Sioux Falls, SD
Bareback - 3
1. Sat, August 13 2022, 1:30 PM
1.
Kashton Ford - Sturgis, SD
2. Rowdy Cranston - Moorcroft, WY
2. Sat, August 13 2022, 7:00 PM
1.
Nick Schwedhelm - Sioux Falls, SD
Barrel Racing - 61
1. Sat, August 13 2022, 1:30 PM
1.
Megan Marone - Pukwana, SD
2. Piper Cordes - Wall, SD
3. Bridget Johnson - Belle Fourche, SD
4. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
5. Opal Harkins - Deadwood, SD
6. Alyssa Gabrielson - Gary, SD
7. Stephanie Lang - Chancellor, SD
8. Sidney Johnson - Sisseton, SD
9. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
10. Stephanie Mackissock - Little Falls, MN
11. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
12. Shannon McBride - Brookings, SD
2. Sat, August 13 2022, 7:00 PM
1.
Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
2. Kaydi Anderson - St James, MN
3. Haley Huls - Lennox, SD
4. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
5. Jill Sundell - Elk River, MN
6. Heather Bosse - Cogswell, ND
7. Laine Scholtz - Wentworth, SD
8. Brenda Deters - Colman, SD
9. Courtney Otto - Marshall, MN
10. McKensey Allen - Inwood, IA
11. Macy Diehl - Zimmerman, MN
12. Cashae McGee - Rhame, ND
2SS. Sat, August 13 2022, 7:00 PM
1.
Jodi Nelson - Hartford, SD
2. Erin Staton - Crescent, IA
3. Tana Harrington - Dell Rapids, SD
4. Ashley Hewitt - Kerkhoven, MN
5. La Nae Drozd - Columbus, NE
6. Sarah Rose - Volga, SD
7. Dori Hollenbeck - Winner, SD
8. Rayel Livermont - Martin, SD
9. Oilvia White - Oak Grove, MN
10. Jordan Hermelbracht - Bancroft, NE
11. Lily Ruhd - Toronto, SD
12. Tyra Harrington - Dell Rapids, SD
13. Charleigh Brewer - Wessington, SD
14. Daisy Dean - Platte, SD
15. Morgan Anderson - Brookings, SD
16. Tia Jandreau - Highmore, SD
3S. Sun, August 14 2022, 9:00 AM
1.
Jonnie Anders - Quinn, SD
2. Tasha Gruhot - Hawarden, IA
3. Chanda Schnoor - Chambers, NE
4. Tammy Watson - Mitchell, SD
5. Taryn Starr - Geddes, SD
6. Carlee Nelson - Colman, SD
7. Shaw Nelson - Hartford, SD
8. Megan Vanliere - Pierre, SD
9. Victoria Blatchford - Brookings, SD
10. Cindy Baltezore - Beresford, SD
11. Raelin Jurgens - Parker, SD
12. Sindi Jandreau - Kennebec, SD
13. Billie Treeby - Hecla, SD
14. Shannon Sokolowski - Wakonda, SD
15. Branda Marsh - Thedford, NE
16. Neli Kvale - Volin, SD
17. Bridget Biron - Henderson, MN
18. Faith Gustafson - Wood Lake, MN
19. Jena Garwood - Atkinson, NE
20. Jenny Belkham - Blunt, SD
21. Sherri Knippling - Chamberlain, SD
Bull Riding - 10
1. Sat, August 13 2022, 1:30 PM
1.
Mason Moody - Letcher, SD
2. Kash Krogman - Sturgis, SD
3. Tel Trohkimoinen - Vale, SD
4. Jack Walters - Centerville, SD
2. Sat, August 13 2022, 7:00 PM
1.
Brendan Oien - Volin, SD
2. Kolter Feilmeier - Yankton, SD
3. Dalton Gerbracht - Sioux Falls, SD
4. Dally Fischer - Centerville, SD
5. Cullen Berentschot - Inwood, IA
6. Tucker Merterns - Veblen, SD
Calf Roping - 33
1. Sat, August 13 2022, 1:30 PM
1.
Seth Gaikowski - Waubay, SD
2. Winston Brown - Piedmont, SD
3. Drew Stroschein - Dell Rapids, SD
4. Mason Moody - Letcher, SD
5. Tristan Spencer - Pierre, SD
6. John Thelen - Pierre, SD
7. Thane Lockhart - Oelrichs, SD
8. Dillion Sackett - Alcester, SD
9. Jess Woodward - Dupree, SD
10. Trey Young - Dupree, SD
2. Sat, August 13 2022, 7:00 PM
1.
Donovan Rose - Volga, SD
2. Colton Carlson - Jamestown, ND
3. Scott Halverson - Fairview, SD
4. Rio Nutter - Rapid City, SD
5. Todd Rose - Volga, SD
6. Cullan Hewitt - Kerkhoven, MN
3S. Sun, August 14 2022, 9:00 AM
1.
