Faith, SD
Bareback - 4
2. Sat, Aug 11 2018 5:30PM
1.
Joe Alaniz - Faith, SD
2. Melvin Cummins - Eagle Butte, SD
4. Sun, Aug 12 2018 1:00PM
1.
Tanner Langdeau - Kyle, SD
2. Kaden Clark - Black Hawk, SD
Barrel Racing - 61
1. Fri, Aug 10 2018 5:30PM
1.
Kailyn Groves - Faith, SD
2. Lainee Sampson - Interior, SD
3. Bobbi Grann - Sheyenne, ND
4. Amanda Harris - Spearfish, SD
5. Sydney Maher - Timber Lake, SD
6. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
7. Wanda Brown - Edgemont, SD
8. Anna Mae Rosencranz - Belle Fourche, SD
9. Becky Barry - Belle Fourche, SD
10. Kenley Day - Meadow, SD
11. Pamela Lei - Camp Crook, SD
12. Rachel Dahl - Volin, SD
2. Sat, Aug 11 2018 5:30PM
1.
Kallie Carey - Huron, SD
2. Taylor Barry - Carter, SD
3. Shada Selby - Ridgeview, SD
4. Makayla Kroeplin - Highmore, SD
5. Brooklyn Hanson - Faith, SD
6. Madison Rau - Mobridge, SD
7. Halle Kroeplin - Highmore, SD
8. Kaeli Carmichael - Faith, SD
9. Heather Bosse - Cogswell, ND
10. Toree Edgar - Oral, SD
11. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
12. Shaw Nelson - Hartford, SD
13. Cydney Peterson - Ree Heights, SD
14. Sholi Glaus - Chamberlian, SD
3S. Sun, Aug 12 2018 9:00AM
1.
Jacey Thompson - Yoder, WY
2. Tessa Caspers - New Underwood, SD
3. Brandee Wardell - Buffalo, SD
4. Sierra Schott - McLaughlin, SD
5. Dee Haugen - Sturgis, SD
6. Rachel Tiedeman - Buffalo, WY
7. Haiden Thompson - Yoder, WY
8. Jessi White - Timber Lake, SD
9. Chantel Kolb - Belle Fouche, SD
10. Karissa Rayhill - Martin, SD
11. Jenna Fulton - St. Lawrence, SD
12. Tayle Brink - Newell, SD
13. Meza Ham - Shadehill, SD
14. Jenny Belkham - Blunt, SD
15. Savana Johnston - Elm Springs, SD
16. Megan Vanliere - Pierre, SD
17. Taylor Bothwell - Pierre, SD
18. Taylor Engesser - Spearfish, SD
19. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
20. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
4. Sun, Aug 12 2018 1:00PM
1.
Anna Jorgenson - Watford City, ND
2. Gaberielle Bird Horse - Mclaughlin, SD
3. Kailee Webb - Isabel, SD
4. Christy Willert - Kadoka, SD
5. Amanda Lundquist - Golden Valley, ND
6. Donna Buer - Belle Fourche, SD
7. Rudie Hepper - Mobridge, SD
8. Jill Moody - Pierre, SD
9. Kari Cable - New Underwood, SD
10. Abby Hepper - Keene, ND
11. Summer Kosel - Glenham, SD
12. Jenna Humble - Mud Butte, SD
13. Amy Wilcox - Red Owl, SD
14. Wacey Brown - Piedmont, SD
15. Kaylee Williams - Faith, SD
Bull Riding - 22
1. Fri, Aug 10 2018 5:30PM
1.
Chris Fischer - Faith, SD
2. Dillon Giacometto - Broadus, MT
3. Zach Faenhrich - Mobridge, SD
2. Sat, Aug 11 2018 5:30PM
1.
