Bareback - 22
|
1. Wed, October 23 2019, 12:30 PM 1.
Jacoby Johns - Okeechobee, FL
|
2.
Steven Dewolfe - Buffalo Gap, SD
|
3.
Earl Tsosie Jr. - Window Rock, AZ
|
4.
Rodney Begay - Rock Point, AZ
|
5.
Jeff Johnson - Tulsa, OK
|
6.
Cam Bruised - Standoff, AB
|
7.
Whystle Joe - Round Rock, AZ
|
8.
Wyatt Betony - Tonalea, AZ
|
9.
Delvecchio Kaye - Round Rock, AZ
|
10.
Myron Johnson - New Town, ND
|
11.
Tyrick Wilson - Chinle, 0
|
2. Wed, October 23 2019, 6:30 PM 1.
Melvin Cummings - Eagle Butte, SD
|
2.
Buck Lunak - Florence, MT
|
3.
Jhett Knight - Rushville, NE
|
4.
Curly Twigg - Lethbridge, AB
|
5.
Kelsey Nordvold - Pierre, SD
|
6.
Clifford Williams - Winslow, AZ
|
7.
Clay Ramone - Kirtland, NM
|
8.
Jayco Roper - Oktaha, OK
|
9.
Fran Marchand - Omak, WA
|
10.
Jesse Wager - Gillette, WY
|
11.
Lyle Dean Tibbitts - Kyle, SD
|
|
Barrel Racing - 34
|
1. Wed, October 23 2019, 12:30 PM 1.
Rocksie Marchand - Wilbur, WA
|
2.
Loretta Peterson - Okeechobee, FL
|
3.
Raynell Holgate - Page, AZ
|
4.
Karlee Meyers - Box Elder, MT
|
5.
Tara Seaton - Queen Creek, AZ
|
6.
Kylie Gilbert - Kirtland, NM
|
7.
Sierra Farland - Tonalea, AZ
|
8.
Sonya Dodging Horse - Calgary, AB
|
9.
Ashley Picard - Pendleton, OR
|
10.
Sharlee Scout - Cardston, AB
|
11.
Sallye Williams - Skiatook, OK
|
12.
Julie Lenoir - Cut Bank, MT
|
13.
Kassidy Dennison - Tohatchi, NM
|
14.
Cayda Dodging Horse - Calgary, AB
|
15.
Jennifer Turner - Vinita, OK
|
16.
Ashlie Withrow - Henryetta, OK
|
17.
Jakki Hunt - Dupree, SD
|
2. Wed, October 23 2019, 6:30 PM 1.
Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
|
2.
Keira Simonson - Loring, MT
|
3.
Kaelyn Marchand - Omak, WA
|
4.
Emma Patterson - Toppenish, WA
|
5.
Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
|
6.
Nyis Colliflower - Rocky Boy, MT
|
7.
Kynder Starr - Catoosa, OK
|
8.
Ashley Whatley - Hennepin, OK
|
9.
Cyiah Avila - Clewiston, FL
|
10.
Hanna Smith - Colville, WA
|
11.
Shantell Brewer - Dupree, SD
|
12.
Stolei Fredericks-Perkins - Casa Grande, AZ
|
13.
Brittany Bird - Cut Bank, MT
|
14.
Traci Worker - Shonto, AZ
|
15.
Cheyenne Black Water - Cardston, AB
|
16.
Paige Shade - Cardston, AB
|
17.
Jessica Havener - Lodge Grass, MT
|
|
Bull Riding - 22
|
1. Wed, October 23 2019, 12:30 PM 1.
Stran Smith - Lantry, SD
|
2.
Cleve Spang - Billings, MT
|
3.
Preston Louis - Browning, MT
|
4.
Latrell Long - Winslow, AZ
|
5.
Justin Little Plume - Browning, MT
|
6.
Riel Bruised Head - Calgary, AB
|
7.
Tieler Cummings - Henryetta, 0K
|
8.
Bo Tyler Vocu - Ashland, MT
|
9.
