Flandreau, SD
Bareback - 9
2. Fri, September 09 2022, 3:00 PM
1.
Evan Betony - Tonalea, AZ
2. Kelsey Nordvold - Pierre, SD
3. Cole Puckett - Kyle, SD
4. Steven Dewolfe - Buffalo Gap, SD
4. Sat, September 10 2022, 3:00 PM
1.
Conner Heinert - New Underwood, SD
2. Chase Yellow Hawk - Blunt, SD
3. Clancy Clifford - Porcupine, SD
4. Hunter Big Eagle - Harrold, SD
5. Kashton Ford - Sturgis, SD
Barrel Racing - 44
1S. Fri, September 09 2022, 10:00 AM
1.
Jessica Havener - Lodge Grass, MT
2. Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
3. Tessie Lamere - Box Elder, MT
4. Amber Alsterlund - Viola, ID
5. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
6. Shaylyn Becenti - Lukachukai, AZ
7. Deven Sells - Chinle, AZ
8. Karsyn Yazzie - Rough Rock, AZ
9. Brittany Bird - Cut Bank, MT
10. Mesa Bell - Polson, MT
11. Kelly Hunter Boomer - Kyle, SD
12. Jackie Colliflower - Cardston, AB
13. Kristen Kipp - Browning, MT
14. Riata Wimberley - Manderson, SD
15. Taylor Christensen - Kyle, SD
16. Sallye Williams - Skiatook, OK
17. Chantel Becenti - Lukachukai, AZ
18. Karlee Meyers - Box Elder, MT
19. Jaylie Roper Roberson - Oktaha, OK
20. Tommie Kay Martin - Hayes, SD
21. Talyssa Horn - Harlem, MT
2. Fri, September 09 2022, 3:00 PM
1.
Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
2. Kennedy McLellan - Dupree, SD
3. Shylo Whipple - St. Francis, AZ
4. Jo Jo Fischer - Manderson, SD
5. Grace Kelly - Bismarck, ND
6. Mollie Bassett - Vinita, OK
7. Tae Heathershaw - Martin, SD
8. Kesse Deal - Dupree, SD
9. Phannette Gray - Ridgeview, SD
10. Saylor Wilson - Bowman, ND
11. Shausta Blodgett - Amidon, ND
12. Tatum Ward - Whitehorse, SD
4. Sat, September 10 2022, 3:00 PM
1.
Trula Churchill - Valentine, NE
2. Gracie Alcott - Winslow, AZ
3. Chaise Teehee - Oktaha, OK
4. Jennifer Turner - Vinita, OK
5. Tiffany Teehee - Claremore, OK
6. Gabriyelle Irving - Pierre, SD
7. Jocee Louis - Browning, MT
8. Rayna Grimes - Kyle, SD
9. Ashley Whatley - Sulphur, OK
10. Shaina Clifford - Lame Deer, MT
11. Cessalie Sternhagen - Yankton, SD
Bull Riding - 20
2. Fri, September 09 2022, 3:00 PM
1.
Zechariah Lupe - Whiteriver, AZ
2. Tyson Tsinnijinnie - Tuba City, AZ
3. Olathe Schmidt - White River, SD
4. Teigan Gray - Wall, SD
5. Rhone Schmidt - White River, SD
6. Kelsey Nordvold - Pierre, SD
7. Maize Two Bears - Cannon Ball, ND
8. Riggin Wimberley - Manderson, SD
9. Cole Brewer - Dupree, SD
10. Tell Pearman - Eagle Butte, SD
11. Norman Osceola - Okeechobee, FL
12. Kasen Johnson - Mandaree, ND
4. Sat, September 10 2022, 3:00 PM
1.
Cole Reddy - Pine Ridge, SD
2. Kaler Kirkie - Chamberland, SD
3. Mervin Declay Sr - Whiteriver, AZ
4. Spur White Clay - Fort Smith, MT
5. Stran Smith - Lantry, SD
6. Jeremy Begay - Round Rock, AZ
7. Tell Jacobs - Halliday, ND
8. Koltin Ecoffey - Wounded Knee, SD
Calf Roping - 34
1S. Fri, September 09 2022, 10:00 AM
1.
