Isabel, SD
Bareback - 3
1. Sat, Aug 3 2019 6:00PM
1.
Colt Hokana - Columbia, SD
3. Sun, Aug 4 2019 6:00PM
1.
Dylan Riggins - Kadoka, SD
2. Jake Carmody - Mobridge, SD
Barrel Racing - 72
1. Sat, Aug 3 2019 6:00PM
1.
Emilee Pauley - Wall, SD
2. Lacy Maher - Eagle Butte, SD
3. Ashley Graber - Columbia, SD
4. Mazee Pauley - Dupree, SD
5. Tessa Menzel - Quinn, SD
6. Jayda Tibbs - Ft. Pierre, SD
7. Madison Rau - Mobridge, SD
8. Brooke Diedrichs - Kennebec, SD
9. Kaylee Williams - Faith, SD
10. Becky Barry - Belle Fourche, SD
11. Brenda Deters - Colton, SD
12. Kris Lammers - Chancellor, SD
13. Wacey Brown - Piedmont, SD
14. Brandy Holzer - Mobridge, SD
15. Jenna Humble - Mud Butte, SD
2S. Sun, Aug 4 2019 8:00AM
1.
Lindsey Horner - Dawson, ND
2. Tayle Brink - Newell, SD
3. Macy Fuller - Wittmann, AZ
4. Tera Moody - Letcher, SD
5. Rickie Engesser - Spearfish, SD
6. Amy Wilcox - Red Owl, SD
7. Anna Jorgenson - Watford City, ND
8. Melodi Christensen - Kennebec, SD
9. Kristi Steffes - Vale, SD
10. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
11. Nikki Hansen - Dickinson, ND
12. Wanda Brown - Edgemont, SD
13. Sydney Maher - Timber Lake, SD
14. Katie Hostutler - Midland, SD
15. Stephanie Curtis - Fruitdale, SD
16. Lindsey O'Keefe - Belle Fourche, SD
17. Katie Lensegrav - Interior, SD
18. Summer Kosel - Glenham, SD
19. Heidi Johnson - Flandreau, SD
20. Cindy Baltezore - Beresford, SD
21. Jodi Nelson - Hartford, SD
22. Brandee Wardell - Buffalo, SD
23. Ellie Rettinger - New England, ND
24. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
25. Emily Zimba - McIntosh, SD
26. Jill Moody - Pierre, SD
27. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
28. Cashae McGee - Rhame, ND
29. Taylor Barry - Ft. Pierre, SD
30. Taylor Engesser - Spearfish, SD
31. Layna Tibbs - Ft. Pierre, SD
32. Christy Willert - Kadoka, SD
3. Sun, Aug 4 2019 6:00PM
1.
Jenny Belkham - Blunt, SD
2. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
3. Kailyn Groves - Faith, SD
4. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
5. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
6. Mackenzie Weber - New Rockford, ND
7. Codi Sebastian - Dickinson, ND
8. Natalie Veit - Dupree, SD
9. Heather Bosse - Cogswell, ND
10. Brooklyn Hanson - Faith, SD
11. Tatum Ward - Whitehorse, SD
12. Hali Gjermundson - Marshall, ND
13. Stephanie Kingston - Timber Lake, SD
14. Sidni Jandreau - Kennebec, SD
15. Jordan Hanson - Belle Fourche, SD
16. Taylor Hanson - Belle Fourche, SD
17. Krystal Dorsey - Isabel, SD
18. Sidni Ferguson - Dupree, SD
19. Amanda Lundquist - Golden Valley, ND
20. Sierra Schott - McLaughlin, SD
21. Kailee Webb - Isabel, SD
22. Kenlea Heck - Isabel, SD
23. Kandace Lumbardy - Quinn, SD
24. Kari Cable - New Underwood, SD
25. Kristi Alley - Isabel, SD
Bull Riding - 20
1. Sat, Aug 3 2019 6:00PM
1.
JW Frederick - Hoven, SD
2. Logan Bowden - Rapid City, SD
3. Cole Brewer - Eagle Butte, SD
4. Tj Schmidt - Belle Fourche, SD
5. Hudson Johnson - Kadoka, SD
6. Zach Faehnrich - Mobridge, SD
7. Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
8. Teigan Gray - Eagle Butte, SD
9. Tate Arbach - Hoven, SD
10. Thunder Boomer - Wessington Springs, SD
11. Justin McCall - Colome, SD
12. Wacey Ferguson - Hermosa, SD
3. Sun, Aug 4 2019 6:00PM
1.
