Bareback - 8
|
2. Sat, May 11 2019, 7:00 PM 1.
J.R. Chino - Mescalero, NM
|
2.
Clifford Williams - Winslow, AZ
|
3.
Wyatt Betony - Tonalea, AZ
|
4.
Ryan Nez Bitsui - Chinle, AZ
|
3. Sun, May 12 2019, 1:00 PM 1.
Earl Tsosie Jr. - Window Rock, AZ
|
2.
Kyle Ray - Lukackukai, AZ
|
3.
Clay Ramone - Kirtland, NM
|
4.
Delvecchio Kaye - Round Rock, AZ
|
|
Barrel Racing - 63
|
1S. Sat, May 11 2019, 8:00 AM 1.
JC Hawk - Scottsdale, AZ
|
2.
Constance Benally - Leupp, AZ
|
3.
Alexandra Begay - Leupp, AZ
|
4.
Kassidy Dennison - Tohatchi, NM
|
5.
Callie Edgewater - Ganado, AZ
|
6.
Leslie Maker - Tahlequah, OK
|
7.
Jeri C Yazzie - Kayenta, AZ
|
8.
Sweetpea Jensen - Flagstaff, AZ
|
9.
Geneva Tsouhlarkis - Crownpoint, NM
|
10.
Chaise Teehee - Muskogee, OK
|
11.
Jannon Hale - Ganado, AZ
|
12.
Kash Pablo - Crown Point, NM
|
13.
Robyn Holgate - Page, AZ
|
14.
Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
|
15.
Tariah Yazzie - Crown Point, NM
|
16.
Blaezi Calico - Oktaha, OK
|
17.
Gaby Whitethorn - Scottsdale, AZ
|
18.
Ashley Whatley - Hennepin, OK
|
19.
Mia Wilson - Shiprock, NM
|
20.
Cooweesta Williams - Skiatook, OK
|
21.
Deedee Daswood - Gallup, NM
|
22.
Adessa Kinlecheenie - Winslow, AZ
|
23.
Deven Sells - Chinle, AZ
|
24.
Erin Jones - Chinle, AZ
|
25.
Savannah Joe - Sacaton, AZ
|
26.
Ashten Tibbles - Skiatook, OK
|
27.
Shelby Roanhorse - Maricopa, AZ
|
28.
Traci Worker - Shonto, AZ
|
29.
Taniah Nez - Ganado, AZ
|
30.
Kylie Gilbert - Kirtland, NM
|
31.
Alyssa Yazzie - Buckeye, AZ
|
32.
Tara Seaton - Queen Creek, AZ
|
33.
Reneille Sells - Chinle, AZ
|
34.
Boe Maggie Calico - Oktaha, OK
|
35.
Sallye Williams - Skiatook, OK
|
36.
Keanna Dedman - Nazlini, AZ
|
37.
Pam Williams - Skiatook, OK
|
38.
Lou Ann Smith - Barnsdall, OK
|
39.
Jareth Hale - Ganado, AZ
|
40.
Taliyah Crook - Kingman, AZ
|
41.
Sharaya Edgewater - Ganado, AZ
|
42.
Sierra Farland - Tonalea, AZ
|
43.
Heather Williams - Lukachukai, AZ
|
2. Sat, May 11 2019, 7:00 PM 1.
Hayeden Duboise - Ramah, NM
|
2.
Misty Begaye - Mesa, AZ
|
3.
Tekayle Bitsilly - Tsaile, AZ
|
4.
Ginger Cohea - Skiatook, OK
|
5.
Destinee Dale - Farmington, NM
|
6.
Michelle Smith - Window Rock, AZ
|
7.
Erynne Sells - Tonalea, AZ
|
8.
Kaelah Benally - Kirtland, NM
|
9.
Shelby Rocke - Page, AZ
|
10.
Kylie Dodson - Tonalea, AZ
|
3. Sun, May 12 2019, 1:00 PM 1.
Tammy Daswood - Churchrock, NM
|
2.