Casey Fredericks - Lame Deer, MT
|
10.
Tustin Daye - Lupton, AZ
|
11.
Jaylen Baker - Okeechobee, FL
|
2. Wed, October 23 2019, 6:30 PM 1.
Wyatt Covington - Omak, WA
|
2.
Wyatt Nez - Flagstaff, AZ
|
3.
Wynn Wells - Browning, MT
|
4.
Lane Granger - Tuba City, AZ
|
5.
Trey Soosay - Maskwacis, AB
|
6.
Slick Phelps - Porcupine, SD
|
7.
Ryan Roberts - Okmulgee, OK
|
8.
Austin Covington - Omak, WA
|
9.
Chance Thomas - Window Rock, AZ
|
10.
Dakota Louis - Browning, MT
|
11.
Bud Hostler - Hoopa, CA
|
|
Calf Roping - 34
|
1. Wed, October 23 2019, 12:30 PM 1.
Casey Bird - Cut Bank, MT
|
2.
Casey Green - Warm Springs, OR
|
3.
Doug Lawrence - Whitehorse, SD
|
4.
Nolan Conway - Cut Bank, MT
|
5.
Donovan Yazzie - Brimhall, NM
|
6.
Mike White Quills - Cardston, AB
|
7.
Brent Belkham - Blunt, SD
|
8.
Blake Tatham - Pryor, 0K
|
9.
John Pickens - Babb, MT
|
10.
Oliver Williams - Omak, WA
|
11.
JC Lawrence - Ashland, MT
|
12.
Dillon Wickum - Mandan, ND
|
13.
BO Wells - Cardston, AB
|
14.
Gavaro Harrison - Chinle, AZ
|
15.
Jesse Chase - Mandaree, ND
|
16.
Sterling Small - Busby, MT
|
17.
Ty Allen Fischer - Ashland, MT
|
2. Wed, October 23 2019, 6:30 PM 1.
JC Guardipee - Cut Bank, MT
|
2.
Ivan Bruised Head - Okeechobee, FL
|
3.
Emerson Long - Yahtahey, NM
|
4.
Jake Parker - Sperry, OK
|
5.
Jaxon Clegg - Coweta, OK
|
6.
Quinton Inman - Ketchum, OK
|
7.
Dean Holyan - Coyote Canyon, NM
|
8.
Dax Eagle Bear - Standoff, AB
|
9.
Blevyns Jumper - Clewiston, FL
|
10.
Aaron Johnson - Morriss, OK
|
11.
Terry Fischer - Fort Yates, ND
|
12.
Jay Crawler - Morley, AB
|
13.
Mike Holyan - Warms Springs, OR
|
14.
Ryan Cody Nez - Shiprock, NM
|
15.
Jay Guerrero - Wadsworth, NV
|
16.
Corbin Fisher - Ashland, MT
|
17.
Malachi Pablo - Bloomfield, NM
|
|
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 34
|
1. Wed, October 23 2019, 12:30 PM 1.
Heidi Cuny - Buffalo Gap, SD
|
2.
Shawntaya Murphy - Tohatchi, NM
|
3.
Brittany Bird - Cut Bank, MT
|
4.
Destiny Stevens - Strathmore, AB
|
5.
Taniah Nez - Ganado, AZ
|
6.
Danielle Lowman - Gilbert, AZ
|
7.
Shelby Osceola - Troy, AL
|
8.
Megan Danks - Mandaree, ND
|
9.
Bailey Bruised Head - Calgary, AB
|
10.
Bailey Bates - Tohatchi, NM
|
11.
Deedee Daswood - Galllup, NM
|
12.
Aimee Dixon - Calgary, AB
|
13.
Serena Dahozy - Window Rock, AZ
|
14.
Shantell Brewer - Dupree, SD
|
15.
Annie Quinn Barney - Klamath Falls, OR
|
16.
Katelin Conway - Cut Bank, MT
|
17.
Sloan Anderson - White Horse, SD
|
2. Wed, October 23 2019, 6:30 PM 1.
Kendyl Hutton - Sperry, OK
|
2.
