Lemmon, SD
Bareback - 5
1.Fri, July 13 2018 6:30PM
1.
Delane German - Peever, SD
2. Jayden Olson - Taylor, ND
2.Sat, July 14 2018 7:00PM
1.
Andrew Hall - Wagner, SD
2. Lane Kinden - Watford City, ND
3. Tanner Langdeau - Kyle, SD
Barrel Racing - 66
1.Fri, July 13 2018 6:30PM
1.
Makayla Kroeplin - Highmore, SD
2. Megan Jangula - Hazelton, ND
3. Becky Amio - Blunt, SD
4. Lexi Johnson - Lemmon, SD
5. Tayle Brink - Newell, SD
6. Makayla Fox - Sturgis, SD
7. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
8. Brooklyn Hanson - Faith, SD
9. Annie Fulton - Miller, SD
10. Jill Moody - Pierre, SD
11. Kari Cable - New Underwood, SD
12. Sindi Jandreau - Kennebec, SD
13. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
14. Halle Kroeplin - Highmore, SD
15. Jessica Saxton - Gillette, WY
16. Mikenzy Miller - Faith, SD
17. Tess Dolezal - Killdeer, ND
18. Cassidy Clark - Meadow, SD
19. Nikki Hansen - Dickinson, ND
20. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
2.Sat, July 14 2018 7:00PM
1.
Courtney Klever - Lamoure, ND
2. Lindy McCollum - Driscoll, ND
3. Michaela Kathrein - Dickinson, ND
4. Calby Hanson - Jamestown, ND
5. Madison Rau - Mobridge, SD
6. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
7. Shausta Blodgett - Amidon, ND
8. Rudie Hepper - Mobridge, SD
9. Krystal Dorsey - Isabel, SD
10. Jessica Stelter - Detroit Lakes, MN
11. Kallene Klever - Lamoure, ND
12. Kalli Scherbenske - Lehr, ND
13. Vanessa Volk - Linton, ND
14. Josey Clark - Carrington, ND
15. Emmy Dockter - Denhoff, ND
16. Donna Grann - Sheyenne, ND
17. Amanda Lundquist - Golden Valley, ND
18. Kit Miller - Amidon, ND
3S.Sun, July 15 2018 9:00AM
1.
Brittany Eymer - Spearfish, SD
2. Tyra Leonhardt - Groton, SD
3. Nikki Brandt - McLaughlin, SD
4. Brianna Williams - Buffalo, SD
5. Carey Rivinius - Carson, ND
6. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
7. Becky Barry - Belle Fourche, SD
8. Jenna Humble - Mud Butte, SD
9. Jenny Belkham - Blunt, SD
10. Jacey Camac - Kimball, SD
11. Wanda Brown - Edgemont, SD
12. Layna Tibbs - Ft. Pierre, SD
13. Karissa Rayhill - Martin, SD
14. Pamela Lei - Camp Crook, SD
15. Taylor Engesser - Spearfish, SD
16. Katie Tibbs - Ft. Pierre, SD
17. Heather Bosse - Cogswell, ND
18. Alex Bliss - Spokane, WA
19. Taylor Barry - Carter, SD
20. Elisha Wise - Lemmon, SD
21. Summer Kosel - Glenham, SD
22. Lacy Maier - Eagle Butte, SD
23. Natalie Veit - Dupree, SD
24. Brandee Wardell - Buffalo, SD
25. Amy Wilcox - Red Owl, SD
26. Bobbi Grann - Cheyenne, ND
27. Tearnee Nelson - Faith, SD
28. Emily Zimba - Isanti, MN
Bull Riding - 11
1.Fri, July 13 2018 6:30PM
1.
Delane German - Peever, SD
2. Justin McCall - Winner, SD
3. Jett Peterson - Parade, SD
4. Rowdy Hughson - Hot Springs, SD
2.Sat, July 14 2018 7:00PM
1.
Josh Barretta - Wall, SD
2. Kyle Hapney - Ft. Pierre, SD
3. Chance Schott - McLaughlin, SD
4. Neil Muscat - Wall, SD
5. Chris Fischer - Faith, SD
6. Jaren Beckman - Prairie City, SD
7. Justin Hofer - Ipswich, SD
Calf Roping - 31
1.Fri, July 13 2018 6:30PM
1.