Justin Hofer - Ipswich, SD
2. Hunter Johnson - Kadoka, SD
3. Jaren Beckman - Prairie City, SD
4. Justin Lindskov - Isabel, SD
5. Collin Hunt - Interior, SD
6. Rowdy Hughson - Hot Springs, SD
7. Kane Grant - Whitewood, SD
8. Chance Schott - McLaughlin, SD
Calf Roping - 21
1. Sat, Aug 3 2019 6:00PM
1.
Bodie Mattson - Sturgis, SD
2. Winston Brown - Piedmont, SD
2S. Sun, Aug 4 2019 8:00AM
1.
Lane McGill - Powderville, MT
2. Jason Lawrence - Washburn, ND
3. Nathan Sandoz - Newell, SD
4. Troy Wilcox - Red Owl, SD
5. Chance Derner - New Underwood, SD
6. Trey Young - Dupree, SD
7. Trae Smith - Belle Fourche, SD
8. Tanner Fite - Hermosa, SD
9. Brett Wilcox - Red Owl, SD
10. Seth Indergard - Sidney, MT
11. Cole Robinson - Moorcroft, WY
3. Sun, Aug 4 2019 6:00PM
1.
Wynn Schaack - Wall, SD
2. Carson Johnston - Elm Springs, SD
3. Logan Murphy - Alzada, MT
4. Chandler Comfort - Belle Fourche, SD
5. Garrett Murphy - Torrington, WY
6. Calder Johnston - Elm Springs, SD
7. Brent Belkham - Blunt, SD
8. Wyatt Tibbitts - Hot Springs, SD
Goat Tying - 22
1. Sat, Aug 3 2019 6:00PM
1.
Kaycee Monnens - Hulett, WY
2. Natalie Leisinger - Highmore, SD
3. Tessa Menzel - Quinn, SD
4. Emilee Pauley - Wall, SD
5. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
6. Kaylee Williams - Faith, SD
2S. Sun, Aug 4 2019 8:00AM
1.
Rickie Engesser - Spearfish, SD
2. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
3. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
4. Amy Tierney - Reva, SD
5. Ellie Rettinger - New England, ND
6. Cashae McGee - Rhame, ND
7. Tayle Brink - Newell, SD
8. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
9. Mikenzy Miller - Faith, SD
10. Tawny Barry - Carter, SD
3. Sun, Aug 4 2019 6:00PM
1.
Sidni Ferguson - Dupree, SD
2. Kailyn Groves - Faith, SD
3. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
4. Savana Johnston - Elm Springs, SD
5. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
6. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
Ladies Breakaway - 93
1. Sat, Aug 3 2019 6:00PM
1.
Kaycee Monnens - Hulett, WY
2. Rieley Maier - Chadron, NE
3. Kaylee Williams - Faith, SD
4. Corey Hart - Mobridge, SD
5. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
6. Shianne Price - Mud Butte, SD
7. Calby Hanson - Jamestown, ND
8. Sierra Price - Mud Butte, SD
9. Jayden Shoemaker - Faith, SD
10. Gracie Sandquist - Trail City, SD
11. Natalie Leisinger - Highmore, SD
12. Emilee Pauley - Wall, SD
13. Kaydin Davis - Buffalo, WY
14. Kassie Kautzman - Walcott, ND
15. Ellie Bard - Sheridan, WY
16. Patty Jo Burress - Isabel, SD
2S. Sun, Aug 4 2019 8:00AM
1.
