Rapid City, SD
Bareback - 9
2. Thu, December 15 2022, 7:00 PM
1.
Kirby Spencer - Holbrook, AZ
2. Hunter Big Eagle - Harrold, SD
3. Clancy Clifford - Porcupine, SD
4. Reigns Provost - Martin, SD
4. Fri, December 16 2022, 7:00 PM
1.
Cole Puckett - Kyle, SD
2. Kelsey Norvold - Pierre, SD
3. Steven Dewolfe - Buffalo Gap, SD
4. Jhett Knight - Dupree, SD
5. Chase Yellow Hawk - Blunt, SD
Barrel Racing - 39
2. Thu, December 15 2022, 7:00 PM
1.
Kelly Hunter Boomer - Kyle, SD
2. Riata Wimberley - Manderson, SD
3. Gabriyelle Irving - Pierre, SD
4. Shausta Blodgett - Amidon, ND
5. Carsyn Hibbs - Shepard, MT
6. Cessalie Sternhagen - Yankton, SD
7. Amy Eagleton - Sallisaw, OK
8. Mila Medearis - Parmelee, SD
9. Kesse Deal - Dupree, SD
10. Kennedy McLellan - Dupree, SD
3S. Fri, December 16 2022, 9:00 AM
1.
Fallon Real Bird - Garryowen, MT
2. Blaise Lange - Harrison, NE
3. Cindy Jacobs - Porcupine, SD
4. Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
5. Memphis Cleveland - Black River Falls, WI
6. Sydney Gray - Ridgeview, SD
7. Megan Small - Busby, MT
8. Griffin Grooms - Oglala, SD
9. Jessica Havener - Lodge Grass, MT
10. Shaina Clifford - Lame Deer, MT
11. Jo Jo Fischer - Manderson, SD
12. Katie Longbrake - Kyle, SD
13. Leila Cleveland - Black River Falls, WI
14. Alex Romero Frederick - Winner, SD
15. Tommie Kay Martin - Hayes, SD
16. Kylie Dodson - Tonalea, AZ
17. Tatum Ward - Whitehorse, SD
18. Missy Givens - Riverton, WY
19. Bailey Nelson - Hardin, MT
4. Fri, December 16 2022, 7:00 PM
1.
Brittany Bird - Cut Bank, MT
2. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
3. Keleigh Lee - Farmington, NM
4. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
5. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
6. Trula Churchill - Valentine, NE
7. Tandra Klein Thrall - Hazen, ND
8. Katie Berkram - Hardin, MT
9. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
10. Phannette Gray - Ridgeview, SD
Bull Riding - 22
2. Thu, December 15 2022, 7:00 PM
1.
Riggin Wimberley - Manderson, SD
2. Rhone Schmidt - White River, SD
3. Braxtyn Janis - Porcupine, SD
4. Slick Phelps - Porcupine, SD
5. Tanner Carlow - Rapid City, SD
6. Kasen Johnson - Mandaree, ND
7. Tristen Janis - Porcupine, SD
8. Inkpa Zephier - Ft. Thompson, SD
9. Lyle Dillon - Belle Fourche, SD
10. Maize Two Bears - Cannon Ball, ND
4. Fri, December 16 2022, 7:00 PM
1.
Lante' Swallow - Batesland, SD
2. Jhett Knight - Dupree, SD
3. Dugan Black - Lukachukai, AZ
4. Cole Brewer - Dupree, SD
5. Tell Jacobs - Halliday, ND
6. Kevin Hunter - Kyle, SD
7. Tell Pearman - Eagle Butte, SD
8. Cole Reddy - Pine Ridge, SD
9. Kelsey Norvold - Pierre, SD
10. Mika Clark - Window Rock, AZ
11. Kaler Kirkie - Chamberland, SD
12. Telence Garnette - Kyle, SD
Calf Roping - 22
2. Thu, December 15 2022, 7:00 PM
1.
