White River, SD
Bareback - 6
3. Sat, July 09 2022, 7:00 PM
1.
Hunter Big Eagle - Harrold, SD
2. Kashton Ford - Sturgis, SD
3. Whitten Hoover - Springview, NE
4. Sun, July 10 2022, 2:00 PM
1.
Mark Kenyon - Hayti, SD
2. Tyler Graf - Gordon, NE
3. Jhett Knight - Dupree, SD
Barrel Racing - 46
1S. Sat, July 09 2022, 1:00 PM
1.
Shyanne Howell - Belle Fourche, SD
2. Shantell Brewer - Dupree, SD
3. Carole Hollers - Sturgis, SD
4. Sierra Lee - Rhame, ND
5. Kassidy Rozell - Brookings, SD
6. Bridget Johnson - Belle Fourche, SD
7. Kenna McNeill - Cuthill, SD
8. Rayel Livermont - Martin, SD
9. Shannon Sokolowski - Wakonda, SD
10. Kelly Hunter Boomer - Kyle, SD
11. Victoria Blatchford - Brookings, SD
12. Neli Kvale - Volin, SD
13. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
14. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
15. Dale Forman - Ree Heights, SD
16. Cedar Kohr - Gillette, WY
17. Cadence Magnuson - McCook , NE
18. Katie Hostetler - Midland, SD
19. D'Ann Gehlsen - Mission, SD
20. Cashae McGee - Rhame, ND
21. Karissa Rayhill - Torrington, WY
22. Daisy Dean - Platte, SD
23. Shylo Whipple - St. Franci, SD
3. Sat, July 09 2022, 7:00 PM
1.
Mataya Ecklund - Valentine, NE
2. Rose Ann Ewan - Sparks, NE
3. Kady Campbell - Rosebud, SD
4. Joey Carley - Philip, SD
5. Rickie Engesser - Spearfish, SD
6. Sarah Hossle - Winner, SD
7. Alex Whipple - Parmalee, SD
8. Ashley Boswell - O'Neil, NE
9. Kieley Walz - Ainsworth, NE
10. Elle Ravenscroft - Nenzel, NE
11. Taylor Engesser - Spearfish, SD
12. Sophia Meyer - Rapid City, SD
4. Sun, July 10 2022, 2:00 PM
1.
Kelsey Lensegrav - Interior, SD
2. Kari Addison - Belvidere, SD
3. Cheyanne Carroll - Harold, SD
4. Samantha Flannery - Mission, SD
5. Emelia Vandermay - Longvalley, SD
6. Lakota Elkins - Ericson, NE
7. Heather Bosse - Cogswell, ND
8. Dori Hollenbeck - Winner, SD
9. Katie Dibbern - Interior, SD
10. Taryn Starr - Geddes, SD
11. Lanell Graham - Valentine, NE
Bull Riding - 15
3. Sat, July 09 2022, 7:00 PM
1.
Brady Painter - Ainsworth, NE
2. Kyle Hapney - Ft. Pierre, SD
3. Travis Hofmann - Plainview, NE
4. Brendan Oien - Volin, SD
5. John Jacobs - Alexandria, SD
4. Sun, July 10 2022, 2:00 PM
1.
Jhett Knight - Dupree, SD
2. Carter Hanson - Alcester, SD
3. Parker Johnston - Curtis, NE
4. Jack Walters - Centerville, SD
5. Blaine Peterson - Tyler, MN
6. TY Allen - Martin, SD
7. Jett Sjeklocha - Hayes Center, NE
8. Dally Fischer - Alcester, SD
9. Nate Bausch - Chadron, NE
10. Travis Peterson - Tyler, SD
Calf Roping - 32
1S. Sat, July 09 2022, 1:00 PM
1.
Spencer Whipple - St. Francis, SD
2. Jeff Johnston - Thedford, NE
3. Myles Kenzy - Iona, SD
4. Dillion Sackett - Alcester, SD
5. Ty Moser - Wolsey, SD
6. Cade Lockhart - Oelrichs, SD
7. Tyler Fagerhaug - Wessington, SD
8. Jamie Wolf - Winner, SD
9. Thane Lockhart - Oelrichs, SD
10. Will Smith - Gordon, NE
11. Carter Anderson - Merriman, NE
12. Stratton Kohr - Gillette, WY
13. Winston Brown - Piedmont, SD
3. Sat, July 09 2022, 7:00 PM
1.
