Interior, SD
Bareback - 5
2. Sat, July 04 2020, 7:00 PM
1.
Weston Garrett - Gillette, WY
2. Jhett Knight - Rushville, NEBRASKA
3. Connor Heinert - New Underwood, SD
3. Sun, July 05 2020, 5:00 PM
1.
Dylan Riggins - Sturgis, SD
2. Logan Stiller - Thies River Falls, MN
Barrel Racing - 91
1S. Fri, July 03 2020, 7:00 PM
1.
Brooke Diedrichs - Kennebec, SD
2. Jessica Ludeamnn - Fort Pierre, SD
3. Anna Rorison - Rosette, WY
4. Quincy Setelke - Rosestte, WY
5. Jodi Nelson - Hartford, SD
6. Leah Pauley - Martin, SD
7. Jill Moody - Pierre, SD
8. Lainee Sampson - Interior, SD
9. Jill Donnelly - Elk Point, SD
10. Griffin Grooms - Oglala, SD
11. Jodi O'Bryan - Belvidere, SD
12. Tae Heathershaw - Martin, SD
13. Bristol Benson - Saginaw, MN
14. Joey Carley - Philip, SD
15. Layna Tibbs - Ft. Pierre, SD
16. Sarah Rose - Volga, SD
17. Shelby Derner - New Underwood, SD
18. Kaylee Williams - Faith, SD
19. Kayden Steele - Newell, SD
20. Stefany Benson - Saginaw, MN
21. Libby Diedrichs - Kennebec, SD
22. Megan Vanliere - Pierre, SD
23. Justine Jobman - Bayard, NE
24. Melissa Morris - Pierre, SD
25. Jenna Elshere - Quinn, SD
26. Sidni Ferguson - Dupree, SD
27. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
2. Sat, July 04 2020, 7:00 PM
1.
Amy Wilcox - Red Owl, SD
2. D'Ann Gehlsen - Mission, SD
3. Brooke White Bear - Chamberlain, SD
4. Paytin Johnson - Kyle, SD
5. Talli Pokorny - Bartlett, NE
6. Breezy Amiott - Interior, SD
7. Kathleen Carlson - Kadoka, SD
8. Amy Brunson - New Underwood, SD
9. Sage Gabriel - Quinn, SD
10. Erin Staton - Crescent, IA
11. Jo Lynn Grieves - Winner, SD
3. Sun, July 05 2020, 5:00 PM
1.
Kelly Wheelhouse - Pierre, SD
2. Kaytee Bleeker - Box Elder, SD
3. Taylor Bothwell - Pierre, SD
4. Sue Sell - Martin, SD
5. Heather Bosse - Cogswell, ND
6. Gale Beebe - Custer, SD
7. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
8. Cashae McGee - Rhame, ND
9. Becky Barry - Belle Fourche, SD
10. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
11. Katie Dibbern - Interior, SD
12. Jena Garwood - Atkinson, NE
4SA. Sun, July 05 2020, 7:00 PM
1.
Christy Davidson - Vale, SD
2. Peyton Stepanoff - Keenesburg, CO
3. Sydney Maher - Timber Lake, SD
4. Wendy Suhn - Hermosa, SD
5. Kari Cable - New Underwood, SD
6. Wanda Brown - Edgemont, SD
7. Keylee Zancanella - Aurora, SD
8. Gayle White - Dickens, NE
9. Stephanie Curtis - Fruitdale, SD
10. Dori Hollenbeck - Winner, SD
11. Sindi Jandreau - Kennebec, SD
12. Taylor Engesser - Spearfish, SD
13. Amanda Lundquist - Golden Valley, ND
14. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
15. Arial Swallow - Okreek, SOUTH DAKOTA
16. Emily Rose - Ft. Pierre, SOUTH DAKOTA
17. Jacey Camac - Kimball, SD
18. Macy Diehl - Zimmerman, MINNESOTA
19. Rayel Livermont - Martin, SD
20. Kristen Zancanella - Aurora, SD
21. Shandra Stroemer - Herold, SD
22. Laney Fowler - Aurora, SD
23. Kristi Steffes - Vale, SD
24. Sydney Theobald - Ft. Pierre, SD
25. Jenna Humble - Mud Butte, SD
26. Marci Bartlett - Gothenburg, NE
27. Tera Moody - Letcher, SD
28. Rickie Engesser - Spearfish, SD
29. Kailee Webb - Isabel, SD
30. Jonnie Anders - Wasta, SD
31. Haley Brown - Porcupine, SD
32. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
33. Brooklyn Hanson - Faith, SD
34. Teya Moody - Letcher, SD
35. Shyanne Howell - Belle Fourche, SD
36. Tessa Menzel - Quinn, SD
37. Kassidy Peters - Adrian, MN
38. Kelly Anders - Wasta, SD
39. Alex Bliss - Edgemont, SD
40. Karissa Rayhill - Torrington, WY
41. Coralee Spratt - Shoshoni, WY
Bull Riding - 21
2. Sat, July 04 2020, 7:00 PM
1.