Tyus Olson - Mud Butte, SD
2. Tyler Thiel - Belle Fourche, SD
3. Bodie Mattson - Sturgis, SD
4. Nolan Richie - Miller, SD
5. Nolan Smith - Rapid City, SD
6. Winston Brown - Piedmont, SD
7. Myles Kenzy - Iona, SD
2.Sat, July 14 2018 7:00PM
1.
Johnny Grann - Sheyenne, ND
2. Jason Lawrence - Washburn, ND
3. Jesse Clement - Ridgeview, SD
4. Matthew Wznick - Sidney, MT
5. Zach Johnson - Minnewakan, ND
3S.Sun, July 15 2018 9:00AM
1.
Matt Peters - Hot Springs, SD
2. Troy Wilcox - Red Owl, SD
3. Sterling Lee - Rhame, ND
4. Trey Young - Dupree, SD
5. Lee Sivertsen - Ree Heights, SD
6. Tanner Stec - Hot Springs, SD
7. Tarin Arneson - Enning, SD
8. Brent Belkham - Blunt, SD
9. Kourt Starr - Dupree, SD
10. Doug Lawrence - Whitehorse, SD
11. Jason Vohs - Dickinson, ND
12. Newt Bruley - Willow Lake, SD
13. Brett Wilcox - Red Owl, SD
14. Chase Lako - Arthur, ND
15. Ty Clarke - Wessington, SD
16. Brent Lapierre - Killdeer, ND
17. Reis Bruley - Willow Lake, SD
18. Blake Eggl - Minot, ND
19. Samuel Boldon - Oglala, SD
Goat Tying - 21
1.Fri, July 13 2018 6:30PM
1.
Carlee Johnston - Elm Springs, SD
2. Lacey Tech - Fairfax, SD
3. Savana Johnston - Elm Springs, SD
4. Makayla Fox - Sturgis, SD
5. Mikenzy Miller - Faith, SD
6. Jazz McGirr - Huron, SD
7. Tayle Brink - Newell, SD
2.Sat, July 14 2018 7:00PM
1.
Tracy Ellig - Horace, ND
2. Lacey Grann - Sheyenne, ND
3. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
4. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
3S.Sun, July 15 2018 9:00AM
1.
Kaitlyn Sandland - Buffalo, SD
2. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
3. Tawny Barry - Carter, SD
4. Brianna Williams - Buffalo, SD
5. Kaycee Monnens - Hulett, WY
6. Jacey Hupp - Huron, SD
7. Tarin Hupp - Huron, SD
8. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
9. Amy Tierney - Oral, SD
10. Karissa Rayhill - Martin, SD
Ladies Breakaway - 89
1.Fri, July 13 2018 6:30PM
1.
Annie Fulton - Miller, SD
2. Cassidy Clark - Meadow, SD
3. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
4. Lacey Hewitt - Whitewood, SD
5. Krista Schopp - Meadow, SD
6. Kelly Vetter - Flasher, ND
7. Bailie Vandenburg - Flasher, ND
8. Savanna Glaus - Chamberlain, SD
9. Patty Jo Burress - Isabel, SD
10. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
11. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
12. Savana Johnston - Elm Springs, SD
13. Vanzi Knippling - Chamberlain, SD
14. Jazz McGirr - Huron, SD
15. Sidney Hanson - Faith, SD
16. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
17. Mikenzy Miller - Faith, SD
18. Brooklyn Hanson - Faith, SD
19. Kaycee Wilking - Hartford, SD
20. Tayle Brink - Newell, SD
21. Kallie Carey - Huron, SD
2.Sat, July 14 2018 7:00PM
1.
Brianna Sexton - Prairie City, SD
2. Lisa Hanson - Jamestown, ND
3. Jessica Magilke - Solen, ND
4. Brooke Nelson - Philip, SD
5. Codi Sebastian - Dickinson, ND
6. Kassie Kautzman - Walcott, ND
7. Brandi White - Hazen, ND
8. Kaycee Nelson - Buffalo, SD
9. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
10. Kristy Lawrence - Washburn, ND
11. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
12. Tracy Ellig - Horace, ND
13. Laine Klasinski - Tioga, ND
14. Shanna Gebhardt - Timber Lake, SD
15. Lacey Grann - Sheyenne, ND
16. Josey Aasby - Highmore, SD
17. Teddi Schwagler - Mandan, ND
18. Calby Hanson - Jamestown, ND
19. Kayla Scott - Jamestown, ND
3S.Sun, July 15 2018 9:00AM
1.
