Las Vegas, NV - Finals
Bareback - 19
1. Tue, October 19 2021, 12:30 PM Open Perf 1
1.
Tom Chee - Denver, CO
2. Evan Betony - Tonalea, AZ
3. Conner Heinert - New Underwood, SD
4. Clancy Clifford - Porcupine, SD
5. Cam Bruised Head - Standoff, AB
6. Earl Tsosie Jr. - Indian Wells, AZ
7. Ethan Frasier - Ashland, MT
8. Jacob Todechine - Gallup, NM
9. Chase Yellow Hawk - Blunt, SD
10. Ryan Nez Bitsui - Chinle, AZ
2. Tue, October 19 2021, 6:30 PM Open Perf 2
1.
Tyrick Wilson - Chinle, AZ
2. Steven Dewolfe - Buffalo Gap, SD
3. Riadal Nelson - Holbrook, AZ
4. Jhett Knight - Dupree, SD
5. Clay Ramone - Hoopa, CA
6. Micah Frasier - Ashland, MT
7. Wyatt Betony - Tonalea, AZ
8. Whystle Joe - Round Rock, AZ
9. Jayco Roper - Oktaha, OK
Barrel Racing - 32
1. Tue, October 19 2021, 12:30 PM Open Perf 1
1.
Amber Alsterlund - Viola, ID
2. Lc - Lbar Qualifier #7 - City, ST
3. Ashley Whatley - Sulphur, OK
4. Kaitlyn Prentice - Bokchito, OK
5. Chalon Lefebre - Bloomfield, NM
6. Lc - Lbar Qualifier #8 - City, ST
7. Lc - Lbar Qualifier #5 - City, ST
8. Lc - Lbar Qualifier #4 - City, ST
9. Lc - Lbar Qualifier #9 - City, ST
10. Ashlie Withrow - Henryetta, OK
11. Janae Devine - Cardston, AB
12. Sallye Williams - Skiatook, OK
13. Ashley Picard - Pendleton, OR
14. Lc - Lbar Qualifier #1 - City, ST
15. Cheyenne Black Water - Cardston, AB
16. Keira Simonson - Loring, MT
2. Tue, October 19 2021, 6:30 PM Open Perf 2
1.
Aryzona Cummings - Henryetta, OK
2. Kiana Davis - Loring, MT
3. Kyra Teehee - Oktaha, OK
4. Sierra Farland - Tonalea, AZ
5. Lc - Lbar Qualifier #3 - City, ST
6. Justine Doka - Fountain Hills, AZ
7. Tara Seaton - Queen Creek, AZ
8. Keanna Dedman - Nazlini, AZ
9. Tatum Ward - Whitehorse, SD
10. Shausta Blodgett - Amidon, ND
11. Lc - Lbar Qualifier #2 - City, ST
12. Sonya Dodginghorse - Tsuu T'Ina Nation, AB
13. Lc - Lbar Qualifier #6 - City, ST
14. Chaise Teehee - Oktaha, OK
15. Brittany Bird - Cut Bank, MT
16. Jennifer Turner - Vinita, OK
Bull Riding - 24
1. Tue, October 19 2021, 12:30 PM Open Perf 1
1.
Tyson Tsinnijinnie - Tuba City, AZ
2. Wynn Wells - Browning, MT
3. Olathe Schmidt - White River, SD
4. Cleve Spang - Billings, MT
5. Latrell Long - Winslow, AZ
6. Brent Thompson - Lukachukai, AZ
7. Slick Phelps - Porcupine, SD
8. Cannon Cravens - Tahlequah, OK
9. Cody Rustin - Whiteriver, AZ
10. Jacauy Hale - Ganado, AZ
11. Cole Wagner - Valier, MT
12. Lane Granger - Tuba City, AZ
2. Tue, October 19 2021, 6:30 PM Open Perf 2
1.
