Ponoka, AB
Bareback - 5
1. Sat, July 30 2022, 1:00 PM
1.
Curly Twigg - Lethbridge, AB
2. Creighton Janvier - Maskwacis, AB
4. Sun, July 31 2022, 1:00 PM
1.
Jacob Todechine - Gallup, NM
2. Cam Bruised Head - Standoff, AB
3. Dallas Young Pine - Calgary, AB
Barrel Racing - 50
1. Sat, July 30 2022, 1:00 PM
1.
Tracey Duck Chief - Siksika, AB
2. Cee Littlelight - Tsuu' Tina Nation, AB
3. Janae Devine - Cardston, AB
4. Tina Bassett - Chetwynd, BC
5. Carly Day Chief - Standoff, AB
6. Hayley Brooks - Cochrane, AB
7. Cheyenne Doore - Cardston, AB
8. Shayanne Bear - Whitewood, SK
9. Lacey Bish - Calgary, AB
2S. Sat, July 30 2022, 7:00 PM
1.
Raquel Wildman - Morley, AB
2. McKenzie Phillips - Fort Mccloud, AB
3. Greta Gustafson - Browning, MT
4. Chantelle Day Chief - Cardston, AB
5. Alexi Buffalo - Dillon, MT
6. Brittany Bird - Cut Bank, MT
7. Camille Whitney - Cochrane, AB
8. Katelin Conway - Cut Bank, MT
9. Crystal Kaquitts - Morley, AB
10. Tristin Bull - Good Fish Lake, AB
11. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
12. Tyressa Labelle - Morley, AB
13. Joann Holmes - Merritt, BC
14. Simone Soop - Calgary, AB
3S. Sun, July 31 2022, 9:00 AM
1.
Sheryl Manychief - Calgary, AB
2. Jackie Colliflower - Cardston, AB
3. Tessie Lamere - Box Elder, MT
4. Sonya Dodginghorse - Tsuu T'Ina Nation, AB
5. Charmayne Pickens - Standoff, AB
6. Karlee Meyers - Box Elder, MT
7. Cayda Dodginghorse - Tsuut'Ina Nation, AB
8. K'La Gonzalez - Polson, MT
9. Lita Crawler - Morley, AB
10. PJ Fox - Cardston, AB
11. Katrina Williams - Mount Currie, BC
12. Kianda Tatsey - Heart Butte, MT
13. Aarianna Henry - Box Elder, MT
14. Ashley Picard - Pendleton, OR
15. Paige Shade - Cardston, AB
16. Yvette Vega - Charlo, MT
17. Nyis Colliflower - Box Elder, MT
4. Sun, July 31 2022, 1:00 PM
1.
Fallyn Creighton - Cardston, AB
2. Claire Myers - Ponoka, AB
3. Missy Givens - Riverton, WY
4. Jocee Louis - Browning, MT
5. Cheyenne Black Water - Cardston, AB
6. Kylie Gilbert - Farmington, NM
7. Destiny Stevens - Strathmore, AB
8. Raynell Holgate - Page, AZ
9. Sharlee Scout - Cardston, AB
10. Langeline Whitney-Holloway - Tsuu Tina, AB
Bull Riding - 9
1. Sat, July 30 2022, 1:00 PM
1.
Tate Jackson - Goodfish Lake, AB
2. Joseph Bruno - Medicine Hat, AB
3. Shooter Good Striker - Coalhurst, AB
4. Preston Louis - Browning, MT
4. Sun, July 31 2022, 1:00 PM
1.
Jacob Todechine - Gallup, NM
2. Tahj Wells - Browning, MT
3. Coy Doore - Siksika, AB
4. Lucky David - Brocket, AB
5. Greg Louis - Browning, MT
Calf Roping - 32
1. Sat, July 30 2022, 1:00 PM
1.
Blair Burk - Durant, OK
2. Adam Soop - Cardston, AB
2S. Sat, July 30 2022, 7:00 PM
1.
