Bylas, AZ
Bareback - 8
2. Fri, April 01 2022, 6:00 PM
1.
Tom Chee - Denver, CO
2. Kyle Charley - Lukachukai, AZ
3. Cole Puckett - Kyle, SD
4. J.R. Chino - Mescalero, NM
4. Sat, April 02 2022, 1:00 PM
1.
Thomas Tsosie Jr - Phoenix, AZ
2. Wyatt Betony - Tonalea, AZ
3. Shawn Best Ii - Omak, WA
4. Ryan Nez Bitsui - Chinle, AZ
Barrel Racing - 45
1S. Fri, April 01 2022, 9:00 AM
1.
Sallye Williams - Skiatook, OK
2. Jan Biakeddy - Leupp, AZ
3. Recinda Yazzie - Flagstaff, AZ
4. Shelby Roanhorse - Maricopa, AZ
5. Mia Wilson - Shiprock, NM
6. Sweetpea Jensen - Flagstaff, AZ
7. Joncelita Begay - Chinle, AZ
8. Keanna Dedman - Nazlini, AZ
9. Marsha Bitsui - Ganado, AZ
10. Tara Seaton - Queen Creek, AZ
11. Raynell Holgate - Page, AZ
12. Devyn Dennison - Tohatchi, NM
13. Roqui Lee - Fruitland, NM
14. Alyssa Yazzie - Buckeye, AZ
15. Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
16. Gail Benally - Flagstaff, AZ
17. Elisha Paul - Window Rock, AZ
18. Autumn Farland - Tonalea, AZ
19. Vanessa Begay - Window Rock, AZ
20. Gracie Alcott - Winslow, AZ
21. Kassidy Dennison - Tohatchi, NM
22. Natalie Thompson - Lukachukai, AZ
23. Kayden Caboni - Kayenta, AZ
24. Shaylyn Becenti - Lukachukai, AZ
25. Chantel Becenti - Lukachukai, AZ
2. Fri, April 01 2022, 6:00 PM
1.
Sharaya Edgewater - Ganado, AZ
2. Jc Hawk - Scottsdale, AZ
3. Jareth Curley - Ganado, AZ
4. Riana Lopez - Sells, AZ
5. Kylie Gilbert - Farmington, NM
6. Patrice Yazzie - Flagstaff, AZ
7. Justine Doka - Fountain Hills, AZ
8. Jannon Hale - Ganado, AZ
9. Andralyn Chato - Chinle, AZ
10. Hayeden Duboise - Ramah, NM
4. Sat, April 02 2022, 1:00 PM
1.
Kylie Webster - Flagstaff, AZ
2. Alexandra Benally-Begay - Leupp, AZ
3. Kelsey Dictson - Mescalero, NM
4. Karsyn Yazzie - Rough Rock, AZ
5. Traci Worker - Shonto, AZ
6. Taliyah Crook - Kingman, AZ
7. Malkya Muller - Peralto, NM
8. Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
9. Autumn Sells - Chinle, AZ
10. Kaitlyn Prentice - Bokchito, OK
Bull Riding - 36
2. Fri, April 01 2022, 6:00 PM
1.
Tracey Goseyun - Globe, AZ
2. Kailar Charley - Winslow, AZ
3. Rory Billie - Winslow, AZ
4. Norman Osceola - Okeechobee, FL
5. Tom Chee - Denver, CO
6. Latrell Long - Winslow, AZ
7. Xavier Hunt - Kayenta, AZ
8. Jacob Yazzie - Jenks, OK
9. Leron Wesley - Globe, AZ
10. Noah Thomas - Whiteriver, AZ
11. Myron Billie - Moore Haven, FL
12. Mika Clark - Window Rock, AZ
13. Jaquez Antonio - Whiteriver, AZ
14. Timmie Cosay Jr. - Whiteriver, AZ
15. Larren Daley - Whiteriver, AZ
16. Wesley Larrabee - Sacaton, AZ
17. Tadd Dictson - Mescalero, NM
18. Micheal Peters - Yataha, NM
4. Sat, April 02 2022, 1:00 PM
1.
