Wall, SD
Bareback - 4
1. Thurs, July 12 2018 7:00PM
1.
Delane German - Peever, SD
4. Fri, July 13 2018 7:00PM
1.
Tanner Langdeau - Kyle, SD
2. Andrew Hall - Wagner, SD
6. Sat, July 14 2018 7:00PM
1.
Justin Kissack - Gillette, WY
Barrel Racing - 61
1. Thurs, July 12 2018 7:00PM
1.
Taylor Bothwell - Pierre, SD
2. Lainee Sampson - Interior, SD
3. Christy Willert - Kadoka, SD
4. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
5. Melinda Mattson - Sturgis, SD
6. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
7. Madison Rau - Mobridge, SD
8. Piper Cordes - Wall, SD
9. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
10. Cydney Peterson - Ree Heights, SD
11. Meghan Corr - Hermosa, SD
12. Sindi Jandreau - Kennebec, SD
3S. Fri, July 13 2018 10:00AM
1.
Alex Bliss - Spokane, WA
2. Brianna Williams - Buffalo, SD
3. Annie Fulton - Miller, SD
4. Jonnie Anders - Elm Springs, SD
5. Mc Kenzie Jendersee - Mitchell, SD
6. Wanda Brown - Edgemont, SD
7. Elisha Wise - Lemmon, SD
8. Wendy Bechen - Rapid City, SD
9. Kelly Anders - Elm Springs, SD
10. Trista Reinert - Wall, SD
11. Makayla Kroeplin - Highmore, SD
12. Jayda Reinert - Wall, SD
13. Halle Kroeplin - Highmore, SD
14. Brooklyn Hanson - Faith, SD
15. Emilee Pauley - Wall, SD
16. Pamela Lei - Camp Crook, SD
17. Summer Kosel - Glenham, SD
18. Shannon Porch-Reinert - Wanblee, SD
19. Sydney Maher - Timber Lake, SD
4. Fri, July 13 2018 7:00PM
1.
Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
2. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
3. Jenna Clark - Brookings, SD
4. Haley Reisch - Letcher, SD
5. Krystal Dorsey - Isabel, SD
6. Mandie Menzel - Quinn, SD
7. D'Ann Gehlsen - Mission, SD
8. Jacey Camac - Kimball, SD
9. Karissa Rayhill - Martin, SD
10. Jenna Humble - Mud Butte, SD
11. Rayel Livermont - Sturgis, SD
12. Jenny Belkham - Blunt, SD
5S. Fri, July 13 2018 9:00PM
1.
Kaylee Gallino - Wasta, SD
2. Heather Bosse - Cogswell, ND
3. Taylor Barry - Carter, SD
4. Taylor Engesser - Spearfish, SD
5. Stephanie Curtis - Fruitdale, SD
6. Deb Thompson - Gordon, NE
7. Becky Barry - Belle Fourche, SD
8. Tessa Caspers - New Underwood, SD
6. Sat, July 14 2018 7:00PM
1.
Becky Amio - Blunt, SD
2. Amy Wilcox - Red Owl, SD
3. Brandee Wardell - Buffalo, SD
4. Tayle Brink - Newell, SD
5. Layna Tibbs - Ft. Pierre, SD
6. Katie Tibbs - Ft. Pierre, SD
7. Kari Cable - New Underwood, SD
8. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
9. Jill Moody - Pierre, SD
10. Tyra Leonhardt - Groton, SD
Bull Riding - 13
1. Thurs, July 12 2018 7:00PM
1.
Neil Muscat - Wall, SD
2. Collin Hunt - Interior, SD
3. Delane German - Peever, SD
4. Josh Barretta - Wall, SD
5. Wacey Ferguson - Hermosa, SD
4. Fri, July 13 2018 7:00PM
1.
Chance Schott - McLaughlin, SD
2. Kyle Hapney - Ft. Pierre, SD
3. Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
6. Sat, July 14 2018 7:00PM
1.
Cordele Martin - Wall, SD
2. Teigan Gray - Ridgeview, SD
3. Rowdy Hughson - Hot Springs, SD
4. Justin McCall - Winner, SD
5. Lante Swallow - Batesland, SD
Calf Roping - 24
1. Thurs, July 12 2018 7:00PM
1.
