Bareback - 5
|
2. Sat, June 25 2022, 2:30 PM 1.
Conner Heinert - New Underwood, SD
|
2.
Steven Dewolfe - Buffalo Gap, SD
|
3. Sun, June 26 2022, 2:30 PM 1.
Kyle Charley - Lukachukai, AZ
|
2.
Clancy Clifford - Porcupine, SD
|
3.
Kirby Spencer - Holbrook, AZ
|
|
Barrel Racing - 37
|
1S. Fri, June 24 2022, 8:00 AM 1.
Tessie Lamere - Box Elder, MT
|
2.
Shonto Henio - Ganado, AZ
|
3.
Justine Doka - Fountain Hills, AZ
|
4.
Simone Soop - Calgary, AB
|
5.
Jessica Havener - Lodge Grass, MT
|
6.
Carsyn Hibbs - Shepard, MT
|
7.
Katelin Conway - Cut Bank, MT
|
8.
K'La Gonzalez - Polson, MT
|
9.
Graysen O'Connor - Arlee, MT
|
10.
Kinahlei Armajo - Lodge Grass, MT
|
11.
Tracey Duck Chief - Siksika, AB
|
12.
Kakes Tibbits - Pine Ridge, SD
|
13.
Lacey Bish - Calgary, AB
|
14.
Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
|
15.
Nyis Colliflower - Box Elder, MT
|
16.
Katie Berkram - Hardin, MT
|
17.
Tae Heathershaw - Martin, SD
|
2. Sat, June 25 2022, 2:30 PM 1.
Grace Kelly - Bismarck, ND
|
2.
Karlee Meyers - Box Elder, MT
|
3.
Kelsey Gillin - Ronan, MT
|
4.
Shannon Timberman - Mills, WY
|
5.
Cheyenne Rondeaux - Alpine, TX
|
6.
Bailey Nelson - Hardin, MT
|
7.
Courtney Not Afraid - Lodge Grass, MT
|
8.
Sharaya Edgewater - Ganado, AZ
|
9.
Brittany Bird - Cut Bank, MT
|
10.
Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
|
3. Sun, June 26 2022, 2:30 PM 1.
Shantell Brewer - Dupree, SD
|
2.
Fallon Real Bird - Garryowen, MT
|
3.
Janae Devine - Cardston, AB
|
4.
Jackie Colliflower - Cardston, AB
|
5.
Mesa Bell - Polson, MT
|
6.
Kaye Pretty On Top - Garryowen, MT
|
7.
Megan Small - Busby, MT
|
8.
Greta Gustafson - Browning, MT
|
9.
Amanda Not Afraid - Crow Agency, MT
|
10.
Alyssa Yazzie - Buckeye, AZ
|
|
Bull Riding - 13
|
2. Sat, June 25 2022, 2:30 PM 1.
Wynn Wells - Browning, MT
|
2.
Tahj Wells - Browning, MT
|
3.
Xavier Hunt - Kayenta, AZ
|
4.
Bryanna Bedoni - Pryor, MT
|
5.
Phillip Cole - Billings, MT
|
6.
Kobe Whitford - Cut Bank, MT
|
7.
Spur White Clay - Fort Smith, MT
|
3. Sun, June 26 2022, 2:30 PM 1.
Kirby Spencer - Holbrook, AZ
|
2.
Kaler Kirkie - Chamberland, SD
|
3.
Tell Jacobs - Halliday, ND
|
4.
Bo Tyler Vocu - Ashland, MT
|
5.
Maize Two Bears - Cannon Ball, ND
|
6.
Kasen Johnson - Mandaree, ND
|
|
Calf Roping - 27
|
1S. Fri, June 24 2022, 8:00 AM 1.
Joshua Felicia - Wyola, MT
|
2.
Spencer Whipple - St. Francis, SD
|
3.
Braydon Boyd - Vander Wagon, NM
|
4.
Zane Not Afraid - Lodge Grass, MT
|
5.
Sarcee Real Bird - Crow Agency, MT
|
6.
Marty Watson - Box Elder, MT
|
7.
Seth Whiteclay - Pryor, MT
|
8.
Dustin Bird - Cut Bank, MT
|
9.
Nolan Conway - Cut Bank, MT
|
10.
Eric Paul Watson - Box Elder, MT
|
11.
Preston Watson - Box Elder, MT
|
2. Sat, June 25 2022, 2:30 PM 1.
Milen Fisher - Ashland, MT
|
2.
Norman Mitchell - Hulbert, OK
|
3.
