Scotland, SD
Bareback - 5
1. Sat, Aug 10 2019 6:30PM
1.
Colt Hokana - Columbia, SD
2. Gunner McGee - Harrisburg, SD
3. Sun, Aug 11 2019 6:30PM
1.
Tucker Depew - Hayden, CO
2. Whitten Hoover - Ainsworth, NE
3. Logan Glendy - Oconto, NE
Barrel Racing - 54
1. Sat, Aug 10 2019 6:30PM
1.
Cindy Baltezore - Beresford, SD
2. Lanae Drozd - Columbus, NE
3. Lexy Leischner - Parkston, SD
4. Jorry Lammers - Tyndall, SD
5. Sidni Jandreau - Kennebec, SD
6. Jenna Clark - Brookings, SD
7. Sami Shoemaker - Beresford, SD
8. Jordan Fischer - Lesterville, SD
9. Carli Maruska - Mitchell, SD
10. Kailee Webb - Isabel, SD
11. Melodi Christensen - Kennebec, SD
12. Katie Lukes - Parker, SD
2S. Sun, Aug 11 2019 9:00AM
1.
Lacey Huben - Sauk Rapids, MN
2. Payton Donnelly - Elk Point, SD
3. Jill Donnelly - Elk Point, SD
4. Anna Rather - Stevens Point, WI
5. Shannon Jensen - Lawton, IA
6. Lexi Thyberg - Hartford, SD
7. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
8. Lizzi Scholle - Brookings, SD
9. Wanda Brown - Edgemont, SD
10. Jessica Borntrager - Seveka, MN
11. Ally Zehrer - Dayton, MN
12. Dessie Taylor - Brookings, SD
13. Brenda Deters - Colton, SD
14. Courtney Otto - Marshall, MN
15. Alyssa Gabrielson - Perham, MN
16. Shelby Hiller - Colman, SD
17. Taylor King - Lawton, IA
18. Wendi King - Lawton, IA
19. Morgan Dalchow - Hollywood, MN
20. Denise Lecy - Rushford, MN
21. Courtney Teubert - White, SD
22. Jackie Dalchow - Hollywood, MN
23. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
24. Kathleen Biron - Henderson, MN
25. Allison Pauley - Honey Creek, IA
26. Sarah Rose - Volga, SD
27. Bailey Rathbun - White, SD
28. Megan Stegura - St. Joseph, MN
29. Jojo Wagner - Hillman, MN
30. Mallory Gross - Little Falls, MN
31. Morgan Kowitz - McGregor, MN
3. Sun, Aug 11 2019 6:30PM
1.
Sierra Darrah - Brookings, SD
2. Jodi Theisen - Clear Lake, SD
3. Heather Bosse - Cogswell, ND
4. Keva Lindquist - Lake Andes, SD
5. Dori Hollenbeck - Winner, SD
6. Jodi Nelson - Hartford, SD
7. Chloe Herren - Crooks, SD
8. Sydney Maher - Timber Lake, SD
9. Sydney Cunningham - Mitchell, SD
10. Shaw Nelson - Hartford, SD
11. Taylor Barry - Ft. Pierre, SD
Bull Riding - 12
1. Sat, Aug 10 2019 6:30PM
1.
Hayden Ellis - Centerville, SD
2. Riley Johnsen - Beresford, SD
3. Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
4. Shorty Rankin - Parkston, SD
5. Cole Heckenlaible - Hartington, NE
6. Jake Herrboldt - Tripp, SD
3. Sun, Aug 11 2019 6:30PM
1.
Colton Provost - Dante, SD
2. Justin Hofer - Ipswich, SD
3. Dawson Petrak - Wagner, SD
4. Mason Moody - Letcher, SD
5. Dustin Thompson - Mitchell, SD
6. Connor Paetow - Hurley, SD
Calf Roping - 26
1. Sat, Aug 10 2019 6:30PM
1.
Grey Gilbert - Buffalo, SD
2. Chayse McKenney - Parker, SD
3. Hunter Haberman - Olivet, SD
4. Blase Steffen - Gregory, SD
5. Beau Dean - Platte, SD
6. Cullan Hewitt - Kerkhoven, MN
7. Reece Ullerich - Humbolt, SD
8. Myles Kenzy - Iona, SD
9. Dillon Sackett - Alcester, SD
10. Chance Derner - New Underwood, SD
2S. Sun, Aug 11 2019 9:00AM
1.