Lee Sivertsen - Ree Heights, SD
2. Trey Young - Dupree, SD
3. Tanner Fite - Hermosa, SD
4. Brody Jones - Midland, SD
5. Nolan Smith - Rapid City, SD
6. Winston Brown - Piedmont, SD
7. Bodie Mattson - Sturgis, SD
8. Tyus Olson - Mud Butte, SD
3S. Fri, July 13 2018 10:00AM
1.
Tarin Arneson - Enning, SD
2. Myles Kenzy - Iona, SD
3. Kourt Starr - Dupree, SD
4. Nolan Richie - Miller, SD
4. Fri, July 13 2018 7:00PM
1.
Shadow Jensen - Martin, SD
2. Brent Belkham - Blunt, SD
3. Matthew Wznick - Sidney, MT
4. Sterling Lee - Rhame, ND
5. Wynn Schaack - Wall, SD
6. Sat, July 14 2018 7:00PM
1.
Newt Bruley - Willow Lake, SD
2. Carson Johnston - Elm Springs, SD
3. Brett Wilcox - Red Owl, SD
4. Reis Bruley - Willow Lake, SD
5. Troy Wilcox - Red Owl, SD
6. Chase Lako - Arthur, ND
7. Samuel Boldon - Oglala, SD
Goat Tying - 22
1. Thurs, July 12 2018 7:00PM
1.
Meghan Corr - Hermosa, SD
2. Jazz McGirr - Huron, SD
3. Chenoa Vandestonne - Inwood, IA
4. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
3S. Fri, July 13 2018 10:00AM
1.
Mikenzy Miller - Faith, SD
2. Kaycee Monnens - Hulett, WY
3. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
4. Brianna Williams - Buffalo, SD
5. Lacey Tech - Fairfax, SD
6. Emilee Pauley - Wall, SD
4. Fri, July 13 2018 7:00PM
1.
Keanna Ward - Belle Fouche, SD
2. Tawny Barry - Carter, SD
3. Tessa Menzel - Quinn, SD
4. Amy Tierney - Oral, SD
5. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
6. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
7. Karissa Rayhill - Martin, SD
6. Sat, July 14 2018 7:00PM
1.
Carlee Johnston - Elm Springs, SD
2. Tayle Brink - Newell, SD
3. Tarin Hupp - Huron, SD
4. Jacey Hupp - Huron, SD
5. Savana Johnston - Elm Springs, SD
Ladies Breakaway - 81
1. Thurs, July 12 2018 7:00PM
1.
Whitney Knippling - Spearfish, SD
2. Peggy Garman - Sundance, WY
3. Jazz McGirr - Huron, SD
4. Macy Fuller - Whitman, AZ
5. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
6. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
7. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
8. Calie Turley - St. Onge, SD
9. Taylor Bothwell - Pierre, SD
10. Lacey Hewitt - Whitewood, SD
11. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
12. Chenoa Vandestonne - Inwood, IA
13. Kaycee Nelson - Buffalo, SD
3S. Fri, July 13 2018 10:00AM
1.
Kaycee Wilking - Hartford, SD
2. Jacque Peterson - Isabel, SD
3. Mikenzy Miller - Faith, SD
4. Sidney Hanson - Faith, SD
5. Josey Aasby - Highmore, SD
6. Sierra Hilgenkamp - Wall, SD
7. Kallie Carey - Huron, SD
8. Trista Reinert - Wall, SD
9. Annie Fulton - Miller, SD
10. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
11. Brooklyn Hanson - Faith, SD
12. Shayna Miller - Faith, SD
13. Tierny Hamlin - Highmore, SD
14. Patty Jo Burress - Isabel, SD
15. Kecia Miller - Newell, SD
16. Brianna Williams - Buffalo, SD
17. Kaycee Monnens - Hulett, WY
18. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
19. Mercedes Williams - Faith, SD
20. Kelly Anders - Elm Springs, SD
4. Fri, July 13 2018 7:00PM
1.
