Winner, SD
Bareback - 10
1. Fri, July 23 2021, 7:30 PM
1.
Cayden Wolfe - Belle Fourche, SD
2. Colton Shelley - Newell, SD
3. Jhett Knight - Pine Ridge, SD
3. Sat, July 24 2021, 7:30 PM
1.
Rowdy Cranston - Moorcroft, WY
2. Tanner Rupprecht - Campbell, NE
3. Bobby Reynolds - Garreston, SD
4. Sun, July 25 2021, 7:30 PM
1.
Ty Kenner - Woodlake, NE
2. Chase Yellow Hawk - Blunt, SD
3. Whitten Hoover - Ainsworth, NE
4. Logan Glendy - Oconto, NE
Barrel Racing - 39
1. Fri, July 23 2021, 7:30 PM
1.
Jordan Fischer - Lesterville, SD
2. Jonnie Anders - Elm Springs, SD
3. Kallie Brozik - Gregory, SD
4. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
5. Raylee Fagerhaug - Wessington Springs, SD
6. Patty Finney - Ainsworth, NE
7. Becky Amio - Blunt, SD
8. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
9. Ashley Kohl - O'Neill, NE
10. Kelly Anders - Elm Springs, SD
11. Brenna Kohle - Stuart, NE
12. Sarah Myers - Winner, SD
3. Sat, July 24 2021, 7:30 PM
1.
Jolene Loiseau - Flandreau, SD
2. Jacey Camac - Kimball, SD
3. Sage Kohr - Gillette, WY
4. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
5. Maggie Conner - Winferd, SD
6. D'Ann Gehlsen - Mission, SD
7. Tia Jandreau - Kimball, SD
8. Deb Thompson - Gordon, NE
9. Kassidy Peters - Brookings, SD
10. Kailyn Groves - Faith, SD
11. Becky Barry - Belle Fourche, SD
12. Trenda Fecht - Ashby, NE
4. Sun, July 25 2021, 7:30 PM
1.
Shada Beeson - Wagner, SD
2. Jena Garwood - Atkinson, NE
3. Carter Waddell - Mission, SD
4. Jayla Reed - Faith, SD
5. Jordan Jehn - Brookings, SD
6. Sarah Hessle - Winner, SD
7. Dori Hollenbeck - Winner, SD
8. Heather Bosse - Cogswell, ND
9. Sydney Adamson - Cody, NE
10. Tammy Watson - Mitchell, SD
11. Misti Brown - Valentine, NE
12. Megan Vanliere - Pierre, SD
13. Ryleigh Hauer - Eaton, CO
14. Hallie Fulton - Miller, SD
15. Rose Ann Ewan - Sparks, NE
Bull Riding - 13
1. Fri, July 23 2021, 7:30 PM
1.
John Jacobs - Aberdeen, SD
2. Justin McCall - Winner, SD
3. Kyle Hapney - Harrold, SD
4. Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
5. Hudson Johnson - Kadoka, SD
6. Jhett Knight - Pine Ridge, SD
3. Sat, July 24 2021, 7:30 PM
1.
Kaler Kirkie - Ft Thompson, SD
2. Kenny Stahler - Mitchell, SD
3. Jack Walters - Centerville, SD
4. Matthew Fenton - Rapid City, SD
4. Sun, July 25 2021, 7:30 PM
1.
Rhone Schmidt - White River, SD
2. Olathe Schmidt - White River, SD
3. Brady Painter - Ainsworth, NE
Calf Roping - 22
1. Fri, July 23 2021, 7:30 PM
1.
Terry Graff - Longpine, NE
2. Clete Scheer - Elsmere, NE
3. Clay Bauer - Arcadia, NE
4. Blasé Steffen - Gregory, SD
5. Cody Rieker - Lexington, NE
6. Matt Elliot - Sparks, NE
7. Grant Turek - St. Paul, NE
8. Nathan Sandoz - Newell, SD
9. Brody Davis - Cody, NE
10. Matthew Heathershaw - Quinn, SD
11. Tate Hoffman - Highmore, SD
3. Sat, July 24 2021, 7:30 PM
1.
TY Moser - Volga, SD
2. Dawson Phillips - Winner, SD
3. Rafe Wientjes - Onida, SD
4. Cole Laible - Atkinson, NE
4. Sun, July 25 2021, 7:30 PM
1.
