Bareback - 4
|
1. Thu, July 11 2019, 7:00 PM 1.
Jhett Knight - Rushville, NE
|
2.
Kaden Clark - Black Hawk, SD
|
4. Sat, July 13 2019, 7:00 PM 1.
Tucker Jensen - Belle Fourche, SD
|
2.
Dylan Riggins - Kadoka, SD
|
|
Barrel Racing - 65
|
1. Thu, July 11 2019, 7:00 PM 1.
Jaymi Meeks - Scenic, SD
|
2.
Jeryn Robinson - Martin, SD
|
3.
Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
|
4.
Libby Diedrichs - Kennebec, SD
|
5.
Summer Kosel - Glenham, SD
|
6.
Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
|
7.
Jenna Humble - Mud Butte, SD
|
8.
Heather Bosse - Cogswell, ND
|
9.
Callie Robinson - Moorcroft, WY
|
10.
Pamela Lei - Camp Crook, SD
|
11.
Brooke Diedrichs - Kennebec, SD
|
1SA. Thu, July 11 2019, 7:00 PM 1.
Taylor Barry - Ft. Pierre, SD
|
2.
Piper Cordes - Wall, SD
|
3.
Bailey Rigdon - Rapid City, SD
|
4.
Tessa Menzel - Quinn, SD
|
5.
Wacey Brown - Piedmont, SD
|
6.
Brooke Howell - Belle Fourche, SD
|
7.
Tayle Brink - Newell, SD
|
8.
Rickie Engesser - Spearfish, SD
|
9.
Sidni Jandreau - Kennebec, SD
|
10.
Jayda Tibbs - Fort Pierre, SD
|
11.
Lindsey O'Keefe - Belle Fourche, SD
|
2S. Fri, July 12 2019, 10:00 AM 1.
Jenna Elshere - Quinn, SD
|
2.
Reba Foote - Parshall, ND
|
3.
Sydney Maher - Timber Lake, SD
|
4.
Jonnie Anders - Elm Springs, SD
|
5.
Kris Lammers - Chancellor, SD
|
6.
Kailyn Groves - Faith, SD
|
7.
Shania Larive - Sturgis, SD
|
8.
Baylee Johnston - Prescott Valley, AZ
|
9.
Karen Shelley - Weatherford, TX
|
10.
Toree Edgar - Oral, SD
|
11.
Brenda Deters - Colton, SD
|
12.
Wendy Bechen - Rapid City, SD
|
13.
Emilee Pauly - Wall, SD
|
14.
Kelsey Lensegrav - Interior, SD
|
15.
Karissa Jones - Weatherford, TX
|
16.
Jenny Belkham - Blunt, SD
|
17.
Lainee Sampson - Interior, SD
|
18.
Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
|
19.
Ryen Sheppick - Pierre, SD
|
20.
Wendy Suhn - Hermosa, SD
|
21.
Landry Haugen - Sturgis, SD
|
22.
Brooklyn Hanson - Faith, SD
|
3. Fri, July 12 2019, 7:00 PM 1.
Stephanie Curtis - Fruitdale, SD
|
2.
Elisha Wise - Lemmon, SD
|
3.
Jess Saxton - Buffalo, WY
|
4.
Shaw Nelson - Hartford, SD
|
5.
Brooke Rogelstad - Rapid City, SD
|
6.
Brandee Wardell - Buffalo, SD
|
7.
Taylor Engesser - Spearfish, SD
|
8.
Tori Gaer - Newell, SD
|
9.
Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
|
10.
Amy Wilcox - Red Owl, SD
|
11.
T. Merrill - Wall, SD
|
12.
Katie Hostutler - Midland, SD
|
4. Sat, July 13 2019, 7:00 PM 1.
Meghan Corr - Hermosa, SD
|
2.
Debbie Thompson - Gordon, NE
|
3.
Melissa Morris - Pierre, SD
|
4.
D'Ann Gehlsen - Mission, SD
|
5.
Amy Brunson - New Underwood, SD
|
6.
Savana Johnston - Elm Springs, SD
|
7.
Carlee Johnston - Elm Springs, SD
|
8.
Rayel Livermont - Sturgis, SD
|
9.
Kailee Webb - Isabel, SD
|
|
Bull Riding - 11
|
1. Thu, July 11 2019, 7:00 PM 1.
Jestyn Woodward - Custer, SD
|
2.
Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
|
3.
Jake Foster - Meadow, SD
|
3. Fri, July 12 2019, 7:00 PM 1.
Kyle Hapney - Ft. Pierre, SD
|
2.
