Irene, SD
Bareback - 4
1. Fri, June 25 2021, 7:00 PM
1.
Lane Deifley - Yankton, SD
2. Cash Owens - Truman, MN
3. Sat, June 26 2021, 6:00 PM
1.
Teigen Robertson - New Underwood, SD
2. Alex McElmory - Volga, SD
Barrel Racing - 47
1. Fri, June 25 2021, 7:00 PM
1.
Talli Pokorny - Bartlett, NE
2. Stephanie Mackissock - Little Falls, MN
3. Jacey Camac - Kimball, SD
4. Olivia Selleck - White, SD
5. Mataya Eklund - Valentine, NE
6. Tia Jandreau - Kimball, SD
7. Callie Aamot - Desmet, SD
8. Raelin Jurgens - Parker, SD
9. Jordan Jehn - Mondovi, WI
10. Gracie Pokorny - Bartlett, NE
11. Shaw Nelson - Hartford, SD
12. Jodi Nelson - Hartford, SD
2S. Sat, June 26 2021, 9:00 AM
1.
Kathy Stoker - Tomah, WI
2. Madi Vanvickle - Pillager, MN
3. Tammy Watson - Mitchell, SD
4. Bridget Biron - Henderson, MN
5. Dori Hollenbeck - Winner, SD
6. Kaydi Anderson - St James, MN
7. Emily Kruger - Beaver Creek, MINNESOTA
8. Chloe Herren - Crooks, SD
9. Layni Stevens - St. Lawrence, SD
10. Victoria Blatchford - Brookings, SD
11. Sami Schumacher - Beresford, SD
12. Sarah Hessle - Winner, SD
13. Wanda Brown - Edgemont, SD
14. Hilary Hilzendeger - Avon, SD
15. Amanda Manolis - Delano, MN
16. Sloan Olson - Flandreau, SD
17. Shayna Skiles - Inwood, IA
18. Annabelle Bond - Canostota, SD
19. Haley Reisch - Letcher, SD
20. Courtney Otto - Marshall, MN
21. Keylee Zancanella - Aurora, SD
22. Kristen Zancanella - Aurora, SD
23. Tyra Harrington - Dell Rapids, SD
3. Sat, June 26 2021, 6:00 PM
1.
Brooke Diedric - Kennebec, SD
2. Cassie Mehlbrech - Canistota, SD
3. Kassidy Peters - Brookings, SD
4. Shada Beeson - Wagner, SD
5. Sarah Rose - Volga, SD
6. Kaylee Olson - Pierce, NE
7. Crystal Herbolsheimer - Pierce, NE
8. Haley Huls - Lennox, SD
9. Cadyn Luedemann - Buffalo, MN
10. Carli Maruska - Mitchell, SD
11. Libby Diedric - Kennebec, SD
12. Jena Garwood - Atkinson, NE
Bull Riding - 15
1. Fri, June 25 2021, 7:00 PM
1.
Kyle Smith - Wayne, NE
2. Jesse Kline - Hartford, SD
3. Matt Triplett - Canton, SD
4. Mason Moody - Letcher, SD
5. Travis Peterson - Tyler, SD
6. Logan Bowden - Hermosa, SD
7. Hayden Ellis - Centerville, SD
8. Blaine Petersen - Tyler, ND
9. Cody Moore - Sioux Falls, SD
3. Sat, June 26 2021, 6:00 PM
1.
Chase Eisenhauer - Beemer, NE
2. Cullen Berentschot - Inwood, IA
3. Corey Frankenstein - Wagner, SD
4. Austin Kraft - Brookings, SD
5. Kyle Hapney - Harrold, SD
6. Colton Provost - Dante, SD
Calf Roping - 26
1. Fri, June 25 2021, 7:00 PM
1.
Casey Hume - Brodhead, WI
2. Mason Moody - Letcher, SD
3. John Thelen - Sioux Falls, SD
4. Newt Bruley - Willow Lake, SD
5. Brody Jones - Brookings, SD
6. Evan Thyberg - Hartford, SD
7. Boe Brown - Valentine, NE
8. Trent Sorey - Oelrichs, SD
9. Jeremy Olson - Stoughton, WI
10. Thane Lockhart - Oelrichs, SD
2S. Sat, June 26 2021, 9:00 AM
1.
Grant Turek - St. Paul, NE
2. Nathan Sandoz - Newell, SD
3. Matt Elliott - Sparks, NE
4. Terry Graff - Long Pine, NE
5. Clete Scheer - Elsmere, NE
6. Chip Wilson - Lemoyne, NE
7. Conner Herren - Crooks, SD
8. Chance Derner - New Underwood, SD
9. Garrett Jacobs - Lemitar, NM
10. Wyatt Bray - Grandbury, TX
3. Sat, June 26 2021, 6:00 PM
1.