Hallie Kocer - Lemmon, SD
2. Jacey Hupp - Huron, SD
3. Kari Jo Lawrence - Whitehorse, SD
4. Jacque Peterson - Isabel, SD
5. Lexy Williams - Piedmont, SD
6. Kaitlyn Sandland - Buffalo, SD
7. Jordan Tierney - Oral, SD
8. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
9. Sierra Lee - Rhame, ND
10. Tarin Hupp - Huron, SD
11. Shannon Ellig - Horace, ND
12. Syerra Christensen - Kennebec, SD
13. Shannah Plehal - Des Lacs, ND
14. Bobbi Nelson - Buffalo, SD
15. Shayna Miller - Faith, SD
16. Mercedes Williams - Faith, SD
17. Hanna Hostutler - Midland, SD
18. Kecia Miller - Newell, SD
19. Brianna Williams - Buffalo, SD
20. Peggy Garman - Sundance, WY
21. Brooklyn Berg - Mandan, ND
22. Stacy Kraupie - Bridgeport, NE
23. Tearnee Nelson - Faith, SD
24. Taylor Engesser - Spearfish, SD
25. Karissa Rayhill - Martin, SD
26. Tess Steedley - Sundance, WY
27. Sidney Carey - Oral, SD
28. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
29. Callie Shepherd - Camp Crook, SD
30. Denise Nelson - Midland, SD
31. Moriah Glaus - Chamberlain, SD
32. Amy Tierney - Oral, SD
33. Megan Steiger - Rapid City, SD
34. Natalie Veit - Dupree, SD
35. Tawny Barry - Carter, SD
36. Taryn Sippel - Pierpont, SD
37. Kaycee Monnens - Hulett, WY
38. Layna Tibbs - Ft. Pierre, SD
39. Courtney Peters - Hot Springs, SD
40. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
41. Whitney Knippling - Spearfish, SD
42. Jenny Belkham - Blunt, SD
43. Brenda White - Oelrichs, SD
44. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
45. Calie Turley - St. Onge, SD
46. Brittany Eymer - Spearfish, SD
47. Bailey Berg - Mandan, ND
48. Toree Edgar - Oral, SD
49. Carole Hollers - Sturgis, SD
Mixed Team Roping - 36
1.Fri, July 13 2018 6:30PM
1.
Tess Dolezal - Killdeer, ND & Alfred Hansen - Dickinson, ND
2. Savana Johnston - Elm Springs, SD & Carson Johnston - Elm Springs, SD
3. Shayla Howell - Belle Fourche, SD & Levi O'Keeffe - Belle Fourche, SD
4. Savanna Glaus - Chamberlain, SD & Barry Knippling - Chamberlain, SD
5. Patty Jo Burress - Isabel, SD & Tyen Palmer - Ft. Yates, ND
6. Lorna Shoemaker - Faith, SD & Kelly Shoemaker - Faith, SD
7. Brooke Howell - Belle Fourche, SD & Guy Howell - Belle Fourche, SD
8. Jadyden Shoemaker - Faith, SD & Bodie Mattson - Sturgis, SD
9. Carlee Johnston - Elm Springs, SD & Reis Bruley - Willow Lake, SD
10. Tayle Brink - Newell, SD & Tucker Chytka - Spearfish, SD
11. Kaycee Wilking - Hartford, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD
2.Sat, July 14 2018 7:00PM
1.
Lisa Hanson - Jamestown, ND & Shawn Hanson - Jamestown, ND
2. Laine Klasinski - Tioga, ND & Charlie Klasinski - Tioga, ND
3. Casey Foster - Meadow, SD & Chad Chambers - Meadow, SD
4. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Gary Zilverberg - Holabird, SD
5. Mike Nelson - Philip, SD & Brooke Nelson - Philip, SD
3S.Sun, July 15 2018 9:00AM
1.