Amanda Not Afraid - Crow Agency, MT
|
3.
Raynell Holgate - Page, AZ
|
4.
Devyn Dennison - Tohatchi, NM
|
5.
Destinee Bigman - Phoenix, AZ
|
6.
Summer Tracy - Churchrock, NM
|
7.
Kaley Conway - Wickenberg, AZ
|
8.
Vanessa Begay - Window Rock, AZ
|
9.
Kendra Paul - Shiprock, NM
|
10.
Kyra Teehee - Muskogee, OK
|
|
Bull Riding - 33
|
2. Sat, May 11 2019, 7:00 PM 1.
Randall Holgate - Page, AZ
|
2.
Dugan Black - Lukachukai, AZ
|
3.
Wesley Pablo - Kirtland, NM
|
4.
Wyatt Betony - Tonalea, AZ
|
5.
Caden Bunch - Tahlequah, OK
|
6.
Frank Walker - Fort Apache, AZ
|
7.
Heston Zonnie - Kayenta, AZ
|
8.
Casey Fredericks - Lame Deer, MT
|
9.
Marshall Jim - Tonalea, AZ
|
10.
Aaron Clark - Kayenta, AZ
|
11.
Tieler Cummings - Henryetta, OK
|
12.
Tadd Dictson - Mescalero, NM
|
13.
Lyle Clark - Kayenta, AZ
|
14.
Timmie Cosay Jr. - Whiteriver, AZ
|
15.
Zechariah Lupe - Whiteriver, AZ
|
16.
Cauy Begay - Kayenta, AZ
|
17.
Cody Jesus - Window Rock, AZ
|
3. Sun, May 12 2019, 1:00 PM 1.
Ethan Smith - Ponderosa, NM
|
2.
Malachi Pablo - Bloomfield, NM
|
3.
Dustin Reidhead - Whiteriver, AZ
|
4.
Tustin Daye - Lupton, AZ
|
5.
Lane Granger - Tuba City, AZ
|
6.
Julius Y. Begay - Shiprock, NM
|
7.
Kyle Tessay - Whiteriver, AZ
|
8.
Latrell Long - Winslow, AZ
|
9.
Slick Phelps - Porcupine, SD
|
10.
Kdawg Smedley - Okeechobee, FL
|
11.
Skye Joaquin - Sacaton, AZ
|
12.
Ivan S Yazzie - Tohatchi, NM
|
13.
Adriano Morgan - Bloomfield, NM
|
14.
Hernald John - Lukachukai, AZ
|
15.
Rory Billie - Winslow, AZ
|
16.
Maurice Peters - Yatahey, NM
|
|
Calf Roping - 35
|
1S. Sat, May 11 2019, 8:00 AM 1.
Jerome Ben - Tsaile, AZ
|
2.
Dakotah Bitsui - Flora Vista, NM
|
3.
Braydon Boyd - Vander Wagon, NM
|
4.
Donovan Yazzie - Brimhall, NM
|
5.
Aaron Tsinigine - Tuba City, AZ
|
6.
Beau Grant - Wingate, NM
|
7.
Marvin Tolth - Farmington, NM
|
8.
Gerald Daye - Gallup, NM
|
9.
Jared Todacheenie - Indian Wells, AZ
|
10.
Quinton Inman - Ketchum, OK
|
11.
Hiyo Yazzie - Brimhall, NM
|
12.
Allen Charley - Window Rock, AZ
|
13.
Benson Charley - Crown Point, NM
|
14.
Kordale Secody - Page, AZ
|
15.
TY Pablo - Crownpoint, NM
|
2. Sat, May 11 2019, 7:00 PM 1.
Tyrel Richardson - Page, AZ
|
2.
Michael Bates - Tohatchi, NM
|
3.
Felix Gilbert Jr. - Winslow, AZ
|
4.
Aj Haven - Window Rock, AZ
|
5.
Emerson Long Jr - Yatahey, NM
|
6.