Nolan Conway - Cut Bank, MT
2. Blake Blomberg - Fallbrook, CA
3. Dustin Bird - Cut Bank, MT
4. Aaron Tsinigine - Tuba City, AZ
3S. Sun, July 31 2022, 9:00 AM
1.
Marty Watson - Box Elder, MT
2. Preston Watson - Box Elder, MT
3. Leon Littlelight - Tsuut'Tina Nation, AB
4. Jake Fox - Cardston, AB
5. Wright Bruised Head - Tsuu'Tina, AB
6. Benny Powell - Babb, MT
7. Eric Paul Watson - Box Elder, MT
8. Allan Bruised Head - Calgary, AB
9. Zane Not Afraid - Lodge Grass, MT
10. Jay Crawler - Morley, AB
11. Rick Fox - Cardston, AB
12. Bailee Benjamin - Cardston, AB
13. Tecee Rider - Calgary, AB
14. Troy Crawler - Morley, AB
15. Kale Day Chief - Cardston, AB
16. Kash Weasel Fat - Cardston, AB
4. Sun, July 31 2022, 1:00 PM
1.
Bo Wells - Cardston, AB
2. Mike White Quills - Cardston, AB
3. Ryan Cody Nez - Shiprock, NM
4. Rodie Owen Pickens - Standoff, AB
5. John Pickens - Babb, MT
6. Tristin Dixon - Morley, AB
7. Slim Creighton - Standoff, AB
8. Gavaro Harrison - Chinle, AZ
9. Lane Dixon - Morley, AB
10. Dory Shade - Black Diamond, AB
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 45
1. Sat, July 30 2022, 1:00 PM
1.
Olivia Many Wounds - Calgary, AB
2. Cheyenne Doore - Cardston, AB
3. Cee Littlelight - Tsuu' Tina Nation, AB
4. Lacey Bish - Calgary, AB
5. Carly Day Chief - Standoff, AB
2S. Sat, July 30 2022, 7:00 PM
1.
Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
2. Savannah Joe - Sacaton, AZ
3. Brittany Bird - Cut Bank, MT
4. Katelin Conway - Cut Bank, MT
5. Sara Little Bear - Standoff, AB
3S. Sun, July 31 2022, 9:00 AM
1.
Nyis Colliflower - Box Elder, MT
2. Kiley Shade - Cardston, AB
3. Chase Creighton - Standoff, AB
4. Mykayla Tatsey - Valier, MT
5. Roxanne Not Afraid - Lodge Grass, MT
6. Kristie Ward - Maskwacis, AB
7. Robyn Holgate - Page, AZ
8. Colleen Crawler - Morley, AB
9. Charmayne Pickens - Standoff, AB
10. Tammy Dodginghorse - Calgary, AB
11. Darcy Skunkcap - Browning, MT
12. Bailey Bruised Head - Standoff, AB
13. Katrina Williams - Mount Currie, BC
14. Kelsey Pepion - Browning, MT
15. Aimee Rose Dixon - Morley, AB
16. Cammie Fox - Cardston, AB
17. Lita Crawler - Morley, AB
18. Jolynn Martinez - Gallup, NM
19. Sunni Dixon - Morley, AB
20. Camille Hodgson - Tsuu'Tina, AB
21. Danielle Augare - Browning, MT
22. Erin Jones - Chinle, AZ
23. Tessie Lamere - Box Elder, MT
24. Sydney Not Afraid - Lodge Grass, MT
25. PJ Fox - Cardston, AB
4. Sun, July 31 2022, 1:00 PM
1.
Raven Shade - Cardston, AB
2. Memphis Dodginghorse - Calgary, AB
3. Chyana Johnson - Browning, MT
4. Destiny Stevens - Strathmore, AB
5. Sherris McArthur - Maskwacis, AB
6. Kylie Gilbert - Farmington, NM
7. Callie Dixon - Morley, AB
8. Julie Dodginghorse - Tsuut'Ina, AB
9. Jocee Louis - Browning, MT
10. Skilee Dixon - Morley, AB
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 9
1. Sat, July 30 2022, 1:00 PM
1.