Cole Schneider - Brookings, SD
2. Wyatt Treeby - Hecla, SD
3. Myles Kenzy - Iona, SD
4. Bodie Mattson - Sturgis, SD
5. Jeff Grill - Mitchell, SD
6. Paden Belkham - Blunt, SD
7. Stratton Kohr - Gillette, WY
8. Brent Belkham - Blunt, SD
9. Dexter Davis - Blumefield, IA
10. Jace Ullerich - Humboldt, SD
11. TY Moser - Wolsey, SD
12. Rafe Wientjes - Onida, SD
13. Brock Belkham - Flandreau, SD
14. Matt Nelson - Colman, SD
15. Luke Madsen - Lawton, IA
16. Cody Huber - Albia, IA
17. Gannon Gustafson - Wood Lake, MN
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 63
1. Sat, August 13 2022, 1:30 PM
1.
Kassidy Rozell - Brookings, SD
2. Rachel Kelderman - Hudson, SD
3. Josey Poppens - Larchwood, IA
4. Amanda Kooiker - Surprise, AZ
5. Alyssa Gabrielson - Gary, SD
6. Sidney Johnson - Sisseton, SD
7. Opal Harkins - Deadwood, SD
8. Payton Donnelly - Elk Point, SD
9. Wacey Brown - Piedmont, SD
10. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
11. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
12. Wraylee Brown - Piedmont, SD
13. Karissa Rayhill - Torrington, WY
14. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
15. Anna Rathe - Brookings, SD
16. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
17. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
18. Trisha Lammers - Miller, SD
19. Wregan Brown - Piedmont, SD
20. Cheyenne Vandestouwe - Inwood, IA
21. Jordan Jehn - Brookings, SD
22. Josie Mousel - Colman, SD
23. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
24. Chenoa Vande Stouwe - Inwood, IA
2. Sat, August 13 2022, 7:00 PM
1.
Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
2. Savana Johnston - Elm Springs, SD
3. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
4. Rayel Livermont - Martin, SD
5. Kaycee Wilking - Hartford, SD
6. Daisy Dean - Platte, SD
7. Jennifer Gale - Humboldt, SD
8. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
9. Kaydi Anderson - St James, MN
10. Chloe Herren - Crooks, SD
11. Haley Huls - Lennox, SD
12. Jenna Fulton - Miller, SD
13. Courtney Otto - Marshall, MN
14. Courtney Birkholtz - White, SD
15. Sierra Lee - Rhame, ND
16. Riley Donnelly - Elk Point, SD
3S. Sun, August 14 2022, 9:00 AM
1.
Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
2. Landry Haugen - Sturgis, SD
3. Jenny Belkham - Blunt, SD
4. Misti Brown - Valentine, NE
5. Lainee Schonebaum - Burke, SD
6. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
7. Alison Rice - Flandreau, SD
8. Heidi Johnson - Flandreau, SD
9. Teagan Bruley - Willow Lake, SD
10. Carlee Nelson - Colman, SD
11. Sydney Hollenbeck - Winner, SD
12. Jacey Hupp - Huron, SD
13. Sarah Vos - Caputa, SD
14. Syerra Christensen - Kennebec, SD
15. Diana Grill - Mitchell, SD
16. Kathleen Biron - Henderson, MN
17. Shaw Nelson - Hartford, SD
18. Layni Stevens - St. Lawrence, SD
19. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
20. Alli Masters - Leon, IA
21. Becky Christenson - St James, MN
22. Faith Gustafson - Wood Lake, MN
23. Tatum Carey - Huron, SD
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 9
1. Sat, August 13 2022, 1:30 PM
1.
Izaah Bartels - Caputa, SD
2. Cooper West - Philip, SD
3. Miles Kreeger - Lake Andes, SD
4. Jackson Ford - Sturgis, SD
5. John Thelen - Pierre, SD
2. Sat, August 13 2022, 7:00 PM
1.
Mason Hood - Burke, SD
2. Traden Lockwood - Hermosa, SD
3. Kyle Hapney - Harrold, SD
4. Zane Howe - Rapid City, SD
Sr. Breakaway - 21
1. Sat, August 13 2022, 1:30 PM
1.
Dave Marone - Pukwana, SD
2. Terry McCutcheon - Brookings, SD
3. Guy Howell - Belle Fourche, SD
4. Brent Versteeg - Sioux Center, IA
5. Mark Schumacher - Wolsey, SD
6. Scott Vandenberg - Sioux Falls, SD
7. Chuck Hamlin - Highmore, SD
2. Sat, August 13 2022, 7:00 PM
1.
Scott Reiners - Lennox, SD
2. Fay Jandreau - Highmore, SD
3. Chuck Nelson - Hartford, SD
4. Glen Hostutler - Midland, SD
3S. Sun, August 14 2022, 9:00 AM
1.
Blaine Carey - Huron, SD
2. Dean Moncur - Piedmont, SD
3. Barry Knippling - Chamberlain, SD
4. Scott Hollenbeck - Winner, SD
5. Bogie Webb - Volin, SD
6. Shawn Carey - Highmore, SD
7. Tim Nelson - Midland, SD
8. Bart Ness - Kennebec, SD
9. Marty Jandreau - Kennebec, SD
10. Darren Lammers - Chancellor, SD
Steer Wrestling - 21
1. Sat, August 13 2022, 1:30 PM
1.
