Flandreau, SD 6/4
Bareback - 3
3. Sat, June 04 2022, 6:30 PM
1.
Connor Heinert - New Underwood, SD
2. Hunter Big Eagle - Harrold, SD
3. Clancy Clifford - Porcupine, SD
Barrel Racing - 49
1S. Sat, June 04 2022, 11:00 AM
1.
Cindy Baltezore - Flandreau, SD
2. McKensey Allen - Inwood, IA
3. Lindsey Loiseau - Woonsocket, SD
4. Ashley Hewitt - Kerkhoven, MN
5. Rebekah Tschanz - Beldenville, WI
6. Kassidy Rozell - Brookings, SD
7. Kathy Stoker - Tomah, WI
8. Rachel Hansen - Walton, NE
9. Cindy Loiseau - Eagan, SD
10. Courtney Otto - Marshall, MN
11. Tessa Caspers - New Underwood, SD
12. Allison Burgau - Sioux Falls, SD
13. Dori Hollenbeck - Winner, SD
14. Phannette Gray - Ridgeview, SD
15. Stephanie Lang - Chancellor, SD
16. Tia Jandreau - Highmore, SD
17. Chanda Schnoor - Chambers, NE
18. Shelby Lang - Chancellor, SD
19. Billie Treeby - Hecla, SD
20. Opal Harkins - Deadwood, SD
21. Shannon McBride - Brookings, SD
22. Haley Huls - Lennox, SD
23. Courtney Loiseau - Eagan, SD
24. Anna Tschanz - Beldenville, WI
25. Sarah Rose - Volga, SD
26. Sloan Olson - Flandreau, SD
27. Oilvia White - Oak Grove, MN
28. Jordan Jehn - Brookings, SD
29. Jamie Wendt - Little Fork, MN
30. Karissa Rayhill - Torrington, WY
31. Kimberly Johnson - Sherman, SD
32. Lexy Leischner - Parkston, SD
33. Olivia Selleck - White, SD
34. Alex Kraus - Pierre, SD
35. Victoria Motschenbacher - Milaca, MN
36. Morgan Anderson - Brookings, SD
37. Heather Bosse - Cogswell, ND
38. Sarah Hossle - Winner, SD
39. Neli Kvale - Volin, SD
3. Sat, June 04 2022, 6:30 PM
1.
Tyra Harrington - Dell Rapids, SD
2. Cassie Mehlbrech - Canistota, SD
3. Tana Harrington - Dell Rapids, SD
4. Kaydi Anderson - St James, MN
5. Jodi Nelson - Hartford, SD
6. Kayla Peters - Brookings, SD
7. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
8. Laine Scholtz - Wentworth, SD
9. Rachel Kelderman - Hudson, SD
10. Sidney Johnson - Sisseton, SD
Bull Riding - 14
3. Sat, June 04 2022, 6:30 PM
1.
Jack Penk - St. Cloud, MN
2. Tanner Young - Pierz, MN
3. Jack Walters - Centerville, SD
4. Carter Hanson - Alcester, SD
5. Eli Baartman - Ruthton, MN
6. Chase Owens - Truman, MN
7. Ayden Favio - Worthing, SD
8. Jay Wright - Bonesteel, SD
9. Cullen Berentschot - Inwood, IA
10. Wyatt McGee - Benson, MN
11. Blaine Holcomb - Pierre, SD
12. Jesse Griffith - Glendive, MT
13. Blaine Petersen - Tyler, MN
14. Lane Miller - Bowdle, SD
Calf Roping - 35
1S. Sat, June 04 2022, 11:00 AM
1.
Trey Young - Dupree, SD
2. Jess Woodward - Dupree, SD
3. Chase Lako - Mandan, ND
4. Luke Madsen - Lawton, IA
5. Myles Kenzy - Iona, SD
6. Clay Bauer - Arcadia, NE
7. Bodie Mattson - Sturgis, SD
8. Wyatt Treeby - Hecla, SD
9. TY Moser - Volga, SD
10. Chance Oftedahl - Pemberton, MN
11. Cody Huber - Albia, IA
12. Chance Derner - New Underwood, SD
13. Stratton Kohr - Gillette, WY
14. Newt Bruley - Willow Lake, SD
15. Dillion Sackett - Alcester, SD
16. Austin Hurlburt - Norfolk, NE
17. Grant Turek - St. Paul, NE
18. John Thelen - Pierre, SD
19. Jaxson Davis - Bloomfield, IA
20. Beau Dean - Platte, SD
21. Marty McPherson - Piedmont, SD
22. Cullan Hewitt - Kerkhoven, MN
23. Grant Lindsley - Osceola, NE
24. Jeremy Olson - Shell Lake, WI
25. Colton Carlson - Jamestown, ND
26. Jamie Thompson - Brookings, SD
27. Rio Nutter - Rapid City, SD
28. Matt Nelson - Colman, SD
3. Sat, June 04 2022, 6:30 PM
1.