Mercedes Williams - Faith, SD
2. Syerra (cy) Christensen - Kennebec, SD
3. Sierra Lee - Rhame, ND
4. Carole Hollers - Sturgis, SD
5. Cassy Woodward - Dupree, SD
6. Kristen Lawrence - Mobridge, SD
7. Bailey Burch - Rosette, WY
8. Taylor Engesser - Spearfish, SD
9. Mikenzy Miller - Faith, SD
10. Sidney Peters - Smithwick, SD
11. Callie Robinson - Moorcroft, WY
12. Samantha Jorgenson - Watford City, ND
13. Bailey Berg - Mandan, ND
14. Hannah Schmidt - Keldron, SD
15. Kamira Miller - Newell, SD
16. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
17. Amy Tierney - Reva, SD
18. Tessa Caspers - New Underwood, SD
19. Ellie Rettinger - New England, ND
20. Karlie Robertson - New Underwood, SD
21. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
22. Kristy Lawrence - Washburn, ND
23. Reann Crane - Whitewood, SD
24. Hanna Hostutler - Midland, SD
25. Tierny Hamlin - Highmore, SD
26. Shayna Deal - Faith, SD
27. Brooklyn Berg - Mandan, ND
28. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
29. Whitney Knippling - Whitewood, SD
30. Kassidy Caspers - New Underwood, SD
31. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
32. Kacey Struxness - Appleton, MN
33. Alex Christen - Union Center, SD
34. Tayle Brink - Newell, SD
35. Rickie Engesser - Spearfish, SD
36. Marlene Woodward - Dupree, SD
37. Kelly Vetter - Flasher, ND
38. Toree Gunn - Oral, SD
39. Macy Fuller - Wittmann, AZ
40. Brenda White - Oelrichs, SD
41. Bailie Donner - Morristown, SD
42. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
43. Peggy Garman - Sundance, WY
44. Sadie Podzimek - Ludlow, SD
45. Caitlyn Dowling - Buffalo, SD
46. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
47. Megan Steiger - Rapid City, SD
48. Anna Jorgenson - Watford City, ND
49. Brooke Nelson - Philip, SD
50. Tawny Barry - Carter, SD
51. Kaycee Wilking - Hartford, SD
52. Jordyn Schaefer - Des Lacs, ND
53. Kecia Miller - Newell, SD
54. Cashae McGee - Rhame, ND
55. Devin Nicholls - Moorcroft, WY
56. Tatum Carey - Huron, SD
57. Layna Tibbs - Ft. Pierre, SD
3. Sun, Aug 4 2019 6:00PM
1.
Brooklyn Hanson - Faith, SD
2. Taryn Sippel - Pierpont, SD
3. Krista Schopp - Meadow, SD
4. Jacque Peterson - Isabel, SD
5. Savana Johnston - Elm Springs, SD
6. Laura Hunt - Ridgeview, SD
7. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
8. Lacey Hewitt - Whitewood, SD
9. Codi Sebastian - Dickinson, ND
10. Katie Schuelke - Spearfish, SD
11. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
12. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
13. Savanna Glaus - Chamberlain, SD
14. Cassidy Clark - Meadow, SD
15. Kailee Webb - Isabel, SD
16. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
17. Jenny Belkham - Blunt, SD
18. Shanna Gebhardt - Timber Lake, SD
19. Sidney Hanson - Belle Fourche, SD
20. Tayla Thorstenson - Eagle Butte, SD
Mixed Team Roping - 42
1. Sat, Aug 3 2019 6:00PM
1.
Ellie Bard - Sheridan, WY & Tanner Mcinerney - Alzada, MT
2. Russ Maier - Bowdle, SD & Rieley Maier - Chadron, NE
3. Kaydin Davis - Buffalo, WY & Zach Davis - Buffalo, WY
4. Jayden Shoemaker - Faith, SD & Bodie Mattson - Sturgis, SD
5. Sonny Sandquist - Trail City, SD & Sophie Sandquist - Trail City, SD
2S. Sun, Aug 4 2019 8:00AM
1.
Ashley Price - Faith, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
2. Alex Christen - Union Center, SD & Tee Hale - Union Center, SD
3. Syerra (cy) Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
4. Jeff Schaefer - Des Lacs, ND & Jordyn Schaefer - Des Lacs, ND
5. Kristi Steffes - Vale, SD & Levi Tyan - Wallace, NE
6. Macy Fuller - Wittmann, AZ & Kade Smith - Post, TX
7. Kaycee Wilking - Hartford, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD
8. Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
9. Tim Nelson - Midland, SD & Brooke Nelson - Philip, SD
10. Samantha Jorgenson - Watford City, ND & Cash Hetzel - Lemmon, SD
11. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD & Jerry Golliher - Belle Fourche, SD
12. Trina Arneson - Enning, SD & Melvin Arneson - Enning, SD
13. Layna Tibbs - Ft. Pierre, SD & Raymond Tibbs - Ft. Pierre, SD
14. Lindsey O'Keefe - Belle Fourche, SD & Levi O'Keefe - Belle Fourche, SD
15. Taylor Engesser - Spearfish, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
16. Hannah Schmidt - Keldron, SD & Rory Brown - Edgemont, SD
17. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD & Grey Gilbert - Buffalo, SD
18. Shayla Howell - Belle Fourche, SD & Trae Smith - Belle Fourche, SD
19. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Gary Zilverberg - Holabird, SD
20. Tanielle Arneson - Enning, SD & Tarin Arneson - Enning, SD
21. Brooke Howell - Belle Fourche, SD & Guy Howell - Belle Fourche, SD
22. Hanna Hostutler - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
23. Kassidy Caspers - New Underwood, SD & Tanner Fite - Hermosa, SD
24. Amy Tierney - Reva, SD & Sam Huffman - Belle Fourche, SD
25. Devin Nicholls - Moorcroft, WY & Cole Robinson - Moorcroft, WY
26. Denise Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
27. Whitney Knippling - Whitewood, SD & Allen Auer - Whitewood, SD
28. Rickie Engesser - Spearfish, SD & Braden Pirrung - Hartford, SD
29. Brenda White - Oelrichs, SD & Jade Nelson - Midland, SD
3. Sun, Aug 4 2019 6:00PM
1.