Theo Ironbow - Edmonton, AB
2. Jacob T Yazzie - Houck, AZ
3. Stade Riggs - Tuba City, AZ
4. Lance Abraham - Rocky Mountain House, AB
5. Cory Fox - Standoff, AB
4. Sun, July 31 2022, 1:00 PM
1.
Lionel Shade - Cardston, AB
2. Tommy Whitebear - Maskwacis, AB
3. Jarrett Monroe - Fort Macleod, AB
4. Will Bruised Head - Standoff, AB
Sr. Breakaway - 32
1. Sat, July 30 2022, 1:00 PM
1.
Jeff Fox - Cardston, AB
2. Greg Two Young Men - Morley, AB
3. Dwayne Big Old Man - Gleichen, AB
4. Beatle Soop - Reqina, AB
5. Jordon Head - Standoff, AB
6. Henny Bruised Head - Standoff, AB
7. Rudy McLean - Morley, AB
8. Carver Salter - Morley, AB
3S. Sun, July 31 2022, 9:00 AM
1.
Darrell James - Oliver, BC
2. Marvin Yellow Bird - Maskwacis, AB
3. Lawrence Crawler - Morley, AB
4. Terry Tatsey - Browning, MT
5. Hardee Skunkcap - Browning, MT
6. Keith Tatsey - Heart Butte, MT
7. Keith Johnson - Maskwacis, AB
8. Darcy Dixon - Morley, AB
9. Allan Bruised Head - Calgary, AB
10. Leon Littlelight - Tsuut'Tina Nation, AB
11. Elliot Benjamin - Morley, AB
12. Ollie Benjamin - Morley, AB
13. Troy Crawler - Morley, AB
14. Colleen Crawler - Morley, AB
4. Sun, July 31 2022, 1:00 PM
1.
Emmet Crowchild - Tsuu' Tina, AB
2. Darrell Crowchild - Tsuut'Ina, AB
3. Ray Augare - Browning, MT
4. Spider Ramone - Hays, MT
5. Ken Augare - Browning, MT
6. John Pickens - Babb, MT
7. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ
8. Darrell Taypotat - Broadview, SK
9. Robert Wells - Cardston, AB
10. Frid England - Cut Bank, MT
Steer Wrestling - 27
1. Sat, July 30 2022, 1:00 PM
1.
Jay Many Grey Horses - Standoff, AB
2. Armond Duck Chief - Siksika, AB
3. Lane Little Bear - Standoff, AB
2S. Sat, July 30 2022, 7:00 PM
1.
Nolan Conway - Cut Bank, MT
3S. Sun, July 31 2022, 9:00 AM
1.
Shane Day Chief - Standoff, AB
2. Dakota Giesbrecht - Standoff, AB
3. Kash Shade - Lethbridge, AB
4. Otys Little Mustache - Brocket, AB
5. Mason Dodginghorse - Calgary, AB
6. Derek Azure - Harlem, MT
7. Keenan Crane - Cardston, AB
8. John Colliflower Iv - Cardston, AB
9. Jon Wells - Lethbridge, AB
10. Nick Clairmont - Ronan, MT
11. Wright Bruised Head - Tsuu'Tina, AB
12. Lane Dixon - Morley, AB
13. Jim Stevens - Strathmore, AB
4. Sun, July 31 2022, 1:00 PM
1.
Arlan Minue - Warner, AB
2. Tucker Rabbit - Standoff, AB
3. Tuck Johnson - Browning, MT
4. Tristin Dixon - Morley, AB
5. Rowdy Many Grey Horses - Standoff, AB
6. Bart Holloway - Siksika, AB
7. Trevin Fox - Browning, MT
8. Virgil Jacobs - Calgary, AB
9. JR Weasel Fat - Cardston, AB
10. Greg Louis - Browning, MT
Team Penning - 0
Team Roping - 71
1. Sat, July 30 2022, 1:00 PM
1.