Evan Thyberg - Hartford, SD
2. Brody Jones - Brookings, SD
3. Seth Peterson - Elk Point, SD
4. Scott Halverson - Fairview, SD
5. Clay Nelson - Hollywood, MN
6. Dakota Locken - Elroy, WI
7. Preston Lecy - Rushford, MN
3. Sun, Aug 11 2019 6:30PM
1.
Joe Schmidt - Belfield, ND
2. Austin Hurlburt - Norfolk, NE
3. Chance Locken - Reedsburg, WI
4. Matt Nelson - Colman, SD
5. Brett Hewitt - Rice Lake, WI
6. Josh Laursen - Comstock, WI
7. Lane Day - Bartlett, NE
8. Corey Braskamp - Wentworth, SD
9. Gannon Gustafson - Granite Falls, MN
Goat Tying - 10
1. Sat, Aug 10 2019 6:30PM
1.
Callie Aamot - Desmet, SD
2. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
3. Lexy Leischner - Parkston, SD
2S. Sun, Aug 11 2019 9:00AM
1.
Michaela McCormick - Salem, SD
2. Jill Donnelly - Elk Point, SD
3. Payton Donnelly - Elk Point, SD
3. Sun, Aug 11 2019 6:30PM
1.
Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
2. Cheyenne Vandestouwe - Inwood, IA
3. Madison Doerr - Creighton, NE
4. Chloe Herren - Crooks, SD
Ladies Breakaway - 34
1. Sat, Aug 10 2019 6:30PM
1.
Kailee Webb - Isabel, SD
2. Dana Judge - Emmet, NE
3. Jenna Fulton - Miller, SD
4. Rieley Maier - Chadron, NE
5. Jenna Clark - Brookings, SD
6. Lexy Leischner - Parkston, SD
7. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
2S. Sun, Aug 11 2019 9:00AM
1.
Jojo Wagner - Hillman, MN
2. Rylee Rich - Ponca, NE
3. Courtney Otto - Marshall, MN
4. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
5. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
6. Payton Donnelly - Elk Point, SD
7. Katie Bell - Wabasso, MN
8. Jill Donnelly - Elk Point, SD
9. Courtney Peters - Hot Springs, SD
10. Kathleen Biron - Henderson, MN
11. Courtney Teubert - White, SD
12. Ally Zehrer - Dayton, MN
13. Morgan Dalchow - Hollywood, MN
14. Shelby Hiller - Colman, SD
15. Anna Rather - Stevens Point, WI
3. Sun, Aug 11 2019 6:30PM
1.
Cora Borman - Backus, MN
2. Josey Poppens - Larchwood, IA
3. Cheyenne Brown - Ponca, NE
4. Chloe Herren - Crooks, SD
5. Haley Brown - Ponca, NE
6. Kaycee Wilking - Hartford, SD
7. Cheyenne Vandestouwe - Inwood, IA
8. Jennifer Gale - Humboldt, SD
9. Sydney Hollenbeck - Winner, SD
10. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
11. Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
12. Madison Doerr - Creighton, NE
Mixed Team Roping - 25
1. Sat, Aug 10 2019 6:30PM
1.
Jenna Fulton - Miller, SD & Beau Dean - Platte, SD
2. Trey Hermelbracht - Homer, NE & Troy Hermelbracht - Homer, NE
3. Ashley Fritz - Letcher, SD & Lane Severson - Beresford, SD
4. Lucas Thompson - Mitchell, SD & Kaysee Christenson - Beresford, SD
5. Jordan Fischer - Lesterville, SD & Tyler Suess - Tabor, SD
6. Wes Hermelbracht - Rosalie, NE & Molly Hermelbracht - Wisner, NE
7. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD & Grey Gilbert - Buffalo, SD
2S. Sun, Aug 11 2019 9:00AM
1.