Spur White Clay - Fort Smith, MT
|
4.
J.C. Crowley - Poplar, MT
|
5.
Lucas Edgewater - Ganado, AZ
|
6.
JC Lawrence - Ashland, MT
|
7.
Neil Tatsey - Valier, MT
|
8.
Dillon Wickum - South Heart, ND
|
3. Sun, June 26 2022, 2:30 PM 1.
Merval Not Afraid - Lodge Grass, MT
|
2.
Brock Belkham - Flandreau, SD
|
3.
Alonzo Skunkcap - Browning, MT
|
4.
Sterling Small - Busby, MT
|
5.
Corbin Fisher - Ashland, MT
|
6.
Bode Scott - Custer, MT
|
7.
Ty Allen Fischer - Ashland, MT
|
8.
Wyatt Gibson - Thoreau, NM
|
|
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 36
|
1S. Fri, June 24 2022, 8:00 AM 1.
Tae Heathershaw - Martin, SD
|
2.
Roxanne Not Afraid - Lodge Grass, MT
|
3.
Justine Doka - Fountain Hills, AZ
|
4.
Nyis Colliflower - Box Elder, MT
|
5.
Kakes Tibbits - Pine Ridge, SD
|
6.
Fallon Doka - Fountain Hills, AZ
|
7.
Kayleigh Three Irons - Crow Agency, MT
|
8.
Olivia Many Wounds - Calgary, AB
|
9.
Kelsey Pepion - Browning, MT
|
10.
Arena Plenty - Garryowen, MT
|
11.
Cammie Fox - Cardston, AB
|
12.
Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
|
13.
Jewel Bettelyoun - Eagle Butte, MT
|
14.
Katelin Conway - Cut Bank, MT
|
15.
Kelci Bends - Cherry Creek, SD
|
16.
Tessie Lamere - Box Elder, MT
|
2. Sat, June 25 2022, 2:30 PM 1.
Brittany Bird - Cut Bank, MT
|
2.
Mykayla Tatsey - Valier, MT
|
3.
Kayla Wickum - South Heart, ND
|
4.
Grace Kelly - Bismarck, ND
|
5.
Cheyenne Robinson - Lame Deer, MT
|
6.
Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
|
7.
Darcy Skunkcap - Browning, MT
|
8.
Bailey Nelson - Hardin, MT
|
9.
Kyla Two Bulls - Lame Deer, MT
|
10.
Sophia Sandquist - Trail City, SD
|
3. Sun, June 26 2022, 2:30 PM 1.
Carly Day Chief - Standoff, AB
|
2.
Jessica Not Afraid - Hardin, MT
|
3.
Callie Dixon - Morley, AB
|
4.
Shantell Brewer - Dupree, SD
|
5.
Megan Small - Busby, MT
|
6.
Mesa Bell - Polson, MT
|
7.
Sydney Not Afraid - Lodge Grass, MT
|
8.
Sunni Dixon - Morley, AB
|
9.
Elauna Nelson - Hardin, MT
|
10.
Kana Tucker - Garryowen, MT
|
|
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 8
|
2. Sat, June 25 2022, 2:30 PM 1.
Phillip Whiteman - Busby, MT
|
2.
Malcolm Heathershaw - Quinn, SD
|
3.
Kordell Walker - Elmo, MT
|
4.
Hahots Shebala - Kooskia, ID
|
3. Sun, June 26 2022, 2:30 PM 1.
Bo Tyler Vocu - Ashland, MT
|
2.
Ned Pretty On Top - Garryowen, MT
|
3.
Wyatt Pretty On Top - Garryowen, MT
|
4.
Justin Whiteman - Busby, MT
|
|
Sr. Breakaway - 16
|
1S. Fri, June 24 2022, 8:00 AM 1.
Blair Matheson - Mandan, ND
|
2.
Hardee Skunkcap - Browning, MT
|
3.
Gilbert Janis - Pine Ridge, SD
|
4.
Billy Lamere - Box Elder, MT
|
5.
Bob Joseph - Oakdale, CA
|
6.
John Small - Lodge Grass, MT
|
7.
Darrel Watson - Box Elder, MT
|
8.
ED Harry - Wadsworth, NV
|
9.
Eric C. Watson - Box Elder, MT
|
10.
Troy Crawler - Morley, AB
|
11.
Clayton Small Jr. - Busby, MT
|
12.
Mike Not Afraid - Hardin, MT
|
13.
Jake Longbrake - Dupree, SD
|
14.