Jace Christiansen - Flandreau, SD
2. Sid Hart - Yankton, SD
3. Tristan Spencer - Pierre, SD
4. Brady Lammers - Orient, SD
5. Sawyer Strand - Platte, SD
6. Mike Sheridan - Brookings, SD
7. Jimmy Lammers - Orient, SD
8. Jason Hapney - Harrold, SD
9. Colt Dunkelberger - Huron, SD
2. Sat, August 13 2022, 7:00 PM
1.
Tate Petrak - Martin, SD
2. Denton Good - Long Valley, SD
3. Cass Lytle - Quinn, SD
4. Trig Olson - Prairie City, SD
3S. Sun, August 14 2022, 9:00 AM
1.
Clint Nelson - Philip, SD
2. Joe Ross - Rosebud, SD
3. Lucas Cammack - Kennebec, SD
4. Brent Woodward - Dupree, SD
5. Dean Moncur - Piedmont, SD
6. Tucker Even - Burke, SD
7. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD
8. Daycen Hunt - Ridgeview, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 46
1. Sat, August 13 2022, 1:30 PM
1.
Dave Marone - Pukwana, SD & Emit Valnes - Eden, SD
2. Jacob Hickman - Wilson, OK & Mason Okke - Glyndon, MN
3. Travis Johnson - Sisseton, SD & Tyan Johnson - Sisseton, SD
4. Trisha Lammers - Miller, SD & Chase Olson - Hartford, SD
5. Kirk Kooiker - Surprise, AZ & Brent Versteeg - Sioux Center, IA
6. Tucker McDaniel - Midland, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
7. Kurt Freudenburg - Madison, NE & Mike Powell - Ames, NE
8. Clay Bauer - Arcadia, NE & Tommy Hall - Mandaree, ND
9. Phil Gerard - St Lawrence, SD & Colt Dunkelberger - Huron, SD
10. Guy Howell - Belle Fourche, SD & Bobby Harris - Highmore, SD
11. Shawn Tibbs - Elkton, SD & Tucker Rozell - Brookings, SD
12. Mike Sheridan - Brookings, SD & Brady Lammers - Orient, SD
13. Shaw Loiseau - Flandreau, SD & Dylan Hart - Flandreau, SD
14. Turner Harris - Killdeer, ND & Matt Kasner - Cody, NE
2. Sat, August 13 2022, 7:00 PM
1.
Cory Donnelly - Elk Point, SD & Glen Hostutler - Midland, SD
2. Randy Fuhrerr - Wagner, SD & Kail Vaith - Lesterville, SD
3. Logan Olson - Flandreau, SD & Kole Latham - Flandreau, SD
4. Jeff Johnston - Thedford, NE & Jett Hillman - Stoneham, CO
5. Scott Halverson - Fairview, SD & Matt Herbold - Lawton, IA
6. Cody Hilzendeger - Yankton, SD & Conner Herren - Crooks, SD
7. Cayden Slykuis - Letcher, SD & Myles Cuka - Letcher, SD
8. Isaac Tilstra - Hills, MN & Lance Knutson - Flandreau, SD
9. Rio Nutter - Rapid City, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
10. Colton Carlson - Jamestown, ND & Troy Donnelly - Elk Point, SD
11. Nevada Berquist - Belle Fourche, SD & Wade Monnens - Hulett, WY
12. Blase Steffen - Gregory, SD & Riley Hannum - Ft. Pierre, SD
3S. Sun, August 14 2022, 9:00 AM
1.
Joe Ross - Rosebud, SD & Clint Nelson - Philip, SD
2. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
3. Bodie Mattson - Sturgis, SD & Brian Lemmon - Torrington, WY
4. Tim Nelson - Midland, SD & Myles Kenzy - Iona, SD
5. Payton Pirrung - Hartford, SD & Mason Bice - Nisland, SD
6. Mason Appleton - Chelsey, OK & Cole Stevens - Hammond, WI
7. Jared Odens - Pierre, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
8. Matt Nelson - Colman, SD & Gannon Gustafson - Wood Lake, MN
9. Brent Belkham - Blunt, SD & Paden Belkham - Blunt, SD
10. Trevor Olson - Mud Butte, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
11. Cole Schneider - Brookings, SD & Brevin Gustafson - Sioux Falls, SD
12. Jeremy Wagner - Ewing, NE & Bret Kneivel - Ewing, NE
13. Lane Goebel - Marshall, MN & Dustin Harris - Oneill, NE
14. Jace Ullerich - Humboldt, SD & Rafe Wientjes - Onida, SD
15. Cooper Brott - Gothenburg, NE & Todd Hollenbeck - Long Pine, NE
16. Jason Schnoor - Chambers, NE & Heath Barlow - Chambers, NE
17. Carson Gary - Hartford, SD & Don Christensen - Beresford, SD
18. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD & Dean Moncur - Piedmont, SD
19. Wyatt Treeby - Hecla, SD & Darren Lammers - Chancellor, SD
20. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Jade Nelson - Midland, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0