Tye Yellow Bird - Maskwacis, AB & Colten Lefthand - Eden Valley, AB
2. Trevor Many Wounds - Tsuu' Tina, AB & Emmet Crowchild - Tsuu' Tina, AB
3. Benji Salter - Morley, AB & Lonny Labelle - Morley, AB
4. Blair Burk - Durant, OK & Colten Lefthand - Eden Valley, AB
5. Benji Salter - Morley, AB & Marty Wildman - Morley, AB
6. Lonny Labelle - Morley, AB & Trevor Many Wounds - Tsuu' Tina, AB
2S. Sat, July 30 2022, 7:00 PM
1.
Nolan Conway - Cut Bank, MT & Dustin Bird - Cut Bank, MT
2. Hayden Many Grey Horses - Standoff, AB & Taran Black Rabbit - Cardston, AB
3. Aaron Tsinigine - Tuba City, AZ & Dustin Bird - Cut Bank, MT
4. Nolan Conway - Cut Bank, MT & Aaron Tsinigine - Tuba City, AZ
3S. Sun, July 31 2022, 9:00 AM
1.
Tecee Rider - Calgary, AB & Dax Eagle Bear - Standoff, AB
2. Boyd Wesley - Morley, AB & Garrett Benjamin - Morley, AB
3. Kale Day Chief - Cardston, AB & Kash Weasel Fat - Cardston, AB
4. Brent Dodginghorse - Tsuut'Ina Nation, AB & Mason Dodginghorse - Calgary, AB
5. Polite Pepion - Browning, MT & Tuck Johnson - Browning, MT
6. Jackson Louis - Vernon, BC & Elliot Benjamin - Morley, AB
7. Peter Tatsey - Heart Butte, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
8. Jackson Louis - Vernon, BC & Bailee Benjamin - Cardston, AB
9. Buddie Dixon - Cluny, AB & Trevor Medicine Shield - Cardston, AB
10. Jesse Starlight - Tsuu T'Ina, AB & Bob Gottfriedson - Calgary, AB
11. Jay Crawler - Morley, AB & Jake Crawler - Morley, AB
12. Eric Paul Watson - Box Elder, MT & Preston Watson - Box Elder, MT
13. Darrell James - Oliver, BC & Raf Deguevara - Westbank, BC
14. Darcy Dixon - Morley, AB & Tristin Dixon - Morley, AB
15. Billy Potts - Brocket, AB & Jake Crawler - Morley, AB
16. Talan Cummins - Lodge Grass, MT & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
17. Keenan Crane - Cardston, AB & Bailee Benjamin - Cardston, AB
18. David Shade - Cardston, AB & Trevor Medicine Shield - Cardston, AB
19. Talan Cummins - Lodge Grass, MT & Spider Ramone - Hays, MT
20. Buddie Dixon - Cluny, AB & Emmet Crowchild - Tsuu' Tina, AB
21. Benny Powell - Babb, MT & Gayle Matt - Browning, MT
22. J.R. Kaquitts - Morley, AB & Lane Wolfe - Maskwacis, AB
23. Marvin Yellow Bird - Maskwacis, AB & Keith Johnson - Maskwacis, AB
24. Cameron Billy - Box Elder, MT & Justin Four Colors - Box Elder, MT
25. Peter Tatsey - Heart Butte, MT & Keith Tatsey - Heart Butte, MT
26. Kale Day Chief - Cardston, AB & Shane Day Chief - Standoff, AB
27. Tobin Cummins - Lodge Grass, MT & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
28. Wright Bruised Head - Tsuu'Tina, AB & Otys Little Mustache - Brocket, AB
29. Allan Bruised Head - Calgary, AB & Tammy Dodginghorse - Calgary, AB
30. Mike Hoyt - Browning, MT & Gayle Matt - Browning, MT
31. Brent Dodginghorse - Tsuut'Ina Nation, AB & Nelson Ladouceur - Winfield, AB
32. Wright Bruised Head - Tsuu'Tina, AB & Mason Dodginghorse - Calgary, AB
