Buffalo, SD
Bareback - 4
3. Sun, September 05 2021, 4:00 PM
1.
Garrett Goggin - Otter, MT
2. Iver Paul - Faith, SD
4. Mon, September 06 2021, 1:30 PM
1.
Jet Price - Buffalo, SD
2. Jhett Knight - Pine Ridge, SD
Barrel Racing - 54
2S. Sun, September 05 2021, 9:00 AM
1.
Sattyn Wilson - Bowman, ND
2. Lacey Juelfs - Prairie City, SD
3. Kara Koan - Buffalo, SD
4. Rubi Johnson - Belfield, ND
5. Joey Carley - Philip, SD
6. Kelly Anders - Elm Springs, SD
7. Brandee Wardell - Buffalo, SD
8. Taylor Louis - Fort Dodge, IA
9. Tina Graham - Baker, MT
10. Sydney Theobald - Ft. Pierre, SD
11. Piper Cordes - Wall, SD
12. Madison Rotenberger - Ludlow, SD
13. Saylor Wilson - Bowman, ND
14. Jenna Humble - Mud Butte, SD
15. Robyn Floyd - Buffalo, SD
16. Carole Hollers - Sturgis, SD
17. Cashae McGee - Rhame, ND
18. McKenzi Plummer - Baker, MT
19. Jonnie Anders - Elm Springs, SD
20. Ella Sander - Buffalo, SD
21. Holly Costello - Newell, SD
22. Ellie Bard - Sheridan, WY
23. Arina Haugen - Sturgis, SD
24. Karli Verhulst - Reva, SD
3. Sun, September 05 2021, 4:00 PM
1.
Jamie Binstock - Bowman, ND
2. Sydney Maher - Timber Lake, SD
3. Kailee Webb - Isabel, SD
4. Taylor Hanson - St. Onge, SD
5. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
6. Brooklyn Hanson - Faith, SD
7. Jordan Dooley - Broadus, MT
8. Sierra Lee - Rhame, ND
9. Stephanie Curtis - Fruitdale, SD
10. Courtney Tope - Buffalo, SD
11. Savana Johnston - Elm Springs, SD
12. Megan Corr - Hermosa, SD
13. Ryen Sheppick - Pierre, SD
14. Ellie Rettinger - Amadon, ND
15. Becky Barry - Belle Fourche, SD
4. Mon, September 06 2021, 1:30 PM
1.
Kristi Steffes - Vail, SD
2. Shausta Blodgett - Amidon, ND
3. Bethany Keller - Spearfish, SD
4. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
5. Jessica Routier - Buffalo, SD
6. Cydney Peterson - Minot, ND
7. Rickie Engesser - Spearfish, SD
8. Britta Thiel - Belle Fourche, SD
9. Tessa Caspers - New Underwood, SD
10. Taylor Engesser - Spearfish, SD
11. Kris Vilas - Dickinson, ND
12. Tera Moody - Letcher, SD
13. Heather Bosse - Cogswell, ND
14. Haiden Thompson - Yoder, WY
15. Karly Bang - Killdeer, ND
Bull Riding - 9
3. Sun, September 05 2021, 4:00 PM
1.
Hadley Joens - Eagle Butte, SD
2. Reece Reder - Belle Fourche, SD
3. Lane Miller - Bowdle, SD
4. Mon, September 06 2021, 1:30 PM
1.
Kane Grant - Whitewood, SD
2. Jhett Knight - Pine Ridge, SD
3. Levi Schonembaum - Burke, SD
4. Jack Rodenbaugh - Box Elder, SD
5. Wacey Ferguson - Hermosa, SD
6. Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
Calf Roping - 29
2S. Sun, September 05 2021, 9:00 AM
1.
