Irene, SD
Bareback - 3
1. Fri, June 24 2022, 7:00 PM
1.
Lane Deisley - Ayr, NE
2. Mark Kenyon - Hayti, SD
3. Sat, June 25 2022, 6:00 PM
1.
Hunter Big Eagle - Harrold, SD
Barrel Racing - 50
1. Fri, June 24 2022, 7:00 PM
1.
Olivia Selleck - White, SD
2. Kristen Zancanella - Aurora, SD
3. Brenda Deters - Colton, SD
4. Sidney Johnson - Sisseton, SD
5. Tammy Watson - Mitchell, SD
6. Meggie Conner - Beresford, SD
7. Megan Marone - Pukwana, SD
8. Taci Flinn - Newman Grove, NE
9. Shannon McBride - Brookings, SD
10. Keylee Zancanella - Aurora, SD
11. Sarah Hossle - Winner, SD
12. Shelby Lang - Chancellor, SD
13. Jordan Hermelbracht - Bancroft, NE
14. Stephanie Lang - Chancellor, SD
2S. Sat, June 25 2022, 9:00 AM
1.
Kaydi Anderson - St James, MN
2. Allison Burgau - Sioux Falls, SD
3. Morgan Anderson - Brookings, SD
4. Mackenzie Raaen - Volin, SD
5. Lexy Leischner - Parkston, SD
6. Taryn Starr - Geddes, SD
7. Dori Hollenbeck - Winner, SD
8. Rickie Engesser - Spearfish, SD
9. Aimee Sorensen - Vermillion, SD
10. Carlee Nelson - Colman, SD
11. Summer Erickson - Chokio, MN
12. Tia Jandreau - Highmore, SD
13. Gracie Pechous - Tabor, SD
14. Tyra Harrington - Dell Rapids, SD
15. Shannon Sokolowski - Volin, SD
16. Heather Bosse - Cogswell, ND
17. Victoria Blatchford - Brookings, SD
18. Cindy Baltezore - Beresford, SD
19. Kassidy Rozell - Brookings, SD
20. Bridget Biron - Henderson, MN
21. McKensey Allen - Inwood, IA
22. Jillian Zaun - Hamlin, SD
3. Sat, June 25 2022, 6:00 PM
1.
Chanda Schnoor - Chambers, NE
2. Ashley Odenbach - Taylor, NE
3. Raelin Jurgens - Parker, SD
4. Carole Hollers - Sturgis, SD
5. Avery Schacht - Lake Andes, SD
6. Haley Huls - Lennox, SD
7. Courtney Otto - Marshall, MN
8. Roxanna Clawson - Scotia, NE
9. Sarah Rose - Volga, SD
10. Shada Beeson - Wagner, SD
11. La Nae Drozd - Columbus, NE
12. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
13. Cassie Mehlbrech - Canistota, SD
14. Neli Kvale - Volin, SD
Bull Riding - 19
1. Fri, June 24 2022, 7:00 PM
1.
Cullen Berentschot - Inwood, IA
2. Blaine Peterson - Tyler, MN
3. Dylan Rice - Flandreau, SD
4. Ayden Favio - Worthing, SD
5. Carter Hanson - Alcester, SD
6. Tanner Young - Pierz, MN
7. Seth York - White Lake, SD
8. Garrett Jorgensen - Volin, SD
9. Hayden Ellis - Centerville, SD
10. Travis Peterson - Tyler, SD
3. Sat, June 25 2022, 6:00 PM
1.
Kyle Hapney - Ft. Pierre, SD
2. Jack Rodenbaugh - Box Elder, SD
3. Tyler Viers - Granite Falls, MN
4. Jesse Kline - Hartford, SD
5. Dally Fischer - Alcester, SD
6. Jack Walters - Centerville, SD
7. Tucker Merten - Veblen, SD
8. Kane Grant - Whitewood, SD
9. Hudson Johnson - Kadoka, SD
Calf Roping - 18
1. Fri, June 24 2022, 7:00 PM
1.
Scott Halverson - Fairview, SD
2. Jace Tekrony - Clear Lake, SD
3. Kaden Tekrony - Clear Lake, SD
4. Myles Kenzy - Iona, SD
5. Ty Moser - Wolsey, SD
6. Boe Brown - Valentine, NE
2S. Sat, June 25 2022, 9:00 AM
1.
Beau Dean - Platte, SD
2. Denton Oestmann - Auburn, NE
3. Matt Nelson - Colman, SD
4. Jace Ullerich - Humbolt, SD
5. Jarrett Oestmann - Auburn, NE
6. Nathan Sandoz - Atkinson, NE
3. Sat, June 25 2022, 6:00 PM
1.