Justin Lindskov - Isabel, SD
2. Wyatt Alexander - Mobridge, SD
3. Thayne Davis - Herreid, SD
4. Cole Brewer - Dupree, SD
5. Teagan Gray - Dupree, SD
6. Garrett Maher - Timber Lake, SD
4. Sun, Aug 12 2018 1:00PM
1.
Shawn Molitor - Weatherford, TX
2. Dustin Fischer - Tripp, SD
3. Payden Freeman - Aberdeen, SD
4. Zach Rath - Sterling, ND
5. Quade Slater - Williston, ND
6. Justin McCall - Winner, SD
7. Neil Muscat - Wall, SD
8. Justin Hofer - Ipswich, SD
9. Clay Macconnell - Britton, SD
10. Dillan Madcke - Edgley, ND
11. Justin Cleveland - Armout, SD
12. Thunder Boomer - Eagle Butte, SD
13. Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
Calf Roping - 31
1. Fri, Aug 10 2018 5:30PM
1.
Jon Peterson - Belle Fourche, SD
2. Sterling Lee - Rhame, ND
3. Seth Anderson - Moorcroft, WY
2. Sat, Aug 11 2018 5:30PM
1.
Newt Bruley - Willow Lake, SD
2. Lee Sivertsen - Ree Heights, SD
3. Jake Fulton - Valentine, NE
4. Reis Bruley - Willow Lake, SD
5. Jesse Clement - Ridgeview, SD
3S. Sun, Aug 12 2018 9:00AM
1.
Thane Lockhart - Oelrichs, SD
2. Kourt Starr - Dupree, SD
3. Matt Peters - Hot Springs, SD
4. Brent Belkham - Blunt, SD
5. Carson Johnston - Elm Springs, SD
6. Cole Robinson - Moorcroft, WY
7. Wynn Schaack - Wall, SD
8. Tanner Stec - Basset, NE
9. Tanner Fite - Hermosa, SD
10. Samuel Boldon - Oglala, SD
11. Jason Lawrence - Washbrun, ND
4. Sun, Aug 12 2018 1:00PM
1.
Billy Olson - Mud Butte, SD
2. Marty McPherson - Piedmont, SD
3. Tyus Olson - Mud Butte, SD
4. Jess Woodward - Dupree, SD
5. Myles Kenzy - Iona, SD
6. Nolan Richie - Bristol, SD
7. Winston Brown - Piedmont, SD
8. Trey Young - Dupree, SD
9. Troy Wilcox - Red Owl, SD
10. Jake Deveraux - Newcastle, WY
11. Brett Wilcox - Red Owl, SD
12. Doug Lawrence - Whitehorse, SD
Goat Tying - 26
1. Fri, Aug 10 2018 5:30PM
1.
Keanna Ward - Fruitdale, SD
2. Kaycee Monnens - Hulett, WY
3. Natalie Liesinger - Highmore, SD
4. Kailyn Groves - Faith, SD
2. Sat, Aug 11 2018 5:30PM
1.
Meghan Corr - Hermosa, SD
2. Tawny Barry - Carter, SD
3. Shianne Price - Mud Butte, SD
3S. Sun, Aug 12 2018 9:00AM
1.
Carlee Johnston - Elm Springs, SD
2. Amy Tierney - Oral, SD
3. Jacey Thompson - Yoder, WY
4. Lacey Tech - Fairfax, SD
5. Haiden Thompson - Yoder, WY
6. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
7. Savana Johnston - Elm Springs, SD
8. Tayle Brink - Newell, SD
9. Shantell Brewer - Dupree, SD
10. Landry Haugen - Sturgis, SD
11. Jessi White - Timber Lake, SD
12. Karissa Rayhill - Martin, SD
13. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
4. Sun, Aug 12 2018 1:00PM
1.
Mikenzy Miller - Faith, SD
2. Tori Gaer - Newell, SD
3. Kaylee Williams - Faith, SD
4. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
5. Tessa Menzel - Quinn, SD
6. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
Ladies Breakaway - 88
1. Fri, Aug 10 2018 5:30PM
1.