Logan Murphy - Alzada, MT
2. Jacob Haren - Eary, CO
3. Collin Palmer - Bison, SD
4. Nick Reddinger - Amidon, ND
5. Grant Turek - St. Paul, NE
6. Owen Gustafson - Browning, MT
7. Winston Brown - Piedmont, SD
8. Tanner McInerney - Alzada, MT
3. Sun, September 05 2021, 4:00 PM
1.
Cole Robinson - Moorcroft, WY
2. Cole Dunagan - Broadus, MT
3. Jason Schaffer - Broadus, MT
4. Barry Blair - Ekalaka, MT
5. Sterling Lee - Rhame, ND
6. Chandler Comfort - Elwood, NE
7. Nathan Sandoz - Newell, SD
8. Matthew Heathershaw - Quinn, SD
9. Traylin Martin - Faith, SD
10. Riley Staton - Belle Fourche, SD
11. Logan Wier - Belle Fourche, SD
4. Mon, September 06 2021, 1:30 PM
1.
Jess Woodward - Dupree, SD
2. Tyler Thiel - Belle Fourche, SD
3. Tanner Fite - Hermosa, SD
4. TY Moser - Volga, SD
5. Dawson Kautzman - Capitol, MT
6. Riley Routier - Buffalo, SD
7. Lee Sivertsen - Ree Heights, SD
8. Myles Kenzy - Iona, SD
9. Troy Wilcox - Red Owl, SD
10. Bodie Mattson - Sturgis, SD
Goat Tying - 24
2S. Sun, September 05 2021, 9:00 AM
1.
Karli Verhulst - Reva, SD
2. Claire Verhulst - Reva, SD
3. Bailey Verhulst - Reva, SD
4. Saylor Wilson - Bowman, ND
5. Joey Carley - Philip, SD
6. Landry Haugen - Sturgis, SD
7. Cashae McGee - Rhame, ND
8. Kelsi Costello - Newell, SD
9. Madison Moody - Letcher, SD
10. Kara Koan - Buffalo, SD
11. Holly Costello - Newell, SD
12. Madison Rotenberger - Ludlow, SD
3. Sun, September 05 2021, 4:00 PM
1.
Savana Johnston - Elm Springs, SD
2. Ellie Rettinger - Amadon, ND
3. Joanie Plourd - Carlton, MI
4. Sara Miller - Bowdle, SD
5. Courtney Tope - Buffalo, SD
4. Mon, September 06 2021, 1:30 PM
1.
Jaicee Williams - Wall, SD
2. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
3. Haiden Thompson - Yoder, WY
4. Layni Stevens - Saint Lawrence, SD
5. Brooke Worman - Sheridan, WY
6. Rickie Engesser - Spearfish, SD
7. Sarah Vos - Caputa, SD
Ladies Breakaway - 72
2S. Sun, September 05 2021, 9:00 AM
1.
Kaycee Moody - Buffalo, SD
2. Bobbi Nelson - Bowman, ND
3. Wregan Brown - Piedmont, SD
4. Jaelyn Wendt - Newell, SD
5. Arina Haugen - Sturgis, SD
6. Kaycee Monnens - Hulett, WY
7. Brooklyn Spencer - Ulen, MN
8. Sydney Theobald - Ft. Pierre, SD
9. Madison Rotenberger - Ludlow, SD
10. Caitlyn Olson - Buffalo, SD
11. Kelsi Costello - Newell, SD
12. Bailie Donner - Morristown, SD
13. Danielle Wray - Ord, NE
14. Kara Koan - Buffalo, SD
15. Randa Clabaugh - Arvada, WY
16. Dani Koan - Buffalo, SD
17. Carole Hollers - Sturgis, SD
18. Whitney Knippling - Whitewood, SD
19. Tierny Hamlin - Highmore, SD
20. Landry Haugen - Sturgis, SD
21. Ellie Bard - Sheridan, WY
22. Stacy Kraupie - Bridgeport, NE
23. Syerra Christensen - Kennebec, SD
24. Joey Carley - Philip, SD
25. Mattie Mastel - Marmarth, ND
26. Saylor Wilson - Bowman, ND
27. Wrayler Brown - Piedmont, SD
28. Ella Sander - Buffalo, SD
29. Wacey Brown - Piedmont, SD
30. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
3. Sun, September 05 2021, 4:00 PM
1.
