White River, SD
Bareback - 4
3. Sat, Aug 17 2019 7:00PM
1.
Jhett Knight - Rushville, NE
4. Sun, Aug 18 2019 2:00PM
1.
Ty Richardson - Ainsworth, NE
2. Whitten Hoover - Ainsworth, NE
3. Logan Glendy - Oconto, NE
Barrel Racing - 35
1S. Fri, Aug 16 2019 12:00PM
1.
Sydney Maher - Timber Lake, SD
2. Rose Ann Ewan - Sparks, NE
3. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
4. Kelley Haythorn - Arthur, NE
5. Sidni Jandreau - Kennebec, SD
6. Amanda Lymber - Broken Bow, NE
7. Charmane Macomber - Whitman, NE
8. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
9. Shania Macomber - Whitman, NE
10. Kailyn Groves - Faith, SD
11. Jenny Belkham - Blunt, SD
12. Brooke Diedrichs - Kennebec, SD
3. Sat, Aug 17 2019 7:00PM
1.
Heather Bosse - Cogswell, ND
2. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
3. Ginalee Sinner - Sargent, NE
4. Becky Barry - Belle Fourche, SD
5. Katie Lensegrav - Interior, SD
6. Payton Donnelly - Elk Point, SD
7. Tashina Red Hawk - Ring Thunder, SD
8. Chloe Herren - Crooks, SD
9. Deb Thompson - Gordon, NE
10. Stephanie Curtis - Fruitdale, SD
4. Sun, Aug 18 2019 2:00PM
1.
Pam Hollenbeck - Long Pine, NE
2. Katie Hostutler - Midland, SD
3. Jacey Thompson - Yoder, WY
4. Tera Moody - Letcher, SD
5. Dori Hollenbeck - Winner, SD
6. Kristen Zancanella - Aurora, SD
7. Kailee Webb - Isabel, SD
8. Amy Wilcox - Red Owl, SD
9. Jenna Clark - Brookings, SD
10. Keva Lindquist - Lake Andes, SD
11. Jena Garwood - Atkinson, NE
12. Katie Loughran - Elm Creek, NE
13. Kristi Steffes - Vale, SD
Bull Riding - 10
3. Sat, Aug 17 2019 7:00PM
1.
Justin McCall - Colome, SD
2. Wacey Ferguson - Hermosa, SD
3. J W Frederick - Hoven, SD
4. Dustin Thompson - Mitchell, SD
5. Tate Arbach - Hoven, SD
4. Sun, Aug 18 2019 2:00PM
1.
Justin Hofer - Ipswich, SD
2. Olathe Schmidt - White River, SD
3. Lane Gambill - Johnstown, NE
4. Cole Brewer - Eagle Butte, SD
5. Teigan Gray - Eagle Butte, SD
Calf Roping - 16
1S. Fri, Aug 16 2019 12:00PM
1.
Terry Graff - Long Pine, NE
2. Bernard Girard - Alliance, NE
3. Sat, Aug 17 2019 7:00PM
1.
Seth Peterson - Elk Point, SD
2. Myles Kenzy - Iona, SD
4. Sun, Aug 18 2019 2:00PM
1.
Corey Braskamp - Wentworth, SD
2. Wynn Schaack - Wall, SD
3. Trayer Schmidt - White River, SD
4. Cody Rieker - Lexington, NE
5. Bodie Mattson - Sturgis, SD
6. Troy Wilcox - Red Owl, SD
7. Miles Garwood - Atkinson, NE
8. Chip Wilson - Lemoyne, NE
9. Nathan Sandoz - Newell, SD
10. Patrick Martin - Lexington, NE
11. Brett Wilcox - Red Owl, SD
12. Trey Young - Dupree, SD
Goat Tying - 15
1S. Fri, Aug 16 2019 12:00PM
1.
Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
2. Karissa Rayhill - Martin, SD
3. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
4. Kailyn Groves - Faith, SD
5. Shania Macomber - Whitman, NE
6. Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
7. Cheyenne Vandestouwe - Inwood, IA
8. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
9. Mikenzy Miller - Faith, SD
3. Sat, Aug 17 2019 7:00PM
1.
Kelsey Lensegrav - Interior, SD
2. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
3. Chloe Herren - Crooks, SD
4. Payton Donnelly - Elk Point, SD
4. Sun, Aug 18 2019 2:00PM
1.
Jacey Hupp - Huron, SD
2. Jacey Thompson - Yoder, WY
Ladies Breakaway - 53
1S. Fri, Aug 16 2019 12:00PM
1.
