Halliday, ND
Bareback - 11
2. Sun, September 04 2022, 6:00 PM
1.
Jacob Etsitty - Black Mesa, AZ
2. J.R. Chino - Mescalero, NM
3. Tom Chee - Newcomb, NM
4. Kelsey Nordvold - Pierre, SD
5. Wyatt Betony - Tonalea, AZ
3. Mon, September 05 2022, 1:00 PM
1.
Cheyenne Autumn - Covelo, CA
2. Melvin Cummings - Eagle Butte, SD
3. Steven Dewolfe - Buffalo Gap, SD
4. Kashton Ford - Sturgis, SD
5. Shawn Best Ii - Omak, WA
6. Cam Bruised Head - Standoff, AB
Barrel Racing - 39
1S. Sun, September 04 2022, 10:00 AM
1.
Katelin Conway - Cut Bank, MT
2. Shylo Whipple - St. Francis, AZ
3. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
4. Jessica Havener - Lodge Grass, MT
5. Saylor Wilson - Bowman, ND
6. Kennedy McLellan - Dupree, SD
7. Fallon Real Bird - Garryowen, MT
8. Taylor Christensen - Kyle, SD
9. Kelly Hunter Boomer - Kyle, SD
10. Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
11. Katie Berkram - Hardin, MT
12. Amber Alsterlund - Viola, ID
13. Chantel Becenti - Lukachukai, AZ
14. Missy Givens - Riverton, WY
15. Shantell Brewer - Dupree, SD
16. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
17. Karlee Meyers - Box Elder, MT
18. Kesse Deal - Dupree, SD
19. Megan Small - Busby, MT
20. Brittany Bird - Cut Bank, MT
2. Sun, September 04 2022, 6:00 PM
1.
Shayanne Bear - Whitewood, SK
2. Jodelle Bitloy - Navajo, NM
3. Jo Jo Fischer - Manderson, SD
4. Tara Seaton - Queen Creek, AZ
5. Shaina Clifford - Lame Deer, MT
6. Raynell Holgate - Page, AZ
7. Tessie Lamere - Box Elder, MT
8. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
9. Deven Sells - Chinle, AZ
3. Mon, September 05 2022, 1:00 PM
1.
Cheyenne Black Water - Cardston, AB
2. Tatum Ward - Whitehorse, SD
3. Sallye Williams - Skiatook, OK
4. Gracie Alcott - Winslow, AZ
5. Shaylyn Becenti - Lukachukai, AZ
6. Shausta Blodgett - Amidon, ND
7. K'La Gonzalez - Polson, MT
8. Yvette Vega - Charlo, MT
9. Maddey Clary - Ronan, MT
10. Kristen Kipp - Browning, MT
Bull Riding - 19
2. Sun, September 04 2022, 6:00 PM
1.
Dugan Black - Lukachukai, AZ
2. Tom Chee - Newcomb, NM
3. Maize Two Bears - Cannon Ball, ND
4. Tell Pearman - Eagle Butte, SD
5. Noah Thomas - Whiteriver, AZ
6. Jeremy Begay - Round Rock, AZ
7. Anthony Bonifer - Pendleton, OR
8. Kelsey Nordvold - Pierre, SD
9. Riggin Wimberley - Manderson, SD
10. Wyatt Betony - Tonalea, AZ
11. Rhone Schmidt - White River, SD
3. Mon, September 05 2022, 1:00 PM
1.
Weston Grant - Toppenish, WA
2. Shawn Best Ii - Omak, WA
3. Kasen Johnson - Mandaree, ND
4. Cannon Cravens - Tahlequah, OK
5. Tyrell Harvey - Rock Point, AZ
6. Spur White Clay - Fort Smith, MT
7. Tell Jacobs - Halliday, ND
8. Stran Smith - Lantry, SD
Calf Roping - 33
1S. Sun, September 04 2022, 10:00 AM
1.
