Wessington Springs, SD
Bareback - 3
3. Sun, June 06 2021, 2:00 PM
1.
Andy Gingerich - Peever, SD
2. Cody Cole - Warroad, MN
3. Alex McElmory - Volga, SD
Barrel Racing - 39
2. Sat, June 05 2021, 6:00 PM
1.
Sarah Hossle - Winner, SD
2. Ryen Sheppick - Pierre, SD
3. Teya Moody - Woonsocket, SD
4. Addison Salverson - Pierre, SD
5. Tana Harrington - Dell Rapids, SD
6. Sarah Rose - Volga, SD
7. Kathy Stoker - Tomah, WI
8. Raylee Fagerhaug - Wessington Springs, SD
9. Tyra Harrington - Dell Rapids, SD
10. Bobbi Grann - Flandreau, SD
11. Carli Maruska - Mitchell, SD
12. Morgan Kowitz - McGregor, MN
13. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
14. Tia Jandreau - Highmore, SD
15. Jacey Camac - Kimball, SD
16. Olivia Scholle - Brookings, SD
17. Dori Hollenbeck - Winner, SD
18. Sloan Olson - Flandreau, SD
3. Sun, June 06 2021, 2:00 PM
1.
Jodi Nelson - Hartford, SD
2. Kathleen Biron - Henderson, MN
3. Courtney Otto - Marshall, MN
4. Haley Huls - Lennox, SD
5. Keylee Zancanella - Aurora, SD
6. Cindy Baltezore - Beresford, SD
7. Kassidy Peters - Brookings, SD
8. Jodi Theisen - Clear Lake, SD
9. Heather Bosse - Cogswell, ND
10. Cydney Peterson - Minot, ND
11. Bailey Moody - Letcher, SD
12. Bridget Biron - Henderson, MN
13. Rachel Hauser - Little Falls, MN
14. Melissa Morris - Pierre, SD
15. Kaydi Anderson - St James, MN
16. Kristen Zancanella - Aurora, SD
17. Sydney Maher - Timber Lake, SD
18. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
19. Sindi Jandreau - Kennebec, SD
20. Jordan Jehn - Mondovi, WI
21. Tammy Watson - Mitchell, SD
Bull Riding - 19
2. Sat, June 05 2021, 6:00 PM
1.
Hayden Ellis - Centerville, SD
2. Stetson Baloun - Redfield, SD
3. Jesse Kruse - Scotland, SD
4. Jack Walters - Centerville, SD
5. Dylan Gerberding - Castlewood, SD
6. Garrett Golliher - Cherry Creek, SD
3. Sun, June 06 2021, 2:00 PM
1.
Owen Carlson - Pineriver, MN
2. Tyler Viers - Granite Falls, MN
3. Jensen Raabe - Erwin, SD
4. Colton Provost - Dante, SD
5. Dawson Parrow - Lisbon, ND
6. Jw Frederick - Selby, SD
7. Brady Schmidt - Wolsey, SD
8. Kevin Erb - Erwin, SD
9. Kyle Hapney - Harrold, SD
10. Austin Friese - Wolsey, SD
11. Tucker Mertens - Veblen, SD
12. Dillan Cronk - Mitchell, SD
13. Justin Hofer - Ipswich, SD
Calf Roping - 24
2. Sat, June 05 2021, 6:00 PM
1.
Jeremy Olson - Stoughton, WI
2. Brody Jones - Brookings, SD
3. Stratton Kohr - Gillette, WY
4. Wyatt Treeby - Hecla, SD
5. Dillon Sackett - Alcester, SD
6. TY Moser - Volga, SD
7. Owen Fagerhaug - Wessington Springs, SD
8. Trent Sorey - Oelrichs, SD
9. Chance Locken - Reedsburg, WI
10. Dakota Locken - Elroy, WI
11. Rex Treeby - Hecla, SD
12. Thane Lockhart - Oelrichs, SD
3. Sun, June 06 2021, 2:00 PM
1.
Brock Belkham - Flandreau, SD
2. Bodie Mattson - Sturgis, SD
3. Rance Johnson - Philip, SD
4. Tanner Scheevel - Lester Prairie, MN
5. Nathan Sandoz - Newell, SD
6. Newt Bruley - Willow Lake, SD
7. Reece Ullerich - Humbolt, SD
8. John Thelen - Pierre, SD
9. Lee Sivertson - Ree Heights, SD
10. Tyler Scheevel - Lester Prairie, MN
11. Myles Kenzy - Iona, SD
12. Tanner McInerney - Alzada, MT
Goat Tying - 9
2. Sat, June 05 2021, 6:00 PM
1.