Terry Fischer - Fort Yates, ND
2. Preston Watson - Box Elder, MT
3. Brent Belkham - Blunt, SD
4. Bodey Waln - Martin, SD
5. Joshua Felicia - Wyola, MT
6. Riggin Wimberley - Manderson, SD
7. Dalton Porch - Kadoka, SD
8. Marty Watson - Box Elder, MT
9. Dillon Wickum - South Heart, ND
10. Paden Belkham - Blunt, SD
11. Milen Fisher - Ashland, MT
4. Fri, December 16 2022, 7:00 PM
1.
Cameron Fanning - Olivet, SD
2. Tyin Mowery - Manderson, SD
3. Matthew Heathershaw - Quinn, SD
4. Ty Allen Fischer - Ashland, MT
5. Norman Mitchell - Lame Deer, MT
6. Quinton Inman - Ketchum, OK
7. Sawyer Strand - Platte, SD
8. Luke Mavity - Dickinson, ND
9. Eric Paul Watson - Box Elder, MT
10. Rilee Fisher - Ashland, MT
11. Corbin Fisher - Ashland, MT
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 38
2. Thu, December 15 2022, 7:00 PM
1.
Kylie Dodson - Tonalea, AZ
2. Memphis Cleveland - Black River Falls, WI
3. Leila Cleveland - Black River Falls, WI
4. Josey Johnson - Porcupine, SD
5. Shelby Cuny - Hardin, MT
6. Heidi Cuny - Buffalo Gap, SD
7. Bradi Fisher - Scenic, SD
8. Chelsey Gibson - Thoreau, NM
9. Shausta Blodgett - Amidon, ND
3S. Fri, December 16 2022, 9:00 AM
1.
Bailey Nelson - Hardin, MT
2. Heather Rogers - Round Rock, AZ
3. Amber Carson - Grassy Butte, ND
4. Germaine Daye - Gallup, NM
5. Tommie Kay Martin - Hayes, SD
6. Shaina Clifford - Lame Deer, MT
7. Kristen Lawrence - Eagle Butte, SD
8. Katy Jade O'Daniel - Oglala, SD
9. Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
10. T. Merrill - Wall, SD
11. Blaise Lange - Harrison, NE
12. Toni Romero - Belvidere, SD
13. Cheyenne Robinson - Lame Deer, MT
14. Kari Jo Lawrence - Whitehorse, SD
15. Amy Eagleton - Sallisaw, OK
16. K'Dence Fraser - Crow Agency, MT
17. Megan Small - Busby, MT
18. Tomie Peterson - Parade, SD
19. Colbee Woodward - Dupree, SD
4. Fri, December 16 2022, 7:00 PM
1.
Kyla Two Bulls - Lame Deer, MT
2. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
3. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
4. Phannette Gray - Ridgeview, SD
5. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
6. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
7. Keleigh Lee - Farmington, NM
8. Brittany Bird - Cut Bank, MT
9. Lynelle Lee - Fruitland, NM
10. Jewel Bettelyoun - Eagle Butte, SD
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 13
2. Thu, December 15 2022, 7:00 PM
1.
Delaney Lester - McLaughlin, SD
2. Tyrus Ashley - Mandaree, ND
3. Cash Wilson - Wall, SD
4. Ridge Ward - Martin, SD
5. Phillip Whiteman - Busby, MT
6. Shane Bird Rattler - Browning, MT
4. Fri, December 16 2022, 7:00 PM
1.
Alan Kole Gobert - Browning, MT
2. Jhett Knight - Dupree, SD
3. Kash Deal - Faith, SD
4. Trey Vernen Nez - Ganado, AZ
5. Kaden Deal - Eagle Butte, SD
6. Cole Cash Waters - Rapid City, SD
7. Malcolm Heathershaw - Quinn, SD
Sr. Breakaway - 24
1S. Thu, December 15 2022, 9:00 AM
1.