Casey Fredericks - Lamedeer, MT
2. Miles Englebert - Murdock, SD
3. Logan Bowden - Rapid City, SD
4. Hunter Johnson - Kadoka, SD
5. Chason Cole - Hermosa, SD
6. Jestyn Woodward - Custer, SD
3. Sun, July 05 2020, 5:00 PM
1.
Reid Helgoth - Kadoka, SD
2. Kane Grant - Whitewood, SD
3. Lane Hyder - Ft. Pierre, SD
4. Chris Fisher - Belle Fouche, SD
5. Lante Swallow - Kadoka, SD
6. Teigan Gray - Wall, SD
7. Jake Foster - Faith, SD
8. Wacey Ferguson - Hermosa, SD
9. Hudson Johnson - Kadoka, SD
10. Cole Brewer - Dupree, SD
11. Ben Wood - Kadoka, SD
12. Kyle Hapney - Harold, SD
13. Dillon Micheel - Ashton, NE
14. Riggin Shippy - Colome, SD
15. Brett (bj) McAbee - Ansley, NE
Calf Roping - 41
1S. Fri, July 03 2020, 7:00 PM
1.
Marty McPherson - Piedmont, SD
2. Tanner McInerney - Alzada, MT
3. Wyatt Gaskins - Miles City, MT
4. Sterling Lee - Rhame, ND
5. Todd Rose - Volga, SD
6. Dylan Mundorf - Whitewood, SD
7. Grant Turek - St. Paul, NE
8. TY Moser - Woosley, SD
9. Jacoby Heathershaw - Martin, SD
10. Tanner Fite - Hermosa, SD
11. BO Dean - Platte, SD
2. Sat, July 04 2020, 7:00 PM
1.
Reece Ullerich - Humboldt, SD
2. Austin Hurlburt - Norfolk, NE
3. Trey Gary - Broken Bow, NE
4. Troy Wilcox - Red Owl, SD
5. Brett Wilcox - Red Owl, SD
6. Brody Jones - Brookings, SD
7. Brent Belkham - Blunt, SD
8. Tyson Stracke - Stuart, NE
9. Lane Day - Bartlett, NE
10. Clay Bauer - Arcadia, NE
11. Chance Barnes - Chadron, NE
3. Sun, July 05 2020, 5:00 PM
1.
Miles Garwood - Atkinson, NE
2. Cole Robinson - Moorcroft, WY
3. Jason Schaefer - Broadus, MT
4. Colby Sturgeon - Torrington, WY
5. Myles Kenzy - Iona, SD
6. Nick Rettinger - New England, ND
7. Trae Smith - Georgetown, ID
8. Rio Nutter - Rapid City, SD
9. Dillon Mundorf - Three Rivers, TX
10. Thane Lockhart - Oelrichs, SD
11. Nathan Sandoz - Newell, SD
12. Bodie Mattson - Sturgis, SD
4SA. Sun, July 05 2020, 7:00 PM
1.
Chance Derner - New Underwood, SD
2. Matt Peters - Hot Springs, SD
3. Nolan Smith - Rapid City, SD
4. Michael McPherson - Box Elder, SD
5. Grey Gilbert - Buffalo, SD
6. Tyler Scheevel - Lester Prairie, MINNESOTA
7. Tanner Stec - Hot Springs, SD
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 88
1S. Fri, July 03 2020, 7:00 PM
1.
Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
2. Joey Carley - Philip, SD
3. Layna Tibbs - Ft. Pierre, SD
4. Megan Turek - St. Paul, NE
5. Kamira Miller - Newell, SD
6. Tessa Caspers - New Underwood, SD
7. Peggy Garman - Sundance, WY
8. Sierra Lee - Rhame, ND
9. Sidni Ferguson - Dupree, SD
10. Catherine Clayton - Dublin, TEXAS
11. Jesse Miller - Fort Lupton, CO
12. Tierny Hamlin - Highmore, SD
13. Sadie Podzimek - Ludlow, SD
14. Macy Fuller - Wittmann, AZ
15. Bailey Wickre - Box Elder, SD
16. Kylene Baker - Buffalo Gap, SD
17. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
18. Kaylee Williams - Faith, SD
19. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
20. Tatum Carey - Huron, SD
21. Kallie Carey - Huron, SD
22. Jill Donnelly - Elk Point, SD
23. Josi Stevens - St. Lawrence, SD
24. Layni Stevens - St. Lawrence, SOUTH DAKOTA
25. Justene Hirsig - Cheyenne, WY
26. Maddee Doerr - Creighton, NEBRASKA
27. Lainee Sampson - Interior, SD
28. Jenna Fulton - St. Lawrence, SD
29. Whitley Reder - Fruitdale, SD
30. Randa Claybaugh - Arveda, WY
31. Danielle Wray - Ord, NE
32. Kassidy Caspers - New Underwood, SD
33. Samantha Bergeson - Hartford, SD
34. Quincy Setelke - Rosestte, WY
2. Sat, July 04 2020, 7:00 PM
1.
Mercedes Williams - Faith, SD
2. Brooke Nelson - Phillip, SD
3. Taylour Latham - Gilette, WY
4. Aluxyn Hollenbeck - Valentine, NE
5. Talli Pokorny - Bartlett, NE
6. Breezy Amiott - Interior, SD
7. Jayden Hollenbeck - Valentine, NE
8. Jenny Belkham - Blunt, SD
9. Kaycee Werdel - Chadron, NE
10. Brittany Eymer - Spearfish, SD
11. Sage Gabriel - Quinn, SD
12. Shaina Clifford - Lamedeer, MT
3. Sun, July 05 2020, 5:00 PM
1.
Wacey Day - Fleming, CO
2. Megan Steiger - Rapid City, SD
3. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
4. Riata Day - Fleming, CO
5. Carole Hollers - Sturgis, SD
6. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
7. Sydney Hollenbeck - Winner, SD
8. CY Christensen - Kennebec, SD
9. Cashae McGee - Rhame, ND
10. Kaycee Monnens - Hulett, WY
11. Devin Robinson - Moorcroft, WY
12. Taylor Bothwell - Pierre, SD
4SA. Sun, July 05 2020, 7:00 PM
1.
Holly Oftedahl - Watertown, SD
2. Tayle Brink - Newell, SD
3. Karissa Rayhill - Torrington, WY
4. Kassidy Peters - Adrian, MN
5. Rayel Livermont - Martin, SD
6. Jessica Ryan - Aladdin, WY
7. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
8. Mikenzy Miller - Faith, SD
9. Hanna Hostutler - Midland, SD
10. Taylor Engesser - Spearfish, SD
11. Shania Larive - Sturgis, SOUTH DAKOTA
12. Sadie Stec - Bassett, NE
13. Alex Christen - Union, CENTER
14. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
15. Caydee Johnson - Wylie, CO
16. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
17. Courtney Peters - Hot Springs, SD
18. Brooklyn Hanson - Faith, SD
19. Sidney Peters - Hot Springs, SD
20. Keanna Hodson - Martin, SD
21. Haley Brown - Porcupine, SD
22. Coralee Spratt - Shoshoni, WY
23. Samantha Fulton - Miller, SD
24. Shayna Deal - Faith, SD
25. Rickie Engesser - Spearfish, SD
26. Karlie Robertson - Midland, SD
27. Sydney Theobald - Ft. Pierre, SD
28. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
29. Kristi Steffes - Vale, SD
30. Marlene Woodward - Dupree, SD
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 24
2. Sat, July 04 2020, 7:00 PM
1.
Cooper West - Phillip, SD
2. Dylan Schofield - Phillip, SD
3. Trey Elshere - Wall, SD
4. Parker Kramer - Max, ND
5. Tayte Goodman - Towner, ND
3. Sun, July 05 2020, 5:00 PM
1.
