Bareback - 6
|
2. Fri, May 31 2019, 6:00 PM 1.
Earl Tsosie Jr. - Window Rock, AZ
|
2.
Bodie Miller - Schurz, NV
|
3.
Jacoby Johns - Okeechobee, FL
|
4. Sat, June 01 2019, 1:00 PM 1.
Curly Twigg - Lethbridge, AB
|
2.
Buck Lunak - Florence, MT
|
3.
Fran Marchand - Omak, WA
|
|
Barrel Racing - 47
|
1S. Fri, May 31 2019, 10:00 AM 1.
Sierra Farland - Tonalea, AZ
|
2.
Julie Lenoir - Cut Bank, MT
|
3.
Brittany Bird - Cut Bank, MT
|
4.
Kaelyn Marchand - Omak, WA
|
5.
Annie Quinn Barney - Klamath Falls, OR
|
6.
Emma Patterson - Toppenish, WA
|
7.
Tekayle Bitsilly - Tsaile, AZ
|
8.
Melissa Williams - Omak, WA
|
9.
Kelsey Gunnier - Toppenish, WA
|
10.
Rayne Bruised Head - Standoff, AB
|
11.
Annella Tucker - Lapwai, ID
|
12.
Cloey Frazier - Touchet, WA
|
13.
Sheena Louie - Cawston, BC
|
14.
Pamela Dick - Nespelem, WA
|
15.
Jessica Harvey - White Swan, WA
|
16.
Kate Valdez - Toppenish, WA
|
17.
Amber Alsterlund - Viola, ID
|
18.
Yvette Vega - Charlo, MT
|
19.
Greta Gustafson - Browning, MT
|
20.
Brandi Onespot - Calgary, AB
|
21.
Krista Marchand - Omak, WA
|
22.
Lawanda Bronson - Pendleton, OR
|
23.
Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
|
24.
Courtney Herrera - White Swan, WA
|
25.
Marryanne Frazier - Touchet, WA
|
26.
Rocksie Marchand - Wilbur, WA
|
27.
Kristen Wallace - Mount Currie, BC
|
2. Fri, May 31 2019, 6:00 PM 1.
Whila Ray - Wapato, WA
|
2.
Rawlinda Ben - Peridot, AZ
|
3.
Kim Smartlowit - White Swan, WA
|
4.
Cammie Fox - Cardston, AB
|
5.
Kaley Conway - Wickenberg, AZ
|
6.
Karlee Meyers - Box Elder, MT
|
7.
Stolei Fredericks - Perkins - Casa Grande, AZ
|
8.
Andrea Campbell - Hoopa, CA
|
9.
Fawn Swan - Okanogan, WA
|
10.
Koral Smartlowit - White Swan, WA
|
4. Sat, June 01 2019, 1:00 PM 1.
Lita Crawler - Morley, AB
|
2.
Hanna Smith - Colville, WA
|
3.
Jocee Louis - Browning, MT
|
4.
Cee Little Light - Calgary, AB
|
5.
Kc Shine Herrera - Scottsdale, AZ
|
6.
Duaneah Wheeler - White Swan, WA
|
7.
Ashley Picard - Pendleton, OR
|
8.
Lilly Picard - Pendleton, OR
|
9.
Tracey Duck Chief - Siksika, AB
|
10.
Carly Day Chief - Standoff, AB
|
|
Bull Riding - 24
|
2. Fri, May 31 2019, 6:00 PM 1.
Ryan Spencer - Union Gap, WA
|
2.
Dehlyn Campbell - Valier, MT
|
3.
Kdawg Smedley - Okeechobee, FL
|
4.
Cory Spencer - Union Gap, WA
|
5.
Phillip Whiteman - Busby, MT
|
6.
Skye Joaquin - Sacaton, AZ
|
7.
KY Farland - Tonalca, AZ
|
8.
Terrance Limberhand - Lame Deer, MT
|
9.
Ethan Weiser - Arlington, OR
|
10.
Ethan Smith - Ponderosa, NM
|
11.
Alex Grant - East Glacier Park, MT
|
12.
Ivan S Yazzie - Tohatchi, NM
|
4. Sat, June 01 2019, 1:00 PM 1.
Cauy Begay - Kayenta, AZ
|
2.
