Rosebud, SD
Bareback - 4
1. Sat, August 27 2022, 1:00 PM
1.
Tanner Rupprecht - Campbell, NE
2. Austin Rose - Blue Hill, NE
3. Sun, August 28 2022, 1:00 PM
1.
Rowdy Cranston - Moorcroft, WY
2. Kashton Ford - Sturgis, SD
Barrel Racing - 43
1. Sat, August 27 2022, 1:00 PM
1.
Kady Campbell - Rosebud, SD
2. Deb Thompson - Gordon, NE
3. Sherri Knippling - Chamberlain, SD
4. Kari Addison - Belevidere, SD
5. Roxanna Clawson - Scotia, NE
6. Kennedy McLellan - Dupree, SD
7. Falon Meinzer - Belvidere, SD
8. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
9. Patty Finney - Ainsworth, NE
10. Gayle White - Dickens, NE
11. Kesse Deal - Dupree, SD
12. Ashley Odenbach - Taylor, NE
2S. Sat, August 27 2022, 6:00 PM
1.
D'Ann Gehlsen - Mission, SD
2. Katie Hostutler - Midland, SD
3. Jena Garwood - Atkinson, NE
4. Arial Swallow - Okreek, SD
5. Tia Jandreau - Highmore, SD
6. Bradi Bachand - Kadoka, SD
7. Sindi Jandreau - Kennebec, SD
8. Brenda Deters - Colton, SD
9. Alex Whipple - Parmelee, SD
10. Carole Hollers - Sturgis, SD
11. Kelly Hunter Boomer - Kyle, SD
12. Heather Bosse - Cogswell, ND
13. Sarah Hossle - Winner, SD
14. Chanda Schnoor - Chambers, NE
15. Trula Churchill - Valentine, NE
16. Gabriyelle Irving - Pierre, SD
17. Karissa Rayhill - Torrington, WY
18. Sierra Lee - Rhame, ND
3. Sun, August 28 2022, 1:00 PM
1.
Shyanne Howell - Belle Fourche, SD
2. Jenna Humble - Oshoto, WY
3. Bridget Johnson - Belle Fourche, SD
4. Lanell Graham - Valentine, NE
5. Piper Cordes - Wall, SD
6. Cashae McGee - Rhame, ND
7. Ginalee Sinner - Sargent, NE
8. Opal Harkins - Deadwood, SD
9. Branda Marsh - Thedford, NE
10. Gracey Rodocker - Taylor, NE
11. Dori Hollenbeck - Winner, SD
12. McKencie Jendersee - Box Elder, SD
13. Rayel Livermont - Martin, SD
Bull Riding - 5
1. Sat, August 27 2022, 1:00 PM
1.
Draven Young - Saint Francis, SD
2. Reece Reder - Belle Fourche, SD
3. Sun, August 28 2022, 1:00 PM
1.
Carter Hanson - Alcester, SD
2. Blaine Peterson - Tyler, MN
3. Tel Trohkimoinen - Vale, SD
Calf Roping - 20
1. Sat, August 27 2022, 1:00 PM
1.
Patrick Martin - Lexington, NE
2. Grant Lindsley - Osceola, NE
3. Jamie Wolf - Winner, SD
4. Dalton Moore - Lower Brule, SD
5. Corey Larsen - Whitman, NE
6. Trey Young - Dupree, SD
7. Jason Hapney - Harrold, SD
2S. Sat, August 27 2022, 6:00 PM
1.
Sterling Lee - Rhame, ND
2. Chance Barnes - Chadron, NE
3. Jay Hollenbeck - Valentine, NE
4. Chip Wilson - Lemoyne, NE
5. Jess Woodward - Dupree, SD
6. Myles Kenzy - Iona, SD
3. Sun, August 28 2022, 1:00 PM
1.
Grant Turek - St. Paul, NE
2. Winston Brown - Piedmont, SD
3. Ty Moser - Wolsey, SD
4. Tristan Spencer - Pierre, SD
5. Rafe Wientjes - Onida, SD
6. John Thelen - Pierre, SD
7. Austin Hurlburt - Norfolk, NE
Goat Tying - 10
1. Sat, August 27 2022, 1:00 PM
1.
Kelsey Lensegrav - Interior, SD
2S. Sat, August 27 2022, 6:00 PM
1.
Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
2. Landry Haugen - Sturgis, SD
3. Karissa Rayhill - Torrington, WY
4. Maddee Doerr - Creighton, NE
5. Brenlee Logan - Rock Springs, WY
3. Sun, August 28 2022, 1:00 PM
1.
Opal Harkins - Deadwood, SD
2. Cashae McGee - Rhame, ND
3. Jacey Hupp - Huron, SD
4. Riley Donnelly - Elk Point, SD
Ladies Breakaway - 48
1. Sat, August 27 2022, 1:00 PM
1.
Kelly Gambill - Johnstown, NE
2. Megan Turek - St Paul, NE
3. Rachel Kelderman - Hudson, SD
4. Whitney Knippling - Whitewood, SD
5. Hannah Schmitz - Ainsworth, NE
6. Kimimila Decora - Mission, SD
7. Kristen Lawrence - Mobridge, SD
8. Bailey Hapney - Fort Pierre, SD
2S. Sat, August 27 2022, 6:00 PM
1.
Sierra Lee - Rhame, ND
2. Morgan Foss - Dickinson, ND
3. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
4. Amber Coleman - Ewing, NE
5. Landry Haugen - Sturgis, SD
6. Sydney Hollenbeck - Winner, SD
7. Jaydn Kirwan - Valentine, NE
8. Maddee Doerr - Creighton, NE
9. Lainee Schonebaum - Burke, SD
10. Scout Hebbert - Mullen, NE
11. Jennifer Gale - Humboldt, SD
12. Bailey Hurlburt - Norfolk, NE
13. Carole Hollers - Sturgis, SD
14. Makenzie Wilson - Lemoyne, NE
15. Kaycee Werdel - Chadron, NE
16. Karissa Rayhill - Torrington, WY
17. Brenlee Logan - Rock Springs, WY
3. Sun, August 28 2022, 1:00 PM
1.
Emily Finney - Anselmo, NE
2. Danielle Wray - Ord, NE
3. Kassidy Caspers - New Underwood, SD
4. Tessa Caspers - New Underwood, SD
5. Laura Hunt - Ridgeview, SD
6. Ginalee Sinner - Sargent, NE
7. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
8. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
9. Tanielle Arneson - Enning, SD
10. Sydney Graff - Long Pine, NE
11. Brook Jamison - Ashby, NE
12. Riley Donnelly - Elk Point, SD
3SS. Sun, August 28 2022, 1:00 PM
1.
Opal Harkins - Deadwood, SD
2. Wregan Brown - Piedmont, SD
3. Syerra Christensen - Kennebec, SD
4. Jacey Hupp - Huron, SD
5. Rayel Livermont - Martin, SD
6. Jessica Hemphill - Rapid City, SD
7. Wacey Brown - Piedmont, SD
8. Sydney Fuerst - Vermillion, SD
9. Wraylee Brown - Piedmont, SD
10. Bailey Wickre - Platte, SD
11. Kallie Carey - Wall, SD
Mixed Team Roping - 26
1. Sat, August 27 2022, 1:00 PM
1.
Rachel Kelderman - Hudson, SD & Kail Vaith - Lesterville, SD
2. Lakota Elkins - Ericson, NE & Gralyn Elkins - Ericson, NE
3. Whitney Knippling - Whitewood, SD & Allen Auer - Whitewood, SD
4. Kelly Gambill - Johnstown, NE & Blaine Finney - Ainsworth, NE
5. Ashley Odenbach - Taylor, NE & Amos Lange - Ord, NE
2S. Sat, August 27 2022, 6:00 PM
1.
Amber Coleman - Ewing, NE & Jett Hillman - Stoneham, CO
2. Chuck Nelson - Hartford, SD & Jennifer Gale - Humboldt, SD
3. Ashly Price - Faith, SD & Dustin Harris - O'Neill, NE
4. Donelle Cobb - Red Owl, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
5. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD & Seth Norman - Ft. Pierre, SD
3. Sun, August 28 2022, 1:00 PM
1.