John Thelen - Sioux Falls, SD
2. Myles Kenzy - Iona, SD
3. Rio Nutter - Rapid City, SD
4. Josh Eirikson - Bandera, TX
5. Beau Dean - Platte, SD
6. Dillon Sackett - Alcester, SD
7. Miles Garwood - Atkinson, NE
Goat Tying - 13
1. Fri, July 23 2021, 7:30 PM
1.
Timber Ann Kelly - Gardendale, TX
2. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
3. Josie Mousel - Colman, SD
4. Karissa Rayhill - Torrington, WY
5. Madison Moody - Letcher, SD
3. Sat, July 24 2021, 7:30 PM
1.
Lainee Schonebaun - Burke, SD
2. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
3. Riata Day - Fleming, CO
4. Kailyn Groves - Faith, SD
4. Sun, July 25 2021, 7:30 PM
1.
Cheyenne Vandestouwe - Inwood, IA
2. Joey Carley - Philip, SD
3. Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
4. Maddee Doerr - Creighton, NE
Ladies Breakaway - 58
1. Fri, July 23 2021, 7:30 PM
1.
Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
2. Sydney Graff - Long Pine, NE
3. Tierny Hamlin - Highmore, SD
4. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
5. Ryen Sheppick - Pierre, SD
6. Natalie Zacharias - Wagner, SD
7. Peyton Mentzer - Ensign, KS
8. Hanna Hostutler - Midland, SD
9. Dana Judge - Emmet, NE
10. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
2S. Fri, July 23 2021, 9:30 PM
1.
Haley Brown - Porcupine, SD
2. Brooke Nelson - Philip, SD
3. Keisha Rayhill - Martin, SD
4. Timber Ann Kelly - Gardendale, TX
5. Kit Painter - Springview, NE
6. Jordan Fischer - Lesterville, SD
7. Ella Lawton - Eleva, WI
8. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
9. Jentri Hurlburt - Arcadia, NE
10. Brittni McCully - Mullen, NE
11. Kazney Knippling - Chamberlain, SD
12. Megan Turek - St. Paul, NE
13. Karissa Rayhill - Torrington, WY
14. Georgie Lage - Sutherland, NE
15. Brooke Jamison - Ashby, NE
16. Brooke McCully - Mullen, NE
17. Danielle Wray - Ord, NE
3. Sat, July 24 2021, 7:30 PM
1.
Jacey Hupp - Huron, SD
2. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
3. Racquel Wientjes - Opal, SD
4. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
5. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
6. Bailey Wickre - Box Elder, SD
7. Sage Kohr - Gillette, WY
8. Clare Kohl - Surprise, NE
9. Mataya Eklund - Valentine, NE
10. Maggie Conner - Winferd, SD
11. Kayla Hemmingson - Brookings, SD
12. Lainee Schonebaun - Burke, SD
13. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
14. Riata Day - Fleming, CO
15. Kailyn Groves - Faith, SD
16. Kassidy Peters - Brookings, SD
4. Sun, July 25 2021, 7:30 PM
1.
Daisy Dean - Platte, SD
2. Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
3. Bodelle Mueller - Sutherland, NE
4. Sydney Adamson - Cody, NE
5. Sydney Hollenbeck - Winner, SD
6. Joey Carley - Philip, SD
7. Hallie Fulton - Miller, SD
8. Jaylee Simonson - Dunning, NE
9. Cheyenne Vandestouwe - Inwood, IA
10. Taryn Sippel - Box Elder, SD
11. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
12. Maddee Doerr - Creighton, NE
13. Misti Brown - Valentine, NE
14. Syerra Christensen - Kennebec, SD
15. Anna Rathe - Brookings, SD
Mixed Team Roping - 30
1. Fri, July 23 2021, 7:30 PM
1.
Hanna Hostutler - Midland, SD & Glen Hostutler - Midland, SD
2. Kazney Knippling - Chamberlain, SD & Barry Knippling - Chamberlain, SD
3. Jett Park - Gooding, ID & Coley Nicholls - Kinnear, WY
4. Brooke Howell - Belle Fourche, SD & Riley Curuchet - Kaycee, WY
5. Peyton Mentzer - Ensign, KS & Toby Mentzer - Ensign, KS
6. Kelsey McDaniel - Midland, SD & Tucker Mcdaniel - Midland, SD
7. Sydney Graff - Long Pine, NE & Jon Peterson - Belle Fourche, SD
8. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD & Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
2S. Fri, July 23 2021, 9:30 PM
1.
