Faith, SD
Bareback - 9
1. Fri, Aug 9 2019 5:30 PM
1.
Cody Brown - Keene, ND
2. Dylan Riggins - Kadoka, SD
3. Joe Alaniz - Faith, SD
2. Sat, Aug 10 2019 5:30 PM
1.
Kaden Clark - Black Hawk, SD
2. Joseph Alaniz - Faith, SD
4. Sun, Aug 11 2019 1:00 PM
1.
Kelcey Nordvold - Pierre, SD
2. Melvin Cummings - Eagle Butte, SD
3. Colt Hokana - Columbia, SD
4. Jake Carmody - Mobridge, SD
Barrel Racing - 52
1. Fri, Aug 9 2019 5:30 PM
1.
Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
2. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
3. Taylor Bothwell - Pierre, SD
4. Carey Rivinius - Carson, ND
5. Annie Fulton - Miller, SD
6. Stephanie Curtis - Fruitdale, SD
7. Erin Williams - Alzada, MT
8. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
9. Sid Ferguson - Dupree, SD
10. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
11. Tayle Brink - Newell, SD
12. Jamie Peterson - Belle Fourche, SD
2. Sat, Aug 10 2019 5:30 PM
1.
Taylor Engesser - Spearfish, SD
2. Jenna Humble - Mud Butte, SD
3. Sierra Schott - McLaughlin, SD
4. Becky Barry - Belle Fourche, SD
5. Summer Kosel - Glenham, SD
6. Sydney Maher - Timber Lake, SD
7. Kailyn Groves - Faith, SD
8. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
9. Jolynn Grieves - Winner, SD
10. Heather Bosse - Cogswell, ND
11. Rickie Engesser - Spearfish, SD
12. Shaw Nelson - Hartford, SD
13. Taylor Barry - Ft. Pierre, SD
3S. Sun, Aug 11 2019 8:00 AM
1.
Katie Lensegrav - Interior, SD
2. Anna Jorgenson - Watford City, ND
3. Shandra Stromer - Harrold, SD
4. Sierra Spratt - Phoenix, AZ
5. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
6. Katie Hostutler - Midland, SD
7. Samantha Jorgenson - Watford City, ND
8. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
9. Macy Fuller - Wittman, AZ
10. Kassidy Caspers - New Underwood, SD
11. Madison Rau - Mobridge, SD
12. Sidni Jandreau - Kennebec, SD
13. Kyndra Elshere - Faith, SD
14. Jacey Thompson - Yoder, WY
15. Lacy Maher - Eagle Butte, SD
4. Sun, Aug 11 2019 1:00 PM
1.
Jayda Tibbs - Ft. Pierre, SD
2. Jenny Belkham - Blunt, SD
3. Kristi Steffes - Vale, SD
4. Nikki Hansen - Dickinson, ND
5. Kaylee Williams - Faith, SD
6. Lindsey O'Keefe - Belle Fourche, SD
7. Amy Wilcox - Red Owl, SD
8. Kari Cable - New Underwood, SD
9. Kaeli Carmichael - Faith, SD
10. Rayel Livermont - Sturgis, SD
11. Wacey Brown - Piedmont, SD
12. Kailee Webb - Isabel, SD
Bull Riding - 18
1. Fri, Aug 9 2019 5:30 PM
1.
Kane Grant - Whitewood, SD
2. Colton Porter - Spearfish, SD
3. Thunder Boomer - Wessington Springs, SD
4. Wacey Ferguson - Hermosa, SD
5. Angelo Gibson - Rhame, ND
6. Cole Brewer - Eagle Butte, SD
7. Teigan Gray - Eagle Butte, SD
2. Sat, Aug 10 2019 5:30 PM
1.
Trenton Hansen - Timber Lake, SD
2. Justin Lindskov - Isabel, SD
3. Dawson Reedy - Philip, SD
4. Sun, Aug 11 2019 1:00 PM
1.
Tj Schmidt - Belle Fourche, SD
2. Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
3. Collin Hunt - Interior, SD
4. Hunter Johnson - Kadoka, SD
5. Hudson Johnson - Kakoka, SD
6. Hadley Jones - Eagle Butte, SD
7. Kyle Hapney - Ft. Pierre, SD
8. Jestyn Woodward - Custer, SD
Calf Roping - 29
1. Fri, Aug 9 2019 5:30 PM
1.
Garrett Murphy - Torrington, WY
2. Trae Smith - Belle Fourche, SD
3. Jon Peterson - Belle Fourche, SD
4. Lane McGill - Powderville, MT
5. Logan Murphy - Alzada, MT
2. Sat, Aug 10 2019 5:30 PM
1.