Shanna Gebhardt - Timber Lake, SD & Rusty Gebhardt - Timber Lake, SD
2. Taryn Sippel - Pierpont, SD & Colt Peterson - Isabel, SD
3. Taylor Hanson - Belle Fourche, SD & Chandler Comfort - Belle Fourche, SD
4. Cedar Jandreau - Kennebec, SD & Elliot Gourneau - Kennebec, SD
5. Mesa Krautschun - Prairie City, SD & Luke Rice - Prairie City, SD
6. Savana Johnston - Elm Springs, SD & Carson Johnston - Elm Springs, SD
7. Patty Jo Burress - Isabel, SD & Cal Peterson - Dupree, SD
8. Calder Johnston - Elm Springs, SD & Savanna Glaus - Chamberlain, SD
Saddle Bronc - 14
1. Sat, Aug 3 2019 6:00PM
1.
Jeremy Meeks - Scenic, SD
2. Seth Longbrake - Milesville, SD
3. Lane Stirling - Buffalo, SD
4. Cooper West - Philip, SD
5. Kaden Deal - Eagle Butte, SD
3. Sun, Aug 4 2019 6:00PM
1.
Teigan Clark - Meadow, SD
2. Wyatt Schuelke - Opal, SD
3. Cole Pateneaude - Halliday, ND
4. Jacob Kammerer - Philip, SD
5. Jake Foster - Meadow, SD
6. Leif Midile - Harrison, NE
7. Rowdy Hughson - Hot Springs, SD
8. Colton Ward - Three Hills, AB
9. Trey Elshere - Quinn, SD
Sr. Breakaway - 30
1. Sat, Aug 3 2019 6:00PM
1.
Darrell Barry - Belle Fourche, SD
2. Russ Maier - Bowdle, SD
3. Jay Mattson - Sturgis, SD
4. Darren Lammers - Chancellor, SD
2S. Sun, Aug 4 2019 8:00AM
1.
Lyle Wilcox - Red Owl, SD
2. Arlyn Lawrence - Mobridge, SD
3. Blaine Carey - Huron, SD
4. Tim Nelson - Midland, SD
5. Scott Lammers - Hermosa, SD
6. Lynn Williams - Faith, SD
7. Jerry Golliher - Belle Fourche, SD
8. Raymond Tibbs - Ft. Pierre, SD
9. Gary Zilverberg - Holabird, SD
10. Jeff Schaefer - Des Lacs, ND
11. Steve Klein - Sioux Falls, SD
12. Mark Schumacher - Wolsey, SD
13. James (jim) Hale - White Owl, SD
14. Chuck Hamlin - Highmore, SD
15. Mike McInerney - Sundance, WY
16. Glen Hostutler - Midland, SD
17. Gerald McInerney - Sundance, WY
18. Jim (james) Graven - Minot, ND
19. Chad Hetzel - Lemmon, SD
20. Shawn Carey - Highmore, SD
21. JB Lord - Sturgis, SD
3. Sun, Aug 4 2019 6:00PM
1.
Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD
2. John Hoven - McLaughlin, SD
3. Gary Simon - Timber Lake, SD
4. Kirk Ford - Sturgis, SD
5. Barry Knippling - Chamberlain, SD
Steer Wrestling - 35
1. Sat, Aug 3 2019 6:00PM
1.