Jacey Hupp - Huron, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
2. Emily Finney - Anselmo, NE & Doug Finney - Anselmo, NE
3. Tanielle Arneson - Enning, SD & Melvin Arneson - Enning, SD
4. Tessa Caspers - New Underwood, SD & Brett Mattson - Sturgis, SD
5. Brooke Howell - Belle Fourche, SD & Bobby Harris - Highmore, SD
6. Jessica Hemphill - Rapid City, SD & Clint Nelson - Philip, SD
7. Sydney Graff - Long Pine, NE & Matt Kasner - Cody, NE
8. Brook Jamison - Ashby, NE & Monte Jamison - Ashby, NE
9. Laura Hunt - Ridgeview, SD & Jj Hunt - Ridgeview, SD
10. Shayla Howell - Belle Fourche, SD & Guy Howell - Belle Fourche, SD
11. Riley Donnelly - Elk Point, SD & Riley Hannum - Ft. Pierre, SD
12. Pam Hollenbeck - Long Pine, NE & Todd Hollenbeck - Long Pine, NE
13. Ginalee Sinner - Sargent, NE & Spencer Sinner - Sargent, NE
14. Syerra Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
15. Lanell Graham - Valentine, NE & Zeb Graham - Valentine, NE
16. Danielle Wray - Ord, NE & Jade Nelson - Midland, SD
Saddle Bronc - 11
1. Sat, August 27 2022, 1:00 PM
1.
Miles Kreeger - Lake Andes, SD
2. Justin Shipman - Guiderock, NE
3. Kaden Deal - Eagle Butte, SD
4. Wyatt Schuelke - Opal, SD
5. Kyle Hapney - Harrold, SD
3. Sun, August 28 2022, 1:00 PM
1.
Easton West - New Underwood, SD
2. Traden Lockwood - Hermosa, SD
3. Clay Longbrake - Howes, SD
4. Jackson Ford - Sturgis, SD
5. Cooper West - Philip, SD
6. John Thelen - Pierre, SD
Sr. Breakaway - 25
1. Sat, August 27 2022, 1:00 PM
1.
Arlie Hulm - Spearfish, SD
2. Glen Hostutler - Midland, SD
3. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
4. Wes Moore - Lower Brule, SD
5. Mark Lovitt - Tryon, NE
6. Darren Lammers - Chancellor, SD
7. Barry Knippling - Chamberlain, SD
8. Chuck Hamlin - Highmore, SD
2S. Sat, August 27 2022, 6:00 PM
1.
Chad Hetzel - Lemmon, SD
2. Marty Jandreau - Kennebec, SD
3. Chuck Nelson - Hartford, SD
4. Tim Nelson - Midland, SD
5. Billy Gallino - Parkston, NE
6. Dave Marone - Pukwana, SD
7. Fay Jandreau - Highmore, SD
8. Lynn Churchill - Valentine, NE
9. Scott Hollenbeck - Winner, SD
3. Sun, August 28 2022, 1:00 PM
1.
Guy Howell - Belle Fourche, SD
2. Dean Moncur - Piedmont, SD
3. Blaine Carey - Huron, SD
4. Mark Schumacher - Wolsey, SD
5. Spencer Cordes - Wall, SD
6. Bogie Webb - Volin, SD
7. John Heidler - Opal, SD
8. Shawn Carey - Highmore, SD
Steer Wrestling - 28
1. Sat, August 27 2022, 1:00 PM
1.
Jason Hapney - Harrold, SD
2. Jeff Richardson - Kearney, NE
3. Denton Good - Long Valley, SD
4. Joe Wilson - Martin, SD
5. Carson Good - Long Valley, SD
6. Bridger Amiotte - Wall, SD
7. Teagan Gourneau - Presho, SD
8. Dalton Moore - Lower Brule, SD
9. Kris Rasmussen - Riverdale, NE
10. Tegun Spring - Enning, SD
2S. Sat, August 27 2022, 6:00 PM
1.
Trig Olson - Prairie City, SD
2. Sterling Lee - Rhame, ND
3. Cass Lytle - Quinn, SD
4. Seth Shorb - Hermosa, SD
5. Kade Kinsella - Ft. Yates, ND
6. Tucker Even - Burke, SD
7. Clint Nelson - Philip, SD
8. Brent Woodward - Dupree, SD
9. Joe Ross - Rosebud, SD
10. Lucas Camac - Kimball, SD
11. Daycen Hunt - Ridgeview, SD
3. Sun, August 28 2022, 1:00 PM
1.
Austin Hurlburt - Norfolk, NE
2. Sid Hart - Yankton, SD
3. Tristan Spencer - Pierre, SD
4. Dean Moncur - Piedmont, SD
5. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD
6. Sawyer Strand - Platte, SD
7. Jace Christiansen - Flandreau, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 37
1. Sat, August 27 2022, 1:00 PM
1.