Calder Johnston - Elm Springs, SD
2. Carson Johnston - Elm Springs, SD
3. Corey Braskamp - Wentworth, SD
4. Matthew Heathershaw - Quinn, SD
3S. Sun, Aug 11 2019 8:00 AM
1.
Tanner Fite - Hermosa, SD
2. Brayden Price - Opal, SD
3. Blake Eggl - Minot, ND
4. Bodie Mattson - Sturgis, SD
5. Grey Gilbert - Buffalo, SD
6. Wynn Schaack - Wall, SD
7. Matt Peters - Smithwick, SD
8. Cole Robinson - Moorcroft, WY
9. Tanner Stec - Bassett, NE
10. Trey Young - Dupree, SD
4. Sun, Aug 11 2019 1:00 PM
1.
Nathan Sandoz - Newell, SD
2. Myles Kenzy - Iona, SD
3. Winston Brown - Piedmont, SD
4. Brent Belkham - Blunt, SD
5. Chandler Comfort - Belle Fourche, SD
6. Allen Auer - Whitewood, SD
7. Brett Wilcox - Red Owl, SD
8. Blase Steffen - Gregory, SD
9. Wyatt Tibbitts - Hot Springs, SD
10. Troy Wilcox - Red Owl, SD
Goat Tying - 24
1. Fri, Aug 9 2019 5:30 PM
1.
Sid Ferguson - Dupree, SD
2. Karissa Rayhill - Martin, SD
3. Natalie Leisinger - Highmore, SD
4. Tayle Brink - Newell, SD
5. Kaycee Monnens - Hulett, WY
2. Sat, Aug 10 2019 5:30 PM
1.
Savana Johnston - Elm Springs, SD
2. Kailyn Groves - Faith, SD
3. Keanna Ward - Fruitdale, SD
4. Rickie Engesser - Spearfish, SD
5. Jaysee Jones - Howes, SD
6. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
7. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
3S. Sun, Aug 11 2019 8:00 AM
1.
Amy Tierney - Reva, SD
2. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
3. Sierra Spratt - Phoenix, AZ
4. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
5. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
6. Layni Stevens - St.Lawrence, SD
7. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
8. Mikenzy Miller - Faith, SD
9. Jacey Thompson - Yoder, WY
4. Sun, Aug 11 2019 1:00 PM
1.
Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
2. Kaylee Williams - Faith, SD
3. Tawny Barry - Carter, SD
Ladies Breakaway - 81
1. Fri, Aug 9 2019 5:30 PM
1.
Sid Ferguson - Dupree, SD
2. Natalie Leisinger - Highmore, SD
3. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
4. Annie Fulton - Miller, SD
5. Karissa Rayhill - Martin, SD
6. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
7. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
8. Jamie Peterson - Belle Fourche, SD
9. Kaycee Monnens - Hulett, WY
10. Courtney Peters - Hot Springs, SD
11. Tayle Brink - Newell, SD
12. Reann Crane - Whitewood, SD
13. Taylor Bothwell - Pierre, SD
14. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
15. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
16. Jayden Shoemaker - Faith, SD
2. Sat, Aug 10 2019 5:30 PM
1.
Rickie Engesser - Spearfish, SD
2. Kailyn Groves - Faith, SD
3. Jennifer Gale - Humboldt, SD
4. Savana Johnston - Elm Springs, SD
5. Syerra (cy) Christensen - Kennebec, SD
6. Shianne Price - Mud Butte, SD
7. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
8. Sierra Price - Mud Butte, SD
9. Savanna Glaus - Chamberlain, SD
10. Moriah Glaus - Chamberlain, SD
11. Megan Steiger - Rapid City, SD
12. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
13. Sidney Hanson - Belle Fourche, SD
14. Taylor Engesser - Spearfish, SD
15. Jordyn Schaefer - Des Lacs, ND
16. Krista Schopp - Meadow, SD
3S. Sun, Aug 11 2019 8:00 AM
1.