Malachi Pablo - Bloomfield, NM
2. TY Pablo - Crownpoint, NM
3. Dontre' Goff - Tulsa, OK
4. Quinton Inman - Ketchum, OK
5. Rush Hodges - Coweta, OK
6. Wyatt Gibson - Thoreau, NM
7. Zane Not Afraid - Lodge Grass, MT
8. Spencer Whipple - St. Francis, SD
9. Blair Burk - Durant, OK
10. Aaron Henry - Box Elder, MT
11. Sterling Small - Busby, MT
12. Eric Paul Watson - Box Elder, MT
13. Riggin Wimberley - Manderson, SD
14. Jesse Chase - Mandaree, ND
2. Fri, September 09 2022, 3:00 PM
1.
Andre Lafrance - Wyola, MT
2. Preston Watson - Box Elder, MT
3. Anthony Craig - Okmulgee, OK
4. Dustin Bassett - Vinita, OK
5. Joshua Felicia - Wyola, MT
6. Dillon Wickum - South Heart, ND
7. Marty Watson - Box Elder, MT
8. Bill Watson - Box Elder, MT
9. Norman Mitchell - Lame Deer, MT
10. Chops Yazzie - Fort Yates, ND
4. Sat, September 10 2022, 3:00 PM
1.
Bodey Waln - Martin, SD
2. Dalton Porch - Kadoka, SD
3. Ty Allen Fischer - Ashland, MT
4. Brent Belkham - Blunt, SD
5. Paden Belkham - Blunt, SD
6. Corbin Fisher - Ashland, MT
7. J.C. Crowley - Poplar, MT
8. Jaxon Clegg - Coweta, OK
9. Roy Begay - Fort Defiance, AZ
10. Milen Fisher - Ashland, MT
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 36
1S. Fri, September 09 2022, 10:00 AM
1.
Lynelle Lee - Fruitland, NM
2. Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
3. Sydney Not Afraid - Lodge Grass, MT
4. Shawntaya Murphy - Tohatchi, NM
5. Rayne Bruised Head - Standoff, AB
6. Mesa Bell - Polson, MT
7. Tessie Lamere - Box Elder, MT
8. Shaylyn Becenti - Lukachukai, AZ
9. Chelsey Gibson - Thoreau, NM
10. Nyis Colliflower - Box Elder, MT
11. Kari Jo Lawrence - Whitehorse, SD
12. Brittany Bird - Cut Bank, MT
13. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
14. Keleigh Lee - Farmington, NM
2. Fri, September 09 2022, 3:00 PM
1.
Erin Jones - Chinle, AZ
2. Mykayla Tatsey - Valier, MT
3. Mollie Bassett - Vinita, OK
4. Kayla Wickum - South Heart, ND
5. Heidi Cuny - Buffalo Gap, SD
6. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
7. Shausta Blodgett - Amidon, ND
8. Jewel Bettelyoun - Eagle Butte, SD
9. Christi Braudrick - Caddo, OK
10. Tae Heathershaw - Martin, SD
11. Phannette Gray - Ridgeview, SD
12. Saylor Wilson - Bowman, ND
4. Sat, September 10 2022, 3:00 PM
1.
Cedar Jandreau - Kennebec, SD
2. Josey Johnson - Porcupine, SD
3. Sunni Dixon - Morley, AB
4. Amber Carson - Grassy Butte, ND
5. Elauna Nelson - Hardin, MT
6. Shelby Cuny - Hardin, MT
7. April Pablo - Crown Point, NM
8. Jocee Louis - Browning, MT
9. Bailey Nelson - Hardin, MT
10. Shaina Clifford - Lame Deer, MT
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 14
2. Fri, September 09 2022, 3:00 PM
1.
