Isabel, SD
Bareback - 2
1. Sat, August 06 2022, 6:00 PM
1.
Logan Van Well - Selby, SD
2. Iver Paul - Faith, SD
Barrel Racing - 57
1. Sat, August 06 2022, 6:00 PM
1.
Becky Barry - Belle Fourche, SD
2. Megan Marone - Pukwana, SD
3. Phannette Gray - Ridgeview, SD
4. Jody Marone - Chamberlain, SD
5. Macy Schiley - Meadow, SD
6. Natalie Veit - Dupree, SD
7. Britta Thiel - Belle Fourche, SD
8. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
9. Acacia Anderberg - Mobridge, SD
10. Brandy Holzer - Mobridge, SD
11. Sidney Johnson - Sisseton, SD
12. Amanda Lundquist - Golden Valley, ND
13. Alyssa Gabrielson - Gary, SD
14. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
15. Katie Hostutler - Midland, SD
2S. Sun, August 07 2022, 8:00 AM
1.
Jade Alkire - Parshall, ND
2. Rickie Engesser - Spearfish, SD
3. Joey Carley - Philip, SD
4. Kristie Thorstenson - New Underwood, SD
5. Emily Zimba - McIntosh, SD
6. Kennedy McLellan - Dupree, SD
7. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
8. Tessa Caspers - New Underwood, SD
9. Cashae McGee - Rhame, ND
10. Kailyn Groves - Faith, SD
11. Jane Burke - Newell, SD
12. Bradi Bachand - Kadoka, SD
13. Tia Jandreau - Highmore, SD
14. Kesse Deal - Dupree, SD
15. Reba Shearer - Parshall, ND
16. Sidni Ferguson - Dupree, SD
17. Karissa Rayhill - Torrington, WY
18. Jenna Humble - Oshoto, WY
19. Callie Robinson - Moorcroft, WY
20. Megan Vanliere - Pierre, SD
21. Bridget Johnson - Belle Fourche, SD
22. Carole Hollers - Sturgis, SD
23. Shyanne Howell - Belle Fourche, SD
24. Brandee Wardell - Buffalo, SD
25. Maycie Brunelle - Spearfish, SD
26. Taylor Engesser - Spearfish, SD
27. Sydney Maher - Timber Lake, SD
3. Sun, August 07 2022, 6:00 PM
1.
Holly Costello - Newell, SD
2. Heather Bosse - Cogswell, ND
3. Kailee Webb - Isabel, SD
4. Taylor Hanson - St Onge, SD
5. Kristi Alley - Isabel, SD
6. Rayel Livermont - Martin, SD
7. Minda Woodward - Dupree, SD
8. Krystal Dorsey - Isabel, SD
9. Kenlea Heck - Isabel, SD
10. Tessa Goldade - Timber Lake, SD
11. Jaycie West - New Underwood, SD
12. Shaw Nelson - Hartford, SD
13. Sidney Hanson - Faith, SD
14. Jonnie Anders - Quinn, SD
15. Brooklyn Hanson - Faith, SD
Bull Riding - 10
1. Sat, August 06 2022, 6:00 PM
1.
Slater Ducheneaux - Timber Lake, SD
2. Thane Keller - Timber Lake, SD
3. Tyan Gray - Ridgeview, SD
4. Chazz Gabe - Timber Lake, SD
5. Zach Faehnrich - Mobridge, SD
6. Tyler Stambach - Dupree, SD
3. Sun, August 07 2022, 6:00 PM
1.
Hadley Joens - Eagle Butte, SD
2. Reece Reder - Belle Fourche, SD
3. Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
4. Raile Joens - Eagle Butte, SD
Calf Roping - 20
1. Sat, August 06 2022, 6:00 PM
1.
Kolton Miller - Gillette, WY
2. Tyler Thiel - Belle Fourche, SD
2S. Sun, August 07 2022, 8:00 AM
1.