Tim Nelson - Midland, SD & Brooke Nelson - Philip, SD
2. Haley Brown - Porcupine, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
3. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
4. Danielle Wray - Ord, NE & Jade Nelson - Midland, SD
5. Brooke Jamison - Ashby, NE & Monte Jamison - Ashby, NE
6. Denise Nelson - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
7. Jentri Hurlburt - Arcadia, NE & Clay Bauer - Arcadia, NE
3. Sat, July 24 2021, 7:30 PM
1.
Jacey Hupp - Huron, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
2. Jenika Arens - Brandon, SD & Rod Brown - Ponca, NE
3. Jolene Loiseau - Flandreau, SD & Dylan Hart - Flandreau, SD
4. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Gary Zilverberg - Holabird, SD
5. Kassidy Peters - Brookings, SD & Tucker Rozell - Watertown, SD
6. Chanda Schnoor - Chambers, NE & Heath Barlow - Ewing, NE
4. Sun, July 25 2021, 7:30 PM
1.
Lanell Graham - Valentine, NE & Zeb Graham - Valentine, NE
2. Pam Hollenbeck - Longpine, NE & Todd Hollenbeck - Longpine, NE
3. Syerra Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
4. Anna Rathe - Brookings, SD & Reece Ullerich - Humbolt, SD
5. Becca Graff - Ainsworth, NE & Brady Graff - Ainsworth, NE
6. Jayla Reed - Faith, SD & Ty Spiklemier - Faith, SD
7. Cheyenne Brown - Winner, SD & Peter Haukaas - Winner, SD
8. Cedar Jandreau - Kennebec, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
9. Bodelle Mueller - Sutherland, NE & Lane Hall - Sutherland, NE
Saddle Bronc - 17
1. Fri, July 23 2021, 7:30 PM
1.
Buster Reis - Reliance, SD
2. Trey Elshere - Clinton, SD
3. Kyle Hapney - Harrold, SD
4. Zane Howe - Rapid City, SD
3. Sat, July 24 2021, 7:30 PM
1.
Clint Donaldson - Sturgis, SD
2. Jack Skavdahl - Marsland, NE
3. Morgan McGinley - Valentine, NE
4. Gus Harvey - Otter, MT
5. Tj Morrison - Piedmont, SD
6. Blaine Flack - Crawford, NE
7. Cooper West - Philip, SD
4. Sun, July 25 2021, 7:30 PM
1.
Lane Hall - Sutherland, NE
2. John Thelen - Sioux Falls, SD
3. Derek Kenner - Woodlake, NE
4. Dylan Suhr - Canton, SD
5. Lavern Borntreger - Elsmere, NE
6. Miles Kreeger - Lake Andes, SD
Sr. Breakaway - 26
1. Fri, July 23 2021, 7:30 PM
1.
Mike Nelson - Philip, SD
2. Terry Graff - Longpine, NE
3. Tim Nelson - Midland, SD
4. Lynn McNenny - Sturgis, SD
5. Steve Klein - Sioux Falls, SD
6. Barry Knippling - Chamberlain, SD
7. Glen Hostutler - Midland, SD
8. Bart Ness - Kennebec, SD
9. Dan Pirrung - Hartford, SD
10. Chuck Hamlin - Highmore, SD
11. John Dean - Geddes, SD
3. Sat, July 24 2021, 7:30 PM
1.
Blaine Carey - Huron, SD
2. Fay Jandreau - Highmore, SD
3. JB Lord - Aurora, SD
4. Mark Schumacher - Wolsey, SD
5. Gary Zilverberg - Holabird, SD
6. Darren Lammers - Chancellor, SD
7. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
8. Gary Zimalman - Hammel, SD
9. Chad Hetzel - Lemmon, SD
10. Shawn Carey - Huron, SD
4. Sun, July 25 2021, 7:30 PM
1.
Scott Hollenbeck - Winner, SD
2. Kirk Ford - Sturgis, SD
3. Bogie Webb - Volin, SD
4. Greg Swim - Springview, NE
5. Marty Jandreau - Kennebec, SD
Steer Wrestling - 27
1. Fri, July 23 2021, 7:30 PM
1.
Jason Hapney - Harrold, SD
2. TY Talsma - Verdigre, NE
3. Cinch Painter - Springview, NE
4. Daycen Hunt - Ridgeview, SD
5. Trayer Schmidt - White River, SD
6. Jeff Johnston - Thedford, NE
7. Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
8. Tate Hoffman - Highmore, SD
9. Gage Davis - Cody, NE
10. Beau Wiebelhaus - Springview, NE
11. Clay Holz - Springfield, SD
12. Joe Ross - Rosebud, SD
13. Terran Talsma - Verdigre, NE
3. Sat, July 24 2021, 7:30 PM
1.
