Pine Ridge, SD
Bareback - 8
3. Sat, August 06 2022, 6:00 PM
1.
Hunter Big Eagle - Harrold, SD
2. Jacob Todechine - Gallup, NM
3. Jhett Knight - Dupree, SD
4. Cheyenne Autumn - Covelo, CA
4. Sun, August 07 2022, 2:00 PM
1.
Steven Dewolfe - Buffalo Gap, SD
2. Kelsey Nordvold - Pierre, SD
3. J.R. Chino - Mescalero, NM
4. Jacob Etsitty - Black Mesa, AZ
Barrel Racing - 36
1S. Fri, August 05 2022, 10:00 AM
1.
Saylor Wilson - Bowman, ND
2. Kennedy McLellan - Dupree, SD
3. Kesse Deal - Dupree, SD
4. Tae Heathershaw - Martin, SD
5. Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
6. Gabriyelle Irving - Pierre, SD
7. JC Hawk - Scottsdale, AZ
8. Jo Jo Fischer - Manderson, SD
9. Shylo Whipple - St. Francis, AZ
2S. Sat, August 06 2022, 10:00 AM
1.
Gracie Alcott - Winslow, AZ
2. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
3. Kelly Hunter Boomer - Kyle, SD
4. Taylor Christensen - Kyle, SD
5. Savannah Joe - Sacaton, AZ
6. Keelyn Etsitty - Fruitland, NM
7. Sallye Williams - Skiatook, OK
8. Reba Foote - Parshall, ND
3. Sat, August 06 2022, 6:00 PM
1.
Kaitlyn Prentice - Bokchito, OK
2. Tiffany Teehee - Claremore, OK
3. Shaina Clifford - Lame Deer, MT
4. Malyka Muller - Peralta, NM
5. Kassidy Dennison - Tohatchi, NM
6. Paisley Gallegos - Keenesburg, CO
7. Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
8. Rayna Grimes - Kyle, SD
9. Fallon Real Bird - Garryowen, MT
10. Jennifer Turner - Vinita, OK
4. Sun, August 07 2022, 2:00 PM
1.
Grace Kelly - Bismarck, ND
2. Cindy Jacobs - Porcupine, SD
3. Tatum Ward - Whitehorse, SD
4. Shannon Timberman - Mills, WY
5. Katie Berkram - Hardin, MT
6. Tyressa Labelle - Morley, AB
7. Kakes Tibbits - Pine Ridge, SD
8. Jessica Havener - Lodge Grass, MT
9. Shausta Blodgett - Amidon, ND
Bull Riding - 33
3. Sat, August 06 2022, 6:00 PM
1.
Noah Thomas - Whiteriver, AZ
2. Frank Walker - Fort Apache, AZ
3. Jaquez Antonio - Whiteriver, AZ
4. Dustin Reidhead - Whiteriver, AZ
5. Jeremy Begay - Round Rock, AZ
6. Levi Irving - Navajo, NM
7. Mika Clark - Window Rock, AZ
8. Riggin Wimberley - Manderson, SD
9. Tony Shirley - Ganado, AZ
10. Cole Brewer - Dupree, SD
11. Cole Reddy - Pine Ridge, SD
12. Zechariah Lupe - Whiteriver, AZ
13. Lante' Swallow - Batesland, SD
14. Jacob Todechine - Gallup, NM
15. Kasen Johnson - Mandaree, ND
16. Koltin Ecoffeyu - Wounded Knee, SD
17. Jhett Knight - Dupree, SD
4. Sun, August 07 2022, 2:00 PM
1.