Tanner Fite - Hermosa, SD
2. Kody Woodward - Dupree, SD
3. Brayden Price - Red Owl, SD
4. Nathan Ruth - Big Timber, MT
5. Bodie Mattson - Sturgis, SD
6. Dawson Kautzman - Buffalo, SD
7. Trey Young - Dupree, SD
8. Tegan Fite - Hermosa, SD
9. Troy Wilcox - Red Owl, SD
10. Jess Woodward - Dupree, SD
11. Grey Gilbert - Buffalo, SD
12. Lan Fuhrer - Belle Fourche, SD
3. Sun, August 07 2022, 6:00 PM
1.
Winston Brown - Piedmont, SD
2. Rafe Wientjes - Onida, SD
3. Stratton Kohr - Gillette, WY
4. Rio Nutter - Rapid City, SD
5. Tristan Spencer - Pierre, SD
6. TY Moser - Wolsey, SD
Goat Tying - 20
1. Sat, August 06 2022, 6:00 PM
1.
Macy Schiley - Meadow, SD
2S. Sun, August 07 2022, 8:00 AM
1.
Kelsey Lensegrav - Interior, SD
2. Cashae McGee - Rhame, ND
3. Tessa Menzel - Quinn, SD
4. Kailyn Groves - Faith, SD
5. Riley Donnelly - Elk Point, SD
6. Josie Menzel - Quinn, SD
7. Karissa Rayhill - Torrington, WY
8. McKenna Clingman - Laramie, WY
3. Sun, August 07 2022, 6:00 PM
1.
Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
2. Layni Stevens - St. Lawrence, SD
3. Jacey Hupp - Huron, SD
4. Bailey Verhulst - Reva, SD
5. Landry Haugen - Sturgis, SD
6. Karli Verhulst - Reva, SD
7. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
8. Claire Verhulst - Reva, SD
9. Arena Haugen - Sturgis, SD
10. Kenlea Heck - Isabel, SD
11. Jaysee Jones - Faith, SD
Ladies Breakaway - 80
1. Sat, August 06 2022, 6:00 PM
1.
Alyssa Gabrielson - Gary, SD
2. Natalie Veit - Dupree, SD
3. Jayden Leiseth - Arnegard, ND
4. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
5. Acacia Anderberg - Mobridge, SD
6. Whitney Knippling - Whitewood, SD
7. Sidney Johnson - Sisseton, SD
8. Corey Hart - Mobridge, SD
9. Cedar Anderberg - Mobridge, SD
10. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
11. Laura Hunt - Ridgeview, SD
12. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
13. Kayla Spickelmier - Buffalo, SD
14. Brooklyn Williams - Buffalo, SD
15. Phannette Gray - Ridgeview, SD
2S. Sun, August 07 2022, 8:00 AM
1.
Kamira Miller - Newell, SD
2. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
3. Carole Hollers - Sturgis, SD
4. McKenna Clingman - Laramie, WY
5. Bailie Donner - Morristown, SD
6. Taylor Engesser - Spearfish, SD
7. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
8. Megan Steiger - Rapid City, SD
9. Kassidy Caspers - New Underwood, SD
10. Mercedes Williams - Faith, SD
11. Kelly Vetter - Flasher, ND
12. Brenda White - Oelrichs, SD
13. Lacey Hewitt - Whitewood, SD
14. Kiarra Reiss - Dickinson, ND
15. Callie Robinson - Moorcroft, WY
16. Riley Donnelly - Elk Point, SD
17. Hanna Hostutler - Meadow, SD
18. Caitlyn Olson - Buffalo, SD
19. Kaycee Moody - Buffalo, SD
20. Shanna Gebhardt - Timber Lake, SD
21. Jacque Peterson - Isabel, SD
22. Kari Jo Lawrence - Mobridge, SD
23. Rickie Engesser - Spearfish, SD
24. Sidni Ferguson - Dupree, SD
25. Tessa Caspers - New Underwood, SD
26. Jessica Hemphill - Rapid City, SD
27. Rylee Price - Faith, SD
28. Amy Johnson - Reva, SD
29. Kailyn Groves - Faith, SD
30. Jessica Magilke - Solen, ND
31. Karissa Rayhill - Torrington, WY
32. Sadie Podzimek - Ludlow, SD
33. Jaicee Williams - Hermosa, SD
34. Joey Carley - Philip, SD
35. Josie Menzel - Quinn, SD
3. Sun, August 07 2022, 6:00 PM
1.