Ellie Rettinger - Amadon, ND
2. Ryen Sheppick - Pierre, SD
3. Lacey Hewitt - Whitewood, SD
4. Courtney Tope - Buffalo, SD
5. Jessica Holmes - Buffalo, SD
6. Sierra Lee - Rhame, ND
7. Devin Robinson - Moorcroft, WY
8. Brooklyn Hanson - Faith, SD
9. Haley Brown - Porcupine, SD
10. Amy Johnson - Reva, SD
11. Taylor Hanson - St. Onge, SD
12. Peggy Garman - Sundance, WY
13. Sidney Hanson - Faith, SD
14. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
15. Sadie Podzimek - Ludlow, SD
16. Shane Weishaar - Fruitdale, SD
17. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
18. Teal Luther - Forsyth, MT
19. Kayla Spickelmier - Buffalo, SD
20. Sadee Hurst - Buffalo, SD
21. Savana Johnston - Elm Springs, SD
4. Mon, September 06 2021, 1:30 PM
1.
Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
2. Rickie Engesser - Spearfish, SD
3. Haiden Thompson - Yoder, WY
4. Taylor Engesser - Spearfish, SD
5. Kassidy Caspers - New Underwood, SD
6. Karly Bang - Killdeer, ND
7. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
8. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
9. Jessica Magilke - Solen, ND
10. Jaicee Williams - Wall, SD
11. Tessa Caspers - New Underwood, SD
12. Courtney Peters - Hot Springs, SD
13. Layni Stevens - Saint Lawrence, SD
14. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
15. Kecia Miller - Mud Butte, SD
16. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
17. Shausta Blodgett - Amidon, ND
18. Anna Mae Rosencranz - Belle Fourche, SD
19. Sarah Vos - Caputa, SD
20. Brooke Worman - Sheridan, WY
21. Kamira Miller - Newell, SD
Mixed Team Roping - 33
2S. Sun, September 05 2021, 9:00 AM
1.
Cedar Jandreau - Kennebec, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
2. Syerra Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
3. Melissa Morris - Pierre, SD & Colton Musick - Pierre, SD
4. Whitney Knippling - Whitewood, SD & Allen Auer - Whitewood, SD
5. Bryn Brown - Buffalo, SD & Tim Stevenson - Buffalo, SD
6. Randa Clabaugh - Arvada, WY & Brent Mcinerney - Alzada, MT
7. Danielle Wray - Ord, NE & Jade Nelson - Midland, SD
8. Ellie Bard - Sheridan, WY & Tanner Mcinerney - Alzada, MT
9. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Brooklyn Spencer - Ulen, MN
10. Rubi Johnson - Belfield, ND & Kwirt Johnson - Belfield, ND
3. Sun, September 05 2021, 4:00 PM
1.
TY Thybo - Reva, SD & Callie Britton - Buffalo, SD
2. Devin Robinson - Moorcroft, WY & Cole Robinson - Moorcroft, WY
3. Jayla Reed - Faith, SD & Ty Spickelmier - Faith, SD
4. Amy Johnson - Reva, SD & Brad Johnson - Reva, SD
5. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD & Nevada Berquist - Watford City, ND
6. Shane Weishaar - Fruitdale, SD & Seth Weishaar - Fruitdale, SD
7. Taylor Hanson - St. Onge, SD & Chandler Comfort - Elwood, NE
8. Ashly Price - Faith, SD & Sern Weishaar - Fruitdale, SD
9. Jessica Holmes - Buffalo, SD & Casey Holmes - Buffalo, SD
10. Haley Brown - Porcupine, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
11. Trevor Morgan - Desert Hills, AZ & Danielle Morgan - Desert Hills, AZ
4. Mon, September 06 2021, 1:30 PM
1.