Aaron Henry - Box Elder, MT
2. Sarcee Real Bird - Crow Agency, MT
3. Preston Watson - Box Elder, MT
4. Nolan Conway - Cut Bank, MT
5. Milen Fisher - Ashland, MT
6. Eric C. Watson - Box Elder, MT
7. Bodey Waln - Martin, SD
8. Spencer Whipple - St. Francis, SD
9. Keene Bends - Ashland, MT
10. Norman Mitchell - Lame Deer, MT
11. Dalton Porch - Kadoka, SD
12. Dillon Wickum - South Heart, ND
13. Wyatt Gibson - Thoreau, NM
14. Ty Allen Fischer - Ashland, MT
15. Roddy Not Afraid - Lodge Grass, MT
2. Sun, September 04 2022, 6:00 PM
1.
Sterling Small - Busby, MT
2. Jesse Chase - Mandaree, ND
3. Quinton Inman - Ketchum, OK
4. Joshua Felicia - Wyola, MT
5. Riggin Wimberley - Manderson, SD
6. Zane Not Afraid - Lodge Grass, MT
7. Andre Lafrance - Wyola, MT
8. Robert Kittson - Harlem, MT
3. Mon, September 05 2022, 1:00 PM
1.
Rush Hodges - Coweta, OK
2. Paden Belkham - Blunt, SD
3. Spur White Clay - Fort Smith, MT
4. Marty Watson - Box Elder, MT
5. Malachi Pablo - Bloomfield, NM
6. Eric Paul Watson - Box Elder, MT
7. Brent Belkham - Blunt, SD
8. Chops Yazzie - Fort Yates, ND
9. Collin Johnson - Browning, MT
10. Bo Wells - Cardston, AB
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 38
1S. Sun, September 04 2022, 10:00 AM
1.
Chooch Taypotat - Whitewood, SK
2. Brittany Bird - Cut Bank, MT
3. Sunni Dixon - Morley, AB
4. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
5. Saylor Wilson - Bowman, ND
6. Kadie Bends - Ashland, MT
7. Chelsey Gibson - Thoreau, NM
8. Megan Small - Busby, MT
9. Sydney Not Afraid - Lodge Grass, MT
10. Lynelle Lee - Fruitland, NM
11. Raynell Holgate - Page, AZ
12. Jodelle Bitloy - Navajo, NM
13. Rayne Bruised Head - Standoff, AB
14. Bailey Nelson - Hardin, MT
15. Shawntaya Murphy - Tohatchi, NM
16. Mykayla Tatsey - Valier, MT
17. Katelin Conway - Cut Bank, MT
18. Vanessa Begay - Window Rock, AZ
19. Danielle Augare - Browning, MT
20. Shantell Brewer - Dupree, SD
21. Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
22. Kayla Wickum - South Heart, ND
23. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
2. Sun, September 04 2022, 6:00 PM
1.
Kadin Jodie - Churchrock, NM
2. Carly Day Chief - Standoff, AB
3. Kyla Two Bulls - Lame Deer, MT
4. Shaina Clifford - Lame Deer, MT
5. Jewel Bettelyoun - Eagle Butte, SD
6. Eskie Heart - Parshall, ND
7. Tessie Lamere - Box Elder, MT
8. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
9. Josey Johnson - Porcupine, SD
10. Cammie Fox - Cardston, AB
3. Mon, September 05 2022, 1:00 PM
1.
Shausta Blodgett - Amidon, ND
2. Amber Carson - Grassy Butte, ND
3. Bailey Chase - Mandaree, ND
4. Chyana Johnson - Browning, MT
5. Shaylyn Becenti - Lukachukai, AZ
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 15
2. Sun, September 04 2022, 6:00 PM
1.
Tom Chee - Newcomb, NM
2. Jeremy Meeks - Scenic, SD
3. Montana Barlow - Rock Point, AZ
4. Soshane Kee - Many Farms, AZ
5. Justin Whiteman - Busby, MT
6. Llewellyn Paul - Shiprock, NM
7. Tyrus Ashley - Mandaree, ND
3. Mon, September 05 2022, 1:00 PM
1.