Kyle Hapney - Harold, SD
2. Cody McCarthy - Kadoka, SD
3. Jeremy Meeks - Interior, SD
4. Kolt Ferguson - Fort Collins, CO
5. Kaden Deal - Eagle Butte, SD
6. John Thelen - Pierre, SD
7. Brody McAbee - Ansley, NE
8. Monte Bailey - Lakeside, NE
9. Caden McCarthy - Kadoka, SD
10. Malcom Heathershaw - Quinn, SD
11. Seth Longbrake - Milesville, SD
12. Jake Foster - Faith, SD
13. JW Meiers - Casper, WY
14. Rhett Fanning - Martin, SD
15. Eric Gewecke - Gillette, WY
16. Talon Elshere - Herferd, SD
17. Cole Pateneaude - Halliday, ND
18. Sage Miller - Springview, NE
19. Tristan Ecklund - Burke, SD
Sr. Breakaway - 29
1S. Fri, July 03 2020, 7:00 PM
1.
Myron Heathershaw - Martin, SD
2. Barry Knippling - Chamberlain, SD
3. Blaine Carey - Huron, SD
4. Gerald McInerney - Sundance, WY
5. Chuck Hamlin - Highmore, SD
6. Shawn Carey - Huron, SD
7. Dave Marone - Pukwana, SD
8. Tucker Ashley - Pukwana, SD
9. Dusty Lebeaux - Porcupine, SD
10. Gary Zilverberg - Holabird, SD
11. Chad Hetzel - Lemmon, SD
12. Raymond Tibbs - Ft. Pierre, SD
13. Mike McInerney - Sundance, WY
2. Sat, July 04 2020, 7:00 PM
1.
Steven Klein - Sioux Falls, SD
2. Lyle Wilcox - Red Owl, SD
3. Lynn Williams - Faith, SD
4. Tim Nelson - Midland, SD
3. Sun, July 05 2020, 5:00 PM
1.
James McCord - White Lake, SD
2. Nearl Engesser - Spearfish, SD
3. Bart Ness - Kennebec, SD
4. Marty Jandreau - Kennebec, SD
5. Lynn McNenny - Sturgis, SD
6. JB Lord - Brookings, SD
7. Scott Hollenbeck - Winner, SD
8. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
9. Jim Hale - White Owl, SD
10. Glen Hostutler - Midland, SD
11. Darren Lammers - Chancellor, SD
12. Fay Jandreau - Highmore, SD
Steer Wrestling - 46
1S. Fri, July 03 2020, 7:00 PM
1.
Colbey Steeke - Rhame, ND
2. Casey Olson - Prairie City, SD
3. Jeff Johnston - Thedford, NE
4. BO Dean - Platte, SD
5. Sterling Lee - Rhame, ND
6. TY Talsma - Avon, SD
7. Tate Cowan - Pierre, SD
8. Cass Lytle - Quinn, SD
9. Brayden Burrus - Rapid City, SD
10. Dean Moncur - Piedmont, SD
11. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD
12. Carson Good - Long Valley, SD
13. Trig Olson - Prairie City, SD
14. Quentin Wheeler - Baker, MT
15. Jace Christiansen - Sioux Falls, SD
16. Denton Good - Long Valley, SD
17. Seth Shorb - Hermosa, SD
18. Dylan Mundorf - Whitewood, SD
2. Sat, July 04 2020, 7:00 PM
1.
Joe Wilson - Martin, SD
2. Joe Ross - Rosebud, SD
3. Tyler Byrne - Martin, SD
4. Austin Hurlburt - Norfolk, NE
5. Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
6. Brett Wilcox - Red Owl, SD
7. Lane Day - Bartlett, NE
3. Sun, July 05 2020, 5:00 PM
1.
Billy Boldon - Oglala, SD
2. Lane Hurll - Goodman, KS
3. Winston McGraw - Gill, CO
4. Boyd Sawyer - Thedford, NE
5. Cameron Fanning - Olivet, SD
6. Walt Arnold - Colman, TX
7. Logan Lemmel - Whitewood, SD
8. Sawyer Strand - Platte, SD
9. Blair Jones - Pine Ridge, SD
10. Bryce Dibbern - Interior, SD
11. Brody Cleveland - Ogallala, NE
12. Richard Coats - Hastings, NE
4SA. Sun, July 05 2020, 7:00 PM
1.