Kelsey Lensegrav - Interior, SD
2. Denise Nelson - Midland, SD
3. Tessa Menzel - Quinn, SD
4. Carole Hollers - Sturgis, SD
5. Jenny Belkham - Blunt, SD
6. Megan Steiger - Rapid City, SD
7. Brooke Nelson - Philip, SD
8. Courtney Peters - Hot Springs, SD
9. Karissa Rayhill - Martin, SD
10. Hanna Hostutler - Midland, SD
11. Rayel Livermont - Sturgis, SD
12. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
5S. Fri, July 13 2018 9:00PM
1.
Taryn Sippel - Pierpont, SD
2. Codi Sebastian - Dickinson, ND
3. Sierra Fisher - Scenic, SD
4. Tessa Caspers - New Underwood, SD
5. Kenadi Rising - Rapid City, SD
6. Taylor Engesser - Spearfish, SD
7. Ami Livermont - Martin, SD
8. Jordan Tierney - Oral, SD
9. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
10. Keanna Ward - Belle Fouche, SD
11. Amy Tierney - Oral, SD
12. Nikki Opatrny - Philip, SD
13. Katie Jo Morgan - Valentine, NE
14. Mikahla Ferguson - Hermosa, SD
15. Kassie Kautzman - Walcott, ND
16. Tawny Barry - Carter, SD
17. Sierra Lee - Rhame, ND
6. Sat, July 14 2018 7:00PM
1.
Sidney Carey - Oral, SD
2. Moriah Glaus - Chamberlain, SD
3. Tearnee Nelson - Faith, SD
4. Brenda White - Oelrichs, SD
5. Syerra Christensen - Kennebec, SD
6. Savana Johnston - Elm Springs, SD
7. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
8. Savanna Glaus - Chamberlain, SD
9. Lexy Williams - Piedmont, SD
10. Toree Edgar - Oral, SD
6SS. Sat, July 14 2018 7:00PM
1.
Quincy Segelee - Gillette, WY
2. Bailey Ricketts - Quinn, SD
3. Tarin Hupp - Huron, SD
4. Tyra Leonhardt - Groton, SD
5. Stacy Kraupie - Bridgeport, NE
6. Jacey Hupp - Huron, SD
7. Shannon Ellig - Horace, ND
8. Tayle Brink - Newell, SD
9. Layna Tibbs - Ft. Pierre, SD
Mixed Team Roping - 38
1. Thurs, July 12 2018 7:00PM
1.
Calie Turley - St. Onge, SD & Billy Myers - St. Onge, SD
2. Ashley Price - Faith, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
3. Jadyden Shoemaker - Faith, SD & Bodie Mattson - Sturgis, SD
4. Macy Fuller - Whitman, AZ & Derek Weinreis - Whitman, AZ
5. Lorna Shoemaker - Faith, SD & Kelly Shoemaker - Faith, SD
6. Whitney Knippling - Spearfish, SD & Allen Auer - Whitewood, SD
7. Seth Waldron - Inwood, IOWA & Chenoa Vandestonne - Inwood, IA
8. Shayla Howell - Belle Fourche, SD & Levi O'Keeffe - Belle Fourche, SD
9. Brooke Howell - Belle Fourche, SD & Guy Howell - Belle Fourche, SD
10. Alisa McGrath - Belle Fourche, SD & Devin Mcgrath - Belle Fourche, SD
3S. Fri, July 13 2018 10:00AM
1.
Kaycee Wilking - Hartford, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD
2. Trina Arneson - Enning, SD & Melvin Arneson - Enning, SD
3. Tanielle Arneson - Enning, SD & Tarin Arneson - Enning, SD
4. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Gary Zilverberg - Holabird, SD
5. Patty Jo Burress - Isabel, SD & Tyen Palmer - Ft. Yates, ND
6. Amy Tierney - Oral, SD & Jason Thorstenson - Rapid City, SD
7. Tom Williams - Faith, SD & Mercedes Williams - Faith, SD
4. Fri, July 13 2018 7:00PM
1.
Katie Jo Morgan - Valentine, NE & Shadow Jensen - Martin, SD
2. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD & Luke Heninger - Ft. Pierre, SD
3. Denise Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
4. Hanna Hostutler - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
5. Ami Livermont - Martin, SD & Layne Livermont - Martin, SD
6. Taryn Sippel - Pierpont, SD & Levi Hapney - Quinn, SD
7. Danni Jo Hinman - Hay Springs, NE & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
8. Mike Nelson - Philip, SD & Brooke Nelson - Philip, SD
9. Taylor Engesser - Spearfish, SD & Jd Kirwan - Spearfish, SD
10. Keanna Ward - Belle Fouche, SD & Keith Hodson - Martin, SD
6. Sat, July 14 2018 7:00PM
1.