Britt Givens - Riverton, WY
2. Clayton Small Jr. - Busby, MT
3. Henry Dodson Sr. - Tonalea, AZ
4. Lynn Williams - Faith, SD
5. Allen Fisher - Ashland, MT
6. Fay Jandreau - Highmore, SD
7. Ben Janis - Lower Brule, SD
8. Mark Cuny - Porcupine, SD
9. Bart Ness - Kennebec, SD
10. Lynelle Lee - Fruitland, NM
11. Darrel Watson - Box Elder, MT
12. Robie Inman - Ketchum, OK
13. Ralph Williams - Skiatook, OK
14. Allen Cuny - Buffalo Gap, SD
15. John Small - Lodge Grass, MT
16. Tim Lessert - Martin, SD
17. Jake Longbrake - Dupree, SD
18. Eric C. Watson - Box Elder, MT
19. Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
20. Billy Bond - Muskogee, OK
21. Marty Jandreau - Kennebec, SD
22. Tronnes Birdinground - Crow Agency, MT
23. Terry Fischer - Fort Yates, ND
24. Dusty Lebeaux - Porcupine, SD
Steer Wrestling - 20
2. Thu, December 15 2022, 7:00 PM
1.
Bobby Brewer - Dupree, SD
2. Trayer Schmidt - White River, SD
3. Tyler John Byrne - Martin, SD
4. Brent Belkham - Blunt, SD
5. Joe Ross - Rosebud, SD
6. Daycen Hunt - Eagle Butte, SD
7. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD
8. Tronnes Birdinground - Crow Agency, MT
9. Bodey Waln - Martin, SD
10. Joshua Felicia - Wyola, MT
4. Fri, December 16 2022, 7:00 PM
1.
Cameron Fanning - Olivet, SD
2. Joe Wilson - Martin, SD
3. Quinton Inman - Ketchum, OK
4. Rowdy Benson - Morristown, SD
5. Cole Brewer - Dupree, SD
6. Bridger Amiotte - Wall, SD
7. Sawyer Strand - Platte, SD
8. Trevin Fox - Browning, MT
9. Ty Allen Fischer - Ashland, MT
10. Herbie O'Daniel - Kodoka, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 61
1S. Thu, December 15 2022, 9:00 AM
1.
Marvin Cole - Dodson, MT & Karson Campbell - Lame Deer, MT
2. Hance Indian Three Irons - St Xavier, MT & Clay Gunshows - Lodge Grass, MT
3. Marvin Cole - Dodson, MT & Dale Campbell - Lame Deer, MT
4. Hance Indian Three Irons - St Xavier, MT & Justin Three Irons - Hardin, MT
5. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Britt Givens - Riverton, WY
6. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD & Lynn Williams - Faith, SD
7. Jake Longbrake - Dupree, SD & Britt Givens - Riverton, WY
8. Karson Campbell - Lame Deer, MT & Kale Ereaux - Hays, MT
9. Robie Inman - Ketchum, OK & Quinton Inman - Ketchum, OK
10. Joe Ross - Rosebud, SD & Dillon Wickum - South Heart, ND
11. Mark Cuny - Porcupine, SD & Mike Limberhand - Worden, MT
12. Joe Ross - Rosebud, SD & Tyler John Byrne - Martin, SD
13. Chris Cole - Harlem, MT & Branden Cole - Harlem, MT
14. Tobin Cummins - Lodge Grass, MT & Rope Three Irons - Lodge Grass, MT
15. Delvin Ereaux - Hays, MT & Kale Ereaux - Hays, MT
16. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
17. Robie Inman - Ketchum, OK & Ralph Williams - Skiatook, OK
18. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD & Kaden Deal - Eagle Butte, SD
19. Wroper Kosel - Mobridge, SD & Spider Ramone - Hays, MT
20. Bodey Waln - Martin, SD & Dalton Porch - Kadoka, SD
21. Billy Waln - Martin, SD & Herbie O'Daniel - Kodoka, SD
