Bareback - 9
|
1. Fri, August 17 2018, 10:00 AM 1.
Cheyenne Autumn - Covelo, CA
|
2.
Earl Tsosie Jr. - Window Rock, AZ
|
3.
Delvecchio Kaye - Round Rock, AZ
|
4.
Wyatt Betony - Tonalea, AZ
|
3. Sat, August 18 2018, 1:00 PM 1.
Gary Largo, Jr. - Church Rock, NM
|
2.
Jayco Roper - Oktaha, OK
|
3.
Jacob Etsitty - Chinle, AZ
|
4.
J.R. Chino - Mescalero, NM
|
5.
Clifford Williams - Winslow, AZ
|
|
Barrel Racing - 28
|
1. Fri, August 17 2018, 10:00 AM 1.
Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
|
2.
Deven Sells - Chinle, AZ
|
3.
Justine Doka - Ft. Mcdowell, AZ
|
4.
Mia Wilson - Shiprock, NM
|
5.
Chalon Lefebre - Bloomfield, NM
|
6.
Cara Lefebre - Bloomfield, NM
|
2S. Sat, August 18 2018, 9:00 AM 1.
Constance Benally - Indian Wells, AZ
|
2.
Gaby Whitethorn - Scottsdale, AZ
|
3.
Jannon Hale - Ganado, AZ
|
4.
Destinee Dale - Farmington, NM
|
5.
Jc Hawk - Scottsdale, AZ
|
6.
Alexandra Begay - Indian Wells, AZ
|
7.
Tammy Daswood - Churchrock, NM
|
8.
Karlee Tsosie - Shiprock, NM
|
9.
Summer Tracy - Churchrock, NM
|
10.
Chaise Teehee - Muskogee, OK
|
11.
Jareth Hale - Ganado, AZ
|
12.
Kaley Conway - Browning, MT
|
13.
Raynell Holgate - Page, AZ
|
3. Sat, August 18 2018, 1:00 PM 1.
Kylie Gilbert - Kirtland, NM
|
2.
Kc Shine Herrera - Scottsdale, AZ
|
3.
Hayeden Duboise - Ramah, NM
|
4.
Tara Seaton - Queen Creek, AZ
|
5.
Recinda Yazzie - Flagstaff, AZ
|
6.
Taniah Nez - Ganado, AZ
|
7.
Kendra Paul - Shiprock, NM
|
8.
Devyn Dennison - Tohatchi, NM
|
9.
Leslie Maker - Tahlequah, OK
|
|
Bull Riding - 21
|
1. Fri, August 17 2018, 10:00 AM 1.
Guytin Tsosie - Farmington, NM
|
2.
Ivan S Yazzie - Tohatchi, NM
|
3.
Lane Granger - Tuba City, AZ
|
4.
Wyatt Betony - Tonalea, AZ
|
5.
Andy Sells - Chinle, AZ
|
6.
Tyson Tsinnijinnie - Lukachukai, AZ
|
7.
Adam Young - Kayenta, AZ
|
8.
Olin Bryant - Rock Point, AZ
|
9.
Marshall Jim - Tonalea, AZ
|
10.
Tustin Daye - Lupton, AZ
|
3. Sat, August 18 2018, 1:00 PM 1.
Brent Becenti - Rock Point, AZ
|
2.
Dugan Black - Lukachukai, AZ
|
3.
Julius Y. Begay - Shiprock, NM
|
4.
Hershel Gilmore John - Weleetka, OK
|
5.
Hernald John - Lukachukai, AZ
|
6.
Lyle Clark - Kayenta, AZ
|
7.
Dustin Reidhead - Whiteriver, AZ
|
8.
Cauy Begay - Kayenta, AZ
|
9.
Latrell Long - Winslow, AZ
|
10.
Melson Casamero - Crownpoint, NM
|
11.
Ty Toadlena - Jamestown, NM
|
|
Calf Roping - 29
|
1. Fri, August 17 2018, 10:00 AM 1.
Hiyo Yazzie - Brimhall, NM
|
2.
Donovan Yazzie - Brimhall, NM
|
3.
Tyrine Alcott - Winslow, AZ
|
4.
Kenny Glasses - Chinle, AZ
|
5.
Tyrel Richardson - Page, AZ
|
6.
Roessel Jackson - Many Farms, AZ
|
7.
Malachi Pablo - Bloomfield, NM
|
8.
Aaron Tsinigine - Tuba City, AZ
|
9.
Casey Stone - Sallisaw, OK
|
10.