Kaden Deal - Eagle Butte, SD
2. Leegene Barlow - Rock Point, AZ
3. Kash Deal - Dupree, SD
4. Jackson Ford - Sturgis, SD
5. Phillip Whiteman - Busby, MT
6. Shawn Best Ii - Omak, WA
7. Joe Scott Jr - Madras, OR
8. Joe Scott Iii - Madras, OR
Sr. Breakaway - 25
1S. Sun, September 04 2022, 10:00 AM
1.
Sheridan Jodie - Church Rock, NM
2. Ivan Small - Lodge Grass, MT
3. Chooch Taypotat - Whitewood, SK
4. Keith Tatsey - Heart Butte, MT
5. Bart Ness - Kennebec, SD
6. Allen Fisher - Ashland, MT
7. Darrel Watson - Box Elder, MT
8. Ralph Williams - Skiatook, OK
9. Clayton Small Jr. - Busby, MT
10. Keith Johnson - Maskwacis, AB
11. Terry Fischer - Fort Yates, ND
12. Darryl Crowley - Poplar, MT
13. Billy Lamere - Box Elder, MT
14. Eric C. Watson - Box Elder, MT
15. Robie Inman - Ketchum, OK
16. Marvin Yellow Bird - Maskwacis, AB
17. Jake Longbrake - Dupree, SD
18. Lynelle Lee - Fruitland, NM
19. Marty Jandreau - Kennebec, SD
20. Spider Ramone - Hays, MT
21. Sam Bird - Cut Bank, MT
22. Ken Augare - Browning, MT
23. Blair Matheson - Mandan, ND
24. Terry Tatsey - Browning, MT
25. Ray Augare - Browning, MT
Steer Wrestling - 26
1S. Sun, September 04 2022, 10:00 AM
1.
Ty Allen Fischer - Ashland, MT
2. Nolan Conway - Cut Bank, MT
3. Wacey Real Bird - Garryowen, MT
4. Bodey Waln - Martin, SD
5. Clay Martinez - Sacaton, AZ
6. Daycen Hunt - Eagle Butte, SD
2. Sun, September 04 2022, 6:00 PM
1.
Matt Jodie - Churchrock, NM
2. Shane Day Chief - Standoff, AB
3. Joe Ross - Rosebud, SD
4. Quinton Inman - Ketchum, OK
5. Arlan Minue - Warner, AB
6. Kash Shade - Lethbridge, AB
7. Joshua Felicia - Wyola, MT
8. Dakota Giesbrecht - Standoff, AB
9. Phillip Sutherland - Box Elder, MT
10. Walker Small - Ashland, MT
3. Mon, September 05 2022, 1:00 PM
1.
Lyman Colliflower - Eagle Butte, SD
2. Brent Belkham - Blunt, SD
3. Joe Wilson - Martin, SD
4. Derek Azure - Harlem, MT
5. Chops Yazzie - Fort Yates, ND
6. Tuck Johnson - Browning, MT
7. Herbie O'Daniel - Kodoka, SD
8. Rowdy Benson - Morristown, SD
9. Collin Johnson - Browning, MT
10. Kaiden White Bear - Wolf Point, MT
Team Penning - 0
Team Roping - 74
1S. Sun, September 04 2022, 10:00 AM
1.