Kari Jo Lawrence - Whitehorse, SD
|
3.
Halle Tatham - Pryor, OK
|
4.
Sharon Small - Ashland, MT
|
5.
Kelci Bends - Cherry Creek, SD
|
6.
Callie Dixon - Morley, AB
|
7.
Yolanda Nez - Fountain Hills, AZ
|
8.
Jareth Hale - Ganado, AZ
|
9.
Rayne Bruised Head - Standoff, AB
|
10.
Jacquelyn Peterson - Isabel, SD
|
11.
Nicole Pimms - White Swan, WA
|
12.
Rawlinda Ben - Peridot, AZ
|
13.
Kate Valdez - Toppenish, WA
|
14.
Jaylyn Parrent - Cut Bank, MT
|
15.
Amber Crowley - Poplar, MT
|
16.
Madisyn Osceola - Okeechobee, FL
|
17.
Cammie Fox - Cardston, AB
|
|
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 22
|
1. Wed, October 23 2019, 12:30 PM 1.
Jay Joaquin - Sacaton, AZ
|
2.
Bryan Moreno - Kayenta, AZ
|
3.
Alec Hays - Wapato, WA
|
4.
Kolby Kittson - Browning, MT
|
5.
Lionel Shade - Cardston, CA
|
6.
Marty Young Bear - Halliday, ND
|
7.
Robert Burbank - Gallup, NM
|
8.
Fran Marchand - Omak, WA
|
9.
Alan Cole Gobert - Browning, MT
|
10.
Colton Goad - Enid, OK
|
11.
Bo Tyler Vocu - Ashland, MT
|
2. Wed, October 23 2019, 6:30 PM 1.
Jesse Wilson - Martin, SD
|
2.
Creighton Curley - Window Rock, AZ
|
3.
Shoshane Kee - Many Farms, AZ
|
4.
Byron Bruised Head - Standoff, AB
|
5.
Kaden Deal - Eagle Butte, SD
|
6.
Kash Deal - Dupree, SD
|
7.
Cash Wilson - Wall, SD
|
8.
Seth Longbrake - Milesville, SD
|
9.
Kane Kee - Keams Canyon, AZ
|
10.
Leegene Barlow - Rock Point, AZ
|
11.
Cole Elshere - Faith, SD
|
|
Sr. Breakaway - 34
|
3. Wed, October 23 2019, 1:00 PM 1.
Evans Day Chief - Standoff, AB
|
2.
Darrell Crow Child - Calgary, AB
|
3.
Spider Ramone - Hays, MT
|
4.
Bart Ness - Kennebec, SD
|
5.
Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ
|
6.
Johnson Stevenson - Kirtland, NM
|
7.
Alfred Bates - Crownpoint, NM
|
8.
Allen Hartness - Locust Grove, OK
|
9.
Allen Fisher - Ashland, MT
|
10.
Darcy Dixon - Morley, AB
|
11.
Bob Joseph - Oakdale, CA
|
12.
Rudy Blossom - Owyhee, NV
|
13.
Howard Edmundson - Henryetta, OK
|
14.
Bill Lamere - Box Elder, MT
|
15.
Robie Inman - Ketchum, OK
|
16.
Clayton Danks - Mandaree, ND
|
17.
ED Harry - Wadsworth, NV
|
18.
Darryl Crowley - Poplar, MT
|
19.
Merle Yellow Bird - Maskwacis, AB
|
20.
Darryl Boyd - Vanderwagon, NM
|
21.
Theresa Johns - Okeechobee, FL
|
22.
Eric C. Watson - Box Elder, MT
|
23.
Troy Crawler - Morley, AB
|
24.
Jeff Fox - Cardston, AB
|
25.
John Boyd Jr. - Window Rock, AZ
|
26.
Norbert Gibson - Owyhee, NV
|
27.
Terry Tatsey - Browning, MT
|
28.
Ken Augare - Browning, MT
|
29.
Marty Jandreau - Kennebec, SD
|
30.
Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
|
31.