Kurt Freudenburg - Madison, NE & Mike Powell - Ames, NE
2. Randy Fuhrerr - Wagner, SD & Kail Vaith - Lesterville, SD
3. Blaine Finney - Ainsworth, NE & Quincy Opela - Stapleton, NE
4. Darren Lammers - Chancellor, SD & Glen Hostutler - Midland, SD
5. Nathan Poss - Scotia, NE & Grant Lindsley - Osceola, NE
6. Teagan Gourneau - Presho, SD & Dalton Moore - Lower Brule, SD
7. Jhett Trenary - Arthur, NE & Gralyn Elkins - Ericson, NE
8. Ashley Odenbach - Taylor, NE & Amos Lange - Ord, NE
9. Tye Hale - Red Owl, SD & Tee Hale - Union Center, SD
10. Andy Miller - Wellfleet, NE & Bret Trenary - Arthur, NE
11. Arlie Hulm - Spearfish, SD & Skyler Hulm - Belle Fourche, SD
12. Wyatt Schuelke - Opal, SD & Kaden Deal - Eagle Butte, SD
2S. Sat, August 27 2022, 6:00 PM
1.
Trayer Schmidt - White River, SD & Rhone Schmidt - White River, SD
2. Jeremy Wagner - Ewing, NE & Bret Kneivel - Ewing, NE
3. Tucker McDaniel - Midland, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
4. Billy Gallino - Parkston, NE & Lynn Churchill - Valentine, NE
5. Joe Ross - Rosebud, SD & Clint Nelson - Philip, SD
6. Seth Norman - Ft. Pierre, SD & Cayne Reinhard - Ft. Pierre, SD
7. Jason Schnoor - Chambers, NE & Heath Barlow - Chambers, NE
8. Andy Knott - Taylor, NE & Dalton Pelster - Burwell, NE
9. Jeff Johnston - Thedford, NE & Jett Hillman - Stoneham, CO
10. Tim Nelson - Midland, SD & Myles Kenzy - Iona, SD
11. Daycen Hunt - Ridgeview, SD & Jess Woodward - Dupree, SD
12. Jon Pudwill - Scotia, NE & Dustin Harris - O'Neill, NE
13. Connor McNenny - Sturgis, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
3. Sun, August 28 2022, 1:00 PM
1.
Kanton Hunt - Ridgeview, SD & Jj Hunt - Ridgeview, SD
2. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Jade Nelson - Midland, SD
3. Cooper Brott - Gothenburg, NE & Todd Hollenbeck - Long Pine, NE
4. Cooper West - Philip, SD & Easton West - New Underwood, SD
5. Spencer Sinner - Sargent, NE & Doug Finney - Anselmo, NE
6. Brook Jamison - Ashby, NE & Monte Jamison - Ashby, NE
7. Brett Mattson - Sturgis, SD & Riley Hannum - Ft. Pierre, SD
8. Reece Weber - Valentine, NE & Matt Kasner - Cody, NE
9. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD & Dean Moncur - Piedmont, SD
10. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
11. Guy Howell - Belle Fourche, SD & Bobby Harris - Highmore, SD
12. Jared Odens - Pierre, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
Over 40 CR - 6
1. Sat, August 27 2022, 1:00 PM
1.
Mark Lovitt - Tryon, NE
2. Justin Rumfort - Stapleton, NE
2S. Sat, August 27 2022, 6:00 PM
1.
Brent Hurlburt - Norfolk, NE
2. Rusty Kluender - Arcadia, NE
3. Jay Hollenbeck - Valentine, NE
3. Sun, August 28 2022, 1:00 PM
1.
Terry Graff - Long Pine, NE
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 14
2S. Sat, August 27 2022, 6:00 PM
1.
Micah Northington - Burns, WY
2. Daine McNenny - Sturgis, SD
3. Joe Ross - Rosebud, SD
4. Clint Nelson - Philip, SD
5. Matthew Jones - Midland, SD
6. Seth Pearson - Broken Bow, NE
7. Hank Taton - Bison, SD
8. John Bartlett - Gothenburg, NE
9. Ora Taton - Rapid City, SD
10. Scott Saults - Big Springs, NE
11. Dave Marone - Pukwana, SD
12. Wade Pearson - Oconto, NE
13. Tanner Stec - Bassett, NE
14. Evan June - Broken Bow, NE