Randall Baker - New Town, ND & Eskie Heart - Parshall, ND
2. Nolan Conway - Cut Bank, MT & Dylan Johnson - Shepherd, MT
3. Delvin Ereaux - Hays, MT & Kale Ereaux - Hays, MT
4. Dwight Sells - Chinle, AZ & Shawn Murphy Jr - Tohatchi, NM
5. Wroper Kosel - Mobridge, SD & Frank Whitecalfe - Garrison, ND
6. Klay Duran - Box Elder, MT & Kale Ereaux - Hays, MT
7. Talan Cummins - Lodge Grass, MT & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
8. Dale Hall - New Town, ND & Everett Hall - New Town, ND
9. Ty Allen Fischer - Ashland, MT & Terry Fischer - Fort Yates, ND
10. Mykayla Tatsey - Valier, MT & Keith Tatsey - Heart Butte, MT
11. Tobin Cummins - Lodge Grass, MT & Colten Fisher - Billings, MT
12. Delvin Ereaux - Hays, MT & Kaden Ereaux - Hays, MT
13. Blaine Jim Redhorse - Chinle, AZ & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
14. Willie Covers Up - Wadsworth, NV & Gene Curtis - Schurz, NV
15. Enos Johnson, Jr. - Box Elder, MT & Justin Four Colors - Box Elder, MT
16. Norman Mitchell - Lame Deer, MT & Milen Fisher - Ashland, MT
17. Willie Covers Up - Wadsworth, NV & Wacey Real Bird - Garryowen, MT
18. Kolton Keplin - Belcourt, ND & Roddy Not Afraid - Lodge Grass, MT
19. Aaron Henry - Box Elder, MT & Keith Tatsey - Heart Butte, MT
20. Ty Allen Fischer - Ashland, MT & Spider Ramone - Hays, MT
21. Dwight Sells - Chinle, AZ & Cody Lansing - Cortez, CO
22. Bodey Waln - Martin, SD & Dalton Porch - Kadoka, SD
23. Klay Duran - Box Elder, MT & Kaden Ereaux - Hays, MT
24. Arlen Armajo Jr - Fort Washakie, WY & Brandon Armajo - Lodge Grass, MT
25. Nolan Conway - Cut Bank, MT & Colten Lefthand - Eden Valley, AB
26. Jess Hall - New Town, ND & Ben Hall - New Town, ND
27. Tobin Cummins - Lodge Grass, MT & Wyatt Gibson - Thoreau, NM
28. Preston Watson - Box Elder, MT & Darrel Watson - Box Elder, MT
29. Marvin Yellow Bird - Maskwacis, AB & Keith Johnson - Maskwacis, AB
30. Clay Martinez - Sacaton, AZ & Gene Curtis - Schurz, NV
31. Dale Hall - New Town, ND & Billy Hall - New Town, ND
32. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Spider Ramone - Hays, MT
33. Arlen Armajo Jr - Fort Washakie, WY & Ben Hall - New Town, ND
34. Clay Martinez - Sacaton, AZ & Wacey Real Bird - Garryowen, MT
35. Dylan Johnson - Shepherd, MT & Colten Fisher - Billings, MT
36. Robie Inman - Ketchum, OK & Ralph Williams - Skiatook, OK
37. JD Youngbird - Wilton, ND & Neil Karlson - Garrison, ND
38. Jake Longbrake - Dupree, SD & Everett Hall - New Town, ND
39. Wroper Kosel - Mobridge, SD & Elliot Gourneau - Ridgeview, SD
40. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Brandon Armajo - Lodge Grass, MT
41. Cameron Billy - Box Elder, MT & Justin Four Colors - Box Elder, MT
42. Talan Cummins - Lodge Grass, MT & Wyatt Gibson - Thoreau, NM
43. Blaine Jim Redhorse - Chinle, AZ & Roddy Not Afraid - Lodge Grass, MT
44. Aaron Henry - Box Elder, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
45. Jess Hall - New Town, ND & Kolton Keplin - Belcourt, ND
46. TY St. Goddard - Browning, MT & Jim Cole - Harlem, MT
47. Cameron Billy - Box Elder, MT & Branden Cole - Harlem, MT
48. Jake Longbrake - Dupree, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
49. Spencer Whipple - St. Francis, SD & Josh Whipple - Saint Francis, SD
50. Jordan Longtimesleeping - New Town, ND & James Louis Baker Sr. - New Town, ND
51. Bryan Sells - Chinle, AZ & Shawn Murphy Jr - Tohatchi, NM
52. Marty Watson - Box Elder, MT & Quinton Inman - Ketchum, OK
53. JD Youngbird - Wilton, ND & Frank Whitecalfe - Garrison, ND
54. Randall Baker - New Town, ND & James Louis Baker Sr. - New Town, ND
2. Sun, September 04 2022, 6:00 PM
1.