Jayde Murphy - Cut Bank, MT
2. Cody Jesus - Window Rock, AZ
3. Maize Two Bears - Cannon Ball, ND
4. Jeter Lawrence - Henryetta, OK
5. Ryan Roberts - Okmulgee, OK
6. Stran Smith - Lantry, SD
7. Skye Joaquin - Sacaton, AZ
8. Jacob Todechine - Gallup, NM
9. Braydan Kilcrease - Jennings, OK
10. Caden Bunch - Tahlequah, OK
11. Preston Louis - Browning, MT
12. Chance Thomas - Window Rock, AZ
Calf Roping - 32
1. Tue, October 19 2021, 12:30 PM Open Perf 1
1.
Lc - Tdr Qualifier #2 - City, ST
2. Lc - Tdr Qualifier #1 - City, ST
3. Marty Watson - Box Elder, MT
4. Jay Crawler - Morley, AB
5. Rontrey Burkhalter - Muskogee, OK
6. Lc - Tdr Qualifier #8 - City, ST
7. Blair Burk - Durant, OK
8. Lc - Tdr Qualifier #7 - City, ST
9. Ryan Cody Nez - Shiprock, NM
10. Jaxon Clegg - Coweta, OK
11. Lc - Tdr Qualifier #6 - City, ST
12. Erich Rogers - Round Rock, AZ
13. Quinton Inman - Ketchum, OK
14. Dontre' Goff - Tulsa, OK
15. Lc - Tdr Qualifier #9 - City, ST
16. Lc - Tdr Qualifier #4 - City, ST
2. Tue, October 19 2021, 6:30 PM Open Perf 2
1.
Sterling Small - Busby, MT
2. Jake Fox - Cardston, AB
3. Preston Watson - Box Elder, MT
4. Brock Belkham - Flandreau, SD
5. Nolan Conway - Cut Bank, MT
6. Dean Holyan - Coyote Canyon, NM
7. Ty Allen Fischer - Ashland, MT
8. Norman Mitchell - Hulbert, OK
9. Casey Stone - New Town, ND
10. Gerald Daye - Gallup, NM
11. Lc - Tdr Qualifier #5 - City, ST
12. Lc - Tdr Qualifier #3 - City, ST
13. Jesse Chase - Mandaree, ND
14. Rooster Yazzie - Brimhall, NM
15. Rush Hodges - Coweta, OK
16. Eric Paul Watson - Box Elder, MT
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 32
1. Tue, October 19 2021, 12:30 PM Open Perf 1
1.
Danielle Lowman - Gilbert, AZ
2. Justine Doka - Fountain Hills, AZ
3. Lc - Lbw Qualifier #7 - City, ST
4. Lc - Lbw Qualifier #6 - City, ST
5. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
6. Kelci Bends - Cherry Creek, SD
7. Shawntaya Murphy - Tohatchi, NM
8. Kadin Jodie - Churchrock, NM
9. Pj Fox - Cardston, AB
10. Lc - Lbw Qualifier #2 - City, ST
11. Lc - Lbw Qualifier #5 - City, ST
12. Lc - Lbw Qualifier #3 - City, ST
13. Taniah Nez - Ganado, AZ
14. Lc - Lbw Qualifier #8 - City, ST
15. Kylie Gilbert - Farmington, NM
16. Megan Small - Busby, MT
2. Tue, October 19 2021, 6:30 PM Open Perf 2
1.
Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
2. Amber Crowley - Poplar, MT
3. Lc - Lbw Qualifier #4 - City, ST
4. Lc - Lbw Qualifier #1 - City, ST
5. Megan Danks - Mandaree, ND
6. Chase Creighton - Standoff, AB
7. Rayne Bruised Head - Standoff, AB
8. Erin Jones - Chinle, AZ
9. Serena Dahozy - Window Rock, AZ
10. Savannah Fish - Harrah, OK
11. Sherina Singer - Winslow, AZ
12. Rawlinda Ben - Peridot, AZ
13. Kari Jo Lawrence - Whitehorse, SD
14. Cammie Fox - Cardston, AB
15. Chalon Lefebre - Bloomfield, NM
16. Shausta Blodgett - Amidon, ND
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 24
1. Tue, October 19 2021, 12:30 PM Open Perf 1
1.