Travis Maguire - Siksika, AB
|
3.
Chance Thomas - Window Rock, AZ
|
4.
Slick Phelps - Porcupine, SD
|
5.
Fran Marchand - Omak, WA
|
6.
Cain Thomas - Window Rock, AZ
|
7.
Jayde Murphy - Cut Bank, MT
|
8.
Bo Tyler Vocu - Ashland, MT
|
9.
Preston Louis - Browning, MT
|
10.
Coy Doore - Siksika, AB
|
11.
Wyatt Covington - Omak, WA
|
12.
BO Johnson - Siletz, OR
|
|
Calf Roping - 22
|
1S. Fri, May 31 2019, 10:00 AM 1.
Oliver Williams - Omak, WA
|
2.
Dax Eagle Bear - Standoff, AB
|
3.
Braydon Boyd - Vander Wagon, NM
|
4.
Terry Fischer - Fort Yates, ND
|
5.
Robert Bruised Head - Standoff, AB
|
6.
Mike Holyan - Warm Springs, OR
|
2. Fri, May 31 2019, 6:00 PM 1.
Cash James - Oliver, BC
|
2.
Rawley Ben - Peridot, AZ
|
3.
Alonzo Skunkcap - Browning, MT
|
4.
Lance Boyd - Blackfoot, ID
|
5.
Ethan Marceau - Browning, MT
|
6.
Nolan Conway - Cut Bank, MT
|
7.
Richard Hooper - Wapato, WA
|
8.
Devyn Campbell - Valier, MT
|
9.
Kyle Jones - Whiteswan, WA
|
10.
Casey Green - Warm Springs, OR
|
4. Sat, June 01 2019, 1:00 PM 1.
Roessel Jackson - Many Farms, AZ
|
2.
Michael Bates - Tohatchi, NM
|
3.
Kenny Glasses - Chinle, AZ
|
4.
Emerson Long Jr - Yatahey, NM
|
5.
Dean Holyan - Coyote Canyon, NM
|
6.
Gavaro Harrison - Chinle, AZ
|
|
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 39
|
1S. Fri, May 31 2019, 10:00 AM 1.
Kelsey Pepion - Browning, MT
|
2.
Sharon Small - Ashland, MT
|
3.
Shelly Vocu - Ashland, MT
|
4.
Fallon Doka - Fountain Hills, AZ
|
5.
Dovelyn Bruised Head - Standoff, AB
|
6.
Jenna Johnson - Warm Springs, OR
|
7.
Annie Quinn Barney - Klamath Falls, OR
|
8.
Serena Dahozy - Window Rock, AZ
|
9.
Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
|
10.
Krista Marchand - Omak, WA
|
11.
Rayne Bruised Head - Standoff, AB
|
12.
Henny Bruised Head - Standoff, AB
|
13.
Kaelyn Marchand - Omak, WA
|
14.
Annette Moses - White Swan, WA
|
15.
Brandi Onespot - Calgary, AB
|
16.
Brittany Bird - Cut Bank, MT
|
17.
Annella Tucker - Lapwai, ID
|
18.
Sierra Farland - Tonalea, AZ
|
19.
Kate Valdez - Toppenish, WA
|
2. Fri, May 31 2019, 6:00 PM 1.
Sammy Bruised Head - Warm Springs, OR
|
2.
Cammie Fox - Cardston, AB
|
3.
Madisyn Osceola - Okeechobee, FL
|
4.
Katelin Conway - Cut Bank, MT
|
5.
Shay Campbell - Valier, MT
|
6.
JB Bruised Head - Warm Springs, OR
|
7.
Velma Graybael - Wapato, WA
|
8.
Bailey Bruised Head - Standoff, AB
|
9.
Arena Ben - Peridot, AZ
|
10.
Rawlinda Ben - Peridot, AZ
|
4. Sat, June 01 2019, 1:00 PM 1.
Carly Day Chief - Standoff, AB
|
2.
Aimee Rose Dixon - Morley, AB
|
3.
Yolanda Nez - Fountain Hills, AZ
|
4.
Kc Shine Herrera - Scottsdale, AZ
|
5.
Jocee Louis - Browning, MT
|
6.
Charmayne Pickens - Standoff, AB
|
7.
Callie Dixon - Morley, AB
|
8.
