Martin, SD
Bareback - 3
1. Sat, August 14 2021, 6:45 PM
1.
Connor Heinert - New Underwood, SD
3. Sun, August 15 2021, 6:45 PM
1.
Jhett Knight - Pine Ridge, SD
2. Tyler Graf - Gordon, NE
Barrel Racing - 36
1. Sat, August 14 2021, 6:45 PM
1.
Sue Sell - Martin, SD
2. Taylor Engesser - Spearfish, SD
3. Katie Loughran - Elmcreek, NE
4. Cydney Peterson - Minot, ND
5. Martha Bader - Martin, NE
6. Rickie Engesser - Spearfish, SD
7. Courtney Tope - Buffalo, SD
8. Grace Rodocker - Taylor, NE
9. Jodie Obryan - Belvidere, SD
10. Kailyn Groves - Faith, SD
11. Tammy Watson - Mitchell, SD
12. Kelly Hunter Boomer - Kyle, SD
2S. Sun, August 15 2021, 8:00 AM
1.
Sydney Maher - Timber Lake, SD
2. Tae Heathershaw - Martin, SD
3. Phannette Gray - Ridgeview, SD
4. Jill Eppert - Ashby, NE
5. Dori Hollenbeck - Winner, SD
6. Becky Barry - Belle Fourche, SD
7. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
8. Raylee Fagerhaug - Wessington Springs, SD
9. Arial Swallow - Okreek, SD
10. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
11. Becky Schinost - Bloomfield, NE
12. Dakota Cauthen - Stephenville, TX
13. Sarah Hossle - Winner, SD
3. Sun, August 15 2021, 6:45 PM
1.
Megan Vanliere - Pierre, SD
2. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
3. Deb Thompson - Gordon, NE
4. Karissa Rayhill - Torrington, WY
5. Keisha Rayhill - Martin, SD
6. D'Ann Gehlsen - Mission, SD
7. Pam Hollenbeck - Longpine, NE
8. Heather Milligan - Torrington, WY
9. Emelia Vandermay - Longvalley, SD
10. Mary Goss - Martin, SD
11. Katie Dibbern - Interior, SD
Bull Riding - 8
1. Sat, August 14 2021, 6:45 PM
1.
TY Allen - Martin, SD
2. Peyton Sterkel - Merriman, NE
3. Sun, August 15 2021, 6:45 PM
1.
Jhett Knight - Pine Ridge, SD
2. Riley Laplante - Dupree, SD
3. Xavian Laplante - Eagle Butte, SD
4. Kyle Hapney - Harrold, SD
5. Willard Laplante - Dupree, SD
6. Wacey Ferguson - Hermosa, SD
Calf Roping - 41
1. Sat, August 14 2021, 6:45 PM
1.
Brayden Price - Red Owl, SD
2. Lee Sivertsen - Ree Heights, SD
3. Trey Young - Dupree, SD
4. Rafe Wientjes - Onida, SD
5. Cody Henderson - Alliance, NE
6. Troy Wilcox - Red Owl, SD
2S. Sun, August 15 2021, 8:00 AM
1.
Eastan West - New Underwood, SD
2. Reece Ullerich - Humboldt, SD
3. Jace Ullerich - Humboldt, SD
4. Tanner Fite - Hermosa, SD
5. Tate Hoffman - Highmore, SD
6. Jess Woodward - Dupree, SD
7. Joe Bradley - Mullen, NE
8. Tristan Spencer - Pierre, SD
9. Patrick Martin - Lexington, NE
10. Will Smith - Gordon, NE
11. Jacoby Heathershaw - Martin, SD
12. Tanner Stec - Bassett, NE
13. Clete Scheer - Elsmere, NE
14. Bodey Waln - Martin, SD
15. Nathan Sandoz - Newell, SD
16. Matthew Heathershaw - Quinn, SD
17. Grant Turek - St. Paul, NE
18. Cody Nye - Alliance, NE
19. Chip Wilson - Lemoyne, NE
20. Corey Larsen - Whitman, NE
3. Sun, August 15 2021, 6:45 PM
1.