Amy Tierney - Reva, SD
2. Mercedes Williams - Faith, SD
3. Jacey Thompson - Yoder, WY
4. Sierra Spratt - Phoenix, AZ
5. Hanna Hostutler - Midland, SD
6. Hanna Schmidt - Keldon, SD
7. Tessa Caspers - New Underwood, SD
8. Jacque Peterson - Isabel, SD
9. Taryn Sippel - Pierpont, SD
10. Kamira Miller - Newell, SD
11. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
12. Laura Hunt - Ridgeview, SD
13. Samantha Jorgenson - Watford City, ND
14. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
15. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
16. Macy Fuller - Wittman, AZ
17. Caitlyn Dowling - Buffalo, SD
18. Shayna Deal - Faith, SD
19. Devin Nicholls - Moorcroft, WY
20. Alaina Stangle - Philip, SD
21. Kassidy Caspers - New Underwood, SD
22. Tayla Thorstenson - Eagle Butte, SD
23. Brooke Nelson - Philip, SD
24. Kecia Miller - Newell, SD
25. Mikenzy Miller - Faith, SD
26. Anna Jorgenson - Watford City, ND
27. Carole Hollers - Sturgis, SD
28. Peggy Garman - Sundance, WY
29. Josi Stevens - St.Lawrence, SD
30. Cassidy Schuelke - Opal, SD
31. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
32. Karlie Robertson - New Underwood, SD
33. Sidney Peters - Smithwick, SD
34. Rieley Maier - Chadron, NE
4. Sun, Aug 11 2019 1:00 PM
1.
Sierra Lee - Rhame, ND
2. Kailee Webb - Isabel, SD
3. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
4. Kaylee Williams - Faith, SD
5. Shanna Gebhardt - Timber Lake, SD
6. Rayel Livermont - Sturgis, SD
7. Sadie Podzimek - Ludlow, SD
8. Whitley Reder - Fruitdale, SD
9. Patty Jo Burress - Isabel, SD
10. Lacey Hewitt - Whitewood, SD
11. Whitney Knippling - Whitewood, SD
12. Jenny Belkham - Blunt, SD
13. Alex Christen - Union Center, SD
14. Tawny Barry - Carter, SD
15. Katie Schuelke - Prairie City, SD
Mixed Team Roping - 48
1. Fri, Aug 9 2019 5:30 PM
1.
Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
2. Shayla Howell - Belle Fourche, SD & Trae Smith - Belle Fourche, SD
3. Jayden Shoemaker - Faith, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
4. Courtney Peters - Hot Springs, SD & Tucker Chytka - Spearfish, SD
5. Brooke Howell - Belle Fourche, SD & Guy Howell - Belle Fourche, SD
6. Jamie Peterson - Belle Fourche, SD & Jon Peterson - Belle Fourche, SD
7. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD & Kole Latham - Flandreau, SD
2. Sat, Aug 10 2019 5:30 PM
1.
Jim (james) Graven - Minot, ND & Jordyn Schaefer - Des Lacs, ND
2. Cedar Jandreau - Kennebec, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
3. Taylor Engesser - Spearfish, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
4. Rickie Engesser - Spearfish, SD & Neal Engesser - Spearfish, SD
5. Syerra (cy) Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
6. Samantha Jorgenson - Watford City, ND & Elliot Gourneau - Kennebec, SD
7. Keanna Ward - Fruitdale, SD & Keith Hodson - Martin, SD
8. Carlee Johnston - Elm Springs, SD & Sam Johnston - Elm Springs, SD
9. Calder Johnston - Elm Springs, SD & Savanna Glaus - Chamberlain, SD
10. Savana Johnston - Elm Springs, SD & Carson Johnston - Elm Springs, SD
11. Shawnie Swedberg - Callaway, NE & Hunter Carlson - Garrison, ND
3S. Sun, Aug 11 2019 8:00 AM
1.
Amy Tierney - Reva, SD & Sam Huffman - Belle Fourche, SD
2. Trina Arneson - Enning, SD & Melvin Arneson - Enning, SD
3. Cassidy Schuelke - Opal, SD & Wyatt Schuelke - Opal, SD
4. Hanna Hostutler - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
5. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Ora Taton - Rapid City, SD
6. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD & Grey Gilbert - Buffalo, SD
7. Kassidy Caspers - New Underwood, SD & Tanner Fite - Hermosa, SD
8. Denise Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
9. Laura Hunt - Ridgeview, SD & Jj Hunt - Ridgeview, SD
10. Lorna Shoemaker - Faith, SD & Kelly Shoemaker - Faith, SD
11. Jacey Thompson - Yoder, WY & Bodie Mattson - Sturgis, SD
12. Taryn Sippel - Pierpont, SD & Colt Peterson - Isabel, SD
13. Devin Nicholls - Moorcroft, WY & Cole Robinson - Moorcroft, WY
14. Mikenzy Miller - Faith, SD & Riley Birkeland - Belle Fouche, SD
15. Macy Fuller - Wittman, AZ & Kade Smith - Post, TX
16. Anna Jorgenson - Watford City, ND & Jesse Dale - Timber Lake, SD
17. Ashley Price - Faith, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
18. Tim Nelson - Midland, SD & Brooke Nelson - Philip, SD
19. Josi Stevens - St.Lawrence, SD & Tracer Olson - White River, SD
20. Hanna Schmidt - Keldon, SD & Jody Brown - Faith, SD
21. Tanielle Arneson - Enning, SD & Tarin Arneson - Enning, SD
4. Sun, Aug 11 2019 1:00 PM
1.