Drew Stroschein - Del Rapids, SD
2. Dillion Sackett - Alcester, SD
3. Donovan Rose - Volga, SD
4. Seth Gaikowski - Waubay, SD
5. Jeremy Olson - Shell Lake, WI
6. Chance Locken - Reedsburg, WI
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 75
1. Fri, June 24 2022, 7:00 PM
1.
Megan Marone - Pukwana, SD
2. Sidney Johnson - Sisseton, SD
3. Chloe Herren - Crooks, SD
4. Sierra Smith - Winterset, IA
5. Alison Rice - Flandreau, SD
6. Stannis Hoffmann - Dunlap, IA
7. Jordan Jehn - Brookings, SD
8. Jaycie Pulscher - Flandreau, SD
9. Courtney Birkholtz - White, SD
10. Mataya Eklund - Valentine, NE
11. Meggie Conner - Beresford, SD
12. Keylee Zancanella - Aurora, SD
13. Megan Delay - Beresford, SD
14. Alli Masters - Leon, IA
15. Sage Gabriel - Quinn, SD
16. Josey Anstine - Volin, SD
17. Anna Rathe - Brookings, SD
18. Misti Brown - Valentine, NE
2S. Sat, June 25 2022, 9:00 AM
1.
Kassidy Rozell - Brookings, SD
2. Taylor Engesser - Spearfish, SD
3. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
4. Laurie Bergeson - Hartford, SD
5. Mackenzie Raaen - Volin, SD
6. Carlee Nelson - Colman, SD
7. Caden Borman - Backus, SD
8. Heidi Johnson - Flandreau, SD
9. Sydney Graff - Long Pine, NE
10. Shelby Stanel - Brookings, SD
11. Jaydn Kirwan - Valentine, NE
12. Rickie Engesser - Spearfish, SD
13. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
14. Cheyenne Vandestouwe - Inwood, IA
15. Kathleen Biron - Henderson, MN
16. Josie Mousel - Colman, SD
17. Payton Donnelly - Elk Point, SD
18. Layni Stevens - Saint Lawrence, SD
19. Josi Stevens - Saint Lawrence, SD
20. Brandy Schaack - Chadron, NE
21. Haley Brown - Porcupine, SD
22. Lainee Schonebaum - Burke, SD
23. Holly Oftedahl - Hanley Falls, MN
24. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
25. Samantha Bergeson - Hartford, SD
26. Sarah Vos - Caputa, SD
27. Luxyn Hollenbeck - Valentine, NE
28. Bailey Hurlburt - Norfolk, NE
29. Shawnee Sherwood - San Tan Valley, AZ
30. Ally Zehrer - Dayton, MN
31. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
32. Danielle Wray - Ord, NE
33. Chenoa Vande Stouwe - Inwood, IA
34. Cora Borman - Backus, SD
35. Daisy Dean - Platte, SD
36. Jacey Hupp - Huron, SD
37. Jenna Fulton - Saint Lawrence, SD
38. Cheyenne Sherwood - Hillside, AZ
39. Riley Donnelly - Elk Point, SD
3. Sat, June 25 2022, 6:00 PM
1.
Haley Huls - Lennox, SD
2. Hallie Reeves - Weston, NE
3. Amy Doehling - Arlington, MN
4. Amber Carson - Grassy Butte, ND
5. Callie Shepherd - Marshall, MN
6. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
7. Summer Beeson - Wagner, SD
8. Courtney Otto - Marshall, MN
9. Sidney Peters - Hot Springs, SD
10. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
11. Bailey Wickre - Platte, SD
12. Syerra Christensen - Kennebec, SD
13. Rachel Kelderman - Hudson, SD
14. Sarah Morrisey - Gilette, WY
15. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
16. Jennifer Gale - Humboldt, SD
17. Braelee Viers - Granite Falls, MN
18. Carole Hollers - Sturgis, SD
Mixed Team Roping - 29
1. Fri, June 24 2022, 7:00 PM
1.
