Timber Lake, SD
Bareback - 10
1. Sat, July 24 2021, 6:00 PM
1.
Chase Yellow Hawk - Blunt, SD
2. Jhett Knight - Pine Ridge, SD
3. Connor Heinert - New Underwood, SD
4. Iver Paul - Faith, SD
5. Tyler Graf - Gordon, NE
3. Sun, July 25 2021, 6:00 PM
1.
Rowdy Cranston - Moorcroft, WY
2. Cayden Wolfe - Belle Fourche, SD
3. Colton Shelley - Newell, SD
4. Melvin Cummings - Eagle Butte, SD
5. Andy Gingerich - Peever, SD
Barrel Racing - 42
1. Sat, July 24 2021, 6:00 PM
1.
Amanda Lundquist - Golden Valley, ND
2. Sidni Ferguson - Dupree, SD
3. Sara Miller - Bowdle, SD
4. Jenna Humble - Mud Butte, SD
5. Tammy Watson - Mitchell, SD
6. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
7. Natalie Veit - Dupree, SD
8. Tomi Bradford - Selby, SD
9. Becky Amio - Blunt, SD
10. Heather Bosse - Cogswell, ND
11. Bailey Long - Britton, SD
12. Sierra Schott - McLaughlin, SD
13. Jaymi Meeks - Lantry, SD
14. Tatum Ward - Whitehorse, SD
15. Kyla Macconnell - Veblen, SD
2S. Sun, July 25 2021, 8:00 AM
1.
Courtney Tope - Buffalo, SD
2. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
3. Jacey Camac - Kimball, SD
4. D'Ann Gehlsen - Mission, SD
5. Kailyn Groves - Faith, SD
6. Phannette Gray - Ridgeview, SD
7. Grace Kelly - Cannonball, ND
8. Tia Jandreau - Kimball, SD
9. Madison Rotenberger - Ludlow, SD
10. Sage Kohr - Gillette, WY
11. Jayla Reed - Faith, SD
12. Kassidy Peters - Brookings, SD
13. Becky Barry - Belle Fourche, SD
3. Sun, July 25 2021, 6:00 PM
1.
Mackenzie Longbrake - Dupree, SD
2. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
3. Sydney Maher - Timber Lake, SD
4. Brandee Wardell - Buffalo, SD
5. Krystal Dorsey - Isabel, SD
6. Summer Kosel - Glenham, SD
7. Lindsey Horner - Dawson, ND
8. Brandy Holzer - Mobridge, SD
9. Cydney Peterson - Minot, ND
10. Kailee Webb - Isabel, SD
11. Lanay Dale - Timber Lake, SD
12. Tomie Peterson - Parade, SD
13. Kaylee Williams - Faith, SD
14. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
Bull Riding - 22
1. Sat, July 24 2021, 6:00 PM
1.
Austin Pateneande - Timber Lake, SD
2. D'Angelo Garduna - Belle Fourche, SD
3. Jhett Knight - Pine Ridge, SD
4. Lane Miller - Bowdle, SD
5. Thane Keller - Timber Lake, SD
6. Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
7. Kyle Hapney - Harrold, SD
8. Carter Tisdall - Selby, SD
9. Tete Arbach - Hoven, SD
10. Thomas Dryer - Selby, SD
11. Dylan Bradford - Selby, SD
12. Hadley Joens - Eagle Butte, SD
3. Sun, July 25 2021, 6:00 PM
1.
Justin Hofer - Ipswich, SD
2. Chazz Gabe - Timber Lake, SD
3. Hudson Johnson - Kadoka, SD
4. Xavian Laplante - Eagle Butte, SD
5. Isaiah Ducheneaux - Timber Lake, SD
6. Slater Ducheneaux - Timber Lake, SD
7. Chauncy Kerstiens - Isabel, SD
8. Jaiden Ducheneaux - Timber Lake, SD
9. Isaac Dykema - Strasburg, ND
10. Zach Faehnrich - Mobridge, SD
Calf Roping - 15
1. Sat, July 24 2021, 6:00 PM
1.