Alisa McGrath - Belle Fourche, SD & Devin Mcgrath - Belle Fourche, SD
2. Trina Arneson - Enning, SD & Melvin Arneson - Enning, SD
3. Syerra Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
4. Moriah Glaus - Chamberlain, SD & Newt Bruley - Willow Lake, SD
5. Hanna Hostutler - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
6. Taryn Sippel - Pierpont, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
7. Whitney Knippling - Spearfish, SD & Allen Auer - Whitewood, SD
8. Tanielle Arneson - Enning, SD & Tarin Arneson - Enning, SD
9. Brenda White - Oelrichs, SD & Jesse Dale - Timber Lake, SD
10. Tearnee Nelson - Faith, SD & Wylee Nelson - Faith, SD
11. Calie Turley - St. Onge, SD & Billy Myers - St. Onge, SD
12. Ashley Price - Faith, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
13. Kelan Gesinger - Eagle Butte, SD & Kari Jo Lawrence - Whitehorse, SD
14. Layna Tibbs - Ft. Pierre, SD & Zane Tibbs - Ft. Pierre, SD
15. Sidney Carey - Oral, SD & Samuel Boldon - Oglala, SD
16. Taylor Engesser - Spearfish, SD & Jd Kirwan - Spearfish, SD
17. Danni Jo Hinman - Hay Springs, NE & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
18. Amy Tierney - Oral, SD & Jason Thorstenson - Rapid City, SD
19. Tom Williams - Faith, SD & Mercedes Williams - Faith, SD
20. Denise Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
Saddle Bronc - 13
1.Fri, July 13 2018 6:30PM
1.
Trampus Thompson - Sturgis, SD
2. Traden Lockwood - Hot Springs, SD
3. Brady Hill - Oneida, SD
4. Rowdy Hughson - Hot Springs, SD
5. Seth Jacobs - Morristown, SD
2.Sat, July 14 2018 7:00PM
1.
Reed Arneson - Meadow, SD
2. Miles Kreeger - Lake Andes, SD
3. Chet Smith - Kadoka, SD
4. Reid Kinden - Watford City, ND
5. Kyle Hapney - Ft. Pierre, SD
6. Cole Hindman - Kadoka, SD
7. Travis Koenig - Baker, MT
8. Cole Pateneaude - Halliday, ND
Sr. Breakaway - 30
1.Fri, July 13 2018 6:30PM
1.
Jimmy Anderson - Belfield, ND
2. Jay Mattson - Sturgis, SD
3. Steve Klein - Sioux Falls, SD
4. Shawn Carey - Highmore, SD
5. Kirk Ford - Sturgis, SD
6. Mark Schumacher - Wolsey, SD
7. Kelly Shoemaker - Faith, SD
2.Sat, July 14 2018 7:00PM
1.
Mike McInerney - Sundance, WY
2. Shawn Hanson - Jamestown, ND
3. Darren Lammers - Chancellor, SD
4. Glen Hostutler - Midland, SD
5. Aryln Lawrence - Mobridge, SD
6. Shawn Knight - Beulah, ND
7. John Hoven - McLaughlin, SD
8. Gary Simon - Timber Lake, SD
9. Gerald McInerney - Sundance, WY
10. Gary Zilverberg - Holabird, SD
11. Mike Nelson - Philip, SD
3S.Sun, July 15 2018 9:00AM
1.
Jim Hale - White Owl, SD
2. Lynn Williams - Faith, SD
3. Scott Lammers - Hermosa, SD
4. Lynn McNenny - Sturgis, SD
5. Lyle Wilcox - Red Owl, SD
6. Barry Knippling - Chamberlain, SD
7. Les Haugen - Alexander, ND
8. Mac Ladue - Trenton, ND
9. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
10. Dave Marone - Pukwana, SD
11. Tom Williams - Faith, SD
12. Tim Nelson - Midland, SD
Steer Wrestling - 33
1.Fri, July 13 2018 6:30PM
1.
Carson Johnston - Elm Springs, SD
2. Del Day - Morristown, SD
3. Austin Anderson - Gillette, WY
4. Rowdy Benson - Morristown, SD
5. Tucker Chytka - Spearfish, SD
2.Sat, July 14 2018 7:00PM
1.
Tristan Hall - Dunn Center, ND
2. Jason Hapney - Harrold, SD
3. Colton Herbert - Watford City, ND
4. Joe Nelson - Alexander, ND
5. Justin Dahl - Keene, ND
6. Zach Johnson - Minnewakan, ND
7. Hayes Feilmeier - Watford City, ND
8. Austin Maier - Elgin, ND
9. Brice Carmichael - Meadow, SD
3S.Sun, July 15 2018 9:00AM
1.