Sidney Johnson - Sisseton, SD & Tyan Johnson - Sisseton, SD
2. Chloe Herren - Crooks, SD & Conner Herren - Crooks, SD
3. Megan Marone - Pukwana, SD & Dave Marone - Pukwana, SD
4. Kaysee Christensen - Springfield, SD & Joe Knutson - Beresford, SD
5. Megan Delay - Beresford, SD & Ben Delay - Beresford, SD
6. Levi Heckenlaible - Menno, SD & Anna Rathe - Brookings, SD
7. Molly Hess - Wisner, NE & Ty Hermelbracht - Rosalie, NE
8. Clay Ullrey - Aurora, SD & Keylee Zancanella - Aurora, SD
9. Jordan Tibbs - Elkton, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
10. Terry Anstine - Volin, SD & Kennedy Anstine - Volin, SD
2S. Sat, June 25 2022, 9:00 AM
1.
Leigh Sherwood - Grace, ID & Steve Sherwood - Grace, ID
2. Isaac Tilstra - Hills, MN & Chenoa Vande Stouwe - Inwood, IA
3. Danielle Wray - Ord, NE & Jade Nelson - Midland, SD
4. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
5. Shawnee Sherwood - San Tan Valley, AZ & Roger Montano - Santan Valley, AZ
6. Haley Brown - Porcupine, SD & Dylan Hart - Flandreau, SD
7. Beau Dean - Platte, SD & Daisy Dean - Platte, SD
8. Jenica Arens - Brandon, SD & Rod Brown - Porcupine, SD
9. Jacey Hupp - Huron, SD & Carson Musick - Pierre, SD
10. Cheyenne Sherwood - Hillside, AZ & John Phillips - Santan Valley, AZ
11. Cheyenne Vandestouwe - Inwood, IA & Jett Vanbochove - Inwood, IA
12. Sydney Graff - Long Pine, NE & Terry Graff - Long Pine, NE
13. Riley Donnelly - Elk Point, SD & Cory Donnelly - Elk Point, SD
14. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD & Lance Knutson - Flandreau, SD
3. Sat, June 25 2022, 6:00 PM
1.
Chuck Nelson - Hartford, SD & Jennifer Gale - Humboldt, SD
2. Callie Shepherd - Marshall, MN & Cooper Schmidt - Marietta, MN
3. Rachel Kelderman - Hudson, SD & Kail Vaith - Lesterville, SD
4. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Dillion Sackett - Alcester, SD
5. Mitch Reeves - Weston, NE & Hallie Reeves - Weston, NE
Saddle Bronc - 8
1. Fri, June 24 2022, 7:00 PM
1.
TJ Morrison - Piedmont, SD
2. Seth York - White Lake, SD
3. Isaac Peaks - Tripp, SD
4. Cooper West - Philip, SD
3. Sat, June 25 2022, 6:00 PM
1.
Miles Kreeger - Lake Andes, SD
2. Kyle Hapney - Ft. Pierre, SD
3. Dylan Suhr - Canton, SD
4. Zane Howe - Rapid City, SD
Sr. Breakaway - 14
1. Fri, June 24 2022, 7:00 PM
1.
Dave Marone - Pukwana, SD
2S. Sat, June 25 2022, 9:00 AM
1.
Rod Brown - Porcupine, SD
2. Terry Graff - Long Pine, NE
3. Fay Jandreau - Highmore, SD
4. Barry Knippling - Chamberlain, SD
5. Rusty Kluender - Arcadia, NE
6. Mark Schumacher - Wolsey, SD
3. Sat, June 25 2022, 6:00 PM
1.
Bogie Webb - Volin, SD
2. Terry McCutcheon - Brookings, SD
3. Darren Lammers - Chancellor, SD
4. Chuck Nelson - Hartford, SD
5. Blaine Carey - Huron, SD
6. Scott Reiners - Lennox, SD
7. Shawn Carey - Huron, SD
Steer Wrestling - 7
1. Fri, June 24 2022, 7:00 PM
1.
Tate Petrack - Martin, SD
2. Carter Kennedy - Beresford, SD
3. Kaden Tekrony - Clear Lake, SD
4. Josh Heckenlaible - Menno, SD
5. Tyler Byrne - Martin, SD
3. Sat, June 25 2022, 6:00 PM
1.
Chase Olson - Hartford, SD
2. Sawyer Strand - Platte, SD
Team Penning - 16
1. Fri, June 24 2022, 7:00 PM
1.