Cameron Fanning - Olivet, SD
2. Lucas Camac - Kimball, SD
3. Sawyer Strand - Platte, SD
4. Tate Petrak - Martin, SD
5. Landon Sivertsen - Ree Heights, SD
6. Carter Kennedy - Beresford, SD
4. Sun, July 25 2021, 7:30 PM
1.
Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD
2. Jace Christiansen - Sioux Falls, SD
3. Mike Stephen - Springview, NE
4. Gabe Taylor - Valentine, NE
5. Tyler John Byrne - Martin, SD
6. Sid Hart - Yankton, SD
7. Clint Nelson - Philip, SD
8. Wade Taylor - Canistota, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 41
1. Fri, July 23 2021, 7:30 PM
1.
Jeff Johnston - Thedford, NE & Quincy Opela - Stapleton, NE
2. Tucker McDaniel - Midland, SD & Jesse Hostutler - Midland, SD
3. Terry Graff - Longpine, NE & Marvin Mueller - Sutherland, NE
4. McCall Garnos - Presho, SD & Tyson Floyd - Presho, SD
5. Braden Pirrung - Hartford, SD & Coley Nicholls - Kinnear, WY
6. Ken Hoffman - Highmore, SD & Tate Hoffman - Highmore, SD
7. Levi Heckenlaible - Menno, SD & Seth Gaikowski - Waubay, SD
8. Teagan Gourneau - Presho, SD & Matthew Heathershaw - Quinn, SD
9. Jon Peterson - Belle Fourche, SD & Riley Curuchet - Kaycee, WY
10. Brian Dunning - McClave, CO & Toby Mentzer - Ensign, KS
2S. Fri, July 23 2021, 9:30 PM
1.
Sam Huffman - Lemmon, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
2. Kade Starr - Geddes, SD & Duke Starr - Geddes, SD
3. Dan Pirrung - Hartford, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
4. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Jade Nelson - Midland, SD
5. Brooke Jamison - Ashby, NE & Monte Jamison - Ashby, NE
6. Clay Holz - Springfield, SD & Ty Talsma - Verdigre, NE
7. Dalton Wieneke - West Point, NE & Kurtis Palmer - Madison, NE
8. Joe Ross - Rosebud, SD & Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
9. Blasé Steffen - Gregory, SD & Riley Hannum - Ft. Pierre, SD
10. Tim Nelson - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
3. Sat, July 24 2021, 7:30 PM
1.
Jared Odens - Pierre, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
2. Garret Phillips - Winner, SD & Dawson Phillips - Winner, SD
3. Jason Schnoor - Chambers, NE & Heath Barlow - Ewing, NE
4. Gary Zimalman - Hammel, SD & Carter Kennedy - Beresford, SD
5. Rafe Wientjes - Onida, SD & Wyatt Schuelke - Opal, SD
6. JB Lord - Aurora, SD & Jake Beard - Menoken, ND
7. Shaw Loiseau - Colman, SD & Dylan Hart - Flandreau, SD
8. Lucas Camac - Kimball, SD & Fay Jandreau - Highmore, SD
4. Sun, July 25 2021, 7:30 PM
1.
Lucas Thompsen - Fulton, SD & Brad Oland - Britton, SD
2. Teagen Moser - Wosley, SD & Dalton More - Lower Brule, SD
3. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
4. Trevor Olson - Mud Butte, SD & Clayton Simons - Scottsbluff, NE
5. Todd Hollenbeck - Longpine, NE & Jhett Hollenbeck - Longpine, NE
6. Trayer Schmidt - White River, SD & Rhone Schmidt - White River, SD
7. Marty McPherson - Piedmont, SD & Ty Spiklemier - Faith, SD
8. Blaine Finney - Ainsworth, NE & Brady Graff - Ainsworth, NE
9. Rio Nutter - Rapid City, SD & Tracer Olson - White River, SD
10. Jace Thorstenson - New Underwood, SD & Jeff Thorstenson - New Underwood, SD
11. Myles Kenzy - Iona, SD & Peter Haukaas - Winner, SD
12. Blair Lammers - Torrington, WY & Bryan Lemmon - Torrington, WY
13. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD & Clint Nelson - Philip, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0