Robert Bruised Head - Standoff, AB
|
32.
Victor Begay - Seba Dalkai, AZ
|
33.
Mervin Packineau - Parshall, ND
|
34.
Cort Herrera - Pendleton, OR
|
|
Steer Wrestling - 34
|
1. Wed, October 23 2019, 12:30 PM 1.
Virgil Jacobs - Calgary, AB
|
2.
Blevyns Jumper - Clewiston, FL
|
3.
Bryton Edmundson - Henrietta, OK
|
4.
Collin Johnson - Browning, MT
|
5.
Walker Small - Ashland, MT
|
6.
Tyler Byrne - Martin, SD
|
7.
Dakota Giesbrecht - Standoff, AB
|
8.
Wynn Bruised Head - Standoff, AB
|
9.
Brandon Bates - Winslow, AZ
|
10.
Keenan Crane - Cardston, AB
|
11.
TY Day Chief - Standoff, AB
|
12.
Michael Bates - Tohatchi, NM
|
13.
Quinton Inman - Ketchum, OK
|
14.
Sheridan Jodie - Church Rock, NM
|
15.
Joe Wilson - Martin, SD
|
16.
Ty Allen Fischer - Ashland, MT
|
17.
Wyatt Rogers - Tahlequah, OK
|
2. Wed, October 23 2019, 6:30 PM 1.
Blaine Wheeler - White Swan, WA
|
2.
Rian Conway - Wickenberg, AZ
|
3.
Jay Many Grey Horses - Standoff, AB
|
4.
Nolan Conway - Cut Bank, MT
|
5.
Graywolf Herrera - Wapato, WA
|
6.
Rooster Yazzie - Brimhall, NM
|
7.
Samson Valentino - Farmington, NM
|
8.
Tuck Johnson - Browning, MT
|
9.
Andrew Mills - White Swan, WA
|
10.
Matt Jodie - Churchrock, NM
|
11.
Clint Bruised Head - Warms Springs, 0
|
12.
TJ Heinert - Mission, SD
|
13.
Kash Shade - Lethbridge, AB
|
14.
Jan Onespot - Calgary, AB
|
15.
Wacey Real Bird - Garryowen, MT
|
16.
JJ Hunt - Ridgeview, SD
|
17.
Dayne Johns - Moore Haven, FL
|
|
Team Penning - 0
Team Roping - 34
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 27
|
3. Wed, October 23 2019, 1:00 PM 1.
Norman Osceola - Okeechobee, FL
|
2.
Richard Johnson - White River, AZ
|
3.
Sage Terbasket - Cawston, BC
|
4.
Ethan Covers Up - Wadsworth, NV
|
5.
Ethan Marceau - Browning, MT
|
6.
Shooter Good Stricker - Cardston, AB
|
7.
Bryce Wippel - Omak, WA
|
8.
Brandon Louie - Cawston, BC
|
9.
Tahj Wells - Browning, MT
|
10.
Kacen Spang - Lame Deer, MT
|
11.
Tater Nez - Yerington, NV
|
12.
Rhone Schmidt - White River, SD
|
13.
Chance Abrams - White Swan, WA
|
14.
Chance Thomas - Window Rock, AZ
|
15.
Seth Saulteaux - Maskwacis, AB
|
16.
Dylan Bradford - Selby, SD
|
17.
TY Allen - Martin, SD
|
18.
Wawa Ben - Peridot, AZ
|
19.
Tom Odey - Lupton, AZ
|
20.
Tanner Carlow - Rapid City, SD
|
21.
Kailar Charley - Winslow, AZ
|
22.
Kasen Johnson - Mandaree, ND
|
23.
Tieler Cummings - Henryetta, 0K
|
24.
Wynn Wells - Browning, MT
|
25.
Maize Two Bears - Cannon Ball, ND
|
26.
Caden Bunch - Tahlequah, OK
|
27.
Kolt Tom - Lupton, AZ
|
|
Jr. Breakaway - 34
|
3. Wed, October 23 2019, 1:00 PM 1.
Lane B Bitsilly - Tsaile, AZ
|
2.
