huron, SD
14. Anna Mae Rosencranz - Belle Fourche, SD
15. Josi Stevens - Saint Lawrence, SD
16. Kaycee Monnens - Hulett, WY
17. Karissa Rayhill - Torrington, WY
18. Tayla Thorstenson - Eagle Butte, SD
19. Natalie Veit - Dupree, SD
2S. Sun, August 08 2021, 8:00 AM
1.
Brooklyn Berg - Mandan, ND
2. Callie Robinson - Moorcroft, WY
3. Kiarra Reiss - Dickinson, ND
4. Rebbekah Nottestad - Mandan, ND
5. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
6. Kristy Lawrence - Washburn, ND
7. Savana Johnston - Elm Springs, SD
8. Kelly Vetter - Flasher, ND
9. Shelby Massie - Holabird, SD
10. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
11. Jaicee Williams - Wall, SD
12. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
13. Rickie Engesser - Spearfish, SD
14. Whitney Knippling - Whitewood, SD
15. Sidni Ferguson - Dupree, SD
16. Karly Bang - Killdeer, ND
17. Kristen Lawrence - Eagle Butte, SD
18. Timber Ann Kelly - Gardendale, TX
19. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
20. Carole Hollers - Sturgis, SD
21. Corey Hart - Mobridge, SD
22. Lacey Hewitt - Whitewood, SD
23. Devin Robinson - Moorcroft, WY
24. Brooke Worman - Sheridan, WY
25. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
26. Courtney Peters - Hot Springs, SD
27. Kailyn Groves - Faith, SD
28. Joey Carley - Philip, SD
29. Kassidy Caspers - New Underwood, SD
30. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
31. Madison Rotenberger - Ludlow, SD
32. Taylor Engesser - Spearfish, SD
33. Tierny Hamlin - Highmore, SD
34. Arina Haugen - Sturgis, SD
35. Hannah Schmidt - Keldron, SD
36. Reann Crane - Whitewood, SD
37. Courtney Tope - Buffalo, SD
38. Jessica Magilke - Solen, ND
39. Jaelyn Wendt - Newell, SD
40. Haley Brown - Porcupine, SD
41. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
42. Bailey Berg - Mandan, ND
43. Randa Clabaugh - Arvada, WY
44. Syerra Christensen - Kennebec, SD
45. Bailie Donner - Morristown, SD
46. Madison Young - Mandan, ND
47. Kayla Hemmingson - Brookings, SD
48. Tessa Caspers - New Underwood, SD
49. Kari Jo Lawrence - White Horse, SD
50. Kayla Spickelmier - Buffalo, SD
51. Haley Vollmer - Wing, ND
52. Landry Haugen - Sturgis, SD
3. Sun, August 08 2021, 6:00 PM
1.
Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
2. Sage Kohr - Gillette, WY
3. Tessa Goldade - Timber Lake, SD
4. Hallie Fulton - Miller, SD
5. Sierra Lee - Rhame, ND
6. Racquel Wientjes - Opal, SD
7. Shanna Gebhardt - Timber Lake, SD
8. Cassidy Schuelke - Opal, SD
9. Brooklyn Hanson - Faith, SD
10. Bailey Peterson - Dupree, SD
11. Hanna Hostutler - Midland, SD
12. Opal Harkins - Deadwood, SD
13. Sadie Podzimek - Ludlow, SD
14. Taryn Sippel - Box Elder, SD
15. Ella Sander - Buffalo, SD
16. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
17. Meza Ham - Shadehill, SD
Mixed Team Roping - 35
1. Sat, August 07 2021, 6:00 PM
1.
Laura Hunt - Ridgeview, SD & Kanton Hunt - Ridgeview, SD
2. Cedar Jandreau - Kennebec, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
3. Sage Burress - Isabel, SD & Patty Jo Burress - Isabel, SD
4. Zane Rosencranz - Belle Fourche, SD & Anna Mae Rosencranz - Belle Fourche, SD
5. Amy Johnson - Reva, SD & Brad Johnson - Reva, SD
6. Tera Moody - Letcher, SD & Myles Cuka - Letcher, SD
7. Megan Marone - Pukwana, SD & Dave Marone - Pukwana, SD
2S. Sun, August 08 2021, 8:00 AM
1.