Courtney Peters - Hot Springs, SD
2. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
3. Patty Jo Burress - Isabel, SD
4. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
5. Anna Mae Rosencranz - Belle Fourche, SD
6. Krista Schopp - Meadow, SD
7. Tierny Hamlin - Highmore, SD
8. Kaycee Monnens - Hulett, WY
9. Sierra Lee - Rhame, ND
10. Keanna Ward - Fruitdale, SD
11. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
12. Kenley Day - Meadow, SD
13. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
14. Kailyn Groves - Faith, SD
15. Sydni Ferguson - Dupree, SD
2. Sat, Aug 11 2018 5:30PM
1.
Savanna Glaus - Chamberlain, SD
2. Sidney Hanson - Faith, SD
3. Taryn Sippel - Pierpont, SD
4. Kallie Carey - Huron, SD
5. Moriah Glaus - Chamberlain, SD
6. Shanna Gebhardt - Timber Lake, SD
7. Tawny Barry - Carter, SD
8. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
9. Syerra Christensen - Kennebec, SD
10. Cassidy Schuelke - Opal, SD
11. Brooklyn Hanson - Faith, SD
12. Shianne Price - Mud Butte, SD
13. Abby Jo Treeby - Kennebec, SD
14. Laura Hunt - Ridgeview, SD
15. Brenda White - Oelrichs, SD
3S. Sun, Aug 12 2018 9:00AM
1.
Codi Sebastian - Dickinson, ND
2. Haiden Thompson - Yoder, WY
3. Kristy Lawrence - Wasburn, ND
4. Kamira Miller - Newell, SD
5. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
6. Jordyn Schaefer - Des Lacs, ND
7. Brandi White - Hazen, ND
8. Kassidy Caspers - New Underwood, SD
9. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
10. Brittany Eymer - Spearfish, SD
11. Carole Hollers - Sturgis, SD
12. Alex Christen - Elwood, NE
13. Tayla Thorstenson - Eagle Butte, SD
14. Jacey Thompson - Yoder, WY
15. Kayden Davis - Buffalo, WY
16. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
17. Kecia Miller - Newell, SD
18. Taylor Engesser - Spearfish, SD
19. Callie Robinson - Moorcroft, WY
20. Rachel Tiedeman - Buffalo, WY
21. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
22. Karissa Rayhill - Martin, SD
23. Tessa Caspers - New Underwood, SD
24. Amy Tierney - Oral, SD
25. Savana Johnston - Elm Springs, SD
26. Lexy Williams - Piedmont, SD
27. Jacque Peterson - Isabel, SD
28. Shantell Brewer - Dupree, SD
29. Jenny Belkham - Blunt, SD
30. Megan Steiger - Rapid City, SD
31. Peggy Garman - Sundance, WY
32. Shawnee Sherwood - San Tan Valley, AZ
33. Jenna Fulton - St. Lawrence, SD
34. Shania Larive - Sturgis, SD
35. Jordan Tierney - Oral, SD
36. Tayle Brink - Newell, SD
37. Hanna Hostutler - Philip, SD
38. Stacy Kraupie - Bridgeport, NE
39. Sidney Carey - Oral, SD
40. Chantel Kolb - Belle Fouche, SD
41. Tearnee Nelson - Faith, SD
42. Landry Haugen - Sturgis, SD
43. Jordyn McNamee - Hulett, WY
44. Meza Ham - Shadehill, SD
4. Sun, Aug 12 2018 1:00PM
1.
Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
2. Mercedes Williams - Faith, SD
3. Abby Hepper - Keene, ND
4. Shayna Miller - Faith, SD
5. Whitney Knippling - Spearfish, SD
6. Wacey Brown - Piedmont, SD
7. Mikenzy Miller - Faith, SD
8. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
9. Tori Gaer - Newell, SD
10. Josey Aasby - Highmore, SD
11. Lacey Hewitt - Whitewood, SD
12. Kailee Webb - Isabel, SD
13. Anna Jorgenson - Watford City, ND
14. Kristen Ferguson - Eagle Butte, SD
Mixed Team Roping - 42
1. Fri, Aug 10 2018 5:30PM
1.