Dillon Sackett - Alcester, SD
2. Jeff Frizzell - Cochise, AZ
3. Chance Locken - Reedsburg, WI
4. Clay Nelson - Zimmerman, MN
5. Miles Garwood - Atkinson, NE
6. Jace Tekrony - Clear Lake, SD
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 56
1. Fri, June 25 2021, 7:00 PM
1.
Anna Rathe - Brookings, SD
2. Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
3. Korah Corrigan - Shafer, MN
4. Cheyenne Vandestouwe - Inwood, IA
5. Courtney Birkholtz - White, SD
6. Mataya Eklund - Valentine, NE
7. Misti Brown - Valentine, NE
8. Gracie Pokorny - Bartlett, NE
9. Kallie Tepoel - Lindstrom, MN
10. Callie Shepherd - Canby, MN
11. Jazz McGirr - Huron, SD
12. Talli Pokorny - Bartlett, NE
2S. Sat, June 26 2021, 9:00 AM
1.
Jenna Fulton - St. Lawrence, SD
2. Madi Vanvickle - Pillager, MN
3. Kayla Otto - Marshall, MN
4. Keylee Zancanella - Aurora, SD
5. Layni Stevens - St. Lawrence, SD
6. Maddee Doerr - Creighton, NE
7. Makenzie Wilson - Lemoyne, NE
8. Brooke McCully - Mullen, NE
9. Tierny Hamlin - Highmore, SD
10. Jordyn Vanvickle - Pillager, MN
11. Bailey Hurlburt - Norfolk, NE
12. Rachel Kelderman - Hudson, SD
13. Kayla Hemmingson - Brookings, SD
14. Courtney Otto - Marshall, MN
15. Caden Borman - Backus, MN
16. Stannis Hoffmann - Dunlap, IA
17. Brittni McCully - Mullen, NE
18. Isabel Rissie - Martin, SD
19. Haley Brown - Porcupine, SD
20. Ally Zehrer - Dayton, MN
21. Peyton Mentzer - Ensign, KS
22. Chloe Herren - Crooks, SD
23. Brandy Schaack - Hyannis, NE
24. Dana Judge - Emmet, NE
25. Tatum Carey - Huron, SD
26. Codi Sebastian - Dickinson, ND
27. Mary Rissie - Martin, SD
28. Sydney Graff - Longpine, NE
29. Desta Misegades - Henning, MN
30. Shawnee Sherwood - Grace, ID
31. Hanna Hostutler - Midland, SD
32. Kathleen Biron - Henderson, MN
3. Sat, June 26 2021, 6:00 PM
1.
Kaden Tekrony - Clear Lake, SD
2. Cassidy March - Hot Springs, SD
3. Haley Huls - Lennox, SD
4. Whitney Locken - Reedsburg, WI
5. Kassidy Peters - Brookings, SD
6. McKenzie Frizzell - Cochise, AZ
7. Kaycee Wilking - Hartford, SD
8. Bailey Wickre - Box Elder, SD
9. Danielle Wray - Ord, NE
10. Cadyn Luedemann - Buffalo, MN
11. Holly Oftedahl - Brookings, SD
12. Kaleb Tekrony - Clear Lake, SD
Mixed Team Roping - 29
1. Fri, June 25 2021, 7:00 PM
1.
Megan Delay - Beresford, SD & Ben Delay - Beresford, SD
2. Trey Hermebracht - Homer, NE & Troy Hermelbracht - Homer, NE
3. Shaw Nelson - Hartford, SD & Brad Nelson - Hartford, SD
4. Megan Marone - Pukwana, SD & Dave Marone - Pukwana, SD
5. Callie Shepherd - Canby, MN & Ty Jurgenson - Canby, MN
6. Levi Heckenlaible - Menno, SD & Anna Rathe - Brookings, SD
7. Ryley Lusk - Sioux City, IA & Cody Kingston - Sioux City, IA
8. Brent Versteeg - Hospers, IA & Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
9. Kaysee Christensen - Beresford, SD & Lane Seversen - Beresford, SD
2S. Sat, June 26 2021, 9:00 AM
1.