Jordan Hanson - Belle Fourche, SD & Cody Hanson - Belle Fourche, SD
2. Jim Podzimek - Ludlow, SD & Sadie Podzimek - Ludlow, SD
3. Taylor Hanson - Belle Fourche, SD & Chandler Comfort - Belle Fourche, SD
4. Whitney Knippling - Whitewood, SD & Allen Auer - Whitewood, SD
5. Kristi Steffes - Vale, SD & Levi Tyan - Wallace, NE
6. Taygen Schuelke - Newell, SD & Katie Schuelke - Prairie City, SD
7. Alex Christen - Union Center, SD & Tee Hale - Union Center, SD
8. Patty Jo Burress - Isabel, SD & Cal Peterson - Dupree, SD
9. Lindsey O'Keefe - Belle Fourche, SD & Levi O'Keefe - Belle Fourche, SD
Saddle Bronc - 18
1. Fri, Aug 9 2019 5:30 PM
1.
Clint Donaldson - Sturgis, SD
2. Logan Nielson - Beach, ND
3. Cooper West - Philip, SD
4. Trey Gates - Wolsey, SD
2. Sat, Aug 10 2019 5:30 PM
1.
Malcom Heathershaw - Quinn, SD
2. Teigan Clark - Meadow, SD
3. Kyler Carmichael - Faith, SD
4. Dylan Schofield - Philip, SD
5. Colton Ward - Three Hills, AB
4. Sun, Aug 11 2019 1:00 PM
1.
Trampus Thompson - Sturgis, SD
2. Kaden Deal - Eagle Butte, SD
3. Cole Pateneaude - Halliday, ND
4. Seth Longbrake - Milesville, SD
5. Chet Smith - Philip, SD
6. Jake Foster - Meadow, SD
7. Lane Schuelke - Newell, SD
8. Taygen Schuelke - Newell, SD
9. Kyle Hapney - Ft. Pierre, SD
Sr. Breakaway - 26
1. Fri, Aug 9 2019 5:30 PM
1.
Richard Steedley - Sundance, WY
2. Sat, Aug 10 2019 5:30 PM
1.
Lynn Williams - Faith, SD
2. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
3. Steve Klein - Sioux Falls, SD
4. Jeff Schaefer - Des Lacs, ND
5. Darren Lammers - Chancellor, SD
6. Marty Jandreau - Kennebec, SD
7. Neal Engesser - Spearfish, SD
8. Sam Johnston - Elm Springs, SD
9. Jim (james) Graven - Minot, ND
3S. Sun, Aug 11 2019 8:00 AM
1.
Glen Hostutler - Midland, SD
2. Gary Zilverberg - Holabird, SD
3. Jay Mattson - Sturgis, SD
4. Kelly Shoemaker - Faith, SD
5. Tim Nelson - Midland, SD
4. Sun, Aug 11 2019 1:00 PM
1.
Scott Lammers - Hermosa, SD
2. Mark Schumacher - Wolsey, SD
3. Gary Simon - Timber Lake, SD
4. Barry Knippling - Chamberlain, SD
5. Gerald McInerney - Sundance, WY
6. John Hoven - McLaughlin, SD
7. Mike McInerney - Sundance, WY
8. Lyle Wilcox - Red Owl, SD
9. Chuck Hamlin - Highmore, SD
10. Shawn Carey - Highmore, SD
11. James (jim) Hale - White Owl, SD
Steer Wrestling - 33
1. Fri, Aug 9 2019 5:30 PM
1.
Tucker Chytka - Spearfish, SD
2. Cass Lytle - Quinn, SD
2. Sat, Aug 10 2019 5:30 PM
1.
Carson Johnston - Elm Springs, SD
2. Rowdy Benson - Morristown, SD
3. Victor Dennis - Philip, SD
4. Calder Johnston - Elm Springs, SD
3S. Sun, Aug 11 2019 8:00 AM
1.