Jason Hapney - Harrold, SD
2. Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
3. Cash Lytle - Quinn, SD
2S. Sun, Aug 4 2019 8:00AM
1.
Denton Good - Long Valley, SD
2. Sam (shane) Olson - Buffalo, SD
3. Brent Woodward - Dupree, SD
4. Colbey Steeke - Rhame, ND
5. Brett Wilcox - Red Owl, SD
6. Carson Good - Long Valley, SD
7. Eli Lord - Sturgis, SD
8. Kody Woodward - Dupree, SD
9. Miles Spickelmier - Buffalo, SD
10. Seth Shorb - Hermosa, SD
11. Taylor Corbett - Billings, MT
12. Jeremy Stadheim - Reeder, ND
13. Bryce Dibbern - Interior, SD
14. Tee Hale - Union Center, SD
15. Tye Hale - Faith, SD
16. Casey Olson - Prairie City, SD
17. Cole Trainer - Faith, SD
18. Jace Christiansen - Flandreau, SD
19. Quintin Wheeler - Baker, MT
3. Sun, Aug 4 2019 6:00PM
1.
Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
2. Wynn Schaack - Wall, SD
3. Colton Ward - Three Hills, AB
4. Rowdy Benson - Morristown, SD
5. Wyatt Tibbitts - Hot Springs, SD
6. Tyrell Ward - Three Hills, AB
7. Jj Hunt - Ridgeview, SD
8. Daycen Hunt - Ridgeview, SD
9. Sawyer Strand - Sioux Falls, SD
10. Brent Belkham - Blunt, SD
11. Logan Lemmel - Whitewood, SD
12. Carson Johnston - Elm Springs, SD
13. Calder Johnston - Elm Springs, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 33
1. Sat, Aug 3 2019 6:00PM
1.
Jay Mattson - Sturgis, SD & Bodie Mattson - Sturgis, SD
2. Brent McInerney - Alzada, MT & Tanner Mcinerney - Alzada, MT
3. Darren Lammers - Chancellor, SD & Jarad Deters - Colton, SD
2S. Sun, Aug 4 2019 8:00AM
1.
Tim Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
2. Alfred Hansen - Dickinson, ND & Levi Tyan - Wallace, NE
3. Kade Smith - Post, TX & Cash Hetzel - Lemmon, SD
4. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
5. Eli Lord - Sturgis, SD & Jesse Dale - Timber Lake, SD
6. JB Lord - Sturgis, SD & Jake Beard - Menoken, ND
7. Layne Carson - Grassy Butte, ND & Jade Nelson - Midland, SD
8. Cooper White - Hershey, NE & Tucker White - Hershey, NE
9. Braden Pirrung - Hartford, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
10. Mark Small - Brookings, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
11. Levi Hapney - Quinn, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
12. Jeff Schaefer - Des Lacs, ND & Jim (james) Graven - Minot, ND
13. Guy Howell - Belle Fourche, SD & Levi O'Keefe - Belle Fourche, SD
14. Tucker McDaniel - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
15. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
16. Jon Peterson - Belle Fourche, SD & Trae Smith - Belle Fourche, SD
17. Tye Hale - Faith, SD & Tee Hale - Union Center, SD
18. Nate Horner - Dawson, ND & Jordyn Schaefer - Des Lacs, ND
19. Melvin Arneson - Enning, SD & Tarin Arneson - Enning, SD
20. Cameron Irwin - Edgemont, SD & Rory Brown - Edgemont, SD
21. Trevor Olson - Mud Butte, SD & Sam Huffman - Belle Fourche, SD
3. Sun, Aug 4 2019 6:00PM
1.
Wroper Kosel - Glenham, SD & Hunter Karlson - Garrison, ND
2. JD Enwright - Timber Lake, SD & Trevor Laurenz - Eagle Butte, SD
3. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Elliot Gourneau - Kennebec, SD
4. Dalton Sheridan - Faith, SD & Wyatt Schuelke - Opal, SD
5. Wynn Schaack - Wall, SD & Clay Schaack - Wall, SD
6. Jeremy Ferguson - Eagle Butte, SD & Daycen Hunt - Ridgeview, SD
7. Rowdy Benson - Morristown, SD & Luke Rice - Prairie City, SD
8. JJ Hunt - Ridgeview, SD & Colt Peterson - Isabel, SD
9. Rusty Gebhardt - Timber Lake, SD & Mitch Enright - Timber Lake, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0