Rocky Mountain House, AB
Bareback - 5
4. Sat, July 02 2022, 2:00 PM
1.
Dallas Young Pine - Calgary, AB
2. Creighton Janvier - Maskwacis, AB
5. Sun, July 03 2022, 1:00 PM
1.
Jacob Todechine - Gallup, NM
2. Cam Bruised Head - Standoff, AB
3. Justin Randle - Fort Vermilion, AB
Barrel Racing - 37
2. Fri, July 01 2022, 2:00 PM
1.
Kelsey Gillin - Ronan, MT
2. Jorgia Wildman - Siksika, AB
3. Hayley Brooks - Cochrane, AB
4. Alexi Buffalo - Dillon, MT
5. Lacy Runner - Calgary, AB
6. Katelin Conway - Cut Bank, MT
7. Alyssa Yazzie - Buckeye, AZ
8. Destiny Stevens - Strathmore, AB
9. Sheryl Manychief - Calgary, AB
10. Crystal Kaquitts - Morley, AB
3S. Sat, July 02 2022, 9:00 AM
1.
Karlee Meyers - Box Elder, MT
2. Pj Fox - Cardston, AB
3. Tracey Duck Chief - Siksika, AB
4. Simone Soop - Calgary, AB
5. Brittany Bird - Cut Bank, MT
6. Yvette Vega - Charlo, MT
7. Chantelle Day Chief - Cardston, AB
8. Lacey Bish - Calgary, AB
4. Sat, July 02 2022, 2:00 PM
1.
Cheyenne Doore - Cardston, AB
2. Chyana Johnson - Browning, MT
3. Jocee Louis - Browning, MT
4. Jackie Colliflower - Cardston, AB
5. Fallyn Creighton - Cardston, AB
6. Claire Myers - Ponoka, AB
7. Carly Day Chief - Standoff, AB
8. Janae Devine - Cardston, AB
9. Aarianna Henry - Box Elder, MT
5. Sun, July 03 2022, 1:00 PM
1.
Ashley Picard - Pendleton, OR
2. Camille Whitney - Cochrane, AB
3. Cheyenne Black Water - Cardston, AB
4. Shayanne Bear - Whitewood, SK
5. Jessica Allen - Kamloops, BC
6. Cee Littlelight - Tsuu' Tina Nation, AB
7. Anessa Big Snake - Strathmore, AB
8. Tristin Bull - Good Fish Lake, AB
9. Lita Crawler - Morley, AB
10. Katrina Williams - Mount Currie, BC
Bull Riding - 8
2. Fri, July 01 2022, 2:00 PM
1.
Kaw-Liga Jackson - Good Fish Lake, AB
2. Tate Jackson - Good Fish Lake, AB
4. Sat, July 02 2022, 2:00 PM
1.
Joseph Bruno - Medicine Hat, AB
2. Kole Martell - Waterten, SK
3. Preston Louis - Browning, MT
5. Sun, July 03 2022, 1:00 PM
1.
Tahj Wells - Browning, MT
2. Jacob Todechine - Gallup, NM
3. Lucky David - Brocket, AB
Calf Roping - 30
2. Fri, July 01 2022, 2:00 PM
1.
Allan Bruised Head - Calgary, AB
2. Wright Bruised Head - Tsuu'Tina, AB
3. Dustin Bird - Cut Bank, MT
4. Nolan Conway - Cut Bank, MT
5. Marvin Tolth - Farmington, NM
6. Wyatt Gibson - Thoreau, NM
3S. Sat, July 02 2022, 9:00 AM
1.
Rick Fox - Cardston, AB
2. Tecee Rider - Calgary, AB
3. Jake Fox - Cardston, AB
4. Eric Paul Watson - Box Elder, MT
5. Preston Watson - Box Elder, MT
6. Troy Crawler - Morley, AB
7. Marty Watson - Box Elder, MT
4. Sat, July 02 2022, 2:00 PM
1.
Kale Day Chief - Cardston, AB
2. Adam Soop - Cardston, AB
3. Colton Yellow Horn - Brocket, AB
4. Kash Weasel Fat - Cardston, AB
5. Kes Black Water - Okotoks, AB
6. Slim Creighton - Standoff, AB
7. Leon Littlelight - Tsuut'Tina Nation, AB
8. Benny Powell - Babb, MT
5. Sun, July 03 2022, 1:00 PM
1.