Hunter Johnson - Kadoka, SD
|
3.
Hudson Johnson - Kadoka, SD
|
4.
Thunder Boomer - Wessington Springs, SD
|
5.
Dawson Reedy - Philip, SD
|
4. Sat, July 13 2019, 7:00 PM 1.
Teigan Gray - Gettysburg, SD
|
2.
Wacey Ferguson - Hermosa, SD
|
3.
Rowdy Hughson - Hot Springs, SD
|
|
Calf Roping - 15
|
1. Thu, July 11 2019, 7:00 PM 1.
Tanner Stec - Bassett, NE
|
2.
Jeremy Carney - Rapid City, SD
|
3.
Matt Peters - Smithwick, SD
|
4.
Trae Smith - Belle Fourche, SD
|
5.
Tanner Fite - Hermosa, SD
|
6.
Camillo Serracin - Ft. Pierre, SD
|
3. Fri, July 12 2019, 7:00 PM 1.
Grey Gilbert - Buffalo, SD
|
2.
Brett Wilcox - Red Owl, SD
|
3.
Troy Wilcox - Red Owl, SD
|
4.
Thane Lockhart - Oelrichs, SD
|
4. Sat, July 13 2019, 7:00 PM 1.
Matt Nelson - Colman, SD
|
2.
Carson Johnston - Elm Springs, SD
|
3.
Winston Brown - Piedmont, SD
|
4.
TY Moser - Wolsey, SD
|
5.
Beau Dean - Platte, SD
|
|
Goat Tying - 33
|
1. Thu, July 11 2019, 7:00 PM 1.
Amy Tierney - Reva, SD
|
2.
Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
|
3.
Tessa Menzel - Quinn, SD
|
4.
Tayle Brink - Newell, SD
|
5.
Rickie Engesser - Spearfish, SD
|
6.
Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
|
7.
Cedar Jandreau - Kennebec, SD
|
8.
Shea Husted - Harrold, SD
|
9.
Jaicee Williams - Wall, SD
|
10.
Keanna Ward - Fruitdale, SD
|
2S. Fri, July 12 2019, 10:00 AM 1.
Emilee Pauly - Wall, SD
|
2.
Baylee Johnston - Prescott Valley, AZ
|
3.
Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
|
4.
Kailyn Groves - Faith, SD
|
5.
Landry Haugen - Sturgis, SD
|
6.
Kelsey Lensegrav - Interior, SD
|
7.
Mikenzy Miller - Faith, SD
|
3. Fri, July 12 2019, 7:00 PM 1.
Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
|
2.
Tori Gaer - Newell, SD
|
3.
Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
|
4.
Opal Harkins - Deadwood, SD
|
5.
Kaycee Monnens - Hulett, WY
|
6.
T. Merrill - Wall, SD
|
7.
Karissa Rayhill - Martin, SD
|
8.
Natalie Leisinger - Highmore, SD
|
9.
Kennedy Pelzer - Inwood, IA
|
10.
Cheyenne Vandestouwe - Inwood, IA
|
11.
Kasey Pelzer - Inwood, IA
|
4. Sat, July 13 2019, 7:00 PM 1.
Savana Johnston - Elm Springs, SD
|
2.
Carlee Johnston - Elm Springs, SD
|
3.
Calder Johnston - Elm Springs, SD
|
4.
Meghan Corr - Hermosa, SD
|
5.
Tawny Barry - Carter, SD
|
|
Ladies Breakaway - 94
|
1. Thu, July 11 2019, 7:00 PM 1.
Jaicee Williams - Wall, SD
|
2.
Mercedes Williams - Faith, SD
|
3.
Kassidy Caspers - New Underwood, SD
|
4.
Callie Robinson - Moorcroft, WY
|
5.
Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
|
6.
Brenda White - Oelrichs, SD
|
7.
Sami McGuire - St. Onge, SD
|
8.
Tessa Caspers - New Underwood, SD
|
9.
Shayla Howell - Belle Fourche, SD
|
10.
Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
|
11.
Megan Steiger - Rapid City, SD
|
12.
Rieley Maier - Chadron, NE
|
1SA. Thu, July 11 2019, 7:00 PM 1.
Whitney Knippling - Whitewood, SD
|
2.
Taylor Bothwell - Pierre, SD
|
3.
Cedar Jandreau - Kennebec, SD
|
4.
Laura Hunt - Ridgeview, SD
|
5.
Rickie Engesser - Spearfish, SD
|
6.