Shane Bird Rattler - Browning, MT
2. Tyrus Ashley - Mandaree, ND
3. Montana Barlow - Rock Point, AZ
4. TY Rattler - Browning, MT
5. Justin Whiteman - Busby, MT
6. Ridge Ward - Martin, SD
7. Leegene Barlow - Rock Point, AZ
8. Randin Wagner - Browning, MT
4. Sat, September 10 2022, 3:00 PM
1.
Joe Scott Iii - Madras, OR
2. Joe Scott Jr - Madras, OR
3. Jeremy Meeks - Scenic, SD
4. Jackson Ford - Sturgis, SD
5. Kash Deal - Dupree, SD
6. Kaden Deal - Eagle Butte, SD
Sr. Breakaway - 23
1S. Fri, September 09 2022, 10:00 AM
1.
Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD
2. Jake Longbrake - Dupree, SD
3. Terry Fischer - Fort Yates, ND
4. Robert Bruised Head - Standoff, AB
5. Lynelle Lee - Fruitland, NM
6. Billy Lamere - Box Elder, MT
7. Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
2. Fri, September 09 2022, 3:00 PM
1.
Ralph Williams - Skiatook, OK
2. Allen Cuny - Buffalo Gap, SD
3. Spider Ramone - Hays, MT
4. Chuck Morgan - Comanche, OK
5. Bart Ness - Kennebec, SD
6. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ
7. Eric C. Watson - Box Elder, MT
8. Robie Inman - Ketchum, OK
9. Terry Tatsey - Browning, MT
10. Darrel Watson - Box Elder, MT
11. Troy Crawler - Morley, AB
12. Elliot Benjamin - Morley, AB
4. Sat, September 10 2022, 3:00 PM
1.
Marty Jandreau - Kennebec, SD
2. Darryl Boyd - Vanderwagon, NM
3. Mark Cuny - Porcupine, SD
4. Allen Fisher - Ashland, MT
Steer Wrestling - 27
1S. Fri, September 09 2022, 10:00 AM
1.
Rowdy Many Grey Horses - Standoff, AB
2. Trayer Schmidt - White River, SD
3. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD
4. Tucker Rabbit - Standoff, AB
2. Fri, September 09 2022, 3:00 PM
1.
Lyman Colliflower - Eagle Butte, SD
2. Joshua Felicia - Wyola, MT
3. Sawyer Strand - Platte, SD
4. John Colliflower Iv - Cardston, AB
5. Phillip Sutherland - Box Elder, MT
6. Joe Ross - Rosebud, SD
7. Nick Clairmont - Ronan, MT
8. Chops Yazzie - Fort Yates, ND
9. Tyler John Byrne - Martin, SD
10. Derek Azure - Harlem, MT
11. Quinton Inman - Ketchum, OK
4. Sat, September 10 2022, 3:00 PM
1.
Walker Small - Ashland, MT
2. Colby Stufflebean - McAlester, OK
3. Jordan Wiseman - El Reno, OK
4. Brent Belkham - Blunt, SD
5. Herbie O'Daniel - Kodoka, SD
6. Dan Tedrick - Pryor, OK
7. Shane Day Chief - Standoff, AB
8. Joe Wilson - Martin, SD
9. Stetson Thompson - Alva, OK
10. Bodey Waln - Martin, SD
11. TY Day Chief - Standoff, AB
12. Ty Allen Fischer - Ashland, MT
Team Penning - 0
Team Roping - 68
1S. Fri, September 09 2022, 10:00 AM
1.