Spur White Clay - Fort Smith, MT
2. Mervin Declay Sr - Whiteriver, AZ
3. Kevin Hunter - Kyle, SD
4. Teigan Gray - Wall, SD
5. Stran Smith - Lantry, SD
6. Maize Two Bears - Cannon Ball, ND
7. Tell Pearman - Eagle Butte, SD
8. Kaler Kirkie - Chamberland, SD
9. Ty Allen - Martin, SD
10. Rhone Schmidt - White River, SD
11. Heston Zonnie - Kayenta, AZ
12. Olathe Schmidt - White River, SD
13. Tanner Carlow - Rapid City, SD
14. Slick Phelps - Porcupine, SD
15. Kelsey Nordvold - Pierre, SD
16. Cody Rustin - Whiteriver, AZ
Calf Roping - 39
1S. Fri, August 05 2022, 10:00 AM
1.
Spencer Whipple - St. Francis, SD
2. Brock Belkham - Flandreau, SD
3. Beau Grant - Wingate, NM
4. Dalton Lessert - Martin, SD
5. Laron Johnson - Bixby, OK
6. Stran Daye - Gallup, NM
7. Riggin Wimberley - Manderson, SD
8. Gerald Daye - Gallup, NM
9. Caden Stoddard - Norris, SD
10. Gavaro Harrison - Chinle, AZ
11. Matthew Heathershaw - Quinn, SD
2S. Sat, August 06 2022, 10:00 AM
1.
Dalton Porch - Kadoka, SD
2. Roy Begay - Fort Defiance, AZ
3. Erik Becenti - Brimhall, NM
4. Roessel Jackson - Many Farms, AZ
5. Kenny Glasses - Chinle, AZ
6. Quinton Inman - Ketchum, OK
7. Wyatt Gibson - Thoreau, NM
8. Bodey Waln - Martin, SD
3. Sat, August 06 2022, 6:00 PM
1.
Malachi Pablo - Bloomfield, NM
2. Milen Fisher - Ashland, MT
3. Chance Barnes - Chadron, NE
4. JC Lawrence - Ashland, MT
5. Sterling Small - Busby, MT
6. Benson Charley - Crown Point, NM
7. Joshua Felicia - Wyola, MT
8. Ignatius Brad Lupe - Whiteriver, AZ
9. Jay Guerrero - Wadsworth, NV
10. Allen Charley - Window Rock, AZ
4. Sun, August 07 2022, 2:00 PM
1.
Dillon Wickum - South Heart, ND
2. Blair Burk - Durant, OK
3. Payden Belkham - Blunt, SD
4. Brent Belkham - Blunt, SD
5. Ty Allen - Martin, SD
6. Ty Allen Fischer - Ashland, MT
7. Zane Not Afraid - Lodge Grass, MT
8. John Clymo - Edgewood, NM
9. Emerson Long Jr - Yatahey, NM
10. Norman Mitchell - Lame Deer, MT
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 49
1S. Fri, August 05 2022, 10:00 AM
1.
Taniah Nez - Ganado, AZ
2. Nyokia Goseyun - Bylas, AZ
3. Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
4. Phannette Gray - Ridgeview, SD
5. Elauna Nelson - Hardin, MT
6. Kiallen Gibson - Thoreau, NM
7. Tae Heathershaw - Martin, SD
8. Saylor Wilson - Bowman, ND
9. Kari Jo Lawrence - Whitehorse, SD
10. JC Hawk - Scottsdale, AZ
11. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
2S. Sat, August 06 2022, 10:00 AM
1.
Rawlinda Ben - Peridot, AZ
2. Shelby Cuny - Hardin, MT
3. Fallon Doka - Fountain Hills, AZ
4. Chelsey Gibson - Thoreau, NM
5. Yolanda Nez - Fountain Hills, AZ
6. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
7. Lynelle Lee - Fruitland, NM
8. Sherina Singer - Winslow, AZ
9. Kelci Bends - Cherry Creek, SD
10. Savannah Joe - Sacaton, AZ
11. Mercedes Williams - Faith, SD
12. Josey Johnson - Porcupine, SD
13. Kadie Bends - Ashland, MT
14. Robi Jo Treat - Ketchum, OK
15. Jewel Bettelyoun - Eagle Butte, SD
16. Shawntaya Murphy - Tohatchi, NM
17. Kyla Two Bulls - Lame Deer, MT
18. Jolynn Martinez - Gallup, NM
3. Sat, August 06 2022, 6:00 PM
1.