Brooklyn Hanson - Faith, SD
2. Wacey Brown - Piedmont, SD
3. Shaw Nelson - Hartford, SD
4. Wraylee Brown - Piedmont, SD
5. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
6. Jacey Hupp - Huron, SD
7. Tayla Thorstenson - Lantry, SD
8. Sidney Hanson - Faith, SD
9. Wregan Brown - Piedmont, SD
10. Bailey Peterson - Dupree, SD
11. Layni Stevens - St. Lawrence, SD
12. Syerra Christensen - Kennebec, SD
13. Patty Jo Burress - Isabel, SD
14. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
15. Rayel Livermont - Martin, SD
3SS. Sun, August 07 2022, 6:00 PM
1.
Sierra Lee - Rhame, ND
2. Jaysee Jones - Faith, SD
3. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
4. Madison Brooks - Faith, SD
5. Bailey Hapney - Ft. Pierre, SD
6. Cassidy Schuelke - Opal, SD
7. Arena Haugen - Sturgis, SD
8. Landry Haugen - Sturgis, SD
9. Meza Ham - Shadehill, SD
10. Sloan Anderson - White Horse, SD
11. Kelsi Costello - Newell, SD
12. Racquel Wientjes - Opal, SD
13. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
14. Savana Johnston - Elm Springs, SD
15. Jewel Bettelyoun - Eagle Butte, SD
Mixed Team Roping - 38
1. Sat, August 06 2022, 6:00 PM
1.
Chantel Kolb - Belle Fourche, SD & Nevada Berquist - Belle Fourche, SD
2. Acacia Anderberg - Mobridge, SD & Jd Enright - Timber Lake, SD
3. Whitney Knippling - Whitewood, SD & Allen Auer - Whitewood, SD
4. Laura Hunt - Ridgeview, SD & Jj Hunt - Ridgeview, SD
5. Megan Marone - Pukwana, SD & Dave Marone - Pukwana, SD
6. Jayden Leiseth - Arnegard, ND & Rich Marone - Arnegard, ND
7. Sidney Johnson - Sisseton, SD & Tyan Johnson - Sisseton, SD
2S. Sun, August 07 2022, 8:00 AM
1.
Shayla Howell - Belle Fourche, SD & Guy Howell - Belle Fourche, SD
2. Wyett Magilke - Solen, ND & Jessica Magilke - Solen, ND
3. Kristie Thorstenson - New Underwood, SD & Jace Thorstenson - New Underwood, SD
4. Amy Johnson - Reva, SD & Brad Johnson - Reva, SD
5. Melissa Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
6. Tanielle Arneson - Enning, SD & Tee Hale - Union Center, SD
7. Kelsey McDaniel - Midland, SD & Tucker Mcdaniel - Midland, SD
8. Kassidy Caspers - New Underwood, SD & Slater Koupal - Ft. Pierre, SD
9. Rylee Price - Faith, SD & Rope Roghair - Isabel, SD
10. Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
11. Neal Engesser - Spearfish, SD & Taylor Engesser - Spearfish, SD
12. Ashly Price - Faith, SD & Jade Nelson - Midland, SD
13. Brooke Howell - Belle Fourche, SD & Nathan Ruth - Big Timber, MT
14. Rickie Engesser - Spearfish, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
15. Hanna Hostutler - Meadow, SD & Joesy Hauser - Meadow, SD
3. Sun, August 07 2022, 6:00 PM
1.
