Rosebud, SD
Bareback - 7
2. Sat, August 28 2021, 2:00 PM
1.
Clancy Clifford - Porcupine, SD
2. Kelsey Nordvold - Pierre, SD
3. Cole Puckett - Kyle, SD
4. Hunter Big Eagle - Harrold, SD
3. Sun, August 29 2021, 2:00 PM
1.
Jhett Knight - Rushville, NE
2. Steven Dewolfe - Buffalo Gap, SD
3. Cheyenne Autumn - Covelo, CA
Barrel Racing - 39
1S. Fri, August 27 2021, 9:00 AM
1.
Tae Heathershaw - Martin, SD
2. Alexi Buffalo - Dillon, MT
3. Cindy Jacobs - Porcupine, SD
4. Sierra Fisher - Scenic, SD
5. Shausta Blodgett - Amidon, ND
6. Sallye Williams - Skiatook, OK
7. Sadie Dale - Halliday, ND
8. Shannoah Danks - Mandaree, ND
9. Chaise Teehee - Oktaha, OK
10. Kyra Teehee - Oktaha, OK
11. Grace Kelly - Bismarck, ND
12. Bobbi Fisher - Scenic, SD
13. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
14. Amber Alsterlund - Viola, ID
15. Keanna Dedman - Nazlini, AZ
16. Kesse Deal - Dupree, SD
17. Gabriyelle Irving - Pierre, SD
18. Chaise Teehee - Oktaha, OK
19. Duaneah Wheeler - White Swan, WA
20. Reba Foote - Parshall, ND
2. Sat, August 28 2021, 2:00 PM
1.
Katie Fisher - Kyle, SD
2. Sloan Anderson - Whitehorse, SD
3. JC Hawk - Scottsdale, AZ
4. Ashley Whatley - Sulphur, OK
5. Kelly Hunter Boomer - Kyle, SD
6. Ky Longbrake - Dupree, SD
7. Megan Small - Busby, MT
8. Kakes Tibbits - Pine Ridge, SD
9. Jo Jo Fischer - Manderson, SD
10. Mercedes Bradfield - Whitewater, CO
3. Sun, August 29 2021, 2:00 PM
1.
Tatum Ward - Whitehorse, SD
2. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
3. Savannah Fish - Harrah, OK
4. Tomie Peterson - Parade, SD
5. Aryzona Cummings - Henryetta, OK
6. Kenzi Fox - Hays, MT
7. Aaliyah Christie - Porterville, CA
8. Phannette Gray - Ridgeview, SD
9. Taylor Christensen - Kyle, SD
Bull Riding - 17
2. Sat, August 28 2021, 2:00 PM
1.
Casey Fredericks - Lame Deer, MT
2. Slick Phelps - Porcupine, SD
3. Ethan Smith - Ponderosa, NM
4. Maize Two Bears - Cannon Ball, ND
5. Blaine Logg - Ganado, AZ
6. Oren Williams - Sells, AZ
7. Wesley Pablo - Kirtland, NM
8. Ty Goseyun - Cibecue, AZ
9. Cole Reddy - Pine Ridge, SD
3. Sun, August 29 2021, 2:00 PM
1.
Tieler Cummings - Henryetta, OK
2. Cole Brewer - Dupree, SD
3. Jhett Knight - Rushville, NE
4. Kasen Johnson - Mandaree, ND
5. Zac Osborne - Fort Washakie, WY
6. Olathe Schmidt - White River, SD
7. Braydan Kilcrease - Jennings, OK
8. Levi Irving - Navajo, NM
Calf Roping - 24
1S. Fri, August 27 2021, 9:00 AM
1.
Doug Lawrence - Whitehorse, SD
2. Dillon Wickum - Mandan, ND
3. Quinton Inman - Ketchum, OK
4. Mark Cuny - Porcupine, SD
5. Britt Givens - Riverton, WY
6. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD
2. Sat, August 28 2021, 2:00 PM
1.