Zane Rosencranz - Belle Fourche, SD & Anna Mae Rosencranz - Belle Fourche, SD
2. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Gary Zilverberg - Holabird, SD
3. Shayla Howell - Belle Fourche, SD & Guy Howell - Belle Fourche, SD
4. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD & Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
5. Alex Hale - Union Center, SD & Tee Hale - Union Center, SD
6. Brooke Howell - Belle Fourche, SD & Riley Curuchet - Kaycee, WY
7. Neal Engesser - Spearfish, SD & Taylor Engesser - Spearfish, SD
8. Kristi Steffes - Vail, SD & Jon Peterson - Belle Fourche, SD
9. Brett Wilcox - Red Owl, SD & Melissa Wilcox - Red Owl, SD
10. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
11. Tanielle Arneson - Enning, SD & Tarin Arneson - Red Owl, SD
12. Tera Moody - Letcher, SD & Myles Cuka - Letcher, SD
Saddle Bronc - 13
3. Sun, September 05 2021, 4:00 PM
1.
Clint Donaldson - Sturgis, SD
2. Roy Casteel - Vale, SD
3. Traylin Martin - Faith, SD
4. Zane Howe - Rapid City, SD
5. Teigan Clark - Meadow, SD
4. Mon, September 06 2021, 1:30 PM
1.
John Thelen - Sioux Falls, SD
2. Lane Stirling - Buffalo, SD
3. Cade Costello - Newell, SD
4. Jhett Knight - Pine Ridge, SD
5. Kaden Deal - Eagle Butte, SD
6. Traden Lockwood - Hermosa, SD
7. Wyatt Schuelke - Opal, SD
8. Cole Pateneaude - Golden Valley, ND
Sr. Breakaway - 18
2S. Sun, September 05 2021, 9:00 AM
1.
Marty Jandreau - Kennebec, SD
2. Tim Stevenson - Buffalo, SD
3. Sun, September 05 2021, 4:00 PM
1.
Shane Peabody - Ekalaka, MT
2. John Heidler - Opal, SD
3. Joe Painter - Buffalo, SD
4. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
5. Barry Blair - Ekalaka, MT
6. Darren Lammers - Chancellor, SD
7. Chuck Hamlin - Highmore, SD
8. Chad Hetzel - Lemmon, SD
4. Mon, September 06 2021, 1:30 PM
1.
Kirk Ford - Sturgis, SD
2. John Hoven - McLaughlin, SD
3. Barry Knippling - Chamberlain, SD
4. Dean Moncur - Piedmont, SD
5. Gary Zilverberg - Holabird, SD
6. Steve Klein - Sioux Falls, SD
7. Mike Nelson - Philip, SD
8. Jim Hale - White Owl, SD
Steer Wrestling - 31
2S. Sun, September 05 2021, 9:00 AM
1.
Clay Smith - Ekalaka, MT
2. Sam Olson - Buffalo, SD
3. Joe Wilson - Martin, SD
4. Quad Potter - Stapleton, NE
5. Tyler Byrne - Martin, SD
6. Brennan Graham - Baker, MT
3. Sun, September 05 2021, 4:00 PM
1.
Casey Olson - Prairie City, SD
2. Jeremy Stadheim - Reeder, ND
3. Forest Sainsbury - Camp Crook, SD
4. Seth Shorb - Hermosa, SD
5. Sterling Lee - Rhame, ND
6. Miles Spickelmier - Buffalo, SD
7. Brad Johnson - Reva, SD
8. Chasen Floyd - Buffalo, SD
9. Cyler Dowling - Newell, SD
10. Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
11. Calder Johnston - Elm Springs, SD
12. Kody Woodward - Dupree, SD
13. Carson Johnston - Elm Springs, SD
4. Mon, September 06 2021, 1:30 PM
1.