Chance Derner - New Underwood, SD
2. Brody Davis - Cody, NE
3. TY Moser - Volga, SD
4. Myles Kenzy - Iona, SD
5. Thane Lockhart - Oelrichs, SD
6. Rio Nutter - Rapid City, SD
7. Bodi Mattson - Sturgis, SD
8. Mitch McAdow - Hyannis, NE
9. Austin Hurlburt - Norfolk, NE
10. Grant Lindsley - Osceola, NE
11. Stratton Kohr - Gillette, WY
12. Bernard Girard - Alliance, NE
13. John Thelen - Sioux Falls, SD
14. Jay Hollenbeck - Valentine, NE
15. Lane Day - Chadron, NE
Goat Tying - 14
1. Sat, August 14 2021, 6:45 PM
1.
Rickie Engesser - Spearfish, SD
2. Kailyn Groves - Faith, SD
3. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
4. Jayda Tibbs - Ft. Pierre, SD
5. Courtney Tope - Buffalo, SD
2S. Sun, August 15 2021, 8:00 AM
1.
Layni Stevens - Saint Lawrence, SD
2. Joey Carley - Philip, SD
3. Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
4. Sarah Vos - Caputa, SD
5. Raylee Fagerhaug - Wessington Springs, SD
6. Jaicee Williams - Wall, SD
3. Sun, August 15 2021, 6:45 PM
1.
Kelsey Lensegrav - Interior, SD
2. Karissa Rayhill - Torrington, WY
3. Lainee Schonebaum - Burke, SD
Ladies Breakaway - 67
1. Sat, August 14 2021, 6:45 PM
1.
Wrayler Brown - Piedmont, SD
2. Dana Judge - Emmet, NE
3. Brooke Jamison - Ashby, NE
4. Courtney Tope - Buffalo, SD
5. Jayda Tibbs - Ft. Pierre, SD
6. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
7. Rickie Engesser - Spearfish, SD
8. Taylor Engesser - Spearfish, SD
9. Rebekah Nottensdad - Mandan, ND
10. Shawnee Sherwood - Grace, ID
11. Wacey Brown - Piedmont, SD
12. Bailey Wickre - Box Elder, SD
13. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
14. Cassidy Schuelke - Opal, SD
15. Racquel Wientjes - Opal, SD
16. Wregan Brown - Piedmont, SD
17. Kailyn Groves - Faith, SD
2S. Sun, August 15 2021, 8:00 AM
1.
Carole Hollers - Sturgis, SD
2. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
3. Sarah Vos - Caputa, SD
4. Hanna Hostutler - Midland, SD
5. Jennifer Gale - Hartford, SD
6. Megan Turek - St. Paul, NE
7. Amber Coleman - Orchard, NE
8. Makenzie Wilson - Lemoyne, NE
9. Sydney Graff - Long Pine, NE
10. Camri Elshere - Elm Springs, SD
11. Becky Schinost - Bloomfield, NE
12. Phannette Gray - Ridgeview, SD
13. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
14. Jessica McMaster - Madison, KS
15. Danielle Wray - Ord, NE
16. Josey Poppens - Larchwood, IA
17. Jaicee Williams - Wall, SD
18. Syerra Christensen - Kennebec, SD
19. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
20. Joey Carley - Philip, SD
21. Brooke McCully - Mullen, NE
22. Jessica Magilke - Solen, ND
23. Savana Johnston - Elm Springs, SD
24. Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
25. Peyton Mentzer - Ensign, KS
26. Hanna Schmidt - Keldron, SD
27. Jada Jensen - Bingham, NE
28. Quincy Segelke - Bayard, NE
29. Layni Stevens - Saint Lawrence, SD
30. Emily Finney - Anselmo, NE
31. Reann Crane - Whitewood, SD
32. Brittni McCully - Mullen, NE
33. Morgan Kessler - Callaway, NE
3. Sun, August 15 2021, 6:45 PM
1.