Sydney Graff - Long Pine, NE
2. Kirby Eppert - Seneca, NE
3. Lacey Hewitt - Whitewood, SD
4. Karissa Rayhill - Martin, SD
5. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
6. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
7. Torie Kester - Clearwater, NE
8. Jenny Belkham - Blunt, SD
9. Laura Hunt - Ridgeview, SD
10. Katie Mundorf - Mullen, NE
11. Mikenzy Miller - Faith, SD
12. Dana Judge - Emmet, NE
13. Moriah Glaus - Chamberlain, SD
14. Carole Hollers - Sturgis, SD
15. Megan Steiger - Rapid City, SD
16. Charmane Macomber - Whitman, NE
17. Jacque Peterson - Isabel, SD
18. Savanna Glaus - Chamberlain, SD
19. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
20. Katie Haythorn - Arthur, NE
21. Shania Macomber - Whitman, NE
22. Kelley Haythorn - Arthur, NE
23. Kailyn Groves - Faith, SD
24. Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
25. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
26. Haley Reed - Arnold, NE
27. Shaley Griffin - Arthur, NE
28. Cheyenne Vandestouwe - Inwood, IA
3. Sat, Aug 17 2019 7:00PM
1.
Payton Donnelly - Elk Point, SD
2. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
3. Syerra (cy) Christensen - Kennebec, SD
4. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
5. Sierra Lee - Rhame, ND
6. Chloe Herren - Crooks, SD
7. Sydney Adamson - Cody, NE
8. Ginalee Sinner - Sargent, NE
9. Alex Christen - Union Center, SD
10. Alaina Stangle - Philip, SD
11. Sadie Podzimek - Ludlow, SD
12. Kacey Struxness - Appleton, MN
4. Sun, Aug 18 2019 2:00PM
1.
Jacey Hupp - Huron, SD
2. Brooke Nelson - Philip, SD
3. Cheyenne Brown - Ponca, NE
4. Haley Brown - Ponca, NE
5. Taryn Sippel - Pierpont, SD
6. Kelly Kohle - Johnstown, NE
7. Makenzie Wilson - Lemoyne, NE
8. Sydney Hollenbeck - Winner, SD
9. Brooke Jamison - Ashby, NE
10. Jenna Clark - Brookings, SD
11. Kailee Webb - Isabel, SD
12. Jacey Thompson - Yoder, WY
13. Hanna Hostutler - Midland, SD
Mixed Team Roping - 22
1S. Fri, Aug 16 2019 12:00PM
1.
Sydney Graff - Long Pine, NE & Terry Graff - Long Pine, NE
2. Shaley Griffin - Arthur, NE & Sha Griffin - Arthur, NE
3. Keanna Ward - Fruitdale, SD & Keith Hodson - Martin, SD
4. Cedar Jandreau - Kennebec, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
5. Cheyenne Vandestouwe - Inwood, IA & Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
3. Sat, Aug 17 2019 7:00PM
1.
Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Ora Taton - Rapid City, SD
2. Syerra (cy) Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
3. Alex Christen - Union Center, SD & Tee Hale - Union Center, SD
4. Ginalee Sinner - Sargent, NE & Jeff Johnston - Thedford, NE
5. Lanell Graham - Valentine, NE & Zeb Graham - Valentine, NE
6. Melissa Morris - Pierre, SD & Colton Musick - Pierre, SD
7. Chloe Herren - Crooks, SD & Darren Lammers - Chancellor, SD
4. Sun, Aug 18 2019 2:00PM
1.
Hanna Hostutler - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
2. Kristi Steffes - Vale, SD & Levi Tyan - Wallace, NE
3. Haley Brown - Ponca, NE & Clint Whipple - St Francis, SD
4. Tim Nelson - Midland, SD & Brooke Nelson - Philip, SD
5. Denise Nelson - Midland, SD & Jade Nelson - Midland, SD
6. Taryn Sippel - Pierpont, SD & Matt Kasner - Cody, NE
7. Pam Hollenbeck - Long Pine, NE & Todd Hollenbeck - Long Pine, NE
8. Cheyenne Brown - Ponca, NE & Troy Donnelly - Elk Point, SD
9. Brooke Jamison - Ashby, NE & Monte Jamison - Ashby, NE
10. Jacey Thompson - Yoder, WY & Bodie Mattson - Sturgis, SD
Saddle Bronc - 4
3. Sat, Aug 17 2019 7:00PM
1.
Derek Kenner - Arnold, NE
4. Sun, Aug 18 2019 2:00PM
1.
Miles Kreeger - Lake Andes, SD
2. Kolton Salonen - Gregory, SD
3. Levi Hapney - Quinn, SD
Sr. Breakaway - 21
1S. Fri, Aug 16 2019 12:00PM
1.
Terry Graff - Long Pine, NE
2. Marty Jandreau - Kennebec, SD
3. Barry Knippling - Chamberlain, SD
3. Sat, Aug 17 2019 7:00PM
1.
Brad Hollenbeck - Thedford, NE
2. Gary Zilverberg - Holabird, SD
3. Bart Ness - Kennebec, SD
4. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
5. Darren Lammers - Chancellor, SD
6. Greg (gregory) Swim - Springview, NE
7. Scott Reiners - Lennox, SD
8. Steve Klein - Sioux Falls, SD
9. James (jim) Hale - White Owl, SD
4. Sun, Aug 18 2019 2:00PM
1.