Matthew Heathershaw - Quinn, SD
2. Ty Allen Fischer - Ashland, MT
3. Dalton Porch - Kadoka, SD
4. Daylon Danks - Mandaree, ND
5. Terence Limberhand - Lame Deer, MT
6. Chance Barnes - Chadron, NE
7. Jacoby Heathershaw - Martin, SD
8. Kenny Glasses - Chinle, AZ
9. Ke'Juan Gaines - Beggs, OK
3. Sun, August 29 2021, 2:00 PM
1.
Brent Belkham - Blunt, SD
2. Rontrey Burkhalter - Muskogee, OK
3. Dontre' Goff - Tulsa, OK
4. Jaxon Clegg - Coweta, OK
5. Joshua Felicia - Wyola, MT
6. Merval Not Afraid - Lodge Grass, MT
7. Andre Lafrance - Wyola, MT
8. Paden Belkham - Blunt, SD
9. Norman Mitchell - Hulbert, OK
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 32
1S. Fri, August 27 2021, 9:00 AM
1.
Bradi Fisher - Scenic, SD
2. Heidi Cuny - Buffalo Gap, SD
3. Duaneah Wheeler - White Swan, WA
4. Sadie Dale - Halliday, ND
5. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
6. Kayla Wickum - Mandan, ND
7. Megan Danks - Mandaree, ND
8. Mercedes Williams - Faith, SD
9. Shelby Cuny - Hardin, MT
10. Shausta Blodgett - Amidon, ND
11. Grace Kelly - Bismarck, ND
12. Kari Jo Lawrence - Whitehorse, SD
2. Sat, August 28 2021, 2:00 PM
1.
JC Hawk - Scottsdale, AZ
2. Kyla Two Bulls - Lame Deer, MT
3. Amber Crowley - Poplar, MT
4. Megan Small - Busby, MT
5. Kaycee Werdel - Chadron, NE
6. Kade Bettelyoun - Pine Ridge, SD
7. Danielle Lowman - Gilbert, AZ
8. Shaina Clifford - Porcupine, SD
9. Chantel Tsinigine - Gilbert, AZ
10. Sloan Anderson - Whitehorse, SD
3. Sun, August 29 2021, 2:00 PM
1.
Kurrie Small - Lodge Grass, MT
2. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
3. Chelsea James - Porterville, CA
4. Tomie Peterson - Parade, SD
5. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
6. Tatum Ward - Whitehorse, SD
7. Savannah Fish - Harrah, OK
8. Courtney Small - Pryor, MT
9. Phannette Gray - Ridgeview, SD
10. Amy Eagleton - Sallisaw, OK
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 8
2. Sat, August 28 2021, 2:00 PM
1.
Jay Joaquin - Sacaton, AZ
2. Seth Longbrake - Milesville, SD
3. Phillip Whiteman - Busby, MT
4. Kash Deal - Dupree, SD
3. Sun, August 29 2021, 2:00 PM
1.
Leegene Barlow - Rock Point, AZ
2. Justin Whiteman - Busby, MT
3. Weston Mann - Sheridan, WY
4. Jhett Knight - Rushville, NE
Sr. Breakaway - 18
1S. Fri, August 27 2021, 9:00 AM
1.
Dusty Lebeaux - Porcupine, SD
2. Marty Jandreau - Kennebec, SD
3. Myron Heathershaw - Martin, SD
4. Clayton Small Jr. - Busby, MT
5. John Small - Lodge Grass, MT
6. Gilbert Janis - Pine Ridge, SD
7. Lynn Williams - Faith, SD
8. Don McKenzie - Mandaree, ND
9. Jake Longbrake - Dupree, SD
10. Tom Knight - Eagle Butte, SD
11. Allen Cuny - Buffalo Gap, SD
12. Ralph Williams - Skiatook, OK
13. Chuck Morgan - Comanche, OK
14. Terry Fischer - Fort Yates, ND
15. Robie Inman - Ketchum, OK
16. Bart Ness - Kennebec, SD
17. Mark Cuny - Porcupine, SD
18. Blair Matheson - Mandan, ND
Steer Wrestling - 17
1S. Fri, August 27 2021, 9:00 AM
1.