Rafe Wientjes - Onida, SD
2. Jace Ullerich - Humbolt, SD
3. Tobin Esser - Frankfurt, SD
4. Tanner Scheevel - Lester Prairie, MN
5. Rex Treeby - Hecla, SD
6. Mikey Loiseau - Eagan, SD
7. Lane Schoenfeld - White, SD
Goat Tying - 9
1S. Sat, June 04 2022, 11:00 AM
1.
Brenlee Logan - Rock Springs, WY
2. Opal Harkins - Deadwood, SD
3. Maddee Doerr - Creighton, NE
4. Jacey Hupp - Huron, SD
5. Karissa Rayhill - Torrington, WY
6. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
7. Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
8. Jordan Jehn - Brookings, SD
9. Sarah Vos - Caputa, SD
Ladies Breakaway - 49
1S. Sat, June 04 2022, 11:00 AM
1.
Alli Masters - Leon, IA
2. Courtney Otto - Marshall, MN
3. Ally Zehrer - Dayton, MN
4. Desta Misegades - Henning, MN
5. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
6. Chloe Herren - Crooks, SD
7. Samantha Bergeson - Hartford, SD
8. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
9. Sydney Graff - Long Pine, NE
10. Jenna Fulton - St Lawrence, SD
11. Shalee King - Kayseville, UT
12. Allison Moore - Toronto, SD
13. Phannette Gray - Ridgeview, SD
14. Sarah Vos - Caputa, SD
15. Megan Turek - St Paul, NE
16. Bailey Wickre - Platte, SD
17. Tessa Caspers - New Underwood, SD
18. Maddee Doerr - Creighton, NE
19. Becky Christenson - Saint James, MN
20. Heidi Johnson - Flandreau, SD
21. Jordan Jehn - Brookings, SD
22. Kassidy Caspers - New Underwood, SD
23. Braelee Viers - Granite Falls, MN
24. Bailey Hurlburt - Norfolk, NE
25. Jaycie Pulscher - Flandreau, SD
26. Josey Poppens - Larchwood, IA
27. Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
28. Haley Huls - Lennox, SD
29. Brenlee Logan - Rock Springs, WY
30. Syerra Christensen - Kennebec, SD
31. Anna Rathe - Brookings, SD
32. Callie Shepherd - Marshall, MN
33. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
34. Carm Schneider - Tomah, WI
35. Haley Brown - Porcupine, SD
36. Jacey Hupp - Huron, SD
37. Sydney Hollenbeck - Winner, SD
38. Kassidy Rozell - Brookings, SD
39. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
3. Sat, June 04 2022, 6:30 PM
1.
Lainee Schonebaum - Burke, SD
2. Alison Rice - Flandreau, SD
3. Abby Jo Treeby - Hecla, SD
4. Sidney Johnson - Sisseton, SD
5. Diana Grill - Mitchell, SD
6. Josie Mousel - Colman, SD
7. Jennifer Gale - Humboldt, SD
8. Kaycee Wilking - Hartford, SD
9. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
10. Rachel Kelderman - Hudson, SD
Mixed Team Roping - 21
1S. Sat, June 04 2022, 11:00 AM
1.