Blasé Steffen - Gregory, SD
2. John Thelen - Sioux Falls, SD
3. JC Lawrence - Ashland, MT
2S. Sun, July 25 2021, 8:00 AM
1.
Wyatt Treeby - Hecla, SD
2. Tyler Thiel - Belle Fourche, SD
3. Josh Eirikson - Belle Fourche, SD
4. TY Moser - Volga, SD
5. Jace Thorstenson - New Underwood, SD
6. Beau Dean - Platte, SD
3. Sun, July 25 2021, 6:00 PM
1.
Landon Sivertsen - Ree Heights, SD
2. Troy Wilcox - Red Owl, SD
3. Rafe Wientjes - Onida, SD
4. Lee Sivertsen - Ree Heights, SD
5. Collin Palmer - Bison, SD
6. Chandler Comfort - Spearfish, SD
Goat Tying - 9
1. Sat, July 24 2021, 6:00 PM
1.
Karissa Rayhill - Torrington, WY
2. Joey Carley - Philip, SD
3. Sidni Ferguson - Dupree, SD
4. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
2S. Sun, July 25 2021, 8:00 AM
1.
Brooklyn Williams - Buffalo, SD
2. Courtney Tope - Buffalo, SD
3. Kailyn Groves - Faith, SD
4. Cashae McGee - Rhame, ND
3. Sun, July 25 2021, 6:00 PM
1.
Kelsey Lensegrav - Interior, SD
Ladies Breakaway - 50
1. Sat, July 24 2021, 6:00 PM
1.
Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
2. Keisha Rayhill - Martin, SD
3. Natalie Veit - Dupree, SD
4. Joey Carley - Philip, SD
5. Whitney Knippling - Whitewood, SD
6. Tessa Goldade - Timber Lake, SD
7. Sidni Ferguson - Dupree, SD
8. Lacey Hewitt - Whitewood, SD
9. Karissa Rayhill - Torrington, WY
10. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
11. Brooklyn Hanson - Faith, SD
12. Sadie Podzimek - Ludlow, SD
2S. Sun, July 25 2021, 8:00 AM
1.
Jacey Hupp - Huron, SD
2. Haley Brown - Porcupine, SD
3. Brooke Nelson - Philip, SD
4. Kristen Lawrence - Eagle Butte, SD
5. Brooklyn Williams - Buffalo, SD
6. Taryn Sippel - Box Elder, SD
7. Madison Young - Dupree, SD
8. Kayla Spickelmier - Buffalo, SD
9. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
10. Kailyn Groves - Faith, SD
11. Bailie Donner - Morristown, SD
12. Reann Crane - Whitewood, SD
13. Meza Ham - Shadehill, SD
14. Sage Kohr - Gillette, WY
15. Corey Hart - Mobridge, SD
16. Carole Hollers - Sturgis, SD
17. Courtney Tope - Buffalo, SD
18. Tierny Hamlin - Highmore, SD
19. Amy Johnson - Reva, SD
20. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
21. Phannette Gray - Ridgeview, SD
22. Daisy Dean - Platte, SD
3. Sun, July 25 2021, 6:00 PM
1.
Kaylee Williams - Faith, SD
2. Tomie Peterson - Parade, SD
3. Laura Hunt - Ridgeview, SD
4. Hanna Hostutler - Midland, SD
5. Cassidy Schuelke - Opal, SD
6. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
7. Jessica Magilke - Solen, ND
8. Bailey Peterson - Dupree, SD
9. Shanna Gebhardt - Timber Lake, SD
10. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
11. Racquel Wientjes - Opal, SD
12. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
13. Ella Sander - Buffalo, SD
14. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
15. Patty Jo Burress - Isabel, SD
16. Jacque Peterson - Isabel, SD
Mixed Team Roping - 22
1. Sat, July 24 2021, 6:00 PM
1.