Trey Begay - Tuba City, AZ & Elliot Gourneau - Ridgeview, SD
2. Joshua Felicia - Wyola, MT & Quinton Inman - Ketchum, OK
3. Karson Campbell - Lame Deer, MT & Sterling Small - Busby, MT
4. Chaundee Chase - Mandaree, ND & Jesse Chase - Mandaree, ND
5. Eskie Heart - Parshall, ND & David Little Swallow - New Town, ND
6. Dale Campbell - Lame Deer, MT & Sterling Small - Busby, MT
7. Trey Begay - Tuba City, AZ & Cody Lansing - Cortez, CO
8. Dale Campbell - Lame Deer, MT & Karson Campbell - Lame Deer, MT
9. Justin Whiteman - Busby, MT & Joshua Felicia - Wyola, MT
10. Isaiah Turn Toes - Box Elder, MT & Phillip Sutherland - Box Elder, MT
3. Mon, September 05 2022, 1:00 PM
1.
Justin Whiteman - Busby, MT & Milen Fisher - Ashland, MT
2. Eric C. Watson - Box Elder, MT & Preston Watson - Box Elder, MT
3. Marty Watson - Box Elder, MT & Chops Yazzie - Fort Yates, ND
4. Rowdy Benson - Morristown, SD & Kaden Deal - Eagle Butte, SD
5. Paden Belkham - Blunt, SD & Dalton Porch - Kadoka, SD
6. Brent Belkham - Blunt, SD & Paden Belkham - Blunt, SD
7. Eric Paul Watson - Box Elder, MT & Jim Cole - Harlem, MT
8. Collin Johnson - Browning, MT & Tuck Johnson - Browning, MT
9. Eric Paul Watson - Box Elder, MT & Branden Cole - Harlem, MT
10. Ryder Keplin - Belcourt, ND & Chops Yazzie - Fort Yates, ND
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 6
2. Sun, September 04 2022, 6:00 PM
1.
Kody Lafrance - Crow Agency, MT
2. Kyler Notah - Sheepsprings, NM
3. Curtis Pretty On Top - Hardin, MT
4. Rio Luger - Lame Deer, MT
3. Mon, September 05 2022, 1:00 PM
1.
Tyren Stewart - Crow Agency, MT
2. Bre'Zhon Paul Spang - Busby, MT
Jr. Breakaway - 27
1S. Sun, September 04 2022, 10:00 AM
1.
Clayton Three Irons - St Xavier, MT
2. Bailey Three Irons - Crow Agency, MT
3. Delaney Rose Fisher - Ashland, MT
4. Kruz Ereaux - Hays, MT
5. Kale Ereaux - Hays, MT
6. Cassie Deroche - Browning, MT
7. Madilyn Waln - Martin, SD
8. Janae Wagner - Crownpoint, NM
9. TY Kittson - Harlem, MT
10. Kadie Bends - Ashland, MT
11. Riata Wimberley - Manderson, SD
12. Kody Lafrance - Crow Agency, MT
13. Martin Watson - Box Elder, MT
14. William Waln - Martin, SD
15. Hanson King - Crownpoint, NM
16. Aarianna Henry - Box Elder, MT
17. Nick Three Irons - Lodge Grass, MT
18. Bailey Nelson - Hardin, MT
19. Curtis Pretty On Top - Hardin, MT
20. Tanner Not Afraid - Lame Deer, MT
21. Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
22. Addison Conway - Cut Bank, MT
23. Mervin Whitford, Jr - Box Elder, MT
24. Dayle Bad Warrior - Dupree, SD
25. Legend Real Bird - Hardin, MT
26. Brooke Fox - Cardston, AB
27. Keegan Dee - Mandaree, ND
Jr. Barrel Racing - 28
1S. Sun, September 04 2022, 10:00 AM
1.