Shayla Howell - Belle Fourche, SD & Bobby Harris - Highmore, SD
2. Cassie Foster - Meadow, SD & Chad Chambers - Faith, SD
3. Brooke Howell - Belle Fourche, SD & Guy Howell - Belle Fourche, SD
4. Kenley Day - Meadow, SD & Justin Day - Meadow, SD
5. Cedar Jandreau - Kennebec, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
6. Patty Jo Burress - Isabel, SD & Tyen Palmer - Ft. Yates, ND
2. Sat, Aug 11 2018 5:30PM
1.
Taryn Sippel - Pierpont, SD & Levi Hapney - Quinn, SD
2. Shanna Gebhardt - Timber Lake, SD & Rusty Gebhardt - Timber Lake, SD
3. Syerra Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
4. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD & Jade Nelson - Midland, SD
5. Brenda White - Oelrichs, SD & Grady Gifford - White Owl, SD
6. Bailey Peterson - Parade, SD & Cal Peterson - Parade, SD
7. Lorna Shoemaker - Faith, SD & Kelly Shoemaker - Faith, SD
8. Laura Hunt - Ridgeview, SD & Jj Hunt - Ridgeview, SD
3S. Sun, Aug 12 2018 9:00AM
1.
Callie Robinson - Moorcroft, WY & Logan Murphy - Torrington, WY
2. Sidney Carey - Oral, SD & Samuel Boldon - Oglala, SD
3. Kayden Davis - Buffalo, WY & Zach Davis - Buffalo, WY
4. Tearnee Nelson - Faith, SD & Wylee Nelson - Faith, SD
5. Hanna Hostutler - Philip, SD & Jesse Hostutler - Midland, SD
6. Kassidy Caspers - New Underwood, SD & Tanner Fite - Hermosa, SD
7. Taylor Engesser - Spearfish, SD & Jd Kirwan - Spearfish, SD
8. Amy Tierney - Oral, SD & Jason Thorstenson - Rapid City, SD
9. Savana Johnston - Elm Springs, SD & Carson Johnston - Elm Springs, SD
10. Shawnee Sherwood - San Tan Valley, AZ & Stephen Sherwood - San Tan Valley, AZ
11. Alex Christen - Elwood, NE & Tee Hale - Union Center, SD
12. Ashley Price - Faith, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
13. Nicholes Caspers - New Underwood, SD & Tessa Caspers - New Underwood, SD
14. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD & Grey Gilbert - Buffalo, SD
15. Donelle Cobb - Red Owl, SD & Colt Gorrell - Winnett, MT
16. Tayle Brink - Newell, SD & Tucker Chytka - Spearfish, SD
17. Kayla Hutchenson - Belle Fourche, SD & Cody Hutchenson - Belle Fourche, SD
18. Kacey Hale - Faith, SD & Tye Hale - Faith, SD
4. Sun, Aug 12 2018 1:00PM
1.
Whitney Knippling - Spearfish, SD & Allen Auer - Whitewood, SD
2. Tanielle Arneson - Enning, SD & Bodie Mattson - Sturgis, SD
3. Tom Williams - Faith, SD & Mercedes Williams - Faith, SD
4. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD & Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
5. Anna Jorgenson - Watford City, ND & Jesse Dale - Timber Lake, SD
6. Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
7. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Gary Zilverberg - Holabird, SD
8. Kailee Webb - Isabel, SD & Kody Woodward - Dupree, SD
9. Denise Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
10. Trina Arneson - Enning, SD & Melvin Arneson - Enning, SD
Saddle Bronc - 17
2. Sat, Aug 11 2018 5:30PM
1.