Becky Christenson - Saint James, MN & Keith Newberg - Saint James, MN
2. Syerra Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
3. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
4. Isaac Tilstra - Hills, MN & Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
5. Carm Schneider - Tomah, WI & Tony Schneider - Tomah, WI
6. Tessa Caspers - New Underwood, SD & Chance Derner - New Underwood, SD
7. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD & Cole Stevens - Hammond, WI
8. Callie Shepherd - Marshall, MN & Ty Jurgenson - Marshall, MN
9. Kassidy Caspers - New Underwood, SD & Slater Tople - Ft Pierre, SD
10. Haley Brown - Porcupine, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
11. Jenica Arans - Brandon, SD & Rod Brown - Kyle, SD
12. Jenna Fulton - St Lawrence, SD & Beau Dean - Platte, SD
13. Chloe Herren - Crooks, SD & Coley Nichols - Riverton, WY
14. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Dillion Sackett - Alcester, SD
15. Jolene Loiseau - Flandreau, SD & Dylan Hart - Flandreau, SD
16. Sydney Graff - Long Pine, NE & Matt Kasner - Cody, NE
17. Kaycee Wilking - Hartford, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD
18. Chuck Nelson - Hartford, SD & Jennifer Gale - Humboldt, SD
19. Ally Zehrer - Dayton, MN & Jr Dees - Aurora, SD
20. Levi Heckenlaible - Menno, SD & Anna Rathe - Brookings, SD
21. Rachel Kelderman - Hudson, SD & Kail Vaith - Lesterville, SD
Saddle Bronc - 11
3. Sat, June 04 2022, 6:30 PM
1.
TJ Morrison - Piedmont, SD
2. Clint Donaldson - Sturgis, SD
3. Dylan Suhr - Canton, SD
4. Ridge Ward - Martin, SD
5. Kyle Hapney - Ft. Pierre, SD
6. Dustin Rozeboom - Burke, SD
7. Zane Howe - Rapid City, SD
8. John Thelen - Pierre, SD
9. Cooper West - Philip, SD
10. Clay Longbrake - Howes, SD
11. Isaac Peiks - Tripp, SD
Sr. Breakaway - 17
1S. Sat, June 04 2022, 11:00 AM
1.
Tony Schneider - Tomah, WI
2. Scott Hollenbeck - Winner, SD
3. Mark Schumacher - Wolsey, SD
4. JB Lord - Aurora, SD
5. Keith Newberg - Saint James, MN
6. Fay Jandreau - Highmore, SD
7. Marty Jandreau - Kennebec, SD
8. Rod Brown - Kyle, SD
3. Sat, June 04 2022, 6:30 PM
1.
Terry Trower - Wentworth, SD
2. Bogie Webb - Volin, SD
3. Blaine Carey - Huron, SD
4. Terry McCutcheon - Brookings, SD
5. Sam Kruger - Beaver Creek, MN
6. Darren Lammers - Chancellor, SD
7. Chuck Nelson - Hartford, SD
8. Steve Klein - Sioux Falls, SD
9. Scott Reiners - Lennox, SD
Steer Wrestling - 7
1S. Sat, June 04 2022, 11:00 AM
1.
Jayce Doan - McKenzie, ND
2. Sawyer Strand - Platte, SD
3. Austin Hurlburt - Norfolk, NE
3. Sat, June 04 2022, 6:30 PM
1.
Sid Hart - Yankton, SD
2. Tanner Scheevel - Lester Prairie, MN
3. Tucker Even - Burke, SD
4. Jace Christiansen - Sioux Falls, SD
Team Penning - 15
2TP. Sat, June 04 2022, 5:30 PM
1.
Terry Trower - Wentworth, SD & Teresa Mead - Jefferson, SD & Bogie Webb -
2. Mike Austin - Centerville, SD & Larry Fossum - Hartford, SD & Glen Dieters -
3. Brodie Hammerstrom - Davis, SD & Daryl Hammerstrom - Davis, SD & Tracie Hammerstrom -
4. Anna Braunschmidt - Garreston, SD & Joe Skibinski - Sioux Falls, SD & Mark Braunschmidt -
5. Cindy Kuiper - Canton, SD & Tara Thompson - Sioux Falls, SD & Robert Devitt -
6. Brad Nesheim - Emery, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD & Tom Jones -
7. Taryn Guinn - Chamberlain, SD & Doni Zeller - Reliance, SD & Wally Bakke -
8. David Horn - Piedmont, SD & Randy Olson - Harrisburg, SD & Kerry Horn -
9. Joann Syrovatka - Utica, SD & Dennis Michael - Yankton, SD & Carrie Dieters -
10. Collin Borgmann - White Lake, SD & Paul Borgmann - White Lake, SD & Lindsay Borgmann Zobrist -
11. Tyler Steever - Lennox, SD & Charlie Walters - Sioux Falls, SD & Todd Steever -
12. Mick Varilek - Geddes, SD & Chuck Nelson - Hartford, SD & Gary Garbe -
13. Jay Reurink - Colton, SD & Leon Baier - Mitchell, SD & Robert Runge -
14. John Havranek - Wagner, SD & Harold Fischer - Vermillion, SD & Stephanie Jacobsen -
15. Eric Sandbulte - Rock Valley, IA & Cassie Mehlbrech - Canistota, SD & Vern Dubbelde -
Team Roping - 37
1S. Sat, June 04 2022, 11:00 AM
1.