Marty Not Afraid - Lodge Grass, MT
|
15.
Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
|
16.
Terry Fischer - Fort Yates, ND
|
|
Steer Wrestling - 19
|
1S. Fri, June 24 2022, 8:00 AM 1.
Joshua Felicia - Wyola, MT
|
2.
Bridger Amiotte - Wall, SD
|
3.
Nolan Conway - Cut Bank, MT
|
4.
Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
|
5.
Walker Small - Ashland, MT
|
6.
Jerret Pinto - Billings, MT
|
2. Sat, June 25 2022, 2:30 PM 1.
Jon Wells - Lethbridge, AB
|
2.
Derek Azure - Harlem, MT
|
3.
Micah White Clay - Hardin, MT
|
4.
Clay Martinez - Sacaton, AZ
|
5.
Arlan Minue - Warner, AB
|
3. Sun, June 26 2022, 2:30 PM 1.
Rj First Rider - Standoff, TX
|
2.
John Colliflower Iv - Cardston, AB
|
3.
Lyman Colliflower - Eagle Butte, SD
|
4.
Brock Belkham - Flandreau, SD
|
5.
Nick Clairmont - Ronan, MT
|
6.
Shane Day Chief - Standoff, AB
|
7.
Ty Allen Fischer - Ashland, MT
|
8.
Tyler Houle - Ronan, MT
|
|
Team Penning - 0
Team Roping - 63
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 5
|
1S. Fri, June 24 2022, 8:00 AM 1.
Kyler Notah - Sheepsprings, NM
|
2.
Tahj Wells - Browning, MT
|
3.
Tyren Stewart - Crow Agency, MT
|
4.
Bre'Zhon Paul Spang - Busby, MT
|
5.
Nate Tsosie - Billings, MT
|
|
Jr. Breakaway - 17
|
1S. Fri, June 24 2022, 8:00 AM 1.
Tuffy Limberhand - Lame Deer, MT
|
2.
Kassidy Heathershaw - Martin, SD
|
3.
Mervin Whitford, Jr - Box Elder, MT
|
4.
Aarianna Henry - Box Elder, MT
|
5.
Curtis Pretty On Top - Hardin, MT
|
6.
Bailey Three Irons - Crow Agency, MT
|
7.
Kale Ereaux - Hays, MT
|
8.
Martin Watson - Box Elder, MT
|
9.
Memphis Dodginghorse - Calgary, AB
|
10.
Dayle Bad Warrior - Dupree, SD
|
11.
Kayen Armajo - Lodge Grass, MT
|
12.
Bailey Nelson - Hardin, MT
|
13.
Clayton Three Irons - St Xavier, MT
|
14.
Brooke Fox - Cardston, AB
|
15.
Kruz Ereaux - Hays, MT
|
16.
Nick Three Irons - Lodge Grass, MT
|
17.
Leela Pepion - Browning, MT
|
|
Jr. Barrel Racing - 26
|
1S. Fri, June 24 2022, 8:00 AM 1.
Rozyn Clifford - Lame Deer, MT
|
2.
Graysen O'Connor - Arlee, MT
|
3.
Leah Thompson - Hardin, MT
|
4.
Kashlyn Speak Thunder - Wolf Point, MT
|
5.
Jhett Dale - Shiprock, NM
|
6.
Kenzie Kallenberger - Havre, MT
|
7.
Bailey Three Irons - Crow Agency, MT
|
8.
Leela Pepion - Browning, MT
|
9.
Neepin Houle - Box Elder, MT
|
10.
Shiloh Henio - Ganado, AZ
|
11.
Shonto Henio - Ganado, AZ
|
12.
Bailey Nelson - Hardin, MT
|
13.
Lexie Crawler - Morley, AB
|
14.
Savaya Alden - Fort Smith, MT
|
15.
Aarianna Henry - Box Elder, MT
|
16.
Tristin Small - Ashland, MT
|
17.
Hadley Not Afraid - Hays, MT
|
18.
Jo Jo Fischer - Manderson, SD
|
19.
Kinzie Small - Ashland, MT
|
20.
Addison Conway - Cut Bank, MT
|
21.
Memphis Dodginghorse - Calgary, AB
|
22.
Brooke Fox - Cardston, AB
|
23.
Dayle Bad Warrior - Dupree, SD
|
24.
Araeya Nelson - Polson, MT
|
25.
Shylo Whipple - St. Francis, AZ
|
26.
Kassidy Heathershaw - Martin, SD
|
|
SRTR - 21
Steer Roping - 0
|