Blake Tatham - Pryor, 0K
|
3.
Justin Three Irons - Hardin, MT
|
4.
Rodie Owen Pickens - Standoff, AB
|
5.
Jaytron Baker - Okeechobee, 0
|
6.
Talan Cummins - Lodge Grass, MT
|
7.
Kadin Jodie - Churchrock, NM
|
8.
Michael Williams - Lukachukai, AZ
|
9.
Savannah Joe - Sacaton, AZ
|
10.
Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
|
11.
Bradi Fisher - Scenic, SD
|
12.
Tieler Cummings - Henryetta, 0K
|
13.
Karsen Campbell - Lame Deer, MT
|
14.
Arena Ben - Peridot, AZ
|
15.
Hance Indian Three Irons - Crow Agency, MT
|
16.
Gunner Plenty - Garryowen, MT
|
17.
Atley Driggers - Venus, FL
|
18.
Kale Day Chief - Cardston, AB
|
19.
Trey Nez - Chinle, AZ
|
20.
Kash Weasel Fat - Cardston, AB
|
21.
Logan Cummins - Owyhee, NV
|
22.
Wawa Ben - Peridot, AZ
|
23.
James Arviso - Gallup, NM
|
24.
Annie Quinn Barney - Klamath Falls, OR
|
25.
Mesa Bell - Ronan, MT
|
26.
Jayton Ky Day Chief - Standoff, AB
|
27.
Wyatt Earle - Window Rock, AZ
|
28.
Tyress Watson - Box Elder, MT
|
29.
Adam Soop - Cardston, AB
|
30.
Dalton Porch - Kadoka, SD
|
31.
Colton Zubach - Shepard, MT
|
32.
Tate Birdinground - Lodge Grass, MT
|
33.
TY Vaile - Babb, MT
|
34.
Elizah Bearspaw - Morley, AB
|
|
Jr. Barrel Racing - 34
|
3. Wed, October 23 2019, 1:00 PM 1.
Taci Flinn - Newman Grove, NE
|
2.
Kaylee Lessert - Porcupine, SD
|
3.
Kaley Conway - Wickenburg, AZ
|
4.
Jalee Wilcox - Clewiston, FL
|
5.
Janae Devine - Cardston, AB
|
6.
Zayla Aguilar - Chinle, AZ
|
7.
Emma Patterson - Toppenish, WA
|
8.
Alexandra Begay - Leupp, AZ
|
9.
Stolei Fredericks-Perkins - Casa Grande, AZ
|
10.
Nevaeh Little Bear - Morley, AB
|
11.
Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
|
12.
Aarianna Henry - Badger Creek, MT
|
13.
Rocksie Marchand - Wilbur, WA
|
14.
Bianca Barney - Sanders, AZ
|
15.
Maddey Clary - Ronan, MT
|
16.
Twinney Washakie - Fort Washakie, WY
|
17.
Tyressa Labelle - Morley, AB
|
18.
Adessa Kinlecheenie - Winslow, AZ
|
19.
Brinley Mae Holyan - Warms Springs, OR
|
20.
Jo Jo Fischer - Fort Yates, ND
|
21.
Kali Young - Dupree, SD
|
22.
Savaya Alden - Fort Smith, MT
|
23.
Isabela Timentwa - Omak, WA
|
24.
Kenzi Fox - Hays, MT
|
25.
Kenzie Kallenberger - Havre, MT
|
26.
Maggie Passmore - Rose, OK
|
27.
Cayda Dodging Horse - Calgary, AB
|
28.
Sierra Farland - Tonalea, AZ
|
29.
Savanna Adams - Checotah, OK
|
30.
Ashley Lawrence - Ashland, MT
|
31.
Tayla Ward - Whitehorse, SD
|
32.
Mackenzie Longbrake - Dupree, SD
|
33.
Janae Bankston - Hollywood, FL
|
34.
Shawnee Lawrence - Cherry Creek, SD
|
|
SRTR - 34
Steer Roping - 0
|