Jacque Peterson - Isabel, SD
|
7.
Brooke Howell - Belle Fourche, SD
|
8.
Tayle Brink - Newell, SD
|
9.
Carole Hollers - Sturgis, SD
|
10.
Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
|
11.
Amy Tierney - Reva, SD
|
12.
Shea Husted - Harrold, SD
|
13.
Keanna Ward - Fruitdale, SD
|
14.
Tessa Menzel - Quinn, SD
|
2S. Fri, July 12 2019, 10:00 AM 1.
Brooklyn Hanson - Faith, SD
|
2.
Macy Fuller - Wittman, AZ
|
3.
Mazee Pauley - Dupree, SD
|
4.
Jayden Shoemaker - Faith, SD
|
5.
Heidi Cuny - Buffalo Gap, SD
|
6.
Shania Larive - Sturgis, SD
|
7.
Toree Edgar - Oral, SD
|
8.
Jenny Belkham - Blunt, SD
|
9.
Cati Thompson - Gordan, NE
|
10.
Layna Tibbs - Ft. Pierre, SD
|
11.
Mikahla Ferguson - Hermosa, SD
|
12.
Baylee Johnston - Prescott Valley, AZ
|
13.
Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
|
14.
Kaycee Werdel - Chadron, NE
|
15.
Kailyn Groves - Faith, SD
|
16.
Cassidy March - Hot Springs, SD
|
17.
Landry Haugen - Sturgis, SD
|
18.
Sidney Hanson - Belle Fourche, SD
|
19.
Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
|
20.
Mikenzy Miller - Faith, SD
|
21.
Kaylee Billingsly - Prescott Valley, AZ
|
22.
Kelsey Lensegrav - Interior, SD
|
23.
Sierra Hilgenkamp - Wall, SD
|
24.
Jessica Ryan - Aladdin, WY
|
25.
Emilee Pauly - Wall, SD
|
3. Fri, July 12 2019, 7:00 PM 1.
Hannah Hostutler - Midland, SD
|
2.
Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
|
3.
Peggy Garman - Sundance, WY
|
4.
Natalie Leisinger - Highmore, SD
|
5.
Kaycee Monnens - Hulett, WY
|
6.
Karlie Robertson - New Underwood, SD
|
7.
Samantha Jorgenson - Watford City, ND
|
8.
Tryn Wilson - Caputa, SD
|
9.
Brooke Nelson - Philip, SD
|
10.
Opal Harkins - Deadwood, SD
|
11.
Kenadi Rising - Rapid City, SD
|
12.
Reann Crane - Whitewood, SD
|
3SA. Fri, July 12 2019, 7:00 PM 1.
Katie Schuelke - Spearfish, SD
|
2.
Karissa Rayhill - Martin, SD
|
3.
Shianne Price - Faith, SD
|
4.
Sidney Peters - Smithwick, SD
|
5.
Taylor Engesser - Spearfish, SD
|
6.
Sierra Price - Mud Butte, SD
|
7.
Whitley Reder - Fruitdale, SD
|
8.
Sadie Podzimek - Buffalo, SD
|
9.
Tori Gaer - Newell, SD
|
10.
Cheyenne Vandestouwe - Inwood, IA
|
11.
Sierra Lee - Rhame, ND
|
12.
Shayna Deal - Faith, SD
|
13.
Courtney Peters - Hot Springs, SD
|
14.
Kali Olson - Piedmont, SD
|
15.
Kamira Miller - Newell, SD
|
16.
Taryn Sippel - Pierpont, SD
|
17.
Lacey Hewitt - Whitewood, SD
|
18.
Tierny Hamlin - Highmore, SD
|
19.
Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
|
4. Sat, July 13 2019, 7:00 PM 1.
Meghan Corr - Hermosa, SD
|
2.
Caitlyn Dowling - Buffalo, SD
|
3.
Rayel Livermont - Sturgis, SD
|
4.
Syerra Christensen - Kennebec, SD
|
5.
Tawny Barry - Carter, SD
|
6.
Tomie Peterson - Parade, SD
|
7.
Carlee Johnston - Elm Springs, SD
|
8.
Savana Johnston - Elm Springs, SD
|
9.
Kailee Webb - Isabel, SD
|
10.
Moriah Glaus - Chamberlain, SD
|
11.
Savanna Glaus - Chamberlain, SD
|
12.
Alex Christen - Elwood, NE
|
|
Mixed Team Roping - 35
Saddle Bronc - 15
|
1. Thu, July 11 2019, 7:00 PM 1.
Jake Foster - Meadow, SD
|
2.