Denton Good - Long Valley, SD
2. Jason Hapney - Harrold, SD
3. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD
4. Brayden Burrus - Rapid City, SD
5. Tegun Spring - Enning, SD
6. Landon Sivertsen - Ree Heights, SD
7. TY Hale - Union Center, SD
8. Tee Hale - Union Center, SD
9. Daycen Hunt - Ridgeview, SD
10. Colt Floyd - Buffalo, SD
11. Del Day - Morristown, SD
12. Brett Wilcox - Red Owl, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 34
2S. Sun, September 05 2021, 9:00 AM
1.
Brennan Graham - Baker, MT & Chuck Graham - Baker, MT
2. Ethan Wright - Wallace, NE & Owen Gustafson - Browning, MT
3. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
4. Joe Wilson - Martin, SD & Tyler Byrne - Martin, SD
5. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Jade Nelson - Midland, SD
6. Tim Stevenson - Buffalo, SD & Cole Stevenson - Buffalo, SD
7. Tel Koan - Buffalo, SD & Dani Koan - Buffalo, SD
8. Brent McInerney - Alzada, MT & Tanner Mcinerney - Alzada, MT
9. Chad Dowling - Newell, SD & Tim Olson - Buffalo, SOUTH DAKOTA
3. Sun, September 05 2021, 4:00 PM
1.
Jessica Holmes - Buffalo, SD & Joe Painter - Buffalo, SD
2. Sterling Lee - Rhame, ND & Sam Podzimek - Ludlow, SD
3. Shane Peabody - Ekalaka, MT & Barry Blair - Ekalaka, MT
4. Trevor Morgan - Desert Hills, AZ & Hagen Kemp - Weatherford, TX
5. Nevada Berquist - Watford City, ND & Chandler Comfort - Elwood, NE
6. Clayton Backhaus - Bismarck, ND & Riley Staton - Belle Fourche, SD
7. Jason Schaffer - Broadus, MT & Cole Robinson - Moorcroft, WY
8. Seth Weishaar - Fruitdale, SD & Sern Weishaar - Fruitdale, SD
9. Marty McPherson - Piedmont, SD & Ty Spickelmier - Faith, SD
10. Tyler Haugen - Sturgis, SD & Brad Johnson - Reva, SD
11. Jace Shearer - Wall, SD & Matthew Heathershaw - Quinn, SD
12. Casey Holmes - Buffalo, SD & Ty Thybo - Reva, SD
4. Mon, September 06 2021, 1:30 PM
1.
Tyrell Moody - Buffalo, SD & Casey Kalenze - Bowman, ND
2. Bodie Mattson - Sturgis, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
3. Neal Engesser - Spearfish, SD & Seth Bolerjack - Spearfish, SD
4. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
5. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
6. Miles Spickelmier - Buffalo, SD & Sam Huffman - Lemmon, SD
7. TY Hale - Union Center, SD & Tee Hale - Union Center, SD
8. Tucker Gaer - Newell, SD & Tyler Gaer - Newell, SD
9. Guy Howell - Belle Fourche, SD & Levi O'Keefe - Belle Fourche, SD
10. Kaden Deal - Eagle Butte, SD & Wyatt Schuelke - Opal, SD
11. Jon Peterson - Belle Fourche, SD & Riley Curuchet - Kaycee, WY
12. Wroper Kosel - Leola, SD & Wyett Magilke - Solen, ND
13. Jess Woodward - Dupree, SD & Daycen Hunt - Ridgeview, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 6
1SR. Sat, September 04 2021, 5:00 PM
1.
Matt Jones - Midland, SD
2. Ora Taton - Rapid City, SD
3. Chris Reeves - Eagle Butte, SD
4. Daine McNenny - Sturgis, SD
5. Jesse Clemment - Ridgeview, SD
6. Hank Taton - Bison, SD