Colbert Yazzie - Kayenta, AZ
2. TY Goseyun - Cibecue, AZ
3. Lyle Clark - Kayenta, AZ
4. Shawn Best Ii - Omak, WA
5. Blaine Logg - Ganado, AZ
6. Tyrell Harvey - Rock Point, AZ
7. Kolt Tom - Lupton, AZ
8. Cody Rustin - Whiteriver, AZ
9. Mervin Declay Sr - Whiteriver, AZ
10. Drekell Johnson - Chinle, AZ
11. Wyatt Nez - Flagstaff, AZ
12. Wyatt Betony - Tonalea, AZ
13. Darron Dougi - Tuba City, AZ
14. Dugan Black - Lukachukai, AZ
15. Ken Antonio - Montezuma, UT
16. Frank Walker - Fort Apache, AZ
17. Jesse Andis - Crownpoint, NM
18. Wesley Pablo - Kirtland, NM
Calf Roping - 29
1S. Fri, April 01 2022, 9:00 AM
1.
Braedon Begay - Chinle, AZ
2. Spencer Whipple - St. Francis, SD
3. Beau Grant - Wingate, NM
4. Marvin Tolth - Farmington, NM
5. Hiyo Yazzie - Brimhall, NM
6. Gerald Daye - Gallup, NM
7. Donovan Yazzie - Brimhall, NM
8. Chad Etsitty - Flagstaff, AZ
9. Malachi Pablo - Bloomfield, NM
2. Fri, April 01 2022, 6:00 PM
1.
Dwight Dixon - Kayenta, AZ
2. Roessel Jackson - Many Farms, AZ
3. Michael Bates - Tohatchi, NM
4. Tyler Etsitty - Kayenta, AZ
5. Dylan Nez - Holbrook, AZ
6. Blaine Mitchell - Chinle, AZ
7. Allen Charley - Window Rock, AZ
8. Leroy Etsitty - Kayenta, AZ
9. Benson Charley - Crown Point, NM
10. Rooster Yazzie - Brimhall, NV
4. Sat, April 02 2022, 1:00 PM
1.
Kenny Glasses - Chinle, AZ
2. Ryan Cody Nez - Shiprock, NM
3. Cota Nahkai - Shiprock, NM
4. Garrison Nez - Lukachukai, AZ
5. Jay Guerrero - Wadsworth, NV
6. Braydon Boyd - Vander Wagon, NM
7. Ignatius Brad Lupe - Whiteriver, AZ
8. Emerson Long Jr - Yatahey, NM
9. Gavaro Harrison - Chinle, AZ
10. Noah Haven - Window Rock, AZ
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 64
1S. Fri, April 01 2022, 9:00 AM
1.
April Pablo - Crownpoint, NM
2. Danielle Lowman - Gilbert, AZ
3. Chantel Tsinigine - Gilbert, AZ
4. Erynne Sells - Tonalea, AZ
5. Jeri Charley Yazzie - Kayenta, AZ
6. Serena Dahozy - Window Rock, AZ
7. Victoria Randall - Peridot, AZ
8. Shaylyn Becenti - Lukachukai, AZ
9. Amanda Butler - Flagstaff, AZ
10. Carly Jo Sells - Kayenta, AZ
11. Shawntaya Murphy - Tohatchi, NM
12. Laurel Jones - Blue Gap, AZ
13. Ashley Yazzie - Brimhall, NM
14. Vanessa Begay - Window Rock, AZ
15. Autumn Farland - Tonalea, AZ
16. Mia Wilson - Shiprock, NM
17. Arianna Jones - Chinle, AZ
18. Kassidy Dennison - Tohatchi, NM
19. Bailey Bates - Tohatchi, NM
20. Recinda Yazzie - Flagstaff, AZ
21. Rawlinda Ben - Peridot, AZ
22. Kayla Cowboy - Gallup, NM
23. Charmayne Bigman - Tonopah, AZ
24. Joncelita Begay - Chinle, AZ
25. Devyn Dennison - Tohatchi, NM
26. Taniah Nez - Ganado, AZ
27. Sheila Sells - Kayenta, AZ
28. Elisha Paul - Window Rock, AZ
29. Heather Rogers - Round Rock, AZ
30. Lynelle Lee - Fruitland, NM
31. Martina Monroe - Maricopa, AZ
32. Keleigh Lee - Farmington, NM
33. Kadin Jodie - Churchrock, NM
34. Destinee Bigman - Phoenix, AZ
35. Robyn Holgate - Page, AZ
36. Roqui Lee - Fruitland, NM
37. Janae Todacheenie - Indian Wells, AZ
38. Lillian Lupe - Whiteriver, AZ
39. Nyokia Goseyun - Bylas, AZ
40. Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
41. Autumn Whitehorse - Page, AZ
42. Savannah Joe - Sacaton, AZ
43. Aiesha Curley - Tohatchi, NM
44. Rikki Velasquez - White River, AZ
2. Fri, April 01 2022, 6:00 PM
1.