Quinley Inman - Vinita, OK
2. Dayle Bad Warrior - Dupree, SD
3. Aarianna Henry - Box Elder, MT
4. Brooke Fox - Cardston, AB
5. Roz Clifford - Lame Deer, MT
6. Tashina Neztsosie - Ganado, AZ
7. Zoey Ontiveros - Ashland, MT
8. Delaney Rose Fisher - Ashland, MT
9. Bailey Nelson - Hardin, MT
10. Maddey Clary - Ronan, MT
11. Kayclynn Young - Dupree, SD
12. Addison Conway - Cut Bank, MT
13. Kali Young - Dupree, SD
14. Kenzie Kallenberger - Havre, MT
15. Shylo Whipple - St. Francis, AZ
16. Tee Livermont - Kyle, SD
17. Kianda Tatsey - Heart Butte, MT
18. Riata Wimberley - Manderson, SD
19. Sattyn Wilson - Bowman, ND
20. Cayci Spencer - Faith, SD
21. Cassie Deroche - Browning, MT
22. Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
23. Kashlyn Speak Thunder - Wolf Point, MT
24. Tristin Small - Ashland, MT
25. Karsyn Yazzie - Rough Rock, AZ
26. Kinzie Small - Ashland, MT
27. Jo Jo Fischer - Manderson, SD
28. Bailey Three Irons - Crow Agency, MT
SRTR - 33
1S. Sun, September 04 2022, 10:00 AM
1.
Delvin Ereaux - Hays, MT & Keith Tatsey - Heart Butte, MT
2. Dale Hall - New Town, ND & Dexter Donald - Tonalea, AZ
3. Robie Inman - Ketchum, OK & Spider Ramone - Hays, MT
4. Billy Lamere - Box Elder, MT & Dexter Donald - Tonalea, AZ
5. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
6. Jake Longbrake - Dupree, SD & Everett Hall - New Town, ND
7. JD Youngbird - Wilton, ND & Frank Whitecalfe - Garrison, ND
8. Ken Augare - Browning, MT & Ray Augare - Browning, MT
9. Jon J. Keplin - Belcourt, ND & Clayton Keplin - Belcourt, ND
10. Stephen Fox - Coolage, AZ & Ray Augare - Browning, MT
11. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Spider Ramone - Hays, MT
12. Clarence Three Irons - Lodge Grass, MT & James Louis Baker Sr. - New Town, ND
13. Terry Tatsey - Browning, MT & Keith Tatsey - Heart Butte, MT
14. Robie Inman - Ketchum, OK & Ralph Williams - Skiatook, OK
15. Randall Baker - New Town, ND & James Louis Baker Sr. - New Town, ND
16. Delvin Ereaux - Hays, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
17. Dale Hall - New Town, ND & Everett Hall - New Town, ND
18. Randall Baker - New Town, ND & Clayton Keplin - Belcourt, ND
19. Marvin Yellow Bird - Maskwacis, AB & Kelvin Fox - Cardston, AB
20. Darrel Watson - Box Elder, MT & Darryl Crowley - Poplar, MT
21. Allen Fisher - Ashland, MT & Frank Lawrence - Whittman, AZ
22. Marvin Yellow Horn - Calgary, AB & Kelvin Fox - Cardston, AB
23. Stephen Fox - Coolage, AZ & Frank Lawrence - Whittman, AZ
24. Sam Bird - Cut Bank, MT & Ralph Williams - Skiatook, OK
25. Jake Longbrake - Dupree, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
26. Marty Jandreau - Kennebec, SD & Bart Ness - Kennebec, SD
27. Eric C. Watson - Box Elder, MT & Darrel Watson - Box Elder, MT
28. Marvin Yellow Bird - Maskwacis, AB & Keith Johnson - Maskwacis, AB
29. Sam Bird - Cut Bank, MT & Bart Ness - Kennebec, SD
30. David Madison - Wolf Point, MT & Frank Whitecalfe - Garrison, ND
31. JD Youngbird - Wilton, ND & Neil Karlson - Garrison, ND
32. Eric C. Watson - Box Elder, MT & Darryl Crowley - Poplar, MT
33. Marvin Yellow Horn - Calgary, AB & Keith Johnson - Maskwacis, AB
Steer Roping - 0