22. Rope Three Irons - Lodge Grass, MT & Clay Gunshows - Lodge Grass, MT
23. Jeremy Ferguson - Eagle Butte, SD & Elliot Gourneau - Ridgeview, SD
24. Talan Cummins - Lodge Grass, MT & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
25. Rilee Fisher - Ashland, MT & Milen Fisher - Ashland, MT
26. Tobin Cummins - Lodge Grass, MT & Wyatt Gibson - Thoreau, NM
27. Wroper Kosel - Mobridge, SD & Elliot Gourneau - Ridgeview, SD
28. Joshua Felicia - Wyola, MT & Curtis Pretty On Top - Hardin, MT
29. Delvin Ereaux - Hays, MT & Spider Ramone - Hays, MT
30. Blaine Jim Redhorse - Chinle, AZ & Jim Cole - Harlem, MT
31. TY St. Goddard - Browning, MT & Terry Fischer - Fort Yates, ND
32. Jeremy Ferguson - Eagle Butte, SD & Treg Thorstenson - Lantry, SD
33. Jake Longbrake - Dupree, SD & Ralph Williams - Skiatook, OK
34. Rilee Fisher - Ashland, MT & Corbin Fisher - Ashland, MT
35. Bodey Waln - Martin, SD & Treg Thorstenson - Lantry, SD
36. Talan Cummins - Lodge Grass, MT & Wyatt Gibson - Thoreau, NM
37. Chris Cole - Harlem, MT & Jim Cole - Harlem, MT
38. Joshua Felicia - Wyola, MT & Mike Limberhand - Worden, MT
39. Tyler John Byrne - Martin, SD & Jade Byrne - Martin, SD
40. Mark Cuny - Porcupine, SD & Lynn Williams - Faith, SD
41. Blaine Jim Redhorse - Chinle, AZ & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
2. Thu, December 15 2022, 7:00 PM
1.
Eric C. Watson - Box Elder, MT & Darrel Watson - Box Elder, MT
2. Trayer Schmidt - White River, SD & Rhone Schmidt - White River, SD
3. Brent Belkham - Blunt, SD & Paden Belkham - Blunt, SD
4. Paden Belkham - Blunt, SD & Dalton Porch - Kadoka, SD
5. Eric C. Watson - Box Elder, MT & Preston Watson - Box Elder, MT
6. Jacoby Heathershaw - Martin, SD & Bridger Amiotte - Wall, SD
7. Marty Watson - Box Elder, MT & Martin Watson - Box Elder, MT
8. Preston Watson - Box Elder, MT & Darrel Watson - Box Elder, MT
9. Jacoby Heathershaw - Martin, SD & Jade Byrne - Martin, SD
10. Marty Watson - Box Elder, MT & Milen Fisher - Ashland, MT
4. Fri, December 16 2022, 7:00 PM
1.
Eric Paul Watson - Box Elder, MT & Branden Cole - Harlem, MT
2. Cedar Jandreau - Kennebec, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
3. Herbie O'Daniel - Kodoka, SD & Bridger Amiotte - Wall, SD
4. Joe Wilson - Martin, SD & Trent Byrne - Martin, SD
5. Ty Allen Fischer - Ashland, MT & Quinton Inman - Ketchum, OK
6. Kash Deal - Faith, SD & Kirby Longbrake - Watford, ND
7. Rowdy Benson - Morristown, SD & Kaden Deal - Eagle Butte, SD
8. Ty Allen Fischer - Ashland, MT & Corbin Fisher - Ashland, MT
9. Joe Wilson - Martin, SD & Brent Belkham - Blunt, SD
10. Rowdy Benson - Morristown, SD & Kirby Longbrake - Watford, ND
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 8
3S. Fri, December 16 2022, 9:00 AM
1.
Tee Birkeland - Dupree, SD
2. Bre'Zhon Paul Spang - Busby, MT
3. Jackson Spencer - Faith, SD
4. Maurice Vocu - Kyle, SD
5. Hazin Schmidt - White River, SD
6. Tyren Stewart - Crow Agency, MT
7. Wynn Lawrence - White Horse, SD
8. Cass Waters Jr - Pine Ridge, SD
Jr. Breakaway - 21
3S. Fri, December 16 2022, 9:00 AM
1.