Neal Engesser - Spearfish, SD & Taylor Engesser - Spearfish, SD
2. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD & Nevada Berquist - Watford City, ND
3. Brooke Howell - Belle Fourche, SD & Riley Curuchet - Kaycee, WY
4. Tanielle Arneson - Enning, SD & Tarin Arneson - Red Owl, SD
5. Whitney Knippling - Whitewood, SD & Allen Auer - Whitewood, SD
6. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
7. Hannah Schmidt - Keldron, SD & Rory Brown - Edgemont, SD
8. Haley Brown - Porcupine, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
9. Randa Clabaugh - Arvada, WY & Brent Mcinerney - Alzada, MT
10. Alex Hale - Union Center, SD & Tee Hale - Union Center, SD
11. Taylor Hanson - St. Onge, SD & Chandler Comfort - Elwood, NE
12. Brett Wilcox - Red Owl, SD & Melissa Wilcox - Red Owl, SD
13. Rickie Engesser - Spearfish, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
14. Ashly Price - Faith, SD & Coley Nicholls - Kinnear, WY
15. Kelsey McDaniel - Midland, SD & Tucker Mcdaniel - Midland, SD
16. Devin Robinson - Moorcroft, WY & Cole Robinson - Moorcroft, WY
17. Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
18. Callie Robinson - Moorcroft, WY & Jon Peterson - Belle Fourche, SD
19. Jayla Reed - Faith, SD & Ty Spiklemier - Faith, SD
20. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Wroper Kosel - Leola, SD
21. Syerra Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
22. Shayla Howell - Belle Fourche, SD & Guy Howell - Belle Fourche, SD
3. Sun, August 08 2021, 6:00 PM
1.
Hanna Hostutler - Midland, SD & Glen Hostutler - Midland, SD
2. Cassidy Schuelke - Opal, SD & Wyatt Schuelke - Opal, SD
3. Denise Nelson - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
4. Sterling Lee - Rhame, ND & Opal Harkins - Deadwood, SD
5. Tessa Goldade - Timber Lake, SD & Jd Enright - Timber Lake, SD
6. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD & Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
Saddle Bronc - 13
1. Sat, August 07 2021, 6:00 PM
1.
Cole Pateneaude - Golden Valley, ND
2. Kash Deal - Faith, SD
3. Kyle Hapney - Harrold, SD
3. Sun, August 08 2021, 6:00 PM
1.
Wyatt Schuelke - Opal, SD
2. Jeremy Meeks - Scenic, SD
3. Kaden Deal - Eagle Butte, SD
4. Teigan Clark - Meadow, SD
5. Jhett Knight - Pine Ridge, SD
6. Cade Costello - Newell, SD
7. Traylin Martin - Faith, SD
8. Seth Longbrake - Milesville, SD
9. John Thelen - Sioux Falls, SD
10. Clint Donaldson - Sturgis, SD
Sr. Breakaway - 31
1. Sat, August 07 2021, 6:00 PM
1.
Lynn McNenny - Sturgis, SD
2. Les Haugen - Alexander, ND
3. Scott Vandenberg - Sioux Falls, SD
4. Dave Marone - Pukwana, SD
5. Marty Jandreau - Kennebec, SD
6. Chad Hetzel - Lemmon, SD
7. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
8. Blaine Carey - Huron, SD
9. Shawn Carey - Huron, SD
10. Tim Bernstein - Faith, SD
2S. Sun, August 08 2021, 8:00 AM
1.
Lyle Wilcox - Red Owl, SD
2. Steve Klein - Sioux Falls, SD
3. Chuck Hamlin - Highmore, SD
4. Neal Engesser - Spearfish, SD
5. Gary Zilverberg - Holabird, SD
6. Gerald McInerney - Sundance, WY
7. JB Lord - Aurora, SD
8. Arlyn Lawrence - Mobridge, SD
9. Jim Hale - White Owl, SD
10. Mike McInerney - Sundance, WY
11. Mark Schumacher - Wolsey, SD
3. Sun, August 08 2021, 6:00 PM
1.
Terry Fischer - Ft Yates, ND
2. Tim Nelson - Midland, SD
3. Glen Hostutler - Midland, SD
4. Lynn Williams - Faith, SD
5. John Hoven - McLaughlin, SD
6. Kirk Ford - Sturgis, SD
7. Fay Jandreau - Highmore, SD
8. Darren Lammers - Chancellor, SD
9. Jake Longbrake - Dupree, SD
10. Jeff Nelson - Philip, SD
Steer Wrestling - 32
1. Sat, August 07 2021, 6:00 PM
1.
Daycen Hunt - Ridgeview, SD
2. Wyatt Knight - Dupree, SD
3. Jason Hapney - Harrold, SD
4. Denton Good - Long Valley, SD
5. Sam Olson - Buffalo, SD
6. Brad Johnson - Reva, SD
7. Del Day - Morristown, SD
8. Grey Gilbert - Buffalo, SD
2S. Sun, August 08 2021, 8:00 AM
1.