Brent Woodward - Dupree, SD
2. Tee Hale - Union Center, SD
3. Jason Hapney - Harrold, SD
4. Cole Trainor - Faith, SD
5. Tye Hale - Red Owl, SD
6. Lucas Camac - Kimball, SD
7. Colton Struxness - Appleton, MINNESOTA
8. Garrett Stevens - Hammond, WISCONSIN
9. Tyler Scheevel - Lester Prairie, MINNESOTA
Team Penning - 0
Team Roping - 46
1S. Fri, July 03 2020, 7:00 PM
1.
Gabe Glines - Smithwick, SD & Jade Burne - Martin, SD
2. Sterling Lee - Rhame, ND & Sam Podzimek - Ludlow, SD
3. Marty McPherson - Piedmont, SD & Dane Mcnenny - Sturgis, SD
4. Jacoby Heathershaw - Martin, SD & Myron Heathershaw - Martin, SD
5. Rowdy Ludemann - Saginaw, MN & Shane Ludemann - Fort Pierre, SD
6. Nathan Poss - Scotia, NE & Gunner Walker - Arthur, NE
7. Brent McInerney - Alzada, MT & Tanner Mcinerney - Alzada, MT
8. Wade Monnens - Belle Fourche, SD & Ryan Harris - Gillette, WY
9. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
10. Rich Marone - Pukwana, SD & Dave Marone - Pukwana, SD
11. Corey Whinnery - Powderhorn, CO & Kyon Kreutzer - La Veda, CO
12. GL Brunch - Interior, SD & Cass Lytle - Quinn, SD
13. Jeff Johnston - Thedford, NE & Ty Talsma - Avon, SD
14. Spencer Jobman - Bayard, NE & Hunter Walker - Arthur, NE
2. Sat, July 04 2020, 7:00 PM
1.
Joe Wilson - Martin, SD & Trent Byrne - Martin, SD
2. Tyler Byrne - Martin, SD & Keith Hodson - Martin, SD
3. Brody Jones - Brookings, SD & Matthew Jones - Midland, SD
4. Tim Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
5. Trace Travinicek - Scottsbluff, NE & Trey Gary - Broken Bow, NE
6. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
7. Chance Simons - Scottsbluff, NE & Tyson Stracke - Stuart, NE
8. Jace Ullerich - Humboldt, SD & Reece Ullerich - Humboldt, SD
3. Sun, July 05 2020, 5:00 PM
1.
JB Lord - Brookings, SD & Peyton Pirrung - Hartford, SD
2. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Dustin Harris - O'Neill, NE
3. Rio Nutter - Rapid City, SD & Bodie Mattson - Sturgis, SD
4. Braden Pirrung - Hartford, SD & Levi O'Keefe - Belle Fouche, SD
5. Tucker McDaniel - Midland, SD & Jd Girard - Kennebec, SD
6. Butch Levell - Omaha, NEBRASKA & Jd Kirwan - Bonesteel, SD
7. Jon Peterson - Belle Fourche, SD & Trae Smith - Georgetown, ID
8. Jason Schaefer - Broadus, MT & Cole Robinson - Moorcroft, WY
9. Cayden Slykhuis - Letcher, SD & Tater Moody - Letcher, SD
10. Cooper White - Hershey, NE & Tucker White - Hershey, NE
11. Colby Sturgeon - Torrington, WY & Eric Gewecke - Gillette, WY
12. Trevor Olson - Mud Butte, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
4SA. Sun, July 05 2020, 7:00 PM
1.
Tye Hale - Red Owl, SD & Tee Hale - Union Center, SD
2. Kirk Feddersen - Marcus, IA & Rod Brown - Ponca, NE
3. Blaze Steffen - Gregory, SD & Riley Hannum - Ft Pierre, SD
4. Michael McPherson - Box Elder, SD & Nolan Smith - Rapid City, SD
5. Shayla Howell - Belle Fourche, SD & Guy Howell - Belle Fourche, SD
6. Levi Walter - Eads, CO & Cody Huwa - Eads, CO
7. Garrett Stevens - Hammond, WISCONSIN & Tyler Scheevel - Lester Prairie, MINNESOTA
8. Zane Thompson - Cheyenne, WY & Colton Reed - Wylie, CO
9. Alan Diaz - Lochbuie, CO & Connor Strong - Watkins Co 80132, WY
10. Kassidy Peters - Adrian, MN & Tucker Rozell - Mansfield, SD
11. Jared Odens - Pierre, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
12. Cameron Irwin - Edgemont, SD & Rory Brown - Edgemont, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0