Eli Lord - Sturgis, SD
2. Colbey Steeke - Rhame, ND
3. Ryan Rivinius - Carson, ND
4. Joe Ross - Rosebud, SD
5. Joe Wilson - Martin, SD
6. Tye Hale - Faith, SD
7. Vance Steedley - Sundance, WY
8. Brent Belkham - Blunt, SD
9. Tee Hale - Union Center, SD
10. Bryce Baker - Ft. Pierre, SD
11. Brett Wilcox - Red Owl, SD
12. Miles Spickelmier - Buffalo, SD
13. Sterling Lee - Rhame, ND
14. Casey Olson - Prairie City, SD
15. Trig Olson - Prairie City, SD
16. Justin Boll - Hartford, SD
17. Lucas Camac - Kimball, SD
18. Clint Nelson - Philip, SD
19. Jace Christensen - Flandreau, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 46
1.Fri, July 13 2018 6:30PM
1.
Clint Gorrell - Beach, ND & Drew Gartner - Killdeer, ND
2. Kole Latham - Flandreau, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
3. Zane Pittsley - Killdeer, ND & Tommy Hall - Dunn Center, ND
4. Jay Mattson - Sturgis, SD & Bodie Mattson - Sturgis, SD
5. Tyler Thiel - Belle Fourche, SD & Parker Murnion - Bowman, ND
6. Myles Kenzy - Iona, SD & Nolan Richie - Miller, SD
7. Winston Brown - Piedmont, SD & Nolan Smith - Rapid City, SD
8. Guy Howell - Belle Fourche, SD & Levi O'Keeffe - Belle Fourche, SD
9. Alfred Hansen - Dickinson, ND & Tommy Crane - Whitewood, SD
10. Colby Hetzel - Lemmon, SD & Rowdy Benson - Morristown, SD
11. Wade Monnens - Hulett, WY & Sam Huffman - Belle Fourche, SD
2.Sat, July 14 2018 7:00PM
1.
Luis Lahoz - Blundt, SD & Luke Heninger - Ft. Pierre, SD
2. Cayne Reinhard - Ft. Pierre, SD & Jason Hapney - Harrold, SD
3. Tyrell Moody - Edgemont, SD & Tel Schaack - Sheyenne, ND
4. Chris Arnold - Denhoff, ND & Patrick Monson - Dickinson, ND
5. Rusty Gebhardt - Timber Lake, SD & Mitch Enright - Timber Lake, SD
6. Jerad Haadem - Bismarck, ND & Justin Herman - Halliday, ND
7. Cody Bernstein - Enning, SD & Shay Oliver - Lemmon, SD
8. Shawn Knight - Beulah, ND & Shawn Hanson - Jamestown, ND
9. Bronc Pippert - Sidney, MT & Ian Pennington - Sidney, MT
10. Glen Hostutler - Midland, SD & Jesse Hostutler - Midland, SD
11. Tucker McDaniel - Midland, SD & Steve Mcdaniel - Midland, SD
3S.Sun, July 15 2018 9:00AM
1.
Tim Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
2. Newt Bruley - Willow Lake, SD & Reis Bruley - Willow Lake, SD
3. Tye Hale - Faith, SD & Tee Hale - Union Center, SD
4. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
5. Jon Peterson - Belle Fourche, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
6. Rich Marone - Pukwana, SD & Dave Marone - Pukwana, SD
7. Eli Lord - Sturgis, SD & Jade Nelson - Midland, SD
8. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
9. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Cameron Irwin - Buffalo, WY
10. Jason Vohs - Dickinson, ND & Brent Lapierre - Killdeer, ND
11. Layne Carson - Grassy Butte, ND & Chase Peterson - Des Lacs, ND
12. Tyler Wortman - Pierre, SD & Syerra Christensen - Kennebec, SD
13. Jeran Constant - Spearfish, SD & Jd Kirwan - Spearfish, SD
14. Colt Gorrell - Winnett, MT & Clint Cobb - Red Owl, SD
15. Kourt Starr - Dupree, SD & Colt Peterson - Isabel, SD
16. Allen Auer - Whitewood, SD & Barry Knippling - Chamberlain, SD
17. Melvin Arneson - Enning, SD & Tarin Arneson - Enning, SD
18. Devin McGrath - Belle Fourche, SD & Billy Myers - St. Onge, SD
19. Kelan Gesinger - Eagle Butte, SD & Doug Lawrence - Whitehorse, SD
20. Jason Thorstenson - Rapid City, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
21. Wade Nelson - Faith, SD & Wylee Nelson - Faith, SD
22. Conner McNenny - Sturgis, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
23. Nathan Horner - Dawson, ND & Jesse Dale - Timber Lake, SD
24. Clint Nelson - Philip, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
Over 40 CR - 0
JRSteer - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0