Kade Bettelyoun - Pine Ridge, SD
2. Autumn Whitehorse - Page, AZ
3. Joni Begay - Chinle, AZ
4. Shaina Clifford - Lame Deer, MT
5. Kayla Cowboy - Gallup, NM
6. Devyn Dennison - Tohatchi, NM
7. Kadin Jodie - Churchrock, NM
8. Joncelita Begay - Chinle, AZ
9. Kassidy Dennison - Tohatchi, NM
10. Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
4. Sun, August 07 2022, 2:00 PM
1.
Sophia Sandquist - Trail City, SD
2. Shausta Blodgett - Amidon, ND
3. Sydney Not Afraid - Lodge Grass, MT
4. Heidi Cuny - Buffalo Gap, SD
5. Cheyenne Robinson - Lame Deer, MT
6. Leishawn Bahe - Blue Gap, AZ
7. Kakes Tibbits - Pine Ridge, SD
8. Kayla Wickum - South Heart, ND
9. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
10. Kaycee Werdel - Chardon, WY
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 7
3. Sat, August 06 2022, 6:00 PM
1.
Stade Riggs - Tuba City, AZ
2. Justin Whiteman - Busby, MT
3. Jhett Knight - Dupree, SD
4. Sun, August 07 2022, 2:00 PM
1.
Malcolm Heathershaw - Quinn, SD
2. Ridge Ward - Martin, SD
3. Tyrus Ashley - Mandaree, ND
4. Jeremy Meeks - Scenic, SD
Sr. Breakaway - 22
1S. Fri, August 05 2022, 10:00 AM
1.
Gilbert Janis - Pine Ridge, SD
2. Allen Cuny - Buffalo Gap, SD
3. Dusty Lebeaux - Porcupine, SD
4. Garry Harrison - Chinle, AZ
5. Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
2S. Sat, August 06 2022, 10:00 AM
1.
Bart Ness - Kennebec, SD
2. Victor Martinez - Farmington, NM
3. Marty Jandreau - Kennebec, SD
4. Robie Inman - Ketchum, OK
5. John Small - Lodge Grass, MT
6. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD
7. John Clymo - Edgewood, NM
8. Blair Matheson - Mandan, ND
9. Victor Begay - Seba Dalkai, AZ
10. Mark Cuny - Porcupine, SD
11. Carl Begay - Leupp, AZ
12. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ
13. Ralph Williams - Skiatook, OK
14. Lynelle Lee - Fruitland, NM
15. Lynn Williams - Faith, SD
16. Jake Longbrake - Dupree, SD
17. Terry Fischer - Fort Yates, ND
Steer Wrestling - 24
1S. Fri, August 05 2022, 10:00 AM
1.
Joe Ross - Rosebud, SD
2. Sawyer Strand - Platte, SD
3. Trayer Schmidt - White River, SD
4. Tyler John Byrne - Martin, SD
5. Bridger Amiotte - Wall, SD
6. Herbie O'Daniel - Kodoka, SD
2S. Sat, August 06 2022, 10:00 AM
1.
Quinton Inman - Ketchum, OK
2. Kaiden White Bear - Wolf Point, MT
3. Walker Small - Ashland, MT
3. Sat, August 06 2022, 6:00 PM
1.
Dan Tedrick - Pryor, OK
2. Javier Jim - Winslow, AZ
3. Joshua Felicia - Wyola, MT
4. Brandon Bates - Winslow, AZ
5. Jaylan Wagner - Crownpoint, NM
6. Victor Martinez - Farmington, NM
7. Brad Begay - Rehoboth, NM
8. Stetson Thompson - Alva, OK
9. Matt Jodie - Churchrock, NM
4. Sun, August 07 2022, 2:00 PM
1.
