Wessington Springs, SD
Bareback - 2
1. Fri, July 22 2022, 7:00 PM
1.
Hunter Big Eagle - Harrold, SD
3. Sat, July 23 2022, 7:00 PM
1.
Mark Kenyon - Hayti, SD
Barrel Racing - 53
1. Fri, July 22 2022, 7:00 PM
1.
Courtney Otto - Marshall, MN
2. Carlee Nelson - Colman, SD
3. Lisa Bruley - Willow Lake, SD
4. Shelby Lang - Chancellor, SD
5. Sherri Knippling - Chamberlain, SD
6. Stephanie Lang - Chancellor, SD
7. Raylee Fagerhaug - Wessington Springs, SD
8. Ashley Hewitt - Kerkhoven, MN
9. Becky Barry - Belle Fourche, SD
10. Hannah Havlik - Kimball, SD
11. Kristen Zancanella - Aurora, SD
12. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
13. Haley Huls - Lennox, SD
14. Keylee Zancanella - Aurora, SD
15. Taryn Starr - Geddes, SD
2S. Sat, July 23 2022, 8:00 AM
1.
Reagan Sperry - Aberdeen, SD
2. Morgan Anderson - Brookings, SD
3. Jonnie Anders - Quinn, SD
4. Victoria Blatchford - Brookings, SD
5. Cashae McGee - Rhame, ND
6. Heather Bosse - Cogswell, ND
7. Tia Jandreau - Highmore, SD
8. Megan Marone - Pukwana, SD
9. Tammy Watson - Mitchell, SD
10. Alyssa Gabrielson - Gary, SD
11. Kenna McNeill - Tuthill, SD
12. Joey Carley - Philip, SD
13. Laine Scholtz - Wentworth, SD
14. Karissa Rayhill - Torrington, WY
15. Jody Marone - Pukwana, SD
16. Shelby Hohn - Dimock, SD
17. Delayne Jones - Aberdeen, SD
18. Kelly Anders - Quinn, SD
19. Jayla Jones - Bath, SD
20. Lily Ruhd - Toronto, SD
21. Shannon Fagerhaug - Wessington Springs, SD
22. Neli Kvale - Volin, SD
23. Lexy Leischner - Parkston, SD
24. McKensey Allen - Inwood, IA
25. Angelica Larson - Duluth, MN
3. Sat, July 23 2022, 7:00 PM
1.
Shaw Nelson - Hartford, SD
2. Morgan Kowitz - McGregor, MN
3. Sindi Jandreau - Kennebec, SD
4. Rayel Livermont - Martin, SD
5. Jordan Fischer - Lesterville, SD
6. Macy Diehl - Zimmerman, MN
7. Kaecie Zacher - Aberdeen, SD
8. Dale Forman - Ree Heights, SD
9. Jill Sundell - Oak River, MN
10. D'Ann Gehlsen - Mission, SD
11. Teyana Moody - Woonsocket, SD
12. Sharon Munn - Monticello, MN
13. Meggie Conner - Beresford, SD
Bull Riding - 5
1. Fri, July 22 2022, 7:00 PM
1.
Dylan Fuerst - Tripp, SD
2. Mason Jones - Lake City, SD
3. Stetson Baloun - Redfield, SD
3. Sat, July 23 2022, 7:00 PM
1.
Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
2. Ayden Favio - Worthing, SD
Calf Roping - 22
1. Fri, July 22 2022, 7:00 PM
1.
Matt Nelson - Colman, SD
2. Gannon Gustafson - Wood Lake, WI
3. Rex Treeby - Hecla, SD
4. Cole Schneider - Brookings, SD
5. Wyatt Treeby - Hecla, SD
6. Newt Bruley - Willow Lake, SD
7. Sage Bach - Flourence, SD
8. Jace Pkrony - Clear Lake, SD
2S. Sat, July 23 2022, 8:00 AM
1.
Trey Young - Dupree, SD
2. Tyler Fagerhaug - Wessington, SD
3. Jace Ullerich - Humboldt, SD
4. Dillion Sackett - Alcester, SD
5. Winston Brown - Piedmont, SD
6. Nathan Sandoz - Atkinson, NE
7. Owen Fagerhaug - Wessington Springs, SD
8. Clete Scheer - Valentine, NE
9. Jeremy Olson - Shell Lake, WI
3. Sat, July 23 2022, 7:00 PM
1.
Myles Kenzy - Iona, SD
2. Lane Schoenfeld - Astoria, SD
3. TY Moser - Wolsey, SD
4. Tobin Esser - Frankfort, SD
5. Stratton Kohr - Gillette, WY
Goat Tying - 16
1. Fri, July 22 2022, 7:00 PM
1.
Shelby Lang - Chancellor, SD
2. Shea Husted - Harrold, SD
3. Haley Husted - Harrold, SD
4. Raylee Fagerhaug - Wessington Springs, SD
5. Jacey Hupp - Huron, SD
2S. Sat, July 23 2022, 8:00 AM
1.