Sage Schrunk - Valentine, NE
2. Matt Elliot - Sparks, NE
3. Tate Petrak - Martin, SD
4. Dalton Porch - Kadoka, SD
5. Austin Hurlburt - Norfolk, NE
6. Grant Lindsley - Osceola, NE
7. Grant Turek - St. Paul, NE
8. Clete Scheer - Valentine, NE
9. Boe Brown - Valentine, NE
4. Sun, July 10 2022, 2:00 PM
1.
Nathan Sandoz - Atkinson, NE
2. Beau Dean - Platte, SD
3. Terry Graff - Long Pine, NE
4. Scott Halverson - Fairview, SD
5. Tate Hoffman - Highmore, SD
6. Conner Herren - Crooks, SD
7. John Klooz - Purdum, NE
8. Eric Deblanko - Thorsby, AB
9. TY Allen - Martin, SD
10. Scot Meeks - Dublin, TX
Goat Tying - 17
1S. Sat, July 09 2022, 1:00 PM
1.
Jacey Hupp - Huron, SD
2. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
3. Shantell Brewer - Dupree, SD
4. Brenlee Logan - Rock Springs, WY
5. Karissa Rayhill - Torrington, WY
6. Molly Rotenberger - Ludlow, SD
7. Timber Kelly - Gordon, NE
8. Dale Forman - Ree Heights, SD
9. Cashae McGee - Rhame, ND
10. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
11. Acelyn Brink - Newell, SD
3. Sat, July 09 2022, 7:00 PM
1.
Mylee Gropper - Long Valley, SD
2. Kinsey Walz - Ainsworth, NE
4. Sun, July 10 2022, 2:00 PM
1.
Bailey Tibbs - Ft Pierre, SD
2. Layni Stevens - St. Lawrence, SD
3. Chenoa Vande Stouwe - Inwood, IA
4. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
Ladies Breakaway - 60
1S. Sat, July 09 2022, 1:00 PM
1.
Ella Sander - Buffalo, SD
2. Amber Coleman - Ewing, NE
3. Timber Kelly - Gordon, NE
4. Sierra Lee - Rhame, ND
5. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
6. Haley Brown - Porcupine, SD
7. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
8. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
9. Karissa Rayhill - Torrington, WY
10. Josee Saults - Big Springs, NE
11. Josey Poppens - Larchwood, IA
12. Jacey Hupp - Huron, SD
13. Rayel Livermont - Martin, SD
14. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
15. Molly Rotenberger - Ludlow, SD
16. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
17. Scout Hebbert - Mullen, NE
18. Wraylee Brown - Piedmont, SD
19. Brenlee Logan - Rock Springs, WY
20. Kassidy Rozell - Brookings, SD
21. Kenna McNeill - Cuthill, SD
22. Carole Hollers - Sturgis, SD
23. Daisy Dean - Platte, SD
24. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
25. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
26. Mackenzie Raan - Volin, SD
27. Acelyn Brink - Newell, SD
28. Maddee Doerr - Creighton, NE
29. Shantell Brewer - Dupree, SD
30. Wacey Brown - Piedmont, SD
31. Danielle Wray - Ord, NE
32. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
33. Wregan Brown - Piedmont, SD
34. Savana Johnston - Elm Springs, SD
35. Rachel Kelderman - Hudson, SD
36. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
37. Sarah Vos - Caputa, SD
3. Sat, July 09 2022, 7:00 PM
1.
Misti Brown - Valentine, NE
2. Joey Carley - Philip, SD
3. Sydney Hollenbeck - Winner, SD
4. Jaylynn Ravenscroft - Nenzel, NE
5. Rickie Engesser - Spearfish, SD
6. Shawna Letcher - Rapid City, SD
7. Lainee Schonebaum - Burke, SD
8. Kieley Walz - Ainsworth, NE
9. Jennifer Gale - Humboldt, SD
10. Taylor Engesser - Spearfish, SD
11. Sonya Walz - Ainsworth, NE
12. Mataya Ecklund - Valentine, NE
4. Sun, July 10 2022, 2:00 PM
1.
Jasmine Haug - Fairview, SD
2. Bailey Wickre - Platte, SD
3. Layni Stevens - St. Lawrence, SD
4. Jenna Fulton - Miller, SD
5. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
6. Bailey Tibbs - Ft Pierre, SD
7. Chenoa Vande Stouwe - Inwood, IA
8. Sydney Graff - Long Pine, NE
9. Sarah Morrisey - Gilette, WY
10. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
11. Syerra Christensen - Kennebec, SD
Mixed Team Roping - 25
1S. Sat, July 09 2022, 1:00 PM
1.