Brooklyn Hanson - Faith, SD
2. Karissa Rayhill - Torrington, WY
3. Lacey Camp - Arthur, NE
4. Brandy Schaack - Hyannis, NE
5. Megan Gunter - McCammon, ID
6. Clare Kohl - Surprise, NE
7. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
8. Bodelle Mueller - Sutherland, NE
9. Haley Brown - Porcupine, SD
10. Aluxyn Hollenbeck - Valentine, NE
11. Jacey Thompson - Torrington, WY
12. Jentri Hurlburt - Arcadia, NE
13. Keisha Rayhill - Martin, SD
14. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
15. Georgie Lage - Sutherland, NE
16. Devan McAdow - Hyannis, NE
17. Lainee Schonebaum - Burke, SD
Mixed Team Roping - 35
1. Sat, August 14 2021, 6:45 PM
1.
Tanielle Arneson - Enning, SD & Tarin Arneson - Red Owl, SD
2. Shawnee Sherwood - Grace, ID & Owen Perkins - Pinedale, AZ
3. Rebekah Nottensdad - Mandan, ND & Luis Lahoz - Stephenville, TX
4. Brooke Jamison - Ashby, NE & Monte Jamison - Ashby, NE
5. Lakota Elkins - Ericson, NE & Grayln Elkins - Ericson, NE
6. Leigh Sherwood - Grace, ID & Steve Sherwood - Grace, ID
7. Rickie Engesser - Spearfish, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
8. Alex Hale - Union Center, SD & Tee Hale - Union Center, SD
9. Brett Wilcox - Red Owl, SD & Melissa Wilcox - Red Owl, SD
10. Cassidy Schuelke - Opal, SD & Wyatt Schuelke - Opal, SD
2S. Sun, August 15 2021, 8:00 AM
1.
Hanna Hostutler - Midland, SD & Jesse Hostutler - Midland, SD
2. Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
3. Sydney Graff - Long Pine, NE & Matt Kasner - Cody, NE
4. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
5. Peyton Mentzer - Ensign, KS & Toby Mentzer - Ensign, KS
6. Lydia Van Aken - Yoder, WY & Jhett Trenary - Arthur, NE
7. Shelby Hinkle - Wallace, NE & Levi Tyan - Wallace, NE
8. Jessica McMaster - Madison, KS & Dawson Mcmaster - Madison, KS
9. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Ora Taton - Rapid City, SD
10. Mercedes Trenary - Arthur, NE & Bret Trenary - Salida, CO
11. Syerra Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
12. Amber Coleman - Orchard, NE & Jett Hillman - Stoneham, CO
13. Danielle Wray - Ord, NE & Jade Nelson - Midland, SD
14. Emily Finney - Anselmo, NE & Doug Finney - Anselmo, NE
15. Hanna Schmidt - Keldron, SD & Rory Brown - Edgemont, SD
16. Quincy Segelke - Bayard, NE & Will Frerichs - Bayard, NE
17. Becky Schinost - Bloomfield, NE & Bogie Webb - Volin, SD
3. Sun, August 15 2021, 6:45 PM
1.
Megan Gunter - McCammon, ID & Clay Elkington - Shelley, ID
2. Pam Hollenbeck - Longpine, NE & Todd Hollenbeck - Longpine, NE
3. Jentri Hurlburt - Arcadia, NE & Clayton Symons - Mitchell, NE
4. Lacey Camp - Arthur, NE & Gunner Walker - Arthur, NE
5. Cedar Jandreau - Kennebec, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
6. Bodelle Mueller - Sutherland, NE & Marvin Mueller - Sutherland, NE
7. Jacey Thompson - Torrington, WY & Brad Schiek - Wheatland, WY
8. Haley Brown - Porcupine, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
Saddle Bronc - 7
1. Sat, August 14 2021, 6:45 PM
1.