Justine Doka - Fountain Hills, AZ
2. Kylie Gilbert - Farmington, NM
3. Arena Ben - Peridot, AZ
4. Fallon Doka - Fountain Hills, AZ
5. Jareth Curley - Ganado, AZ
6. Shawndeana Smith - Crownpoint, NM
7. Jc Hawk - Scottsdale, AZ
8. Erin Jones - Chinle, AZ
9. Sonnaya Upshaw - San Carlos, AZ
10. Jannon Hale - Ganado, AZ
4. Sat, April 02 2022, 1:00 PM
1.
Reneille Sells - Chinle, AZ
2. Lariat Nahkai - Yatahey, NM
3. JC Mike - Fruitland, NM
4. Yolanda Nez - Fountain Hills, AZ
5. Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
6. Sherina Singer - Winslow, AZ
7. Kade Bettelyoun - Pine Ridge, SD
8. Deedee Daswood - Gallup, NM
9. Shaelene Singer - Winslow, AZ
10. Autumn Sells - Chinle, AZ
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 9
2. Fri, April 01 2022, 6:00 PM
1.
Tracey Goseyun - Globe, AZ
2. Jerrick Hildreth - Continental Divide, NM
3. Tom Chee - Denver, CO
4. Soshane Kee - Many Farms, AZ
4. Sat, April 02 2022, 1:00 PM
1.
Llewellyn Paul - Shiprock, NM
2. Montana Barlow - Rock Point, AZ
3. Jacob T Yazzie - Houck, AZ
4. Leegene Barlow - Rock Point, AZ
5. Shawn Best Ii - Omak, WA
Sr. Breakaway - 28
3S. Sat, April 02 2022, 8:00 AM
1.
Carl Begay - Leupp, AZ
2. Marvin Tolth - Farmington, NM
3. Garry Harrison - Chinle, AZ
4. Woody Smith - Tonopah, AZ
5. Lynelle Lee - Fruitland, NM
6. Duane Nahkai - Shiprock, AZ
7. Jimmy Beatty - White River, AZ
8. Ervin Rogers - Taylor, AZ
9. Kenny Welch - Snowflake, AZ
10. Victor Begay - Seba Dalkai, AZ
11. Sheridan Jodie - Church Rock, NM
12. Darryl Boyd - Vanderwagon, NM
13. ED Harry - Wadsworth, NV
14. Ralph Williams - Skiatook, OK
15. Alfred Bates Jr. - Crownpoint, NM
16. Harold Mike - Fruitland, NM
17. Victor Upshaw Sr - San Carlos, AZ
18. Willard Tsingine - Tuba City, AZ
19. Casey Green - Coolidge, AZ
20. Alvin Smith - Crown Point, NM
21. Gus Vaile - Maricopa, AZ
22. John Boyd Jr. - Window Rock, AZ
23. Jan Biakeddy - Leupp, AZ
24. Ickes Benallie - Tohatchi, NM
25. Johnson Stevenson - Kirtland, NM
26. Calvert Williams - Winslow, AZ
27. Tommy Jr. Nez - Shiprock, NM
28. Shea Enos - Scottsdale, AZ
Steer Wrestling - 19
2. Fri, April 01 2022, 6:00 PM
1.