Quinton Inman - Ketchum, OK
2. Daycen Hunt - Eagle Butte, SD
3. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD
2. Sat, August 28 2021, 2:00 PM
1.
Herbie O'Daniel - Kodoka, SD
2. Terence Limberhand - Lame Deer, MT
3. Trayer Schmidt - White River, SD
4. Walker Small - Ashland, MT
5. Ty Allen Fischer - Ashland, MT
3. Sun, August 29 2021, 2:00 PM
1.
Cameron Fanning - Olivet, SD
2. Tyler John Byrne - Martin, SD
3. Sawyer Strand - Platte, SD
4. Rowdy Benson - Morristown, SD
5. Joe Wilson - Martin, SD
6. Brent Belkham - Blunt, SD
7. Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
8. Joe Ross - Rosebud, SD
9. Kash Shade - Lethbridge, AB
Team Penning - 0
Team Roping - 32
1S. Fri, August 27 2021, 9:00 AM
1.
Ralph Williams - Skiatook, OK & Quinton Inman - Ketchum, OK
2. Mark Cuny - Porcupine, SD & Lynn Williams - Faith, SD
3. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Brooks Dahozy - Window Rock, AZ
4. Ralph Williams - Skiatook, OK & Chuck Morgan - Comanche, OK
5. Kaydin Small - Lodgegrass, MT & Daylon Danks - Mandaree, ND
6. Jeremy Ferguson - Eagle Butte, SD & Elliot Gourneau - Ridgeview, SD
7. Robie Inman - Ketchum, OK & Chuck Morgan - Comanche, OK
8. Brooks Dahozy - Window Rock, AZ & Elliot Gourneau - Ridgeview, SD
9. Robie Inman - Ketchum, OK & Quinton Inman - Ketchum, OK
10. Jeremy Ferguson - Eagle Butte, SD & Daycen Hunt - Eagle Butte, SD
11. Lynn Williams - Faith, SD & Doug Lawrence - Whitehorse, SD
12. Joe Ross - Rosebud, SD & Tyler John Byrne - Martin, SD
2. Sat, August 28 2021, 2:00 PM
1.
Ty Allen Fischer - Ashland, MT & Terence Limberhand - Lame Deer, MT
2. Bart Ness - Kennebec, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
3. Trayer Schmidt - White River, SD & Rhone Schmidt - White River, SD
4. Jacoby Heathershaw - Martin, SD & Daylon Danks - Mandaree, ND
5. Jake Longbrake - Dupree, SD & Everett Hall - New Town, ND
6. Bart Ness - Kennebec, SD & Corbin Fisher - Ashland, MT
7. Shawn Porch - Kadoka, SD & Dalton Porch - Kadoka, SD
8. Jake Longbrake - Dupree, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
9. Jacoby Heathershaw - Martin, SD & Matthew Heathershaw - Quinn, SD
10. Ty Allen Fischer - Ashland, MT & Corbin Fisher - Ashland, MT
3. Sun, August 29 2021, 2:00 PM
1.
Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Daycen Hunt - Eagle Butte, SD
2. Jess Hall - New Town, ND & Everett Hall - New Town, ND
3. Kolton Keplin - Belcourt, ND & Hunter Karlson - White Shield, ND
4. Merval Not Afraid - Lodge Grass, MT & Joshua Felicia - Wyola, MT
5. Joe Wilson - Martin, SD & Tyler John Byrne - Martin, SD
6. Maize Two Bears - Cannon Ball, ND & Kasen Johnson - Mandaree, ND
7. Andre Lafrance - Wyola, MT & Joshua Felicia - Wyola, MT
8. Joe Wilson - Martin, SD & Brent Belkham - Blunt, SD
9. Joe Ross - Rosebud, SD & Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
10. Jess Hall - New Town, ND & Hunter Karlson - White Shield, ND
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 5
1S. Fri, August 27 2021, 9:00 AM
1.