Kaden Deal - Eagle Butte, SD
2. Jeremy Meeks - Scenic, SD
3. Kash Deal - Dupree, SD
4. Stade Riggs - Tuba City, AZ
5. Cole Pateneaude - Halliday, ND
6. Bo Tyler Vocu - Ashland, MT
7. Creighton Curley - Window Rock, AZ
8. Weston Mann - Sheridan, WY
9. Cash Wilson - Wall, SD
10. Leegene Barlow - Rock Point, AZ
11. Bryan Moreno - Kayenta, AZ
12. Alan Kole Gobert - Browning, MT
2. Tue, October 19 2021, 6:30 PM Open Perf 2
1.
Tom Chee - Denver, CO
2. Tyrus Ashley - Mandaree, ND
3. Lionel Shade - Cardston, AB
4. Jesse Wilson - Martin, SD
5. Jay Joaquin - Sacaton, AZ
6. Ned Pretty On Top - Garryowen, MT
7. Seth Longbrake - Milesville, SD
8. Cole Elshere - Faith, SD
9. Marty Young Bear - Halliday, ND
10. Justin Whiteman - Busby, MT
11. Phillip Whiteman - Busby, MT
12. Kolby Kittson - Browning, MT
Sr. Breakaway - 32
3. Thu, October 21 2021, 12:30 PM JR/SR Go 1
1.
Lc - Smb Qualifier #6 - City, ST
2. Jordan Bruised Head - Lethbridge, AB
3. Lc - Smb Qualifier #3 - City, ST
4. Mark Cuny - Porcupine, SD
5. Leon Monroe - Phoenix, AZ
6. Eric C. Watson - Box Elder, MT
7. Spider Ramone - Hays, MT
8. Troy Crawler - Morley, AB
9. Terry Fischer - Fort Yates, ND
10. Lc - Smb Qualifier #9 - City, ST
11. Terry Tatsey - Browning, MT
12. Evans Day Chief - Standoff, AB
13. Lynelle Etsitty - Fruitland, NM
14. John Boyd Jr. - Window Rock, AZ
15. Marvin Tolth - Farmington, NM
16. Lc - Smb Qualifier #4 - City, ST
17. Lc - Smb Qualifier #7 - City, ST
18. John Pickens - Babb, MT
19. Ralph Williams - Skiatook, OK
20. Lc - Smb Qualifier #2 - City, ST
21. Lc - Smb Qualifier #5 - City, ST
22. Allen Cuny - Buffalo Gap, SD
23. Lc - Smb Qualifier #1 - City, ST
24. Lc - Smb Qualifier #8 - City, ST
25. Robie Inman - Ketchum, OK
26. Jake Longbrake - Dupree, SD
27. Marty Jandreau - Kennebec, SD
28. Britt Givens - Riverton, WY
29. Victor Begay - Seba Dalkai, AZ
30. Chuck Morgan - Comanche, OK
31. Allen Fisher - Ashland, MT
32. Kurt Etsicitty - Vanderwagon, NM
Steer Wrestling - 32
1. Tue, October 19 2021, 12:30 PM Open Perf 1
1.
Collin Johnson - Browning, MT
2. Nolan Conway - Cut Bank, MT
3. Sheridan Jodie - Church Rock, NM
4. Jeremy Burkhalter - Porter, TX
5. Colton Martinez - Sacaton, AZ
6. Tyler John Byrne - Martin, SD
7. Rooster Yazzie - Brimhall, NM
8. Rowdy Benson - Morristown, SD
9. Dakota Giesbrecht - Standoff, AB
10. Lc - Sw Qualifier #3 - City, ST
11. Lc - Sw Qualifier #5 - City, ST
12. Jordan Wiseman - El Reno, OK
13. Casey Stone - New Town, ND
14. Ty Allen Fischer - Ashland, MT
15. Tuck Johnson - Browning, MT
16. Quinton Inman - Ketchum, OK
2. Tue, October 19 2021, 6:30 PM Open Perf 2
1.
Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
2. TY Day Chief - Standoff, AB
3. Lc - Sw Qualifier #8 - City, ST
4. Wacey Real Bird - Garryowen, MT
5. Brent Belkham - Blunt, SD
6. Lc - Sw Qualifier #2 - City, ST
7. Tronnes Birdinground - Crow Agency, MT
8. Sawyer Strand - Platte, SD
9. Lc - Sw Qualifier #9 - City, ST
10. Walker Small - Ashland, MT
11. Otys Little Mustache - Brocket, AB
12. Daycen Hunt - Eagle Butte, SD
13. Lc - Sw Qualifier #6 - City, ST
14. Lc - Sw Qualifier #7 - City, ST
15. Lc - Sw Qualifier #4 - City, ST
16. Lc - Sw Qualifier #1 - City, ST
Team Penning - 0
Team Roping - 32
1. Tue, October 19 2021, 12:30 PM Open Perf 1
1.
Jess Hall - New Town, ND & Elliot Gourneau - Ridgeview, SD
2. Lc - Trhead Qualifier #3 - City, ST & Lc - Trheel Qualifier #3 - City, ST
3. Darcy Dixon - Morley, AB & Terry Tatsey - Browning, MT
4. Lc - Trhead Qualifier #4 - City, ST & Lc - Trheel Qualifier #4 - City, ST
5. Justin Turner - Vinita, OK & Clint Harry - Aguila, AZ
6. Erik Becenti - Brimhall, NM & Wasey Carviso - Ft. Wingate, NM
7. Lc - Trhead Qualifier #1 - City, ST & Lc - Trheel Qualifier #1 - City, ST
8. Bart Ness - Kennebec, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
9. Lc - Trhead Qualifier #7 - City, ST & Lc - Trheel Qualifier #7 - City, ST
10. Erich Rogers - Round Rock, AZ & Aaron Tsinigine - Tuba City, AZ
11. Westley Benally - Many Farms, AZ & James Begay Jr. - Winslow, AZ
12. Lc - Trhead Qualifier #6 - City, ST & Lc - Trheel Qualifier #6 - City, ST
13. James Arviso - Winslow, AZ & Victor Begay - Seba Dalkai, AZ
14. Connor Osborn - Tecumseh, OK & Quinton Inman - Ketchum, OK
15. Ty Allen Fischer - Ashland, MT & Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
16. Lc - Trhead Qualifier #9 - City, ST & Lc - Trheel Qualifier #9 - City, ST
2. Tue, October 19 2021, 6:30 PM Open Perf 2
1.
Nolan Conway - Cut Bank, MT & Colten Lefthand - Eden Valley, AB
2. Lc - Trhead Qualifier #8 - City, ST & Lc - Trheel Qualifier #8 - City, ST
3. Eric Paul Watson - Box Elder, MT & Spider Ramone - Hays, MT
4. Braydon Boyd - Vander Wagon, NM & Wyatt Gibson - Thoneau, NM
5. Lc - Trhead Qualifier #5 - City, ST & Lc - Trheel Qualifier #5 - City, ST
6. Lc - Trhead Qualifier #2 - City, ST & Lc - Trheel Qualifier #2 - City, ST
7. Rope Three Irons - Lodge Grass, MT & Jesse Chase - Mandaree, ND
8. Sam Bird - Cut Bank, MT & Vern Begay - Chinle, AZ
9. Shariff Sells - Kayenta, AZ & Clay Gunshows - Lodge Grass, MT
10. TY St. Goddard - Browning, MT & Chops Yazzie - Fort Yates, ND
11. Aaron Henry - Box Elder, MT & Roddy Not Afraid - Lodge Grass, MT
12. Kolton Keplin - Belcourt, ND & Justin Tom - Pryor, MT
13. Tobin Cummins - Lodge Grass, MT & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
14. Bryan Sells - Chinle, AZ & Shawn Murphy Jr - Tohatchi, NM
15. Brooks Dahozy - Window Rock, AZ & Jim Cole - Harlem, MT
16. Dylan Johnson - Shepherd, MT & Colten Fisher - Billings, MT
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 9
3. Thu, October 21 2021, 12:30 PM JR/SR Go 1
1.