Alonzo Skunkcap - Browning, MT
2. Jake Crawler - Morley, AB
3. Bailee Benjamin - Cardston, AB
4. Mike White Quills - Cardston, AB
5. Lane Dixon - Morley, AB
6. Bo Wells - Cardston, AB
7. Jay Crawler - Morley, AB
8. Rodie Owen Pickens - Standoff, AB
9. Tristin Dixon - Morley, AB
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 35
2. Fri, July 01 2022, 2:00 PM
1.
Gracie Jackson - Morley, AB
2. Aimee Rose Dixon - Morley, AB
3. Brandi Onespot - Tsuut'Ins, AB
4. Tammy Dodginghorse - Calgary, AB
5. Tess Potts - Vernon, BC
6. Cammie Fox - Cardston, AB
7. Destiny Stevens - Strathmore, AB
8. Katelin Conway - Cut Bank, MT
9. Kelsey Gillin - Ronan, MT
10. Memphis Dodginghorse - Calgary, AB
3S. Sat, July 02 2022, 9:00 AM
1.
Callie Dixon - Morley, AB
2. Julie Dodginghorse - Tsuu'Tina, AB
3. Pj Fox - Cardston, AB
4. Brittany Bird - Cut Bank, MT
5. Olivia Many Wounds - Calgary, AB
6. Kortney McReynolds - Jones, OK
7. Chooch Taypotat - Whitewood, AB
4. Sat, July 02 2022, 2:00 PM
1.
Jocee Louis - Browning, MT
2. Cheyenne Doore - Cardston, AB
3. Camille Hodgson - Tsuu'Tina, AB
4. Kelsey Pepion - Browning, MT
5. Chyana Johnson - Browning, MT
6. Dovelyn Bruised Head - Standoff, AB
7. Carly Day Chief - Standoff, AB
8. Kiley Shade - Cardston, AB
9. Danielle Augare - Browning, MT
5. Sun, July 03 2022, 1:00 PM
1.
Lita Crawler - Morley, AB
2. Bailey Bruised Head - Standoff, AB
3. Colleen Crawler - Morley, AB
4. Erin Jones - Chinle, AZ
5. Charmayne Pickens - Standoff, AB
6. Skilee Dixon - Morley, AB
7. Cee Littlelight - Tsuu' Tina Nation, AB
8. Kristie Ward - Maskwacis, AB
9. Raven Shade - Cardston, AB
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 7
2. Fri, July 01 2022, 2:00 PM
1.
Pierce Cutarm - Maskwacis, AB
2. Oshyn Raine - Maskwacis, AB
4. Sat, July 02 2022, 2:00 PM
1.
Samuel Roasting - Maskwacis, AB
2. Tommy Whitebear - Maskwacis, AB
3. Chazz Crowchild - T'Suu Tina, AB
4. Lance Abraham - Rocky Mountain House, AB
5. Sun, July 03 2022, 1:00 PM
1.
Lionel Shade - Cardston, AB
Sr. Breakaway - 30
2. Fri, July 01 2022, 2:00 PM
1.
Marvin Tolth - Farmington, NM
2. Allan Bruised Head - Calgary, AB
3. Gil Blackwater - Fort Macleod, AB
4. Carl Larocque - Maskwacis, AB
3S. Sat, July 02 2022, 9:00 AM
1.
Terry Tatsey - Browning, MT
2. Marvin Yellow Bird - Maskwacis, AB
3. Jeff Fox - Cardston, AB
4. Greg Two Young Men - Morley, AB
5. Emmet Crowchild - Tsuu' Tina, AB
6. Marvin Big Stony - Morley, AB
7. Rudy McLean - Morley, AB
8. Chooch Taypotat - Whitewood, AB
9. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ
10. Hardee Skunkcap - Browning, MT
4. Sat, July 02 2022, 2:00 PM
1.
Keith Tatsey - Heart Butte, MT
2. Henny Bruised Head - Standoff, AB
3. Spider Ramone - Hays, MT
4. Carver Salter - Morley, AB
5. Beatle Soop - Reqina, AB
6. Darrell Taypotat - Broadview, SK
5. Sun, July 03 2022, 1:00 PM
1.