Joe Wilson - Martin, SD
2. Bodey Waln - Martin, SD
3. Ty Allen Fischer - Ashland, MT
4. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD
5. Brent Belkham - Blunt, SD
6. John Clymo - Edgewood, NM
Team Penning - 0
Team Roping - 71
1S. Fri, August 05 2022, 10:00 AM
1.
Bill Dahozy - Window Rock, AZ & Rudy Yazzie - Window Rock, AZ
2. Spencer Whipple - St. Francis, SD & Josh Whipple - Saint Francis, SD
3. Dylan Johnson - Shepherd, MT & Colten Fisher - Billings, MT
4. Tobin Cummins - Lodge Grass, MT & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
5. Ty Allen Fischer - Ashland, MT & Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
6. Jacoby Heathershaw - Martin, SD & Matthew Heathershaw - Quinn, SD
7. Tobin Cummins - Lodge Grass, MT & Colten Fisher - Billings, MT
8. Jacoby Heathershaw - Martin, SD & Tyler John Byrne - Martin, SD
9. Trayer Schmidt - White River, SD & Rhone Schmidt - White River, SD
10. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Brandon Armajo - Lodge Grass, MT
11. Caden Stoddard - Norris, SD & Matthew Heathershaw - Quinn, SD
12. Dylan Johnson - Shepherd, MT & Clay Gunshows - Lodge Grass, MT
13. Arlen Armajo Jr - Fort Washakie, WY & Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
14. Dalton Lessert - Martin, SD & Terry Doka - Fountain Hills, AZ
15. Talan Cummins - Lodge Grass, MT & Shariff Sells - Kayenta, AZ
16. Shariff Sells - Kayenta, AZ & Clay Gunshows - Lodge Grass, MT
17. Arlen Armajo Jr - Fort Washakie, WY & Brandon Armajo - Lodge Grass, MT
18. Talan Cummins - Lodge Grass, MT & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
19. Tyler John Byrne - Martin, SD & Jade Byrne - Martin, SD
20. Gerald Daye - Gallup, NM & Stran Daye - Gallup, NM
2S. Sat, August 06 2022, 10:00 AM
1.
Norman Mitchell - Lame Deer, MT & Milen Fisher - Ashland, MT
2. Bill Dahozy - Window Rock, AZ & Victor Begay - Seba Dalkai, AZ
3. Triston Cody - Ganado, AZ & Shawn Murphy Jr - Tohatchi, NM
4. Robie Inman - Ketchum, OK & Ralph Williams - Skiatook, OK
5. John W. Bahe - Chinle, AZ & Wasey Carviso - Ft. Wingate, NM
6. Fritzgerald Thomas - Gallup, NM & Vern Begay - Chinle, AZ
7. Robie Inman - Ketchum, OK & Quinton Inman - Ketchum, OK
8. Dwight Sells - Chinle, AZ & Cody Lansing - Cortez, CO
9. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Wasey Carviso - Ft. Wingate, NM
10. Colin Begay - Rough Rock, AZ & Vern Begay - Chinle, AZ
11. Erik Becenti - Brimhall, NM & Jeremy Alcott - Winslow, AZ
12. Trey Begay - Tuba City, AZ & Trey Nez - Chinle, AZ
13. Dwight Sells - Chinle, AZ & Shawn Murphy Jr - Tohatchi, NM
14. Triston Cody - Ganado, AZ & Wilbert Nez - Chinle, AZ
15. Wawa Ben - Peridot, AZ & Rawley Ben - Peridot, AZ
16. Trevor Waters - Scottsdale, AZ & Garrick Chee - Kayenta, AZ
17. Bodey Waln - Martin, SD & Dalton Porch - Kadoka, SD
18. Justin Turner - Vinita, OK & Quinton Inman - Ketchum, OK
19. Jess Hall - New Town, ND & Billy Hall - New Town, ND
20. Colin Begay - Rough Rock, AZ & Jeremy Alcott - Winslow, AZ
21. Rance Nez - Chinle, AZ & Trey Nez - Chinle, AZ
22. John W. Bahe - Chinle, AZ & Garrick Chee - Kayenta, AZ
23. Wawa Ben - Peridot, AZ & Brandon Ben - Peridot, AZ
24. Ben Hall - New Town, ND & Billy Hall - New Town, ND
25. Rawley Ben - Peridot, AZ & Brandon Ben - Peridot, AZ
26. Trey Begay - Tuba City, AZ & Cody Lansing - Cortez, CO
27. Rance Nez - Chinle, AZ & Wilbert Nez - Chinle, AZ
28. Fritzgerald Thomas - Gallup, NM & Wyatt Gibson - Thoreau, NM
29. Westley Benally - Many Farms, AZ & Victor Begay - Seba Dalkai, AZ
30. Jess Hall - New Town, ND & Ben Hall - New Town, ND
31. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
32. Erik Becenti - Brimhall, NM & Wyatt Gibson - Thoreau, NM
3. Sat, August 06 2022, 6:00 PM
1.