Roy Begay - Window Rock, AZ
|
2S. Sat, August 18 2018, 9:00 AM 1.
Allen Hartness - Locust Grove, OK
|
2.
Benson Charley - Crown Point, NM
|
3.
Kordale Secody - Page, AZ
|
4.
Jared Todacheenie - Holbrook, AZ
|
5.
Beau Grant - Wingate, NM
|
6.
Dean Holyan - Coyote Canyon, NM
|
7.
Steve Brickey - Tahlequah, OK
|
8.
Allen Charley - Window Rock, AZ
|
9.
Gerald Daye - Gallup, NM
|
3. Sat, August 18 2018, 1:00 PM 1.
Jeremiah Jodie - Mulholland Well, NM
|
2.
Levi Jackson - Eufaula, OK
|
3.
Braydon Boyd - Vander Wagon, NM
|
4.
Walt White - Owasso, OK
|
5.
Tom Young - Sells, AZ
|
6.
Kee Etsitty - Many Farms, AZ
|
7.
Dakotah Bitsui - Flora Vista, NM
|
8.
Michael Bates - Tohatchi, NM
|
9.
Blaine Mitchell - Chinle, AZ
|
10.
Sheldon Jones - Rock Point, AZ
|
|
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 41
|
1. Fri, August 17 2018, 10:00 AM 1.
Michele Morris - Tohatchi, NM
|
2.
Chalon Lefebre - Bloomfield, NM
|
3.
Cara Lefebre - Bloomfield, NM
|
4.
Devyn Dennison - Tohatchi, NM
|
5.
Mia Wilson - Shiprock, NM
|
6.
Amy Eagleton - Sallisaw, OK
|
7.
Justine Doka - Ft. Mcdowell, AZ
|
8.
Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
|
9.
Keleigh Lee - Fruitland, NM
|
10.
Shawna Begay - Window Rock, AZ
|
2S. Sat, August 18 2018, 9:00 AM 1.
Jc Hawk - Scottsdale, AZ
|
2.
Rikki Velasquez - White River, AZ
|
3.
Arianna Jones - Chinle, AZ
|
4.
Shawndeana Smith - Crownpoint, NM
|
5.
Erin Jones - Chinle, AZ
|
6.
Shawntaya Murphy - Tohatchi, NM
|
7.
Alyssa L Jones - Kayenta, AZ
|
8.
Bobbie Riggs - Bapchule, AZ
|
9.
Denell Granger - Tuba City, AZ
|
10.
April Pablo - Crown Point, NM
|
11.
Chantel Tsinigine - Gilbert, AZ
|
12.
Serena Dahozy - Window Rock, AZ
|
13.
Bailey Bates - Tohatchi, NM
|
14.
Tonya Tolino - Gallup, NM
|
15.
Twila Jones - Tohatchi, NM
|
16.
Danielle Lowman - Gilbert, AZ
|
17.
Jessica Todacheenie - Holbrrok, AZ
|
18.
Gaby Whitethorn - Scottsdale, AZ
|
19.
Martina Monroe - Maricopa, AZ
|
20.
Jolynn Martinez - Gallup, NM
|
21.
Raquel Sells - Kayenta, AZ
|
3. Sat, August 18 2018, 1:00 PM 1.
Taniah Nez - Ganado, AZ
|
2.
Renee Tolino - Gallup, NM
|
3.
Rawlinda Ben - Peridot, AZ
|
4.
Recinda Yazzie - Flagstaff, AZ
|
5.
Joni Begay - Chinle, AZ
|
6.
Latasha Long - Crownpoint, NM
|
7.
Laci K. Begay - Window Rock, AZ
|
8.
Kylie Gilbert - Kirtland, NM
|
9.
Lynelle Etsitty - Fruitland, NM
|
10.
Joncelita Tso - Chinle, AZ
|
|
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 11
|
1. Fri, August 17 2018, 10:00 AM 1.
Kane Kee - Keams Canyon, AZ
|
2.
Vince Tsosie - Fruitland, NM
|
3.
Llewellyn Paul - Shiprock, NM
|
4.
Leander Thomas - Window Rock, AZ
|
5.
Soshane Kee - Many Farms, AZ
|
3. Sat, August 18 2018, 1:00 PM 1.
Harry Johnson, Jr. - Shiprock, NM
|
2.
Creighton Curley - Window Rock, AZ
|
3.
Robert Burbank - Rock Point, AZ
|
4.
T.O Yazzie - Aneth, UT
|
5.
Antonio Yazzie - Aneth, UT
|
6.