Joe Ross - Rosebud, SD & Tyler John Byrne - Martin, SD
2. Eric Paul Watson - Box Elder, MT & Justin Four Colors - Box Elder, MT
3. Bryan Sells - Chinle, AZ & Roddy Not Afraid - Lodge Grass, MT
4. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
5. Joshua Felicia - Wyola, MT & Kaden Ereaux - Hays, MT
6. TY St. Goddard - Browning, MT & Jesse Chase - Mandaree, ND
7. Ryder Keplin - Belcourt, ND & Chops Yazzie - Fort Yates, ND
8. Blaine Jim Redhorse - Chinle, AZ & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
9. Connor Osborn - Tecumseh, OK & Quinton Inman - Ketchum, OK
10. Spencer Whipple - St. Francis, SD & Josh Whipple - Saint Francis, SD
11. Jake Longbrake - Dupree, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
12. Mark Cuny - Porcupine, SD & Spencer Whipple - St. Francis, SD
13. Kolton Keplin - Belcourt, ND & Hunter Karlson - White Shield, ND
14. Jacoby Heathershaw - Martin, SD & Tyler John Byrne - Martin, SD
15. Justin Whiteman - Busby, MT & Joshua Felicia - Wyola, MT
16. Bowen Gottfriedson - Calgary, AB & Bob Gottfriedson - Calgary, AB
17. Delvin Ereaux - Hays, MT & Kaden Ereaux - Hays, MT
18. Jess Hall - New Town, ND & Billy Hall - New Town, ND
19. JD Youngbird - Wilton, ND & Frank Whitecalfe - Garrison, ND
20. Blaine Jim Redhorse - Chinle, AZ & Jesse Chase - Mandaree, ND
21. Justin Turner - Vinita, OK & Chuck Morgan - Comanche, OK
22. Dale Hall - New Town, ND & Billy Hall - New Town, ND
23. Delvin Ereaux - Hays, MT & Kale Ereaux - Hays, MT
24. Jake Longbrake - Dupree, SD & Everett Hall - New Town, ND
25. TY St. Goddard - Browning, MT & Wyatt Gibson - Thoreau, NM
26. Tobin Cummins - Lodge Grass, MT & Colten Fisher - Billings, MT
27. Aaron Henry - Box Elder, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
28. Ryder Keplin - Belcourt, ND & Jon J. Keplin - Belcourt, ND
29. Aaron Henry - Box Elder, MT & Justin Four Colors - Box Elder, MT
30. Eric Paul Watson - Box Elder, MT & Elliot Gourneau - Ridgeview, SD
31. Justin Turner - Vinita, OK & Quinton Inman - Ketchum, OK
32. Ty Allen Fischer - Ashland, MT & Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
33. Tobin Cummins - Lodge Grass, MT & Wyatt Gibson - Thoreau, NM
34. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD & Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
35. Wroper Kosel - Mobridge, SD & Elliot Gourneau - Ridgeview, SD
36. Blair Burk - Durant, OK & Milen Fisher - Ashland, MT
37. Talan Cummins - Lodge Grass, MT & Hunter Karlson - White Shield, ND
38. Blair Burk - Durant, OK & Colten Lefthand - Eden Valley, AB
39. Wroper Kosel - Mobridge, SD & Frank Whitecalfe - Garrison, ND
40. Trayer Schmidt - White River, SD & Rhone Schmidt - White River, SD
41. Jacoby Heathershaw - Martin, SD & Josh Whipple - Saint Francis, SD
42. Connor Osborn - Tecumseh, OK & Chuck Morgan - Comanche, OK
43. Kolton Keplin - Belcourt, ND & Colten Lefthand - Eden Valley, AB
44. JD Youngbird - Wilton, ND & Neil Karlson - Garrison, ND
45. Dale Hall - New Town, ND & Everett Hall - New Town, ND
46. Talan Cummins - Lodge Grass, MT & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
47. Jess Hall - New Town, ND & Ben Hall - New Town, ND
2. Fri, September 09 2022, 3:00 PM
1.