Charmaine Billey - Warm Springs, OR
|
9.
Nicole Pimms - White Swan, WA
|
10.
Cee Little Light - Calgary, AB
|
|
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 14
|
2. Fri, May 31 2019, 6:00 PM 1.
Jay Joaquin - Sacaton, AZ
|
2.
Soshane Kee - Many Farms, AZ
|
3.
Phillip Whiteman - Busby, MT
|
4.
Skye Joaquin - Sacaton, AZ
|
5.
Wyatt Grant - Pacific, WA
|
6.
Terrance Limberhand - Lame Deer, MT
|
7.
Llewellyn Paul - Shiprock, NM
|
4. Sat, June 01 2019, 1:00 PM 1.
Joe Scott Jr - Madras, OR
|
2.
Denver Spotted Bear - Mandaree, ND
|
3.
Marty Young Bear - Halliday, ND
|
4.
Joe Scott Iii - Madras, OR
|
5.
Fran Marchand - Omak, WA
|
6.
Bo Tyler Vocu - Ashland, MT
|
7.
Alan Kole Gobert - Browning, MT
|
|
Sr. Breakaway - 39
|
2. Fri, May 31 2019, 6:00 PM 1.
Darren Brady - Brownstown, WA
|
2.
ED Jones - White Swan, WA
|
3.
Sam Hutchinson - Okanogan, WA
|
4.
Cort Herrera - Pendleton, OR
|
5.
Robert Bruised Head - Standoff, AB
|
6.
Annette Moses - White Swan, WA
|
7.
Sammy Bruised Head - Warm Springs, OR
|
8.
Frank Lawrence - Whittman, AZ
|
9.
Allen Fisher - Ashland, MT
|
3S. Sat, June 01 2019, 9:00 AM 1.
Joe Moses - White Swan, WA
|
2.
Sam Bird - Cut Bank, MT
|
3.
Kelvin Fox - Cardston, AB
|
4.
Art Sells - Chinle, AZ
|
5.
Carl Johnson - Schurz, NV
|
6.
Norman Bates - Tohatchi, NM
|
7.
Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ
|
8.
John Boyd Jr. - Window Rock, AZ
|
9.
Leon Monroe - Phoenix, AZ
|
10.
Rudy Blossom - Owyhee, NV
|
11.
Evans Day Chief - Standoff, AB
|
12.
Keith Johnson - Maskwacis, AB
|
13.
Angel Vargas - Nespelem, WA
|
14.
Norbert Gibson - Owyhee, NV
|
15.
Oliver Pimms Jr - Whiteswan, WA
|
16.
Darryl Boyd - Vanderwagon, NM
|
17.
Spider Ramone - Hays, MT
|
18.
Tia Bruised Head - Scottsdale, AZ
|
19.
Billy Lamere - Box Elder, MT
|
20.
Ted Hoyt - Cut Bank, MT
|
4. Sat, June 01 2019, 1:00 PM 1.
Bob Joseph - Oakdale, CA
|
2.
Keith Lefthand - Eden Valley, AB
|
3.
Hoss Pepion - Browning, MT
|
4.
Darrell James - Oliver, BC
|
5.
Keith Tatsey - Heart Butte, MT
|
6.
Troy Crawler - Morley, AB
|
7.
Terry Tatsey - Browning, MT
|
8.
ED Harry - Wadsworth, NV
|
9.
Darcy Dixon - Morley, AB
|
10.
Ralph Romo - Fort Mcdowell, AZ
|
|
Steer Wrestling - 17
|
2. Fri, May 31 2019, 6:00 PM 1.
Collin Johnson - Browning, MT
|
2.
Dakota Giesbrecht - Standoff, AB
|
3.
Nolan Conway - Cut Bank, MT
|
4.
Tristin Dixon - Morley, AB
|
5.
Lane Dixon - Morley, AB
|
6.
Jon Wells - Lethbridge, AB
|
7.
Rian Conway - Wickenberg, AZ
|
4. Sat, June 01 2019, 1:00 PM 1.
Tuck Johnson - Browning, MT
|
2.
Armond Duck Chief - Siksika, AB
|
3.
Sterling Sampson - White Swan, WA
|
4.
Michael Bates - Tohatchi, NM
|
5.