Brent Becenti - Rock Point, AZ
|
|
Sr. Breakaway - 20
|
2S. Sat, August 18 2018, 9:00 AM 1.
Karl Dennison - Tohatchi, NM
|
2.
Shea Enos - Scottsdale, AZ
|
3.
Ray Smith - Shiprock, NM
|
4.
Art Sells - Chinle, AZ
|
5.
Leon Walker - Ft. Apache, AZ
|
6.
Allen Hartness - Locust Grove, OK
|
7.
Tia Bruised Head - Scottsdale, AZ
|
8.
Dave Peshlakai - Naschitti, NM
|
9.
Johnson Stevenson - Kirtland, NM
|
10.
Leon Monroe - Phoenix, AZ
|
11.
Alvin Smith - Crownpoint, NM
|
12.
Gil Richardson - Page, AZ
|
13.
Gilbert Monroe - Winslow, AZ
|
14.
Randy Little - Flagstaff, AZ
|
15.
Norman Bates - Tohatchi, NM
|
16.
Melvin Jackson - St Michaels, AZ
|
17.
John Boyd Jr. - Window Rock, AZ
|
18.
Darryl Boyd - Vanderwagon, NM
|
19.
Victor Begay - Seba Dalkai, AZ
|
20.
Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ
|
|
Steer Wrestling - 15
|
1. Fri, August 17 2018, 10:00 AM 1.
Marshall Allen - Sheepsprings, NM
|
2.
Donovan Yazzie - Brimhall, NM
|
3.
Kornell Begay - Chinle, AZ
|
4.
Casey Stone - Sallisaw, OK
|
5.
Sheridan Jodie - Church Rock, NM
|
6.
Matt Jodie - Churchrock, NM
|
7.
Randy Claw - Chinle, AZ
|
3. Sat, August 18 2018, 1:00 PM 1.
Samson Valentino - Farmington, NM
|
2.
Jeremiah Jodie - Mulholland Well, NM
|
3.
Byron Murphy - Crown Point, NM
|
4.
Tyron Tsosie - Crownpoint, NM
|
5.
Michael Bates - Tohatchi, NM
|
6.
Jeremiah Martin - Crownpoint, NM
|
7.
Brandon Bates - Winslow, AZ
|
8.
Kyle Smith - Crownpoint, NM
|
|
Team Penning - 0
Team Roping - 46
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 3
|
2S. Sat, August 18 2018, 9:00 AM 1.
Kash Long - Winslow, AZ
|
2.
O'Dey Tom - Lupton, AZ
|
3.
Dylan Bradford - Selby, SD
|
|
Jr. Breakaway - 13
|
2S. Sat, August 18 2018, 9:00 AM 1.
Trail Yazzie - Chinle, AZ
|
2.
Jaken Todacheenie - Holbrrok, AZ
|
3.
Arena Ben - Peridot, AZ
|
4.
Dean Holyan - Coyote Canyon, NM
|
5.
James Arviso - Gallup, NM
|
6.
Sierra Farland - Tonalea, AZ
|
7.
Colben Kinlecheenie - Winslow, AZ
|
8.
Brandon Ben - Peridot, AZ
|
9.
Kash Long - Winslow, AZ
|
10.
Mia Wilson - Shiprock, NM
|
11.
Trey Nez - Chinle, AZ
|
12.
Jocelyn Co'Nei'Sen'Ney - Sacaton, AZ
|
13.
Tylon Tsosie - Crownpoint, NM
|
|
Jr. Barrel Racing - 16
|
2S. Sat, August 18 2018, 9:00 AM 1.
Savannah Joe - Sacaton, AZ
|
2.
Kaley Conway - Browning, MT
|
3.
Sierra Farland - Tonalea, AZ
|
4.
Mia Wilson - Shiprock, NM
|
5.
K-Rae Chino - Mescalero, NM
|
6.
Kylie Gilbert - Kirtland, NM
|
7.
Alexandra Begay - Indian Wells, AZ
|
8.
Kamron Gilbert - Kirtland, NM
|
9.
Arena Ben - Peridot, AZ
|
10.
Jocelyn Co'Nei'Sen'Ney - Sacaton, AZ
|
11.
Autumn Dale - Farmington, NM
|
12.
Kenzi Fox - Hays, MT
|
13.
Zayla Aguilar - Chinle, AZ
|
14.
Adessa Kinlecheenie - Winslow, AZ
|
15.
Sweet Pea/kyndra Jensen - Flagstaff, AZ
|
16.
Robyn Holgate - Page, AZ
|
|
SRTR - 22
Steer Roping - 0
|