Marty Watson - Box Elder, MT & Brandon Armajo - Lodge Grass, MT
2. Troy Crawler - Morley, AB & Spider Ramone - Hays, MT
3. Preston Watson - Box Elder, MT & Darrel Watson - Box Elder, MT
4. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Elliot Benjamin - Morley, AB
5. Marty Watson - Box Elder, MT & Chops Yazzie - Fort Yates, ND
6. Robie Inman - Ketchum, OK & Ralph Williams - Skiatook, OK
7. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Spider Ramone - Hays, MT
8. Eric C. Watson - Box Elder, MT & Preston Watson - Box Elder, MT
9. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Brandon Armajo - Lodge Grass, MT
10. Eric C. Watson - Box Elder, MT & Darrel Watson - Box Elder, MT
11. Troy Crawler - Morley, AB & Elliot Benjamin - Morley, AB
4. Sat, September 10 2022, 3:00 PM
1.
Colin Begay - Rough Rock, AZ & Hank Benally - Chinle, AZ
2. Westley Benally - Many Farms, AZ & Denton Begay - Many Farms, AZ
3. Bodey Waln - Martin, SD & Dalton Porch - Kadoka, SD
4. Ty Allen Fischer - Ashland, MT & Corbin Fisher - Ashland, MT
5. Colin Begay - Rough Rock, AZ & Denton Begay - Many Farms, AZ
6. Paden Belkham - Blunt, SD & Dalton Porch - Kadoka, SD
7. Westley Benally - Many Farms, AZ & Hank Benally - Chinle, AZ
8. Rilee Fisher - Ashland, MT & Corbin Fisher - Ashland, MT
9. Norman Mitchell - Lame Deer, MT & Milen Fisher - Ashland, MT
10. Bodey Waln - Martin, SD & Paden Belkham - Blunt, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 10
1S. Fri, September 09 2022, 10:00 AM
1.
Wynn Lawrence - White Horse, SD
2. Cordarrell Henry - Ft. Apache, AZ
3. Tyren Stewart - Crow Agency, MT
4. Rowdy Martin - Hayes, SD
2. Fri, September 09 2022, 3:00 PM
1.
Bre'Zhon Paul Spang - Busby, MT
2. Hazin Schmidt - White River, SD
3. Kyler Notah - Sheepsprings, NM
4. Kody Lafrance - Crow Agency, MT
4. Sat, September 10 2022, 3:00 PM
1.
Rio Luger - Lame Deer, MT
2. Curtis Pretty On Top - Hardin, MT
Jr. Breakaway - 33
1S. Fri, September 09 2022, 10:00 AM
1.
Kennedy Phillips - Durant, OK
2. Kale Ereaux - Hays, MT
3. Kruz Ereaux - Hays, MT
4. Julie Ann Weaver - Vinita, OK
5. Riata Wimberley - Manderson, SD
6. Wynn Lawrence - White Horse, SD
7. Paytin Jo Johnson - Scenic, SD
8. Jernie Roper - Oktaha, OK
9. Rowdy Martin - Hayes, SD
10. Tommie Kay Martin - Hayes, SD
11. Hazin Schmidt - White River, SD
12. Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
2. Fri, September 09 2022, 3:00 PM
1.
Aarianna Henry - Box Elder, MT
2. Kody Lafrance - Crow Agency, MT
3. Kayen Armajo - Lodge Grass, MT
4. Martin Watson - Box Elder, MT
5. Mervin Whitford, Jr - Box Elder, MT
6. Leevey Williams - Holbrook, AZ
7. Jett Turner - Vinita, OK
8. Tuffy Limberhand - Lame Deer, MT
9. Daylan Nez - Winslow, AZ
10. Breezy Amiotte - Interior, SD
4. Sat, September 10 2022, 3:00 PM
1.
Bailey Nelson - Hardin, MT
2. Kc Sandoval - Yahtahey, NM
3. Hanson King - Crownpoint, NM
4. Kylee Sandoval - Yahtahey, NM
5. Delaney Rose Fisher - Ashland, MT
6. William Waln - Martin, SD
7. Peyton Porch - Kadoka, SD
8. Madilyn Waln - Martin, SD
9. Curtis Pretty On Top - Hardin, MT
10. Janae Wagner - Crownpoint, NM
11. Dayle Bad Warrior - Dupree, SD
Jr. Barrel Racing - 32
1S. Fri, September 09 2022, 10:00 AM
1.