Kaden Deal - Eagle Butte, SD
2. Wyatt Schuelke - Opal, SD
3. Traylin Martin - Faith, SD
4. Seth Longbrake - Milesville, SD
3. Sun, August 15 2021, 6:45 PM
1.
Jhett Knight - Pine Ridge, SD
2. Kyle Hapney - Harrold, SD
3. John Thelen - Sioux Falls, SD
Sr. Breakaway - 18
1. Sat, August 14 2021, 6:45 PM
1.
Jim Hale - White Owl, SD
2. Greg Slim - Spring View, NE
3. John Heidler - Opal, SD
4. Dusty Lebeaux - Porquipine, SD
5. Kirk Ford - Sturgis, SD
2S. Sun, August 15 2021, 8:00 AM
1.
Darrell Barry - Belle Fourche, SD
2. Darren Lammers - Chancellor, SD
3. Chuck Nelson - Hartford, SD
4. Gary Zilverberg - Holabird, SD
5. Barry Knippling - Chamberlain, SD
6. Myron Heathershaw - Martin, SD
7. Bogie Webb - Volin, SD
8. Glen Hostutler - Midland, SD
9. JB Lord - Aurora, SD
10. Steve Klein - Sioux Falls, SD
11. Tim Nelson - Midland, SD
3. Sun, August 15 2021, 6:45 PM
1.
Marty Jandreau - Kennebec, SD
2. Lynn McNenny - Sturgis, SD
Steer Wrestling - 25
1. Sat, August 14 2021, 6:45 PM
1.
Joe Wilson - Martin, SD
2. Tegun Spring - Enning, SD
3. Tee Hale - Union Center, SD
4. Ty Hale - Union Center, SD
5. Brett Wilcox - Red Owl, SD
6. Cameron Fanning - Olivet, SD
7. Sawyer Strand - Platte, SD
8. Billy Boldon - Oglala, SD
2S. Sun, August 15 2021, 8:00 AM
1.
Jeff Johnston - Thedford, NE
2. Clint Nelson - Philip, SD
3. Tristan Spencer - Pierre, SD
4. Calder Johnston - Elm Springs, SD
5. Daycen Hunt - Ridgeview, SD
6. Carson Johnston - Elm Springs, SD
7. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD
8. Colton Storer - Aurthur, NE
3. Sun, August 15 2021, 6:45 PM
1.
Tate Petrak - Martin, SD
2. Joe Ross - Martin, SD
3. Tyler Byrne - Martin, SD
4. Brent Woodward - Dupree, SD
5. Denton Good - Long Valley, SD
6. Brayden Burrus - Rapid City, SD
7. Lane Day - Chadron, NE
8. Austin Hurlburt - Norfolk, NE
9. Jason Hapney - Harrold, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 54
1. Sat, August 14 2021, 6:45 PM
1.
Trevor Olson - Mud Butte, SD & Sam Huffman - Lemmon, SD
2. Blaine Finney - Ainsworth, NE & Grayln Elkins - Ericson, NE
3. Brooke Jamison - Ashby, NE & Monte Jamison - Ashby, NE
4. TY Hale - Union Center, SD & Tee Hale - Union Center, SD
5. Kaden Deal - Eagle Butte, SD & Seth Longbrake - Milesville, SD
6. Steve Sherwood - Grace, ID & Owen Perkins - Pinedale, AZ
7. Luis Lahoz - Stephenville, TX & Jace Engesser - Spearfish, SD
8. Andy Knott - Taylor, NE & Dalton Pelster - Burwell, NE
9. Tarin Arneson - Red Owl, SD & Brayden Price - Red Owl, SD
10. Rafe Wientjes - Onida, SD & Wyatt Schuelke - Opal, SD
11. Jon Peterson - Belle Fourche, SD & Riley Curuchet - Kaycee, WY
12. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
13. Braden Pirrung - Hartford, SD & Coley Nicholls - Kinnear, WY
2S. Sun, August 15 2021, 8:00 AM
1.