Keith Johnson - Maskwacis, AB
2. Lawrence Crawler - Morley, AB
3. Darcy Dixon - Morley, AB
4. Troy Crawler - Morley, AB
5. Robert Wells - Cardston, AB
6. Elliot Benjamin - Morley, AB
7. Jordon Head - Standoff, AB
8. John Pickens - Babb, MT
9. Colleen Crawler - Morley, AB
10. Darrell Crowchild - Tsuut'Ina, AB
Steer Wrestling - 26
2. Fri, July 01 2022, 2:00 PM
1.
Tuck Johnson - Browning, MT
2. Wright Bruised Head - Tsuu'Tina, AB
3. Tristin Dixon - Morley, AB
4. Nolan Conway - Cut Bank, MT
5. Jim Stevens - Strathmore, AB
6. Arlan Minue - Warner, AB
7. Otys Little Mustache - Brocket, AB
4. Sat, July 02 2022, 2:00 PM
1.
Greg Louis - Browning, MT
2. Nick Clairmont - Ronan, MT
3. Kash Weasel Fat - Cardston, AB
4. Dallas Young Pine - Calgary, AB
5. John Colliflower Iv - Cardston, AB
6. JR Weasel Fat - Cardston, AB
7. Lane Little Bear - Standoff, AB
8. Jon Wells - Lethbridge, AB
9. Shane Day Chief - Standoff, AB
10. Tucker Rabbit - Standoff, AB
5. Sun, July 03 2022, 1:00 PM
1.
Kash Shade - Lethbridge, AB
2. Keenan Crane - Cardston, AB
3. Armond Duck Chief - Siksika, AB
4. Bart Holloway - Siksika, AB
5. Dakota Giesbrecht - Standoff, AB
6. Jay Many Grey Horses - Standoff, AB
7. Rj First Rider - Standoff, TX
8. Alonzo Skunkcap - Browning, MT
9. Virgil Jacobs - Calgary, AB
Team Penning - 0
Team Roping - 56
2. Fri, July 01 2022, 2:00 PM
1.
Shawn Bird - Cut Bank, MT & Dustin Bird - Cut Bank, MT
2. Wright Bruised Head - Tsuu'Tina, AB & Mason Dodginghorse - Calgary, AB
3. Billy Potts - Brocket, AB & Tristin Dixon - Morley, AB
4. Nolan Conway - Cut Bank, MT & Dustin Bird - Cut Bank, MT
5. Tess Potts - Vernon, BC & Jay Louis - Vernon, BC
6. Wright Bruised Head - Tsuu'Tina, AB & Otys Little Mustache - Brocket, AB
7. Polite Pepion - Browning, MT & Justin Boggs - Browning, MT
8. Jackson Louis - Vernon, BC & Elliot Benjamin - Morley, AB
9. Billy Potts - Brocket, AB & Jay Louis - Vernon, BC
10. Shawn Bird - Cut Bank, MT & Wyatt Gibson - Thoreau, NM
11. Nolan Conway - Cut Bank, MT & Colten Lefthand - Eden Valley, AB
12. Jackson Louis - Vernon, BC & Alonzo Skunkcap - Browning, MT
3S. Sat, July 02 2022, 9:00 AM
1.
Eric Paul Watson - Box Elder, MT & Spider Ramone - Hays, MT
2. Brent Dodginghorse - Tsuut'Ina Nation, AB & Garcia Bearspaw - Morley, AB
3. Garcia Bearspaw - Morley, AB & Wyatt Gibson - Thoreau, NM
4. Hayden Many Grey Horses - Standoff, AB & Taran Black Rabbit - Cardston, AB
5. Lane Little Bear - Standoff, AB & Shane Day Chief - Standoff, AB
6. J.R. Kaquitts - Morley, AB & Lane Wolfe - Maskwacis, AB
7. Aaron Henry - Box Elder, MT & Keith Tatsey - Heart Butte, MT
8. Eric Paul Watson - Box Elder, MT & Marty Watson - Box Elder, MT
9. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Bailey Bearspaw - Morley, AB
10. Daryl Wright - Box Elder, MT & Preston Watson - Box Elder, MT
11. Shane Many Wounds - Tsuut'Ina, AB & Emmet Crowchild - Tsuu' Tina, AB
12. Tecee Rider - Calgary, AB & Jake Crawler - Morley, AB
13. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Levi Bearspaw - Morley, AB
14. Dustin Bearspaw - Morley, AB & Bailey Bearspaw - Morley, AB
15. Kale Day Chief - Cardston, AB & Shane Day Chief - Standoff, AB
16. Aaron Henry - Box Elder, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
17. Tecee Rider - Calgary, AB & Lane Wolfe - Maskwacis, AB
18. Troy Crawler - Morley, AB & David Bearspaw - Morley, AB
19. Kale Day Chief - Cardston, AB & Kash Weasel Fat - Cardston, AB
20. Peter Tatsey - Heart Butte, MT & Keith Tatsey - Heart Butte, MT
21. J.R. Kaquitts - Morley, AB & Garrett Benjamin - Morley, AB
22. Peter Tatsey - Heart Butte, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
23. Polite Pepion - Browning, MT & Preston Louis - Browning, MT
24. Dustin Bearspaw - Morley, AB & David Bearspaw - Morley, AB
4. Sat, July 02 2022, 2:00 PM
1.