Zoey Ontiveros - Ashland, MT
2. Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
3. Tommie Kay Martin - Hayes, SD
4. Tee Livermont - Kyle, SD
5. Riata Wimberley - Manderson, SD
6. Jernie Roper - Oktaha, OK
7. Paytin Jo Johnson - Scenic, SD
8. Karsyn Yazzie - Rough Rock, AZ
9. Julie Ann Weaver - Vinita, OK
2. Fri, September 09 2022, 3:00 PM
1.
Kali Young - Dupree, SD
2. Aarianna Henry - Box Elder, MT
3. Sattyn Wilson - Bowman, ND
4. Breezy Amiotte - Interior, SD
5. Shylo Whipple - St. Francis, AZ
6. Kianda Tatsey - Heart Butte, MT
7. Cayci Spencer - Faith, SD
8. Kayclynn Young - Dupree, SD
9. Ava German - Peever, SD
10. Jo Jo Fischer - Manderson, SD
11. Jo Jo Fischer - Manderson, SD
4. Sat, September 10 2022, 3:00 PM
1.
Peyton Porch - Kadoka, SD
2. Quinley Inman - Vinita, OK
3. Kylee Sandoval - Yahtahey, NM
4. Roz Clifford - Lame Deer, MT
5. Madilyn Waln - Martin, SD
6. Bailey Nelson - Hardin, MT
7. Gabriyelle Irving - Pierre, SD
8. Delaney Rose Fisher - Ashland, MT
9. Kyra Teehee - Oktaha, OK
10. Tristin Small - Ashland, MT
11. Dayle Bad Warrior - Dupree, SD
12. Kinzie Small - Ashland, MT
SRTR - 27
1S. Fri, September 09 2022, 10:00 AM
1.
Terry Fischer - Fort Yates, ND & Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
2. Jon J. Keplin - Belcourt, ND & Kevin Keplin - Belcourt, ND
3. Eric C. Watson - Box Elder, MT & Jon J. Keplin - Belcourt, ND
4. JD Youngbird - Wilton, ND & Neil Karlson - Garrison, ND
5. Stephen Fox - Coolage, AZ & Billy Lamere - Box Elder, MT
6. JD Youngbird - Wilton, ND & Frank Whitecalfe - Garrison, ND
7. Delvin Ereaux - Hays, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
8. Stephen Fox - Coolage, AZ & Frank Lawrence - Whittman, AZ
9. Delvin Ereaux - Hays, MT & Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ
10. Jake Longbrake - Dupree, SD & Everett Hall - New Town, ND
11. David Madison - Wolf Point, MT & Frank Whitecalfe - Garrison, ND
12. Jake Longbrake - Dupree, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
2. Fri, September 09 2022, 3:00 PM
1.
Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Terry Tatsey - Browning, MT
2. Robie Inman - Ketchum, OK & Chuck Morgan - Comanche, OK
3. Troy Crawler - Morley, AB & Spider Ramone - Hays, MT
4. David Madison - Wolf Point, MT & Neil Karlson - Garrison, ND
5. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
6. Darrel Watson - Box Elder, MT & Elliot Benjamin - Morley, AB
7. Marty Jandreau - Kennebec, SD & Bart Ness - Kennebec, SD
8. Troy Crawler - Morley, AB & Elliot Benjamin - Morley, AB
9. Jimmy Roper - Oktaha, OK & Ralph Williams - Skiatook, OK
10. Eric C. Watson - Box Elder, MT & Darrel Watson - Box Elder, MT
11. Robie Inman - Ketchum, OK & Ralph Williams - Skiatook, OK
12. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Spider Ramone - Hays, MT
13. Jimmy Roper - Oktaha, OK & Chuck Morgan - Comanche, OK
4. Sat, September 10 2022, 3:00 PM
1.
Mark Cuny - Porcupine, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
2. Allen Fisher - Ashland, MT & Frank Lawrence - Whittman, AZ
Steer Roping - 0