Brandy Schaack - Hyannis, NE & Mason Pitts - Grandbury, TX
2. Stannis Hoffmann - Dunlap, IA & Sam Huffman - Lemmon, SD
3. Peyton Mentzer - Ensign, KS & Toby Mentzer - Ensign, KS
4. Clay Ullrey - Aurora, SD & Keylee Zancanella - Aurora, SD
5. Sydney Graff - Longpine, NE & Matt Kasner - Cody, NE
6. Jenna Fulton - St. Lawrence, SD & Beau Dean - Platte, SD
7. Ally Zehrer - Dayton, MN & Cole Stevens - Hammond, WI
8. Chloe Herren - Crooks, SD & Conner Herren - Crooks, SD
9. Shawnee Sherwood - Grace, ID & Dustin Harris - O'Neill, NE
10. Hanna Hostutler - Midland, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
11. Haley Brown - Porcupine, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
12. Mary Rissie - Martin, SD & Reece Weber - Valentine, NE
13. Lindsey O'Keefe - Belle Fouche, SD & Levi O'Keefe - Belle Fouche, SD
14. Jenika Arens - Brandon, SD & Rod Brown - Ponca, NE
15. Wes Hermelbracht - Rosalie, NE & Molly Heese - Wisner, NE
3. Sat, June 26 2021, 6:00 PM
1.
Kaycee Wilking - Hartford, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD
2. Kassidy Peters - Brookings, SD & Tucker Rozell - Brookings, SD
3. Rachel Kelderman - Alcester, SD & Kail Vaith - Lesterville, SD
4. Leigh Sherwood - Grace, ID & Steve Sherwood - Grace, ID
5. Danielle Wray - Ord, NE & Owen Perkins - Pindale, AZ
Saddle Bronc - 10
1. Fri, June 25 2021, 7:00 PM
1.
John Thelen - Sioux Falls, SD
2. Zane Howe - Rapid City, SD
3. Izaah Bartels - Caputa, SD
4. Cody Owens - Truman, MN
5. Dylan Suhr - Canton, SD
3. Sat, June 26 2021, 6:00 PM
1.
Lavern Borntreger - Elsmere, NE
2. Kyle Hapney - Harrold, SD
3. Traylin Martin - Faith, SD
4. Clay Longbrake - Howes, SD
5. Ridge Ward - Martin, SD
Sr. Breakaway - 14
1. Fri, June 25 2021, 7:00 PM
1.
Fay Jandreau - Highmore, SD
2. Bogie Webb - Volin, SD
3. Dave Marone - Pukwana, SD
4. Scott Vandenberg - Sioux Falls, SD
5. Darren Lammers - Chancellor, SD
6. Chuck Nelson - Hartford, SD
2S. Sat, June 26 2021, 9:00 AM
1.
Glen Hostutler - Midland, SD
2. Chuck Hamlin - Highmore, SD
3. Blaine Carey - Huron, SD
3. Sat, June 26 2021, 6:00 PM
1.
Barry Knippling - Chamberlain, SD
2. Mark Schumacher - Wolsey, SD
3. Steve Klein - Sioux Falls, SD
4. Shawn Carey - Huron, SD
5. Terry McCutcheon - Brookings, SD
Steer Wrestling - 12
1. Fri, June 25 2021, 7:00 PM
1.
Clint Nelson - Philip, SD
2. Lucas Camac - Kimball, SD
3. Josh Heckenlaible - Menno, SD
4. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD
3. Sat, June 26 2021, 6:00 PM
1.
Sawyer Strand - Platte, SD
2. Sid Hart - Yankton, SD
3. Kyle Albers - Hartford, SD
4. Wade Taylor - Canistota, SD
5. Shane Andersen - Hurley, SD
6. Justin Tekrony - Clear Lake, SD
7. Jace Tekrony - Clear Lake, SD
8. Jeff Frizzell - Cochise, AZ
Team Penning - 17
1. Fri, June 25 2021, 7:00 PM
1.
Anna Braunschmidt - Garreston, SD & Joe Skibinski - Sioux Falls, SD & Mark Braunschmidt -
2. Doni Zeller - Reliance, SD & Sydney Zeller - Reliance, SD & Charles Walters -
3. Tammi Jurgens - Parker, SD & Cole Jurgens - Parker, SD & Raelin Jurgens -
4. Ashlie Matthews - Hartford, SD & Brittany Dieters - Hartford, SD & Carrie Dieters -
5. Gary Garbe - Alpena, SD & Chuck Nelson - Hartford, SD & Gary Garbe -
6. Scott Vandenberg - Sioux Falls, SD & Leon Baier - Mitchell, SD & Tucker Ashley -
7. Mary Pat Fawcett - Ree Heights, SD & Lane Fawcett - Ree Heights, SD & Lenny Steffens -
8. Daryl Hammerstrom - Davis, SD & Terry Trower - Dell Rapids, SD & Bogie Webb -
3. Sat, June 26 2021, 6:00 PM
1.