Hazin Schmidt - White River, SD
2. Tyin Mowery - Manderson, SD
3. Wynn Lawrence - White Horse, SD
4. Riggin Wimberley - Manderson, SD
5. Rhone Schmidt - White River, SD
Jr. Breakaway - 17
1S. Fri, August 27 2021, 9:00 AM
1.
Jocelyn Co'Nei'Sen'Ney - Sacaton, AZ
2. Jordan Mitchell Jr - Muskogee, OK
3. Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
4. Rowdy Martin - Hayes, SD
5. Hanson King - Crownpoint, NM
6. Wynn Lawrence - White Horse, SD
7. Dalton Porch - Kadoka, SD
8. Janae Wagner - Crownpoint, NM
9. Paden Belkham - Blunt, SD
10. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
11. Riggin Wimberley - Manderson, SD
12. Mylee Gropper - Long Valley, SD
13. Tyin Mowery - Manderson, SD
14. Hazin Schmidt - White River, SD
15. Tommie Kay Martin - Hayes, SD
16. Shannoah Danks - Mandaree, ND
17. Rhone Schmidt - White River, SD
Jr. Barrel Racing - 20
1S. Fri, August 27 2021, 9:00 AM
1.
Kennedy McLellan - Dupree, SD
2. Kayclynn Young - Dupree, SD
3. Kassidy Heathershaw - Martin, SD
4. Karlee Jennings - Tahlequah, OK
5. Teagan Longbrake - Dupree, SD
6. Baylee O'Leary - Colcord, OK
7. Tommie Kay Martin - Hayes, SD
8. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
9. Kyra Teehee - Oktaha, OK
10. Jo Jo Fischer - Manderson, SD
11. Kimi Decora - Mission, SD
12. Gabriyelle Irving - Pierre, SD
13. Kali Young - Dupree, SD
14. Peyton Porch - Kadoka, SD
15. Shannoah Danks - Mandaree, ND
16. Riata Wimberley - Manderson, SD
17. Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
18. Mylee Gropper - Long Valley, SD
19. Paytin Johnson - Kyle, SD
20. Jade Alkire - Parshall, ND
SRTR - 19
1S. Fri, August 27 2021, 9:00 AM
1.
Jimmy Roper - Oktaha, OK & Chuck Morgan - Comanche, OK
2. Bart Ness - Kennebec, SD & Frank Whitecalfe - Garrison, ND
3. Robert Smith - Lantry, SD & Tom Knight - Eagle Butte, SD
4. Jimmy Roper - Oktaha, OK & Ralph Williams - Skiatook, OK
5. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
6. Robert Smith - Lantry, SD & Don Mckenzie - Mandaree, ND
7. Robie Inman - Ketchum, OK & Chuck Morgan - Comanche, OK
8. Myron Heathershaw - Martin, SD & Lynn Williams - Faith, SD
9. Jake Longbrake - Dupree, SD & Everett Hall - New Town, ND
10. Robie Inman - Ketchum, OK & Ralph Williams - Skiatook, OK
11. Allen Cuny - Buffalo Gap, SD & Galen Means - Eagle Butte, SD
12. Mark Cuny - Porcupine, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
13. Bart Ness - Kennebec, SD & Neil Karlson - Garrison, ND
14. Jake Longbrake - Dupree, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
15. Tom Knight - Eagle Butte, SD & Don Mckenzie - Mandaree, ND
16. Dusty Lebeaux - Porcupine, SD & Gilbert Janis - Pine Ridge, SD
17. Mark Cuny - Porcupine, SD & Lynn Williams - Faith, SD
18. Myron Heathershaw - Martin, SD & Galen Means - Eagle Butte, SD
19. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Neil Karlson - Garrison, ND
Steer Roping - 0