33. Troy Crawler - Morley, AB & Elliot Benjamin - Morley, AB
34. Aaron Henry - Box Elder, MT & Keith Tatsey - Heart Butte, MT
35. Eric Paul Watson - Box Elder, MT & Marty Watson - Box Elder, MT
36. Bowen Gottfriedson - Calgary, AB & Bob Gottfriedson - Calgary, AB
37. Darcy Dixon - Morley, AB & Levi Bearspaw - Morley, AB
38. Sam Bird - Cut Bank, MT & Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
39. Troy Crawler - Morley, AB & Jay Crawler - Morley, AB
40. Garcia Bearspaw - Morley, AB & Lane Dixon - Morley, AB
41. Mike Hoyt - Browning, MT & Benny Powell - Babb, MT
42. Keenan Crane - Cardston, AB & Roddy Not Afraid - Lodge Grass, MT
43. Billy Potts - Brocket, AB & Garrett Benjamin - Morley, AB
44. Cameron Billy - Box Elder, MT & Marty Watson - Box Elder, MT
45. Jeremy Not Afraid - Lodge Grass, MT & Zane Not Afraid - Lodge Grass, MT
46. Bowen Gottfriedson - Calgary, AB & Jesse Starlight - Tsuu T'Ina, AB
47. Tecee Rider - Calgary, AB & Lane Wolfe - Maskwacis, AB
48. Marvin Yellow Bird - Maskwacis, AB & Nelson Ladouceur - Winfield, AB
49. Polite Pepion - Browning, MT & Greg Louis - Browning, MT
50. David Shade - Cardston, AB & Slim Creighton - Standoff, AB
51. Aaron Henry - Box Elder, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
4. Sun, July 31 2022, 1:00 PM
1.
J.R. Kaquitts - Morley, AB & Callie Dixon - Morley, AB
2. Dustin Bearspaw - Morley, AB & David Bearspaw - Morley, AB
3. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Bailey Bearspaw - Morley, AB
4. Greg Louis - Browning, MT & Tuck Johnson - Browning, MT
5. Boyd Wesley - Morley, AB & Spider Ramone - Hays, MT
6. Tristin Dixon - Morley, AB & Roddy Not Afraid - Lodge Grass, MT
7. Dustin Bearspaw - Morley, AB & Bailey Bearspaw - Morley, AB
8. Tye Yellow Bird - Maskwacis, AB & David Bearspaw - Morley, AB
9. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Levi Bearspaw - Morley, AB
10. Hoss Pepion - Browning, MT & Ray Augare - Browning, MT
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 3
1. Sat, July 30 2022, 1:00 PM
1.
Ryder Jackson - Goodfish Lake, AB
2. Noah Calf Robe - Lethbridge, AB
4. Sun, July 31 2022, 1:00 PM
1.
Tahj Wells - Browning, MT
Jr. Breakaway - 13
2S. Sat, July 30 2022, 7:00 PM
1.
Addison Conway - Cut Bank, MT
3S. Sun, July 31 2022, 9:00 AM
1.
Brooke Fox - Cardston, AB
2. Aarianna Henry - Box Elder, MT
3. Cassie Deroche - Browning, MT
4. Sun, July 31 2022, 1:00 PM
1.
Mervin Whitford, Jr - Box Elder, MT
2. Checotah Many Grey Horses - Cardston, AB
3. Martin Watson - Box Elder, MT
4. Byron Simon - Tsuu Tina, AB
5. Rhegan Shade - Lethbridge, AB
6. Elaina Simon - Calgary, AB
7. Leela Pepion - Browning, MT
8. Westin Bruised Head - Tsuut'Ina, AB
9. Memphis Dodginghorse - Calgary, AB
Jr. Barrel Racing - 19
2S. Sat, July 30 2022, 7:00 PM
1.
Cayda Dodginghorse - Tsuut'Ina Nation, AB
2. Addison Conway - Cut Bank, MT
3. Neepin Houle - Box Elder, MT
3S. Sun, July 31 2022, 9:00 AM
1.