Victor Dennis - Philip, SD
2. Tegun Spring - Enning, SD
3. Carson Johnston - Elm Springs, SD
4. Brayden Burrus - Rapid City, SD
5. Cyler Dowling - Newell, SD
6. Brent Woodward - Dupree, SD
7. Nathan Bradford - Selby, SD
8. Sawyer Strand - Platte, SD
9. Logan Lemmel - Whitewood, SD
10. Tee Hale - Union Center, SD
11. Brett Wilcox - Red Owl, SD
12. Kody Woodward - Dupree, SD
13. Jace Christiansen - Sioux Falls, SD
14. Ty Hale - Union Center, SD
15. Miles Spickelmier - Buffalo, SD
3. Sun, August 08 2021, 6:00 PM
1.
Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD
2. Clint Nelson - Philip, SD
3. Jeremy Stadheim - Reeder, ND
4. Landon Sivertsen - Ree Heights, SD
5. Casey Olson - Prairie City, SD
6. Seth Shorb - Hermosa, SD
7. Sterling Lee - Rhame, ND
8. Lucas Camac - Kimball, SD
9. Rowdy Benson - Morristown, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 43
1. Sat, August 07 2021, 6:00 PM
1.
Laine Isaak - Dodge, ND & Tommy Hall - Dunn Center, ND
2. Logan Olson - Flandreau, SD & Matt Kasner - Cody, NE
3. Jeremy Ferguson - Eagle Butte, SD & Daycen Hunt - Ridgeview, SD
4. Lan Furher - Belle Fourche, SD & Zane Rosencranz - Belle Fourche, SD
5. JJ Hunt - Ridgeview, SD & Colt Peterson - Isabel, SD
6. Rio Nutter - Rapid City, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
7. Kanton Hunt - Ridgeview, SD & Trevor Lorenz - Eagle Butte, SD
8. Sage Burress - Isabel, SD & Hayes Burress - Isabel, SD
2S. Sun, August 08 2021, 8:00 AM
1.
Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
2. Marty McPherson - Piedmont, SD & Ty Spiklemier - Faith, SD
3. TY Hale - Union Center, SD & Tee Hale - Union Center, SD
4. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Jade Nelson - Midland, SD
5. Tarin Arneson - Red Owl, SD & Brayden Price - Red Owl, SD
6. Cameron Irwin - Edgemont, SD & Rory Brown - Edgemont, SD
7. Sam Huffman - Lemmon, SD & Jesse Dale - Timber Lake, SD
8. Braden Pirrung - Hartford, SD & Coley Nicholls - Kinnear, WY
9. Tegan Fite - Hermosa, SD & Tanner Fite - Hermosa, SD
10. Luis Lahoz - Stephenville, TX & Jace Engesser - Spearfish, SD
11. Nevada Berquist - Watford City, ND & Chandler Comfort - Elwood, NE
12. Jason Lawrence - Washburn, ND & Doug Lawrence - White Horse, SD
13. Layne Carson - Grassy Butte, ND & Elliot Gourneau - Kennebec, SD
14. Payton Pirrung - Hartford, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
15. Wade Monnens - Belle Fourche, SD & Cole Robinson - Moorcroft, WY
16. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
17. Guy Howell - Belle Fourche, SD & Bobby Harris - Highmore, SD
18. Wroper Kosel - Leola, SD & Wyett Magilke - Solen, ND
19. Bodi Mattson - Sturgis, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
20. Jon Peterson - Belle Fourche, SD & Riley Curuchet - Kaycee, WY
21. Trevor Olson - Mud Butte, SD & Clayton Symons - Scottsbluff, NE
22. Tucker McDaniel - Midland, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
23. JB Lord - Aurora, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
24. Brent McInerney - Alzada, MT & Tanner Mcinerney - Alzada, MT
3. Sun, August 08 2021, 6:00 PM
1.
Jake Longbrake - Dupree, SD & Terry Fischer - Ft Yates, ND
2. Lucas Camac - Kimball, SD & Fay Jandreau - Highmore, SD
3. Tim Nelson - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
4. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD & Clint Nelson - Philip, SD
5. Rowdy Benson - Morristown, SD & Rope Roghair - Isabel, SD
6. Sam Larson - Prairie City, SD & Sam Podzimek - Ludlow, SD
7. Rusty Gebhardt - Timber Lake, SD & Mitch Enright - Timber Lake, SD
8. Jared Odens - Pierre, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
9. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Treg Thorstenson - Dupree, SD
10. Rafe Wientjes - Onida, SD & Wyatt Schuelke - Opal, SD
11. Kaden Deal - Eagle Butte, SD & Seth Longbrake - Milesville, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0