Rowdy Fischbach - Faith, SD
2. Cash Wilson - Wall, SD
3. Dylan Schofield - Phillip, SD
4. Kyler Carmichael - Faith, SD
5. Cooper West - Philip, SD
6. Tanner Lesch - Mound City, SD
7. Mark Stangle - Philip, SD
4. Sun, Aug 12 2018 1:00PM
1.
Chet Smith - Kadoka, SD
2. Seth Longbrake - Milesville, SD
3. Reed Arneson - Meadow, SD
4. Cole Pateneaude - Halliday, ND
5. Kaden Deal - Eagle Butte, SD
6. Cole Hindman - Kadoka, SD
7. Wyatt Schuelke - Opal, SD
8. Trampus Thompson - Sturgis, SD
9. Jesse Wilson - Martin, SD
10. Jake Foster - Meadow, SD
Sr. Breakaway - 28
1. Fri, Aug 10 2018 5:30PM
1.
Marty Jandreau - Kennebec, SD
2. Bogie Webb - Volin, SD
3. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
4. Shane Peabody - Ekalaka, MT
5. Chuck Hamlin - Highmore, SD
6. Kirk Ford - Sturgis, SD
2. Sat, Aug 11 2018 5:30PM
1.
Chuck Nelson - Hartford, SD
2. Steve Klein - Sioux Falls, SD
3. Gary Simon - Timber Lake, SD
4. Darren Lammers - Chancellor, SD
5. Kelly Shoemaker - Faith, SD
6. Lynn McNenny - Sturgis, SD
3S. Sun, Aug 12 2018 9:00AM
1.
Jim Hale - White Owl, SD
2. Aryln Lawrence - Mobridge, SD
3. Stephen Sherwood - San Tan Valley, AZ
4. Glen Hostutler - Midland, SD
4. Sun, Aug 12 2018 1:00PM
1.
Scott Lammers - Hermosa, SD
2. Lynn Williams - Faith, SD
3. Gerald McInerney - Sundance, WY
4. Lyle Wilcox - Red Owl, SD
5. Gary Zilverberg - Holabird, SD
6. John Hoven - McLaughlin, SD
7. Mike McInerney - Sundance, WY
8. Barry Knippling - Chamberlain, SD
9. Mark Schumacher - Wolsey, SD
10. Tim Nelson - Midland, SD
11. Tom Williams - Faith, SD
12. Shawn Carey - Highmore, SD
Steer Wrestling - 37
1. Fri, Aug 10 2018 5:30PM
1.
Lucas Camac - Kimball, SD
2. Trig Olson - Prairie City, SD
3. Jeremy Stadheim - Reeder, ND
4. Casey Olson - Prairie City, SD
5. Colbey Steeke - Rhame, ND
6. Sterling Lee - Rhame, ND
2. Sat, Aug 11 2018 5:30PM
1.
Jake Fulton - Valentine, NE
2. Cole Brewer - Dupree, SD
3. JJ Hunt - Ridgeview, SD
4. Rowdy Benson - Morristown, SD
3S. Sun, Aug 12 2018 9:00AM
1.
Eli Lord - Sturgis, SD
2. Jason Hapney - Harrold, SD
3. Brad Johnson - Reva, SD
4. Carson Johnston - Elm Springs, SD
5. Denton Good - Long Valley, SD
6. Carson Good - Long Valley, SD
7. Wynn Schaack - Wall, SD
8. Tye Hale - Faith, SD
9. Wyatt Schaack - Wall, SD
10. Kade Kinsella - Pierre, SD
11. Cyler Dowling - Buffalo, SD
12. Cole Trainer - Faith, SD
13. Brent Belkham - Blunt, SD
14. Sam Olson - Buffalo, SD
15. Tucker Chytka - Spearfish, SD
16. Del Kraupie - Bridgeport, NE
17. Tee Hale - Union Center, SD
4. Sun, Aug 12 2018 1:00PM
1.