Aarianna Henry - Box Elder, MT
2. Cassie Deroche - Browning, MT
3. Kashlyn Speak Thunder - Wolf Point, MT
4. Hayden Edwards - Browning, MT
5. Kianda Tatsey - Heart Butte, MT
6. Brooke Fox - Cardston, AB
7. Nevaeh Little Bear - Cochrane, AB
4. Sun, July 31 2022, 1:00 PM
1.
Memphis Dodginghorse - Calgary, AB
2. Rhegan Shade - Lethbridge, AB
3. Elaina Simon - Calgary, AB
4. Hadley Not Afraid - Hays, MT
5. Brynlee Benjamin - Morley, AB
6. Leela Pepion - Browning, MT
7. Checotah Many Grey Horses - Cardston, AB
8. Jada Wells - Cardston, AB
9. Addison Dodginghorse - Tsuut'Ina, AB
SRTR - 36
1. Sat, July 30 2022, 1:00 PM
1.
Carver Salter - Morley, AB & Greg Two Young Men - Morley, AB
2. Marvin Yellow Horn - Calgary, AB & Kelvin Fox - Cardston, AB
3. Jeff Fox - Cardston, AB & Evans Day Chief - Standoff, AB
4. Chee-Chee Whiteman - Browning, MT & Wright Bruised Head - Tsuu'Tina, AB
5. Darrell Taypotat - Broadview, SK & Keith Johnson - Maskwacis, AB
6. Marvin Yellow Horn - Calgary, AB & Marty Wildman - Morley, AB
7. Chee-Chee Whiteman - Browning, MT & Evans Day Chief - Standoff, AB
8. Rudy McLean - Morley, AB & Greg Two Young Men - Morley, AB
3S. Sun, July 31 2022, 9:00 AM
1.
Troy Crawler - Morley, AB & Elliot Benjamin - Morley, AB
2. Darcy Dixon - Morley, AB & John Pickens - Babb, MT
3. Jim Stevens - Strathmore, AB & Wright Bruised Head - Tsuu'Tina, AB
4. Hank Shade - Cardston, AB & Kelvin Fox - Cardston, AB
5. Sam Bird - Cut Bank, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
6. Marvin Yellow Bird - Maskwacis, AB & Emmet Crowchild - Tsuu' Tina, AB
7. Jim Stevens - Strathmore, AB & Marty Wildman - Morley, AB
8. Darrell James - Oliver, BC & Raf Deguevara - Westbank, BC
9. Hardee Skunkcap - Browning, MT & Keith Tatsey - Heart Butte, MT
10. Marvin Yellow Bird - Maskwacis, AB & Keith Johnson - Maskwacis, AB
11. Sam Bird - Cut Bank, MT & Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
12. David Shade - Cardston, AB & Slim Creighton - Standoff, AB
13. Darcy Dixon - Morley, AB & Elliot Benjamin - Morley, AB
14. Troy Crawler - Morley, AB & Ollie Benjamin - Morley, AB
15. Jesse Starlight - Tsuu T'Ina, AB & Allan Bruised Head - Calgary, AB
16. Hardee Skunkcap - Browning, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
17. David Shade - Cardston, AB & Keith Tatsey - Heart Butte, MT
18. Hank Shade - Cardston, AB & Slim Creighton - Standoff, AB
4. Sun, July 31 2022, 1:00 PM
1.
Hoss Pepion - Browning, MT & Frid England - Cut Bank, MT
2. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Dexter Donald - Tonalea, AZ
3. Ken Augare - Browning, MT & Ray Augare - Browning, MT
4. Emmet Crowchild - Tsuu' Tina, AB & Dexter Donald - Tonalea, AZ
5. Darrell Crowchild - Tsuut'Ina, AB & Robert Wells - Cardston, AB
6. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Spider Ramone - Hays, MT
7. Frid England - Cut Bank, MT & Ted Hoyt - Cut Bank, MT
8. Darrell Taypotat - Broadview, SK & Spider Ramone - Hays, MT
9. Hoss Pepion - Browning, MT & Ray Augare - Browning, MT
10. Ken Augare - Browning, MT & Ted Hoyt - Cut Bank, MT
Steer Roping - 0