Greg Louis - Browning, MT & Tuck Johnson - Browning, MT
2. Bowen Gottfriedson - Calgary, AB & Bob Gottfriedson - Calagary, AB
3. Benny Powell - Babb, MT & Gayle Matt - Browning, MT
4. David Shade - Cardston, AB & Slim Creighton - Standoff, AB
5. Mike Hoyt - Browning, MT & Benny Powell - Babb, MT
6. Benji Salter - Morley, AB & Carver Salter - Morley, AB
7. Mike Hoyt - Browning, MT & Gayle Matt - Browning, MT
8. Greg Louis - Browning, MT & Preston Louis - Browning, MT
9. Chazz Crowchild - T'Suu Tina, AB & Emmet Crowchild - Tsuu' Tina, AB
10. Kes Black Water - Okotoks, AB & Colton Yellow Horn - Brocket, AB
5. Sun, July 03 2022, 1:00 PM
1.
Jay Crawler - Morley, AB & Jake Crawler - Morley, AB
2. Keenan Crane - Cardston, AB & Elliot Benjamin - Morley, AB
3. Darcy Dixon - Morley, AB & Tristin Dixon - Morley, AB
4. Bailee Benjamin - Cardston, AB & Alonzo Skunkcap - Browning, MT
5. Keenan Crane - Cardston, AB & Bailee Benjamin - Cardston, AB
6. Boyd Wesley - Morley, AB & Colten Lefthand - Eden Valley, AB
7. Darcy Dixon - Morley, AB & Levi Bearspaw - Morley, AB
8. Brent Dodginghorse - Tsuut'Ina Nation, AB & Mason Dodginghorse - Calgary, AB
9. Boyd Wesley - Morley, AB & Garrett Benjamin - Morley, AB
10. Troy Crawler - Morley, AB & Jay Crawler - Morley, AB
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 4
4. Sat, July 02 2022, 2:00 PM
1.
Noah Calf Robe - Lethbridge, AB
2. Ryder Jackson - Goodfish Lake, AB
5. Sun, July 03 2022, 1:00 PM
1.
Tahj Wells - Browning, MT
2. Jett Littlechild - Maskwacis, AB
Jr. Breakaway - 14
2. Fri, July 01 2022, 2:00 PM
1.
Byron Simon - Calgary, AB
2. Elaina Simon - Calgary, AB
3. Westin Bruised Head - Tsuut'Ina, AB
4. Memphis Dodginghorse - Calgary, AB
5. Addison Conway - Cut Bank, MT
6. Brooke Fox - Cardston, AB
4. Sat, July 02 2022, 2:00 PM
1.
Aarianna Henry - Box Elder, MT
2. Mervin Whitford, Jr - Box Elder, MT
3. Martin Watson - Box Elder, MT
4. Rhegan Shade - Lethbridge, AB
5. Checotah Many Grey Horses - Cardston, AB
6. Cassie Deroche - Browning, MT
7. Leela Pepion - Browning, MT
5. Sun, July 03 2022, 1:00 PM
1.
Cayda Dodginghorse - Tsuut'Ina Nation, AB
Jr. Barrel Racing - 16
2. Fri, July 01 2022, 2:00 PM
1.