Tessa Goldade - Timber Lake, SD & Jd Enright - Timber Lake, SD
2. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD & Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
3. Whitney Knippling - Whitewood, SD & Allen Auer - Whitewood, SD
2S. Sun, July 25 2021, 8:00 AM
1.
Tim Nelson - Midland, SD & Brooke Nelson - Philip, SD
2. Jacey Hupp - Huron, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
3. Haley Brown - Porcupine, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
4. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
5. Kassidy Peters - Brookings, SD & Tucker Rozell - Watertown, SD
6. Amy Johnson - Reva, SD & Brad Johnson - Reva, SD
7. Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
8. Alex Hale - Union Center, SD & Tee Hale - Union Center, SD
9. Jayla Reed - Faith, SD & Ty Spiklemier - Faith, SD
10. Tanielle Arneson - Enning, SD & Tarin Arneson - Red Owl, SD
11. Denise Nelson - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
12. Cedar Jandreau - Kennebec, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
3. Sun, July 25 2021, 6:00 PM
1.
Hope Kiel - Glenham, SD & Wroper Kosel - Leola, SD
2. Hanna Hostutler - Midland, SD & Glen Hostutler - Midland, SD
3. Brett Wilcox - Red Owl, SD & Melissa Wilcox - Red Owl, SD
4. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Gary Zilverberg - Holabird, SD
5. Sage Burress - Isabel, SD & Patty Jo Burress - Isabel, SD
6. Cassidy Schuelke - Opal, SD & Wyatt Schuelke - Opal, SD
7. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD & Nevada Berquist - Watford City, ND
Saddle Bronc - 17
1. Sat, July 24 2021, 6:00 PM
1.
Trey Elshere - Clinton, SD
2. Cole Pateneaude - Golden Valley, ND
3. Kyle Hapney - Harrold, SD
4. John Thelen - Sioux Falls, SD
5. Kash Deal - Dupree, SD
6. Jeremy Meeks - Scenic, SD
7. Teigan Clark - Meadow, SD
8. Cade Costello - Newell, SD
3. Sun, July 25 2021, 6:00 PM
1.
Kaden Deal - Eagle Butte, SD
2. Cooper West - Philip, SD
3. Tate Thybo - Belle Fourche, SD
4. Wyatt Schuelke - Opal, SD
5. Colten Miller - Camp Crook, SD
6. Seth Longbrake - Milesville, SD
7. Lane Stirling - Buffalo, SD
8. Clint Donaldson - Sturgis, SD
9. Tj Morrison - Piedmont, SD
Sr. Breakaway - 36
1. Sat, July 24 2021, 6:00 PM
1.
Jim Graven - Minot, ND
2. John Dean - Geddes, SD
3. Rich Enright - Timber Lke, SD
4. Les Haugen - Alexander, ND
5. Tim Bernstein - Faith, SD
2S. Sun, July 25 2021, 8:00 AM
1.
Blaine Carey - Huron, SD
2. Mike Nelson - Philip, SD
3. Chuck Hamlin - Highmore, SD
4. Gerald McInerney - Sundance, WY
5. Lynn McNenny - Sturgis, SD
6. Chad Hetzel - Lemmon, SD
7. Jb Lord - Aurora, SD
8. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
9. Bill Jorgenson - Watford, CITY
10. Steve Klein - Sioux Falls, SD
11. Tim Nelson - Midland, SD
12. Shawn Carey - Huron, SD
13. Don Ell - Williston, ND
14. Jim Hale - White Owl, SD
15. Dan Frank - Mandan, ND
16. Arlyn Lawrence - Mobridge, SD
17. Barry Knippling - Chamberlain, SD
18. Mark Schumacher - Wolsey, SD
19. Marty Jandreau - Kennebec, SD
20. Fay Jandreau - Highmore, SD
21. Darren Lammers - Chancellor, SD
22. Mike McInerney - Sundance, WY
3. Sun, July 25 2021, 6:00 PM
1.