Carlee Johnston - Elm Springs, SD & Reis Bruley - Willow Lake, SD
2. Moriah Glaus - Chamberlain, SD & Newt Bruley - Willow Lake, SD
3. Sidney Carey - Oral, SD & Samuel Boldon - Oglala, SD
4. Syerra Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
5. Savana Johnston - Elm Springs, SD & Carson Johnston - Elm Springs, SD
6. Tearnee Nelson - Faith, SD & Wylee Nelson - Faith, SD
7. Brenda White - Oelrichs, SD & Shaun Ruland - Wall, SD
8. Jacey Hupp - Huron, SD & Trey Richter - Quinn, SD
9. Tayle Brink - Newell, SD & Tucker Chytka - Spearfish, SD
10. Layna Tibbs - Ft. Pierre, SD & Zane Tibbs - Ft. Pierre, SD
11. Savanna Glaus - Chamberlain, SD & Calder Johnston - Fountain Springs, SD
Saddle Bronc - 15
1. Thurs, July 12 2018 7:00PM
1.
Brady Hill - Oneida, SD
2. Trampus Thompson - Sturgis, SD
3. Seth Waldron - Inwood, IOWA
4. Rhett Fanning - Martin, SD
5. Chet Smith - Kadoka, SD
6. Cooper Crago - Belle Fouche, SD
4. Fri, July 13 2018 7:00PM
1.
Kyle Hapney - Ft. Pierre, SD
2. Miles Kreeger - Lake Andes, SD
3. Cole Hindman - Kadoka, SD
4. Reed Arneson - Meadow, SD
5. Shadow Jensen - Martin, SD
6. Sat, July 14 2018 7:00PM
1.
Rowdy Hughson - Hot Springs, SD
2. Bodhi Lytle - Quinn, SD
3. Traden Lockwood - Hot Springs, SD
4. Lane Scheulke - Newell, SD
Sr. Breakaway - 28
1. Thurs, July 12 2018 7:00PM
1.
Barry Knippling - Chamberlain, SD
2. Kelly Shoemaker - Faith, SD
3. John Hoven - McLaughlin, SD
4. Jay Mattson - Sturgis, SD
3S. Fri, July 13 2018 10:00AM
1.
Chuck Hamlin - Highmore, SD
2. Tom Williams - Faith, SD
3. Gary Zilverberg - Holabird, SD
4. Lynn Williams - Faith, SD
5. Mark Schumacher - Wolsey, SD
6. Steve Klein - Sioux Falls, SD
7. Shawn Carey - Highmore, SD
4. Fri, July 13 2018 7:00PM
1.
Darren Lammers - Chancellor, SD
2. Bart Ness - Kennebec, SD
3. Glen Hostutler - Midland, SD
4. Lynn McNenny - Sturgis, SD
5. Mike McInerney - Sundance, WY
6. Billy Gallino - Wasta, SD
7. Mike Nelson - Philip, SD
8. Gerald McInerney - Sundance, WY
9. Tim Nelson - Midland, SD
10. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
6. Sat, July 14 2018 7:00PM
1.
Jim Hale - White Owl, SD
2. Shaun Ruland - Wall, SD
3. Kirk Ford - Sturgis, SD
4. Dave Marone - Pukwana, SD
5. Jim Selchert - New Underwood, SD
6. Lyle Wilcox - Red Owl, SD
7. Scott Lammers - Hermosa, SD
Steer Wrestling - 25
1. Thurs, July 12 2018 7:00PM
1.
Joe Ross - Rosebud, SD
2. Tyler Byrne - Martin, SD
3. Carson Good - Long Valley, SD
4. Joe Wilson - Martin, SD
4. Fri, July 13 2018 7:00PM
1.