Addison Conway - Cut Bank, MT
2. Jazmine Tolth - Farmington, NM
3. Hayden Edwards - Browning, MT
4. Brooke Fox - Cardston, AB
5. Memphis Dodginghorse - Calgary, AB
6. Elaina Simon - Calgary, AB
4. Sat, July 02 2022, 2:00 PM
1.
Leela Pepion - Browning, MT
2. Rhegan Shade - Lethbridge, AB
3. Checotah Many Grey Horses - Cardston, AB
4. Cassie Deroche - Browning, MT
5. Aarianna Henry - Box Elder, MT
6. Addison Dodginghorse - Calgary, AB
5. Sun, July 03 2022, 1:00 PM
1.
Lexie Crawler - Morley, AB
2. Nevaeh Little Bear - Cochrane, AB
3. Brynlee Benjamin - Morley, AB
4. Cayda Dodginghorse - Tsuut'Ina Nation, AB
SRTR - 37
2. Fri, July 01 2022, 2:00 PM
1.
Emmet Crowchild - Tsuu' Tina, AB & Keith Johnson - Maskwacis, AB
2. Jim Stevens - Strathmore, AB & Marty Wildman - Morley, AB
3. Allan Bruised Head - Calgary, AB & Jesse Starlight - Tsuu T'Ina, AB
4. Jim Stevens - Strathmore, AB & Wright Bruised Head - Tsuu'Tina, AB
5. Jesse Starlight - Tsuu T'Ina, AB & Gil Blackwater - Fort Macleod, AB
3S. Sat, July 02 2022, 9:00 AM
1.
Marvin Big Stony - Morley, AB & Carver Salter - Morley, AB
2. Frid England - Cut Bank, MT & Ray Augare - Browning, MT
3. Sam Bird - Cut Bank, MT & Ted Hoyt - Cut Bank, MT
4. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Dexter Donald - Tonalea, AZ
5. Hardee Skunkcap - Browning, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
6. Rudy McLean - Morley, AB & Greg Two Young Men - Morley, AB
7. Hoss Pepion - Browning, MT & Ray Augare - Browning, MT
8. Jeff Fox - Cardston, AB & Marvin Yellow Bird - Maskwacis, AB
9. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Ted Hoyt - Cut Bank, MT
10. Jeff Fox - Cardston, AB & Evans Day Chief - Standoff, AB
11. Marvin Big Stony - Morley, AB & Rudy Mclean - Morley, AB
12. Sam Bird - Cut Bank, MT & Spider Ramone - Hays, MT
13. Hardee Skunkcap - Browning, MT & Keith Tatsey - Heart Butte, MT
14. Hoss Pepion - Browning, MT & Frid England - Cut Bank, MT
4. Sat, July 02 2022, 2:00 PM
1.
Hank Shade - Cardston, AB & Kelvin Fox - Cardston, AB
2. Darrell Taypotat - Broadview, SK & Spider Ramone - Hays, MT
3. David Shade - Cardston, AB & Keith Tatsey - Heart Butte, MT
4. Marvin Yellow Horn - Calgary, AB & Kelvin Fox - Cardston, AB
5. Hank Shade - Cardston, AB & Slim Creighton - Standoff, AB
6. Marvin Yellow Horn - Calgary, AB & Marty Wildman - Morley, AB
7. David Shade - Cardston, AB & Slim Creighton - Standoff, AB
8. Darrell Taypotat - Broadview, SK & John Pickens - Babb, MT
5. Sun, July 03 2022, 1:00 PM
1.
Chee-Chee Whiteman - Browning, MT & Evans Day Chief - Standoff, AB
2. Troy Crawler - Morley, AB & Lawrence Crawler - Morley, AB
3. Darcy Dixon - Morley, AB & Elliot Benjamin - Morley, AB
4. Marvin Yellow Bird - Maskwacis, AB & Keith Johnson - Maskwacis, AB
5. Darrell Crowchild - Tsuut'Ina, AB & Gil Blackwater - Fort Macleod, AB
6. Jordon Head - Standoff, AB & Greg Two Young Men - Morley, AB
7. Darrell Crowchild - Tsuut'Ina, AB & Robert Wells - Cardston, AB
8. Darcy Dixon - Morley, AB & John Pickens - Babb, MT
9. Troy Crawler - Morley, AB & Elliot Benjamin - Morley, AB
10. Chee-Chee Whiteman - Browning, MT & Wright Bruised Head - Tsuu'Tina, AB
Steer Roping - 0