Amber Coleman - Ewing, NE & Jett Hillman - Stoneham, CO
2. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Dillion Sackett - Alcester, SD
3. Shayla Howell - Belle Fourche, SD & Guy Howell - Belle Fourche, SD
4. Danielle Wray - Ord, NE & Jade Nelson - Midland, SD
5. Haley Brown - Porcupine, SD & Blase Steffen - Gregory, SD
6. Jolene Loiseau - Flandreau, SD & Dylan Hart - Flandreau, SD
7. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD & Lance Knutson - Flandreau, SD
8. Savana Johnston - Elm Springs, SD & Riley Hannum - Ft. Pierre, SD
9. Jenika Arens - Brandon, SD & Rod Brown - Porcupine, SD
10. Cedar Jandreau - Kennebec, SD & Myles Kenzy - Iona, SD
11. Jacey Hupp - Huron, SD & Jade Schmidt - Box Elder, SD
12. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
13. Brooke Howell - Belle Fourche, SD & Riley Curuchet - Caycee, WY
3. Sat, July 09 2022, 7:00 PM
1.
Shorty Engesser - Spearfish, SD & Taylor Engesser - Spearfish, SD
2. Donelle Cobb - Red Owl, SD & Cade Hammerstrom - New Underwood, SD
3. Chuck Nelson - Hartford, SD & Jennifer Gale - Humboldt, SD
4. Sun, July 10 2022, 2:00 PM
1.
Syerra Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
2. Lanell Graham - Valentine, NE & Zeb Graham - Valentine, NE
3. Bailey Tibbs - Ft Pierre, SD & Casey Heninger - Ft Pierre, SD
4. Layni Stevens - St. Lawrence, SD & Tate Hoffman - Highmore, SD
5. Sydney Graff - Long Pine, NE & Matt Kasner - Cody, NE
6. Pam Hollenbeck - Long Pine, NE & Todd Hollenbeck - Long Pine, NE
7. Cheyanne Carroll - Harold, SD & Kenny Hoffman - Highmore, SD
8. Scott Halverson - Fairview, SD & Chenoa Vande Stouwe - Inwood, IA
9. Lakota Elkins - Ericson, NE & Gralyn Elkins - Ericson, NE
Saddle Bronc - 19
3. Sat, July 09 2022, 7:00 PM
1.
Roy Casteel - Vale, SD
2. Jackson Ford - Sturgis, SD
3. Augustus Painter - Ainsworth, NE
4. Buster Reis - Reliance, SD
5. Jaedyn James - Reliance, SD
6. Miles Kreeger - Lake Andes, SD
7. Kyle Hapney - Ft. Pierre, SD
8. Riley Painter - Ainsworth, NE
4. Sun, July 10 2022, 2:00 PM
1.
John Thelen - Pierre, SD
2. Malcolm Heathershaw - Quinn, SD
3. Haden Chase Alone - Martin, SD
4. Jhett Knight - Dupree, SD
5. TJ Morrison - Piedmont, SD
6. Ridge Ward - Martin, SD
7. Jack Skavdahl - Harrison, NE
8. Clint Donaldson - Sturgis, SD
9. Cooper West - Philip, SD
10. Dylan Suhr - Canton, SD
11. Tanner Williamson - Box Elder, SD
Sr. Breakaway - 19
1S. Sat, July 09 2022, 1:00 PM
1.
Dean Moncur - Piedmont, SD
2. Chad Hetzel - Lemmon, SD
3. Guy Howell - Belle Fourche, SD
4. Mark Schumacher - Wolsey, SD
5. Rod Brown - Porcupine, SD
6. Blaine Carey - Huron, SD
7. Shawn Carey - Highmore, SD
8. Glen Hostetler - Midland, SD
3. Sat, July 09 2022, 7:00 PM
1.
Chuck Nelson - Hartford, SD
2. R.E. Lamle - Cody, NE
3. Scott Reiners - Lennox, SD
4. Bogie Webb - Volin, SD
5. Kirk Ford - Sturgis, SD
6. Shorty Engesser - Spearfish, SD
7. Steve Klein - Sioux Falls, SD
4. Sun, July 10 2022, 2:00 PM
1.
Marty Jandreau - Kennebec, SD
2. Scott Hollenbeck - Winner, SD
3. Darren Lammers - Chancellor, SD
4. Terry Graff - Long Pine, NE
Steer Wrestling - 24
1S. Sat, July 09 2022, 1:00 PM
1.
