Irene, SD
Bareback - 5
1. Fri, June 29 2018 7:00PM
1.
Max Filinger - Cuba, KS
2. Andy Gingerich - Peever, SD
3. Cash Hemmingson - Akron, SD
3. Sat, June 30 2018 6:00PM
1.
Andrew Hall - Wagner, SD
2. Blake Moore - Tekamah, NE
Barrel Racing - 61
1. Fri, June 29 2018 7:00PM
1.
Sierra Darrah - Brookings, SD
2. Bryanna Haluptzok - Tenstrike, MN
3. Cheylee Nagel - Springfield, SD
4. Sarah Rose - Volga, SD
5. Kara Robbins - Aurora, SD
6. Denise Lecy - Rushford, MN
7. Tammy Watson - Garretson, SD
8. Ally Zehrer - Dayton, MN
9. Kayce Engen - Brookings, SD
10. Tamie Jo Martin - Wood Lake, MN
11. Courtney Otto - Marshall, MN
12. Debbie McCutcheon - Brookings, SD
2S. Sat, June 30 2018 9:00AM
1.
Jacey Camac - Kimball, SD
2. Kelly Neisius - Verdale, MN
3. Haley Nielsen - Lakeville, MN
4. Maria White - Morris, MN
5. Cindy Baltezore - Bereford, SD
6. Jackie Dalchow - Mayer, MN
7. Lindsey Zuehlke - Huron, SD
8. Kiley Dalchow - Mayer, MN
9. Jacey Jensen - Burwell, NE
10. Gabby Carmichael - Hudson, WI
11. Jaida Hagen - Elk River, MN
12. Stacy Gieck - York, NE
13. Jodi Theisen - Clear Lake, SD
14. Amber Wegner - Beresford, SD
15. Kalsey Leischner - Viborg, SD
16. Allison Burgau - Black River Falls, WI
17. Taylor Heyer - Rock Rapids, IOWA
18. Carrie Dieters - Hartford, SD
19. Haley Huls - Lennox, SD
20. Brianna Melby - Backus, MN
21. Heidi Johnson - Flandrau, SD
22. Jorry Lammers - Avon, SD
23. Jenna Clark - Brookings, SD
24. Jojo Wagner - Hillman, MN
25. Jodi Nelson - Hartford, SD
26. Morgan Dalchow - Mayer, MN
27. Torrie Michels - Mitchell, SD
28. Shaw Nelson - Hartford, SD
29. Molly Riermann - Somerset, WI
30. Jena Garwood - Atkinson, NE
31. Taylor King - Lawton, IOWA
32. Dori Hollenbeck - Winner, SD
33. Ivy Doeden - Larabee, IA
34. Haley Brown - Ponca, NE
35. Jolene Loiseau - Flandrau, SD
36. Taylor Hoxeng - Volin, SD
3. Sat, June 30 2018 6:00PM
1.
Kallie Brozik - Gregory, SD
2. Katie Lukes - Parker, SD
3. Shada Beeson - Dante, SD
4. Jo Lynn Grieves - Winner, SD
5. Jenny Belkham - Blunt, SD
6. Jackie Beeson - Dante, SD
7. Heather Bosse - Cogswell, ND
8. Brenda Deters - Colton, SD
9. Keva Lindquist - Burke, SD
10. Jordan Fischer - Lesterville, SD
11. Faith Smith - Brookings, SD
12. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
13. Kayla Post - Chandler, MN
Bull Riding - 17
1. Fri, June 29 2018 7:00PM
1.
Justin Altsine - O'Neal, NE
2. Matt Munkvold - Irene, SD
3. Jake Kribell - Irene, SOUTH DAKOTA
4. Dawson Tetrick - Wagner, SD
5. Kolton Lee - Viborg, SD
3. Sat, June 30 2018 6:00PM
1.
Clayton Miller - XX, NE
2. Justin McCall - Winner, SD
3. Riley Page - Colton, SD
4. Seth Sperlinger - Canistota, SD
5. Justin Cleveland - Armour, SD
6. Trey Kerner - Brule, NE
7. Jeremy Havranek - Dante, SD
8. Terry Pollard - Mt. Vernon, SD
9. Ricky Clouse - Atkinson, NE
10. Dustin Fischer - Delmont, SD
11. Kyle Hapney - Ft. Pierre, SD
12. Matt Powers - Woodbine, IA
Calf Roping - 19
1. Fri, June 29 2018 7:00PM
1.
Dillon Sackett - Alcester, SD
2. Todd Rose - Volga, SD
3. Braeden Edleman - Huron, SD
4. Judd Grover - Cresco, IA
5. Tim Christopher - Decorah, IA
2S. Sat, June 30 2018 9:00AM
1.
Jamie Thompson - Brookings, SD
2. Tori Huffman - Burwell, NE
3. Terry Graff - Long Pine, NE
4. Miles Garwood - Atkinson, NE
5. Jay Hollenbeck - Valentine, NE
6. Lane Day - Bartlett, NE
7. Nathan Sandoz - Atkinson, NE
8. Clay Nelson - Princeton, MN
9. Merit Van Horn - Page, NE
3. Sat, June 30 2018 6:00PM
1.