Dontre' Goff - Tulsa, OK
|
7.
Ke'Juan Gaines - Beggs, OK
|
8.
Kenny Glasses - Chinle, AZ
|
9.
Erik Becenti - Brimhall, NM
|
10.
Malachi Pablo - Bloomfield, NM
|
3. Sun, May 12 2019, 1:00 PM 1.
Garrison Nez - Lukachukai, AZ
|
2.
Kyle Dean Dennison - Tohatchi, NM
|
3.
Roy Begay - Window Rock, AZ
|
4.
Gavaro Harrison - Chinle, AZ
|
5.
Cota Nahkai - Shiprock, NM
|
6.
Tyler Etsitty - Kayenta, AZ
|
7.
Roessel Jackson - Many Farms, AZ
|
8.
Tyrine Alcott - Winslow, AZ
|
9.
Tee Jim - Shiprock, NM
|
10.
Kee Etsitty - Many Farms, AZ
|
|
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 61
|
1S. Sat, May 11 2019, 8:00 AM 1.
Sierra Farland - Tonalea, AZ
|
2.
Bobbie Riggs - Bapchule, AZ
|
3.
Tia Stevenson - Crownpoint, NM
|
4.
Recinda Yazzie - Flagstaff, AZ
|
5.
Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
|
6.
Deedee Daswood - Gallup, NM
|
7.
Lindsey Begay - Kykotsmovi, AZ
|
8.
Joni Begay - Chinle, AZ
|
9.
Twila Jones - Tohatchi, NM
|
10.
Jannon Hale - Ganado, AZ
|
11.
Jeri C Yazzie - Kayenta, AZ
|
12.
Erin Jones - Chinle, AZ
|
13.
Mia Wilson - Shiprock, NM
|
14.
Tamara Smith - Wynona, OK
|
15.
Kylie Gilbert - Kirtland, NM
|
16.
Shawntaya Murphy - Tohatchi, NM
|
17.
JC Hawk - Scottsdale, AZ
|
18.
Raquel Sells - Kayenta, AZ
|
19.
Laci K. Begay - Window Rock, AZ
|
20.
Michele Morris - Tohatchi, NM
|
21.
Leah Platero - Fruitland, NM
|
22.
Laurel Jones - Blue Gap, AZ
|
23.
Lavina Nez - Gallup, NM
|
24.
Shea Tolino - Gallup, NM
|
25.
Raynell Holgate - Page, AZ
|
26.
Kendyl Hutton - Sperry, OK
|
27.
Jareth Hale - Ganado, AZ
|
28.
Kash Pablo - Crown Point, NM
|
29.
Fallon Doka - Fountain Hills, AZ
|
30.
Arianna Jones - Chinle, AZ
|
31.
Lillian Lupe - Whiteriver, AZ
|
32.
Kc Shine Herrera - Scottsdale, AZ
|
33.
Gaby Whitethorn - Scottsdale, AZ
|
34.
Bailey Bates - Tohatchi, NM
|
35.
April Pablo - Crown Point, NM
|
36.
Shawndeana Smith - Crownpoint, NM
|
37.
Taniah Nez - Ganado, AZ
|
38.
Reneille Sells - Chinle, AZ
|
39.
Jessica Todacheenie - Indian Wells, AZ
|
40.
Tariah Yazzie - Crown Point, NM
|
41.
Martina Monroe - Maricopa, AZ
|
2. Sat, May 11 2019, 7:00 PM 1.
Kaitlyn Haven - Window Rock, AZ
|
2.
Kelly Fowler - Tucson, AZ
|
3.
Joncelita Begay - Chinle, AZ
|
4.
Shelby Rocke - Page, AZ
|
5.
Aiesha Curley - Tohatchi, NM
|
6.
Kylie Dodson - Tonalea, AZ
|
7.
Erynne Sells - Tonalea, AZ
|
8.
Michelle Smith - Window Rock, AZ
|
9.