Derek Azure - Harlem, MT
|
6.
Emerson Long Jr - Yatahey, NM
|
7.
Wynn Bruised Head - Standoff, AB
|
8.
Greg Louis - Browning, MT
|
9.
Kash Shade - Lethbridge, AB
|
10.
TY Day Chief - Standoff, AB
|
|
Team Penning - 0
Team Roping - 78
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 9
|
2. Fri, May 31 2019, 6:00 PM 1.
Kaiden Palmer - Omak, WA
|
2.
Wawa Ben Jr - Peridot, AZ
|
3.
Ethan Marceau - Browning, MT
|
4.
Bryce Wippel - Omak, WA
|
5.
Sage Terbasket - Cawston, BC
|
4. Sat, June 01 2019, 1:00 PM 1.
Ethan Covers Up - Wadsworth, NV
|
2.
Sam Saunders - Homedale, ID
|
3.
Brandon Louie - Cawston, BC
|
4.
Chance Thomas - Window Rock, AZ
|
|
Jr. Breakaway - 24
|
2. Fri, May 31 2019, 6:00 PM 1.
Tate Birdinground - Lodge Grass, MT
|
2.
Cash James - Oliver, BC
|
3.
JB Bruised Head - Warm Springs, OR
|
4.
Wawa Ben Jr - Peridot, AZ
|
5.
Sierra Farland - Tonalea, AZ
|
6.
Brinley Holyan - Warm Springs, OR
|
7.
Arena Ben - Peridot, AZ
|
8.
Brier Selvidge - Omak, WA
|
9.
Kermit Clary - Ronan, MT
|
10.
Ethan Marceau - Browning, MT
|
3S. Sat, June 01 2019, 9:00 AM 1.
Kale Ereaux - Hays, MT
|
2.
Casey Johnson - Schurz, NV
|
3.
Rodie Owen Pickens - Standoff, AB
|
4.
Isabela Timentwa - Omak, WA
|
4. Sat, June 01 2019, 1:00 PM 1.
Annie Quinn Barney - Klamath Falls, OR
|
2.
Cade Barney - Klamath Falls, OR
|
3.
Sam Saunders - Homedale, ID
|
4.
Lelani Young - Harrah, WA
|
5.
Jessie Walker - Omak, WA
|
6.
Clayton C Three Irons - Crow Agency, MT
|
7.
Hance Indian Three Irons - Crow Agency, MT
|
8.
Lane B Bitsilly - Tsaile, AZ
|
9.
Delaney Rose Fisher - Ashland, MT
|
10.
Kaydee Adams - Omak, WA
|
|
Jr. Barrel Racing - 24
|
2. Fri, May 31 2019, 6:00 PM 1.
Addison Conway - Cut Bank, MT
|
2.
Rosalinda Ben - Peridot, AZ
|
3.
Kelsey Gillin - Ronan, MT
|
4.
Emma Patterson - Toppenish, WA
|
5.
Sierra Farland - Tonalea, AZ
|
6.
Maddey Clary - Ronan, MT
|
7.
Arena Ben - Peridot, AZ
|
8.
Hayden Edwards - Browning, MT
|
9.
Kloee Elsberg - Okanogan, WA
|
10.
Rocksie Marchand - Wilbur, WA
|
3S. Sat, June 01 2019, 9:00 AM 1.
Isabela Timentwa - Omak, WA
|
2.
Stolei Fredericks - Perkins - Casa Grande, AZ
|
3.
Kaley Conway - Wickenberg, AZ
|
4.
White Dove Herrera - Wapto, WA
|
4. Sat, June 01 2019, 1:00 PM 1.
Meagan McDonald - Ronan, MT
|
2.
Kaydee Adams - Omak, WA
|
3.
Trinity Wheeler - White Swan, WA
|
4.
Annie Quinn Barney - Klamath Falls, OR
|
5.
Jessie Walker - Omak, WA
|
6.
Jayla Wheeler - White Swan, WA
|
7.
Mesa Bell - Ronan, MT
|
8.
Jo Jo Fischer - Fort Yates, ND
|
9.
Lelani Young - Harrah, WA
|
10.
Kaylyn Day Chief - Standoff, AB
|
|
SRTR - 34
Steer Roping - 0
|