Robert Runge - Davis, SD & Leslie Dunkelberger - Sioux Falls, SD & Jim Dunkelberger -
2. Vern Dubbelde - Canistota, SD & Cassie Mehlbrech - Canistota, SD & Sam Kruger -
3. Latisha Woods - Irene, SD & Wally Bakke - Irene, SD & Eric Sandbulte -
4. Bryan Runge - Tea, SD & Tara Thompson - Sioux Falls, SD & Robert Devitt -
5. Paul Borgmann - White Lake, SD & Colin Borgmann - White Lake, SD & Lindsey Borgmann -
6. John Havranek - Wagner, SD & Harold Fischer - Vermillion, SD & Stephanie Jacobson -
7. Larry Fossum - Hartford, SD & Mike Austin - Centerville, SD & Glen Dieters -
8. Steve Klein - Sioux Falls, SD & Tom Jones - Sioux Falls, SD & Brad Nesteine -
9. Kerry Horn - Tripp, SD & David Horn - Piedmont, SD & Randy Olson -
Team Roping - 46
1. Fri, June 25 2021, 7:00 PM
1.
Lucas Camac - Kimball, SD & Fay Jandreau - Highmore, SD
2. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD & Clint Nelson - Philip, SD
3. Levi Heckenlaible - Menno, SD & Josh Heckenlaible - Menno, SD
4. Chuck Nelson - Hartford, SD & Brad Nelson - Hartford, SD
5. Shawn Tibbs - Elkton, SD & Joshua Bungard - Volga, SD
6. Ken Agre - Shafer, MN & Tyler Manolis - Delano, MN
7. Isaac Tilstra - Hills, MN & Lance Knutson - Flandreau, SD
8. Brent Versteeg - Hospers, IA & Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
9. Troy Hermelbracht - Homer, NE & Troy Donnelly - Elk Point, SD
10. Brody Jones - Brookings, SD & Ty Jurgenson - Canby, MN
11. Cody Kingston - Sioux City, IA & Lane Seversen - Beresford, SD
12. Terry Anstein - Volin, SD & Ben Delay - Beresford, SD
2S. Sat, June 26 2021, 9:00 AM
1.
Glen Hostutler - Midland, SD & Jesse Hostutler - Midland, SD
2. Blair Lammers - Torrington, WY & Bryan Lemmon - Torrington, WY
3. Kip Austin - Norfolk, NE & Cole Austin - Meadow Grove, NE
4. Logan Olson - Flandreau, SD & Matt Kasner - Cody, NE
5. Rod Brown - Ponca, NE & Jake Bode - Verdigre, NE
6. Hank Klosterman - David City, NE & Jeff Harris - David City, NE
7. Tucker McDaniel - Midland, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
8. Cody Hilzendeger - Avon, SD & Dustin Harris - O'Neill, NE
9. Eric Nelson - Wabasso, MN & Dustin Schaefer - Sisseton, SD
10. Brian Dunning - McClave, CO & Toby Mentzer - Ensign, KS
11. Mikey Loiseau - Egan, SD & Cory Borman - Backus, MN
12. Steve Sherwood - Grace, ID & Owen Perkins - Pindale, AZ
13. Cameron Irwin - Edgemont, SD & Rory Brown - Edgemont, SD
14. Sam Huffman - Lemmon, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
15. Clay Ullrey - Aurora, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
16. Wes Hermelbracht - Rosalie, NE & Ty Hermelbracht - Rosalie, NE
17. Reece Weber - Valentine, NE & Garrett Jacobs - Lemitar, NM
18. Kirt Freudenburg - Madison, NE & Mike Powell - Ames, NE
19. Lane Goebel - Marshall, MN & Cole Stevens - Hammond, WI
20. Shaw Loiseau - Flandreau, SD & Dylan Hart - Flandreau, SD
21. Tyler Brockman - Lawrence, NE & Cody Ware - Logan, KS
22. Wyatt Bray - Grandbury, TX & Mason Pitts - Grandbury, TX
23. Taylor Davis - Bedford, NE & Andy Bird - Wisner, NE
24. Chloe Herren - Crooks, SD & Conner Herren - Crooks, SD
25. Guy Howell - Belle Fouche, SD & Levi O'Keefe - Belle Fouche, SD
26. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Jade Nelson - Midland, SD
27. David Kennedy - Sutherland, NE & Marvin Mueller - Sutherland, NE
3. Sat, June 26 2021, 6:00 PM
1.
Justin Tekrony - Clear Lake, SD & Jace Tekrony - Clear Lake, SD
2. Lucas Thomsen - Fulton, SD & Brad Oland - Britton, SD
3. Cayden Slykhuis - Letcher, SD & Tater Moody - Woonsocket, SD
4. Toby Moody - Woonsocket, SD & Trey Moody - Woonsocket, SD
5. Randall Fuhrer - Scotland, SD & Kail Vaith - Lesterville, SD
6. Blaine Finney - Ainsworth, NE & Dustin Chohon - O'Neill, NE
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0