Payton Pirrung - Hartford, SD & Mason Bice - Belle Fourche, SD
2. Sutton Adams - Dell Rapids, SD & Ty Jurgenson - Marshall, MN
3. Lane Goebel - Marshall, MN & Cole Stevens - Hammond, WI
4. Carm Schneider - Tomah, WI & Tony Schneider - Tomah, WI
5. Logan Olson - Flandreau, SD & Matt Kasner - Cody, NE
6. Jared Hamilton - Backus, MN & Cory Dorman - Backus, MN
7. Marty McPherson - Piedmont, SD & Brayden Wiesen - Piedmont, SD
8. Cade Bosma - Jamestown, ND & Colton Carlson - Jamestown, ND
9. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
10. Bodie Mattson - Sturgis, SD & Brian Lemon - Torrington, WY
11. Rio Nutter - Rapid City, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
12. Cameron Irwin - Buffalo, WY & Cash Hetzel - Lemmon, SD
13. Nathan Poss - Scotia, NE & Grant Lindsley - Osceola, NE
14. Levi Heckenlaible - Menno, SD & Josh Heckenlaible - Menno, SD
15. Stratton Kohr - Gillette, WY & Myles Kenzy - Iona, SD
16. JB Lord - Aurora, SD & Dustin Harris - O'Neil, NE
17. Isaac Tilstra - Hills, MN & Lance Knutson - Flandreau, SD
18. Jacob Hickman - Glyndon, MN & Mason Okke - Glyndon, MN
19. Shaw Loiseau - Flandreau, SD & Dylan Hart - Flandreau, SD
20. Matt Nelson - Colman, SD & Brevin Gustafson - Hanley Falls, MN
21. Clay Bauer - Arcadia, NE & Zac Dunlop - Rolla, ND
22. JR Dees - Aurora, SD & Coley Nichols - Riverton, WY
23. Newt Bruley - Willow Lake, SD & Wyatt Treeby - Hecla, SD
24. Jason Schnoor - Chambers, NE & Austin Hurlburt - Norfolk, NE
25. Chance Oftedahl - Pemberton, MN & Wyatt Kanan - Wellerd, MO
26. David Kartak - Monicello, MN & Cody Mcmahon - Ortinville, MN
3. Sat, June 04 2022, 6:30 PM
1.
Randall Fuhrer - Wagner, SD & Kail Vaith - Lesterville, SD
2. Ethan Parr - Mitchell, SD & Conner Herren - Crooks, SD
3. Tate Johnson - Sisseton, SD & Tyan Johnson - Sisseton, SD
4. Mick Loiseau - Eagan, SD & Mikey Loiseau - Eagan, SD
5. Chuck Nelson - Hartford, SD & Brad Nelson - Hartford, SD
6. Clay Ullery - Aurora, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
7. Trevor Mlnarik - Lynch, NE & Jorey Carson - Lynch, NE
8. Rex Treeby - Hecla, SD & Darren Lammers - Chancellor, SD
9. Lucas Thomsen - Fulton, SD & Lane Severson - Beresford, SD
10. Jace Ullerich - Humbolt, SD & Rafe Wientjes - Onida, SD
11. Tyler Christensen - Beresford, SD & Don Christensen - Beresford, SD
Over 40 CR - 6
1S. Sat, June 04 2022, 11:00 AM
1.
Brent Hurlburt - Norfolk, NE
2. Casey Hume - Brodhead, WI
3. Jamie Thompson - Brookings, SD
4. Jeremy Olson - Shell Lake, WI
5. Jeff Grill - Mitchell, SD
6. Rusty Kluender - Arcadia, NE
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0