Taylor Dodson - Tonalea, AZ
2. Jada Brewer - Dupree, SD
3. Bailey Nelson - Hardin, MT
4. Peyton Porch - Kadoka, SD
5. Kashy Jo Eagleton - Sallisaw, OK
6. Hadley Not Afraid - Hays, MT
7. Hazin Schmidt - White River, SD
8. Tymber Benson - Morristown, SD
9. Mervin Whitford, Jr - Box Elder, MT
10. Paytin Jo Johnson - Scenic, SD
11. Retro Benson - Morristown, SD
12. Tuffy Limberhand - Lame Deer, MT
13. Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
14. Roan Ereaux - Hays, MT
15. Kanton Hunt - Ridgeview, SD
16. Kruz Ereaux - Hays, MT
17. Kale Ereaux - Hays, MT
18. Riata Wimberley - Manderson, SD
19. Curtis Pretty On Top - Hardin, MT
20. Martin Watson - Box Elder, MT
21. Wynn Lawrence - White Horse, SD
Jr. Barrel Racing - 23
3S. Fri, December 16 2022, 9:00 AM
1.
Quinn O'Rourke - Porcupine, SD
2. Roz Clifford - Lame Deer, MT
3. Jo Jo Fischer - Manderson, SD
4. Paytin Jo Johnson - Scenic, SD
5. Ramona Vocu - Kyle, SD
6. Peyton Porch - Kadoka, SD
7. Hadley Not Afraid - Hays, MT
8. Mila Medearis - Parmelee, SD
9. Tessa Torres - Rapid City, SD
10. Julianne Lemmon - Eagle Butte, SD
11. Zoey Ontiveros - Ashland, MT
12. Tee Livermont - Kyle, SD
13. Cayci Spencer - Faith, SD
14. Teagan Longbrake - Dupree, SD
15. Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
16. Riata Wimberley - Manderson, SD
17. Charlee O'Rourke - Porcupine, SD
18. Anastasia Sternhagen - Yankton, SD
19. Kashy Jo Eagleton - Sallisaw, OK
20. Taylor Dodson - Tonalea, AZ
21. Jada Brewer - Dupree, SD
22. Maddie Lou Gray - Ridgeview, SD
23. Bailey Nelson - Hardin, MT
SRTR - 22
1S. Thu, December 15 2022, 9:00 AM
1.
Bill Gunville - Eagle Butte, SD & Lynn Williams - Faith, SD
2. Mark Cuny - Porcupine, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
3. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Spider Ramone - Hays, MT
4. Mark Cuny - Porcupine, SD & Lynn Williams - Faith, SD
5. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
6. Fay Jandreau - Highmore, SD & Bart Ness - Kennebec, SD
7. Dale Hall - New Town, ND & Kevin Keplin - Belcourt, ND
8. Delvin Ereaux - Hays, MT & Chris Lamere - Box Elder, MT
9. Jon J. Keplin - Belcourt, ND & Kevin Keplin - Belcourt, ND
10. Jake Longbrake - Dupree, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
11. Eric C. Watson - Box Elder, MT & Darrel Watson - Box Elder, MT
12. Jake Longbrake - Dupree, SD & Britt Givens - Riverton, WY
13. Sam Bird - Cut Bank, MT & Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
14. Britt Givens - Riverton, WY & Ralph Williams - Skiatook, OK
15. Ben Janis - Lower Brule, SD & Bart Ness - Kennebec, SD
16. Allen Fisher - Ashland, MT & Tim Lessert - Martin, SD
17. Sam Bird - Cut Bank, MT & Delvin Ereaux - Hays, MT
18. Fay Jandreau - Highmore, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
19. Robie Inman - Ketchum, OK & Ralph Williams - Skiatook, OK
20. Jon J. Keplin - Belcourt, ND & Darrel Watson - Box Elder, MT
21. Allen Cuny - Buffalo Gap, SD & Tim Lessert - Martin, SD
22. Terry Fischer - Fort Yates, ND & Spider Ramone - Hays, MT
Steer Roping - 0