Rhone Schmidt - White River, SD
2. Tyin Mowery - Manderson, SD
3. Riggin Wimberley - Manderson, SD
4. Tahj Wells - Browning, MT
5. Kolt Tom - Lupton, AZ
6. Wynn Lawrence - White Horse, SD
7. Hazin Schmidt - White River, SD
8. Wawa Ben - Peridot, AZ
9. Ryan Kee - Ft. Defiance, AZ
Jr. Breakaway - 32
3. Thu, October 21 2021, 12:30 PM JR/SR Go 1
1.
Kale Ereaux - Hays, MT
2. Lc - Jrbw Qualifier #2 - City, ST
3. Wynn Lawrence - White Horse, SD
4. Adessa Kinlecheenie - Winslow, AZ
5. Kelsey Gillin - Ronan, MT
6. Lc - Jrbw Qualifier #5 - City, ST
7. Lc - Jrbw Qualifier #7 - City, ST
8. Lc - Jrbw Qualifier #8 - City, ST
9. Jw Boyd - Kayenta, AZ
10. Jocelyn Co'Nei'Sen'Ney - Sacaton, AZ
11. Lc - Jrbw Qualifier #9 - City, ST
12. Tayzen Cummings - Henryetta, OK
13. Logan Vocu - Ashland, MT
14. Tommie Kay Martin - Hayes, SD
15. Lc - Jrbw Qualifier #3 - City, ST
16. Clayton C Three Irons - St Xavier, MT
17. Autumn Farland - Tonalea, AZ
18. Twister Jim - Shiprock, NM
19. Lc - Jrbw Qualifier #4 - City, ST
20. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
21. Bailey Chase - Mandaree, ND
22. Shannoah Danks - Mandaree, ND
23. Nick Three Irons - Lodge Grass, MT
24. Riggin Wimberley - Manderson, SD
25. Talan Cummins - Lodge Grass, MT
26. Lc - Jrbw Qualifier #1 - City, ST
27. Rhone Schmidt - White River, SD
28. Jared Yazzie - Kayenta, AZ
29. Wawa Ben - Peridot, AZ
30. Kadin Jodie - Churchrock, NM
31. Lc - Jrbw Qualifier #6 - City, ST
32. Kayden Stevenson - Crownpoint, NM
Jr. Barrel Racing - 32
3. Thu, October 21 2021, 12:30 PM JR/SR Go 1
1.
Lc - Jrbar Qualifier #4 - City, ST
2. Lc - Jrbar Qualifier #9 - City, ST
3. Jo Jo Fischer - Manderson, SD
4. Rhegan Shade - Lethbridge, AB
5. Kelsey Gillin - Ronan, MT
6. Julie Ann Weaver - Vinita, OK
7. Gabriyelle Irving - Pierre, SD
8. Cayda Dodginghorse - Tsuut'Ina Nation, AB
9. Lc - Jrbar Qualifier #1 - City, ST
10. Lc - Jrbar Qualifier #2 - City, ST
11. Bailey Nelson - Hardin, MT
12. Addison Conway - Cut Bank, MT
13. Lc - Jrbar Qualifier #6 - City, ST
14. Lc - Jrbar Qualifier #5 - City, ST
15. Lc - Jrbar Qualifier #7 - City, ST
16. Alexandra Benally-Begay - Leupp, AZ
17. Kennedy McLellan - Dupree, SD
18. Aryzona Cummings - Henryetta, OK
19. Brooke Fox - Cardston, AB
20. Tommie Kay Martin - Hayes, SD
21. Kenzie Kallenberger - Havre, MT
22. Maddey Clary - Ronan, MT
23. Lc - Jrbar Qualifier #3 - City, ST
24. Lc - Jrbar Qualifier #8 - City, ST
25. Jernie Roper - Oktaha, OK
26. Aarianna Henry - Box Elder, MT
27. Checotah Many Grey Horses - Cardston, AB
28. Kyra Teehee - Oktaha, OK
29. Rosalinda Ben - Peridot, AZ
30. Tristin Small - Ashland, MT
31. Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
32. Zayla Aguilar - Chinle, AZ
SRTR - 32
3. Thu, October 21 2021, 12:30 PM JR/SR Go 1
1.