Laramie Nutter - Rapid City, SD & Rio Nutter - Rapid City, SD
2. Cassidy Schuelke - Opal, SD & Wyatt Schuelke - Opal, SD
3. Savana Johnston - Elm Springs, SD & Riley Hannum - Ft. Pierre, SD
4. Jacey Hupp - Huron, SD & Colton Musick - Pierre, SD
5. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
6. Landry Haugen - Sturgis, SD & Stran Williams - Wall, SD
7. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Dalton Lessert - Martin, SD
8. Shaw Nelson - Hartford, SD & Rafe Wientjes - Onida, SD
9. Layni Stevens - St. Lawrence, SD & Treg Thorstenson - Eagle Butte, SD
10. Syerra Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
11. Bailey Peterson - Dupree, SD & Cal Peterson - Dupree, SD
12. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD & Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
13. Rayel Livermont - Martin, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
14. Patty Jo Burress - Isabel, SD & Hayes Buress - Isabel, SD
15. Sloan Anderson - White Horse, SD & Kritter Lamb - White Horse, SD
16. Don Bettleyoun - Eagle Butte, SD & Jewel Bettelyoun - Eagle Butte, SD
Saddle Bronc - 13
1. Sat, August 06 2022, 6:00 PM
1.
Teigan Clark - Meadow, SD
2. Cole Pateneaude - Golden Valley, ND
3. Colton Ward - Three Hills, AB
3. Sun, August 07 2022, 6:00 PM
1.
Cade Costello - Newell, SD
2. Wyatt Schuelke - Opal, SD
3. Traden Lockwood - Hermosa, SD
4. Rowdy Fischbach - Faith, SD
5. Ian Arneson - Meadow, SD
6. Clint Donaldson - Sturgis, SD
7. Cooper West - Philip, SD
8. Tayson Jones - Howes, SD
9. Clay Longbrake - Howes, SD
10. Lanny Brooks - Faith, SD
Sr. Breakaway - 22
1. Sat, August 06 2022, 6:00 PM
1.
Glen Hostutler - Midland, SD
2. Tim Nelson - Midland, SD
3. Richard Enright - Timber Lake, SD
4. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
5. Dean Moncur - Piedmont, SD
6. Dave Marone - Pukwana, SD
2S. Sun, August 07 2022, 8:00 AM
1.
Gary Simon - Timber Lake, SD
2. Fay Jandreau - Highmore, SD
3. Chuck Hamlin - Highmore, SD
4. Blaine Carey - Huron, SD
5. Neal Engesser - Spearfish, SD
6. Lynn Williams - Faith, SD
7. Mark Schumacher - Wolsey, SD
8. JB Lord - Brookings, SD
9. Steve Klein - Sioux Falls, SD
10. Guy Howell - Belle Fourche, SD
11. Shawn Carey - Highmore, SD
12. Chad Hetzel - Lemmon, SD
3. Sun, August 07 2022, 6:00 PM
1.
Arlie Hulm - Spearfish, SD
2. Tucker Stocklin - Isabel, SD
3. Kirk Ford - Sturgis, SD
4. Don Bettleyoun - Eagle Butte, SD
Steer Wrestling - 27
1. Sat, August 06 2022, 6:00 PM
1.
Dean Moncur - Piedmont, SD
2. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD
3. Miles Spickelmier - Buffalo, SD
4. Bobby Brewer - Dupree, SD
2S. Sun, August 07 2022, 8:00 AM
1.
Trig Olson - Prairie City, SD
2. Sawyer Strand - Platte, SD
3. Brett Wilcox - Red Owl, SD
4. Sid Hart - Yankton, SD
5. Carson Good - Long Valley, SD
6. Tegun Spring - Enning, SD
7. Seth Shorb - Hermosa, SD
8. Grey Gilbert - Buffalo, SD
9. Jace Christiansen - Flandreau, SD
10. Tate Petrak - Martin, SD
11. Sam Olson - Buffalo, SD
12. Terran Talsma - Verdigre, NE
13. Cass Lytle - Quinn, SD
3. Sun, August 07 2022, 6:00 PM
1.