Sarah Vos - Caputa, SD
2. Timber Kelly - Gardendale, TX
3. Maddee Doerr - Creighton, NE
4. Raylee Fagerhaug - Wessington Springs, SD
5. Josie Mousel - Colman, SD
6. Madison Moody - Letcher, SD
7. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
3. Sun, June 06 2021, 2:00 PM
1.
Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
2. Jacey Hupp - Huron, SD
Ladies Breakaway - 39
2. Sat, June 05 2021, 6:00 PM
1.
Sydney Hollenbeck - Winner, SD
2. Timber Kelly - Gardendale, TX
3. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
4. Summer Parker - Clear Lake, SD
5. Shannon Fagerhaug - Wessington Springs, SD
6. Sarah Vos - Caputa, SD
7. Megan Pivec - Jordan, MN
8. Tierny Hamlin - Highmore, SD
9. Ryen Sheppick - Pierre, SD
10. Calby Hanson - Jamestown, ND
2SS. Sat, June 05 2021, 6:00 PM Second Section
1.
Jenny Belkham - Blunt, SD
2. Abby Jo Treeby - Hecla, SD
3. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
4. Caden Borman - Backus, MN
5. Maddee Doerr - Creighton, NE
6. Haley Brown - Porcupine, SD
7. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
8. Ally Zehrer - Dayton, MN
9. Courtney Peters - Hot Springs, SD
10. Whitney Locken - Reedsburg, WI
3. Sun, June 06 2021, 2:00 PM
1.
Bailey Wickre - Rapid City, SD
2. Callie Shepherd - Canby, MN
3. Keylee Zancanella - Aurora, SD
4. Braelee Viers - Granite Falls, MN
5. Danielle Fiene - Echo, MN
6. Meza Ham - Shadehill, SD
7. Haley Huls - Lennox, SD
8. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
9. Kathleen Biron - Henderson, MN
3SS. Sun, June 06 2021, 2:00 PM Second Section
1.
Heidi Johnson - Flandreau, SD
2. Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
3. Jacey Hupp - Huron, SD
4. Kayla Otto - Marshall, MN
5. Kaycee Wilking - Hartford, SD
6. Courtney Otto - Marshall, MN
7. Kassidy Peters - Brookings, SD
8. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
9. Kayla Hemmingson - Brookings, SD
10. Josey Poppens - Larchwood, IA
Mixed Team Roping - 12
2. Sat, June 05 2021, 6:00 PM
1.
Jayme Peterson - Belle Fourche, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
2. Ally Zehrer - Dayton, MN & Cole Stevens - Hammond, WI
3. Haley Brown - Porcupine, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
4. Jayla Reed - Faith, SD & Ty Spickelmier - Faith, SD
3. Sun, June 06 2021, 2:00 PM
1.
Kassidy Peters - Brookings, SD & Tucker Rozell - Brookings, SD
2. Kaycee Wilking - Hartford, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD
3. Melissa Morris - Pierre, SD & Colton Musick - Pierre, SD
4. Jolene Loiseau - Flandreau, SD & Dylan Hart - Flandreau, SD
5. Braden Pirrung - Hartford, SD & Keylee Zancanella - Aurora, SD
6. Jacey Hupp - Huron, SD & Carson Musick - Pierre, SD
7. Callie Shepherd - Canby, MN & Ty Jurgenson - Canby, MN
8. Ashley Price - Faith, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
Saddle Bronc - 8
2. Sat, June 05 2021, 6:00 PM
1.
Garrett Golliher - Cherry Creek, SD
3. Sun, June 06 2021, 2:00 PM
1.
Cooper West - Philip, SD
2. Marshall Larson - Aitkin, MN
3. Dylan Suhr - Canton, SD
4. John Thelen - Pierre, SD
5. Kyle Hapney - Harrold, SD
6. Trey Gates - Wolsey, SD
7. John Swaretzentruber - Clarissa, MN
Sr. Breakaway - 20
2. Sat, June 05 2021, 6:00 PM
1.
Ron Thompson - Wessington Springs, SD
2. Chuck Hamlin - Highmore, SD
3. Chad Hetzel - Lemmon, SD
4. Blaine Carey - Huron, SD
5. Scott Hollenbeck - Winner, SD
6. Barry Knippling - Chamberlain, SD
7. Fay Jandreau - Highmore, SD
8. Bart Ness - Kennebec, SD
9. Kirk Ford - Sturgis, SD
10. Terry McCutcheon - Brookings, SD
3. Sun, June 06 2021, 2:00 PM
1.