Tee Hale - Union Center, SD
2. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD
3. Seth Shorb - Hermosa, SD
4. Teigen Marchant - Newcastle, WY
5. Tye Hale - Red Owl, SD
6. Dean Moncur - Piedmont, SD
3. Sat, July 09 2022, 7:00 PM
1.
Rhett Witt - Valentine, NE
2. Trayer Schmidt - White River, SD
3. Daycen Hunt - Ridgeview, SD
4. Tate Petrak - Martin, SD
5. Brent Woodward - Dupree, SD
6. Joe Ross - Rosebud, SD
7. Tyler Ravenscroft - Nenzel, NE
8. Tucker Even - Burke, SD
9. Sage Schrunk - Valentine, NE
10. Clint Nelson - Philip, SD
11. Austin Hurlburt - Norfolk, NE
12. Denton Good - Longvalley, SD
4. Sun, July 10 2022, 2:00 PM
1.
Jace Christiansen - Flandreau, SD
2. Bryce Dibbern - Interior, SD
3. Gabe Taylor - Valentine, NE
4. Parker Johnston - Curtis, NE
5. Sid Hart - Yankton, SD
6. Sawyer Strand - Platte, SD
Team Penning - 10
2TP. Sat, July 09 2022, 6:00 PM
1.
Doni Zeller - Reliance, SD & Taryn Guinn - Chamberlain, SD & Wally Bakke -
2. Randy Olson - Harrisburg, SD & David Horn - Piedmont, SD & Kerry Horn -
3. Gary Garbe - Alpena, SD & Chuck Nelson - Hartford, SD & Mick Varilek -
4. Tom Jones - Sioux Falls, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD & Brad Nesheim -
5. Robert Devitt - Harrisburg, SD & Tara Thompson - Sioux Falls, SD & Bryan Runge -
6. Bogie Webb - Volin, SD & Teresa Mead - Jefferson, SD & Terry Trower -
7. Harold Fischer - Vermillion, SD & John Havranek - Wagner, SD & Stephanie Jacobsen -
8. Lennie Steffen - Colome, SD & Mary Pat Fawcett - Ree Heights, SD & Christine Connot -
9. Paul Borgmann - White Lake, SD & Lindsay Borgmann Zobrist - Mt. Vernon, SD & Collin Borgmann -
10. Robert Runge - Davis, SD & Leon Baier - Mitchell, SD & Jay Reurink -
Team Roping - 24
1S. Sat, July 09 2022, 1:00 PM
1.
Spencer Whipple - St. Francis, SD & Josh Whipple - St. Francis, SD
2. Jeff Johnston - Thedford, NE & Jett Hillman - Stoneham, CO
3. Payton Pirrung - Hartford, SD & Mason Bice - Killdeer, ND
4. Tucker Rozell - Brookings, SD & Jared Lynch - Valley Springs, SD
5. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Jade Nelson - Midland, SD
6. Isaac Tilstra - Hills, MN & Lance Knutson - Flandreau, SD
7. Guy Howell - Belle Fourche, SD & Riley Curuchet - Caycee, WY
8. Tucker McDaniel - Midland, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
9. Wyatt Schaack - Wall, SD & Matthew Heathershaw - Quinn, SD
10. Tye Hale - Red Owl, SD & Tee Hale - Union Center, SD
11. Shaw Loiseau - Flandreau, SD & Dylan Hart - Flandreau, SD
12. Carter Anderson - Merriman, NE & Will Smith - Gordon, NE
13. Blase Steffen - Gregory, SD & Riley Hannum - Ft. Pierre, SD
3. Sat, July 09 2022, 7:00 PM
1.
Joe Ross - Rosebud, SD & Clint Nelson - Philip, SD
2. Trayer Schmidt - White River, SD & Buster Reis - Reliance, SD
3. Sage Schrunk - Valentine, NE & Clete Scheer - Valentine, NE
4. Myles Clements - Philip, SD & Tyson Floyd - Presho, SD
5. Jaxon Hauk - Scenic, SD & Cade Hammerstrom - Hereford, SD
4. Sun, July 10 2022, 2:00 PM
1.
Terry Graff - Long Pine, NE & Matt Kasner - Cody, NE
2. Jhett Trenary - Arthur, NE & Gralyn Elkins - Ericson, NE
3. Cooper Brott - Gothenburg, NE & Todd Hollenbeck - Long Pine, NE
4. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
5. Tate Hoffman - Highmore, SD & Kenny Hoffman - Highmore, SD
6. Darren Lammers - Chancellor, SD & Conner Herren - Crooks, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0