Chuck Hamlin - Highmore, SD
2. Mark Schumacher - Wolsey, SD
3. Scott Lammers - Hermosa, SD
4. Tim Nelson - Midland, SD
5. Lyle Wilcox - Red Owl, SD
6. Kirk Ford - Sturgis, SD
7. Scott Hollenbeck - Winner, SD
8. John Hoven - McLaughlin, SD
9. Shawn Carey - Highmore, SD
Steer Wrestling - 23
1S. Fri, Aug 16 2019 12:00PM
1.
Seth Shorb - Hermosa, SD
2. Taylor Dawls - Oneill, NE
3. JJ Hunt - Ridgeview, SD
3. Sat, Aug 17 2019 7:00PM
1.
Gabe Taylor - Valentine, NE
2. Bryce Dibbern - Interior, SD
3. Joe Wilson - Martin, SD
4. Brent Woodward - Dupree, SD
5. Tye Hale - Faith, SD
6. Joe Ross - Rosebud, SD
7. Jeff Johnston - Thedford, NE
8. Tee Hale - Union Center, SD
9. Tyler Byrne - Martin, SD
10. Seth Peterson - Elk Point, SD
11. Russell Hipke - Stuart, NE
4. Sun, Aug 18 2019 2:00PM
1.
Braydon Kalkowski - Oneill, NE
2. Trayer Schmidt - White River, SD
3. Boyd Sawyer - Thedford, NE
4. Cord Hesseltine - Arnold, NE
5. Riley Reiss - Manning, ND
6. Wynn Schaack - Wall, SD
7. Brett Wilcox - Red Owl, SD
8. Brian Totten - Faith, SD
9. Jace Christiansen - Flandreau, SD
Team Penning - 12
2TP. Sat, Aug 17 2019 6:00PM
1.
Collin Borgmann - White Lake, SD & Paul Borgmann - White Lake, SD & Lindsay Borgmann -
2. Travis Olson - Harrisburg, SD & Randall Olson - Harrisburg, SD & Bryan Runge -
3. Barbara Hammerstrom - Davis, SD & Daryl Hammerstrom - Davis, SD & Rodney Hammerstrom -
4. Scott Vandenberg - Sioux Falls, SD & Larry Fossum - Hartford, SD & Mike Austin -
5. Harold Fischer - Vermillion, SD & Teresa Mead - Jefferson, SD & Tyler Steever -
6. Mary Pat Fawcett - Ree Heights, SD & Kristee Hoggarth - Ft. Pierre, SD & Lennie Steffen -
7. Robert Devitt - Harrisburg, SD & Todd Steever - Parker, SD & Terry Trower -
8. Gary Garbe - Alpena, SD & Mick Varilek - Geddes, SD & Clinton Olinger -
9. Charles Walters - Sioux Falls, SD & Wally Bakke - Irene, SD & James Kuiper -
10. Tom Varilek - Geddes, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD & Tom Jones -
11. David Horn - Piedmont, SD & Lisa Horn - Piedmont, SD & Kerry Horn -
12. Taryn Guinn - Reliance, SD & Kordel Kiehn - Chamberlain, SD & Doni Zeller -
Team Roping - 18
1S. Fri, Aug 16 2019 12:00PM
1.
JJ Hunt - Ridgeview, SD & Colt Peterson - Isabel, SD
2. Taylor Dawls - Oneill, NE & Heath Barlow - Ewing, NE
3. Tyler Byrne - Martin, SD & Keith Hodson - Martin, SD
4. Elliot Gourneau - Kennebec, SD & Peter Haukaas - Winner, SD
3. Sat, Aug 17 2019 7:00PM
1.
Tye Hale - Faith, SD & Tee Hale - Union Center, SD
2. Jeff Johnston - Thedford, NE & Dustin Harris - O'Neill, NE
3. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
4. Sun, Aug 18 2019 2:00PM
1.
Cody Rieker - Lexington, NE & Dustin Wyckoff - Broken Bow, NE
2. Andy Knott - Thedford, NE & Todd Hollenbeck - Long Pine, NE
3. Gunner Walker - Arthur, NE & Mark Swanson - Arthur, NE
4. Cayden Slykhuis - Letcher, SD & Tater Moody - Letcher, SD
5. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
6. Clint Whipple - St Francis, SD & Troy Donnelly - Elk Point, SD
7. Reece Weber - Valentine, NE & Matt Kasner - Cody, NE
8. Wynn Schaack - Wall, SD & Bodie Mattson - Sturgis, SD
9. Tim Nelson - Midland, SD & Jade Nelson - Midland, SD
10. Braden Pirrung - Hartford, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
11. Tucker McDaniel - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0