Bryce Dibbern - Interior, SD
2. Miles Spickelmier - Buffalo, SD
3. JJ Hunt - Ridgeview, SD
4. Wynn Schaack - Wall, SD
5. Seth Shorb - Hermosa, SD
6. Jason Hapney - Harrold, SD
7. Joe Wilson - Martin, SD
8. Jace Christiansen - Flandreau, SD
9. Sam (shane) Olson - Buffalo, SD
10. Sawyer Strand - Sioux Falls, SD
11. Denton Good - Long Valley, SD
12. Cameron Fanning - Olivet, SD
13. Carson Good - Long Valley, SD
14. Joe Ross - Rosebud, SD
15. Tyler John Byrne - Martin, SD
4. Sun, Aug 11 2019 1:00 PM
1.
Tye Hale - Faith, SD
2. Brett Wilcox - Red Owl, SD
3. Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
4. Jake Fulton - Valentine, NE
5. Brent Belkham - Blunt, SD
6. Cole Trainor - Faith, SD
7. Wyatt Tibbitts - Hot Springs, SD
8. Kody Woodward - Dupree, SD
9. Logan Lemmel - Whitewood, SD
10. Brent Woodward - Dupree, SD
11. Colbey Steeke - Rhame, ND
12. Tee Hale - Union Center, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 39
1. Fri, Aug 9 2019 5:30 PM
1.
JD Enright - Timber Lake, SD & Trevor Laurenz - Eagle Butte, SD
2. Cooper White - Hershey, NE & Tucker White - Hershey, NE
3. Guy Howell - Belle Fourche, SD & Kelly Shoemaker - Faith, SD
4. Jon Peterson - Belle Fourche, SD & Trae Smith - Belle Fourche, SD
5. Kole Latham - Flandreau, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
2. Sat, Aug 10 2019 5:30 PM
1.
Jim (james) Graven - Minot, ND & Jordyn Schaefer - Des Lacs, ND
2. Jeremy Ferguson - Eagle Butte, SD & Daycen Hunt - Ridgeview, SD
3. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
4. Rowdy Benson - Morristown, SD & Luke Rice - Prairie City, SD
5. Wroper Kosel - Glenham, SD & Hunter Carlson - Garrison, ND
6. Wade Monnens - Spearfish, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
7. Tony Farella - Spearfish, SD & Neal Engesser - Spearfish, SD
8. Clint Nelson - Philip, SD & Elliot Gourneau - Kennebec, SD
3S. Sun, Aug 11 2019 8:00 AM
1.
Trevor Olson - Mud Butte, SD & Sam Huffman - Belle Fourche, SD
2. Teagan Fite - Hermosa, SD & Tanner Fite - Hermosa, SD
3. Lan Fuhrer - Belle Fourche, SD & Tracer Olson - White River, SD
4. Tim Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
5. Brett Price - Faith, SD & Mark Schmall - Brookings, SD
6. Tucker McDaniel - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
7. Braden Pirrung - Hartford, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
8. JJ Hunt - Ridgeview, SD & Colt Peterson - Isabel, SD
9. Melvin Arneson - Enning, SD & Tarin Arneson - Enning, SD
10. Dalton Sheridan - Faith, SD & Wyatt Schuelke - Opal, SD
11. Colby Hetzel - Lemmon, SD & Jesse Dale - Timber Lake, SD
12. Wynn Schaack - Wall, SD & Clay Schaack - Wall, SD
13. Jason Thorstenson - Rapid City, SD & Jade Nelson - Midland, SD
14. Jay Mattson - Sturgis, SD & Bodie Mattson - Sturgis, SD
4. Sun, Aug 11 2019 1:00 PM
1.
Levi O'Keefe - Belle Fourche, SD & Cody Hanson - Belle Fourche, SD
2. Rusty Gebhardt - Timber Lake, SD & Cal Peterson - Dupree, SD
3. Alfred Hansen - Dickinson, ND & Levi Tyan - Wallace, NE
4. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
5. Tye Hale - Faith, SD & Tee Hale - Union Center, SD
6. Kade Smith - Post, TX & Cash Hetzel - Lemmon, SD
7. Cody Bernstein - Enning, SD & Cody Trainor - Red Owl, SD
8. Conner McNenny - Sturgis, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
9. Blase Steffen - Gregory, SD & Myles Kenzy - Iona, SD
10. Jim Podzimek - Ludlow, SD & Sam Podzimek - Ludlow, SD
11. Tanner Hewitt - Whitewood, SD & Taygen Schuelke - Newell, SD
12. Marty McPherson - Piedmont, SD & Chandler Comfort - Belle Fourche, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0