Robert Runge - Davis, SD & Leon Baier - Mitchell, SD & Jay Reurink -
2. Tyler Steever - Lennox, SD & Charlie Walters - Sioux Falls, SD & Todd Steever -
3. Randy Fuhrer - Wagner, SD & Joann Syrovatka - Utica, SD & Dennis Michael -
4. Mary Pat Fawcett - Ree Heights, SD & Lennie Steffen - Colome, SD & Chris Connet -
5. Glen Dieters - Larchwood, SD & Larry Fossum - Hartford, SD & Mike Austin -
6. Rodney Hammerstrom - Davis, SD & Brodie Hammerstrom - Davis, SD & Daryl Hammerstrom -
7. Mark Braunschmidt - Garreston, SD & Joe Skibinski - Sioux Falls, SD & Anna Braunschmidt -
8. Taryn Guinn - Chamberlain, SD & Wally Bakke - Irene, SD & Doni Zeller -
3. Sat, June 25 2022, 6:00 PM
1.
Terry Trower - Wentworth, SD & Bogie Webb - Volin, SD & Teresa Mead -
2. Collin Borgmann - White Lake, SD & Paul Borgmann - White Lake, SD & Collin Borgmann -
3. John Havranek - Wagner, SD & Harold Fischer - Vermillion, SD & Stephanie Jacobsen -
4. Eric Sandbulte - Rock Valley, IA & Vern Dubbelde - Canistota, SD & Cassie Mehlbrech -
5. Randy Olson - Harrisburg, SD & Travis Olson - Sioux Falls, SD & Katie Polard -
6. Darren Lammers - Chancellor, SD & Tom Jones - Sioux Falls, SD & Brad Nesheim -
7. Bryan Runge - Tea, SD & Tara Thompson - Sioux Falls, SD & Robert Devitt -
8. Gary Garbe - Alpena, SD & Chuck Nelson - Hartford, SD & Mick Varilek -
Team Roping - 29
1. Fri, June 24 2022, 7:00 PM
1.
Adam Rose - Willard, MO & Cooper Freeman - Carsage, MO
2. Levi Heckenlaible - Menno, SD & Josh Heckenlaible - Menno, SD
3. Scott Halverson - Fairview, SD & Troy Donnelly - Elk Point, SD
4. Travis Johnson - Sisseton, SD & Tyan Johnson - Sisseton, SD
5. Cody Hildendeger - Avon, SD & Conner Herren - Crooks, SD
6. Travis Hermelbracht - Bancroft, NE & Ty Hermelbracht - Rosalie, NE
7. Clay Ullrey - Aurora, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
8. Randall Fuhrer - Wagner, SD & Kail Vaith - Lesterville, SD
9. Kaden Tekrony - Clear Lake, SD & Jace Tekrony - Clear Lake, SD
10. Kip Austin - Norfolk, NE & Cole Austin - Meadow Grove, NE
2S. Sat, June 25 2022, 9:00 AM
1.
Monte Snider - Ericson, NE & Clayton Schlenger - Erickson, NE
2. Steve Sherwood - Grace, ID & John Phillips - Santan Valley, AZ
3. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
4. Isaac Tilstra - Hills, MN & Lance Knutson - Flandreau, SD
5. Shaw Loiseau - Flandreau, SD & Dylan Hart - Flandreau, SD
6. Tucker McDaniel - Midland, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
7. Payton Pirrung - Hartford, SD & Mason Bice - Nisland, SD
8. Jace Ullerich - Humbolt, SD & Tucker Rozell - Brookings, SD
9. Cory Donnelly - Elk Point, SD & Lane Severson - Beresford, SD
10. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Jade Nelson - Midland, SD
3. Sat, June 25 2022, 6:00 PM
1.
Mitch Reeves - Weston, NE & Ryan Reeves - Weston, NE
2. Blase Steffen - Gregory, SD & Riley Hannum - Ft Pierre, SD
3. Rustin Albrecht - Desmet, SD & Dan Thompson - Willow Lake, SD
4. Chance Locken - Reedsburg, WI & Dylan Campbell - Aleva, WI
5. Carson Gary - Hartford, SD & Don Christensen - Beresford, SD
6. Tyler Esser - Frankfurt, SD & Drew Stroschein - Del Rapids, SD
7. Leland Anderson - Hurley, SD & Shane Anderson - Hurley, SD
8. Nathan Poss - Scotia, NE & Zach Dunlap - Rolla, ND
9. Sutton Adams - Dell Rapids, SD & Cooper Schmidt - Marietta, MN
Over 40 CR - 6
2S. Sat, June 25 2022, 9:00 AM
1.
Jay Hollenbeck - Valentine, NE
2. Terry Graff - Long Pine, NE
3. Brent Hurlburt - Norfolk, NE
4. Rusty Kluender - Arcadia, NE
3. Sat, June 25 2022, 6:00 PM
1.
Todd Rose - Volga, SD
2. Jeremy Olson - Shell Lake, WI
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0