David Madison - Wolf Point, MT & Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
2. Mark Cuny - Porcupine, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
3. Reggie Sells - Kayenta, AZ & Spider Ramone - Hays, MT
4. Lc - Srtrhead Qualifier #8 - City, ST & Lc - Srtrheel Qualifier #8 - City, ST
5. Jimmy Roper - Oktaha, OK & Chuck Morgan - Comanche, OK
6. Bart Ness - Kennebec, SD & Frank Whitecalfe - Garrison, ND
7. Lc - Srtrhead Qualifier #9 - City, ST & Lc - Srtrheel Qualifier #9 - City, ST
8. Sam Bird - Cut Bank, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
9. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Leon Monroe - Phoenix, AZ
10. Lc - Srtrhead Qualifier #5 - City, ST & Lc - Srtrheel Qualifier #5 - City, ST
11. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Neil Karlson - Garrison, ND
12. Evans Day Chief - Standoff, AB & Keith Johnson - Maskwacis, AB
13. Lc - Srtrhead Qualifier #7 - City, ST & Lc - Srtrheel Qualifier #7 - City, ST
14. Britt Givens - Riverton, WY & Ed Harry - Wadsworth, NV
15. Lc - Srtrhead Qualifier #4 - City, ST & Lc - Srtrheel Qualifier #4 - City, ST
16. Lc - Srtrhead Qualifier #6 - City, ST & Lc - Srtrheel Qualifier #6 - City, ST
17. Chee-Chee Whiteman - Browning, MT & Wright Bruised Head - Tsuu'Tina, AB
18. Lc - Srtrhead Qualifier #3 - City, ST & Lc - Srtrheel Qualifier #3 - City, ST
19. Robie Inman - Ketchum, OK & Ralph Williams - Skiatook, OK
20. Bob Joseph - Oakdale, CA & Dexter Donald - Tonalea, AZ
21. Eric C. Watson - Box Elder, MT & Darrel Watson - Box Elder, MT
22. Ralph Romo - Fort Mcdowell, AZ & Gilbert Monroe - Winslow, AZ
23. Rudy McLean - Morley, AB & Carver Salter - Morley, AB
24. Hoss Pepion - Browning, MT & Terry Fischer - Fort Yates, ND
25. David Shade - Cardston, AB & Keith Tatsey - Heart Butte, MT
26. Randall Baker - New Town, ND & Billy Lamere - Box Elder, MT
27. Jake Longbrake - Dupree, SD & Everett Hall - New Town, ND
28. Lc - Srtrhead Qualifier #2 - City, ST & Lc - Srtrheel Qualifier #2 - City, ST
29. Lc - Srtrhead Qualifier #1 - City, ST & Lc - Srtrheel Qualifier #1 - City, ST
30. Troy Crawler - Morley, AB & Kurt Etsicitty - Vanderwagon, NM
31. Myron Heathershaw - Martin, SD & Marcel Saulteaux - Maskwacis, AB
32. Carl Begay - Leupp, AZ & Victor Begay - Seba Dalkai, AZ
Steer Roping - 0