Carter Elshere - Elm Springs, SD
|
3.
Trampus Thompson - Sturgis, SD
|
4.
Jacob Kammerer - Phillip, SD
|
5.
Rowdy Thompson - Hereford, SD
|
6.
Chet Smith - Philip, SD
|
3. Fri, July 12 2019, 7:00 PM 1.
Kyle Hapney - Ft. Pierre, SD
|
2.
Trey Elshere - Quinn, SD
|
3.
Cooper West - Philip, SD
|
4.
Cody Tupper - St. Onge, SD
|
5.
Louie Brunson - New Underwood, SD
|
6.
Mark Stangle - Phillip, SD
|
7.
Cash Wilson - Wall, SD
|
4. Sat, July 13 2019, 7:00 PM 1.
Kolton Salonen - Gregory, SD
|
2.
Rowdy Hughson - Hot Springs, SD
|
|
Sr. Breakaway - 26
|
1. Thu, July 11 2019, 7:00 PM 1.
Neal Engesser - Spearfish, SD
|
2.
Jerry Golliher - Belle Fourche, SD
|
3.
Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD
|
2S. Fri, July 12 2019, 10:00 AM 1.
Barry Knippling - Chamberlain, SD
|
2.
Gary Zilverberg - Holabird, SD
|
3.
Steve Klein - Sioux Falls, SD
|
4.
Raymond Tibbs - Ft. Pierre, SD
|
5.
Kelly Shoemaker - Faith, SD
|
6.
Kirk Ford - Sturgis, SD
|
7.
Chad Hetzel - Lemmon, SD
|
8.
Darren Lammers - Chancellor, SD
|
3. Fri, July 12 2019, 7:00 PM 1.
Billy Gallino - Wasta, SD
|
2.
Shaun Ruland - Quinn, SD
|
3.
Tim Nelson - Midland, SD
|
4.
Bogie Webb - Volin, SD
|
5.
Glen Hostutler - Midland, SD
|
6.
Chuck Hamlin - Highmore, SD
|
7.
Richard Keil - Newell, SD
|
8.
Lyle Wilcox - Red Owl, SD
|
4. Sat, July 13 2019, 7:00 PM 1.
James (jim) Hale - White Owl, SD
|
2.
Shawn Carey - Highmore, SD
|
3.
Scott Lammers - Hermosa, SD
|
4.
Mike McInerney - Sundance, WY
|
5.
Gerald McInerney - Sundance, WY
|
6.
Jim Selchert - New Underwood, SD
|
7.
Mark Schumacher - Wolsey, SD
|
|
Steer Wrestling - 31
|
1. Thu, July 11 2019, 7:00 PM 1.
Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
|
2.
Carson Good - Long Valley, SD
|
3.
Denton Good - Long Valley, SD
|
4.
Joe Ross - Millboro, SD
|
5.
Daycen Hunt - Ridgeview, SD
|
6.
Joe Wilson - Martin, SD
|
7.
JJ Hunt - Ridgeview, SD
|
8.
Tyler Byrne - Martin, SD
|
9.
Logan Lemmel - Whitewood, SD
|
3. Fri, July 12 2019, 7:00 PM 1.
Teigen Robertson - New Underwood, SD
|
2.
Tucker Chytka - Spearfish, SD
|
3.
Colbey Steeke - Rhame, ND
|
4.
Victor Dennis - Philip, SD
|
5.
Brent Woodward - Dupree, SD
|
6.
Seth Shorb - Hermosa, SD
|
7.
Brett Wilcox - Red Owl, SD
|
8.
Jason Hapney - Harrold, SD
|
9.
Owen Perry - Rapid City, SD
|
10.
Austin Anderson - Gillette, WY
|
11.
Trig Olson - Prairie City, SD
|
4. Sat, July 13 2019, 7:00 PM 1.
Carson Johnston - Elm Springs, SD
|
2.
Cody Redden - Lipan, TX
|
3.
Tye Hale - Faith, SD
|
4.
Cyler Dowling - Newell, SD
|
5.
Clint Nelson - Philip, SD
|
6.
Beau Dean - Platte, SD
|
7.
Calder Johnston - Elm Springs, SD
|
8.
Cole Trainer - Faith, SD
|
9.
Jace Christiansen - Flandreau, SD
|
10.
Tee Hale - Union Center, SD
|
11.
Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
|
|
Team Penning - 0
Team Roping - 37
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0
|