Clay Martinez - Sacaton, AZ
2. Rooster Yazzie - Brimhall, NV
3. John Clymo - Edgewood, NM
4. Matt Jodie - Churchrock, NM
5. Kyle Smith - Crownpoint, NM
6. Hiyo Yazzie - Brimhall, NM
7. Donovan Yazzie - Brimhall, NM
8. Brad Begay - Rehoboth, NM
9. Brandon Bates - Winslow, AZ
10. Michael Bates - Tohatchi, NM
4. Sat, April 02 2022, 1:00 PM
1.
Jared Pino - Crownpoint, NM
2. Wendell Murphy - Church Rock, NM
3. Emerson Long Jr - Yatahey, NM
4. Brandon Lynch - Chinle, AZ
5. Ryan Cody Nez - Shiprock, NM
6. Cota Nahkai - Shiprock, NM
7. Calvery Hogue - Litchfield Park, AZ
8. Jeremiah Martin - Crownpoint, NM
9. Leander Real Bird - Gilbert, AZ
Team Penning - 0
Team Roping - 64
1S. Fri, April 01 2022, 9:00 AM
1.
Clay Martinez - Sacaton, AZ & Darryl Boyd - Vanderwagon, NM
2. DL Sells - Rough Rock, AZ & Ed Harry - Wadsworth, NV
3. Ryan Garcia - Belen, NM & Malachi Pablo - Bloomfield, NM
4. TY Vaile - Maricopa, AZ & Spencer Whipple - St. Francis, SD
5. Aaron Tsinigine - Tuba City, AZ & James Begay Jr. - Winslow, AZ
6. Coil Watchman - Whiteriver, AZ & Noah Haven - Window Rock, AZ
7. TY St. Goddard - Browning, MT & Rudy Yazzie - Window Rock, AZ
8. AJ Ben - San Carlos, AZ & Jimmy Beatty - White River, AZ
9. Aaron Tsinigine - Tuba City, AZ & Terry Doka - Fountain Hills, AZ
10. Josh Whipple - Saint Francis, SD & Spencer Whipple - St. Francis, SD
11. Ryan Garcia - Belen, NM & Shane Jodie - Mulholland Wells, NM
12. Colin Begay - Rough Rock, AZ & Jeremy Alcott - Winslow, AZ
13. Anthony Holmes - San Carlos, AZ & Kyle Kindelay - Peridot, AZ
14. Bahe Henio - Pinehall, NM & Victor Begay - Seba Dalkai, AZ
15. Erik Becenti - Brimhall, NM & Shawn Murphy Jr - Tohatchi, NM
16. Willie Covers - Wadsworth, NV & Gene Curtis - McDermitt, NV
17. Colin Begay - Rough Rock, AZ & Denton Begay - Many Farm, AZ
18. Cota Nahkai - Shiprock, NM & Rory Billie - Winslow, AZ
19. DL Sells - Rough Rock, AZ & Reneille Sells - Chinle, AZ
20. Victor Upshaw Jr. - San Carlos, AZ & Victor Upshaw Sr - San Carlos, AZ
21. TY Romo - Whiteriver, AZ & Brandon Ben - Peridot, AZ
22. Trevor Waters - Scottsdale, AZ & Jimmy Beatty - White River, AZ
23. Wawa Ben - Peridot, AZ & Rawley Ben - Peridot, AZ
24. Dennis Begay - Brimhall, NM & Hiyo Yazzie - Brimhall, NM
25. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Wasey Carviso - Ft. Wingate, NM
26. Donovan Yazzie - Brimhall, NM & Hiyo Yazzie - Brimhall, NM
27. TY Vaile - Maricopa, AZ & Denton Begay - Many Farm, AZ
28. Rawley Ben - Peridot, AZ & O.J. Williams - Holbrook, AZ
29. Edward Hawley - Surprise, AZ & Ty Romo - Whiteriver, AZ
30. Wawa Ben - Peridot, AZ & Brandon Ben - Peridot, AZ
31. Erik Becenti - Brimhall, NM & Wasey Carviso - Ft. Wingate, NM
32. Trevor Waters - Scottsdale, AZ & Danielle Lowman - Gilbert, AZ
33. Willie Covers - Wadsworth, NV & Lucius Sells - Rough Rock, AZ
34. Dennis Begay - Brimhall, NM & Victor Begay - Seba Dalkai, AZ
35. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Julius Lupe - Whiteriver, AZ
36. Cohen Wauneka - Kayenta, AZ & Cameron Tsingine - Gilbert, AZ
37. Clifford Williams - Winslow, AZ & Shane Jodie - Mulholland Wells, NM
38. Fritzgerald Thomas - Gallup, NM & Vern Begay - Chinle, AZ
39. Ralph Williams - Skiatook, OK & Ed Harry - Wadsworth, NV
40. Cohen Wauneka - Kayenta, AZ & Lucius Sells - Rough Rock, AZ
41. Fritzgerald Thomas - Gallup, NM & Bahe Henio - Pinehall, NM
42. Edward Hawley - Surprise, AZ & Myles John - Indian Wells, AZ
43. Clifford Williams - Winslow, AZ & James Begay Jr. - Winslow, AZ
44. Gerald Daye - Gallup, NM & Jeremy Alcott - Winslow, AZ
2. Fri, April 01 2022, 6:00 PM
1.