Jake Longbrake - Dupree, SD & Lynn Williams - Faith, SD
2. Jay Guerrero - Wadsworth, NV & Dalton Lessert - Martin, SD
3. Jake Longbrake - Dupree, SD & Chance Barnes - Chadron, NE
4. Nicky Lane - Farmington, NM & Jeremiah Fat - Page, AZ
5. Justin Whiteman - Busby, MT & Joshua Felicia - Wyola, MT
6. Joshua Felicia - Wyola, MT & Donavin Limberhand - Lame Deer, MT
7. Donavin Limberhand - Lame Deer, MT & Tuffy Limberhand - Lame Deer, MT
8. Mark Cuny - Porcupine, SD & Lynn Williams - Faith, SD
9. Jay Guerrero - Wadsworth, NV & Terry Doka - Fountain Hills, AZ
10. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Chance Barnes - Chadron, NE
4. Sun, August 07 2022, 2:00 PM
1.
Brent Belkham - Blunt, SD & Payden Belkham - Blunt, SD
2. Joe Wilson - Martin, SD & Brent Belkham - Blunt, SD
3. Kaydin Small - Lodgegrass, MT & Zane Not Afraid - Lodge Grass, MT
4. Wroper Kosel - Mobridge, SD & Elliot Gourneau - Ridgeview, SD
5. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD & Wroper Kosel - Mobridge, SD
6. Ty Allen Fischer - Ashland, MT & Terry Fischer - Fort Yates, ND
7. Bodey Waln - Martin, SD & Payden Belkham - Blunt, SD
8. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD & Elliot Gourneau - Ridgeview, SD
9. Norman Mitchell - Lame Deer, MT & Tuffy Limberhand - Lame Deer, MT
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 7
3. Sat, August 06 2022, 6:00 PM
1.
Troy Francis - Winslow, AZ
2. Rio Luger - Lame Deer, MT
3. Wynn Lawrence - White Horse, SD
4. Kyler Notah - Sheepsprings, NM
4. Sun, August 07 2022, 2:00 PM
1.
Biddy Deschine - Tonalea, AZ
2. Hazin Schmidt - White River, SD
3. Tyren Stewart - Crow Agency, MT
Jr. Breakaway - 30
1S. Fri, August 05 2022, 10:00 AM
1.
Tommie Kay Martin - Hayes, SD
2. Rowdy Martin - Hayes, MT
3. Wynn Lawrence - White Horse, SD
4. Bailey Nelson - Hardin, MT
5. Klayte McLellan - Dupree, SD
6. Paisley Gallegos - Keenesburg, CO
7. William Waln - Martin, SD
8. Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
9. Riata Wimberley - Manderson, SD
10. Araeya Nelson - Polson, MT
11. Kassidy Heathershaw - Martin, SD
12. Hazin Schmidt - White River, SD
13. Kaylee Byrne - Martin, SD
14. Paytin Jo Johnson - Scenic, SD
15. Kayen Armajo - Lodge Grass, MT
16. Dayle Bad Warrior - Dupree, SD
17. Madilyn Waln - Martin, SD
2S. Sat, August 06 2022, 10:00 AM
1.