Brice Carmichael - Meadow, SD
2. Kody Woodward - Dupree, SD
3. Bryce Baker - Ft. Pierre, SD
4. Jake Rinehart - Oneida, SD
5. Clint Nelson - Philip, SD
6. Brett Wilcox - Red Owl, SD
7. Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
8. Jace Christiansen - Flandreau, SD
9. Wyatt Tibbitts - Hot Springs, SD
10. Miles Spickelmier - Buffalo, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 40
1. Fri, Aug 10 2018 5:30PM
1.
Jon Peterson - Belle Fourche, SD & Seth Anderson - Moorcroft, WY
2. Tony Farella - Spearfish, SD & Neal Engesser - Spearfish, SD
3. Guy Howell - Belle Fourche, SD & Bobby Harris - Highmore, SD
4. Wade Monnens - Hulett, WY & Sam Huffman - Belle Fourche, SD
5. Jaren Konstant - Spearfish, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
6. Tyrell Moody - Edgemont, SD & Rory Brown - Edgemont, SD
7. Shane Peabody - Ekalaka, MT & Jd Wendt - Newell, SD
8. JB Lord - Sturgis, SD & Levi Lord - Sturgis, SD
2. Sat, Aug 11 2018 5:30PM
1.
Chuck Nelson - Hartford, SD & Brad Nelson - Hartford, SD
2. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
3. JJ Hunt - Ridgeview, SD & Cal Peterson - Parade, SD
4. Newt Bruley - Willow Lake, SD & Reis Bruley - Willow Lake, SD
5. Rusty Gebhardt - Timber Lake, SD & Mitch Enright - Timber Lake, SD
3S. Sun, Aug 12 2018 9:00AM
1.
Eli Lord - Sturgis, SD & Jade Nelson - Midland, SD
2. Tye Hale - Faith, SD & Tee Hale - Union Center, SD
3. Denton Good - Long Valley, SD & Allen Good - Long Valley, SD
4. Dalton Sheridan - Faith, SD & Lane Foster - Meadow, SD
5. Cody Hutchenson - Belle Fourche, SD & Stephen Sherwood - San Tan Valley, AZ
6. Jason Thorstenson - Rapid City, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
7. Colt Gorrell - Winnett, MT & Clint Cobb - Red Owl, SD
8. Cole Robinson - Moorcroft, WY & Logan Murphy - Torrington, WY
9. Luis Lahoz - Spearfish, SD & Jd Kirwan - Spearfish, SD
10. Cyler Dowling - Buffalo, SD & Sam Olson - Buffalo, SD
11. Wade Nelson - Faith, SD & Wylee Nelson - Faith, SD
12. Kourt Starr - Dupree, SD & Colt Peterson - Isabel, SD
13. Glen Hostutler - Midland, SD & Jesse Hostutler - Midland, SD
4. Sun, Aug 12 2018 1:00PM
1.
Conner McNenny - Sturgis, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
2. TY Ollerich - Hartford, SD & Tyus Olson - Mud Butte, SD
3. Nathan Horner - Dawson, ND & Jesse Dale - Timber Lake, SD
4. Marty McPherson - Piedmont, SD & Blair Lammers - Hartford, SD
5. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Daycen Hunt - Eagle Butte, SD
6. Kelan Gesinger - Eagle Butte, SD & Doug Lawrence - Whitehorse, SD
7. Rio Nutter - Rapid City, SD & Bodie Mattson - Sturgis, SD
8. Tim Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
9. Clint Nelson - Philip, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
10. Trevor Olson - Mud Butte, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
11. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
12. Allen Auer - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
13. Jake Deveraux - Newcastle, WY & Cooper Deveraux - Newcastle, WY
14. Jeremy Ferguson - Eagle Butte, SD & Wroper Kosel - Glenham, SD
Over 40 CR - 0
JRSteer - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0