Shawn Carey - Huron, SD
2. JB Lord - Sturgis, SD
3. Steve Klein - Sioux Falls, SD
4. Mark Schumacher - Wolsey, SD
5. Lynn McNenny - Sturgis, SD
6. John Dean - Geddes, SD
7. Darren Lammers - Chancellor, SD
8. Marty Jandreau - Kennebec, SD
9. Bogie Webb - Volin, SD
10. Chuck Nelson - Hartford, SD
Steer Wrestling - 10
2. Sat, June 05 2021, 6:00 PM
1.
Lucas Camac - Kimball, SD
2. Landon Sivertsen - Ree Heights, SD
3. Sun, June 06 2021, 2:00 PM
1.
Tanner Scheevel - Lester Prairie, MN
2. Sawyer Strand - Platte, SD
3. Tyler Scheevel - Lester Prairie, MN
4. Wyatt McGee - Danvers, MN
5. Cameron Fanning - Olivet, SD
6. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD
7. Brayden Burrus - Rapid City, SD
8. Clint Nelson - Philip, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 35
2. Sat, June 05 2021, 6:00 PM
1.
Logan Olson - Flandreau, SD & Matt Kasner - Cody, NE
2. Trent Sorey - Oelrichs, SD & Thane Lockhart - Oelrichs, SD
3. Blair Lammers - Hartford, SD & Brian Lemmon - Torrington, WY
4. Lucas Camac - Kimball, SD & Fay Jandreau - Highmore, SD
5. Toby Moody - Woonsocket, SD & Trey Moody - Woonsocket, SD
6. Lucas Thomsen - Mitchell, SD & Brad Oland - Britton, SD
7. Cayden Slykhuis - Woonsocket, SD & Tator Moody - Woonsocket, SD
8. Tate Johnson - Sisseton, SD & Tyan Johnson - Sisseton, SD
9. Rob McPhail - Tomah, WI & Dustin Schaefer - Sisseton, SD
10. Cameron Irwin - Edgemont, SD & Rory Brown - Edgemont, SD
11. TY Blasingame - Casper, WY & Jason James - Aurora, SD
2SS. Sat, June 05 2021, 6:00 PM Second Section
1.
Marty McPherson - Piedmont, SD & Ty Spickelmier - Faith, SD
2. Tucker McDaniel - Midland, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
3. Tyler Christensen - Beresford, SD & Lane Severson - Beresford, SD
4. Payton Pirrung - Hartford, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
5. Wyatt Treeby - Hecla, SD & Jimmy Jacobsen Jr - Stacy, MN
6. Rex Treeby - Hecla, SD & Troy Donnelly - Elk Point, SD
7. Lane Goebel - Marshall, MN & Cole Stevens - Hammond, WI
8. Dawson Graham - Backus, MN & Cory Borman - Backus, MN
3. Sun, June 06 2021, 2:00 PM
1.
Bodie Mattson - Sturgis, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
2. Ryan Carlson - Britton, SD & Mikey Loiseau - Eagan, SD
3. Callie Shepherd - Canby, MN & Ty Jurgenson - Canby, MN
4. Wyatt McGee - Danvers, MN & Nathan Pelke - Mondovi, WI
5. Beau Dean - Platte, SD & Weston Vanderpol - Geddes, SD
6. JB Lord - Sturgis, SD & Clint Nelson - Philip, SD
7. Trey Gates - Wolsey, SD & John Thelen - Pierre, SD
8. Jared Odens - Pierre, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
9. Kole Latham - Flandreau, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
10. Cody Hilzendeger - Avon, SD & Dustin Harris - O'Neill, NE
11. Braden Pirrung - Hartford, SD & Coley Nichols - Riverton, WY
12. Shaw Loiseau - Flandreau, SD & Dylan Hart - Flandreau, SD
3SS. Sun, June 06 2021, 2:00 PM Second Section
1.
Tucker Rozell - Brookings, SD & Reece Ullerich - Humbolt, SD
2. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
3. Brent McInerney - Alzada, MT & Tanner Mcinerney - Alzada, MT
4. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
Over 40 CR - 5
2. Sat, June 05 2021, 6:00 PM
1.
Casey Hume - Brodhead, WI
2. Jeff Grill - Mitchell, SD
3. Todd Rose - Volga, SD
4. Owen Fagerhaug - Wessington Springs, SD
5. Jeremy Olson - Stoughton, WI
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0