Peyton Porch - Kadoka, SD
2. Jett Turner - Vinita, OK
3. Kc Sandoval - Yahtahey, NM
4. Braden Ben - Peridot, AZ
5. Daylan Nez - Winslow, AZ
6. Jernie Roper - Oktaha, OK
7. Rosie Ben - Peridot, AZ
8. Tuffy Limberhand - Lame Deer, MT
9. Breezy Amiotte - Interior, SD
10. Julie Ann Weaver - Vinita, OK
11. Troy Francis - Winslow, AZ
12. Janae Wagner - Crownpoint, NM
13. Aaric Begay - Tsaile, AZ
Jr. Barrel Racing - 31
1S. Fri, August 05 2022, 10:00 AM
1.
Dayle Bad Warrior - Dupree, SD
2. Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
3. Paisley Gallegos - Keenesburg, CO
4. Gabriyelle Irving - Pierre, SD
5. Riata Wimberley - Manderson, SD
6. Bailey Nelson - Hardin, MT
7. Paytin Jo Johnson - Scenic, SD
8. Merisha Long - Meatmore, NM
9. Sattyn Wilson - Bowman, ND
10. Madilyn Waln - Martin, SD
11. Araeya Nelson - Polson, MT
12. Cayci Spencer - Faith, SD
13. Kassidy Heathershaw - Martin, SD
14. Jo Jo Fischer - Manderson, SD
15. Tommie Kay Martin - Hayes, SD
16. Shylo Whipple - St. Francis, AZ
2S. Sat, August 06 2022, 10:00 AM
1.
Tashina Neztsosie - Ganado, AZ
2. Breezy Amiotte - Interior, SD
3. Kali Young - Dupree, SD
4. Quinn O'Rourke - Porcupine, SD
5. Julie Ann Weaver - Vinita, OK
6. Charlee O'Rourke - Porcupine, SD
7. Roz Clifford - Lame Deer, MT
8. Peyton Porch - Kadoka, SD
9. Tristin Small - Ashland, MT
10. Kayclynn Young - Dupree, SD
11. Kinzie Small - Ashland, MT
12. Tee Livermont - Kyle, SD
13. Jernie Roper - Oktaha, OK
14. Rosie Ben - Peridot, AZ
15. Jade Alkire - Parshall, ND
SRTR - 15
1S. Fri, August 05 2022, 10:00 AM
1.
Dusty Lebeaux - Porcupine, SD & Gilbert Janis - Pine Ridge, SD
2S. Sat, August 06 2022, 10:00 AM
1.
John Clymo - Edgewood, NM & Victor Martinez - Farmington, NM
2. Reggie Sells - Kayenta, AZ & Aaron Begay - Higley, AZ
3. Jimmy Roper - Oktaha, OK & Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ
4. Carl Begay - Leupp, AZ & Victor Begay - Seba Dalkai, AZ
5. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
6. Jimmy Roper - Oktaha, OK & Ralph Williams - Skiatook, OK
7. Jake Longbrake - Dupree, SD & Lynn Williams - Faith, SD
8. Mark Cuny - Porcupine, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
9. Robie Inman - Ketchum, OK & Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ
10. Jake Longbrake - Dupree, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
11. Carl Begay - Leupp, AZ & Aaron Begay - Higley, AZ
12. Robie Inman - Ketchum, OK & Ralph Williams - Skiatook, OK
13. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Victor Begay - Seba Dalkai, AZ
14. Mark Cuny - Porcupine, SD & Lynn Williams - Faith, SD
Steer Roping - 0