Jolene Loiseau - Flandreau, SD & Ty Talsma - Verdigre, NE
2. Courtney Peters - Hot Springs, SD & Tucker Chytka - Spearfish, SD
3. Ally Zehrer - Dayton, MN & Cole Stevens - Hammond, WI
4. Anna Rather - Stevens Point, WI & Brody Jones - Brookings, SD
5. Jill Donnelly - Elk Point, SD & Chuck Donnelly - Elk Point, SD
6. Katie Bell - Wabasso, MN & Eric Nelson - Wabasso, MN
7. Payton Donnelly - Elk Point, SD & Seth Peterson - Elk Point, SD
3. Sun, Aug 11 2019 6:30PM
1.
Chloe Herren - Crooks, SD & Darren Lammers - Chancellor, SD
2. Syerra (cy) Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
3. Cheyenne Brown - Ponca, NE & Troy Donnelly - Elk Point, SD
4. Cora Borman - Backus, MN & Cory A Borman - Backus, MN
5. Dalton Wieneke - West Point, NE & Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
6. Randall Fuhrer - Irene, SD & Lindzie Vaith - Lesterville, SD
7. Kaycee Wilking - Hartford, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD
8. Haley Brown - Ponca, NE & Clint Whipple - St Francis, SD
9. Jennifer Gale - Humboldt, SD & Brad Nelson - Hartford, SD
10. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD & Dustin Chohon - Oneill, NE
11. Sutton Adams - Dell Rapids, SD & Cheyenne Adams - Dell Rapids, SD
Saddle Bronc - 4
1. Sat, Aug 10 2019 6:30PM
1.
Josh Neuharth - Menno, SD
3. Sun, Aug 11 2019 6:30PM
1.
John Thelen - Mitchell, SD
2. Levi Hapney - Quinn, SD
3. Miles Kreeger - Lake Andes, SD
Sr. Breakaway - 13
1. Sat, Aug 10 2019 6:30PM
1.
Chuck Hamlin - Highmore, SD
2. Shawn Carey - Highmore, SD
3. Mark Schumacher - Wolsey, SD
4. Tim Nelson - Midland, SD
2S. Sun, Aug 11 2019 9:00AM
1.
Blaine Carey - Huron, SD
2. Mark Lecy - Rushford, MN
3. Chuck Donnelly - Elk Point, SD
3. Sun, Aug 11 2019 6:30PM
1.
Scott Hollenbeck - Winner, SD
2. Bart Ness - Kennebec, SD
3. Chuck Nelson - Hartford, SD
4. Steve Klein - Sioux Falls, SD
5. Bogie Webb - Volin, SD
6. Darren Lammers - Chancellor, SD
Steer Wrestling - 11
1. Sat, Aug 10 2019 6:30PM
1.
Alex Bergeson - Mitchell, SD
2. Carter Kennedy - Beresford, SD
3. Grant Ganscmer - Wall Lake, IA
2S. Sun, Aug 11 2019 9:00AM
1.
TY Talsma - Verdigre, NE
2. Seth Peterson - Elk Point, SD
3. Tucker Chytka - Spearfish, SD
3. Sun, Aug 11 2019 6:30PM
1.
Reed Kraeger - Elwood, NE
2. Austin Hurlburt - Norfolk, NE
3. Jace Christiansen - Flandreau, SD
4. Lane Day - Bartlett, NE
5. Jeff Johnston - Thedford, NE
Team Penning - 17
1. Sat, Aug 10 2019 6:30PM
1.
Lisa Horn - Piedmont, SD & David Horn - Piedmont, SD & Kerry Horn -
2. Ryan Bear - Centerville, SD & Ben Delay - Beresford, SD & Jeff Dejong -
3. Travis Olson - Harrisburg, SD & Randall Olson - Harrisburg, SD & Bryan Runge -
4. Mike Austin - Centerville, SD & Larry Fossum - Hartford, SD & Scott Vandenberg -
5. Dennis Michael - Yankton, SD & Jo Syrovatka - Utica, SD & Todd Steever -
6. Brad Nesheim - Dimock, SD & Leon Baier - Mitchell, SD & Heath Kurtenbach -
7. Tyler Suess - Tabor, SD & Chris Suess - Olivet, SD & Jon Soukup -
8. Mark Braunschmidt - Garreston, SD & Joe Skibinski - Sioux Falls, SD & Anna Braunschmidt -
3. Sun, Aug 11 2019 6:30PM
1.