Rory Billie - Winslow, AZ & Colin Bitsoie - Winslow, AZ
2. Shariff Sells - Kayenta, AZ & Dennison Boone - Tohatchi, NM
3. Brittin Shirley - Snow Flake, AZ & Casey Green - Coolidge, AZ
4. Chuck Sells - Chinle, AZ & Dennison Boone - Tohatchi, NM
5. Marco Sells - Rough Rock, AZ & Wyatt Gibson - Thoreau, NM
6. Brittin Shirley - Snow Flake, AZ & Shawn Shirley - Snowflake, AZ
7. Kesley Phillips - Chinle, AZ & Cameron Tsingine - Gilbert, AZ
8. Shariff Sells - Kayenta, AZ & Wyatt Gibson - Thoreau, NM
9. Kesley Phillips - Chinle, AZ & Myles John - Indian Wells, AZ
10. Chuck Sells - Chinle, AZ & O.J. Williams - Holbrook, AZ
4. Sat, April 02 2022, 1:00 PM
1.
AJ Ben - San Carlos, AZ & Casey Green - Coolidge, AZ
2. Braydon Boyd - Vander Wagon, NM & Shawn Shirley - Snowflake, AZ
3. Jerald Begay - Ft Wingate, NM & Noah Haven - Window Rock, AZ
4. Marlin Tsosie - Many Farms, AZ & Kory Yazzie - Chinle, AZ
5. Braydon Boyd - Vander Wagon, NM & Shawn Murphy Jr - Tohatchi, NM
6. Harold Mike - Fruitland, NM & Warren Mike - Fruitland, NM
7. Jay Guerrero - Wadsworth, NV & Gene Curtis - McDermitt, NV
8. Darryl Boyd - Vanderwagon, NM & Bryan Sells - Chinle, AZ
9. Marlin Tsosie - Many Farms, AZ & Garrison Nez - Lukachukai, AZ
10. Jay Guerrero - Wadsworth, NV & Terry Doka - Fountain Hills, AZ
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 5
3S. Sat, April 02 2022, 8:00 AM
1.
Hanson King - Crownpoint, NM
2. Kyler Notah - Sheepsprings, NM
3. Robbie Johnson - Chinle, AZ
4. Royd Billie - Winslow, AZ
5. Cordarrell Henry - Ft. Apache, AZ
Jr. Breakaway - 21
3S. Sat, April 02 2022, 8:00 AM
1.
Daylan Nez - Winslow, AZ
2. Jared Yazzie - Kayenta, AZ
3. Troy Francis - Winslow, AZ
4. Jasmine Yazzie - Kayenta, AZ
5. Hanson King - Crownpoint, NM
6. Rondy Henio - Pine Hill, NM
7. Daniel Bigman - Tonopah, AZ
8. Hayes Caboni - Kayenta, AZ
9. Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
10. Adessa Kinlecheenie - Winslow, AZ
11. Krista Tsingine-Yazzie - Fruitland, NM
12. Rosie Ben - Peridot, AZ
13. Dustyne Yazzie - Phoenix, AZ
14. Braden Ben - Peridot, AZ
15. Colter Yazzie - Coyote Canyon, NM
16. Samuel Bigman - Tonopah, AZ
17. Lariat Nahkai - Yatahey, NM
18. Janae Wagner - Crownpoint, NM
19. Kayden Caboni - Kayenta, AZ
20. Royd Billie - Winslow, AZ
21. Robbie Johnson - Chinle, AZ
Jr. Barrel Racing - 25
3S. Sat, April 02 2022, 8:00 AM
1.