Eastan West - New Underwood, SD & Caden Stoddard - Noris, SD
2. Glen Hostutler - Midland, SD & Jesse Hostutler - Midland, SD
3. Bodey Waln - Martin, SD & Tate Hoffman - Highmore, SD
4. Colton Storer - Aurthur, NE & Corey Larsen - Whitman, NE
5. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Daycen Hunt - Ridgeview, SD
6. Jhett Trenary - Arthur, NE & Bret Trenary - Salida, CO
7. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD & Clint Nelson - Philip, SD
8. Payton Pirrung - Hartford, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
9. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
10. Jace Shearer - Wall, SD & Matthew Heathershaw - Quinn, SD
11. Kalib Hinkle - Wallace, NE & Levi Tyan - Wallace, NE
12. Zane Thompson - Cheyenne, WY & Terrel Vineyard - Oshkosh, NE
13. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Jade Nelson - Midland, SD
14. JB Lord - Aurora, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
15. Myron Heathershaw - Martin, SD & Jacoby Heathershaw - Martin, SD
16. Layne Carson - Grassy Butte, ND & Elliot Gourneau - Kennebec, SD
17. Wroper Kosel - Leola, SD & Wyett Magilke - Solen, ND
18. Nathan Poss - Scotia, NE & Will Frerichs - Bayard, NE
19. Scott White - Oelrichs, SD & Rory Brown - Edgemont, SD
20. Brooks Dahozy - Window Rock, AZ & Matt Kasner - Cody, NE
21. Spencer Sinner - Sargent, NE & Doug Finney - Anselmo, NE
22. Camden Hoelting - Olpe, KS & Dawson Mcmaster - Madison, KS
23. Tim Nelson - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
24. TY Blasingame - Casper, WY & Jett Hillman - Stoneham, CO
25. Tegan Fite - Hermosa, SD & Tanner Fite - Hermosa, SD
26. Jeff Johnston - Thedford, NE & Quincy Opela - Stapleton, NE
27. Brian Dunning - McClave, CO & Toby Mentzer - Ensign, KS
28. Jace Ullerich - Humboldt, SD & Reece Ullerich - Humboldt, SD
3. Sun, August 15 2021, 6:45 PM
1.
Lynn McNenny - Sturgis, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
2. Rhett Witt - Valentine, NE & Rio Nutter - Rapid City, SD
3. Denton Good - Long Valley, SD & Tracer Olson - White River, SD
4. Blair Lammers - Hermosa, SD & Bryan Lemmon - Torrington, WY
5. Blasé Steffen - Gregory, SD & Riley Hannum - Ft. Pierre, SD
6. Dave Gamblin - Wheatland, WY & Brad Schiek - Wheatland, WY
7. Brady Joseph - Chadron, NE & Gunner Walker - Arthur, NE
8. Bodi Mattson - Sturgis, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
9. Megan Gunter - McCammon, ID & Clay Elkington - Shelley, ID
10. Jade Byrne - Martin, SD & Tyler Byrne - Martin, SD
11. Dustin Daily - Ainsworth, NE & Todd Hollenbeck - Longpine, NE
12. Gavin Fransua - Martin, SD & Guy Fransua - Martin, SD
13. Cameron Jensen - Bingham, NE & Clayton Symons - Mitchell, NE
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 10
2S. Sun, August 15 2021, 8:00 AM
1.
Rod Hartness - Pawhuska, OK
2. Clete Scheer - Elsmere, NE
3. Will McBride - Ogallala, NE
4. Keo Wever - North Platte, NE
5. Wade Pearson - Oconto, NE
6. Ora Taton - Rapid City, SD
7. J.A. Wever - North Platte, NE
8. Chris Reeves - Eagle Butte, SD
9. Matt Jones - Midland, SD
10. TY Fish - Buffalo Gap, SD