Nyera Yazzie - Brimhal, NM
|
10.
Misty Begaye - Mesa, AZ
|
3. Sun, May 12 2019, 1:00 PM 1.
Vanessa Begay - Window Rock, AZ
|
2.
Devyn Dennison - Tohatchi, NM
|
3.
Kim Jim - Shiprock, NM
|
4.
Serena Dahozy - Window Rock, AZ
|
5.
Sheila Sells - Kayenta, AZ
|
6.
Danielle Lowman - Gilbert, AZ
|
7.
Kassidy Dennison - Tohatchi, NM
|
8.
Destinee Bigman - Phoenix, AZ
|
9.
Elisha Paul - Window Rock, AZ
|
10.
Henly Black - Shonto, AZ
|
|
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 14
|
2. Sat, May 11 2019, 7:00 PM 1.
Robert Burbank - Gallup, NM
|
2.
Montana Barlow - Rock Point, AZ
|
3.
Wyatt Grant - Pacific, WA
|
4.
Joe Scott Jr - Madras, OR
|
5.
Joe Scott Iii - Madras, OR
|
6.
Jake Hodge - Winslow, AZ
|
7.
Kane Kee - Keams Canyon, AZ
|
3. Sun, May 12 2019, 1:00 PM 1.
Soshane Kee - Many Farms, AZ
|
2.
Skye Joaquin - Sacaton, AZ
|
3.
Creighton Curley - Window Rock, AZ
|
4.
Llewellyn Paul - Shiprock, NM
|
5.
Jay Joaquin - Sacaton, AZ
|
6.
T.O Yazzie - Aneth, UT
|
7.
Antonio Yazzie - Aneth, UT
|
|
Sr. Breakaway - 32
|
1S. Sat, May 11 2019, 8:00 AM 1.
Kenny Welch - Tuba City, AZ
|
2.
Howard Begay - Chambers, AZ
|
3.
Henery Dodson Sr. - Tonalea, AZ
|
4.
Karl Dennison - Tohatchi, NM
|
5.
Ickes Benallie - Tohatchi, NM
|
6.
Randy Little - Flagstaff, AZ
|
7.
Albert Nez - Page, AZ
|
8.
Ralph Williams - Skiatook, OK
|
9.
Gil Richardson - Page, AZ
|
10.
Leon Monroe - Phoenix, AZ
|
11.
Bob Joseph - Oakdale, CA
|
12.
Garry Harrison - Chinle, AZ
|
13.
Darryl Boyd - Vanderwagon, NM
|
14.
Jacob Antone - Crown Point, NM
|
15.
John Boyd Jr. - Window Rock, AZ
|
16.
Gary Bahe - Chinle, AZ
|
17.
Robie Inman - Ketchum, OK
|
18.
Art Sells - Chinle, AZ
|
19.
Ralph Romo - Fort Mcdowell, AZ
|
20.
Alvin Smith - Crownpoint, NM
|
21.
Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ
|
22.
Woody Smith - Tonopah, AZ
|
23.
Robert Joe - La Plata, NM
|
24.
Tia Bruised Head - Scottsdale, AZ
|
25.
Melvin Jackson - St Michaels, AZ
|
26.
Dave Peshlakai - Naschitti, NM
|
27.
Alfred Bates Jr. - Crownpoint, NM
|
28.
Johnson Stevenson - Kirtland, NM
|
29.
Norman Bates - Tohatchi, NM
|
30.
Victor Begay - Seba Dalkai, AZ
|
31.
Marvin Tolth - Farmington, NM
|
32.
ED Harry - Wadsworth, NV
|
|
Steer Wrestling - 22
|
1S. Sat, May 11 2019, 8:00 AM 1.
Kornell Begay - Chinle, AZ
|
2.
Quinton Inman - Ketchum, OK
|
3.
Jacob Antone - Crown Point, NM
|
2. Sat, May 11 2019, 7:00 PM 1.
Ashkie Antone - Chinle, AZ
|
2.