Brady Petrik - Avon, SD
2. Rich Marone - Pukwana, SD
3. Seth Peterson - Elk Point, SD
4. Matt Nelson - Colman, SD
5. Gannon Gustafson - Hanley Falls, MN
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 44
1. Fri, June 29 2018 7:00PM
1.
Ally Zehrer - Dayton, MN
2. Chenoa Vandestonne - Inwood, IA
3. Josey Poppens - Larchwood, IA
4. Tamie Jo Martin - Wood Lake, MN
5. Courtney Teubert - White, SD
6. Courtney Otto - Marshall, MN
7. Cheylee Nagel - Springfield, SD
8. Katie Bell - Wabasso, MN
9. Logan Becker - Beaver City, NE
10. Kaycee Wilking - Hartford, SD
11. Kate Grover - Cresco, IA
2S. Sat, June 30 2018 9:00AM
1.
Bodelle Mueller - Sutherland, NE
2. Tracy Paulsen - Primrose, NE
3. Tanya Goad - Reydon, OK
4. Aluxyn Hollenbeck - Valentine, NE
5. Amber Coleman - Orchard, NE
6. Dana Judge - Emmet, NE
7. Linzie Van Horn - Page, NE
8. Cheyenne Brown - Ponca, NE
9. Amy Doehling - Arlington, MN
10. Sydney Graff - Long Pine, NE
11. Haley Brown - Ponca, NE
12. Kelly Kohle - Stuart, NE
13. Molly Hermelbracht - Rosalie, NE
14. Jojo Wagner - Hillman, MN
15. Jolene Loiseau - Flandrau, SD
16. Molly Riermann - Somerset, WI
17. Jaida Hagen - Elk River, MN
18. Jadyn Hollenbeck - Valentine, NE
19. Gabby Carmichael - Hudson, WI
20. Alicia Mengelkoch - Litchfield, MN
21. Morgan Dalchow - Mayer, MN
22. Ricki Konze - Sparta, WI
3. Sat, June 30 2018 6:00PM
1.
Katherine Klingensmith - Lester, IA
2. Courtney Peters - Hot Springs, SD
3. Moriah Glaus - Chamberlain, SD
4. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
5. Shannon Ellig - Horace, ND
6. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
7. Bailey Zacharias - Wagner, SD
8. Taryn Sippel - Pierpont, SD
9. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
10. Jenny Belkham - Blunt, SD
11. Josey Aasby - Highmore, SD
Mixed Team Roping - 27
Saddle Bronc - 8
1. Fri, June 29 2018 7:00PM
1.
Cooper Smith - Utica, SD
2. Kolton Salonen - Gregory, SD
3. John Thelen - Mitchell, SD
4. Rhett Fanning - Martin, SD
3. Sat, June 30 2018 6:00PM
1.
Zane Smith - Callaway, NE
2. Cole Hindman - Belvidere, SD
3. Kyle Hapney - Ft. Pierre, SD
4. Miles Kreeger - Lake Andes, SD
Sr. Breakaway - 20
1. Fri, June 29 2018 7:00PM
1.
Terry McCutcheon - Brookings, SD
2. Bogie Webb - Volin, SD
3. Steve Klein - Sioux Falls, SD
4. Phil Iverson - Vermillon, SD
5. Dan McCarthy - Jackson, NE
6. Dave Becker - Beaver City, NE
2S. Sat, June 30 2018 9:00AM
1.
Barry Knippling - Chamberlain, SD
2. Scott Hollenbeck - Winner, SD
3. Mark Schumacher - Wolsey, SD
4. Billy Gallino - Wasta, SD
5. Shawn Carey - Highmore, SD
6. Chuck Nelson - Hartford, SD
3. Sat, June 30 2018 6:00PM
1.
Marty Jandreau - Kennebec, SD
2. Terry Trower - Dell Rapids, SD
3. Scott Reiners - Lennox, SD
4. Gary Zilverberg - Holabird, SD
5. Jeff Dejong - Volin, SD
6. Jim Selchert - New Underwood, SD
7. Darren Lammers - Chancellor, SD
8. Dave Marone - Pukwana, SD
Steer Wrestling - 18
1. Fri, June 29 2018 7:00PM
1.
Cooper Smith - Utica, SD
2. Shane Andersen - Hurley, SD
3. Carter Kennedy - Beresford, SD
2S. Sat, June 30 2018 9:00AM
1.
Taylor Davis - Ericson, NE
2. Lucas Camac - Kimball, SD
3. Lane Day - Bartlett, NE
4. Devin Dibbern - Riverdale, NE
5. Dylan Peper - Centuria, WI
6. Devin Olson - Taylors Falls, MN
3. Sat, June 30 2018 6:00PM
1.
Chase Albers - Hartford, SD
2. Jason Hapney - Harrold, SD
3. Sutton Adams - Dell Rapids, SD
4. Bryce Baker - Ft. Pierre, SD
5. Sid Hart - Yankton, SD
6. Sawyer Strond - Sioux Falls, SD
7. Cameron Fanning - Olivet, SD
8. Garrett Stevens - Hammond, WI
9. Jace Christensen - Flandreau, SD
Team Penning - 18
Team Roping - 34
Over 40 CR - 0
JRSteer - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0