Jason Hapney - Harrold, SD
2. Joe Ross - Rosebud, SD
3. Clint Nelson - Philip, SD
4. Rowdy Benson - Morristown, SD
5. Lucas Cammac - Kennebec, SD
6. Stran Williams - Wall, SD
7. Kody Woodward - Dupree, SD
8. Tristan Spencer - Pierre, SD
9. Brent Woodward - Dupree, SD
10. Daycen Hunt - Ridgeview, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 38
1. Sat, August 06 2022, 6:00 PM
1.
Dave Marone - Pukwana, SD & Rich Marone - Arnegard, ND
2. Richard Enright - Timber Lake, SD & Jd Enright - Timber Lake, SD
3. Kanton Hunt - Ridgeview, SD & Jj Hunt - Ridgeview, SD
4. Tim Nelson - Midland, SD & Glen Hostutler - Midland, SD
5. Travis Johnson - Sisseton, SD & Tyan Johnson - Sisseton, SD
6. Nevada Berquist - Belle Fourche, SD & Wade Monnens - Hulett, WY
2S. Sun, August 07 2022, 8:00 AM
1.
Dawson Kautzman - Buffalo, SD & Hagen Kemp - Weatherford, TX
2. Nathan Ruth - Big Timber, MT & Guy Howell - Belle Fourche, SD
3. Trevor Olson - Mud Butte, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
4. Blase Steffen - Gregory, SD & Riley Hannum - Ft. Pierre, SD
5. Bodie Mattson - Sturgis, SD & Bryan Lemmon - Torrington, WY
6. Tye Hale - Red Owl, SD & Tee Hale - Union Center, SD
7. Ethan Wright - Wellfleet, NE & Trig Olson - Prairie City, SD
8. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Jade Nelson - Midland, SD
9. Layne Carson - Grassy Butte, ND & Dustin Harris - O'Niel, NE
10. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
11. Tyrell Moody - Buffalo, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
12. JB Lord - Brookings, SD & Taylor Brower - Parshall, ND
13. Clay Holez - Niobrara, NE & Ty Talsma - Verdigre, NE
14. Rusty Gebhardt - Timber Lake, SD & Rope Roghair - Isabel, SD
15. Tegan Fite - Hermosa, SD & Tanner Fite - Hermosa, SD
16. Lan Fuhrer - Belle Fourche, SD & Clay Birkeland - Belle Fourche, SD
17. Jess Woodward - Dupree, SD & Trey Young - Dupree, SD
18. Wyett Magilke - Solen, ND & Colt Peterson - Isabel, SD
19. Tucker McDaniel - Midland, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
20. Casey Holmes - Buffalo, SD & Tyrel Thybo - Reva, SD
21. ED Shearer - White Shield, ND & Wylie Shearer - Parshall, ND
22. Jace Thorstenson - New Underwood, SD & Jeff Thorstenson - New Underwood, SD
3. Sun, August 07 2022, 6:00 PM
1.
Colby Hetzel - Lemmon, SD & Hunter Carlson - White Shield, ND
2. Marty McPherson - Piedmont, SD & Eastan West - New Underwood, SD
3. Joe Ross - Rosebud, SD & Clint Nelson - Philip, SD
4. Brady Burress - Isabel, SD & Cal Peterson - Dupree, SD
5. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
6. Tanner Thorstenson - Eagle Butte, SD & Hayes Buress - Isabel, SD
7. Don Bettleyoun - Eagle Butte, SD & Treg Thorstenson - Eagle Butte, SD
8. Rio Nutter - Rapid City, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
9. Sage Buress - Isabel, SD & Jess Harper - Faith, SD
10. Payton Pirrung - Hartford, SD & Mason Bice - Nisland, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0