Gary Zilverberg - Holabird, SD
2. Lyle Wilcox - Red Owl, SD
3. Jake Longbrake - Dupree, SD
4. Shawn Knight - Beulah, ND
5. Terry Fischer - Fort Yates, ND
6. Lynn Williams - Faith, SD
7. Tom Williams - Faith, SD
8. Glen Hostutler - Midland, SD
9. John Hoven - McLaughlin, SD
Steer Wrestling - 17
1. Sat, July 24 2021, 6:00 PM
1.
Wyatt Knight - Dupree, SD
2. Del Day - Morristown, SD
2S. Sun, July 25 2021, 8:00 AM
1.
Jace Christiansen - Sioux Falls, SD
2. Clint Nelson - Philip, SD
3. Tegun Spring - Enning, SD
4. Lucas Camac - Kimball, SD
5. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD
6. Tee Hale - Union Center, SD
7. Tye Hale - Red Owl, SD
8. Miles Spickelmier - Buffalo, SD
3. Sun, July 25 2021, 6:00 PM
1.
Rowdy Benson - Morristown, SD
2. Brent Woodward - Dupree, SD
3. Logan Lemmel - Whitewood, SD
4. Brett Wilcox - Red Owl, SD
5. Daycen Hunt - Ridgeview, SD
6. Kody Woodward - Dupree, SD
7. Landon Sivertsen - Ree Heights, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 30
1. Sat, July 24 2021, 6:00 PM
1.
JD Enright - Timber Lake, SD & Rich Enright - Timber Lke, SD
2. Blasé Steffen - Gregory, SD & Riley Hannum - Ft. Pierre, SD
2S. Sun, July 25 2021, 8:00 AM
1.
Jared Odens - Pierre, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
2. Sam Huffman - Lemmon, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
3. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Jade Nelson - Midland, SD
4. Bill Jorgenson - Watford, CITY & Dan Frank - Mandan, ND
5. Jace Thorstenson - New Underwood, SD & Jeff Thorstenson - New Underwood, SD
6. Marty McPherson - Piedmont, SD & Ty Spiklemier - Faith, SD
7. Payton Pirrung - Hartford, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
8. JB Lord - Aurora, SD & Jake Beard - Menoken, ND
9. Lucas Camac - Kimball, SD & Fay Jandreau - Highmore, SD
10. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
11. Wyatt Treeby - Hecla, SD & Elliot Gorneau - Kennebec, SD
12. Tim Nelson - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
13. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD & Clint Nelson - Philip, SD
14. Tye Hale - Red Owl, SD & Tee Hale - Union Center, SD
15. Beau Dean - Platte, SD & Tucker Rozell - Watertown, SD
3. Sun, July 25 2021, 6:00 PM
1.
Rafe Wientjes - Onida, SD & Wyatt Schuelke - Opal, SD
2. Nate Horner - Dawson, ND & Jesse Dale - Timber Lake, SD
3. Rowdy Benson - Morristown, SD & Rope Roghair - Isabel, SD
4. Kaden Deal - Eagle Butte, SD & Seth Longbrake - Milesville, SD
5. Kanton Hunt - Ridgeview, SD & Trevor Lorenz - Eagle Butte, SD
6. Dalton Magilke - Solen, ND & Wyett Magilke - Solen, ND
7. Nevada Berquist - Watford City, ND & Chandler Comfort - Spearfish, SD
8. Wroper Kosel - Leola, SD & Shawn Knight - Beulah, ND
9. Jeremy Ferguson - Eagle Butte, SD & Daycen Hunt - Ridgeview, SD
10. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
11. JJ Hunt - Ridgeview, SD & Colt Peterson - Isabel, SD
12. Sage Burress - Isabel, SD & Hayes Burress - Isabel, SD
13. Jake Longbrake - Dupree, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0