Collin Borgmann - White Lake, SD & Lindsay Borgmann - Mt. Vernon, SD & Paul Borgmann -
2. Kristee Hoggarth - Ft. Pierre, SD & Lennie Steffen - Colome, SD & Mary Pat Fawcett -
3. Clinton Olinger - Plankinton, SD & Gary Garbe - Alpena, SD & Mick Varilek -
4. Harold Fischer - Vermillion, SD & Teresa Mead - Jefferson, SD & Tyler Steever -
5. Bogie Webb - Volin, SD & Terry Trower - Dell Rapids, SD & Robert Devitt -
6. Wally Bakke - Irene, SD & James Kuiper - Canton, SD & Charles Walters -
7. Rodney Hammerstrom - Davis, SD & Daryl Hammerstrom - Davis, SD & Barbara Hammerstrom -
8. Taryn Guinn - Reliance, SD & Kordel Kiehn - Chamberlain, SD & Doni Zeller -
9. Steve Klein - Sioux Falls, SD & Tom Jones - Viborg, SD & Tom Varilek -
Team Roping - 33
1. Sat, Aug 10 2019 6:30PM
1.
Jace Ullerich - Humbolt, SD & Reece Ullerich - Humbolt, SD
2. Tim Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
3. Jon Soukup - Lesterville, SD & Tyler Suess - Tabor, SD
4. Myles Kenzy - Iona, SD & Blase Steffen - Gregory, SD
5. Travis Warren - Mullen, NE & Troy Hermelbracht - Homer, NE
6. Toby Moody - Letcher, SD & Tater Moody - Letcher, SD
7. Wyatt Bice - Killdeer, ND & Parker Murnion - Bowman, ND
8. Ryan Bear - Centerville, SD & Ben Delay - Beresford, SD
9. Lucas Thompson - Mitchell, SD & Lane Severson - Beresford, SD
2S. Sun, Aug 11 2019 9:00AM
1.
Dusty Forre - Newman Grove, NE & Justin Vogel - Norfolk, NE
2. Preston Lecy - Rushford, MN & Mark Lecy - Rushford, MN
3. Kole Latham - Flandreau, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
4. Eric Nelson - Wabasso, MN & Dustin Schaefer - Sisseton, SD
5. Darin Koedam - Larchwood, IA & Brian Koedam - Larchwood, IA
6. Brody Jones - Brookings, SD & Scott Halverson - Fairview, SD
7. Ryan Alexander - Bancroft, WI & Cole Stevens - Hammond, WI
8. Cameron Irwin - Edgemont, SD & Rory Brown - Edgemont, SD
9. Shaw Loiseau - Flandreau, SD & Ty Talsma - Verdigre, NE
10. Mikey Loiseau - Flandreau, SD & Emmitt Valnes - Eden, SD
11. Matt McCormick - Salem, SD & Jarad Deters - Colton, SD
12. Pat Cowan - Harrisburg, SD & Josh Zimmerman - Viborg, SD
3. Sun, Aug 11 2019 6:30PM
1.
Clint Whipple - St Francis, SD & Troy Donnelly - Elk Point, SD
2. Matt Nelson - Colman, SD & Gannon Gustafson - Granite Falls, MN
3. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
4. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Luke Morast - Halliday, ND
5. Sutton Adams - Dell Rapids, SD & Tucker Rozell - Mansfield, SD
6. Blaine Finney - Ainsworth, NE & Dustin Chohon - Oneill, NE
7. Jeff Johnston - Thedford, NE & Dustin Harris - O'Neill, NE
8. Chuck Nelson - Hartford, SD & Brad Nelson - Hartford, SD
9. Reece Weber - Valentine, NE & Matt Kasner - Cody, NE
10. Tate Oftedahl - Pemberton, MN & Cory A Borman - Backus, MN
11. Bart Ness - Kennebec, SD & Darren Lammers - Chancellor, SD
12. Randall Fuhrer - Irene, SD & Kail Vaith - Lesterville, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0