Sam Sumpter - Chinle, AZ
|
3.
Rooster Yazzie - Brimhall, NM
|
4.
Brandon Bates - Winslow, AZ
|
5.
Bryton Edmundson - Henrietta, OK
|
6.
Benny Yazzie - Coyote Canyon, NM
|
7.
Rian Conway - Wickenberg, AZ
|
8.
Kyle Smith - Crownpoint, NM
|
9.
Michael Bates - Tohatchi, NM
|
3. Sun, May 12 2019, 1:00 PM 1.
Cota Nahkai - Shiprock, NM
|
2.
Jeremiah Martin - Crownpoint, NM
|
3.
Hollis Jodie - Winslow, AZ
|
4.
Sheridan Jodie - Church Rock, NM
|
5.
Jeremiah Jodie - Crownpoint, NM
|
6.
Matt Jodie - Churchrock, NM
|
7.
Byron Murphy - Crown Point, NM
|
8.
Marshall Allen - Sheep Springs, NM
|
9.
Kyle Dean Dennison - Tohatchi, NM
|
10.
Randy Claw - Chinle, AZ
|
|
Team Penning - 0
Team Roping - 65
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 6
|
2. Sat, May 11 2019, 7:00 PM 1.
Richard Johnson - White River, AZ
|
2.
Tieler Cummings - Henryetta, OK
|
3.
Caden Bunch - Tahlequah, OK
|
3. Sun, May 12 2019, 1:00 PM 1.
O'Dey Tom - Lupton, AZ
|
2.
Kailar Charley - Winslow, AZ
|
3.
Kolt Tom - Lupton, AZ
|
|
Jr. Breakaway - 17
|
1S. Sat, May 11 2019, 8:00 AM 1.
Cody Tallsalt - Kayenta, AZ
|
2.
Sierra Farland - Tonalea, AZ
|
3.
Michael Williams - Lukachukai, AZ
|
4.
Micah Slivers - Ganado, AZ
|
5.
Noah Haven - Window Rock, AZ
|
6.
Colben Kinlecheenie - Winslow, AZ
|
7.
Adessa Kinlecheenie - Winslow, AZ
|
8.
Kadin Jodie - Churchrock, NM
|
9.
Janae Todacheenie - Indian Wells, AZ
|
10.
Trey Nez - Chinle, AZ
|
11.
Trail Yazzie - Chinle, AZ
|
12.
Bianca Barney - Sanders, AZ
|
13.
Kayden Stevenson - Crownpoint, NM
|
14.
Lucas Edgewater - Ganado, AZ
|
15.
Lane B Bitsilly - Tsaile, AZ
|
16.
Kylie Dodson - Tonalea, AZ
|
17.
Wyatt Earle - Window Rock, AZ
|
|
Jr. Barrel Racing - 18
|
1S. Sat, May 11 2019, 8:00 AM 1.
Kamron Gilbert - Kirtland, NM
|
2.
Kylie Dodson - Tonalea, AZ
|
3.
Kyra Teehee - Muskogee, OK
|
4.
Kaley Conway - Wickenberg, AZ
|
5.
Bianca Barney - Sanders, AZ
|
6.
Adessa Kinlecheenie - Winslow, AZ
|
7.
Taliyah Crook - Kingman, AZ
|
8.
Kenzi Fox - Hays, MT
|
9.
Sweetpea Jensen - Flagstaff, AZ
|
10.
Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
|
11.
Zayla Aguilar - Chinle, AZ
|
12.
Ari Black - Shonto, AZ
|
13.
Savannah Joe - Sacaton, AZ
|
14.
Alexandra Begay - Leupp, AZ
|
15.
Traci Worker - Shonto, AZ
|
16.
Boe Maggie Calico - Oktaha, OK
|
17.
Alyssa Yazzie - Buckeye, AZ
|
18.
Sierra Farland - Tonalea, AZ
|
|
SRTR - 29
Steer Roping - 0
|