Adessa Kinlecheenie - Winslow, AZ
2. Jazmine Tolth - Farmington, NM
3. Jayanna White - Ganado, AZ
4. Kelsey Dictson - Mescalero, NM
5. Lacey Parrish - Kirtland, NM
6. Kayden Caboni - Kayenta, AZ
7. Abrianna Chato - Chinle, AZ
8. Kyra Yellowhair - Winslow, AZ
9. Taliyah Crook - Kingman, AZ
10. Rosie Ben - Peridot, AZ
11. Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
12. Zayla Aguilar - Chinle, AZ
13. Harleigh Sells - Chinle, AZ
14. Karsyn Yazzie - Rough Rock, AZ
15. Adoncia James - Ganado, AZ
16. Krista Tsingine-Yazzie - Fruitland, NM
17. Kambree Holiday - Dennehotso, AZ
18. Tedra Leonard - Ganado, AZ
19. Jhett Dale - Shiprock, NM
20. Shylo Whipple - St. Francis, AZ
21. Maysa Yazzie - Rough Rock, AZ
22. Angelina Benally-Begay - Leupp, AZ
23. Aleigha Randall - Peridot, AZ
24. Jasmine Yazzie - Kayenta, AZ
25. Julia Benally-Begay - Leupp, AZ
SRTR - 25
3S. Sat, April 02 2022, 8:00 AM
1.
Woody Smith - Tonopah, AZ & Lexy Terry - Crownpoint, NM
2. Alvin Smith - Crown Point, NM & Sheridan Jodie - Church Rock, NM
3. John Boyd Jr. - Window Rock, AZ & Victor Begay - Seba Dalkai, AZ
4. Harold Mike - Fruitland, NM & James Begay Jr. - Winslow, AZ
5. Larry Willie - Winslow, AZ & Gilbert Monroe - Winslow, AZ
6. Woody Smith - Tonopah, AZ & Johnson Stevenson - Kirtland, NM
7. Darryl Boyd - Vanderwagon, NM & Lexy Terry - Crownpoint, NM
8. Ervin Rogers - Taylor, AZ & Fritz Roanhorse - Window Rock, AZ
9. Reggie Sells - Kayenta, AZ & Art Sells - Chinle, AZ
10. John Boyd Jr. - Window Rock, AZ & Ralph Williams - Skiatook, OK
11. Calvert Williams - Winslow, AZ & Leonard Nez - To' Hajiilee, NM
12. Kenny Welch - Snowflake, AZ & Jan Biakeddy - Leupp, AZ
13. Ralph Williams - Skiatook, OK & Ed Harry - Wadsworth, NV
14. Calvert Williams - Winslow, AZ & Frank Lawrence - Whittman, AZ
15. Ralph Romo - Fort Mcdowell, AZ & Leon Monroe - Phoenix, AZ
16. Leon Monroe - Phoenix, AZ & Jimmy Beatty - White River, AZ
17. Casey Green - Coolidge, AZ & James Begay Jr. - Winslow, AZ
18. Carl Begay - Leupp, AZ & Victor Begay - Seba Dalkai, AZ
19. Darryl Boyd - Vanderwagon, NM & Ed Harry - Wadsworth, NV
20. Ralph Romo - Fort Mcdowell, AZ & John Lupe - Cibecuc, AZ
21. Shea Enos - Scottsdale, AZ & Gilbert Monroe - Winslow, AZ
22. Larry Willie - Winslow, AZ & Casey Green - Coolidge, AZ
23. Leonard Nez - To' Hajiilee, NM & Frank Lawrence - Whittman, AZ
24. Shea Enos - Scottsdale, AZ & Jimmy Beatty - White River, AZ
25. Simon Hooke - San Carlos, AZ & Dee Randall - Peridot, AZ
Steer Roping - 0