Jayla Jones - Bath, SD
2. Tessa Peterson - Mitchell, SD
3. Cashae McGee - Rhame, ND
4. Riley Donnelly - Elk Point, SD
5. Delayne Jones - Aberdeen, SD
6. Karissa Rayhill - Torrington, WY
7. Jazz McGirr - Huron, SD
8. Ella Fagerhaug - Wessington Springs, SD
3. Sat, July 23 2022, 7:00 PM
1.
Dale Forman - Ree Heights, SD
2. Layni Stevens - St. Lawrence, SD
3. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
Ladies Breakaway - 62
1. Fri, July 22 2022, 7:00 PM
1.
Courtney Birkholtz - White, SD
2. Abby Jo Treeby - Hecla, SD
3. Keylee Zancanella - Aurora, SD
4. Swayze Ness - Kimball, SD
5. Carlee Nelson - Colman, SD
6. Lacey Hewitt - Whitewood, SD
7. Shea Husted - Harrold, SD
8. Lainee Schonebaum - Burke, SD
9. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
10. Teagan Bruley - Willow Lake, SD
11. Courtney Otto - Marshall, MN
12. Haley Husted - Harrold, SD
13. Hannah Havlik - Kimball, SD
14. Haley Huls - Lennox, SD
15. Jacey Hupp - Huron, SD
2S. Sat, July 23 2022, 8:00 AM
1.
Savana Johnston - Elm Springs, SD
2. Aluxyn Hollenbeck - Valentine, NE
3. McKenzie Raaen - Volin, SD
4. Tessa Peterson - Mitchell, SD
5. Kenna McNeill - Tuthill, SD
6. Jaycie Pulscher - Flandreau, SD
7. Syerra Christensen - Kennebec, SD
8. Megan Pivec - Jordan, MN
9. Kassidy Rozell - Brookings, SD
10. Riley Donnelly - Elk Point, SD
11. Wraylee Brown - Piedmont, SD
12. Jazz McGirr - Huron, SD
13. Shannon Fagerhaug - Wessington Springs, SD
14. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
15. Joey Carley - Philip, SD
16. Alison Rice - Flandreau, SD
17. Karissa Rayhill - Torrington, WY
18. Jaydn Kirwan - Valentine, NE
19. Tarin Blow - Pierre, SD
20. Chloe Herren - Crooks, SD
21. Heidi Johnson - Flandreau, SD
22. Kallie Carey - Wall, SD
23. Becky Christenson - St James, MN
24. Ella Fagerhaug - Wessington Springs, SD
25. Bailey Hurlburt - Norfolk, NE
26. Wacey Brown - Piedmont, SD
27. Wregan Brown - Piedmont, SD
28. Rachel Kelderman - Hudson, SD
29. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
30. Hannah Wagner - Cambridge, MN
31. Jessica Hemphill - Rapid City, SD
32. Alyssa Gabrielson - Gary, SD
33. Diana Grill - Mitchell, SD
3. Sat, July 23 2022, 7:00 PM
1.
Shaw Nelson - Hartford, SD
2. Keah Munsen - White Lake, SD
3. Meggie Conner - Beresford, SD
4. Jennifer Gale - Humboldt, SD
5. Daisy Dean - Platte, SD
6. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
7. Sierra Lee - Rhame, ND
8. Haley Brown - Porcupine, SD
9. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
10. Layni Stevens - St. Lawrence, SD
11. Chloe Munsen - White Lake, SD
12. Anna Rathe - Brookings, SD
13. Bailey Hapney - Ft. Pierre, SD
14. Rayel Livermont - Martin, SD
Mixed Team Roping - 21
1. Fri, July 22 2022, 7:00 PM
1.
Jacey Hupp - Huron, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
2. Carlee Nelson - Colman, SD & Wyatt Treeby - Hecla, SD
3. Jordyn Tibbs - Elk Point, SD & Keylee Zancanella - Aurora, SD
4. Jolene Loiseau - Flandreau, SD & Dylan Hart - Flandreau, SD
2S. Sat, July 23 2022, 8:00 AM
1.
Becky Christenson - St James, MN & Keith Newberg - St. James, MN
2. Savana Johnston - Elm Springs, SD & Riley Hannum - Ft. Pierre, SD
3. Kelsey McDaniel - Midland, SD & Tucker Mcdaniel - Midland, SD
4. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD & Lance Knutson - Flandreau, SD
5. Syerra Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
6. Tarin Blow - Pierre, SD & Levi Blow - Pierre, SD
7. Rachel Kelderman - Hudson, SD & Kail Vaith - Lesterville, SD
8. Chloe Herren - Crooks, SD & Darren Lammers - Chancellor, SD
9. Riley Donnelly - Elk Point, SD & Cory Donnelly - Elk Point, SD
3. Sat, July 23 2022, 7:00 PM
1.
Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD & Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
2. Levi Heckenlaible - Menno, SD & Anna Rathe - Brookings, SD
3. Jenika Arens - Brandon, SD & Rod Brown - Porcupine, SD
4. Shaw Nelson - Hartford, SD & Brad Nelson - Hartford, SD
5. Chuck Nelson - Hartford, SD & Jennifer Gale - Humboldt, SD
6. Cedar Jandreau - Kennebec, SD & Jade Nelson - Midland, SD
7. Haley Brown - Porcupine, SD & Kole Latham - Flandreau, SD
8. Denise Nelson - Midland, SD & Jade Schmidt - Box Elder, SD
Saddle Bronc - 6
3. Sat, July 23 2022, 7:00 PM
1.
Dylan Suhr - Canton, SD
2. Kaden Deal - Eagle Butte, SD
3. Miles Kreeger - Lake Andes, SD
4. John Thelen - Pierre, SD
5. Buster Reis - Reliance, SD
6. Clay Longbrake - Howes, SD
Sr. Breakaway - 21
1. Fri, July 22 2022, 7:00 PM
1.
Chuck Hamlin - Highmore, SD
2. Kirk Ford - Sturgis, SD
3. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
2S. Sat, July 23 2022, 8:00 AM
1.
Darren Lammers - Chancellor, SD
2. Mark Schumacher - Wolsey, SD
3. Fay Jandreau - Highmore, SD
4. Bogie Webb - Volin, SD
5. Dave Marone - Pukwana, SD
6. Glen Hostutler - Midland, SD
7. Barry Knippling - Chamberlain, SD
8. Keith Newberg - St. James, MN
3. Sat, July 23 2022, 7:00 PM
1.
Terry McCutcheon - Brookings, SD
2. Tim Nelson - Midland, SD
3. Dean Moncur - Piedmont, SD
4. Chuck Nelson - Hartford, SD
5. Arlie Hulm - Spearfish, SD
6. Blaine Carey - Huron, SD
7. Rod Brown - Porcupine, SD
8. Marty Jandreau - Kennebec, SD
9. Shawn Carey - Highmore, SD
10. Lynn Williams - Faith, SD
Steer Wrestling - 14
1. Fri, July 22 2022, 7:00 PM
1.
Tucker Even - Burke, SD
2. Grady Aasby - Highmore, SD
3. Clint Nelson - Philip, SD
4. Joe Ross - Rosebud, SD
5. Colt Dunkelberger - Huron, SD
2S. Sat, July 23 2022, 8:00 AM
1.
Jason Hapney - Harrold, SD
2. Brent Woodward - Dupree, SD
3. Daycen Hunt - Ridgeview, SD
3. Sat, July 23 2022, 7:00 PM
1.
Cass Lytle - Quinn, SD
2. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD
3. Josh Heckenlaible - Menno, SD
4. Trig Olson - Prairie City, SD
5. Carter Kennedy - Beresford, SD
6. Dean Moncur - Piedmont, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 22
1. Fri, July 22 2022, 7:00 PM
1.
Matt Nelson - Colman, SD & Gannon Gustafson - Wood Lake, WI
2. Jared Odens - Pierre, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
3. Sage Bach - Flourence, SD & Jace Pkrony - Clear Lake, SD
4. Shaw Loiseau - Flandreau, SD & Dylan Hart - Flandreau, SD
5. Shawn Hart - Mitchell, SD & Shilo Knutson - Letcher, SD
6. Cole Schneider - Brookings, SD & Brevin Gustafson - Hanley Falls, MN
7. Rex Treeby - Hecla, SD & Wyatt Treeby - Hecla, SD
8. Joe Ross - Rosebud, SD & Clint Nelson - Philip, SD
2S. Sat, July 23 2022, 8:00 AM
1.
Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
2. Tucker McDaniel - Midland, SD & Glen Hostutler - Midland, SD
3. Clay Bauer - Arcadia, NE & Dustin Harris - O'Neill, NE
4. Isaac Tilstra - Hills, MN & Lance Knutson - Flandreau, SD
5. Daycen Hunt - Ridgeview, SD & Riley Hannum - Ft. Pierre, SD
6. Jace Ullerich - Humboldt, SD & Tucker Rozell - Brookings, SD
3. Sat, July 23 2022, 7:00 PM
1.
Levi Heckenlaible - Menno, SD & Josh Heckenlaible - Menno, SD
2. Kaden Deal - Eagle Butte, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
3. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Jade Nelson - Midland, SD
4. Trey Moody - Woonsocket, SD & Royce Bruns - Plankington, SD
5. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD & Beau Dean - Platte, SD
6. Toby Moody - Woonsocket, SD & Myles Cuka - Letcher, SD
7. Tim Nelson - Midland, SD & Myles Kenzy - Iona, SD
8. Cayden Slykuis - Letcher, SD & Tater Moody - Woonsocket, SD
Over 40 CR - 8
2S. Sat, July 23 2022, 8:00 AM
1.
Jeremy Olson - Shell Lake, WI
2. Owen Fagerhaug - Wessington Springs, SD
3. Clete Scheer - Valentine, NE
4. Tyler Fagerhaug - Wessington, SD
5. Jay Hollenbeck - Valentine, NE
6. Brent Hurlburt - Norfolk, NE
7. Casey Hume - Brodhead, WI
8. Jeff Grill - Mitchell, SD
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0