Clint Nelson - Philip, SD
2. Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
3. Casey Olson - Prairie City, SD
4. Jason Hapney - Harrold, SD
5. Sterling Lee - Rhame, ND
6. Teigen Robertson - Caputa, SD
7. Colbey Steeke - Rhame, ND
8. Lucas Camac - Kimball, SD
9. Brice Carmichael - Meadow, SD
10. Trig Olson - Prairie City, SD
11. Brent Belkham - Blunt, SD
12. Wynn Schaack - Wall, SD
6. Sat, July 14 2018 7:00PM
1.
Carson Johnston - Elm Springs, SD
2. Cass Lytle - Quinn, SD
3. Eli Lord - Sturgis, SD
4. Tucker Chytka - Spearfish, SD
5. Wyatt Schaack - Wall, SD
6. Bryce Baker - Ft. Pierre, SD
7. Justin Boll - Hartford, SD
8. Brett Wilcox - Red Owl, SD
9. Jace Christensen - Flandreau, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 40
1. Thurs, July 12 2018 7:00PM
1.
Jay Mattson - Sturgis, SD & Bodie Mattson - Sturgis, SD
2. Jon Peterson - Belle Fourche, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
3. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Cameron Irwin - Buffalo, WY
4. Allen Auer - Whitewood, SD & Barry Knippling - Chamberlain, SD
5. Winston Brown - Piedmont, SD & Nolan Smith - Rapid City, SD
6. Colt Gorrell - Winnett, MT & Clint Cobb - Red Owl, SD
7. Joe Wilson - Martin, SD & Trent Byrne - Martin, SD
8. Guy Howell - Belle Fourche, SD & Levi O'Keeffe - Belle Fourche, SD
9. Tyrell Moody - Edgemont, SD & Tel Schaack - Sheyenne, ND
10. Brody Jones - Midland, SD & Matthew Jones - Midland, SD
11. Devin McGrath - Belle Fourche, SD & Billy Myers - St. Onge, SD
3S. Fri, July 13 2018 10:00AM
1.
Kourt Starr - Dupree, SD & Colt Peterson - Isabel, SD
2. Jason Thorstenson - Rapid City, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
3. Kole Latham - Flandreau, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
4. Melvin Arneson - Enning, SD & Tarin Arneson - Enning, SD
5. Myles Kenzy - Iona, SD & Nolan Richie - Miller, SD
4. Fri, July 13 2018 7:00PM
1.
Shadow Jensen - Martin, SD & Guy Fransua - Martin, SD
2. Keith Hodson - Martin, SD & Layne Livermont - Martin, SD
3. Tim Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
4. Cayne Reinhard - Ft. Pierre, SD & Jason Hapney - Harrold, SD
5. Bronc Pippert - Sidney, MT & Ian Pennington - Sidney, MT
6. Glen Hostutler - Midland, SD & Jesse Hostutler - Midland, SD
7. Luis Lahoz - Blundt, SD & Luke Heninger - Ft. Pierre, SD
8. Conner McNenny - Sturgis, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
9. Cody Bernstein - Enning, SD & Shay Oliver - Lemmon, SD
10. Jeran Constant - Spearfish, SD & Jd Kirwan - Spearfish, SD
11. Tucker McDaniel - Midland, SD & Steve Mcdaniel - Midland, SD
12. Clint Nelson - Philip, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
13. Bart Ness - Kennebec, SD & Darren Lammers - Chancellor, SD
6. Sat, July 14 2018 7:00PM
1.
Wade Nelson - Faith, SD & Wylee Nelson - Faith, SD
2. Tyler Wortman - Pierre, SD & Syerra Christensen - Kennebec, SD
3. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
4. Newt Bruley - Willow Lake, SD & Reis Bruley - Willow Lake, SD
5. Cameron Victer - Quinn, SD & Cass Lytle - Quinn, SD
6. Steven Selchert - New Underwood, SD & Jim Selchert - New Underwood, SD
7. Eli Lord - Sturgis, SD & Jade Nelson - Midland, SD
8. Wade Monnens - Hulett, WY & Sam Huffman - Belle Fourche, SD
9. Rich Marone - Pukwana, SD & Dave Marone - Pukwana, SD
10. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
11. Riley Ruland - Wall, SD & Shaun Ruland - Wall, SD
Over 40 CR - 0
JRSteer - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0